Kruidt Uw sausen met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent De Kanalisatie. s de omgeving „Hedde nooit gemerkt Dré, hoe vuil da >vijf is?" 'k Schudde m'nen kop. Bedoelde: „die wefkes, die wefkes". ,,'k Was er op 't lest te vies, om er 'n kommeke thee te drinken". „Blek", riep ik: „koest". 't Goeie beest was zoo koest as Dilia de Veth, vet was. „Wij hebben 'n huis gekocht. Mot ge ze 's ver tellen, zoo laangs oew ncus-weg". „Da's toevallig", loog ik: „de fermilie Blaankers ok." Dilia wier wit as 'nen doek. Heur oogen vertroe belden. Rooie vlekken plekten ineen onder de vette srhouwerbandjes. Ze lichtte ze 'n bietje op. Heesch vroeg ze: „waar?" „Op de groote Markt", loog ik mee virtigjarige dap perheid: ,,'n Schoon winkelhuis, goed verhuurd". Ze was zóó betutterd, da ze 'r nie aan docht te vragen, welken winkel 't was, waant wij kennen alle winkels op de Markt natuurlijk. Den aanderen mergen kreeg ik gedaank den bons Ze was alle woningbureaux afgegaan. Wist „perzee da'k gelogen had as de pest", zee ze. „Ze voelde me wel!" Ik sting heimelijk aan den kaant van die vet zakken." „Dilia". lachte-n-ik: „gij gooit te veul mee oewen baas z'n naamkortjes! En mokt 'n aander maar ge lukkig mee oewen klaandiezie. Veul plazier in oew nuuwe huis." Dilia is in heur nuuwe groote huis failliet gegaan en de stad uitgetrokken. 'tWas boven heur krachten. Ze hee heel wa meegemokt, amico, deus kollesaal groote (kleine) wefke. 'k Heb heel wa kommekes koffie en.... groote bek ken van heur verduurd. Te zot of te bot, zóó was vette Dilia, en zoo zijn er veul wefkes. Mee zó'nen wagel laangs de deuren, ollee, ge ziet en heurt zoo wa, amico. Ge zijt somtijen sjuust 'nen rijdenden biechtvader. Ge kunt heel wa menschenkennis ópdoen. As ge oew eigen maar zo'n heel klein bietje gek houdt ten minste. Waant de mensch stelt altij z'n vertrouwen in oew, mee de bijgedachte, da-d-et oew eene oor in en 't aandre uitgaat. Menschen zijn vrimdsortige dingen. En as er zeu- vcntienhonderd milioen op de weareld zijn, dan zijn er zeuventienhonderd millioen verschillende karak- ters waarvan den grondvorm denzelfde is. 't Is 'n wonder in de Schepping. Da-d-istJ Veul groeten van Trui, ok zo'n ingewikkeld zeu- ventienhonderdmillioengeval, en as altij gin horke minder van oewen toet a voe Dré. e= Uit LANGEND IJ K ZUIDSCHARWOUDE. Goedkoope kaas. De hoeveelheid goedkoope kaas, die het gemeen tebestuur had besteld voor de distributie aan werk- loozen, is, naar men ons meedeelde, voor slechts ongeveer de helft toegewezen. Zij zal onder de werk- loozcn worden verdeeld voor 12 cent per K.G. Men deelde ons mee, dat de meeste plattelandsgemeen ten er met hun bestellingen bekaaid zijn afgeko men. doch dat den steden het gevraagde kwantum is toegewezen. Geringe opbrengst Over het jaar 1034 is door de leden van de tuin- bouwvereeniging „De Toekomst" slechts voor een bedrag van rond f91.800 geveild. Als men weet, dat ongeveer 100 tuinders lid van die vereenlging zijn, dan volgt daaruit, dat gemiddeld f918 bruto is ontvangen. Bedenkt men daarbij nog, dat daar van kunstmest, arbeiders, landhuur, enz. enz. moet worden betaald, dan is het duidelijk, dat er voor noodzakelijk levensonderhoud een zeer klein beetje zal overblijven. En de groote brug over de ringsloot tus- schen Broek op Langendijk en Hugo- waard. In verband met de kanalisatie (kanaalvak Huigen- dijk-Oudkarspel) zal de bekende groote brug over de rii%sloot tusschen Broek op Langendijk en Hugo- waardmoeten worden verlegd, waardoor zij een rich ting zal krijgen, die niet bevorderlijk zal zijn aan de veiligheid van het verkeer. Voor de tuinbouwers en andere weggebruikers zou het van belang zijn, als de weg langs de ringvaart loopende in de richting Oost-West, in dezelfde richting naar den Broeker Dijk werd doorgetrokken, waardoor de weg langs de Handelskade zou komen te vervallen. Een en ander zou als vanzelfsprekend met belangrijke kosten ge- paard gaan; naar raming ongeveer f5000.De ge meente Broek op Langendijk, die er financieel slecht voorstaat, is huiverig al deze lasten voor zich te ne- nemen. Het gemeentebestuur acht dien geprojecteer den weg echter niet slechts een gemeente- maar ook voor een belangrijk deel een tuindcrsbelang. Het heeft zich uit dat oogpunt tot de Langendijker Groen- tencentrale gewend met het verzoek, de mogelijkheid te overwegen, ook de helft in de kosten bij te dra gen. Deze veilingsorganisatie staat er echter al even slecht voor als de gemeente, waarom haar bestuur, hoewel het nut van den nieuwen weg terdege in ziende, niet direct met een voorstel bij haar leden durft te komen, om dien nieuwen last op zich te nemen. Intusschen vernemen wijj dat deze zaak zal worden onderworpen aan het oordeel der verschil lende, bij de L.G.C. aangesloten tuindersorganisaties. De tijdsomstandigheden zullen echter wel een belet sel zijn, om deze nuttige zaak te steunen. Toch lijkt het ons niet onmogelijk tot een bevredigend resultaat te komen, als de provincie van haar goeden wil deed blijken. Evenals de bijdrage in de kosten van den weg door het Geestmerambacht niet moet worden gevo teerd door de betrokken gemeentebesturen, zou, als de provincie de gelden voorschoot, eenzelfde beding kunnen worden gemaakt ten aanzien van de kosten, die door belanghebbenden uiteindelijk zouden moe ten worden gedragen. Allicht, dat ook de gemeente Hugowaard zich dan niet onbetuigd zou willen laten. OUDKARSPEL. „HULP IN NOOD". Donderdagavond vergaderde de vereeniging „Hulp in Nood" ten huize van den heer C. Vis, alhier. Een flink aantal leden was opgekomen. Mede aanwezig waren de vertegenwoordigers van de vereeniging uit Noordscharwoude, de heeren J. Kuiper en D. Kansen. De Voorzitter, de heer G. ÏJff, opende de verga- doring met woorden van welkom. Spr. had een nog grootere opkomst venvacht, gezien het ledental. Het bestuur is tevreden over het systeem van de ver zekering per verzekerden gulden. Het financieel re sultaat der vereen, is niet ongunstig geweest. Het geeft nog al reden tot tevredenheid. De notulen van den secretaris, den heer J. Ooije- vaar werden onder dankzegging goedgekeurd en vastgesteld. Medegedeeld werd een ontvangen schrijven van den bond van ziekenkassen, waarin op het nut van dezen bond wordt gewezen, b.v. de overname van leden van de kassen, bij de mogelijkheid van her verzekering. Er werd aangedrongen op aansluiting. Voorzitter merkte op, dat men hierover de vorige vergadering ook had gesproken. Men is wel overtuigd van het nuttige werk van den bond, maar men is eenmaal in de federatie vereenigd. Dat is goed- kooper voor ons. Laten wij ons daar maar bij houden. De heer P. Volkers ging hiermee accoord, vooral als het goedkooper is. De Voorzitter merkte wel op, dat de bond ook statistieken bijhoudt over zicktgevallen op diverse leeftijden, wat ook een voordeel is. Men liet de oude toestand bestaan. De penningmeester, de heer H. de Geus, bracht hierna zijn verslag uit. De ontvangsten hadden be dragen f2414.92, de uitgaven f2753.16, nadeelig saldo f338.24. Het vorig bezit van de vereeniging was f3293.94, dat nu is teruggcloopcn tot f 2955.70. Er zijn 388 uit- keeringen gedaan aan 95 personen met 2183 zieken dagen. Aan uitkeeringen is f2269.76 betaald. In de 35 jaren, welke de vereeniging bestaat, hebben de uitgaven pl.m. f68.000 bedragen, deelde de secretaris mede. De heer D. Wonder rapporteerde, alles keurig in orde te hebben bevonden. De rekening werd hierna vastgesteld. Tot kasnazieners voor het volgend jaar berden de heeren D. Wonder, W. Bakker, C. Hink en A. Jan sen benoemd. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij, dat het jaar 1934 niet gunstig was. Het leden tal is niet vergroot door het toetreden van jonge leden. Hot ledental is van 261 tot 245 teruggcloopcn. De uitkeeringsduur is teruggebracht van 18 weken vol, en 12 weken halve uitkeering. Er werden 7 be stuursvergaderingen gehouden met één algemeene. Het jaarverslag werd onder dankzegging goed gekeurd en vastgesteld. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren J. Ooijevaar en C. van der Hoven met bijna alg. stemmen herkozen. Beiden namen hun benoeming aan. Bi1' de rondvraag vroeg de heer P. Volkers of men het met de nieuwe regeling der uitkeering zonder nadeelig saldo zal kunnen redden, in dit jaar. Voorzitter geloofde, dat het heel gunstig zal zijn, als men het zonder tekort houdt. Spr. merkte op, dat het opkomen van de ziektewet voor de zieken kassen de doodsteek is op den duur. Er komen geen jonge leden bij. De heer Volkers vestigde er de aandacht on. dat tengevolge van den tijdsomstandigheden het aantal eigen werkers achteruitgaat. Hoeveel personen zijn er van halve uitkeering op de 20 pet uitkeering ge komen? Er bliikt wel uit de mededeelingen, dat lang alle arbeiders zich niet voor de resteerende 20 net. verzekeren. Daarna sluiting, nadat de Voorzitter eenige waar- deerendp woorden had gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den heer P. van Dijk, den penningmees ter van de Noordscharwouder vereeniging, die ook steeds deze vergadering bijwoonde. NOORDSCHARWOUDE. De afdeeling der S.D.A.P. vergaderde Donderdag avond in „Concordia". Voorzitter was de beer J. v. d. Abeelc. De notulen van de vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat het bestuurslid J. Frie- link zitting beeft genomen in den plaatselijken raad Langendijk. Eventueele voorstellen voor het Paasch- eongres zullen worden aangehouden tot de eerst volgende vergadering. Gelegenheid werd gegeven om zich on te geven voor de vergadering te Alkmaar, waar L. J. van Lx>i zal spreken. De groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing werd ongemaakt waarover door de leden nog een referendum wordt gehouden. Verslag werd nog uitgebracht van de gehouden gewone jaarvergadering te Alkmaar. Een schrijven van de afdeeling Nieuwe Niedorp over de kwestic-Duys werd voor kennisgeving aan genomen. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. LANGENDIJK. Een sympathieke uitvoering. De tooneelvereeniging „.Tong Leven" heeft zich be reid verklaard, met haar bekende blijspel „De Doof pot" op te treden op een propaganda-uitvoering van de afdeeling ZuidscharwoudeBroek op Langendijk van den Bond voor Staatspensionneering. Op deze bijeenkomst zullen de rentetrekkers uit beide ge meenten worden uitgenoodigd. De entrée is bijzonder laag gesteld, terwijl de bezoekers tevens met hun genummerd toegangsbewijs recht hebben, deel te nemen aan een verloting. Het is te verwachten, dat voor deze uitvoering veel belangstelling zal be staan, vooral in verband met het optreden van „Jong Leven" met haar schitterende reputatie. W I E R I N G E N Burger!. Stand van 11 t.m. 17 Jan. 1935. Geboren: Annt Josepha Maria, dochter van P. F. Huijgens en J. C. Musters. Gerardus Theodorus, zoon van T. A. Rasch en C. Boerdijk. Gehuwd: J. v. d. Ham en G. Lont. Overleden: Frouwke Klein, oud 3 jr., dochter van K. Klein en A. Stevens. Jacht en visscherij. In 1934 werden afgegeven 327 consenten tot uit oefening van kustvisscherij, 157 groote vischakten, en 6 jachtakten. Zuiderzeewerken. Bij K.B. is met ingang van 1 Maart a.s. aan de op zichters le kl. bij den dienst der Zuiderzeewerken in vasten dienst, aan A N. Dekker te Kornwerderzand en F. Nicolai, te De Haukes (Wieringen) wegens in krimping van den dienst eervol ontslag verleend. Haven sliep later als een blok in een kamer, bijna zoo groot als een feestzaal en in een bed zoo groot als een tent. Buiten op het portaal met zijn rug te gen de deur at Alexis met zijn geweer tusschen zijn knieën zijn haché, rookte zijn pijp en waakte tot Ivan hem kwam aflossen. Beneden in het midden van de hal zat Paul met het gezicht naar de voordeur en zijn geweer op de knieën te waken en te rooken. HOOFDSTUK V. De morgen brak aan zonder zichtbare teekenen van licht. Groote banken zwarte wolken verdonker den den hemel. Haven ging overeind in bed zitten en huiverde. Alexis was bezig houtblokken in de kachel op te stapelen. Hij keek met een vroolijken glimlach om. „Het zal den heelcn dag sneeuwen," zei hij. „Dat is best." „Waarom?" bromde Haven. Alexis stond op. Hij had alleen een hemd en broek aan en een massa verward haar bedekte zijn ge zicht. De eeuwige glimlach speelde echter om zijn lippen. Ons spoor hierheen is begraven verloren door de sneeuw. Niemand zal ons vinden." „Maar wie denk je dan, dat ons hier zal zoeken?" vroeg Haven. Alexis kwam wat dichter naar bed toe. Zijn ge zicht werd ernstig. „Van morgen is er getelefoneerd dat een troep Russische revolutionnairen de grens waren.over gekomen. Ze komen op bevel van Star man, do boerenniolenaar, de man die nu Petrograd plundert. Ze hebben speciale passen met een beroep op de autoriteiten hier, ze komen achter u aan, Ame- rikaansche meester." „Groote God", riep Haven. „Zullen we verder gaan?" Alexis schudde het hoofd. „Te veel sneeuw," zei hij. „Hier zullen ze ons niet. vinden. We zijn verborgen. De wereld is verborgen. De weg waarlangs we gekomen zijn is nu een dee\ van het moeras." „Maar het is te laat in het seizoen voor zoo'n sneeuwval," zei Haven. „Hij zal niet aanhouden. We zouden veiliger zijn als we verder bet land introkken en dan naar een der steden eingen." „Veiliger hier, Amerikaanscbe meester." Haven fronste het voorhoofd. „Als ik eens naar de naast bijzijnde kazerne tele foneerde?" stelde hij voor. „Russische revolution nairen hebben het recht niet om aan dezen kant van de grens te komen." „De telefoon ging om vijf uur vanmorgen", zei Alexis. „Tien minuten later is hij afgesneden of ver broken. Paul is het gaan onderzoeken, hij denkt dat de draden zijn doorgesneden. Wat doet het er toe? We hebben voedsel en wijn en wij zullen den jon gen meester beschermen, dat waren de bevelen van Zijne Hoogheid. Er is voor ons geen andere levens taak over gebleven." Het vuur loeide in de kachel. Haven draaide zich nog eens in bed om. Hij voelde den gordel om zijn middel, hij klopte op de tasch die aan zijn pols vastgemaakt was. „Jij zult het wel het beste weten", mompelde hij slaperig en draaide zich nog eens om. Haven werd merkwaardig opgefrischt en verkwikt wakker en merkte onmiddellijk twee vreemde din gen op. Ten eerste, dat een helder zonlicht het kale doch statige vertrek, waarin hij lag met een zacht, bijna onnatuurlijk licht bescheen en ten tweede hoor de hij het duidelijke knallen van een geweer, ergens onder zijn venster. Hij gleed uit bed en gluurde naar buiten. Een veertig meter verder kroop een man in het costuum van een Russischen boer, doch met een grijze militaire overjas aan op handen en voe ten voort. Onder de hoornen van de laan liep een troepje mannen rusteloos op en neer, druk pratend en redeneerend. Eindelijk kwam een van hen naar voren met een witten zoekdoek aan het eind van een stok gebonden. Hij bleef staan om mot zijn ka meraad te spreken, die nu weg hinkte en hielp hem een eindjet voort. Toen naderde hij het huis, heftig met zijn witte vlag zwaaiend en bleef een eindje van de voordeur af staan. „Wie wil met me spreken?" riep hij. Haven stond op het punt het raam te openen ten einde beter te kunnen hooren wat er voorviel, toen hij een paar sterke armen om zijn middel voelde. Hij werd door een onweerstaanbare kracht achteruit ge trokken. „De meester moet zich niet vertonnen", zei Alexis met nadruk. „Zo komen om hem, dat gespuis." „Zijn dat de mannen, waar je over gesproken hebt?" vroeg Haven. „Wie zijn het? Waar komen ze vandaan?" „Ze zijn u achterna gekomen, de grens over", was het grimmige antwoord. „Het zijn Russische revolu tionnairen, volgelingen van Starman, der molenaar". „Maar ze kunnen me niet hierheen volgen", wierp Haven tegen. „Dit is Polen." Alexis schudde het hoofd. „Het is de groote oorlog", zei hij plechtig, „en men schen doen vreemde dingen. Daar is Starman en er is een kleine jood die van geld houdt en die in Pe trograd om de macht vecht. Wat beteekenen moeilijk heden met een zusterland als Polen voor een land dat in de maak is, zooals Rusland, waar de wetten allemaal over boord geworpen zijn en een eerlijk man niet weet wien zijn meester te noemen? Geld en geld alleen telt nu mee en geld willen ze heb ben." Haven keek recht in de bezorgde, blauwe oogen van zijn oudsten bewaker. Hoeveel wist de man, vroeg hij zich af. En als ze alles wisten, wat vreesden ze dan? „Waarom zouden ze verwachten hier geld te vin den, Alexis?" vroeg hij. „De jonge Amerikaansche meester weet het", was het kalme antwoord. Haven liep de kamer heen en weer, de tasch ste vig onder zijn arm geklemd. „Wie praat daar beneden nu met hen?" vroeg hij, toen hij weer bij het venster kwam. „Ivan", zei Alexis. „Hij kan het beste het woord doen. Als de sneeuw niet zoo plotseling had opge houden, zouden ze ons nooit gevonden hebben. Als de jonge meester wil hooren wat Ivan zegt moet hij vooral zorgen dat ze hem niet zien." Alexis schoof het raam een paar centimeter op en Haven knielde neer en luisterde. „We vertellen geen leugens,", hoorde hij Ivan zeg gen. „Wij zijn geen mannen die met alles behalve de waarheid omgaan. Wij zijn Russen net als jullie en we houden van ons land, net als jullie. Maar we hebben hier bij ons een Amerikaan, die papieren die aan zijn land toebehooren bij zich heeft en we moe ten hem bewaken. We zullen hem beschermen en in veiligheid b/engen, zooals we aan onzen eenigen en grooten meester, den edelen prins Ostrekoff, be loofd hebben." De man die een voetdiep in de sneeuw stond grin nikte. Hij had een gemeen gezicht, een mond als een vossenbek, kleine oogjes en steil zwart haar, dat bijna tot op zijn schouders hing. „Je hebt een edele meester," hoonde hij. „Michael HOOGWOUD Dinsdag jl. werd voor den Biljartbond van Noord hollands Noorderkwartier door een viertal biljarters uit Hoogwoud en wedstrijd met handicap gespeeld tegen eenzelfde aantal biljarters uit 't Zand in café de Wit, aldaar. De uitslag was als volgt: 1. D. de Graaft 80 Gewonnen in 20 brt. 't Zand Laan 6546 Hoogwoud 2. A. Vader 8066 tZand II. de Boer 50 Gewonnen in 17 brt. Hoogwoud 3. J. Veerman 70 Gewonnen in 18 brt. Hoogwoud C. de Graaf 7045 't Zand 4. J. Schermer 5025 Hoogwoud C. Vader 70 Gewonnen in 26 brt. 'tZand 5. A. Vader 8053 'tZand Laan 65 Gewonnen in 16 brt. Hoogwoud 6. C. de Graaf 7059 'tZand J. Schermer 50 Gewonnen in 10 brt. Hoogwoud 7. D. de Graaf 80 Gewonnen in 20 brt. 't Zand H. de Boer 50—39 Hoogwoud 8. C. Vader 70 Gewonnen in 18 brt. 'tZand J. Veerman 76—59 Hoogwoud 9. A. Vader 80 Gewonnen in 10 brt. tZand J. Schermer 5019 Hoogwoud 10 J. Veerman 70 Gewonnen in 18 brt. Hoogwoud D. de Graaf 80—35 't Zand 11. C. Vader 70 Gewonnen in 16 brt. 'tZand Laan 6549 Hoogwoud 12. J. Veerman 70 Gewonnen in 9 brt. Hoogwoud A. Vader 80—48 'tZand 13. C. de Graaf 70—25 'tZand H. de Boer 50 Gewonnen in 7 brt. Hoogwoud 14. D. de Graaf 8065 'tZand J. Schermer 50 Gewonnen in 20 brt. Hoogwoud 15. II. de Boer 50 Gewonnen in 18 brt. Hoogwoud C. Vader 70-55 'tZand 16. Laan 65 Gewonnen in 21 brt. Hoogwoud C. de Graaf 7061 'tZand Hoogwoud won dus de wedstrijd met 10 gewonnen partijen en 6 verloren partijen. De heer P. Luiken alhier is voornemens in zijn woonhuis aan de Kerkelaan een eigen timmerzaak te beginnen. OUDE NIEDORP Woensdagavond vergaderde de gasvereeniging Oude Niedorp ten huize van den heer A. W. Feijs. Er was weinig belangstelling. Na opening door den voorzitter, den heer A. van Zoonen, werden door den heer J. van Zoonen de no tulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. van Zoo nen weer opnieuw benoemd. De heeren Krill er en Wit werderi belast met bet nazien der rekening Deze werd in orde bevonden Het batig saldo, dat vorig jaar f202 bedroeg, was gegroeid tot f215. De com missie en den boekhouder werd dank gebracht voor hun werk en het accuraat beheer,. Met algemeene stemmen werd besloten om aan de aandeelhouders wederom 4 uit te betalen. Nadat nog eenige zaken van huishoudelijken aard werden besproken, werd de vergadering door den voorzitter gesloten en werd tot uitbetaling der rente overgegaan. Ontslag. Aan den dienstplichtige P. Veldman te Zijdewind werd ontslag uit den dienst verleend. W erkverschaf fing. Woensdag 23.Januari a.s. zal worden aangevangen met de werkzaamheden in plaatselijke werkverschaf-. fing. Uitvoering. Dinsdag 15 Januari jl. werd door het R.K. Fanfare corps „St. Martinus" te 't Veld eene uitvoering gei geven ten lokale van den heer G. Ligthart. Mede werking werd verleend door den welbekenden karak ter-humorist Peperkamp. Vele voordrachten op ve lerlei gebied werden door hem uitgevoerd, op zulle' een wijze, dat het aanwezige publiek uitermate enthousiast was voor zulk een optreden, hetgeen wel bleek uit de rede van den voorzitter van het fanfa recorps, den heer P. Wijnker, die na afloop eenige sympathieke woorden richtte tot den humorist. HEERH IJ GO WAARD Bij de alhier op 17 Januari gehouden inschrijving van een ambtswoning voor den burgemeester op het voormalig sportterrein langs den Middenweg werd ingeschreven door de navolgende aannemers: 1. Gebr. Hille, Ursef f 12.967.— 2. Gebr. Boekei, 't Veld 12.800.— 3. J. Dubbeldam, Voorburg 11.980. 4. Oudejans, De Rijp 11.388.— 5. J. Faus, Nieuwe Niedorp 11.275.— 6. Kamp en Borst, Heerliugowaard 10.747.— 7. Fa. Geusebroek en Boekei, Medemhlik 10.680.— 8. A. Kuipers, Hoogwoud 10.310.— 9. P. Bot, Heerhugowaard 9.999. ANNA PAÜLOWNA VAN EWIJCKSLUIS. De arbeider-telegrafist G. Zaadnoordijk van Ewijck-i sluis, is ongaande 17 Jan. als zoodanig overgeplaatst naar Barendregt. Ostrekoff werd gisteren door het nieuwe gouverne ment veroordeeld om gefusilleerd te worden, hij gaf er de voorkeur aan om zich voor het hoofd te schie ten. Verstandige man! Er waren er heel wat die graag het lijk van een Ostrekoff een schot zouden, hebben gegeven." „Dan kan het nieuwe gouvernement in de hel sto ven voor ik een vinger uitsteek om het te helpen," was het heftige antwoord van Ivan. „Of hij dood of levend is, wij voeren de bevelen van onzen meester uit. Jullie zijn de grenzen over gekomen en hebben, de wet gebroken. De Polen zullen jullie gauw met zweepslagen er weer over heen jagen en dan zullen jullie wenschen dat je gebleven waart waar jullie behooren." „We verspillen woorden", zei de man in de sneeuw en zijn gezicht kreeg nog valscher en gemeener uit drukking. „Lever don jongen Amerikaan uit en wat hij bij zich heeft, anders steken we 't huis in brand en vermoorden iedereen die er in is." Ivan lachte en als hij lachte was het of het huis achter hem dreunde en de takken van de boomen bewogen. Het was een gebrul van vroolijkheid dat zelfs Haven's mond deed trillen en een grijns bracht op het gezicht van zijn bewaker. „Wij in dit huis zijn mannen van den prins op Poolschen grond, in welk land onze meester ook een groot man was," was het vaste antwoord. „Als je een vinger tegen ons uitsteekt zullen zij die we niet neer schieten aan de boomen in de laan hangen als de Polen komen. Ga terug naar je eigen grens als je leven je lief is." Ivan draaide zich met minachtend gebaar om en ging het huis binnen. De woordvoerder van de plun derende bende begaf zich naar zijn mannen in de laan. Het onderhoud was afgeloopen,. Alexis rolde een sigaret van zwarte tabak. „Een beetje vechten zal goed voor de spieren zijn" prevelde hij. Haven begaf zich naar de achterkamer, brak het ijs in het zinken bad en zijn gordel zorgvuldig voor hem ophangend, ontkleedde en waschte hij zich. „Het ergste van 't vechten tegenwoordig is, dat het alleen bestaat uit kleine, vurige schoten, pijn in de borst, een hospitaal en een doodkist," zei hij zich stevig afwrijvend. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 18