Doodenrit in de Wieringermeer KIJKEfl is KO^PEn hij CLOECK De a.s. Gemeenteraadsverkiezing te Alkmaar VIER DOODEN. Benzineschaarschte in Mexico. Worden de crisis-bureaux naar Amsterdam verplaatst? Engelsch schip in tweeën gebroken. MODERNE FOTO's EU VERGROOTINGEN Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN Hieuwe Hiedorp Ernstige ongeregeldheden in Algiers. Gewond langs de rails gevonden. AANRIJDING TE HALFWEG. Nasleep van het spoorwegongeluk bij Rostoff. Zaterdag 19 Januari 1935 Postrekening No. 23330 Dit Wad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9640 COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent .bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Twee auto's met zeer groote snel heid bij de Terp op elkaar te pletter gereden. Gistermiddag circa 4 uur, is in den Wierin- germeerpolder een ontzettend auto-ongeluk gebeurd, waarbij 4 slachtoffers moeten wor den betreurd. Een uit Leeuwarden afkomstige Ford-personenauto, waarin zich 4 personen bevonden, is op het kruispunt bij de Terp met een snelheid van ca. 90 K.M. op den Buick- personenauto van Garage De Haan geloopen. De gevolgen waren ontzettend. Via een te lefoonpaal, welke afknapte, kwam een der auto's in de sloot terecht, waarbij de inzit tenden er wonderwel afkwamen, ofschoon de auto nagenoeg vernield werd. Met de inzittenden van den anderen auto, die eveneens totaal werd vernield, liep het minder goed af. Drie der inzittenden werden nagenoeg op slag gedood, de vierde overleed op weg naar het ziekenhuis. Dr. Hoogkamer was direct ter plaatse. Zijn hulp kon echter niet meer baten. Ook de ziekenauto van Wie- ringen was uitgerukt. De Rijksveldwacht heeft de zaak in onder zoek, er wordt gedacht aan drankmisbruik, maar in ieder geval schijnt vast te staan, dat de beide chauffeurs, die zich in den Buick- auto van De HaaA bevonden, onschuldig zijn aan het voorgevallene. Uiteraard was de opwinding, die dit ernstig onge luk gewekt heeft, bijzonder groot en was het zelfs <in den aanvang niet mogelijk de identiteit van de slachtoffers nauwkeurig vast te stellen. Wel bleek dat de kooplieden uit Den Beemster afkomstig zijn. Het vierde slachtoifer tijdens het transport naar het ziekenhuis overleden. Omtrent het ernstige auto-ongeluk vernemen wij nader, dat de dooden zijn C. Schreuder uit Water gang, lid van den gemeenteraad van Landsmeer, E. Hooyberg uit Purmerend, KI. Box uit Ilpendam, en voorts G. Kleiterp uit Midden-Beemster, die den wagen bestuurde en een ernstige schedelbreuk had bekomen. Tijdens het transport naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar is hij aan de gevolgen van het ongeluk bezweken. Hoewel aanvankelijk gedacht werd, dat zich in den auto met de veekooplieden vijf personen bevonden, bleek later dat het aantal inzit tenden van dezen wage vier bedroeg. De beide perso nen uit den anderen wagen zijn er goed afgekomen. Hiervan werd J. C. Koegelberg licht gewond, terwijl de ander, G. Hoekstra ongedeerd bleef. De toedracht van het ongeluk. Wat de juiste toedracht van het ongeluk betreft, ls uit het onderzoek, dat de burgemeester van Medem- bük, de heer P. C. J. Peters, die zich onmiddellijk, vergezeld door dokter De Kruyf, naar de plaats des onheils begaf, heeft ingesteld, komen vast te staan, dat de auto, die uit de richting van Den Oever naderde, een buitengewoon groote snelheid had. Ge tuigen schatten haar op S0 a 90 K.M., de snelheids meter stond op 95 K.M.I De andere wagen had een vaart van 45 a 50 K.M. en had op het kruispunt den Voorrang. Het uitzicht ter plaatse, was volgens ge noemden burgemeester, met wen wij kort na het ongeluk een onderhoud hadden, niet zoo slecht. Voer tuigen, welke elkaar naderen, kunnen elkaar op 50 a 100 Meter zien aankomen. De burgemeester heeft zich hiervan overtuigd, door met dokter De Kruyf de proef te nemen. Het is niet uitgesloten, dat het uit zicht eenigszins werd belemmerd door eenige parkee- rende auto's, welke voor het kantoorgebouw der cul tuurmaatschappij stonden. De auto uit Hippolytus hoef had den voorrang en de bestuurder rekende er op, dat de andere auto vaart zou minderen, hetgeen echter niet is gebeurd. De wagen, die van zwaardere constructie was dan die, welke de aanrijding veroor zaakte, werd daarop door den rechtervoorkant, van dezen laatsten in den linkerflank aangereden. De auto uit Hippolytushoef vloog toen tegen een dikke paal van het electrische net, welke afknapte en bui telde vervolgens in de langs den weg loopende sloot, Wegens staking de petroleum-industrie. Honderden anto's voor de tank-stations. Mexico; Sedert eenige weken bevinden de ar- iDerders van de Mexicaansche petroleummaatschap- pij „Aquila" die deel uitmaakt van de Shellgroep zich in staking. Nu hebben ook de arbeiders van de Huasteca-petroleummaatschappij en van de Pierce Ti werk neergelegd, zoodat zich in ge- neei Mexico nog slechts één petroleumonderneming in-bedrijf bevindt. Dit heeft tot gevolg, dat reeds een groote schaarsch- xe aan benzine is ontstaan. Honderden auto's staan urenlang voor de tankstations te wachten. In het gun stigste geval kunnen zij dan eindelijk 10 liter ben zine krijgen. Het trampersoneel der hoofdstad heeft voorts ge- eel1 sy?nPathiestaking te zullen proclameeren, wanneer de eischen der arbeiders in de petroleumin dustrie met worden ingewilligd. waarin slechts weinig water stond. G. Hoekstra wist tijdig uit den wagen te springen en bekwam geen let sel. Zijn metgezel, J. C. Koegelberg,'slaagde er spoe dig in zich te bevrijden en had, zooals gezegd, slechts een paar lichte wonden opgeloopen. De wagen met de veekooplieden sloeg over den kop en werd grooten- deels vernield. Een omwonende verpleegster kwam dadelijk toeloopen en heeft gedaan, wat zij kon om de eerste hulp te verleenen. Ook andere personen snelden van alle kanten toe. De doktoren Hoogka mer uit Middenmeer en Beeker uit Hippolytushoef waren eveneens spoedig ter plaatse. Zij konden niet anders dan den dood van de drie veekooplieden con- stateeren. De toestand van den vierden inzittenden was hopeloos. Met een weldra gerequireerden zie kenauto is de man naar Alkmaar vervoerd en-tijdens het transport, zooals reeds in den aanvang gezegd, overleden. De lijken zijn ondergebracht in het kantoorgebouw ter plaatse. De plek van het ongeluk is gelegen nabij De Terp. De beide auto's zijn in beslag genomen. De bestuur der van de auto, welke werd aangereden, heeft nog verklaard signalen te hebben gegeven. De slachtoffers waren allen van middelbaren leef tijd en gehuwd. Onze correspondent uit Alkmaar bericht ons; Ondanks energieke pogingen van het gemeente bestuur is het zeer onwaarschijnlijk, dat het land bouwcrisisbureau, dat thans in het Landbouwhuis is gevestigd, in Alkmaar zal blijven. Het schijnt wel vast te staan, dat dit Bureau met het oog op bezuiniging naar Amsterdam zal worden overgebracht. Dit is niet alleen jammer voor de Alkmaarsche handeldrijvenden maar in de eerste plaats te be sturen voor allen in Noordholand-Noord, die met de crisisbureaux te maken hebben, daar een bezoek aan de kantoren te Amsterdam veel kosten en veeJ tijdverlies met zich brengt. Het is dan ook te hopen, hoewel daarop bijna geen kans meer bestaat, dat men er ter .elfder ure nog in zal slagen de regeering ervan te overtuigen dat dit bureau in het centrum van den land- en tuinbouw moet blijven gevestigd'en dat niet alleen moet wor den gekeken naar de bezuiniging voor het Rijk, maar ook naar de meerdere kosten voor hen, die met de crisisbureaux te maken hebben. De voorloopige S.D.A.P.-Iijst vastgesteld. In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling Alkmaar der S.D.A.P. is de voorloopige groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen als volgt vastgesteld: 1. T. Bonsema; 2. W. v. d. Vall; 3. W. J. Bulens; 4. A. Bakker; 5. A. van Drunen; 6. Mej. G. Nierop; 7. P. Dekker; 8. A. Koot; 9. M. Schats; 10. A. F. Zee- gers; 11. C. Toornvliet; 12. J. Waardenburg; 13. Mevr. van Rutten; 14. G. Koopman; 15. C. Couwenhoven. De definitieve samenstelling, die door middel van een referendum zal worden uitgemaakt, wordt 29 Januari a.s. bekend. 29 leden van de bemanning gered. De kapitein verdronken. Het uit. Newcastle afkomstige Engelsche stoom schip Kenkerry, 4000 ton groot, dat van Havanna onderweg was naar Halifax, op Nieuw Schotl.-ud, is op 12 mijl ten Z. O. van die haven op een zand bank gelöópen en na eenige uren in tweeën gebro ken. Een regeeringsstoomboot en eenige visschers hebben een lijn weten over te brengen. Urenlang hadden de reddingsmanschappen met ontzettende moeilijkheden te kampen, voordat zij de negen-en-twintig leden der bemanning konden red den. Daar het wegens het stormachtige weer onmo gelijk was, van het gestrande schip reddingsbooten neer te laten, moesten de leden der bemanning zich langs touwen naar beneden laten glijden. Toen de kapitein als laatste gered zou worden, raakte het touw los. De ongelukkige stortte in zee en verdronk. Kort daarop brak de „Kenkerry" in tweeën en zonk in de diepte. Tijdens de reddingswerkzaamheden viel van tijd tot. tijd zoo'n dichte sneeuw, dat men het gestrande schip van den oever in het geheel niet meer zien kon. WIJ BREIEN!! en yepareeren alle wollen kleeding, zooals Truien, Vesten, Broeken, enz., Kou sen en Sokken (ook de allerfijnste), voor nieuwwerk zijn wij No. 1. Handbreisters! Onze prima Wol en Sajet krimpt niet. Jaap Snor, Zuidstr. 19, Den Hel der. Voor Schagen bij C. de Moei, Noord. DEN CHAOS VAN VERBOGEN IJZER EN STAALPLAAT VORMDEN DE BEIDE TOTAAL VERNIELDE WAGENS IN DE WIERINGERMEER. - van buitengewone kwaliteit, Ook 's Zondags geopend. Bij het lossen van een lading wijn. Groot aantal arbeiders protesteeren te- tegen nieuwe lossingsinstallatie. Reuter meldt uit Algiers: Tijdens het lossen van een schip, dat een lading wijn uit Frankrijk aanbracht, is het tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Tot dusver werd de wijn steeds in vaten aange voerd, en vonden bij de lossing steeds een groot aan tal arbeiders werk. Ditmaal betrof het echter een tankschip en werd gebruik gemaakt van een nieuwe installatie, die de wijn eenvoudig uit het schip pomp te, evenals dit bij olie geschiedt. Een groote menigte havenarbeiders verzamelde zich om tegen deze vermindering van de werkgele genheid te protesteeren. Op 'n gegeven moment dreigden zij zelfs de lading van het schip onbruik baar te zullen maken. De hulp der politie moest worden ingeroepen en het duurde bijna een uur, voordat deze de rust her steld had. Twee politieagenten werden hierbij ernstig gewond. Geheimzinnig ongeluk op het station te Haarlem. Haarlem. Toen gisteravond omstreeks acht uur de trein naar Amsterdam vertrokken was, hoor de men hulpgeroep. Het bleek dat tusschen de rails en het perron een man van middelbaren leeftijd lag, die ernstig aan een der armen gewond bleek te zijn. In zorgwekkenden toestand werd de man opgeno men. Hij is per ziekenauto naar het St. Joannes de Deo Ziekenhuis vervoerd. Gebleken is dat het een inwoner uit Brussel was, zekeren .T. H., een gepensi oneerd ambtenaar uit Indië. Onmiddellijk heeft men de politie te Brussel van het geval in kennis gesteld, aan wie verzocht werd familieleden van het gebeur de in kennis te stellen. De toestand van den lieer H. was zoodanig dat hij laat in den avond nog niet gehoord kon worden, zoodat men naar de oorzaak van het ongeluk nog in het duister tast. Botsing tusschen auto en groentenven- ter. De groentenventer levensgevaar lijk gekwetst. Ter hoogte van de IJsbaan, vlak onder Halfweg heeft zich gistermiddag een ernstig ongeluk voorge daan. Door nog onbekende oorzaak reed daar de heer van Asten uit Aardënhout, die met zijn auto uit de richting Amsterdam kwam, een groentenven ter aan, die met paard en kar daar ter plaatse stond. Hoe het ongeluk gebeurd is. kon in het eerst niet worden nagegaan, paard en kar vertoonden geen sporen van een aanrijding. De groentenventer was er intusschen ernstig aan toe. Met twee gecom-i pliceerde onderbreuken en een hersenschudding is de man door den G.G. en G.D. naar het Tesscl- schadeziekenhuis te Amsterdam vervoord, nadat dr. Kuiper uit Halfweg de eerste hulp had verleend. Nog meer aanrijdingen. In den chaos van auto's, die na de aanrijding op den toch reeds zoo buitengewoon drukken Haarlem merweg ontstond, deden zich nog twee aanrijdin gen voor, waarbij vier personenauto's, beschadigd werden, waarvan twee zeer ernstig. Persoonlijke on gelukken hadden daarbij echter niet plaats. Nader kan worden gemeld, dat de snelheid van da auto, die de aanrijding veroorzaakte, 50 K.M. is ge weest. De venter, F. Meegdes genaamd en wonend® in de Platanenlaan te Zwanenburg ^bij Halfweg), werd ongeveer 50 meter meegesleurd, waarna hij kermende bleef liggen. Onmiddellijk werd medische hulp gehaald, waarna hij naar Amsterdam werd ver voerd. Bij informatie aldaar, bleek dat zijn toestand zeer ernstig is. De auto van den heer Van A. is in beslag geno men. Bij onderzoek bleken de remmen goed te func,- tionneeren, zoodat men voor een raadsel staat, hoe het ongeluk heeft kunnen plaats vinden. Negen personen veroordeeld. Moskou: In het proces tegen tien spoorweg beambten, die er van beschuldigd waren, het spoor wegongeluk bij Rostoff van 10 Januari te hebben ver oorzaakt, is een der beklaagden veroordeeld tot den dood door den kogel. Acht anderen zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen, varieerend tusschen drie en tien jaar.. Eén beklaagde is vrijgesproken. In de niotiveering wordt gezegd, dat het ongeluk is veroorzaakt door het gebrek aan discipline der ver oordeelde beambten. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Januari 1935. Roode kool 2.704.60, doorschot 1.104.40, gele kool 1—1.60, d. witte 0.70-1.50, 20.000 Kg. uien 2-2.60 grove f 2.30—2.70, driel. f 1.60—1.80, nep f 1.40—1.80, 3500 Kg. peen f 0.90—1.20, 3500 Kg. bieten f 0.90—1.70. WINKEL, 18 Jan. Appelen f 5—13, peren f 2—8, kool f 0.50—1.10, aard appelen f 11.50, spruitkool f 4—5, uien f 11.20, 1 wortelen f 11.20.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1