De sociale lervormiip in Amerika Steunbedrag voor den tuinbouw. Zaterdag 19 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9640 Raad Schagen Verzoeken om huurverlaging. Buitenland Sneeuwstormen teisteren het Japansche kustgebied. Op Woensdag 30 Januari 1935, des voormiddags ten kwart over negen ure. Punten van behandeling: 1. Mededeelingen van den Voorzitter. z' Ingekomen stukken en adressen. Ged. Staten, opgave bedrag bijdrage kanaal over 1933. Ged. Staten, goedkeuring raadsbesluit tot over name der obligatïën van de Middenstandsver- eeniging. Rapporten controle lichtbedrijven en grondbe drijf. Circulaire Commissaris der Koningin betreffen de uniformldeeding gemeenteveldwachters. Proces-verbaal kasopname gemeente-ontvanger per 24 Dec. 1934. Ged. Staten, besluit vaststelling bedrag letter U.K.B. 4 Nov. 1929, S. nr. 476 voor het rekenings jaar 1932. Ged. Staten, verdeeling der gemeente in 3 stem- districten. Ged. Staten, betreffende uitbreiding parkeerver bod. Ged. Staten, goedkeuring raadsbesluit machti ging B. en W. tot het indienen van een bezwaar schrift tegen aanslag in de omzetbelasting der Lichtbedrijven. Ged. Staten, betreffende raadsbesluit tot conver sie van geldleeningen. Adres van de bewoners der woningen van de Woningbouwvereniging „Schagen" om huurver laging te willen bevorderen. Adres van de bewoners der woningen van de Woningbouwvereniging „Goéd Wonen" om een huurverlaging voor rekening der gemeente te nemen. Adres van den Schager Bestuurdersbond om verbetering steunregeling, enz. Adres bestuur Volksonderwijs om behoud van het vervolgonderwijs. Adres van het bestuur van Volksonderwijs tot handhaving van de boventallige leerkracht aan de O. L. school. 3. Benoeming conciërge openbare lagere school. 4. Voorstel tot verkoop van bouwterrein grondbe drijf. 5. Vaststelling pensioensgrondslagen gemeente ambtenaren. 6. Vaststelling ontwerp wijziging eerste uitbrei dingsplan. 7. Benoeming lid commissie tot wering van school verzuim en plaatsvervangend lid van stembu reau II. 8. Voorstel tot wijziging der verordening op de hef fing van straatbelasting. 9. Nader aanbod Directie P.E.N. inzake overname van het G.E.B. 10. Vaststelling begrooting, dienst 1935. Door de bewoners der woningen van de Woning bouwvereniging „Schagen" is een adres aan den Raad gericht om huurverlaging te willen bevorderen E: én W. 'deelen' mee, dat de huren der woning wélwoningen van de vereeniging, door renteverla ging annuïtcitsleeningen, reeds verlaagd is. B. en W. stellen voor de huur der woningen in de Thor- beckestraat met 50 cent per week te verlagen en dit voor 16 woningen voor rekening der gemeente te ne men. Dit wordt f416.per jaar. Wat de woningen in de Bokstraat betreft, achten B. en W. huurverlaging niet noodig nog. Door de bewoners der woningen van de Woning- bouwvereeniging „Goed Wonen" is een adres aan den Raad gericht om huurverlaging van 10 k 20 voor rekening der gemeente te nemen. B. en W. achten deze huurverlaging niet noodig. Alle woningen zijn steeds verhuurd en van een ex ploitatietekort is nimmer iets gebleken. Bovendien heeft de gemeente zich voor deze wom'ngen reeds een belangrijk finantieel offer getroost door grond van f5.— per M2. voor f2.50 per M2. beschikbaar te stel len. VERBETERING STEUNREGELING. De Schager Bestuurdersbond heeft aan den Raad een adres gericht met. het verzoek bij de regeering aan te dringen om verbetering steunregeling enz. B. en W. achten dit verzoek niet tot de taak van het gemeentebestuur behoorend, maar meer tot de volksvertegenwoordiging. BEHOUD VAN HET VERVOLGONDERWIJS. Van het Bestuur der afdeeling „Schagen" van de vereeniging „Volksonderwijs" is bij den Raad een verzoek ingekomen tot behoud van het vervolgonder wijs. B. en W. herinneren er aan dat bezuinigingsoverwe gingen tot het afvoeren van het bedrag voor dit on derwijs van de begrooting hebben geleid. Wordt dit onderwijs op de openbare school gege ven, dan eischt de billijkheid ook op de beide andere scholen en dit zal 3 X f260.— kosten. B. en W. kun nen daarom niet gunstig adviseeren. Handhaving boventallige leerkracht. Bovendien dringt deze vereeniging in een adres aan om handhaving van de hoventallige leerkracht aan de openbare lagere school. Ook hierbij hebben B. en W. bezuinigingsoverwegin- tot dit oordeel geleid. CONCIËRGE O. L. SCHOOL. Door B. en W. wordt den Raad de navolgende al- phabetische aanbeveling aangeboden voor het doen van een benoeming conciërge openbare lagere school. De aanbeveling luidt: K. Honing, J. J. Smit en J. Winkel. UITBREIDINGSPLAN DER GEMEENTE. B. en W. bieden den Raad aan, onder overlegging van de omtrent de ondenverpelijke aangelegenheid met Gedeputeerde Staten gevoerde correspondentie, een nader ontwerp tot herziening van het eerste uit breidingsplan der gemeente. DE OVERNAME VAN HET G.E.B. Een nader aanbod van de provincie. Van de directie van het P.E.N. is een nader aan bodingekomen inzake de overname van het Gemeen ten i k El eet ricit ei t sbedri j fHet P.E.N. verhoogt zijn bod met f 28000.— en brengt dit dus thans op f 181.000. daar tegenover behoudt het zich dan alle vrijheid voor betreffende aan te brengen verbeteringen van het net. De meerdeiheid van B. en W. merkt op dat hier wel zeer sterk uit naar voren komt het vermoeden, dat de herhaaldelijk door 't P.E.N. geuite bewering over de noodzakelijkeid dezer verbeteringen, niet al te ernstig behoeft te worden genomen. Tevens dient goed bedacht te worden, dat ook bij dit bod het P.E.N. de likwidatie van het bedrijf aan zich wil houden. Waar de Raad in zijn laatste vergadering, na ern stige besprekingen, als zijn overtuiging heeft uitge sproken, dat, bij likwidatie door de gerheente en bij handhaving van verschillende voorwaarden door het P.E.N. genoemd, 't bedrag van f215500 beschouwd moet worden als het minimum, waarvoor de over dracht van het G.E.B. kan plaats vinden, meenen B. en W., dat het in dit schrijven gedane nieuwe aan bod geen basis kan vormen voor hernieuwde bespre kingen en hebben zij mitsdien de eer den Raad voor te stellen daarop niet in te gan. De minderheid in het College handhaaft haar standpunt in deze en stelt voor wel op het aanbod in te gaan. NED. VER. VAN SPIRITISTEN „HARMONIA". In aansluiting op de beide voorgaande bijeenkom sten, gehouden in Nov. j.1., meende het H.B. van bo vengenoemde Vereeniging, om op 23 Januari a.s. weer een prop. bijeenkomst te organiseeren, om de Spiritische beginselen ook in Schagen en omgeving meer bekend te maken. Gezien de zoo goed geslaagde vorige bijeenkomsten, zullen ook nu weer velen ge bruik maken om deze bijeenkomst te bezoeken. Voor al ook, omdat Mw. Akkeringa, een van Nederlancts beste Psychometrische media's hierbij aanwezig is. SPARTA-NIEUWS. Zondag a.s. ontvangt Sparta 2 Helder 4. Twee ge lijkwaardige elftallen, welke elkander op het Sparta- terrein zullen trachten de punten af te snoepen, wat voor de supporters een spannende wedstrijd zal worden. MARKTOVERZICHT. Het was Donderdag j.1. een echte wintermarkt, wat bezoek en aanvoer betrof. De handel in vette koeien was goed, tot 30 ets. Hoogste noteering f225, werd gekocht door slager Veerman van Den Helder, afkomstig van A. Stins. Barsingerhorn. De handel in geldekoeien was van weinig beteeke- nis. Kalfkoeien waren niet op de markt aangevoerd. Vaarzen voor den handel geen aanroer De nuch tere kalveren werden duur en vlug verkocht. Paarden, handel goed. Oude slachtschapen golden van 1417V?. gld.: fonge vette schapen tot 19 gld., heele zware- en overhouders, de beste tot f 11, handel in alles zeer trekkend. Vette varkens prijshoudend, 16*4 ets.; er was deze keer niet veel noodig. De handel in biggen en schrammen was heel goed. alles werd verkocht; hoogste noteering f 12, dus duurder. Op de kippenraarkt was de handel goed, prijshou dend. Regeeringsvee 60 stuks aangevoerd. MOTOR EN RIJWIELCONTROLE. De nieuwe bepalingen nog vele overtre dingen. Gisteravond hield onze gemeentepolitie weer eens controle, mede voor het feit dat per 1 Januari de nieuwe bepalingen, die wij reeds eerder in dit blad afdrukken, van kracht waren geworden,Hoopen waar schuwingen werden weer uitgedeeld, doch ook een aantal bekeuringen. Men kan er echter van op aan dat hij of zij die Vrijdagavond een waarschuwing kregen de volgende keer, wanneer een en ander niet in orde is een bon netje zullen krijgen, waarmede men zich kan ver voegen bij den heer ambtenaar van het O. M. te Alk maar, die niet zal nalaten u eenige guldens armer te maken. We troffen Vrijdagavond b.v. aan een groot aantal auto's waarvan het nummer en letter niet lees baar en ook wel die geheel door modder bedekt wa ren. Eenige vrachtwagens hadden hun nummerplaat nog op de cabine zitten, wat thans ook verboden is. Het achterlicht moet achteraan den wagen be vestigd zijn. Ook een groot aantal wielrijdsters, die op weg wa- Lloyd George predikt de dictatuur. De Kleine Entente niet tevreden met het Hongaarsche memorandum. De Fransch-Duitsche toenaderings pogingen. Al in onze jeugd leerden wij, dat Amerika het land der wonderen, het land der onbegrensde mogelijkhe de is. Waar wij in ons oude Europa soms geslachten lang aan arbeiden, doet men daar in een handom draaien en kwamen de berichten over de sociale her vormingen, die Roosevelt voorstelt, dan ook niet uit Amerika, men zou aan de juistheid gaan twijfelen. Amerika had tot voor kort zoo goed als geen sociale wetten. Al die mooie maatschappelijke voorzieningen die in ons land niet meer gemist zouden kunnen wor den, kent men niet in het land van den dollar, maai' nu komt de regeering-Roosevelt met een wetsontwerp, dat niet minder bedoeld dan invoering der werkloo zen verzekering, ouderdomspensioen, verplichte ouder doms verzei: er ing, kinderbijslag aan door maatschap pelijk hulpbetoon gesteunde weduwen en een groot schcepsch plan tot bevordering der volksgezondheid. Met één sprong stelt Amerika zich aan het hoofd der naties inzake de sociale regelingen. Dat aan een zoo plotselinge verandering in het eco nomische en sociale leven bezwaren zijn verhonden, zal ook Roosevelt wel inzien, doch deze man, met zijn zwakke lichaam, staat voor niets als hij geluk en welvaart aan zijn volk meent te kunnen brengen. Een buitenstaander vraagt zich echter af, waar toch de fondsen vandaan moeten komen om deze maatregelen en die der geweldige werkverschaffings- plannen te financieren, want of men nu do kosten legt op den staat of op de industrie, wij hebben nu wel zoo langzamerhand geleerd, dat dit weinig uit maakt. Hoogcre kosten toch heteekenen steeds groo- tere werkloosheid en daardoor weer hoogero staa's- uitgaven. Lloyd George op het oorlogspad. Ook de 72-jarige, maar nog altijd pittige Lloyd ren naar de Persil-film, konden somwijlen niet aan de voorschriften der M. en R.-wet voldoen, daar hun reflector afwezig was of niet genoegzaam roode stra len terugkaatste. Van de 60 door ons getelde wielrij ders konden er misschien 40 goedgekeurd worden, ün de overiare 20 was wel iets aan te merken. Wat betreft de modderige nummerplaten der au to's zouden wij de automobilisten willen aanraden na gedane dagtaak de nummers even met een boender en wat water schoon te maken, daar anders de vol gende maal zeer zeker een bonnetje zal volgen. DE BRANDWEER GEALARMEERD. Ze behoefde geen dienst te doen. Gisteravond wilde do heer Nottelman, caféhouder, wonende aan de Loet, alhier, z'n auto uit de eene schuur -naar de andere overbrengen. De motor werd gestart, doch zooals meer voorkomt, bij wagens die te lang stilstaan, wilde de motor niet draaien. Steeds meer benzine werd toegevoerd, wat tenslotte tot ge volg had dat dit door onbekende oorzaak in brand vloog. Het zag er niet erg aanlokkelijk uit en gevreesd werd, dat de schuur mede in brand zou raken. Een voortvarend buurman alarmeerde direct de brand weer, die toen men ter plaatse kwam, geen dienst be hoefde te doen, daar het vuur reeds gebluscht was. De auto bekwam slechts geringe schade. Een en an der was echter een mooie oefening voor onze brand weer. GEVAARLIJK SPEELGOED. Reeds eenige dagen vermaakt onfee Schager jeugd zich met wat carbid en leege bussen. Ze vullen de bussen gedeeltelijk met carbid en gooien daar water bij. Het deksel wordt op de bus gedaan en men wacht 'n poosje. In de bus zit een klein gaatje waar zich 't ontwikkelende carbidgas tenslotte uit verwijderd. Denkt men, dat er gas genoeg aanwezig is, dan steeki men een brandende lucifer door het gaatje. Met eeD harden knal vliegt dan de deksel van de bus. Deze aardigheid haalt momenteel de jeugd hier ter plaatse uit. Het is een zeer gevaarlijk speelgoed, want ont wikkelt zich in de bus op een moment zooveel sa mengeperst gas, dat de bus geheel gevuld is, dan kan het wel eens gebeuren, dat de bus uit elkaar springt en de jeugd zich ernstig bezeerd. Onze vraag is thans: Hoe komt de jeugd aan „carbid" wat nog geheel gaaf is? Laten de ouders in hun eigen belang eens nagaan waar de carbidbus zich bevindt en deze dan goed oppakken totdat deze aardigheid weer uitgestorven is. Men voorkomt daardoor zeer zeker ongelukken. Twee katoenfabrieken ingestort. Tokio: Een der ernstigste sneeuwstormen die dit seizoen nog gewoed hebben, teistert thans de streken langs de Japansche kust. De storm woedt reeds sedert 16 Januari. De sneeuw ligt ongeveer 2 voet dik, terwijl in de bergstreken niet minder dan 5 voet sneeuw ligt opgepakt. Het spoorwegverkeer ondervindt hierdoor moeilijk heden en de treinen hebben gemiddeld een half uur tot een uur vertraging. Te Tiroega zijn twee katoen- fabrieken tengevolge van het gewicht van de sneeuw ingestort. „ATLANTA" OPNIEUW FAILLIET. De Civiele Kamer van de Rechtbank te Amsterdam heeft de N.V. Atlanta Boek- en Kunstdrukkerijwaar de „Tribune" werd gedrukt, opnieuw in staat van faillissement verklaard. George doet weer van zich spreken en wel als de Engelsche navolger van President Roosevelt. Hij wordt krachtig gesteund door Lord Snowden, de bekende arbeidersafgevaardigde, die verklaard heeft geheel met zijn plannen in te stemmen. Wat wil de kleine toovenaar uit Wales eigenlijk? Heelemaai duidelijk is het niet, maar toch blijkt meer en meer, dat hij, evenals in Amerika, de En gelsche industrie onder controle wil stellen en daar naast zulke groote openbare werken wil laten uitvoe ren, dat alle werkloozen weer arbeid vinden. Deze hervormingen wil hij doen uitvoeren door een van groote volmachten voorziene commissie van vijf, die stad en land zou kunnen dwingen bepaalde wer ken te ondernemen. De zaak komt, van alle franje ontdaan, dus neer op een soort dictatuur en op werkverschaffing, te fi nancieren door leeningen. Hoewel wij geen h<5oge verwachtingen hadden van de mei zooveel ophef aangekondigde plannen, kun nen wij toch niet verhelen, dat het thans voorgestel de ons van een man als Lloyd George toch wel erg verwondert. Dergelijke werken, waarvan vele geen- of weinig economisch nut afwerpen, te financieren uit leenin gen, beteekent de lasten van de crisis leggen op de schouders van het nageslacht, terwijl daarnaast de instelling van een soort dictatuur zoozeer strijdt met de democratische geest van het Engelsche volk, dat wij reeds bij voorbaat een échec kunnen voor spellen. Lloyd George wordt oud. Het Hongaarsche memorandum over 't in Honga rije gedaan onderzoek naar de behandeling van de Kroatische terroristen is gisteren ter kennis gebracht van den Volkenbondsraad. Zooals was te verwachten *heeft het ingesteld on derzoek „in eigen boezem" weinig schuld aange toond en even begrijpelijk is het dat Joego-Slavië en haar medestanders zich weinig gesticht gevoelen over de wijze waarop Hongarije poogt zich aan de verantwoordelijkheid te onttrekken. Teneinde te scherpe redevoeringen te voorkomen heeff de raadsrapporteur Eden voorgesteld om hem gelegenheid tegevcn zijn schriftelijk rapport aan te vullen met enkele opmerkingen en hij heeft ge vraagd om uitstel tot de volgende raadszitting, welk uitstel hem werd toegestaan. Hierdoor is de gelegenheid geschapen om de ver schillen tusschen Hongarije en de Kleine Entente te overbruggen en partijen tot elkaar te brengen. De kemphanen uit Oost-Europa mogen binnens kamers elkaar wel afblaffen, deze ruzie mag niet naar buiten "treden, want om te bereiken dat het Fransch-Italiaansch verdrag van vriendschap uitge bouwd kan worden tot een statuut dat ook dc vrede in het Donaubekken waarborgt, zal het voor alles noodig zijn, dat de volkeren elkaar leoren verstaan en waardeeren. En ruzie is daartoe al weinig geschikt. Hitier Iaat zich gaan- Een der|middelcn die de staatslieden hebben otn len legenstander de eigen meening te verkondigen, 's het interview en van dat middel maakt Hitier op het oogenblik druk gebruik. Antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Groen over de uitkeering daarvan. Op de vragen van den heer Groen, betreffende spoedige uitkeering van het gehecle ten behoeve van den tuinbouw beschikbaar gestelde steunnt- drag, verhooging van de uitkeeringen voor een aan tal vollegrondsproducten, het treffen van een spe ciale steunregeling voor aardbeien, princesse- en snijboonen en verhooging van den bijslag op vroege aardappelen, heeft de minister van oeeonomische zaken geantwoord: 1. Het is ondergeteekende bekend, dat de tuinbouw in groote moeilijkheden verkeert, reden waarom do uitkeering van voor steun beschikbare gelden zoo veel mogelijk bespoedigd is Het systeem van uitkee ring in den vorm van bijslag op de geveilde produc ten heeft ten gevolge, dat eerst na afloop van het kalenderjaar een definitieve berekening mogelijk is van het tekort op ieder product en, in verband met het totaal beschikbare bedrag, van den steun op die producten. Overigens moge ondergeteekende er op wijzen, dat reeds op 9 October jl. een voorschotuitkeering van f 1.000.000 heeft plaats gehad, dat voor handnaving der minimum prijzen f500.000 was gereserveerd en vrijwel geheel uitgekeerd is, zoodat het op de be grooting 1934 beschikbare bedrag vari f4.500.000 na de uitkeering van 14 December jl. ad f2.800.000 vrijwel geheel opgenomen is *2. De beide voorschotuitkeeringen zijn verleend op grond van de verhouding van de opbrengstprij- zen en de kostprijzen. Het feit, dat er tusschen deze prijzen zeer aanzienlijke verschillen bleken te be staan, is voor ondergeteekende in November jl. aan leiding geweest voorloopig een verhooging van d®n steun aan den tuinbouw met f3.000.000 in uitzicht te stellen. 3. De opbrengstprijzen voor de producten aard beien princesseboonen en snijboonen geven geen aan leiding bij de voorschotuitkeeringen een bijslag op deze producten te verleenen. Volgens ondergetee kende ter beschikking staande gegevens zouuen niet alleen de prijzen, maar ook de totaalopbrengsten dezer producten bij het vorig jaar niet onaanzienlijk gestegen zijn. Zoo is o.a. de totaalomzet van de vei lingen te Beverwijk gestegen van f 1.190.000 op f 1.468.000, derhalve met bijna 25 pet. Tot deze stij ging is door de aardbeien ongeveer f170.000 bijge dragen, terwijl de totaalopbrengst van booneu f61.000 gestegen is. Bij de nog te verwachten uitkeering over 1934 zal aan deze quaestie de noodige aandacht besteed worden. Ondergeteekende moge echter thans reeds er op wijzen, dat een geringere totaalopbrengst, die uit sluitend het gevolg zou zijn van een quantitatief ge ringen oogst, geen grond kan vormen voor steun uit het Landbouwcrisisfonds,, daar bij alle genomen maatregelen de bedoeling voorgezeten heeft, het oogstrisico voor rekening van den teler te laten. Een speciale regeling hiervoor te treffen, ligt dan ook niet op den weg van ondergeteekende. 4. Het is ondergeteekende bekend dat de prijzen van vroege aardappelen in den aativang'Vah''hét'sei zoen, mede in verband met het zeer vroeg rooien, te laag waren. Ondergeteekende vertrouwt dit geschil bij de eerstvolgende uitkeering grootendeels te kun nen nivelleeren. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, Bergen. Men zou haast geneigd zijn om te zeggen „te druk". Een drietal lnterwiews in één week tijd, is wel wat erg. Natuurlijk is het interessant iets te vernemen over de plannen van den Duitschen dictator en wij luis teren dus met aandacht Allereerst valt ons op, dat Hitlcr steeds weer den nadruk legt op zijn absolute vredesgezindheid. Hij erkent dat oorlog de ruïne van allen zou heteeke nen en dat daardoor het communisme op den troon zou komen en hij werpt met kracht de beschuldi ging van zich af, dat hij thans zoo vredesgezind zou zijn om zich rustig op een lateren oorlog voor te bereideifc. Met nadruk verklaart hij, dat Duitsch- land nimmer uit eigen beweging den oorlog zal verkiezen, doch hij waarschuwt er voor dat men slechts in prikkels zal grijpen als men het aanvalt. („Wer uns angreift, greift in die Stacheln".) Want niet minder dan den vrede hebben wij de vrijheid lief, roept hij uit Intorossant is ook zijn houding over het toetreden van Duitschland tot den Volkerenbond. Hij ver klaart dat Duitschland slechts als een volkomen, vrije en gelijkgerechtigde natie tot den Volkeren bond zal toetreden en bij bedankt er voor als een minderwaardig lid in Genève behandeld te worden. Als het verliezen van een oorlog een reden zou zijn om een volk voor eeuwig zijn eer te doen verliezen, dan, meent hij, bestond de geheelo Volkerenbond uit eerloozen, want elke natie heeft wel eens voor een sterkere moeten bukken. Combineert men alle uitlatingen van Hitier, dan blijkt wel heel duidelijk, dat hij slechts tot een accoord met Frankrijk zal willen komen op de voor waarde, dat het Verdrag van Versaille vorogoed ter zijde wordt geschoven. Dat dit gemakkelijk zal gelukken, gelooven wij niet. La val spreekt over verzoening. Gemakkelijk zal het zeker niet gaan, maar Laval is er de man niet naar om niet alles te doen wat mogelijk is, om zijn volk te beschermen tegen een mogelijk gevaar van Duitsche zijde en het ligt dan ook thans op zijn weg tot overeenstemming met Hit Ier te komen. De rede, die hij te Genève heeft gehouden en die in dit blad is afgedrukt, toont dan ook wel heel sterk zijn besliste vredesgezindheid, hoewel 'hij erkent, dat de vrede is een werk van geduld, van koenheid en van wil. LS.ten wij hopen, dat zijn oproep tot medewerking volkomen eerlijk is gemeend en dat zij aan den over kant van den Rijn zoo zal worden verstaan, dan is het mogelijk, dat een dsurzame vrede tot stand komt, waarnaar geheel Europa, ja heel de wereld reikhal zend uitziet. En een dergelijke vrede is nooit mogelijk, als er geen toenadering komt tusschen de beide Europeesche grootmachten Frankrijk ^n Duitschland,

Schager Courant | 1935 | | pagina 5