Het bij Gotland gestrande smokkelschip. „DE ZAKENLIEDEN MOETEN HELPEN." EEN FANTAST. Ingezonden stukken. Exploitatie van Radio-Centrales. Auto-ongeval. Veevoeding m 't algemeen. SPORT. Bijeenkomst Landarbeiders. De opvarenden van de Mila voor de rechtbank te Stockholm. Men meldt uit Stockholm aan de N.R.Ct.: De Tweede Kamer van de rechtbank alhier heeft Woensdagmiddag voor de eersto maal de zaak behandeld van de opvarenden van het den zesden Januari aan de Zuidpunt van Gotland gestrande stoomschip Mila, dat zooals bekend onder Nederlandsche vlag voer en twee Nederlanders, den kapitein Teunis W. en den eersten machinist Arend B. aan boord had. Deze twee Nederlanders, elf Est- landers en twee Zweden wordt ongeoorloof de invoer van ruim 56000 liter alcohol ten laste gelegd. Eenige honderden personen, waaronder zich naar het schijnt verscheidene dranksmokkelaars bevonden stonden bij de rechtszaal te wachten, maar daar het aantal verdachten zoo groot was en er bij de ambte naren van de douane en de drankpoütie ook veel belangstelling voor deze zaak bestond, kon slechts een klein aantal belangstellenden worden toegelaten. Do kapitein van de Mila, de Nederlander T. W., was niet aanwezig, daar hij voor de verzorging van zijn bij de stranding opgcloopen wonden in een zie kenhuis verpleegd wordt. De 44-jarige machinist Arend B., die nogal hilariteit verwekte toen hij mee deelde op den Atlantischcn Oceaan geboren te zijn, vertelde, dat hij door bemiddeling van het Neder landsche consulaat te Dantzig in 't midden van Oc- tober 1934 als eerste machinist op de Mila aange monsterd was. Hij had geweten, dat er sterken drank geladen werd, maar wist niet, waarheen de reis zou gaan. Na een langdurig verhoor van de andere beklaagden, waaronder enkele beruchte Zweedsche dranksmokkelaars, is de verdere behandeling van deze zaak tot do volgende week uitgesteld. Het onderzoek van do drankpoütie heeft o.a. aan liet licht gebracht, dat de Mila de laatste maanden van het vorige jaar vijf reizen op de Oostzee heeft genmakt met telkenmale ongeveer 60.000 liter smok- kelarank aan boord. De Mila zou eigendom zijn van een Estlander en twee Duitschers. Bij het verhoor van de politie heeft kapitein W. o.a. meegedeeld, dat hij tevoren drie reizen met de Mila had gemaakt. Toen het schip bij Gotland strandde, had de Estlan- sche stuurman te wacht. De stranding zou aan fou tief navigeeren te wijten zijn. De laatste dagen heeft de drankpoütie in samen werking met veldwachters nasporingen verricht naar verschillende dranksmokkelaars, die bij de smokke larij van de Mila betrokken moeten zijn. Volgens de bladen worden de nasporingen in den scheren-archipel in hooge mato bemoeilijkt door dat de bediening van enkele telefoonstations onbetrouw baar zou zijn en de smokkelaars zou waarschuwen. EN NIET ALTIJD WACHTEN OP DADEN DER REGEERING. REDEVOERING VAN MACDONALD. MacDonald heeft een redevoering uitgesproken in Newcastle, waar hij, sprekende over de moeilijke tij den, die Newcastle had doorgemaakt, zeide, dat er thansweer eenige aanmoediging te vinden was in de vooruitzichten. Men is nog niet door de moeilijk heden heen en dit zal ook niet het geval zijn voordat de internationale toestand opgehelderd is. De Brit- sche regeering heeft onophoudelijk gewerkt en rustig, teneinde in het buitenland in Europa de zaden uit te zaaien van wcderzijdsch vertrouwen tusschen de vol ken. Voor zoover de tegenwoordige moeilijkheden op dat terrein een zakenprobleem vormen, zal dit niet bevredigend worden opgelost voor men de moeilijk heden heeft overwonnen van de internationale valuta Het is een kwestie van wisselkoers en handelspoli tiek en men heeft zich zelf moeten beschermen in toestanden, die voor het grootste deel opgedwongen waren. Do regeering kan haar cssentieele industrieën niet opofferen om tegenover een onbeschermdemarkt te komen staan. Spr. betreurde zeer diep, dat in dit opzicht andere landen niot de gelegenheid hadden aangegrepen, die hun geboden was op de economi sche conferentie teneinde een regeling tot weder zij dsch voordeel te bereiken. Ht is treurig te moeten erkennen, dat productie al leen van geen waarde was en dat alleen wanneer de produceerende krachten in effectief contact gebracht werden met de consumeerende krachten de handel aan het rollen gaat en de volkeren tot bloei komen Het is de taak der zakenlieden te helpen en niet altijd te wachten op daden van de regeering. Alleen voor zoover het land samenwerkt met de regeering kunnen haar beste pogingen succes afwerpen. Van een Engelsche dame, die in spiritisme geloofde en door een Jongeman om den tnin geleid werd. De rechter te Brighton in Engeland heeft een jon geman van 23 tot een jaar dwangarbeid veroordeeld wegens oplichting van een oude, om haar milddadig heid bekend geworden dame voor een bedrag van ruim 700. Hij verkreeg toegang door zich voor te doen als spiritist, waarna hij een plan ontvouwde om Hitier en Mussoüni voor deze geestesrichting te in teresseeren, waarvoor hij dan naar Berlijn en Rome moest. De oude dame verstrekte hem 250 pond, die hij in een goede week te Londen opmaakte in een leventje van vrooüjke Frans. Toen kwam hij terug en vertelde dat hij geslaagd was, maar dat beide staatslieden in verband met den gespannen poütieken toestand nog niet openlijk van hun sympathie blijk konden geven, maar dat de Engelsche regeering hem alvast beloond had door hem tot ridder te benoemen Voor een passend rostuum en verdere requisieten verstrekte de oude dame hem nogmaals £150 en toen deze denzelfden weg waren opgegaan, kwam hij terug en vertelde hij, dat hij op 's Konlngs verjaardag tot Lord gecreëerd zou worden, maar dan een staatsie kleed noodig had om in het Hoogerhuis te kunnen zitting nemen. Dit was het laatste wat er nog als zoete koek in ging en den ondernemenden jongeling nogmaals 800 pond opleverde. Toen do geldgeefster zijn naam echter niet op de lijst der verjaardags'-ondorscheidin- gen aantrof, kreeg zii argwaan, sprak er met een^be- vriend dokter over, die den toeleg natuurlijk onmid dellijk doorzien had en aangifte deed. De jongeman bekende gister volmondig en voerde als een excuus aan dat de oude dame het hem zoo buitengewoon gemakkelijk had gemaakt. De rechter nam dit argument bij zijn vonnis in aanmerking en zeide dat hij met één jaar wilde volstaan, waar hij cr drie had kunnen geven om den jongen nog een kans te geven Door het ingezonden stuk van den heer J. Wil- lemse in dit blad van 14 Januari, zal ik mij niet op zijpaden later verleiden; slechts zal ik trachten nog eens precies uiteen te zetten, waar het om gaat. Allereerst moge geëlimineerd worden het misver stand als zou het tegen een of andere Centralehou der persoonlijk gaan. In bet uiteraard korte verslag van mijn betoog op de vergadering van 10 Januari in dit blad lezen we ook uitdrukkelijk: „Spr. wil niet persoonlijk zijn, het geldt hier de (Centrale-)houders in het algemeen." De heer Willemse schrijft: „Er bestaat tussen de Omroepverenigingen en de B.E.R.C. een zuiver juri disch wetenschappelijk verschil van mening over het al of niet bestaan van een recht tot betaling van een vergoeding aan de Omroepverenigingen". Onwillekeu rig denken wc we bij deze bekende klanken aan de uitlating van een algemeen geacht staatsman, die meende „maling aan de juristerij" te moeten hebben. De juristen zijn het in deze niet eens, de geachte in zender wijst er zelf op, en Mr. Witteman ei Mr. Hel- lema laten een heel verschillend geluid horen. Waar men het echter wel over eens kan zijn en het zal ook den lieer Willemse bekend zijn, dat dit met een belangrijke stroming in de B.E.R.C. het geval is dat is, dat er momenteel een schfeve verhouding bestaat tussen de radio-distributie en de Omroep. Men kan met zijn klompen voelen, dat het te gek is, dat, wat door de Omroepverenigingen ten koste Van honderdduizenden guldens in de aether wordt gebracht, eenvoudig zonder meer door de Radio-cen trales verder aan de klanten (abonnees) tegen een behoorlijke betaling wordt gedistribueerd. Zo den kon juristen van naam er over, zo denkt b.v. de Uninon Internationale de Radiodiffusion. De ook door ons hooggeschatte en door den heer Willemse geci teerde Prof. Gerbrandy schrijft t.a.p. :n zijn boek „Het vraagstuk van de Radio-Omroep": „Er bestaat aanwijsbaar een zeker ongecontroleerd instinctief besef, dat toch eigenlijk de exploitant der radio- centrale zich verrijkt ten koste der programma- verzorgende omroepvereniging". Mr. Dr. Enserinck zeide in zijn rede, op 17 Juni 1934 voor de K.R.O.-microfoon gehouden: „Een be vredigende oplossing voor de vaststelling van een vergoeding, welke de cent ral eb ouders billijkerwijs hebben te betalen aan de omroepverenigingen, die hen toch van de benodigde disfributiestof voorzien, is tot op heden niet tot stand gekomen". En verder: doch het blijft een weinig bevrediging schen kende toestand, dat de radio-distribuanten door het commercieel aanwenden van de omroensfof van an deren winsten, soms zelfs zeer grote winsten maken, zonder tot een tegenprestatie hoegenaamd verplicht te zijn." Er mag laten wij hopen ook bij de centrale- houders van een communis opinio gesproken worden over de wenselijkheid een hillijke verhou ding tussen de Distributie en de Omroep tot stand te brengen. Ook Prof. Gerbrandy staat op dit stand punt Bij de laatste radio-debatten in de Tweede Kamer kwam ook deze mening algemeen tot uiting. Laat ons nog één citaat geven tut bovenbedoelde radio-rede van Mr. Dr. Enserinck: „Omroepvereni gingen en Radio-distribuanten hebben ieder on hun gebied in het Nederlands omroeo-organisme een taak te vervullen; met het toespitsen van mogelijke onderlinge belangentegenstellingen wordt. niets eoeds bereikt, slechts door samenwerking zijn. ook op dit. gebied, deugdelijke resultaten te verkrijgen. Een ieder blijve daarbij op eigen terrein: de radio- centrales als tethnisch verbrcidingsmiddel, de om roepverenigingen, ook als de aetherweg geheel in de toekomst verlaten mocht worden, als cultureel verzorger der uitzendingen. Mochten heide groot heden elkaar niet vinden, dan zal het zou de eerste keer niet zijn langs administratief-rechter- de OMGEVING ANNA PAULOWNA VAN EWIJCKSLUIS. Woensdagavond omstreeks tien uur had bij de verkeersbrug over het Balgzandkanaal oen auto-on geluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen heb ben. Een tweetal families, één uit Breezand en één uit Oudcsluis, werd door een chauffeur der garage Renso Nanninga te Aduard (Gijpningen) per auto thuisgebracht. Toen de verkeersbrug bijna gepas- soerd was, raakte de wagen uit het stuur en liep daarbij tegen en op het trottoir ter linkerzijde van den weg. Op dit trottoir werd nog eenige meters voortgereden en juist toen de wagen het trottoir weer zou verlaten, kwam het achtergedeelte met een zwaai tegen den bok van den afsluitboom terecht, waar door het geheele onderstel uit elkaar werd gerukt en de versnellingsbak er bij neer kwam te hangen. Toch liep de auto vandaar nog. 18 meter door, eer hij dwars op den straatweg tot stilstand kon worden gebracht. Wel een bewijs dat zeer hard moet zijn ge reden. De inzittenden (behalve de chauffeur nog vier vol wassen personen en vier kinderen) kwamen er won der boven wonder goed af. Slechts één der mannen kreeg een bloedneus, terwijl één der vrouwen, die door den schok het hoofd had geslooten, over hoofd pijn klaagde. De chauffeur gaf voor, dat de wagen was geslipt, doch hiervan was Donderdagmorgen aan de sporen niets waar te nemen. Integendeel wezen deze er op, dat van een der wielen een band gesprongen moet zijn en dit de oorzaak van het ongeval is geweest. Vermelding verdient nog, dat deze families door een auto van de garage M. Broers te Breezand zou den zijn opgehaald, doch dat deze auto op weg daar heen is aangereden en ernstig beschadigd. Inplaats daarvan werd nu de terugtocht met de.hier veronge lukte auto gemaakt, BREEZAND. Uitgenoodigd door de Coop. Land- en Tuinbouw- aankoopvereeniging te Breezand, welke hiertoe sa menwerking had gezocht on verkregen met de afd. Anna Paulowna, van de Holl. Mij. van Landbouw, waren Woensdagavond in het lokaal van den heer Jb. Borst een aantal belanghebbenden bij den Vee- üjke weg de nodige samenwerking wel verplicht gesteld worden. Laat mij, om tegenstellingen niet verder toe te spitsen, het hierbij laten, zonder mij te verdiepen in andere mogelijkheden. Mijn betoog op de verga dering van 10 Januari j.L had een voor ingewij den zeer begrijpelijke reden en doel. Thans, nu een nieuw element schijnt te komen in de door mij aangeroerde belangrijke kwestie, lijkt mij verdere polemiek in de pers voorshands ongewenst. Op het stukje van den heer N. Kossen, dat mij zoo juist bereikt, zal ik daarom niet ingaan. F. A. HOF. Hilversum, 16 Januari 1935. Wieringen, Jan. 1935. Mijnheer de Redacteur, In zou gaarne in uw veelgelezen blad onderstaande willen plaatsen; bij voorbaat mijn dank. Een volgende keer beter. In het verslag van 9 Januari 1935, in uw courant is niet alles geheel juist gegeven. Mijn eerste opmerking was dat het niet juist was met de toeslag van f 2.56 per 100 liter melk of 80 ct. por kilo vet. Het bleek ook uit mijn tweede betoog dat de heer Huisman het met mij eens was, dat wij niet op f 2.56 konden rekenen, want daar gaat af de schuld aan C.Z. Centrale. Ik heb dat naar voren gehaald omdat wij daar niet op rekenen moeten, waartegenover staat dat de graanbouw geweldig veel hooger wordt gesteund en dat wij daar ernstig tegen dienden te protesteeren. Verder heb ik het niet ge heel over de rijke boeren gehad, want dat was de tweede spreker, de heer J. Lont, en die kreeg daar nog een terechtwijzing van den voorzitter over, dat hij zich diende te houden aan uiteenzetting van den inleider. Verder heb ik het niet gehad over inkrimpen van de varkenshouderij; of daar nog onderscheid werd gemaakt tusschen gras en graanboer. Dit was de heer D. Veerdig. Ook is uw verslaggever er geheel naast wat de* heer J. Veerdig heeft gezegd, want wat daarvan in dit verslag staat, was de heer Jac. Lont, polder Waard-Nieuwland. Dan neemt de voorzitter het woord en hij gaf eerst een terechtwijzing aan den heer J. Lont; zoo ging hij zichzelf te buiten. Hij viel naar mijn mee ning ten onrechte de crisisorganisatie fe Alkmaar aan. Ik heb dit ook naar voren gebracht en geef daarvan de schuld aan onze eigen afdeeüng. En er staat ook niet in het verslag dat de heer Huisman dit niet geloofde, dat het in Alkmaar zoo'n janboel was. En de voorzitter sprak dan namens het bestuur, maar dat lijkt mij niet geheel duidelijk, als de tweede voorzitter gewoon in de zaal zit en niet aan de bestuurstafel. En ik geloof dat alle bestuursleden het met me eens zijn, wat de voorzitter er van vertelde. Ik wil er niet op vooruitloopen, want Ingenieur Huisman, secretaris van het Hoofdbestuur, zal hiernaar een onderzoek instellen. Zoo zien wij in het verslag, dat ik het Bestuur tracht de oen op den neus te zetten. Maar, mijnheer de verslaggever, U weet veel te goed, hoe het gaat bij ons in het bestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. U weet wel, hoe de lakens daar uitgedeeld worden. Dus dat had ik niet van U verwacht, want als u uw hart eens recht uitspreekt, is u dan altijd tevreden? Denk eens aan de tentoonstellingen, wordt u dan rechvaar- dig bediend? Ik wil daar ook niet verder op in gaan, want u moet dat boontje nu zelf maar verder uitdoppen. Verder wil ik het nog even over de bestuursver kiezingen hebben. Nu, of het daar altijd volgens het reglement gaat, dat weet ik niet, maar toen de heer Nan Mulder Dz. benoemd is, toen was hij heelemaal geen lid van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, afdeeüng Wieringen. Maar ik heb den voor zitter den raad gegeven, dat' hij zijn goede leden niet voorbij diende te gaan, en op tijd te vergaderen, dan zou ik wel de eerste zijn op wiens medewerking hij kon rekenen. Dus, mijnheer de verslaggever, be licht ook de zaak in 't vervolg even van den ande ren kant, dat is in hot belang van den landbouw. P. VEERDIG. Westerland, Wieringen. teelt samengekomen, waarvoor de heer Ir. L. de Vries, Rijks-veeteeltconsulent te Alkmaar, eene le zing zou houden over ^Veevoeding in het algemeen". Nadat de heer K. Daalder als voorzitter der Coop. Aankoopvereeniging de vergadering met een kort woord had geopend, waarin hij, naast de opgekomen aanwezigen in het bijzonder den heer de Vries wel kom heette, werd aan dezen het woord verleend. De heer de Vries begon met er op te wijzen, t^oe moeilijk het is, het vraagstuk der veevoeding in een avond te behandelen. Bij de veevoeding dienen theo rie en praktijk samen te gaan. Maar het is zeer moei lijk, om menschen, die slechts gewoon lager onder wijs hebben genoten, zoodanig over deze theorie in te lichten, dat zij deze ook begrijpen en dus gezegd kan worden, dat hen de noodige theoretische kennis is bijgebracht. Spr. acht het daarom beter, meer een korte inleiding, gevolgd door een praatavond te hou den, dan een lange lezing. Daar ook het bestuur zich hier mee kan vereenigen, zal spr. zich dus hier toe bepalen. Bij de verschillende scheikundige onderzoekingen die op het dierlijk lichaam zijn toegepast, is bevon den, dat de bouwstoffen hiervan vrijwel overeenko men met die van de voedingsmiddelen, die voor den bouw van en de productie door dat lichaam noodig worden geacht.. Feitelijk berust de veevoeding dul op een doelmatig omwisseüngsproces en het komt er dus op neer, de voedingsmiddelen zoo te kiezen, dat bouw en productie van het dierlijk lichaam op de meest rendabele wijze wordt mogelijk gemaakt. Deze omwisseling geschiedt door verbranding door middel der ingeademde zuurstof. Bij de voedingsleer nu maakt men onderscheid tus schen organische en anorganische stoffen. Het komt hierbij vooral aan op de organische (eiwitten, vetten, ruwvezel en zetmeelachtige stoffen). De anorgani sche stoffen (zouten of asschcn) achtte men vroeger niet zoo noodzakalijk, maar het groote nut voor den bouw van het dierlijk lichaam is later toch wel ge bleken. Een gedeelte hiervan, dat niet verbrandt, blijft namelijk in het lichaam achter. Van de orga nische stoffen is eiwit stikstofhoudend, de overigen niet. Waar ook bij een lichaam in rust geregeld ver lies aan eiwitachtige stoffen plaats heeft, al is dat soms minimaal, is altijd eiwit noodig. Bij produ ceerende dieren behoort dit naar behoefte te worden aangevuld, evenals ook de zotmeelwaarde, e.a. Voor dit alles heeft men normen gevonden, die natuurlijk voor elk dier afzonderlijk wel iets kunnen verschil len, doch die toch vrij juist de behoefte der soort weergeven. Waar het er daarbij echter op aankomt, dat ook de onderlinge verhouding tusschen de droge stof in het voedsel, het verteerbaar eiwit en de zet- meelwaarde, die bij rustende en produceerende die ren verschillend zijn, in het oog wordt gehouden (bij een tekort aan droge stof is bijv. de vertering van het voedsel bij koeien onvoldoende, bij een teveel staat dit de vertering in den weg), is de juiste keuze der voedingsmiddelen niot zoo gemakkelijk. In de eenvoudige weidebedrijven gaat dit allicht nog, in de gemengde bedrijven moet echter het voed sel steeds onder controle staan, anders komen voort durend fouten voor. Spr. geeft dan op een daartoe aangebracht bord de verschillende normen aan' welke voor koeien in rust en voor produceerende koeien gelden, en geeft daarnaast de waarde aan verteerbaar eiwit en zet meel der verschillende voedingsstoffen aan, waarbij deze laatste worden gerangschikt in eiwitrijke, ge matigd eiwithoudende en oitwitarme voedingsmid- PROGRAMMA-WIJZIGING N.H.V.B. Uitgesteld 1 D: Succes 2Schoorl (staat dit in ver band met de huldiging van den Wieringer burge meester op het Succesterrein?). Uitgesteld 3 D: Alkm. Boys 4—Bergen 2 (Alg. Sp.) K.N.V.B. 2 A: Uitgesteld O.S.V.Kinheim; ingelascht: Kin- heimHilversum en O.S.V.B.F.C. (Sp.kr.) ENKELE STANDEN. We geven hier enkele comnetit.iesta.nden tot en met 13 Januari ontleend aan de officieele N.H.V.B.-me- dedeelingen. Adspiranten K. Alcm. Victrix a 8 7 1 0 15 64— 3 Alkm. Boys a 8 6 1 1 13 31— 9 Alcm. Victrix b' 8 5 0 3 10 32—12 Bergen a 8 3 0 5 6 22—48 Uitgeest a 8 1 1 6 3 10-45 Alkm. Boys b 8 0 1 7 1 7—49 Adspiranten L. D.T.S. a 9 9 0 0 44—11 Vrone a 11 8 1 2 17 53—13 Alcm. Victrix c 8 4 0 4 8 21—15 Alkmaar a 9 3 2 4 8 17—24 Egm. Boys a 10 3 2 O 8 21—23 Koedijk a 10 3 1 6 7 19—12 N. Niedorp a 8 2 1 5 5 14—31 A.S.V. a 9 2 1 6 5 10-35 C.S.V. a 7 2 0 5 4 7—14 Adspiranten M. Schoorl a 12 12 0 0 24 77— 6 Alkm. Boys c 10 8 1 1 15 35-16 Akersloot a 10 7 1 2 15 57—10 Alcm. Victrix d 8 5 1 2 11 31— 9 Oterleek a 10 5 0 5 10 28—21 Vrone b 13 3 2 8 8 13—62 Alcm. Victrix e ,10 2 2 6 6 12—27 D.T.S. b 7 2 1 4 5 10-34 Alkm. Boys d 9 1 0 8 2 1238 Uitgeest b 11 0 1 10 1 4-57 Alkm. Boys c twee verliespunten w.n.o. tegen Aker sloot a d.d. 6 Jan. 1935. I delen. Daarbij wordt tevens aangegeven, in welke voedingsmiddelen naast verteerbaar werkelijk eiwit ook verteerbaar ruw eiwit (zgn. amiden) voorkomt, terwijl ook een en ander over de verschillende vita minen wordt verteld. Na deze interessante uiteenzetting waaruit de groote waarde van de juiste keuze van benoodigde voedingsmiddelen duidelijk naar voren treedt, wordt ccn korte pauze gehouden, waarna gelegenheid wordt gegeven tot het stellen van vragen. Van deze gelegenheid wordt een ruim gebruik ge maakt en zoo hooren wij, aan do hand van deze vra gen, de'heer de Vries nog uiteenzettingen geven over enkele nieuwe voedingsmiddelen als protena en pro- tenose, welke waarde aan blo,embollenr voorname lijk tulpen en hyacinthen als veevoeder mag worden toegekend over jong en oud hooi, weinig, matig en sterk gebroeid hooi, over snijrogge, palm,pitten, enz,, -te veel om hier in een kort bestek te kunnen weer geven. Als dan ook eindelijk de Voorzitter de vergadering sluit en daarbij de heer de Vries dank brengt voor de gegeven uiteenzetting, is hij daarbij zeker den tolk der vergadering, die hier een bijzondere leerrij ken avond heeft meegemaakt, welke er zeker toe zal bijdragen, dat het begrip over doelmatige vee voeding weer eenigermate is verruimd. De heer D. Burger van Kolhorn kon op de bijeen komst, gehouden in de zaal van den heer Jb. Borst, door den Nederlandschen Bond van Arbeiders in het Landbouw- Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, fede ratie Noordhollands Noorderkwartier, een groot aan tal aanwezigen welkom heeten. In 't bijzonder gold dit welkom het Modern Amsterdamsch Kleinkunst Ensemble, dat dezen avond medewerking verleende en den Jazzband, gevormd uit leden van den Ne<L Arb. Sportbond, die voor de dansmuziek zou zorgen. Het Kleinkunst Ensemble, voor ons nog een on bekende, maar waan an een zeer goede roep uitging, heeft de verwachtingen niet teleurgesteld. Bij het eerste liedje „Wij stellen ons voor", waaraan het geheele gezelschap deelnam, was er reeds contact met de zaal en den heelen avond door is dat con tact ook gebleven. Dit kwam zeker wel mede hier door. dat het gezelschap is gevormd door geestver wanten, die natuurlijk bij hun gehoor gemakkelijk de juiste snaar weten te treffen. Het ensemble bracht een zeer gevarieerd programma voor het voetlicht, waarvoor het na elk nummer een geestdriftig ap plaus en aan het slot nog een mooie fruitmand in ontvangst had te nemen. De heer Hiemstra, voorzitter van bovengenoemden bond, hield een propagandistische rede. waarin hij het fascisme bestreed en er op aandrong georga niseerd te blijven. Wel zijn de tijden slecht, maar ze zouden voor den arbeider zeker nog slechter zijn, zei spr., indien de arbeiders hun organisatie on trouw werden en de vakvereeniging niet als rem werkte tegen verdere loondaling. Spr. richtte zich in zijn rede, die met groote aandacht gevolg werd. in 't bijzonder tot de vrouwen, die hij opwekte naast de mannen mee te strijden, om hun kinderen een betere maatschappij na te laten, een maatschappij, waarin voor allen zal zijn: „Vrijheid, Arbeid, Brood." TT 4R F. NKARSPET. DIRKSHORN. Woensdag gaf de Zangvereeniging „Crescendo" te Noordscharwoude, dirigent de heer Willem Hespe, een concert in de Ned. Hcrv. Kerk alhier. Medewer king verleenden Mej. G. C. Smit te Apeldoorn, so praan en Mevr. Marie VeterDam, orgel. In het tamelijk bezette kerkgebouw opende het machtige orgel met een Preludium van Sachs, ge volgd door „Jesu dulcis memoria" van Theo v. d. Bijl en „De klokken luiden" van Willem Hespe, ge zongen door een vrouwenkoor. Twee mooie num mers. Het tweede klonk, vooral voor een Vrouwen koor, zeer vol. Een goede overgang naar het thans volgende Gemengd Koor, dat" mooi en krachtig zong: „Beati mortui" van Mendelssohn, bew. van Wil lem Hespe benevens „Dag van toorn" van dezelfde. Ter afwisseling zong nu Mej. Smit een paar num mertjes met begeleiding van orgel. Deze zangeres zingt zeer gemakelijk, en sch»?n aanvankelijk het orgel haar juist machtig genoeg, in een volgend nummer „Menios, erwach, erwach," van G. F. Han del, bleek haar stem ook voldoende kracht te kun nen ontwikkelen. Dit zware nummer werd met vuur gezongen. In een concertzaal zou hierna hartelijk zijn geapplaudiseerd. Naast een paar mooie orgelnummers van Handel vermelden we van het Vrouwenkoor nog bet -lieflijk klinkende „Zomerweelde" van Willem Hespe. Het geheel vormde een zeer afwisselend concert, waarvan de beoordeeling niet werd vergemakkelijkt door het ontbreken van de tekst der liederen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6