Huldiging in Midden- standskringen. Zaterdag 19 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9640 Schagen. De eere=voorzitter, de heer Schmalz, ontvangt de medaille van ver= dienste. Groote activiteit van de Schager afdeeling in het licht gesteld. Reeds eerder hebben wij medegedeeld, dat aan den oud-voorzitter van de Schager Handeldrijvende- en Industrieele Middenstandsvereeniging, den heer Ch. H. Th. Schmalz, door den Kon. Ned. Middenstands bond de medaille van verdienste was toegekend. Donderdagavond werd deze medaille in tegenwoor digheid van het bestuur der Schager Winkeliersver- eeniging, door een lid van het hoofdbestuur van den K.N.M.B. aan den heer Schmalz overhandigd. De uit reiking vond plaats in hotel „Vredelust" van den heer J. Igesz. waar te negen uur het afdeelingsbe- stuur alleen de heer A. M. Kossen, was verhin derd, aanwezig te zijn de heeren J. J. Korff, lid van het hoofdbestuur en voorzitter van de algemeene winkeliersvereniging te Amsterdam, en Ch. H. Th. Schmalz, eere-voorzitter der afdeeling ontving. De heer M. C. Tuinman, als voorzitter verwelkom de de heeren en sprak er zijn vreugde over uit, dat de K.N.M.B. de werkzaamheden van den heer Schmalz op zoo hoogen prijs stelde, dat hem de me daille in zilver werd toegekend. Na dit inleidend woord verkreeg de heer Korff het woord, die wees op de groote activiteit van de Schager afdeeling jegens de landelijke organisatie. Reeds jaren is de Schager vereeniging bij den bond aangesloten en steeds heeft de bond alle medewer king van deze afdeeling mogen ondervinden. Voor een groot gedeelte is dat te danken geweest aan de leiding. Wel iscdie lof niet uitsluitend toe te zwaaien aan den vorigen voorzitter, doch ook aan de overige bestuursleden. Maar de voorzitter speelt toch een groote rol in dezen. Van 1905 af is Schagen als trouw lid bij den Bond aangesloten, weinig bondscon- gressen vonden er plaats zonder dat Schagen aan wezig was, kortom er is steeds een buitengewoon groote mate van meeleven geweest. Door het Hoofdbestuur wordt dit zeer gewaar deerd, want om kracht te kunnen ontplooien, is do hulp der afdeelingen noodig. Schagen heeft steeds meegewerkt den bond grooter te maken en is steeds een goed voorbeeld voor een gezond organisato risch leven geweest. De leiding was blijkbaar in goede handen en spr. schetst hier de goede kwalitei ten van den heer Schmalz. Wel heeft hij het oogen- blik van scheiden wat te vroeg gekozen, maar aan den anderen kant pleit het toch ook weer voor iemand, die met een dergelijken staat v*n dienst de leiding aan jongere handen wil toevertrouwen. Spr. herinnert aan de vele bemoeiingen van de Schager afdeeling om in hare omgeving afdeelin gen opgericht te krijgen en memoreert de poging om Schagen districtszetel te doen worden. Als bewijs van groote waardeering overhandigt epr. met hartelijke woorden van gelukwensch de door den Bond geslagen penning, er op wijzende dat de penning is geslagen uit zilver in verband met de versobering, doch dat de Bond aan deze penning groote waarde hecht en haar als hoogste onder scheiding in speciale gevallen toekent. Applaus. De heer -Schmalz dankt voor de hartelijke woor den en voor het blijk van waardeering, waarmede hij zeer vereerd is. De woorden van waardeeling wil spr. gaarne deelen met zijn mede-bestuursleden, want gedurende de 29 jaren dat spr bestuurslid was, waarvan 15 jaar voorzitter, heeft hij steeds alle medewerking van de mede-bestuursleden ondervon den. In het Hoofdbestuur, ook in den heer Korff, heeft de afdeeling steeds een goed voorbeeld gehad. Spr. wenscht den heer Tuinman dezelfde medewer king van de bestuursleden toe, dankt voor de groote saamhoorigheid, die steeds bestond en spoort aan «ioh steeds te richten naar en de aanwijzingen te volgen van den K.N.M.B., dan zullen daar zeer ze ker de vruchten van worden geplukt. Spr. verzoekt den heer Kolff het hoofdbestuur hartelijk te bedan ken voor de onderscheiding. De bestuursleden feliciteeren daarna den heer Schmalz, waarbij de heer C. Roggeveen in herinne ring brengt de groote gastvrijheid, ten huize van den heer Schmalz ondervonden, wanneer daar werd ver gaderd; de lange periode, 14 jaar, dat spr. als pen ningmeester van de handelswinteravondschool met den heer Schmalz heeft samengewerkt en roemt het groote aandeel van den heer Schmalz in de werk zaamheden voor deze onderwijsinstelling. Hartelijk, zeer hartelijk dankt spr. voor de prettige samen werking. De heer Joh. Rotgans merkt op, dat hij als vice- voorzitter een gemakkelijke taak had, zoolang de heer Schmalz voorzitter is geweest, maar als spr. in functie kwam, was niets hem teveel, omdat dan onwillekeurig de persoon van den heer Schmalz voor hem opdoemde. Spr. wenscht den heer Schmalz toe, het bezit van een goede gezondheid; gezin en zaak, en dat hij nog jaren getuige moge zijn van een bloeiende middenstandsorganisatie. De heer Wissckerke dankt voor de prettige samen werking, speciaal wat de woningbouwaangelegenhe- den betreft en hoopt dat er voor den woningbouw weldra een betere tijd moge aanbreken. De heer Schmalz beantwoordde op even hartelijke, wijze de sprekers en dankte tenslotte de redactie van de Schager Courant voor de uitstekende mede werking die de vereeniging steeds van haar had mogen ondervinden: spr. kon niet nalaten den heer Trapman hartelijk dank te zeggen voor wat hij voor den middenstand had gedaan en hoopte dat de nieu we directie in even groote mate haar medewerking ten bate van de organisatie zal verleenen. Applaus Onder gezellige kout bleef men nog een. poos bij een. HARMONIE. Jaarvergadering Schagen's Harmoniekapel op 16 Januari, in café Raven. Bij de opening memoreert de Voorzitter, de heer Starreveld, de gebeurtenissen van 't afgeloopen jaar. Spr. constateert de vooruitgang der Vereeniging, onder leiding van haar nieuwen dirigent, den heer Jac. Jansen, wat vooral tot uiting kwam op het op 6 Jan. j.1. gehouden concert. Echter liggen nog eenige instrumenten ongebruikt en hoopt spr. dat het ledental spoedig nog zal stijgen. Notulen, jaarverslag en financieel verslag worden onder dankzegging goedgekeurd. De heeren Tolle, penningmeester, en De Geus, se cretaris, worden herkozen en nemen hunne benoe ming aan. Bij een eventueele andere bestemming der oude O.L. school, zal naar een ander repetitielokaal moe ten worden omgezien, waartoe het bestuur te zijner tijd maatregelen zal nemen. Waar de financiën der Vereeniging zorg baren, zullen pogingen worden gedaan tot het verkrijgen van meer donateurs. Op het j.1. 6 Jan. gehouden concert, mochten we reeds eenige bezoekers, daar toe uitgenoodigd, als donateur boeken, doch we wil len hopen, dat bij een binnenkort door den heer Bürgman bij verschillende ingezetenen te brengen bezoek, velen hun steun aan Schagen's Harmonie kapel zullen willen toezeggen. Voorzitter sluit de vergadering met een opwek king aan allen, trouw de repetities te bezoeken, ijve rig te studeeren, en onze Vereeniging hoog te houden. VEREEN. „MOOI HOLLAND". Bovengenoemde vereeniging, welke met haar le zing over Paddestoelen in October 1934 aan velen zoo'n mooien en leerzamen avond schonk, is erin geslaagd den heer Jan P. Strijbos, den bekenden schrijver over vogelleven in de Telegraaf, bereid te vinden een avond in Schagen te olcmen. Dinsdag 29 Jan. zal deze kenner van ons duinland schap een lezing houden over „Vogelleven van Duin en Strand." Evenals in October 1934 zal ook deze lezing wor den gcillustreerd met lichtbeelden. De heer Strijbos heeft in onze omtrek met toene mend succes zijn lezingen gehouden en daar het de eerste maal is dat hij in Schagen komt, kunnen wij het bezoeken van deze lezing ten zeerste aanbevelen, overtuigd als wij zijn, dat een mooien, leerrijken avond de' bezoekers zal wachten. De lezing wordt gehouden in de zaal van den heer Igesz. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. THEATER ROYAL. De Kat en de Viool. Van de operettefilm „De Kat en de Viool", die deze week in Theater Royal draait, met Jeanette Mac- Donald en Ramon Novarro in de hoofdrollen, gaat ongetwijfeld een bijzondere charme uit. De geschiedenis speelt zich af te Brussel, waar de jonge muziekstudent en componist Victor Florescu, ontsnappend aan de handen van een vertoornden restauranteigenaar, in een taxi springt, welke bezet blijkt te zijn door een bevallige jongedame, die zoo even uit Amerika is gearriveerd. De beeldschoone Amerikaansche zij heet Shirley Sheridan, is niet alleen naar Brussel gekomen om zanglessen te ne men aan het beroemde conservatorium, waarvan Professor Bertier de directeur is, maar ook om te trachten eenige liedjes uitgegeven te krijgen, welke zij heeft gecomponeerd. In plaats van heen te gaan, zooals Shirley den in dringer beveelt, begint deze, die op het eerste gezicht smoorlijk verliefd op haar is geworden, haar op bru tale wijze, doch niettemin charmant, het hof te ma ken! Ze was onderweg naar een pension, vlak naast het zijne en natuurlijk dringt hij er op aan, dat zij De gelukwensch van den heer Korff bij de overhan diging van de onderscheiding aan den heer Schmalz. haar intrek zal nemen in zijn pension, doch daartoe weet hij haar toch niet te bewegen. Hij blijkt even min in staat te zijn den Italiaanschen taxi-chauffeur de twaalf francs te betalen, welke hij dezen schuldig is en ten slotte is Victor gedwongen de muziek van de operette, welke hij bezig is te componeeren, als onderpand af te staan. Victor's Professor, de heer Bertier, arrangeert een auditie met den beroemden en machtigen Parijschen impressario Daudet in het Conservatorium, in de hoop, dat de Parijzenaar de operette van zijn be schermeling als zij klaar is, in één der grootste thea ters van de Lichtstad tot opvoering zal willen bren gen. Zoozeer is Florescu echter verdiept in de aan gename bezigheid zijn buurmeisje Shirley te ehar- meeren, dat 't hem nauwelijks gelukt zijn muziek wederom in zijn bezit te krijgen en op tijd voor de auditie in het conservatorium aanwezig te zijn. Door een toeval is ook het Amerikaansche meisje zelve bij deze auditie tegenwoordig en de brutale, jonge com ponist stelt haar voor als zijn meisje. Bleek van woede wordt hij, als hij bespeurt, hoezeer de Parij- sche impressario onder haar bekoring geraakt. De heer Daudet biedt haar aan een der liedjes van Shirley te Parijs te lanceeren en ook Florescu's operette op te voeren. Zoo geschiedt 't, dat eenigen tijd later Victor en Shirley te Parijs samen gaan wo nen in de Bohème-omgeving van deze wereldstad en dat zij dol-gelukkig zijn in eikaars wederzijdsche lief de. Toch wordt dit geluk verstoord. Shirley heeft een enorm geldelijk succes met haar songs en daar zij en Victor afgesproken hebben met elkaar in voor- en tegenspoed te zullen deelen, is zij de eigen lijke kostwinster. De jonge man lijdt echter onder deze .omstandigheden en komt er niet toe zijn ope rette af te maken. Daudet, die Shirley trouwen wil, weet listiglijk een scheiding tusschen de gelieven te veroorzaken. Hij brengt Victor aan het verstand, dat deze Shirley's carrière in den weg staat en in zijn trots wendt de jonge man voor, dat hij niet meer van de schoone Amerikaansche houdt. Toch vinden zij elkaar uiteindelijk weer, doch aan hun hereeniging gaan heel wat stormen vooraf, welke het interessante gegeven vormen, dat in het tweede gedeelte van deze aantrekkelijke film wordt uitge sponnen. DE MARKTKOOPLIEDEN EN HET MARKTGELD. Alle marktdagen nog strubbelingen. Zooals wij reeds jaren doen, gaan we Donderdags morgens eens even op de vee- en standwerkers- markt een kijkje nemen. Nadat de kooplieden inder tijd hadden geprotesteerd tegen de te hooge markt- gelden, wat zonder eenige resultaat bleef, is men weer als voorheen op de markt verschenen. Nu bleek ons reeds eenige weken geleden, dat de inning van het marktgeld niet steeds van een leien dakje ging. Meestentijds duurde het een poosje voordat de betreffende marktkoopman het marktgeld betaalde. Ook is het reeds eenige malen voorgekomen, dat men niet wilde betalen, omdat het te duur was, wat dan tengevolge had, dat de marktmeester met eenige politiemannen verscheen, waarna de koopman in pakte en verdween. Dergelijke gevalletjes doen zich tegenwoordig elke Donderdagmorgen om een uur of elf voor. De koopman heeft dan reeds z'n koopwaar verkocht van pl.m. 9.30 uur af. Komt men het markt geld innen, dan wordt niet betaald en ingepakt. Dat is dus anderhalf uur verkoopen, zonder staangeld te betalen. Men begrijpt dat de wel betalende koop lieden hierover niet erg te spreken zijn. Zou de ge meente niet kunnen zorgdragen, dat voordat de koopman uitpakt, het marktgeld wordt geheven? Is het hem dan te duur, dan kan hij z'n zaakje wel in gepakt laten staan. Als men een en ander eens in toepassing bracht, zou men van veel gezeur over het marktgeld-betalen verlost zijn. DE VERLOTING VAN DE V.V. „SPARTA". Hedenavond zal deze verloting dan eindelijk eens plaats hebben in het lokaal van den heer C. Boontjes alhier. De loten zijn alle nog niet verkocht, waar om het bestuur zocht naar een middel om de loten nog van de hand te doen. Men vond daartoe het mid del om tegen het ltoopen van een Sparta-lot toegang tot de zaal te verleenen, waar tevens een dansje gemaakt kan worden. We hopen voor Sparta, dat er zooveel publiek komt, dat de loten alle verkocht raken. De PersibKlankfilm Vrijdagavond werd in het Theater Royal, dat tot de laatste plaats was uitverkocht, de grootsch opge, zette Persin Klankfilm vertoond, die E. Ostermann Co's Handel Mij. N.V., te Amsterdam onder den naam „Wasch gemakkelijk, Wasch voordeelig" liet vervaardigen. De film die een juweeltje geworden is ia geen droge opsomming van handgrepen en maat regelen benoodigd voor het wasschen. Gespeeld door een aantal vooraanstaande Neder- landsche actrices en acteurs is het een werk gewor den dat leeft en waarbij telkenmale de lach opkla- terde in de stampvolle zaal. Kostelijk van humor waren Hein Harms en Lena Kley als het oude paar, dat samen liet zien hoe er 25 d 30 jaar geleden ge- wasschen en geleden werd. Want overduidelifk heeft men ons lalfenz ien dat waschdag in dien tijd een ware lijdensdag was.'Bijzonder goed op dreef bleek ook Lau Ezerman als Professor Zomerling, de geleerde, die wel heel wat afwist van het wasschen bij de oude Grieken en Romeinen, doch van de mo derne methoden totaal onkundig was. En juist deze onwetendheid was oorzaak, dat wij er thans óók heel wat meer van weten dan vorige wéék. Clinge Doorenbos was zoo goed ons alle grondstoffen te la ten zien en te verklaren Hij wandelde met ons door het laboratorium, toon de ons de Persilfabriek te Jutphaas en de aldaar vervaardigde artikelen: Persil, Henco, Ata, Imi en Sil. De film is van A tot Z boeiend, zéér leerzaam en vaak amusant. Woord voor woord was duidelijk te verstaan en de opnamen getuigden er van, dat kos ten noch moeite gespaard werden om een toppres tatie op filmtechnisch gebied te bereiken, Na de pauze volgde de behandeling van zijde, wol en andere fijne stoffen, waarbij het feit, dat dit ge deelte geheel in natuurlijke kleuren was opgenomen, een en ander nog beter tot zijn recht deed komen. Een goede gedachte was, dat niemand ook maar iets behoefde uit te geven. Er werd niets verkocht of wat vaak zoo hinderlijk aandoet opgedron gen, zoodat iedereen dus ongestoord van deze schit terende film kan genieten. Zoo ge deze Persil-Ivlankfilm nog niet ging zien, zorgt er dan spoedig voor een gratis voorstelling bij te wonen. Het loont in elk opzicht de moeite. EEN MOOI RESULTAAT. De collecten in ons Theater Royal voor het Bio* vacantie-oord te Bergen aan Zee heeft het mooie bedrag van f 130.87 opgebracht. VERBOUWING. De Stichting Avondrust, dat steeds meer en meer aan een groote behoefte voldoet, zal wederom ver groot worden, door bijbouw van enkele kamers. HAAR VINGERS ZWOLLEN OP. Rheumatiek-verschijnselen verschrikten deze vrouw. Juist op tijd het goede middel gevonden. Indien het nog langer geduurd had, voordat deze vrouw de juiste behandeling tegen haar rheumatiek begon, waren haar handen misschien voor altijd mis vormd geweest. Als zij het begin van haar kwaal beschrijft, zegt zij: „Zes jaar geleden begon ik last van rheumatiek in de gewrichten te krijgen, vooral mijn schouders en vingers-gewrichten. Het werd langzamerhand zoo erg, dat ik er 's nachts niet door kon slapen. Toen merkte ik tot mijn schrik, dat mijn pijnlijke vinger gewrichten begonnen op te zwellen. Ik kocht een flacon Kruschen Salts en begon het den volgenden morgen te gebruiken. Reeds na enkele dagen ver minderden de pijnen, en verdwenen daarna zoo vol komen, dat ik er gedurende de laatste zes jaar nooit meer last van heb gehad. Ik huiver, als ik bedenk, wat er gebeurd zou zijn, als ik niet op tijd Kruschen Salts genomen had." M. F. Rheumatiek wordt meestal veroorzaakt door een overmaat van urinezuur in het lichaam, wat ont staan kan door onvoldoende werking der afvoeror- ganen. Kruschen Salts drijft alle afvalstoffen en urinezuur langs den natuurlijken weg uit het li chaam; de „dagelijksche dosis" zal de afvoerorganen blijven aansporen om alle schadelijke stoffen gere geld te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en fl.60. per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9