Het spant weer in het verre Oosten. De Langendijk in een dubbele crisis KIJKEfl is KObPEÜ bjCLOECK AANVARING VOOR TERNEUZEN. Onder den trein geraakt en gedood. Burgemeester De Vlugt naar Sovjet- Rusland. Het grootste gevaar op den weg. Electrische kabels met spijkers doorboord. Mijnongeluk in België. Aardschokken in Zuid-Rusland. Hoe tot verbetering te komen Maandag 21 Januari 1935. Postrekening 78ste Jaargang. No. 9641 No. 23330 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* De gebeurtenissen aan de grens van China en Mandsjoerije. Nieuwe actie der Japanners. Peking. De reeds gemelden gebeurtenis sen in het Oostelijk deel der Chineesche pro vincie Tsjachar zijn het onderwerp van be raadslagingen geweest tusschen den gouver neur van deze provincie, Soeng, en den Chi- neeschen minister van oorlog. Tevens heeft de Chineesche onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken te Sjang hai verklaard, dat de Chineesche regeering den toestand in het Oostelijk deel van Tsja char als zeer gespannen beschouwt. Volgens een te Peking verspreid bericht, zouden bandieten Woensdag de Chineesche troepen bij Tjang-Liang, een klein plaatsje ten Oosten van Koeyoean, hebben aangevallen. Na korten strijd werden zij door dc troepen teruggedreven. Men ver moedt nu, dat het bij deze „bandieten" Mandsjoerij- sche troepen betreft en dat de Japansche maatrege len op dit voorval zijn terug te voeren. Volgens betrouwbare berichten is de gespannen toestand aan de Chineesch-Mandsjoerijsche grens veroorzaakt door dc weken lange aanwezigheid van versterkte Mandsjoerijsche afdeelingen in de streek van den autoweg KalchgnDoloor, ten Oosten en ten Noorden van Koeyoea'n. Daarbij komt, dat Japan vermoedelijk uit stategische gronden aanspraak schijnt te willen maken op het district Koeyoean, dat tot de provincie Tsjachar behoort, met de moti veering dat, dit gebied een deel zou zijn van Jehol, dat indertijd bij Mandsjoekwo is ingelijfd. Japan heeft de militaire operaties ingezet P e i p i n g. Met betrekking tot de nieuwe actie der Japanners in Oost Tsjachar, welke heeft geleid tot een verscherping in het Verre Oosten, kan thans melding worden gemaakt van een officieuse verkla ring van het hoofdkwartier van het leger van Mandsjoekwo, waarin verklaard wordt, dat het Ja pansche Kwantoong leger op 18 Januari de militaire operaties heeft ingezet in de provincie Jehol. De Chineesche troepen hebben, volgens het com muniqué, een aantal belangrijke strategische pun ten bezet en zijn de sommatie van het Japansche hoofdkwartir, de bezette gebieden te ontruimen, niet nagekomen.. Hun voorposten hebben zelfs versterkte stellingen betrokken. In Chineesche kringen daarentegen weigert men nog steeds mededeelingen te doen met betrekking tot de gebeurtenissen in Oost Tsjachar. Men constateert slechts dat Japan voor Mand sjoekwo aanspraak maakt op Oost Tsjachar als deel der provincie Jehol. Van Chineesche zijde wordt ontkend, dat China geregelde treopen in dit gebied op de been heeft. Men weigert bovendien te gelooven, dat de bezet ting van het kleine en dunbevolkte gebied het doel zou kunnen zijn van de groote Japansche troepen concentratie en vreest, dat Japan veel verderstrek kende bedoelingen heeft. Tusschen Engelsch en Poolsch stoomschip. Voor de haven van Terneuzen heeft in den afge- loopen nacht een botsing plaats gehad tusschen een Engelsch en een Poolsch stoomschip. Daar ter plaatse is het Engelsche stoomschip „Nugget" in aanvaring gekomen met het uit Antwer pen komende Poolsche s.s. „Kattowice", waardoor ibeide schepen ernstig beschadigd werden, terwijl de „Kattowice" tevens water maakte. Het Poolsche stoomschip, dat midscheeps en aan den voorsteven schade had bekomen, is naar Vlis- singen opgestoomd en volgens een later bericht al daar op de reede ten anker gekomen, waar een on derzoek naar de schade zal worden ingesteld. De „Nugget", waarvan de boeg is ingedrukt, is naar Antwerpen doorgevaren. De „Nugget" was op weg naar Antwerpen. Zaterdagavond heeft op den overweg, dicht bij de Marechausseekazerne te Hengelo, een ernstig onge luk plaats cehad. De gepensionneerde spoorwegarbeider G. Stegema, is op genoemden overweg door den trein, welke om tien uur uit Hengelo naar Enschede vertrekt, gegre pen. De man werd eenige meters meegesleurd en was op slag dood. Het geheel verminkte lijk is naar het Algemeen Ziekenhuis te Enschede overgebracht. Het slachtoffer was gehuwd en vader van eenige Jkünderen. Omtrent de juiste toedracht van dit ongeluk is tot dusverre niets naders bekend. Reeds te Moskou aangekomen. Amsterdam. Naard wij vernemen is de burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt, voor het ondernemen van een studie reis, Donderdag ƒ.1. naar Sovjet-Rusland ver trokken. De burgemeester is inmiddels te Moskou aangekomen. Tractor met aanhangwagen zig-zag over den weg. - Achtervolging van Wassenaar tot Katwijk. - Zonder persoonlijke on gelukken afgeloopen. Zaterdagmiddag werd de politie te Wassenaar ge waarschuwd, dat er zich op den Leidschen straatweg een dronken autobestuurder bevond. Onmiddellijk is de motorpolitie erop uitgetrokken en weldra zag zij inderdaad een tractor met een elf meter langen aanhangwagen zig zag over den weg rijden. Een achtervolging vond plaats, waarbij de benevelde chauffeur door bleef rijden en in snelle vaart ging het voort langs Voorschoten, Oegstgeest, Rijnsburg en Katwijk. Met een snelheid van 80 K.M. reed de wagen door de moeilijke bochten in deze plaats en op een gegeven moment kantelde de aanhangwagen, terwijl de tractor, welke losschoot, doorreed. Bij de brug in Katwijk echter moest de bestuurder stoppen. De be stuurder wilde zich echter niet overgeven. Met den revolver in de hand sommeerde de Wassenaarsche politie den man uit de cabine te komen, aan welk verzoek hij niet voldeed. De agenten hebben daarop de deur van de cabine geforceerd en onder hevig ver zet den dronken chauffeur overgebracht naar het politiebureau te Katwijk, waar bleek dat men te doen had met een zekeren B. uit Noordwijk. Proces-verbaal is opgemaakt en de man is ter ontnuchtering inge sloten. de „L'Atlantique" en de „Georges Philippar" weer op den voorgrond zijn gekomen, Het is namelijk een feit, dat beide branden door kortsluiting zijn ontstaan. Totdusver kon echter niet bewezen worden dat sabotage in het spel was. De politie, die alles in het werk stelt om de daders van de sabotage op de „Normandie" op te sporen, staat voor een raad sel, daar de werf dag en nacht onder de scherpste bewaking stond. Sabotage ontdekt op het Franschc Oceaanschip „Normandië". Opnieuw staat de brand die eens het trotschP Fransche Oceaanschip „L'Atlantique" vernietigde in het middelpunt van de openbare belangstelling. Het blad „La Liberté" heeft namelijk bericht, dat men op de werf van St. Nazaire, waar thans de „Norman dië" in aanbouw ts, sabotage op het spoor is geko men. Men kon vaststellen dat een groot aantal elec trische kabels verkeerd waren aangelegd, en zelfs met spijkers waren doorboord Wanneer deze daden van sabotage niet juist op tijd ontdekt zouden zijn. ongetwijfeld ook op de „Normandië" kort na Q-.. stapelloop brand zijn uitgebroken. Met de vreese- lijke gevolgen, die hieraan verbonden zijn. Het Panische blad vermoedt, dat zich achter de ze sabotage een invloedrijke misdadigersbende ver bergt Het is begrijpelijk, dat nu de catastrofes van Verscheidene mannen door een aardver schuiving bedolven. In de mijn Homveet bij Beine-Neusay in België heeft een aardverschuiving plaats gehad, waardoor verscheidene mijnwerkers bedolven werden. Het gelukte de leden der reddingsbrigade met twee der bedolvenen in verbinding te komen. Zij deelden mede on gedeerd te zijn, maar konden niets zeggen over het lot van hun kameraden. Nader uit Brussel: Te acht uur Zaterdagavond, zijn cfe reddingsbrigades, die van drie zijden zijn af gedaald om hulp te brengen aan de mijnwerkers, die waren opgesloten in de mijn Homvent (en dus niet Homveet) te Beine-Heusy, er in geslaagd om twee der bedolvenen boven te brengen. De mannen hadden geen noemenswaard letsel opgeloopen. De klopseinen worden nog door drie mijnwerkers beantwoord. Deze menschen hoopt men in den loop van den nacht te kunnen verlossen. Over het lot der vier anderen verkeert men in volstrekte onzekerheid. Het ongeluk heeft plaats gevonden in een 325 meter diepe schacht Vflf mijnwerkers geborgen. Van de negen mijnwerkers, die Vrijdag bij een aardverschuiving te Homsent werden bedolven, heeft men er vijf kunnen bergen. Een der geredden was ernstig gewond. Hij is in middels overleden. Omtrent het lot der anderen is men nog in het onzekere. STOOMSCHIP GESTRAND EN SCHIP VERMIST. Halifax. Het Nieuw-Schotlandsche stoomschip „Hurryon", dat van St. John op New Foundland on derweg was naar New York, is ter hoogte van de haven van St. Francis gestrand. Men vreest dat de uit tien koppen bestaande bemanning is omgekomeu Van den driemaster „Novaqueen". die 47 dagen ge leden van de Bahama-eilanden naar Yarmouth in Nieuw Schotland is vertrokken, heeft men geruimen tijd niets meer gehoord Men heeft alle hoop, dat het schip zich in veiligheid zou bevinden, opgegeven. Moskou. Zaterdag zijn te Batoem en in verschillende streken van Zuid-Rusland ern stige aardschokken waargenomen, welke eenigen tijd aanhielden. Tot nu toe werd niet gemeld, hoe groot de aangerichte schade is. De Langendijker tuinbouw verkeert in een dub bele crisis hoort men vaak beweren, n.1. in de eco nomische van tegenwoordig en in één die niet door de beste economen is op te lossen. De crisis van de draaihartigheid in de kool. De schade, welke door deze ziekte wordt veroor zaakt is enorm. Pogingen, om door een of ander be strijdingsmiddel aan de draaihartigheid een einde te maken, zijn tot dusverre zonder resultaat gebleven. Wij hadden al eens zoo hier en daar van plannen gehoord, om, door een zeer radicaal middel van deze ziekte, die elk jaar erger wordt, af te komen en heb ben ons gewend tot den heer P. Zeeman te Alkmaar, die, naar wij vernamen, desbetreffende plannen had gemaakt. De heer Zeeman merkte op, dat de Langendijk nog steeds zijn volle belangstelling heeft, omdat hij van huisaf aan met den tuinbouw heeft geleefd en ge- werkt.Met leedwezen ziet hij dan ook den ondergang van deze streek zich voltrekken. Een korte voorgeschiedenis. Het is niet vandaag juist, maar het was al meer dere jaren terug, dat hij met bezorgdheid de onder gang zag komen van de speciale koolcultuur. Het is is niet alleen de economische wereldcrisis, die deze cultuur bedreigt, 't Is ook niet alleen de nationale verdwazing met 't systeem van autarkie, die Langen dijk en omstreken bedreigt, maar, en in niet geringe mate eveneens de chronische ziekte in onze cultuur, die we met den naam „draaihartigheid" bestempelen. Het systeem van autarkie waar we thans in leven, wortelt in z'n oorsprong al ver voor deze ongekende wereldcrisis. Het was de tactiek van de Duitsche agrarische partij, de grondbezittersklasse, om door in voerrechten het stelsel van vrijhandel onmogelijk te maken. In het jaarverslag van het Centraal Bureau van de Veilingen van 1933 haalt de heer Valstar aan, dat minister Curtius in 1927 zeide dat Duitschland bin nen 15 jaar onafhankelijk tegenover de invoerproduc- tie van Holland zou komen te staan. Dit was de be wuste agrarische politiek. Er is echter meer. We zien in den loop der jaren een bewust streven om door middel der techniek overal de tuinbouw te bevor deren. Bevloeiingswerken rondom Berlijn en waar mogelijk andere steden, maakten het mogelijk dat groote gebieden, eerder onvruchtbare gronden, pro ductief werden gemaakt. We zien verder gebeuren, dat door belangrijke natuurwetenschappelijke toepas singen het gebrek aan voedingsstoffen voor de pro ductie van land- en tuinbouwgewassen werd opgehe ven. De vervaardiging van stikstof uit de lucht geeft een ongekende verandering in de bemestingsmoge lijkheden. De voorraad stikstof is onuitputtelijk en goedkoop. Dit was van grooten invloed op de uitbrei ding van den tuinbouw in Duitschland. Deze ontwik keling van den tuinbouw vond niet alleen in Duitsch land plaats. Ook Italië kwam sterk naar voren. Even zoo Spanje en België. Kortom, Duitschland werd als invoerland van tuinbouwproducten door andere lan den veroverd. Deze landen werden lastige concurren ten voor ons. Een en ander vond reeds plaats vóór de wereld crisis van 1929 ontstond. De wereldoorlog was een andere invloedrijke oor zaak, sterk bevorderd door de nederlaag van Duitsch land. Het stelsel van autarkie met z'n systeem van con tingent eering, toltarieven etc., heeft de mogelijk heid van uitvoer onzer producten benadeeld, zelfs in vele opzichten totaal vernietigd. De draaihartigheid. Doch, de andere factor, de draaihartigheid in onze koolcultuur is mede ja, men kan zeggen, een der grootste oorzaken, die onze monopolistische cultuur in ontzaggelijke mate bedreigt. Ongeveer 35 jaar geleden deden de eerste verschijn selen dezer ziekte zich kennen, aanvankelijk optre- dende in het bloemkoolgewas (te Sint Pancras).*Ver-. volgens breidde zich dit uit over andere dorpen en niet alleen in bloemkool, doch tastte ook de oudere koolsoorten aan, zich verspreidend over het geheele Geestmerambacht, zelfs nog daarbuiten. Uitgebreide onderzoekingen, door den Plantenziektenkundigen Dienst gesteund en geleid, toonden aan, dat de verwekker van deze ziekte, typisch genoemd „draaihartigheid" is de „galmug". Dit insect, deze vijand van de koolcultuur is in versterkte mate opge treden, met gevolg, dat practisch gesproken, aller eerst bloemkool- en roode koolcultuur onmogelijk is. Deze „koolpest" woekert ieder jaar in heviger mate in de gewassen. Hoeveel millioenen guldens schade zal dit nietige insect hebben veroorzaakt? Mocht het mogelijk wezen, dat een verbetering in den handelstoestand optrad, wat onze zegsman niet gelooft, de vernietiging van de kuituur der koolge wassen door de draaihartigheid blijft bestaan. Ten zij ee een bestrijding wordt toegepast, die de ver wekker dezer ziekte probeert te vernietigen. De wijze waarop stelt de heer Z. zich als volgt voor: De koolcultuur worde 2 jaar radicaal stopgezet in het Geestmerambacht. 1 Dit is een stelling, Nu de toepassing en mogelijlc-i heid. Mililoenen guldens schade zijn en zullen nog wor den geleden, zoolang de draaihartigheid hoogtij viert. Zoolang doorgegaan wordt de cultuur op de oude ziektebevattende gronden toe te passen, zoolang zal ook 'n minderwaardig gewas en een tot de helft gere duceerde opbrengst verwacht kunnen worden. De toepassing om het gestelde doel te bereiken be rust op de gedachte dat vernietiging van den ver wekker der ziekte slechts kan worden bereikt door hem den voedingsbodem van zijn bestaan, d.i. het koolgewas, gedurende twee jaar te ontnemen. De uitvoering is moeilijk; echtfer voort te gaan zooals thans gebeurt, jaar in jaar uit weer in het besmette gebied kool te verbouwen, is niet te doen. Althans wil de koolcultuur zich herstellen, dan zal een gezond gewas in de toekomst mogelijk moeten zijn. Wanneer gesproken wordt van productie- of bedrijfssteun, dan kan nooit verwacht worden, dat deze steun gegeven zal worden aan een cultuur, die slechts één derde of de helft van het gewas (en welk gewas) voortbrengt. Hiervoor is medewerking noodig van verschillen de instanties. In de eerste plaats financieele steun om bij stopzetting der koolcultuur in Geestmer ambacht de tuinders ter wille te zijn, om de kool ergens anders te verbouwen, om alzoo den handel in de koolgewassen niet te vernietigen. De verdere medewerking zal ook moeten uitgaan van den Plantenziektenkundigen Dienst, die met zijn advies en medewerking dit pogen tot stopzet- ting der cultuur op wetenschappelijke gronden aan de regeerders duidelijk kan maken. Een voorbeeld van deze medewerking vinden we in de toepassing van de bestrijding der wratziekte bij aardappelen. Wat er voor in de plaats? De grootste mogelijke vrijheid van verbouw van alle andere gewassen moet worden gegeven. Welke gewassen is een kwestie van latere behandeling. Na tuurlijk moeten hier de tuinbouworganisaties een leidende positie innemen in nader overleg met de uitvoerders onzer wetgeving. Fruitteelt. Onder de gewassen welke ter bevordering van de bestaansmogelijkheid dezer streek moeten worden toegestaan, behoort fruit. Wanneer men het jaar verslag van het Centraal Bureau over 1933 naleest, bemerkt men de zeer belangrijke invoer van buiten- landsch fruit. Hieruit blijkt, dat de mogelijkheid bestaat, om meer fruit in Nederland te telen voor binnenlandsch gebruik, terwijl deze uitbreiding van de fruitcultuur tevens inhoudt de inkrimping van de koolcultuur, welke, gezien de toestanden op tuin bouwgebied ten opzichte van andere landen, met de gewijzigde positie van Nederland in den wereldhan del, noodzakelijk zal wezen. Ook hiervoor zal samenwerking der leidende or ganen, als Plantenziektenkundigen Dienst, zoomede de wetgevende lichamen, als de Provincie, Rijk en gemeenten, noodig zijn. Om dit te bereiken zullen grondige besprekingen in de organisaties van tuinbouw moeten plaats vin den. Uitstel dezer besprekingen kan niet dan nood lottig zijn. De toestand dezer streek eischt onherroepelijk steun op verschillend gebied, van de diverse in lichtende en wetgevende besturen. De uitvoering levert groote bezwaren op, maar de ernst en de noodzakelijkheid voor het bestaan dezer eertijds zoo welvarende streek wettigt deze offers. Zonder ingrijpen in deze materie zal nimmer ver betering kunnen optreden. Bezwaren zullen worden geopperd; echter degene die betere, middelen kan aangeven, trede naar voren. Hiermede was ons onderhoud beëindigd en geeft de heer Z. zijn inzichten aan het oordeel van de belanghebbenden en geinteresseerden over. Wij ge looven wel, dat deze beschouwingen, welke een op bouwend karakter hebben, door velen zullen worden overdacht en hopenliik tct resultaten leiden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1