Het ambtsjubileum van Burgemeester Kolff Wieringen huldigt zijn burgervader Maandag 21 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9641 Op spontane en ondubbelzinnige wijze blijk gegeven van zijn verknochtheid aan de familie Kolff Op hartelijke, ja spontane wijze heeft Wie- ringen's burgerij op Zaterdag en Zondag jl. het feit herdacht, dat burgemeester L. C. Kolff, gedurende een tijdvak van 12K jaar aan het hoofd dezer gemeente heeft gestaan en op ondubbelzinnige wijze heeft zij bli|k ge geven van haar verknochtheid aan de familie Ivolff. Was aanvankelijk het voornemen om de huldiging uitsluitend op Zondag 20 Janua ri te doen plaats vinden, nog ter elfder ure was het gewenscht geoordeeld om in een raadsbijeenkomst uiting te geven aan zijn vreugde over dit jubileum. Daartoe waren de raadsleden, het gemeenteperso- neel in den meest uitgebreiden zin, de rijksveldwach ters, de oud-wethouder Minnes, de oud-veldwachter Post en vele dames aanwezig. Voorts merkten we o.m. op den heer Van der Speek Obreen, notaris en den heer Van Twuijver, brigadier van den rijks- •veldwacht te Den Helder. Behalve Mevr. WitSlikker en de heer Wigbout, waren alle raadsleden aanwezig. Toen de jubilaris met zijn echtgenoote, moeder en kinderen in de raadzaal hadden plaats genomen, en Mevr. Kaan namens de aanwezigen Mevrouw Kolff een bloemstuk had aangeboden, nam de heer Kaan, loco-burgemeester het woord, om den Burge meester en zijn familie, in 't bijzonder hartelijk wel kom te h<;eten. Spr. herinnerde er aan, dat toen de Burgemeester 12k> jaar geleden was geïnstalleerd, c,ls opvolger van zijn onvergetelijken vader, uit eer bied voor het plotseling verscheiden van zijn vader geen feestelijkheden hadden plaats gehad. 12Vk jaar, hét lijkt niet veel als alles vorbij is, doch als spr. alles wat in dat tijdsverloop was voorgevallen de re vue zou laten passeeren, het zou een boekdeel vul len. Spr. zal daarom slechts enkele dingen noemen, en herinnert aan het komen van de brandspuit, de (belangstelling voor het toenmalige eiland, toen Wie- ringen de verblijfplaats werd van den ex-Kroonprins, hoe Wieringen in die dagen als een verbanningsoord t»ij uitnemendheid werd beschouwd, als een St. He- lena, als een klein plekje in de Zuiderzee, Maar uit de vriendschap die tusschen den jubilaris en Zijne Hoogheid ontstond, bleek wel dat het den ex-Kroon prins op Wieringen nog niet zoo slecht beviel. •Spr. herinnert verder aan het feit, dat in 1926 de afsluitdijk tot stand kwam, dat we kregen een toe vloed van werkzoekenden, met als gevolg meerdere werkzaamheden ter secretarie en moeilijk op te los sen problemen. Scholen moesten worden gebouwd, het onderhoud der wegen vroeg enorme bedragen. >De electrische centrale werd aan het P.E.N. overge daan, de gemeente werd aangesloten aan het pro vinciaal clectrisch net. Veel tact, overreding en kracht is van den burgemeester verlangd, doch met stoere volharding zijn deze zaken tot stand geko- jmen. Voel is er van U gevergd en thans wel niet 't •minst, Maar laten wij hopen, dat het spreekwoord: achter de wolken schijnt de zon, waarheid zal be vatten, en dat spoedighet einde van de malaise zal «ijn aangebroken en dat het u gegeven moge zijn, $iw zilveren ambtsjubileum onder gelukkige omstan digheden te herdenken. Namens den raad en alle gemeente-ambtenaren en -personeel biedt spr. den jubilaris oen prachtige gesmeed ijzeren kamerlamp aan, den wensch' erbij uitsprekende dat deze lamp «en aangename herinnering moge blijven aan dezen jdag. Applaus. De heer Kaan wendt zich daarna tot de echtge noote van den jubilaris, daarbij in herinnering bren gende de groote verandering voor me'vrouw Kolff, ■toen zij uit een betrekkelijk weelderig milieu als [Velp is, naar Wieringen kwam. En toch wist mevr. Kolff zich spoedig te schikken en vooral de laatste {jaren als lid van het Advies-damescomité heeft zij ten volle haar sporen als echtgenoote van den bur gemeester verdiend. En ook U, mevrouw Kolff, fe liciteer ik van harte met het jubileum van Uw zoon, ;Uit de spontane hulde, die thans plaats vindt, en waarbij ook de rijkspolitie zich gaarne heeft aan gesloten, blijkt wel dat de geheele Wieringer be volking uw zoon als burgemeester hoog acht en hem een waardig opvolger vari zijn vader oordeelt. Moge deze vreugdedag ook bij U in aangename herinne ring acffterblijven. Applaus. Namens de S.D.-raadsfractie en de ge heele moderne arbeidersbeweging complimenteert de heer Oden den Burgemeester met zijn ambtsjubileum. Dat U steeds boven de partijen heeft gestaan en daardoor volle gelegenheid had me de de belangen van de arbeiders te behartigen, voor zoover U dat mogelijk Was, hebben wij zeer gewaar deerd en daar danken wij U gaarne voor. Spr. uit .den wensch dat het den Burgemeester gegeven moge zijn, het gemeentelijk schip in veilige haven te bren gen en hij hoopt dat de medewerking, die tot nu toe bestond, zal blijven, gaarne als spr.'s fractie alle krachten zal inspannen om de gemeentebelangen te behartigen. De Wethouder Tijsen herinnert er aan dat hij 8 jaren lang met den Bur gemeester heeft samengewei'kt en dat de jubilaris daarbij heeft getoond de beste man op de beste plaats te zijn. Van die 8 jaren heeft spr. bijna 7 jaren deel uitgemaakt van het Dag. Bestuur en heeft hij den Burgemeester leeren kennen als een humaan, eerlijk en rechtvaardig persoon, die voor rijk en arm steeds den goeden toon wist te vinden en die bij den zwa- ren gang, die de menschen die steun behoefden, had den, altijd vol aandacht voor hun wel en wee was. Spreker is daar o zoo dankbaar voor. Hij schetst de moeilijke omstandigheden die zijn ontstaan voor de bevolking en de bereidwilligheid van den Burge meester om hulp te verleenen voor zoover hem dat mogelijk was. Het is daarom dat de geheele bevol king met dezen feestdag meeleeft.. De Burgemeester zegt, onder den indruk te zijn van de vele woorden die tot hem zijn gesproken en in de eerste plaats spreekt hij er zijn verheugenis over uit, dat deze hul diging plaats vindt in dezen intiemen kring. Gij al len weet, zegt spr., dat ik gekant ben tegen alle festi viteiten, wanneer het mij zelf betreft. Dat spr. 12% jaar lang het ambt van burgemeester hier heeft ver vuld, daar zit geen verdienste in, ja, het zou zelfs jammer zijn als het een verdienste beteekende, want het zou zijn alsof het moeite gegeven zou hebben het dien tijd hier uit te houden. Dat is echter voor spr. allerminst het geval geweest. Voor hem beteekent het echter een mijlpaal, een oogenblik van stilstaan, om terug te zien op de periode die achter ons ligt. Wieringen was voor hem geen verbanningsoord, toen hij hier terug kwam om zijn vader als burgemeester op te volgen. Maar het was voor den zoon geen ge makkelijke taak, want hij wist hoe geacht en geliefd zijn vader hier was en het dus buitengewoon moeilijk zou zijn de schreden van zijn vader te volgen. Als kleine jongen is spr. op Wieringen gekomen, heeft zijn geheele leven over Wieringen gehoord, omdat zijn ouders zoo buitengewoon aan Wieringen hingen. En dat i§ ook de reden geweest, aat spr. „ja" heeft ge zegd, toen hem gevraagd werd het burgemeesters ambt te willen aanvaarden. Spr. heeft het als een plicht beschouwd, Wieringen vooruit te brengen. Bij de installatie echter heeft spr. de hulp van den Raad ingeroepen en spr. dankt de aanwezige oud-wethou ders, oud-raadsleden en tegenwoordige wethouders raadsleden hartelijk voor de hulp die zij hebben verschaft. Er waren zware oogenblikken. Spr. is blij, Wie ringen nog als eiland teruggevonden te hebben. De 12% jaar die achter ons liggen zijn voor Wieringen de meest gewichtige jaren geweest. Er zijn weinig gemeenten die zooveel in zulk een korte spanne "ijds hebben meegemaakt. Ook spr. noemt verschil lende belangrijke gebeurtenissen; de overgang van eiland in vaste land, de nieuwe brandspuiten, de nieuwe cellen, schijnbaar een eenvoudige zaak, Burgemeester Kolff en de zijnen omgeven door een schat van bloemen. Voor deze opname, gedaan in de werkkamer van de burgemeesterswoning, kreeg onze fotograaf speciaal verlof, hetgeen door ons na tuurlijk ten zeerste wordt geapprecieerd. maar voor Wieringen niet, wat blijke uit de op merking van iemand die nieuwe cellen onnoodig vond, want zijn vader en grootvader waren toch ook n de oude cellen geweest. Toen kwam de aanslui- .ing aan het electrisch net en aan het waterleiding net, waardoor vooral de laatste veel tact en geduid vergde. De misère met de scholen, de school te Hip- .tolytushoef is nog altijd spr.'s trots. En toen dan langzamerhand te Zuiderzeewerken twamen, toen is Wieringen totaal veranderd. Zij hebben den naam van Wieringen groot gehouden. Thans echter is er de totale ommekeer, die echter niet te wijten is aan gemeentebestuur en bevol king, maar aan de omstandigheden, waaronder ook andere gemeenten, ja andere landen lijden. En Juist om die redenen had spr. allerminst gedacht dat dit jubileumfeest zou worden gevierd en achtte spr. het ook niet gewenscht. Spr. weet hoe moeilijk vele in gezetenen het hebben, hoe zwaar de moeilijke tij den drukken, en dat er dan ook feest zou worden gevierd, vond spr. niet goed. Maar nu spr. er zoo voor staat, apprecieert hij de wijze waarop het wordt gedaan ten zeerste. Er is gezegd dat spr. veel tot stand heeft gebracht, maar spr. heeft slechts de denkbeelden ertoe naar voren kunnen brengen, leiding kunnen geven. De tot standkoming is te danken aan het wederzijdsch ver trouwen in den raad. Juist door het „eendracht maakt macht" is veel op Wieringen tot stand geko men. In den raad kwamen niet dikwijls de partij belangen naar voren en .al had men wel eens een andere meening, dan kwam dat omdat men een andere kijk had op wat in het belang voor Wierin gen was. Voor die saamhoorigheid dankt spr. den raad recht hartelijk en hij hoopt en vertrouwt dat die saamhoorigheid tusschen raadsleden en voorzit ter zal blijven. N« afloop rao hol défilé waidaa do voorzitters der verschalende vezaonlslapoz door burgemeester Kollt harteiitk toegesproken. Spr. dankt dan den heer Kaan voor zijn vriende lijke woorden, dankt den heer Oden voor diens gelukwensch namens zijn fractie en de moderne ar beidersbeweging. De woorden, door den heer Oden gesproken hebben spr. ten zeerste genoegen gedaan en spr.verzoekt den heer Oden zijn woorden van dank te willen overbren gen. Vooral de laatste jaren zijn de arbeiders de zorgkinderen geweest en menigmaal heeft spr. zich afgevraagd hoe den toestand te kunnen verbeteren van hen, die 't zwaarst werden getroffen. In de ja ren die achter ons liggen hebben de arbeiders goed verdiend, maar spr. wil het hier openlijk zeggen: 7.e zijn ook leelijk in den steek gelaten. De gemeente met een klein inkomen moest maar zien ze te helpen. Spr. weet, dat wat de gemeente heeft kunnen doen, is geapprecieerd, er zijn er ook, die het nooit zullen apprecieeren. Getroffen werd spr. door het geluks telegram dat hij ontving van iemand, die jaren ge leden werkloos te Den Oever was. Spr. heeft dat be schouwd als het penningske van de weduwe. Ook tot den heer Tijsen spreekt de Burgemeester woorden van dank, daarbij wijzende op de moeilijke tijden voor de visschers, wier vraagbaak de heer Tij sen te Den Oever is, en welke moeilijke omstandighe den den heer Tijsen vele nachtrusten hebben gekost. Spr. herinnert er aan hoe de heer Tijsen en spr. dan maar weer naar de Generale Commissie togen, om dat zij meevoelden met de moeilijkheden dier vis schers, met die visschers te Den Oever, voor wie spr.'s vader altijd een zwak heeft gehad. Spr. heeft altijd op de bres gestaan voor de menschen, en de waar- deerende woorden uit den mond van Tijsen, spr. is er blij mee. Spr. richt zich dan tot de gemeenteambtenaren, tot de ambtenaren ter secretarie, en drukt er zijn spijt over uit dat de secretaris om gezondheidsredenen hier niet aanwezig is, doch verzoekt Mevrouw van Duin haar man den dank over te brengen voor de groote medewerking, die de secretaris hem heeft verleend. Spr. is daar buitengewoon dankbaar voor en hoopt spoedig weer met den secretaris te kunnen samenwerken. Die prettige samenwerking verwacht Mevrouw Kolff werden Zondagmiddag bloemen aangeboden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5