Euiopeesclie zorgen KIJKEI1 b KOJ0PEI1 t|i CLOECK Buitenland 11 dooden; verscheidene gewonden. NIET UIT ALKMAAR WEG. Vereerende uitnoodiging. MIJN-EXPLOSIE IN AMERIKA. Ongeval aan boord van een torpedoboot. RRAND IN EEN LONDENSCH ZIEKENHUIS. Heldhaftige verpleegsters. Overval an roovers in Somaliland. Zeilschip vergaan. Dinsdag 22 Januari 1935. Postrekening No. 23330 SCDAGEH 78ste Jaargang. No. 9642 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, oehalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ^bewijsno^ inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een succesje der kleine Staten in den Volkenbond .'^pansche militaire actie in China De oplossing der Saarkwestie heeft nog iets anders gebracht dan algemeene voldoening, het heeft nl. ook het Duitschland van Hitier nog meer zelfvoldaanheid gebracht dan dit Rijk al bezat. Nu valt het niet te loochenen, dat de internatio nale positie van het Derde Rijk door den verkie zingsuitslag ten zeerste is verbeterd. Frankrijk was er in geslaagd om Duitschland te isoleeren en het scheen alsof Laval straks uit naam van geheel Europa zich zou kunnen wenden tot het zich koortsachtig bewapenende Duitschland, om dit land te dwingen tot erkenning van de grenzen zoo als die indertijd bij den vrede van Versaille zijn vastgelegd. De uitslag der Saarkwestie echter heeft, hoe gek het ook klinke moge, de verdere ontwikkeling in deze richting sterk vertraagd, om maar niet een sterker woord te bezigen en het is dan ook opvallend dat het gejuich over het Fransch-Italiaansch verdrag plotseling is verstomd, om plaats te maken voor een meer critische beschouwing van het resultaat van de Romeinsche overeenkomst. De verbaasde menschheid ziet dan dat de zoo ge roemde pacificatie van de landen in het Donaubek- ken eigenlijk in het geheel niet is tot stand geko men en dat het gevoel van wantrouwen en haat, dat daar de toenadering steeds heeft tegengehouden, eer is toe- dan afgenomen. Dit is begrijpelijk voor hen die gevoelen dat de Fransch-ltaliaansche overeenkomst moest leiden tot onzekerheid in verschillende kleinere landen. Jarenlang was de anti-Italiaansche politiek van Joego-Slavië b.v. gebaseerd op de vriendschap met Frankrijk en nu de vriend plotseling innige betrek kingen heeft aangeknoopt met den vijand, zoekt Zuid- Slavië naar steun, omdat het nu eenmaal van mee- ning is dat Italië streeft naar de hegemonie aan de Middellandschè Zee. Precies hetzelfde is het geval met de Balkan-sta- ten, die, terecht of ten onrechte, Italië's suprematie vreezend, zich innig verbonden hadden en ook trachtten te leunen op het sterke Frankrijk. Deze landen, waarbij men ook nog Roemenië zou kunnen tellen, zijn er lang niet goed over te spreken dat Parijs zoo met Rome heeft aangepapt en zij werpen allerlei bezwaren op, om de bedoeling van !het verdrag van Rome te saboteeren. Ook Hongarije, dat er in 1918 zoo sleoht is afge komen, en groote stukken van zijn grondgebied aan de buren heeft moeten afstaan, gevoelt er weinig voor om zijn naam te zetten onder een contract, dat voor altijd de grenzen vastlegt op de tegen woordige basis. En nu is het opmerkelijke, dat al die kleine lan den zoo tersluiks blikken gaan werpen naar Ber lijn, omdat zij allen een sterke broer zoeken die een (tegenwicht zou kunnen vormen tegen de steeds groeiende kracht van Mussolini aan de Middel- landsche Zee. De Duitsohers gevoelen drommels goed, dat hun positie door deze bestaande tegen stellingen belangrijk is versterkt, waarbij nog komt dat ook de oplaaiende geestdrift van het groote Na- ttonaal-socialistische deel van het Oostenrijlcsche volk de Duitsche positie veel sterker maakt. Er is natuurlijk geen sprake van dat Hitier op het oogenblik met de wapenen in de vuist de zoo ge wilde aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland zou willen .dwingen. Daarvoor is hij te verstandig, maar toch is voor ieder begrijpelijk, dat, als de na- tionaal-socialisten in Weenen de baas worden, de toestand voor Europa wel zeer moeilijk zou worden. Door de stemming aan de Saar nu, heeft de na- tionaal-socialistische zaak in ihet stamverwante Oostenrijk een kr&chtigen steun gekregen, zoodat de zwakke regeering in Weenen met groote moeilijk heden heeft te kampen Het kon wel eens blijken, dat de haast die Laval en Mussolini hebben gemaakt om tot elkaar te ko men, in hoofdzaak is te danken aan de bezorgdheid voor Oostenrijk's neutraliteit in geval van een Duitsche zege aan de Saar. Nu die zege er werkelijk is, blijkt wel, dat de be zorgdheid niet overdreven is geweest daar dage lijks duidelijker wordt, dat de Anschluss nog steeds sterk wordt verlangd door een groot deel van het Oostenrijksche volk. Het is dan ook te hegrijpen, dat de Kleine Entente heftig geslingerd wordt tusschen de vrees voor een versterkten invloed van Duitschland in Oostenrijk en Hongarije en tusschen het wantrouwen tegen Italië. Welk gevoel op den duur de overhand zal krijgen hangt af van de wijze waarop zich de nieuwe vriendschap tusschen Frankrijk en Italië zal gaan ontwikkelen. Het zal veel tact eischen van Laval om de bond- genooten in het Fransch-ltaliaansche bootje te krijgen. Gisteravond is de 84ste zitting van den Volken bondsraad beëindigd en wij overdrijven niet als wij deze zitting als de meest productieve uit de geschie denis van den Volkenbond bestempelen. Er is veel en goed werk gedaan! Op het allerlaatst viel er nog een succesje te hoe ken voor de kleine staten. Engeland heeft in den wereldoorlog Finsche sche pen gebruikt en het is logisch dat Finland daarvoor schadevergoeding eischt. Ook Zwitserland had nog van sommige groote mogendheden sommen te vorde- rens wegens geleden schade tijdens den oorlog en bei de landen meenden dat Art. 11 par. 2 van het Vol kenbondsverdrag ruimte liet om deze kwesties door den Volkenbond zelf te laten berechten. De groote mogendheden echter wilden de zaak, die hun tamelijk veel geld kan kosten, graag in de doof pot stoppen en zoodoende ontstond een klein conflict, dat geëindigd is met een overwinning der kleine Staten. Er is nu een Commissie van Drie benoemd, die rapport zal uitbrengen en hiermede is uitgemaakt dat de Volkenbondsstaten het recht hebben elk ge schil, dat zijzelf daartoe beschikken, op grond van artikel 11 par. 2 bij den Volkenbondsraad aanhangig te maken. De Japansche Minister van Buitenlandsche Zaken Hirota heeft gisteren zijn met groote spanning ver wachte rede in het parlement gehouden en nog eens uitdrukkelijk de groote vredesgezindheid van zijn land naar voren gebracht. Precies zooals wij reeds jarenlang van Japan gewend zijn. Zijn woorden zijn wel in flagranten strijd met de Japansche militaire actie in de Chineesche provin cie Jehol, waar het land van den Mikado zijn in vloedsfeer nog weer tracht te vergrooten. Tot dusver zijn geen ernstige botsingen voorgeko men, daar de Chineesche troepen bijtijds terugtrok ken. Ook de Chineesche regeering schijnt een verscher ping van het conflict te willen voorkomen en voor- loopig de voorkeur te geven aan een vreedzame be spreking over de regeling der territorialiteit der betwiste gebieden. Dat er niettegenstaande dat een groote wrok bij China moet blijven bestaan tegen Japan is wel dui delijk en wij gelooven dan ook dat de geruchten, die spreken van leeningen door Japan aan China en van een voorgenomen bezoek van Hirota aan China uit de lucht zijn gegrepen. De tijd voor een samengaan van de gele men- schen is nog niet gekomen. Ontploffing bij Sajetsjar tijdens dat ver scheidende honderden arbeiders on der den grond aan het werk waren. BELGRADO, 21 Jan. V.D.): Bij Sajetsjar In Servië is heden tengevolge van een gas- explosie een zeer ernstig mijnongeluk ont staan. De „Prawda" meldt, dat op het oogenblik der ontploffing verscheidene honderden mijn werkers onder den grond aan het werk wa ren. Volgens een mededeeling van den mijn eigenaar zijn echter slechts 24 mijnwerkers door het ongeluk getroffen, waarvan tot dus verre zes als lijken geborgen zijn. De mijneigenaar, de voormalige minister George Gentsjitsj, verklaarde echter, dat deze mededeeling niet definitief was, aangezien hij slechts moeilijk te lefonisch contact kon krijgen met Sajetsjar. Elders publiceert de Prawda in dezelfde editie een gerucht, volgens hetwelk het aantal dooden tot dus verre 30 zou bedragen. Het blad verklaart, dat het onmogelijk is, nauwkeurige berichten te krijgen, aan gezien men in Sajetsjar zelfs niets bepaalds weet om trent den omvang van den ramp. Een later bericht van Gentsjitsj meldt, dat volgens de laatste nog niet bevestigde berichten het aantal dooden 11 bedraagt, en dat 7 mijnwerkers zwaar en 5 licht gewond zijn. Een mijwerker wordt volgens deze mededeeling nog vermist. Positieve mededeeling van de regeering, dat het bureau van de landbouwcrisis organisatie te Alkmaar blijft. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft in verband met de daarover loopende geruchten van bevoegde regeeringsinstanties de positie ve mededeeling ontvangen, dat het niet in het voornemen van de regeering ligt, het bureau van de landbouw-crisisorganisatie van Alk maar naar een andere gemeente te verplaat sen. Naar wij vernemen is Burgemeester Kolff van Wieringen door Z.K.H. den Ex-Keizer van Duitschland te Doorn uitgenoodigd om op 27 Januari a.s. op „Huize Doorn" diens verjaar dag mede te vieren. Rechts: Burgemeester Kolff. Ruim 20 mijnwerkers bedolven. - Reeds 8 dooden geborgen. - Nog dertig mijn werkers ingesloten. Pottsville. In de zesde verdieping van den ongeveer 20 K.M. van hier gelegen steen koolmijn Silberton is door nog niet beken de oorzaak een ontploffing ontstaan. Ruim 20 mijnwerkers werden bedolven. Reddingsmanschappen zijn aan het werk om de verongelukten te hergen. Het staat nog niet vast of doodelijke ongevallen hebben plaats gevonden. Nader uit Pottsville (Pennsylvani?), De otnploffing in de mijn Silberton heeft tot nu toe reeds acht dooden geëischt. 50 mijnwerkers wer den geborgen met ernstige rookvergiftiging. Van 30 arbeiders, die op de zesde gang werkzaam waren, kon nog niemand worden gered. De bergings werkzaamheden worden met koortsachtigen haast voortgezet. De geheele schacht is met dikke rook gevuld. Matroos over boord geslagen en verdron ken. Den Helder: Gistermiddag omstreeks half twee is de 21-jarige matroos le klasse H. G. Spoer op de reede van Texelstroom aan boord van de torpedo boot Z. 6 bij het oefenen met z.g. „paravanes", dit zijn toestellen voor het doorsnijden van mijnenkabels, over boord geslagen en verdronken. Den geheelen middag heeft men met torpedobooten en vliegtuigen gezocht, doch men heeft niets kun nen vinden. Alle 250 patiënten gered.. Geen seconde gevaar geweest voor een paniek. In een ziekenhuis in Oost-Londen is brand uitgebroken. Dank zij den moed en de voor beeldige discipline van de zestig verpleeg sters zijn alle 250 pltienten gered. Systema tisch werden zij naar buiten gebracht, in de kens gewikkeld, terwijl de vlammen loeiden. Allen werden opgenomen in nabij gelegen ziekenhuizen. Er is geen seconde een gevaar geweest voor een paniek. De brand was eenige mijlen ver te zijn. Omtrent den brand in het' Oost-Londensche Zieken huis, de „City of Londen Institution", kan nog wor den gemeld dat toen de vlammen het eerst werden bespeurd, zij langs het plafond en de wanden van de bovenste verdieping van het gebouw lekten, waar 125 oude bedlegerige vrouwen werden verpleegd. De dienstdoende verpleegster stelde dadelijk de brand alarmsignalen in werking, waarop alle leden van het personeel dadelijk met groote kalmte de patiën ten in veiligheid begonnen te brengen. Sommigen van dezen werden in hun bedden twee aan twee door de gangen naar het hoofdgebouw ge rold en daar in liften naar den beganen grond ge bracht. Een half uur na het eerste alarm stortte het dak" in. Stukken brandend hout vlogen overal in het rond; toen waren echter alle patiënten reeds builen het gebouw. Het ziekenhuis, waar de brand woedde, was de „City of London Institution", Bowroad, een zieken huis voor bejaarde mannen en vrouwen. De brand brak uit om half acht 's avonds juist toen de nacht ploeg de dagploeg afloste, zoodat het volledige per soneel in het gebouw aanwezig was. De verpleegden, die voor het meerendeel aan chro nische kwalen leden, waren in zeer opgewonden toestand. Pathetische tooneelen speelden zich af tij dens het vervoer der patiënten. Het is een sterïc bewijs van de vaardigheid, de kalmte en den durf, van het personeel dat geen der patiënten eenig let sel opliep. De brandweer, die dadelijk ter plaatse was, ging met groote doortastendheid te werk en wist den brand spoedig tot een vleugel te beperken. Hoe hevig de brand geweest is blijkt uit het feit, dat gistermorgen het dak en een der buitenmuren volkomen ingestort zijn. De oorzaak is nog een raadsel, want men ging in het ziekenhuis zeer voor zichtig met vuur om. Men weet alleen, dat de brand in den Westelijken vleugel ontstaan is. De Canadeesche ijshockeyploeg, die te Davos bij de internationale wedstrijden het Engelsche team met 4—2 versloeg. 47 Franschen door inboorlingen vermoord. Par ij s: Havas meldt uit Dsjiboeti (Fransch So maliland), dat een Fransche hooge ambtenaar, 18 mi litairen en 28 bewoners van Somaliland bij een stroop tocht van stammen uit het grensgebied van Abessy- nië, zijn vermoord. 19 personen verdronken. Karatsji: Van 25 personen, die zich op een Indische zeilboot bevonden, die tijdens een hevigen storm omsloeg, zijn 19 verdronken. GEEN HANENGEVECHTEN MEER IN FRANKRIJK? Parijs. Evenals men in Spanje en Zuid- Frankrijk gepoogd heeft om door hooge belastingen de stierengevechten onmogelijk te maken, zoo richt men zich thans ook tegen de hanengevechten. Het hanengevecht is een der oudste liefhebberijen van het land. Het dateert reeds vanuit den tijd van Julius Caesar en sindsdien heeft men steeds pogin gen gedaan om dit wrecde kijkspel te onderdruk ken. Tot nu toe is dit steeds mislukt. Deze maal dreigt het echter ernst te worden. De belasting zal zóó hoog worden geheven, dat het de gevechten practisch verbiedt Vooral in de Noordelijke departe menten is het spel zeer in zwang. De Bond, die toe zicht houdt en 1200 vereenigingen van tezamen 60.000 leden omvat, heeft een afvaardiging naar de regeering gezonden om haar te verzoeken de belas ting te verlagen of te laten vervallen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1