Critiek op Radio-beleid. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Plaatselijk Nieuws. Het Haaptaiamt-proces. REORGANISATIE DER S.A. Advertentiën. Harmoniegezelschap Concordia Marktberichten. -nrr n-r Barometerstand op Woensdagmorgen 8 u.: 775,5 m.M. Wi/nd: Oost. Temperatuur: 7 gr. C. is 44 gr. F. Vooruitzichten: Onzeker. Buikbanden - Breukbanden - Rechthouders. Elastieken Kousen - Voetcorsetten - Teen- uitspreiders. Profiteert van onze voordeelige prijzen. Firma GEBR. ROTGANS Ctedipl. Drogist. SCHAGEN. WINKEL Door B. en W. is aan H. Fijnheer te Lutjewinkel, vergunning verleend voor het houwen van een dub bele woning in Lutje winkel. Tot geneeskundige belast met de doodschouw, is door B. en W. benoemd de heer Dr. J. Broekens, arts alhier. HE E RH Tï OPWAART) Door het provinciale veevoederbureau, bestaande uit leden van de 'Holl. Mij. v. Landbouw Holl. Noor derkwartier, de vereen, van Oud-leerlingen te Scha- gen, den bond van Melkveehouders, den bond van •Rundveefokvereenigingen, waarvan Ir. L. de Vries Rijksveeconsulent secretaris is, wordt alhier een proef gehouden met de z.g. stalvoedercontrole en worden aan de landbouwers, die zich daarvoor op geven de noodige formulieren verstrekt, welke die nen om er de noodige gegevens op in te vullen. Door den heer K. Reijne, conducteur der bestaande rundveefokvereeniging alhier is gratis medewerking toegezegd, terwijl eventueele adviezen kosteloos wor den verstrekt. De lage koolprijaen werken de werkloosheid, die zich dezen winter nog niet in den omvang van het .vorige jaar had getoond, weder danig in de hand. Het totaal ingeschrevenen bedraagt ongeveer 130, waarvan ruim 90 personen bij, de diverse werkver schaffingsobjecten zijn geplaatst. Naar men ons mededeelde ligt het in het voorne men van Ds. Bloemhoff, den plaatselijken consulent der Ned'erl. Herv. Gemeente, een der eerstkomende Zondagen een z.g. Kinderkerk te houden. W ARM EN H Tl 1 ZEN Uitslag verkooping ten overstaan van Notaris Smit .te Zuidscharwoude van de erven Jn. Blom. PerCeel 1, groot 5 snees, bouwland, genaamd Jaap Zut, opgeboden door de erven tot 19 gld., niet ge mijnd. Perc. 2, groot 5 snees, opgeboden door de erven tot 19 gld., niet gemijnd. Perc. 3, groot 9 sneees, opgeboden door C. Nieuw- land tot 17 gld., niet gemijnd. Perc. 4, groot 43 snees, genaamd Groet, opgeboden door Ant. Mooi tot 29 gld., niet gemijnd. Perc. 5, groot 21 snees, opgeboden dezelfde tot 27 gld., niet gemijnd. Perc: 6, groot 13 snees, opgeboden door denzelfde, tot 29 gld., niet gemijnd. Perc. 7., groot 31 snees, opgeboden door denzelfd? tot 36 gld., niet gemijnd. Combinatie perc. 4 tot en met 7, staande op 3307 gld., niet gemijnd. Perc. 8, groot 21 snees, opgeboden door Reinders c.s. tot 26 gld., niet gemijnd. Perc. 9, groot 22 snees, opgeboden tot 22 gld., door A. Biersteker, niet gemijnd. Perc. 10, groot 22 snees, opgeboden door Reinders c.s. tot 27 gld., niet gemijnd. Perc. 11, groot 2 snees, opgeboden door A. Bierste ker tot 32 gld., niet gemijnd. Perc. 12, groot 3 snees, opgeboden door denzelfde tot 18 gld., niet gemijnd. De perceelen 1 tot 12, groot 197 snees, in bod ge bracht op 5436 gld., werden niet gemijnd. De per ceelen 4—6 en 10 werden niet gegund. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. ZITTING VAN 21 JANUARI 1935. Uitspraken vorige zitting: Huibert de J., zonder beroep, misdr. artikel 247 strafr., 8 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren. Jan Z., arbeider, Abbekerk, wederspannigheid met poging tot doodslag of zware mishandeling (eisch 1 jaar). Uitspraak conform eisch. Jac. VI., arbeider, Abbekerk, opruiing (eisch zes maanden) 3 maanden gev Leendert St., Hillegom, hooger beroep vonnis kan tongerecht, Hoorn, overtreding art, 22 Motor- en Rij- wielwet, (f20 boete of 20 dagen), vonnis bevestigd. Mr. C. J. de L., Notaris, Alkmaar, schuldmisdrijf (aanrijding met ernstige gevolgen), overtreding art. 22 Motor- en Rijwielwet, f25 boete of 10 dagen (vreemd vonnis) Bruin A.. timmerman en Gerrit Z., tabaksbewer ker, Alkmaar, smaadschrift. Beroep op algemeen be lang verworpen, omdat de vorm van het geschreve ne beleedigend was, f20 boete of 5 dagen. Jan Joh. D. en Frans R., voorw. vonnis wordt ten uitvoer gelegd. EUROPEAAN DOOR RHINOCEROS GEDOOD. K a a p s t d (Zuid-Afrika). Een Engelsch planter in Kenya is tijdens een inspectietocht langs zijn bezittingen door een rhinoceros aangevallen en ge dood. Hij was 's ochtends te paard uitgereden en toen hij tegen den avond niet terug was gekeerd, gingen zijn negerbedienden onder leiding van een blanken buurman te zoeken. Na eenigen tijd werd zijn paard aangetroffen zonder berijder, doch weldra vond men op een open plek aan den rand van het. bosch het bijna onherkenbaar verminkte lijk van den Engelschman, die door een rhinoceros was aan bevallen en verpletterd. Ingezonden stukken. i Kolhorn, 21 Januari 1935. Geachte Redactie, Gaarne zag ik het volgende geplaatst in Uw veel gelezen blad Zaterdagavond 19 Januari j.1. gaf het Burgernut „Ons Genoegen" te Kolhorn haar tweede avond, waarbij de leden hun kunnen naar voren brachten in een serie voordrachten. Tusschen de bedrijven door verscheen een der aanwezigen ten tooneele, wiens oorspronkelijke bedoeling bleek te zijn, pro paganda te maken voor een zeer nuttige, algemeen gewaardeerde instelling, genaamd Het Witte Kruis. Na een inleiding, waarbij de geachte propagandist zijn doel wel eenigszins uit het oog verloor, werd tenslotte een beroep gedaan op het publiek om het slagen van deze actie te bevorderen. Aangenomen kan worden, dat dit ten deele niet nagelaten heeft indruk te maken; voor een niet bevooroordeeld toe hoorder had spreker echter z'n gedachtengang, uit gaande van het onderwerp, ook meer in overeenstem ming hiermede logisch behooren op te bouwen, in plaats van afbrekende critiek te leveren op een rechtstoestand, waarvan spreker zelf blijkbaar de dupe is en in hoegenaamd geen verband stat met een neutrale instelling, welke het Witte Kruis be doelt te zijn. Resumeerende is er mijns inziens geenszins beantwoord aan de oorspronkelijk goede bedoeling en weinig of geen propagandistische waar de overgebleven van het gesproken woord. U dankend voor de verleende plaatsruimte, J. G. BOELSUMS, Kolhorn. Jan. 1935. EERST DENKEN. Mijnheer Trapman, vriendelijk vraag ik om een klein plaatsje in uw blad, en bij voorbaat mijn dank. Ik wilde een klein woordje zeggen tegen de ingez. stukkenschrijvers, tenminste tegen die, die het ver keerd doen. Zooals ik einde Dec. er een zag van tebé te C., dat vond ik niet goed. En het zal met die, dat geschre ven heeft, ook wel zoo geweest zijn, toen hij het zelf las, en in z'n binnenste ook wel gedacht zal hebben, dat heb ik niet goed gedaan. Ilc stel me zoo voor, dat zulke menschen zooiets altijd in hun eentje doen, want als die dat eens aan éen ander of fami lielid lieten zien, zouden die wel zeggen, dat moet je niet doen. En ik stel me ook voor, dat, als een familielid dat een deed, dan zou diezelfde persoon, die het dan wel doet, ook zeggen, tegen zijn fam.-lid: ben je belatafeld, dat moet je niet doen hoor, dat hoort niet zoo. En het is met zulke menschen, net als met drifti ge, en dranlcdrinkers, ze gaan zich altijd te buiten. Want als ze eerst dachten, dan zou het doen veelal niet gebeuren, maar het is nogal eens omgekeerd. Maar het slot is, ze moeten zelf hun verkeerdheid dragen. Gelukkig de menscli, die z'n eigen nooit te buiten gaat, aan verkeerdheden. En beklaag zulke zwakke maar eerder, en denk dan maar, ik hen blij, dat ik niet zoo ben. En als tebé te C. dit leest, dan zal die wel niet meer komen. Mijn naam kan je vinden in: been, 2/8 geraffel, hugo, 1/6 troost, 2/5 pinda, 3/10 gembertaai, 1/8 Centraal. DE SCHOENMAKERSPATROONS VEREENIGEN ZICH. Hier ter plaatse is opgericht een schoenmakersver- eeniging van patroons, welke ten doel heeft de be langen der schoenmakers te behartigen. Als voorz. is gekozen de heer Deerling van Winkel, tot secre taris de heer te Beest en tot penningmeester de heer Beers, beiden te Schagen. Momenteel zijn 11 a 12 patroons toegetreden en verwacht wordt dat nog meerderen zich zullen aansluiten. De schoenmakersvereen. staat onder betrekkelijk toezicht van den Schoenmakersbond en hare regle menten. HUIS VERKOCHT. Het huis in de Regentenstraat, eigendom van den heer Th. v. d. Gracht, is verkocht aan den heer A. Sijnesoel alhier. GEMEENTE SCHAGEN. POLITIE. Gevonden: een broche, een kinder wantje, een rijwielplaatje. Vermist: eenige schapen. Nieuwe bewijzen tegen beklaagde. Tijdens de verhandeling van gister in het Haupt- mann-proces, tevens den laatsten dag, waarop de ge tuigen a charge van het openbaar ministerie zullen worden gehoord, stond de ladder, die hij de ontvoe ring van den Lindbergh-baby werd gebruikt, in het middelpunt der belangstelling. Het openbaar ministerie, dat sedert den aanvang van het proces het eene bewijs na het andere tegen Iiauptmann opstapelde kon gistermorgen weer een nieuwe overwinning op de verdediging boeken, door dat een politie-agent van New Jersey verklaarde, dat. Hauptmann de ladder, die bij het huis van Lind- bergh was gevonden, vervaardigd had. Als tweede getuige werd een houthakker verhoord, die onder eede verklaarde, dat hij beklaagde op twee verschillende dagen vóór de ontvoering in de nabij heid van Hopewell gezien had. Bruno Hauptmann nit Roemenië afkomstig? Bruno Hauptmann, zou, volgens een bericht uit Boekarest, afkomstig zijn uit Dogneaca, een Roe- meenschè provincie, welke vroeger deel heeft uitge maakt van Oostenrijk-Hongarije, In deze provincie leeft thans nog een kleine Duitsche minderheid. Hauptmann zou er nog school zijn gegaan voor dat zijn familie naar Berlijn verhuisde. B e r 1 ij n. De Nationaal Socialistische Corres pondentie meldt: Dinsdag heeft te Berlijn in de bureaux van het ministerie van propaganda in tegenwoordigheid van den chef van den staf der S.A., Lutze, een bij eenkomst plaats gevonden van S.A.-groepsleiders. Doel dezer bijeenkomst was de behandeling van de kwestie de reorgansatie van de S.A. De verschillende S.A.-groepsleiders brachten rap port uit over de werkzaamheden van de S.A. in de nfgeloopen maanden en over den toestand der S.A.- troepen. Vervolgens vatte de chef van den staf nog eens zijn principieele opvatting van de taak en de toe komst der S.A. jn een toespraak samen. Des middags hebben de S.A.-groepsleiders gelegen heidheid gehad persoonlijk met den chef van den staf te confereeren. Bezwaren van de Eerste Kamer. - Spreken ministers te veel voor de radio? Tegen advertenties in de weekbladen. In het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting der Posterijen wordt ten aanzien van het Radio-beleid evenals vorige jaren door verschei dene leden er op aangedrongen, dat in beginsel de politiek, in welken vorm ook, uit den aether zou wor den geweerd. Het betreft hier geen uitzondering. Immers, eenigen tijd geleden, 6 Februari 1934, hield mr. Marchant in zijn hoedanigheid van minister van onderwijs voor de microfoon een rede over: Onderwijs en Politiek, wel ke neerkwam op een bestrijding van de Nationaal- Socialistische Beweging in Nederland. Toegegeven werd, dat redevoeringen als op 24 No vember zijn gehouden, kunnen worden uitgezonden op grond van art. 2, zevende lid van het radio-regle ment 1930. Mitsdien drongen de leden, hier aan het woord, dan ook op afschaffing van dit voorschrift aan, en waren zij zelfs geneigd, een verbod te be pleiten ten aanzien van „stellige uiteenzettingen of toelichtingen van politieke beginselen" vgi. art. 2, tweede lid van genoemd *eglement vermits de practijk heeft geleerd, dat sprekers voor de microfoon uiterst rekbare opvattingen plegen te huldigen om trent de strekking der begrippen „stellige uiteenzet ting" en „toelichting". In het hierboven betoogde vonden deze leden tevens aanleiding, als hun overtuiging te kennen tè geven, dat leden van de regeering slechts bij hooge uitzon dering van de radio gebruik behooren te maken. Als voorbeelden van een juist gebruik herinnerden zij aan de voortreffelijke uiteenzettingen van den tegen- woordigen minister van financiën over de financieele politiek, in het najaar van 1933 en 1934. Zijn ambt genoot van onderwys echter neemt op dat stuk een h. i. onjuist standpunt in, hetwelk in menig opzicht aan het gezag van de regeering afbreuk doet. Zoo vestigden zij de aandacht op de bekende rede, door dezen minister gehouden op 29 October 1.1. onder den titel: De laatste Spellingsronde, welke rede een on- heuschen aanval bevatte op een hoogstaand geleer de hier te lande, die met den minister van meening durfde verschillen, alsmede op vorige toespraken over de spellingskwestie, waarin de indruk werd ver wekt, als zoude de minister, toen hij het beheer over zijn departement aanvaardde, aldaar een soort chaos hebben aangetroffen, door zijn ambtsvoorgangers op bedoeld gebied geschapen. Sommige andere leden oefenden critiek op de h.i. eenzijdige samenstelling van de radio-omroep-con- trole-commissie, die op bepaalde redevoeringen, met name op die, vanwege de Vereeniging van Arbeiders Radio Amateurs uitgezonden, naur hun gevoelen een te gestrenge censuur handhaaft. Vele andere leden konden zich met deze critiek niet vereenigen Veeleer brachten zij hulde aan de genoemde commissie voor de lofwaardige wijze, waarop die haar hoogst moeilijke taak vervult. Radlo-distrib utle. Met ingenomenheid had men uit de memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer er varen, dat de minister geen termijn aan wezig acht, „om na afloop van de voor den tijd van 5 jaren verleende machtigingen", die voor het grootste gedeelte in April 1937 ein digden, een anderen exploitatie-vorm vöor de verzorging van de radiodistributie in het leven te roepen. Met voldoening had men vernomen, dat de minis ter eerlang een oplosisng van het zendervraagstuk denkt te bevorderen. Men sprak het vertrouwen uit, dat het desbetreffende ontwerp van wet spoedig bij de Tweede Kamer zou worden ingediend. Vele leden stemden in met de klacht, in de Tweede Kamer geuit over het feit, dat in de door de omroepvereenigingen uitgegeven weekbladen mocht worden geadverteerd. Mede ten gevolge van de maatregelen van overheidswege getroffen, hebben de uitge vers dier bladen in zekeren zin een monopo lie. De advertenties, er in opgenomen, doen de geheele week dienst, doordat de geabon- neerden het blad gedurende dien tijd plegen te bewaren. Daartegen rijst echter verzet van de zijde der dagbladen. De leden, hier aan het woord, drongen er op aan, dat de minister te dezer zake stappen zou doen ten einde aan die uiterst ongewenschte concurrentie een eind te maken. Te kennen werd gegeven, dat leden van de regee ring slechts bij hooge uitzondering van de radio ge bruik behooren te maken. Deze leden zouden gaarne vernemen, of wat betreft het houden van redevoe ringen voor de microfoon door ministers der Kroon zich ten aanzien van de controle vooraf een bijzon dere usance gevormd heeft, dan wel of deze rede voeringen ook aan de radio-omroepcoutrolecommis- sie ter beoordeeling worden voorgelegd. Deze leden zouden het op prijs stellen, nauwkeurig omtrent den gang van zaken, op dit stuk op de hoogte te worden gebracht. EEN DRAXENSCHIP ONTDEKT. Te Joon Tsjen, een ommuurde stad in Sjantoeng, heeft men een drakenschip ontdekt, dat naar men aanneemt, 1087 jaar oud is. Het schip, dat zich nog in uitstekenden staat bevindt, is niet minder dan 24 meter lang. Het werd toevallig ontdekt door eeni ge Chineezen, die aan het graven waren. In de kajuit trof men eenig aardewerk aan, alsmede een hoeveel heid munten uit de Tangdynastie. TIEN SOLDATEN DOODGEVROREN. Door de hevige koude is een patrouille van 10 Ser vische soldaten op een berg in het voormalige Mon tenegro doodgevroren. De mannen zijn waarschijn lijk in den mist verdwaald en hebben daarop den nacht op den open berg, op een hoogte van 2400 M., moeten doorbrengen. DE ONTPLOFFING OP DE „GILBERTON"-MIJN. Pottville. De ontploffing op de Amerikaansche Gilberton-mijn heeft tot nog toe 12 dooden en 71 ge wonden geëischt. Heden overleed, zacht en kalm onze geliefde Echtgenoote,Moeder Behuwd- en Grootmoeder, Mej. Trijntje de Graaf, Echtgenoote van G. Wagen in den ouderdom van 70 jaar en 2 maanden. Haar diepbedroefde Echtgenoot, Kinderen en Kleinkinderen. Kolhorn, 22 Januari 1935. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Zaterdag 26 Ian. a.s. nam. om 2 uur. Heden overleed, na een kort stondige ongesteldheid, onze ge liefde Vader, Behuwd- en Groot vader A. BES, Wedn. van E. BIJPOST, in den ouderdom van bijna 70 jaar. J. BIERSTEKER. A. BIERSTEKER—Bes. M. BES. C. BES—Corry en Kleinkinderen. Julianadorp, 22 Januari 1935. De begrafenis zal plaats hebben te Huisduinen op Vrijdag 25 Jan., des namiddags om i uur. Heden overleed, na een kort stondige ongesteldheid, onze in nig geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer DIRK HOOGLAND Pz., in den ouderdom van 59 jaar. Uit aller naam, G. HOOGLAND-Westra. Schagerwaard, 22 Jan. 1935, De ter-aarde bestelling zal plaats hebben, Vrijdag 25 Jan. nam. 2 uur te Dirkshorn. Oudesluis. DAMES EN HEEREN die g'ratis les willen ont vangen op blaasinstrumen ten kunnen zich aanmelden bij het Bestuur. K. DE GRAAF Jb.z. C. G0ET. P. MUNTJEWERF Pz. t SNELLERE TREINEN IN ITALIë. 120 K.M. per uur. Rome. Op den lijn MilaanNapels zullen bin nenkort electrische treinen in gebruik worden ge nomen, welke met een gemiddelde snelheid van 120 K.M. per uur zullen rijden. Het traject MilaanNa pels zal op deze wijze in 9 uren worden afgelegd. PURMEREND, 22 Januari 1935. Gemeentelijke Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 21.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs flS; 5 stapels kleine Boerenkaas flS, handel matig; 580 Kg. boter f 1.55—1.65, weiboter f 1.251.45 p. Kg., 388 runderen, waaronder: 210 vette koeien 5462 ct. per Kg., 89 geldekoeien f80135 per stuk; 70 melk koeien f 110185 per stuk; 19 stieren 3246 ct. per Kg., 21 paarden f 60130 per stuk, 74 vette kalveren 30—50 ct. per Kg., 250 nuchtere kalveren: voor de slachterij f 38 per stuk, voor de fokkerij f 1019 per stuk, handel stug; 217 vette varkens: voor de slachterij 3246 ct. per Kg.; 44 magere varkens fll —20 per stuk, handel matig; 193 biggen f7—12 per stuk, handel vlug; 952 schapen f6—18 per stuk, handel stug; 18 bokken f312 per stuk, handel matig; kipeieren f2.503, eendeieren fl.80 per 100 stuks; piepkuikens f 0.70—0.75, oude kinpen en ha nen f0.35—0.40 per Kg., konijnen f0.301.70 per stuk; eenden 30—70 ct. per stuk; duiven 40 ct. ner paar; 71 eendeieren A f2.20, 2479 kipeieren A f2.10— 2.50 per 100 stuks. Coop. Centrale Eierveiling Purmerend. Aanvoer: 190.000 eendeieren f 1.451.85; 60.000 kin eieren: 70—80 Kg. f 3.10-4. 65—66 Kg. f 2.70-2.80, 63-64 Kg. f2.50—2.70, 60—62 Kg. f2.20—2.50. 58—59 Kg. f2.10—2.30. 56—57 Kg. f2—2.30, 53-55 Kg. fl.90 —2.10, 50-52 Kg. f 1.80-1.90, 45—49 Kg. fl.60—1.S0, alles per 100 stuks. AMSTERDAM, 22 Januari 1935. Aardappelen. Zeeuwsche bonten f3.153.40. id. Blauwen f3.30—3.50 id. bl. eigenheimers f2.802.90, id. Eigenheimers f2.502.80, id. Bevelanders f2.40 2.50; IJpolder Bevelanders f2.402.50; Anna Pau- lowna zand f2.80—3; Hillegommer Zandaardannelen f2.803. per 70 Kg.; Drentsche eigenheimers f3.20 4.60, per 100 Kg.; Flakkeesche eigenheimers f2.50 2.80; Spuische eigenheimers f2.50—2.80; Friesche Borgers f2—2.80; Limburgsche Industrie f2—2.10 per 70 Kg. MEDEMBLIK, 22 Januari 1935. Gele kool f 11.30 per 100 Kg., uien fl.301.35 50 Kg., witlof I f 7.80-8, II f 3.90-4. WARMENHUIZEN. 22 Januari 1935. Roode kool, le kw. f2.20—5. 2e kw. f 1.70—3.40, gele kool, le kw. fl.301.40. 2e kw. f 1—1.40, D. wiHe kool, le kw. f 110—1.40, 2e kw. f0.801.20. nen f2.30 —2.40, drielingen fl.201.60. uien f 1.70—2.40, grove uien f2.20—2.50. Aanvoer: 39100 Kg. roode kool, 10200 Kg. gele kool, 19700 Kg. witte kool, 450 Kg. nen. 10675 Kg. uien. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Januari 1935. Uien 2.202.40 drielingen 1.50—1.80, grove 2.50— 2.70, gele nep 2.10, neen 8090 ct., bieten 11.60. roo de kool 2.10—4.90, doorschot 1.40—4.30, gele kool 1 1.30. D. witte kool 0.70-1.20. NOORDSCHABWOUDF.. 23 Januari 1935. Uien 2.10—2.30. dre'lin^ 1.60—1.70. grove 2.40— •U60. peen 1.10. roorin ifnoi 9 80490. doorschot 1.70 4.30, gele kool 11.40. doorkot 11.40, D. witte kool 0.70—1.20, doorschot 0.701.20.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3