Woensdag 23 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9643 Critiek in de Tweede Kamer. UITKEERING AAN SCHAPENHOUDERS. NU DE SAAR DUITSCH IS. GEVAREN VOOR ALLEEN REIZENDE MEISJES. Het auto-ongeluk in de Wieringermeer. VARKENSTEELTREGELING. Onderaardsche vlammenzee. Hert met een broek aan. Steun aan den Landbouw Teleurstelling over de vaagheid der begroo ting van het Landbouwcrisisfonds. - Meer openbaarheid over den crisisarbeid noodig geacht. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van het landbouwcrisis fonds voor 1935. Verscheiden ledqn uiten hun teleurstelling over de vaagheid dezer begrooting. Zij bevat bijna 150 memo- rieposten. Mocht een positiever raming onmogelijk zijn, dan zouden enkele leden de voorkeur geven aan goedkeuring van een rekening en verantwoording in plaats van goedkeuring van een begrooting. Dit denkbeeld vond echter weinig instemming. Het zou in strijd met de grondwet zijn, de voorafgaande goedkeuring van een begrooting te laten vervallen. Andere leden voerden aan, dat de vaagheid onver mijdelijk is. De snel wisselende omstandigheden ma ken een nauwkeurige raming nu eenmaal onmoge lijk. Toch achtten deze leden deze begrooting van veel nut, omdat zij een overzicht van het crisisbeeld geeft. De commissie van rapporteurs zal gaarne zien, dat de regeering in de memorie van antwoord opmerkin gen beantwoordt van de Rekenkamer in een brief betreffende deze begrooting. Vrijwel algemeen was men van oordeel, dat steun- yerleening aan den landbouw in den ruimsten zin des woords noodzakelijk is en binnen afzienbaren tijd ook niet kan worden gemist. Vermindering van den steun. Vele leden konden geheel instemmen met het streven der regeering tot vermindering van den ge boden steun, waar dit slechts mogelijk is. Verschei dene dezer leden zouden echter wenschen, dat deze vermindering van den steun zich in een versneld tempo voltrok, daar op den duur de steunverleening aan den landbouw niet in den tegenwoordigen om vang te handhaven is. De landbouwsteun verhoogt de kosten van het levensonderhoud of houdt in ieder geval de noodzakelijke kostendaling tegen. Daar door remt de steunverleening de dringend noodige aanpassing van ons geheele bedrijfsleven. Een ge zonde landbouw is alléén mogelijk, als de geheele maatschappij zich aan de veranderde omstandig heden heeft weten aan te passen. Op den weg der verlaging van den landbouwsteun moet worden voortgegaan, zoo ver dat. mogelijk is, zonder dat de instandhouding van het landbouwbedrijf in gevaar wordt gebracht. Andere leden meenden, dat een dergelijke, ook door hen gewenschte verlaging van steun niet mo gelijk is, zonder het voortbestaan van het land bouwbedrijf in gevaar te brengen. Men moet aller eerst de voorwaarden scheppen, waaronder die ver laging wel mogelijk is. Daartoe moeten de productie kosten in den landbouw worden verlaagd. Een be langrijke vermindering der productiekosten kan al leen worden bereikt door verlaging van pachten, hypotheekrentenen alle andere op den landbouw rustende vaste lasten. En welke maatregelen wil de regeering nemen inzake verlaging van distributie- kosten? Weer andere leden zagen in het streven naar ver mindering van d ensteun aan den landbouw een ge vaar. Het is er nog ver vandaan, dat de bedrijven in het algemeen loonend zijn. In de veehouderij en vooral in den tuinbouw wor den nog steeds zware verliezen geleden. Het is ge heel onjuist, te klagen over hooge lasten, welke de landbouwsteun op de niet-landbouwende bevolking zou leggen, zoolang een zoo groote wanverhouding bestaat tusschen de belooning van den arbeid in den landbouw en dien van de overige bevolkingsgroepen. Sommige leden meenden, dat de steun aan den landbouw hem bevoordeelt boven de overige bedrijfs takken, welke h.i. onvoldoenden steun ontvangen. Hiertegen kwamen de leden, zoo juist aan het woord met kracht op. De industrie wordt niet minder ge steund, door tarieven en contingenteeringen. Volgens verscheidene dezer leden zou de regeering moeten trachten, den landbouwsteun nog te verhoogen. De vaste lasten van den landbouw. Verscheidene leden wenschten een duidelijke uit eenzetting van de voornemens der regeering op het punt van verlaging van de vaste lasten van den landbouw. Verscheiden andere leden voegden daar aan toe, dat zij verlaging vooral noodig achtten, om dat nu de landbouwsteun voor een niet gering deel ten goede komt aan personen, voor wie deze niet be- BOERDERIJ Bedrag van f 460.000 besohikbaar gesteld. De Minister van Economische Zaken heeft besloten Uit de opbrengst der extra heffingen op den uitvoer van levende schapen en versch schapenvleesch over de jaren 1933 en 1934 een bedrag van f460.000 ter beschikking te stellen van de commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van vleesch en vleeschwa- ren, teneinde hieruit een uitlceering te be werkstelligen aan hen, die van het houden van schapen hun hoofd- dan wel hun neven- bedrijf maken. De uitkeering zal gebaseerd zijn op het aantal lammeren, dat blijkens de in 1933 ge houden inventarisatie op 1 Januari van dit jaar in het bezit was van hen, die voor deze uitkeering in aanmerking komen. Voor elk lam zal fl.worden uitbetaald. Binnenkort zal met de uitkeering een aan vang worden gemaakt. stemd is. Deze leden drongen ook aan op spoedige indiening van het ontwerp-pachtwet. Sommige leden waarschuwden tegen den aandrang tot herziening van het pachtrecht om van overheids wege in te grijpen in het hypotheekwezen. De pach ten zijn toch reeds zeer sterk gedaald. Overleg van de regeering met de geldschieter's, ïn hoofdzaak de hypotheekbanken werd bepleit. Men meende in die richting iets te kunnen bereiken on getwijfeld. Moch dit niet gelukken, dan zou de regeering voor steun aan bedrijven waarop voor hypotheekrente en voor pacht te hooge lasten rusten, als voorwaarde moeten stellen, dat deze lasten tot een redelijk be drag worden teruggebracht. Bevordering export. Verscheidene leden drongen er op aan, den. export van landbouwproducten in den ruim sten zin, en in het bijzonder die van tuin bouwproducten,. zooveel' mogelijk te bevor deren. Enkele leden meenden, dat bevordering van ex port op den duur niet kan baten, omdat alle landen steeds meer naar autarkie streven. Alleen een nau we samenwerking met Nederlandsch-Indië kan h.i. uitkomst brengen. Een groot aantal leden vestigde er de aandacht op dat in het land veel onwaarheid en veel laster over den crisisarbeid en wat daarmede samenhangt wordt verspreid. Meer openbaarheid achtte men noodig. Over de instelling van den centralen crisiscontro ledienst was men niet algemeen tevreden. Volgens sommige leden is verder steunverleening aan den verbouw van suikerbieten hier te lande niet verantwoord. Gaarne zou men vernemen welke politiek de vee houderij-centrale in de toekomst wil volgen, voor wat betreft de varkensteelt. Met betrekking tot de voorgenomen afslachting van vee vroegen verscheiden leden opnieuw of deze volstrekt onvermijdelijk is. Begrooting tninbouw. Tenslotte waren vele leden van oordeel, dat deze begrooting een voor den tuinbouw zeer ongunstigen indruk maakt. Indien het onmogelijk mocht zijn meer dan f 7.5 millioen beschikbaar te stellen voor steun aan de groente- en fruitteelt, zoo werd o.m. ge vraagd is het dan niet mogelijk, een regeling in te voeren, waardoor de prijzen op de binnenlandsche markt althans eenigermate loonend zouden worden? Zij die geen uiting aan hun „vreugde" gaven. Reuter meldt uit München: Twee personen, die niet hebbên deelgenomen aan de officieele viering van de stemmingszege in het Saargebied, zijn in de gevangenis opgesloten. Een hunner, een 35-jarige gehuwde landarbeider uit Scheuer, heeft geweigerd zijn huis met vlaggen te versieren, ondanks de daartoe strekkende order die de burgemeester per radio had laten omroepen. De ander is een 42-jarige fabrieksarbeider uit Riegling, die „geen uiting had gegeven aan zijn geest drift", toen er op het dorpsplein eenige reusachtige nationaal-socialistische vlaggen werden geheschen. Daar hij bovendien smalende opmerkingen heeft gemaakt over Hitier en het nationaal-socialistische bewind, zal hij ten spoedigste naar het concentratie kamp Dachau, nabij München worden overgebracht. De Duitsche en de Italiaansche pers na het plebisciet. De campagne van expansie in de Duitsche bladen na de volksstemming in het Saargebied beeft thans een offensief van Italiaansche bladen uitgelokt. De uitlatingen van de officieuse Giornale d'Italia laten aan duidelijkheid niets te wenschen over, en thans is het het orgaan der arbeiderssyndicaten de Lavoro Fascista, die de nieuwe campagne indeelt bij het oude programma van Hitier en Rosenberg, waarvan men volgens het blad nooit heeft afgezien. Hitier heeft naar het Westen den vrede aangebo den, om zich vrijheid van handelen in het Zuiden en Oosten te verzekeren. Parallel aan de bemoeiingen, om alle Duitschers, of wat misschien Duitscher.s konden zijn, in een staatsgebied in te lijven, gaan de stappen voor teruggave van de koloniën. Wan neer Italië indertijd den eisch van Duitschland om rechtsgelijkheid heeft ondersteund, dan is daarin thans een keerpunt gekomen. Berlijn vergist zich deerlijk, wanneer het mocht gelooven, dat de kwestie van gelijkheid van bewapening kan worden opgelost onafhankelijk van de plannen der Duitsche regee ring ten aanzien van Oostelijk en Zuidelijk Europa. Een ijsslede met propellor-aandrijving, zooals deze bij de ijswedstrijden te Neusiedl in Oos tenrijk werd gedemonstreerd. Poging tot ontvoering bijna gelukt. - „Oude dame" kon haar koiler niet dragen. Dezer dagen kwam ons een geschiedenis ter oore, die we niet onvermeld willen laten. Ze kan leer zaam zijn, schrijft de „Gelderlander". Een jongedame uit Amsterdam had deelgenomen aan een feestje, dat ten huize van haar verloofde te Haarlem was gegeven. Het feestje was tegen 12 uur afgèloopen, zoodat voor de reis naar huis terug de laatste trein van ongeveer half één moest worden genomen. Naar het station gaande maakte zij in overleg met haar verloofde het plan om te Amsterdam een taxi te nemen, daar ze op deze wijze 'veilig thuis hoopte te komen. Ze kocht een kaartje 2de klas, wederom voor de veiligheid. Toen de trein vertrokken was, vertoonde zich in het wandelgangetje naast de coupé's een „heer", die het meisje ecnigen tijd fixeerde. Zij pak te hierop een krant, waarna het heerschap bleek te zijn verdwenen. Iets later kwam een bejaarde dame met een koffer den coupé binnen, die hijgend vertelde, dat ze per ongeluk in een derde klas coupé was terecht gekomen, ofschoon ze een tweede klas kaartje had. Er werd druk gebabbeld, waarbij de dame o.a. allerhande dingen vertelde over haar kleinkinderen. Op de plaats van bestemming vroeg de dame, het meisje haar te helpen met een koffer. Ze kon zoo slecht loopen. En het was niet zeker, dat de chauffeur van haar zoon aan het station was Of de jongedame haar misschien met den koffer even op de tram wilde helpen. Doch toen de dame het station druk pratend uitliep, zag ze daar opeens de bewuste auto. Die was dan toch nog gekomen. De „chauffeur" deed echter wat zonderling. - Hij stopte niet bij de verlichten stationsuitgang, maar een 50 meter verder, waar het donker was. De „dame" mopperde wat over de onhandigheid van „het personeel" en liet zich door het meisje den kof fer naar de auto dragen. Hier ging ze moeizaam den wagen in, waarop het meisje haar den koffer in het duister aanreikte. Wat er nu volgde duurde slechts een oogenblik. Plotseling kreeg het meisje een geweldigen duw in den rug. Zij viel languit in de auto, terwijl het por tier met kracht werd dichtgesmeten. De „chauffeur" had even tevoren aan de „dame" gevraagd of ze. haar zakdoek had. (Die zou voor de bedwelming moeten worden gebruikt). Gelukkig droeg het meisje schoe nen met hooge hakken, waartegen het portier sloeg, Het veerde daardoor weer met kracht open. Het meisje wist zich niet meer te herinneren, of ze gegild had, maar toen ze weer op straat stond, reed de auto zonder lichten weg, en kwamen van alle kanten menschen aanloopen. Bij aangifte aan de politie zeide deze, dat tegen lieden als hier opereerden, meestal geen maatrege len konden worden genomen, daar bij herkenning en •zelfs bij het opgeven van het auto-nummer bijna al tijd elk bewijs ontbreekt. Soms zijn de ontvoerden al uren lang ingescheept, voor men de vermissing thuis bemerkt. De ouders van de jongedame hebben haar aangeraden de geschiedenis zoo ver mogelijk bekend te maken. Zij is een goede waarschuwing voor hen, die meenen, dat meisjes zonder gevaar alleen en dan nog wel in den nacht op reis kunnen gaan. BEMANNING VAN JAPANSCH STOOMSCHIP GERED. Fransch schip bij brandende „Valverde". N ew-York. De kapitein van het Amerikaansche stoomschip „President Jackson" heeft draadloos medegedeeld, dat hij erin geslaagd is ondanks de ruwe zee en na twee uur hard werken, de geheele bemanning van het in nood verkeerende Japansche stoomschip „Hokuman Maru" te redden. Het Fransche stoomschip „Petite Terre" heeft gis termiddag het tusschen Puerto Rico en Florida in brand geraakte Engelsche motortankschip „Valver de" bereikt. Propaganda voor Duitsch ooft op de Griine W oche, welke 26 Januari in de tentooustellings- 'Jty'' hallen aan den Kaiserdanun te Berlijn geopend wordt, v 1 Begrafenis van drie slachtoffers. Gisteren is onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van drie der slachtoffers van het droevige auto-ongeval in den Wieringermeerpolder ter aarde besteld. Op de begraafplaats te Landsmeer had de begrafenis plaats van het stoffelijk hulsel van den heer G. Schreuder, in leven gemeenteraadslid te Landsmeer. Aan het graf was de bijna voltallige ge meenteraad aanwezig en voorts een groot aantal ver tegenwoordigers van corporaties, waarin de overlede ne een bestuursfunctie vervulde. De baar was bedekt met een groot aantal kransen, o.a. van den Neder- landschen Bond van veehandelaren. Burgemeester v. d. Sluys hield een toespraak, waarna ds. Roelof- sen een bijbeltekst las. Een familielid van den over ledene dankte. Te Midden-Beemster vond de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer G. Kleiterp. Zeer velen volgden de met bloemen over dekte baar naar de laatste rustplaats. Een broer van den overledene dankte voor de bewezen laatste eer. Te Ilpendam geschiedde de teraardebestelling van den heer KI. Rox Sr. Ook hier Volgden velen den laatsten gang van het slachtoffer. De begrafenis van den heer Hooyberg zal heden te Purmerend plaats vinden. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noordholland vestigt er de aandacht der varkensfokkers op, flat degenen, aan wie voor 1935 zeven biggeiimerken zijn toegewezen, het recht hebben één toom biggen te la ten merken, ook al bestaat deze uit meer (lan 7 big gen. Bedraagt echter het aantal biggen van den eer sten toom, dat ter merking wordt aangeboden, meer dan 4 doch minder dan 7, dan vervalt het restant der toegewezen merken. Bedraagt het aantal biggen van van een toom slechts 4 of minder, dan blijven de on gemerkte merken ter beschikking van den varkens houder, doch mogen in dit geval niet meer dan 7 big gen in totaal bij den betreffenden varkenshouder wor den gemerkt. De stad New Straïtsville bedreigd. Reeds vijftig jaar ligt de omgeving van New Straitsville in den Amerikaanschen staat, Ohio, vlak boven een gloeiende vlammenzee. Bij een staking in 1884 staken demonstreerende mijnwerkers enkele beladen mijnkarretjes in brand en lieten deze vervolgens in een kolenmijn neer. De kolenlagen vatten daardoor vlam en tot nu toe is liet niet gelukt, de vuurzee te blusschcn, ofschoon reeds enorme sommen zijn besteed, om den brand te stui ten. Onophoudelijk sloeg het vuur over van laag op laag, van schacht tot schacht. Gister aan den dag stonden zes vierkante kilometer in vlam. Het rijkste kolendistrict in het Hocking-dal is waardeloos geworden en kolen tot een gezamenlijke waarde van vijftig millioen dollar zijn reeds een prooi der vlammen geworden. Bovendien zijn de meeste bosschcn uit den om trek door brandgassen verstikt en nog steeds breidt het vuur zich uit. Thans wordt ook New Straitsville zelf door den onderaardschen brand bedreigd. Vijf en twintig hui zen zijn reeds ingestort, omdat hun fundamenten, welke op de kolenlagen rustten, geen steun meer vonden. De verkeerswegen zijn op verschillende plaatsen meters gezakt en ook de kerken en scholen verkecren in groot gevaar. De beangstigde inwoners hebben zich intusschen tot de regeering gewend om hulp en momenteel stel len inspecteurs van het bureau voor het mijnwezen een onderzoek in naar de ligging van den vuur haard. Waarschijnlijk zal het bondsdepartement van open bare werken de hooge sommen vcrleenen, welke noo dig zijn om den zich steeds uitbreidenden onderaard schen brand te bestrijden en de stad te redden. De jagers waren zoo verwonderd, dat ze vergaten te schieten. Reuter meldt uit Weenen: Een gezelschap, dat zich in de bosschcn bij Aplena aan de Oostenrijksch-Italiaansche grens, op de jacht bevond, was niet weinig verwonderd, op een gege ven oogenblik een hert te zien, dat een helroode broek droeg. Toen de jagers hun oogen eens goed hadden uitge wreven, was de vreemdsoortige verschijning reeds weder verdwenen. Terug in het dorp, aarzelden zij, om iets omtrent hun vreemde ervaringen mede te deelen. Een der inwoners van Aplena, met wien zij erover spraken, wist het raadsel echter te ontsluieren. Hij had het hert eertijds, toen het nog jong was, met een gebroken poot gevonden. Hij had den poot verzorgd en het hert werd zijn lievelingsdier. Over dag liep het gewoonlijk vrij in hot hosch rond, om des avonds naar het huis van zijn woldoener terug te keeren. Uit vrees nu, dat het dier op zekeren dag door vreemdelingen zou worden geschoten, had de man het dier een opzichtige broek aangedaan, overtuigd als hij was, dat dit de jagers zoodanig verstomd zou doen staan, dat het hert ruimschoots gelegenheid zou hebben, de beenen te nemen*

Schager Courant | 1935 | | pagina 5