Winterfeesten bij lenteweer. Het teeltplan 1935 Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Russen te Teheran. Mislukte roofoverval op een bisschop. BANKETBAKKERIJ ROGGEVEEN zijn bijzonder fijn 6 FEBRUARI TE PARIJS. KIJKEfl j, KOefPEn tij CLOECK Steun voor tarwe en peulvruchten verlaagd. Donderdag 24 Januari 1935. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 6 78ste Jaargang. No. 9644 COURANT. Uitgave der N.V. v h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekendi WINTERFEESTEN BIJ LENTEWEER. ROODE EN WITTE RUSSEN. HET KORTE, KRACHTIGE OORDEEL VAN EEN PERS OVER HET HUIDIGE RUSLAND. VERANDERIN GEN IN DE GEESTEN. (Van onzen reizenden correspondent). TEHERAN, In Januari. I N Europa zijn de winterfeestdagen voorbij, maar hier zitten we er nog ten volle in, want niet alleen heeft men hier te maken met verschillende godsdiensten, doch ook met verschil lende tijdrekeningen. Na Kerstmis en Nieuwjaar dei Roomschen en Protestanten volgen dezelfde feesten, dertien dagen later, voor de Orthodoxen, Russen, en Armeniërs, en voor vele Serviërs, Bulgaren en Grieken, die hier tijdelijk wonen en werken. Boven dien is over enkele dagen de Mohamedaansche vas tenmaand, Ramezan of Ramedan, voorbij en begint de „groote Bairam", het feest, dat alle Mohamedanen goed étend en drinkend de in de vastenmaand gele den ontberingen goed maken. Al deze feesten worden gevierd den eenen dag in den winter den volgenden dag misschien in de lente, want op de zonderlingste wijze liggen hier de jaargetijden door elkander. Mijn vorig artikel had ik geschreven na een sneeuwdag met een winteradem, die ik zelfs met een fel bran dende kachel moeilijk uit mijn kamer kon houden. Den volgenden morgen liet ik dit artikel naar de post brengen, maar toen ik zelf op straat kwam, schaamde ik me en als het daarvoor reeds niet te laat ware geweest, had ik het artikel van de post teruggehaald, want buiten was het lente. Koesterend straalde de zon, zoodat ik mijn jas open gooide; op de bergen lag nog sneeuw, maar om de bladerlooze hoornen in de verte hing reeds het paarse wee- moedswaas, dat ook bij ons in het vroege voorjaar na den grauwen winter de eerste kleur brengt in het landschap. Het scheen een heerlijke Aprildag, zoo vol beloften en wonderen, dat hij ook in de ver dorste ziel van den moedeloosten mensch dichterlijke bloemen kon doen. ontluiken. En' meer dan ooit wa ren de besneeuwde bergen nabij de stad als ragfijne sprookjes, wier taakwas vrede en dankbaarheid te wekken in kinderlijke harten. De duizenden te Teheran wonende Russen zullen !hun Kerstfeest kunnen vieren in lentestemming, doch zij zullen dit doen naar hun oude gewoonte met overvloedig eten en drinken en met zwaarmoe dige vroolijkheid, die den Russen eigen is. Twee soorten Russen wonen hier: de oude, de ge vluchte, die uit den Czarentijd, en de nieuwe, de communistische, die op de een of andere wijze be- hooren hij het Russische gezantschap of op een an dere manier in verband staan met de huidige Rus sische regeering. Eigenaardig is het, dat de tegen stelling en de onderlinge haat tusschen deze twee groepen geleidelijk minder wordt en langzaam ver dwijnt.. De Russische feesten, ook de Russisch-Chris- telijke feesten, worden door beide groepen gevierd, Ook de meeste communistische Russen treffen thans voorbereidselen voor het Kerstfeest. Onder de oude Russen, die uit den Czarentijd, zijn er velen, die hun leven opnieuw hebben kunnen opbouwen. Een vroe gere hooge officier heeft een restaurant, waar men voor niet te veel geld uitstekend eet en natuurlijk ook wodka, de Russische jenever, kan krijgen. Een andere heeft een vleeschhouwerij, waar o.a. allerlei smakelijke worstsoorten en saladen te koop zijn. Als meesterknecht heeft deze Rus een Kroaat, die het vak te Berlijn leerde. Een aantal Russen, vroeger in hun land menschen met leidende posten, zijn chauffeur en velen hebben zich als Perzen laten na- turaliseeren en zijn in Perzischen staatsdienst ge treden, wat te gemakkelijker voor hen was, omdat De ingang van het Russische gezantschap te Teheran. de Russen over het algemeen een groot talent be zitten, vreemde talen te leeren. Zoo vindt men bij de politie en onder de officieren een aantal vroegere Russen, die tot volkomen Perzen zijn geworden. Niet alle Russen zijn er echter in geslaagd na hun vlucht uit het oude vaderland een nieuw bestaan te grondvesten en ook armen zijn er onder hén. De kleine bedelknaapjes, die 'met lucifers rondgaan, zijn bijna allen Russische kinderen, vaak zoontjes van eertijds zeer welgestelde ouders, die door de revolutie alles verloren en blijde waren er het leven af te kunnen brengen. Ook dezen zomer zijn er nog vele Russen over de grens gekomen als vluchtelingen. Dezen waren evenwel geen hooggeplaatsten, doch arbeiders en boeren. Enkele heb ik gdfcprolcen en ■vermakelijk was het oordeel van een met zijn ou ders over de grens gekomen twaalfjarigen Russi- schen knaap, die zijn oordeel kort en krachtig sa menvatte in de woorden: Bij ons, in Rusland, is weinig te krijgen en alles is heel duur, behalve water. Er zijn ook vele roode Russen hier. Het Russische gezantschap, gelegen in een prachtigen tuin, is het mooiste van alle gezantschappen en van alle diplo matieke vertegenwoordigers heeft de Russische de meeste automobielen ter beschikking, die met het roode vlaggetje met hamer en sikkel door de stad rijden. Nu en dan worden er op het Russische ge zantschap feesten gegeven, waar het heel deftig toegaat. Een officieel Russisch reisbureau maakt hier veel reclame voor toeristenreizen naar en door Rusland, waarbij uitstekende verzorging wordt be loofd. De goedkoopste, gemakkelijkste en snelste reis van hier naar Europa loopt trouwens door de Sovjet republiek. Vreemd doet het echter aan, dat door Mos kou tot hoofd van dit internationale reisbureau een (natuurlijk roode") Rus is benoemd, die geen enkele der voornaamste Europeesche talen kent. Een ander een veel minder betaalde moet dus voor hem fei telijk het werk doen. De Perzische regeering toont niet den minsten angst voor communistische propaganda en een com munistische beweging bestaat in Perzië niet eens. Hiervoor zijn twee oorzaken. Ten eerste is er de godsdienst. De verpletterende meerderheid der Per zen zijn Mohamedanen en door hun geloof kan een communistische propaganda geen invloed op hen hebben, te minder, daar hun geloófsgenooten in Rus land onder onderdrukking te lijden hebben, evenals trouwens andersgeloovigen. Maar er is nog een an dere reden waarom een communistische propaganda in Perzië niet veel kan uitwerken: Rusland is te dicht bij, men weet in Perzië te goed wat er in Rus land omgaat Eer men van hier de Russische pro- paganda-centra heeft bereikt, heeft men al veel te veel van de toestanden gezien om zich nog te laten overbluffen. Een dezer dagen kwam ik te zamen met een Pers, die vroeger vóór de revolutie, in Rusland, heeft gewoond en gereisd en onlangs is teruggekeerd uit West-Europa, waarbij hij den tocht door Rusland had gemaakt. Zijn oordeel vatte hij als volgt samen: „De treinen voor de buitenlanders zijn goed; de booten over de Kaspische Zee zijn allerellendigst, oud en onbetrouwbaar, maar aan de spoorwegsta tions, waar ik eenigen tijd halt hield, was het ver schil met vroeger belangwekkend. Vroeger (de schrij ver dezer regelen herinnert zich dat ook van zijn verblijf in Rusland) zag je aan elk station altijd een troep arme, slecht gekleede, hongerende menschen, maar in de wachtkamers vond je een overvloed van de lekkerste spijzen en dranken, die heel goedkoop waren. Die arme, slecht gekleede, hongerende men schen zijn er aan de stations nog, maar in de wacht kamers is de overvloed verdwenen en wat er nog is te krijgen, is zeer duur. Een merkwaardig land, Rus land. Ze hebben er de rijken arm gemaakt, maar de armen arm gelaten." Toch schijnt er in Rusland, tenminste in de gees ten der Russen, wel iets te veranderen en soms kan men zich daarover verhazen. Dezer dagen vertelde een Duitsche chauffeur, een zeer links staande, die wegens het Hitler-regime moeilijk in zijn vaderland kan teruglteeren, me het volgende: hij liep in Tehe ran zonder werk en hoorde, dat bij het Russische gezantschap een chauffeur werd gevraagd. Hij ging er heen, toonde zijn papieren, vertelde zijn ervarin gen en vroeg om de betrekking. Na enkele dagen ver nam hij evenwel, dat er als chauffeur een Pus, een oud-strijder van een der anti-communistische legers, was benoemd. Daarvan begreep de Duitscher niets en hij ging weder naar het Russische gezantschap, waar hij erop wees, dat de benoemde was een contra-revo-1 lutionnair, die zoolang hij kon de communisten had bevochten, terwijl hij, de Duitscher, steeds aan de (volgens hem) goede zijde der barricade had gestaan. Aan het Russische gezantschap gaf men den Duit scher ten antwoord: „Jawel, dat is alles waar, maar jij bent een Duitscher en de andere is een Rus, net als wij, eii je begrijpt, dat bij ons Russen voorgaan". De Duitscher, die me dat vertelde, was er geheel verslagen van. Hij heeft nu bij een ander werk ge vonden en doet pogingen tot toenadering tot het Duitsche Bruine Huis (zoo'n instelling bestaat ook hier), daar hij nu de overtuiging heeft gekregen, dat Hitier gelijk heeft: socialist? ja, maar eerst natio nalist. Inderdaad, er schijnt in de geesten der Russen iets te veranderen: kort geleden zag ik bij een boekhan delaar een Russische, in Rusland gedrukte, dus com munistische courant met een hoofdartikel, dat tot opschrift droeg: „Voor Russen, communisten en niet-communisten, is er slechts één vaderland, Rus land". J. K. BREDERODE. „Zij wilden den ring kussen"... Reuter seint uit Belgrado: Toen de Katholieke bisschop van de Banaat, Z. H. Exc. Mgr. Kovatsj, zich een dezer dagen 's avonds laat naar huis begaf, werd hij onderweg aangespro ken door twee onbekenden, die hem vroegen, zijn hisschoppelijken ring te mogen kussen. De eerste kuste inderdaad vol eerbied den ring, een kostbaar gouden sieraad, voorzien van diaman ten en amethysten. De ander, een bijzonder krachtig gebouwd man, trachtte den vinger, waaraan zich de ring bevond af te bijten. Op het hulpgeroep van den bisschop snel den echter eenige mannen toe, waarop de dieven het hazenpad kozen. Herdenking van de Februari-onlusten. Zat de „Place de la Concorde" andermaal een tooneel worden van twee dracht? Reuter meldt uit Parijs: Op 6 Februari, den dag, waarop verleden jaar op de Place de la Concorde te Parijs de bloedige onlust ten plaats hadden, zal op dezelfde plaats een groot» betooging gehouden worden. De „vereeniging 6 Februari", waartoe o.a. wedu* wen en weezen van de slachtoffers behooren, als- mede de gewonden, heeft een brief gezonden aan de verschillende vaderlandsche vereenigingen, waarin wordt voorgesteld, dat jeugdvereenigingen en an&e* ren dien dag op de Place de la Concorde zullen bij eenkomen en een optocht vormen, na bloemen op het plein te hebben neergelegd als hulde aan de dooden. „Wij twijfelen er niet aan", aldus besluit de brief, „of de regeering en de stad Parijs zullen zich hierbij doen vertegenwoordigen." Het is echter niet te verwachten, dat de regeering een betooging, die zóó pijnlijke herinneringen wak- ker roept, zal toelaten. De „Figaro" heeft kolonel de la Rocque, den. voorzitter van de vereeniging van oudstrijders, ge vraagd, wat er op 6 Februari zal gebeuren. Kolonel la Rocque heeft daarop geantwoord, dat" de oud-strijders naar gelang van de omstandigheden zullen handelen. De zesde Februari, de dag waarop een jaar geleden de bloedige onlusten te Parijs plaats hadden, is een smartelijke herdenkingsdag, doch ook niets meer. De tegenwoordige regeering heeft nog geen keuze gedaan tusschen orde of revolutie en volstaat met Kleine hervormingen, die onvoldoende zijn. De oud-strijders en de daarbij aangesloten natio- naLe vrijwilligers zullen zich 6 Februari op alles voorbereid houden, doch niet uittartend optreden, en zich bij den rouw van de Parijsche bevolking aan-, sluiten. I Het groote belang voor de landbouwers om, in ver band met de vaststelling van hun teeltplan, tijdig op de hoogte te zijn van de teeltregelingen en richt prijzen voor de akkerbouwgewassen, welke zullen gel den voor den oogst 1935, heeft den minister van oeco- nomische zaken doen besluiten thans mededeeling te doen van de maatregelen, welke de regeering voor den oogst 1935 voornemens is te treffen. Het spreekt vanzelf, dat, wanneer zich wijzigingen in den toestand voordoen, dit voor de regeering aan leiding kan zijn de richtprijzen te herzien, Wat betreft de tarweteelt, evenals het vorig jaar zal wederom 1/3 gedeelte van het bouwland met tarwe mogen worden beteeld. Een uitzondering hierop wordt gemaakt ten aan zien van bedrijven met ten hoogste 1 y2 H.A. bouw land.. Het is toegestaan op deze bedrijven telken jare ten hoogste y2 H.A. tarwe te telen, dus op een bedrijf met 1 H.A. bouwland zal y2 H.A. tarwe mogen wor den gezaaid. De richtprijs voor de tarwe van den oogst 1935 is bepaald op f 10 per 100 K.G., berekend volgens de zelfde grondslagen als tot dusver. De teelt van de andere granen en de peulvruchten is niet aan beperkingen onderworpen. Het bestaande systeem van bijslagen voor rogge, gerst en veldboonen, met dien verstande, dat de teler hiervoor zal ontvangen een prijs, liggende tusschen f7 en f8 per 100 K.G., resp. voor rogge en gerst en voor veldboonen, een prijs, liggende tusschen f8 en f9 per 100 K.G., blijft gehandhaafd. De richtprijs van groene erwten, waaronder begre pen kroonerwten, blauwpeulerwten en Wij ker vale erwten, is bepaald op f9 per 100 K.G.; van schokker erwten, lange en ronde bruine boonen, platte capu- cijners, Hoornsche zoowel als Mansholtcapucijners, rozijn- of wel grauwe erwten op f 10.50 per 100 K.G.; en van witte boonen op f 15 per 100 K.G. Het maximaal voor Consumptieaardappelen toe te laten areaal is bepaaldop 100.000 H.A. Voor het telen is een uitvoervergunning vereischt, waar voor een tceltheffing van f30 per H.A. is verschul digd. Deze teeltheffing is niet verschuldigd, wanneer men niet meer dan 5 Are verbouwt, terwijl bij de bereke ning van de teeltheffing voor elk toegestaan opper vlak een oppervlak van 5 Are wordt afgetrokken. Voor niet op de consumptiemarkt te plaatsen aard appelen is wederom denaturatie mogelijk, de grootte van de denaturatievergoedingen kan nog niet wor den vastgesteld. De uitpoot van fabrieksaardappelen wordt niet meer geregeld aan de hand van dé teelt in voorgaan* de jaren, doch naar het bedrijfstype. De totale hoeveelheid garantiebieten is wederom vastgesteld op 1540 millioen K.G. De toewijzing zal echter anders geschieden dan voor den oogst 1934. Deze telers zal worden toegewezen 3/4 gedeelte van de garantie waarvoor ze volgens hun bietenverledert in aanmerking zouden komen, terwijl 1/4 gedeelte over de districten onder de aanvragers zal worden verdeeld, waarbij rekening zal worden ga- houden met het bedrijfstype. Voor bedrijven met een maximum bouwopper vlakte van 2 H.A. zal garantie kunnen worden ge geven voor een hoeveelheid overeenkomende met de opbrengst van H.A. bouwland. De garantieprijs voor de bieten is, geleverd op de gebruikelijke con dities aan grootscheepsvaarwater en van gemiddeld suikergehalte, vastgesteld op f10 per 1000 Kg. netto. De bestaande steunregeling voor de cichorei zal gehandhaafd worden. In afwijking van de regeling voor de vlasteelt in 1934. waarbij het gesteunde areaal beperkt was tot 6000 II.A., zal in 1935 vermoedelijk een uitbrei ding van het oppervlak tot ÏO.COO II.A. kunnen wor den toegestaan. De toestand op de vlasmarkt, die in. den laatsten tijd een gunstige wending nam, laat niet toe, dat reeds thans definitieve steunmaatrege len voor dit product worden vastgesteld. Afgewacht dient te worden hoe de toestand zich verder zal ont wikkelen. Het ligt evenwel in de bedoeling van de regeering nm in ieder geval vóór 1 Juni 1935 zich ten opzicht» van steunmaatregelen voor het vlas uit te spreken*

Schager Courant | 1935 | | pagina 1