Successen van de Ford. Record-koude in Amerika Voor elk vak, een pak! Ch. H. Th. Schmalz Japanners vallen Mongolië binnen. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. Talrijke slachtoffers. Een offensief in Tsjahar. Kunstijsbaan te Amsterdam. bij N.V. Garage Gebr. BOERMAN Het proces-Hauptmann. Predikbeurten. Aankomst van de Nederlandsche deel nemers. Te midden van een indrukwekkende menigte van menschen hebben gister van zeven uur 's morgens af de Rallye-rijders het doel van hum lange reis be reikt. Het voornaamste contingent van deelnemers, die uit alle hoeken van Europa «ijn gekomen, was al spoedig binnen. De laatkomers, waren zij, die min der gelukkig geweest waren en door een of andere oorzaak waren opgehouden. Reuter's bijzondere diens! meldt uit Monte Carlo: De Nederlandsche deelnemer Cornelius heeft straf- punten opgeloopen omdat hij met 2 uur vertraging te Lyon is aangekomen. Niettemin slaagde hij erin om 2 u. 10 te Monte Carlo aan te komen, als 103de. Zeehuisen liep sti?<afpunten op te Lyon, waar hij, komende uit Eerlij#, met 24 minuten vertraging arri veerde. Koopman kwam aan de controle te Monte Carlo met 6 minute# vertraging. Van Beeek Calkoen. Vroom, Taets van Ameron- gen en Bakker Schut, de te Amsterdam gestarte Nederlandsche Ford-rijders, kwamen zonder straf- punten te. Monte Carlo aan. Zij zullen Donderdag meedingen naar de eerste plaats in den wedstrijd waarbij rem- en acceleratie-proeven zullen worden afgelegd. Eea nadere berekening wijst uit, dat de 103 deel nemers, die Monte Carlo bereikt hebben, als volgt ove/r de startplaatsen verdeeld zijn: Stavanger 20; Umea 22, John o'Groats 23, Tallin 12, Palermo 12, A/msterdam 8, Valencia 4, Berlijn 1, Le Mansl. Bij de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fa briek te Amsterdam is nog bericht binnengekomen, dat de te Amsterdam gestarte Nederlandsche Ford rijders Weber (autobus) en Baron van Tuyll van Se- rooslcerken gistermorgen op tijd te Monte Carlo zijn aangekomen. Het eindresultaat. Het eindresultaat kan zeer bevredigend genoemd worden. Van de 165 ingeschreven ploegen zijn er 15G gestart; 53 teams moesten den strijd staken, zoodat er 103 de veilige haven bereiken konden. Wat de Nederlandsche ploegen betreft, van de 20, die ingeschreven waren, zijn er 18 gestart en 17 aan gekomen. Daarvan konden er 14 zonder strafpunten geklasseerd worden, onder welke de Fordlbus, die uitmuntend gereden heeft en op iederen controlepost ruim een uur speling had. Kapitein Polis op Ford, Cornelius op D.K.W. en Koopman op B.M.W. liepen strafpunten op wegens vertraging. NIAGARA-WATERVAL DICHTGEVROREN; DOR PEN ONDER DE SNEEUW BEGRAVEN. De koudegolf, welke, gepaard gaande met hevige sneeuwstormen, het Amerikaansche continent teistert, heeft thans New York be reikt, aldus een bericht van United Press. Tengevolge van de gladheid hebben ontelbare auto-ongevallen plaats gehad, waardoor een groot aantal personen werd gewond. De temperaturen in New York liggen rond 32 graden Celsius onder nul. De sneeuw ligt een voet hoog. Vijfduizend werkloozen zijn reeds met het sneeuwruimingswerk belast. De beroemde Niagara-waterval is thans grootendeels tot één geweldige witte ijsmas-. sa verstard en een brug van dertig voet dikke ijsschollen overspant hem van den Canadee- schen naar den Amerikaanschen over. Rond de groote meren heerscht een ware Noord- poolkoude. In Idaho, Oregon en Colorado ligt de sneeuw vaak meer dan vier meter hoog, zoodat heele dorpen er onder begraven liggen. De koudegolf, welke de vreeselijkste sinds 23 jaren is, schijnt voorloopig nog niet te zullen afnemen. De meteorologen melden een nieuwe, nog heviger kou degolf, welke van het Noordwesten van Canada op weg is naar de staten van de Amreikaansche unie. Op verschillende plaatsen hebben de vooruitloo- pers van deze ijskoude luchtlagen zich reeds voel baar gemaakt en daalde de thermometer van 12 tot 44 graden onder nui. In New Orleans in het aantal personen, dat ziek is ton gevolge van de koude in eenige uren mei duizenden gestegen. In Florida zijn de citroenaan- rplantingen gedeeltelijk bevroren. De negers der Zui delijke staten lijden het meest onder de koude. Uit de gebieden rond de groote meren worden reusachtige overstroomingen gemeld. De materieele schade, welke hierdoor is aangericht, is zeer groot. Uit het gebied van de Mississippi meldt een oog getuige, majoor Prysock, dat meer dan duizend men schen door de buiten haar oevers getreden rivier van de buitenwereld zijn afgesneden. Reeds zeven perso nen zijn hier om het leven gekomen. Van andere zijde wordt nog gemeld: 1 Meer dan 70 personen zijn Dinsdag en Woensdag ïn de Vereenigde Staten overleden tengevolge van de hevfge koude die zich zelfs tot diep in Texas heeft, uitgestrekt. In het Noorden van dezen Staat zijn 8 tot 10.000 stuks vee in den nacht van Dinsdag op Woensdag doodgevroren. In Florida zijn 20 en in Californië 30 menschen omgekomen. Te New Orle ans hebben de kinderen voor de eerste maal sind 1917 sneeuwballen gegooid. In het Noorden is de koude veel minder hevig dan in de geheele streek van Sacraments om de West tot Miami om de Oost kust. Hevige sneeuwstormen hebben vooral in Kan sas en Tenessee gewoed. In Minnesota zijn temperaturen van 45 graden Cel sius vorst geregistreerd, waarmede een record ge slagen is, dat vijftig jaar stand gehouden heeft. Het aantal dooden tengevolge van de kou bedroeg gis tel-morgen zeventig en bleef nog stijgen. New York ligt onder een sneeuwlaag van twintig centimeter en do sneeuw yalt nog steeds. Het tiekt toch het zwaard, ondanks de vredelievende verklaringen van Okada en Hlrota. In ons buitenlandsch overzicht van gister hebben we reeds gewezen op de groote tegenstellingen, die meerdere malen aan den dag treden tusschen de Japansche regeerders en de daden van leger en vloot. Ook ditmaal doet zich dit verschijnsel weer voor, daar ondanks de vredelievende verklaringen van Okada en Hirota van eenige dagen terug, gistermor gen aan de grens van de provincie Tsjahar, volgens berichten uit Chineesche bron, vijandelijkheden tus schen Chineesche troepen eenerzijds en Japansch- Mandsjoerijsche troepen anderzijds begonnen zijn met een bombardement van artillerie en vliegtuigen. Japabsche cavallerie en infanterie zouden naar Toe Sji Kou zijn opgerukt, hoewel de Chineesche troepen weerstand boden. Naar aanleiding van deze berichten heeft de Ja pansche legatie te Peking de verklaring afgelegd, dat haar van eventueele vijandelijkheden niets be kend was. Uit Kalgan ontvangen de Chineesche bladen evenwel nog nadere berichten, volgens welke vier Japansche vliegtuigen gistermorgen boven den ouden palissadenwal in het gebied van de provincie Tsjahar vier bommen hebben afge worpen. Om elf uur in den morgen werd door de Ja panners een begin gemaakt met een bombarde ment der artillerie en om twaalf uur begon de aanval der Japansche infanterie op Toe Sji Kou en den grooten Chineeschen muur. Naar de vertegenwoordiger van Reuter nader uit Peking meldt, hebben duizend Japansche soldaten en een duizendtal soldaten, die zooge naamd uit Mandsjoekoeo zelf afkomstig zijn, met behulp van bombardementsvliegtuigen, ge pantserde auto's en veldkanonnen, een aanval gedaan op eenige steden in het Oosten van de Chineesche provincie Tsjahar, ten Westen van Kalgan en ten Zuiden van Dolonor. De Japansche infanterie doet thans een aan val op den grooten Chineeschen muur in de na bijheid van Toe Sji Kou. Een later bericht deelt nog mede, dat de strijd om zeven uur des middags werd gestaakt. Groote ongerustheid en bezorgdheid. Peking. In regeeringskringen hebben de berich ten over een groot offensief van Japansche en Mandsjoekwo-troepen in het Oosten van de provincie Tsjahar de grootste verontrusting en bezorgdheid ver oorzaakt. Over een front van meer dan 45 kilometer lengte rukken uit de Oostelijke Gobiwoestijn ongeveer dui zend uitstekend bewapende Japansche soldaten en een even sterke afdeeling Mandsjoekwo-troepen over het Soeksoeioegehergte de provincie Tsjahar binnen. De troepen van den Chineeschen gouverneur der provincie trekken zich terug, daar zij den gemoto- riseerden Japanschen troepen niet voldoende weer stand kunnen bieden. Japansche vliegtuigen heb ben reeds tal van verkenningsvluchten boven Tsja har gemaakt. De bezorgdheid in Peking is vooral zeer groot, omdat niemand weet, wat het doel van deze Japan sche operatie is. Van Chineesche militaire zijde wordt verklaard, dat het gebied, hetwelk thans door de Japanners is bezet, zuiver Chineesch is, terwijl van andere zij de gezegd wordt, dat het gebied, dat kort geleden door de Chineesche troepen van de provincie Tsja har werd ontruimd, ongetwijfeld tot Mandsjoekwo behoort. Verklaring van Japan. I De Japansche autoriteiten verklaarden, dat het offensief zal worden voortgezet, indien intusschen onderhandelingen niet tot een accoord leiden. United Press seint nog uit Peking: Volgens officieele berichten uit Kalgan is de op- marsch der gemotoriseerde troepenafdeelingen der Japanners iets ten Oosten van de lijn Kalgan Sjoan Toe tot stilstand gekomen. Naar verder gemeld wordt, zou het Japansche mi litaire commando bevel hebben gegeven, den op- marsch te staken, omdat de vereenigde Japansche en Mandsjoekwo-strijdkrachten niet in getalsterkte opgewassen zijn tegen de Chineesche divisies, die in de provincie Tsjahar staan. Door den Japanschen generalen staf zullen versterkingen, vooral bombar dementsvliegtuigen en pantserauto's naar het om streden gebied worden gezonden. De Japanners zou den zich tegen eventueele aanvallen der Chineesche troepen hebben ingegraven en hun stellingen heb ben versterkt. Het Chineesche militaire commando verwacht niettemin reeds tegen morgen een nieuw offensief der Japanners. Van Chineesche zijde wordt beweerd, dat. de ver liezen der Japanners tijdens den opmarsch naar Tsjahar aanzienlijk zijn geweest. SCHAATSENRIJDEN. Succes voor W. Keetman. De uitslagen van de gisteren gehouden wedstrij den waren: Hardrijden heeren, 1500 M. (10 ronden): le heat: 1. J. Haverkotte, 2.55; 2. A. Saai, op c.a. 60 M. 2e heat: 1. W. N. Taconis Jr. 3.3; 2. P. Draisma, op een halve baan in 3.20. 3e heat: 1. v. d Does 3.12/5; 2. Kroes 3 min. 81/5 sec. 4e heat: 1. W. Kectman 3.14/5 sec.; 2. D v. d. Scheer op bijna 1 ronde 3.561/5 5e heat: 1. Y. v. d. Heide 3.7; 2. A .J. Jansen 3.15 4/5. Uitslag: 1. J. Haverkotte, 2. W Keetman, 3. v. d. Does, die snelste tweede was werd gediskwalificeerd wegens het verkeerd nemen van een baan. Hardrijden voor dames over 1000 M.: le heat.: mej. M. Langeveld, 2.24; 2. mej E. Taconis 2.28 4/5. 2e heat: 1. mej. G. Donker 2.31/5; 2. mej. A. Taco nis 2.151/5. Uitslag: 1. mej. G. Donker ,2. mej. A. Taconis. Slagersjassen 2.45, 3. Kruideniersj assen 2.60, 3. Bakkersbuizen 2.75. 3. Bakkersbroeken 2.85 Kappersjassen 2.90, 3.50, 4.25 Stofjassen 3.25, 4.25, 4.50 Kahky Colberts 2.00, 4.25 Overalls 1.95, 3.50, 3.75, 4.50, 4.75, 5.75 Al Tas Overalls 4.50 Schildersoveralls 2.90 Manchester Broeken 2.75,3.25, 3.75, 5.50, 6.25 Manchester Rijbroeken 4.25 Whipcord Rijbroeken 4.90, 5.6.25, 6.75, 7.50 Dril Pantalons 2.10, 3.25 Dril Colberts 2.10, 2.45, 3.75 Manchester Jassen 5.75, 8.50, 9.25, 12.75 Manchester Vesten 2.75 Manchester Mouwvesten 5.75, 6.25 BI. Keper Colberts 2.40, 2.85, 3.50 BI. Keper Buis 2.85 BI. Keper Pantalons 2.75, 3.25 Manchester Costumes 18.50 Motorjekkers 20.50 Prima boxcalfs, 5 jaar garantie 1 30. SCHAGEN Voor de vele blijken van deelne ming, ontvangen bij het overlijden van onzen lieven Vader, Behuwd- en Groot vader, betuigen wij onzen hartelijken dank. A. DE BOER- Hamilton of Silverton hill. C. R. N. DE BOER. Nieuwe Niedorp, jan. 1935. Getrouwd: NIC. WAIBOER en DIEUW SCHENK die, mede namens wederzijdsche ouders hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling, bij l\un Hu welijk ondervonden. Anna Paulowna, jan. 1935. Molenvaart 66. TE KOOP: 2-1'/: tons Fordonder- stellen, 1-3 tons Chevrolet- onderstel. Allen op beste banden. Zeer geschikt voor Landbouwwagens, Breezand. Schager Roosjes TE KOOP; consumptie-aardappelen, bij W. van der OORD, Barsingerhorn. Gevraagd: met 2 Februari, een Boerenknecht, best kunnende melken, bij J. H. KROUWEL, Rijksweg 68, Julianadorp. TE HUUR; EEN FLINK WOONHUIS Wed. P. GLIjNIS, Barsingerhorn. GEBR. NIEUWENHUIS, Meerweg, Breezand, Telef. 2', bieden aan: ROODE WORTELEN (Berlikum) zeer geschikt voor veevoer en (of) consumptie. ""Te koop: Zoo goed ais nieuw KIPPENHOK, 7 M2., bij D. BRUIN, Barsingerhorn. Zelf alle vertrouwen, dat hi] zal worden vrijgesproken. Hauptmann heeft een manifest in de bladen ge plaatst weten te krijgen, waarin hij verklaart er vol komen in te vertrouwen, dat hij zal worden vrijge sproken, omdat het O. M. er niet in is geslaagd, het bewijs te leveren van zijn schuld. Hij verklaarde voorts de hoop te koesteren, dat de wereld hem zou vergeten, zoodra het proces achter den rug was en. het hem mogelijk zou maken, met zijn gezin in rust en vrede te leven. Een deskundige, die naar alle waarschijnlijkheid de laatste getuige a charge was, heeft gisteren verklaard, dat een plank, die gebruikt is voor de ladder, waar mede de ontvoering van het kind van Lindbergh heeft plaats gehad, past in een gat in den zolder van het huis van Hauptmann. Nagekomen berichten H ARE N K A RSPE1 Algemeene vergadering van het Onderlinge Paar- denfonds „Onze Belangen" te Harenkarspel., op Woensdag 23 Januari 1935, hij den heer P. Pijper te Dirkshorn. Aanwezig met het bestuur 18 leden. Directeur de heer J. H. T. Baas. verzocht lezing der notulen; deze worden goedgekeurd Hierna wordt door den Boekhouder een financieel verslag gegeven over 1934. Verzekerd waren over het le kwartaal 260 stuks, 2e kwartaal 270 stuks, 3e kwartaal 270 stuks en 4e kwartaal 272 stuks paarden D, omslag over het le kwartaal bedroeg f 1.10, 2e kwartaal f 1, 3e kwartaal f 1,30, en 4e kwartaal f 1.40 per f100 verzekerde waarde. Afgekeurd waren over net le kwartaal 7 stuks met een verlies van f436.25, 2e kwartaal 3 stuks, met een verlies van f335.75, 3e kwartaal 12 stuks met een verlies van f763.25 en 4e kwartaal 11 stuks met een verlies van f710.75, to taal verlies f2246. Aan inleggeld was ontvangen f2820. Namens de Commissie verklaarde de heer S. de Vet, dat de rekening in orde was. Hierna werden tot commissieleden om de rekening 1935 na te zien, benoemd de heeren A. Wink Cz. en J:b. van der Welle. Volgt verkiezing commissarissen. Aftredend waren de heeren J. H. T. Baas, P. Neefkes en D. Dekker Az. Deze heeren werden met groote meerderheid herbe noemd. De heer F. Grootes, die aanvankelijk in de vooraf gaande bestuursvergadering als commissaris had be dankt, verklaarde nu op verzoek der aanwezigen, dat hij de functie zou blijven waarnemen, doch voor een jaar. Punt vaststelling salaris. De directeur zegt dat het bestuur een voorstel wilde doen om den boekhou der voor zijn drukke werkzaamheden in het laat ste kwartaal een vergoeding te geven van f 10.Dit voorstel werd algemeen goedgevonden. De Directeur brengt hierna in bespreking de ge houden inspectie over de verzekerde paarden. Over het algemeen werd er goed op de paarden gepast. Er is den laatsten tijd nog al eens kruisverlamming onder de paarden voorgekomen. Dit punt werd nog al drulc besproken, doch er schijnt weinig aan te doen te zijn. Het vele voederen der paarden schijnt mede oorzaak te zijn. Den secretaris wordt opge dragen den leden een ciculaire te zenden als waar schuwing. Hierna sluiting. WINKEL Door de gemeentelijke wijkverpleging zijn in 1934 1848 bezoeken afgelegd bij 63 verschillende patiënten Bij ziekentransporten werd 6 maal hulp verleend, bij verlossingen 18 maal en voor het afleggen van lijken 7 maal. Voor den dienst der tuberculosebestrijding werden afgelegd 99 bezoeken bij 14 patiënten. 'ANNA PAULOWNA BREEZAND. Evangelisatie-samenkomst. Woensdagavond was er in de zaal van den heer Jb. Borst een openbare Evangelisatie-samenkomst, die uitging van de Ger. Ev. Commissie en waarop het woord voerden ds. S. U. Zuidema van Anna Pau lowna en candidaat J. Oranje van Wieringen. De bijeenkomst werd gepoend met het zingen van twee verzen van Psalm 25, waarna ds. Zuidema voorging in gebed en vervolgens het eigen koortje van de Evangelisatie Commissie „Halleluja, eeuwig dank en eere" zong. Nadat ds. Zuidema een gedeelte van het Evange- tie van Mattheus had gelezen, spraken hij en candi daat Oranje naar aanleiding van den tekst: „Zoekt eerst het koninkrijk Gods en al het andere zal u toegeworpen worden." Candidaat Oranje legde met het noemen en de, be spreking van z'n onderwerp: „Zoekt eerst", den na druk op het eerst noodige: het ernstig willen zoeken naar Gods koninkrijk, het zich willen buigen voor God en het willen leven naar zijn wetten. En Ds. Zuidema, die tot onderwerp had: „En al het andere", betoogde, dat, wanneer men aan het voorgaande had voldaan en door Jezus hulp weer rechtvaardig was tegenover God, „al het andere" (de dagelijksche zor gen) eigenlijk van geen beteekenis meer is. Het koor, dat zich ook tusschen het gesprokene in had laten hooren, zong nu nog: ,,'k Heb geloofd en daarom zing ik", en„'k Wil U, o God, mijn dank be talen", waarna met dankgebed gesloten werd. LANGEND IJ K Dinsdagavond hield de Alg. Ned. Geh. Onthouders- bond hare jaarvergadering ten huize van den heer G. Bakker te Noordscharwoude. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. de Jong en J. Meeldijk en in plaats van Ali Plakman, niet herkiesbaar, mej. Annie Engel. Op 23 Maart wordt een openbare propaganda-avond gehouden door alle drankbestrijdersvereenigingen aan den Langendijk tezamen. Wegens bedanken door den heer J. Biersteker als afgevaardigde van het Langendijk er Drankweerco- mité. werd in zijrl plaats benoemd de heer P. de Jong. Werd besloten 25 brochures „Omhoog" te bestellen. De heer J. Meeldijk bedankt als bode, wegens hui selijke omstandigheden. Voorzitter bedankt hem har telijk voor het vele werk, dat hij twintig jaar lang voor de vereeniging heeft gedaan, nl. om wekelijks een 30- 40-tal kranten te plaatsen. In zijn plaats werd benoemd de heer Jac. Schuit. Voorstellen Noordhollandsche Prop.-commissie. Wordt voorgesteld om weer een prijsraadsel-actie te houden voor de oudste schoolkinderen, zijnde een mooie propaganda en tevens dat de N.H.P.C. weer een kampdag houdt te Bakkum. Hierna sluiting. Z IJ P E 'T ZAND. Dinsdagavond 22 dezer speelden de groepen bil jarters, deel uitmakend van de biljartvereen. Hol lands Noorderkwartier, Julianadorp tegen 't Zand, bij den heer G. A. de Wit alhier. Voor de groep Ju lianadorp kwamen uit: A. Kossen te maken car. 50, A. Hoornsman 50, M. Minnes 50 en P. Voorthuysen 60. Voor 't Zand speelden J. Brak 42, K. Breebaart 70, H. S. Eriks 70 en A. Eriks 70. Groep Julianadorp wist, zooals uit de navolgende volledige uitslagen is te zien, 7 partijen en 't Zand 9 part. te winnen. 1. A. Kossen car. 40 brt. 26 h.s. 8 gem. 1.54; J. Brak 32 25 5 1.28. 2 A. Eriks 70 16 10 4.37; P. Voorthuysen 36 15 13 2.40; 3. M. Minnes 57 17 8 2.94; K. Breebaart 30 16 4 1.87. 4 Voorthuysen 60 26 12 2.31; J. Brak 22 26 6 0.S8; 5. Breebaart 59 25 7 2.36; A. Kossen 40 25 7 I.60; 6. M Minnes 50 25 6 2.—; A. Eriks 54 24 8 2.25. 7. A. Hoornsman 47 28 10 1.68; Breebaart 70 28 10 2.50; 8. H. S. Eriks 70 17 17 412; A. Kossen 26 16 5 1.63; 9. A. Hoornsman 50 18 12 2.78; H S Eriks 66 17 15 3.88; 10. J. Brak 42 26 6 1.61; M. Minnes 38 25 7 1.52; 11. A. Eriks 70 17 17 4.11; A. Hoornsman 24 16 7 1.60. 12. P. Voorthuysen 60 25 7 2.40; K. Breebaart 57 24 12 2.37; 13. M Minnes 21 21 8 1.—: H. S Eriks 70 21 11 3.33. 14. A. Kossen 29 22 4 1.32; A. Eriks 70 22 16 3.18; 15. J. Brak 42 28 11. 1.50; A. Hoornsman 48 27 6 1.78. 16. H S. Eriks 70 22 12 3.18; P. Voorthuysen 54 21 12 2.57. i Voetbal van J.l. Zondag. Geel Zwart 2 speelde een uitwedstrijd tegen H.S.V. te Heiloo. Hoewel de H.S.V.'ers zich als leeuwen weerden, daar, door het verliezen van den wedstrijd men onvermijdelijk op de onderste plaats zou komen, wist G.Z. beslist verdiend te winnen met 7—3. ZONDAG 27 JANUARL EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur, Ds. Nelck, v. A'dam. isTam. 5.30 uur D$>. Duijne yan Sloterdijk. j

Schager Courant | 1935 | | pagina 3