Jepansch offensief in Tsiabf Donderdag 24 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9644{ Buitenland Botsing tusschen Nazi's en Rijksweer. De Snip in de West SAMENSTELLING OFFICIEELE WOORDENLIJST. HET BLOEDBAD IN FRANSCH SOMALILAND. De ware oorzaak der treinrampen m Rusland. Stofvrije wegen in werkverschaffing Marktberichten. Op Schiphol werd Woensdagmiddag een demonstratie gegeven met het nieuwe tweepersoons Grunau 8 zweefvliegtuig, dat is aangeschaft door de nationale luchtvaartschool en gebruikt zal worden voor het dubbelbesturings-onderwijs. Inzet: kapitein Versteegh (links), die de proefvlucht meemaakte en de bestuurder, de heer W. van Neyenhoff. Daltscliland's kans. I Weinig konden wij vermoeden, dat de beschou wingen, die wij gisteren wijdden aan de rede van Hirota en de daarmede samenhangende Japansche „vredespolitiek" reeds zoo spoedig bevestigd zouden worden. Terwijl Hirota en ook minister Okada met waar oratorisch talent de wereld trachten gerust te stel len over de Japansche politieke doeleinden en vrede en vriendschap tusschen de volkeren prediken, grij pen de Japansche militairen naar het zwaard en val len met een zeer modern toegerust expeditielegertje de zuiver Chineesche provincie Tsjahar binnen. Hoe men de zaak ook keert of wendt, dergelijke verrassingen moeten voor de regeering te Tokio bij zonder onaangenaam zijn en het moet dan ook op den duur in Japan komen tot een militaire dicta tuur of tot een ondergeschikt maken van leger en vloot aan de burgerlijke regeering. Ieder gevoelt, dat de thans gevolgde regeerings- wijze Japan tot de risée van de wereld maakt. Het mag dan ook verwondering wekken, dat wij In de spotplaten Japan nog niet zien afgebeeld met een Kop van den Romeinschen god Janus met de twee aangezichten, waarvan de eene zijde vriendelijk glimlacht en de andere zijde dreigend grijnst, Be Bulgaarsche staatsgreep. Alle Bulgaarsche bladen drukken naast de be schouwingen over de kabinetswisseling, portretten af van den koning en daardoor komt onsinziens het ware karakter van de bestuurswijziging het aller best naar voren. Thans regeert de Kroon, gesecondeerd door haar militaire raadgevers en in het land van koning Bo- ris is voorloopig een einde gemaakt aan den totdus- ver gebruikelijken regeeringsvorm. Hoe deze verandering zal inwerken op de Balkan- politiek, is nog moeilijk te zeggen. Wij voor ons gelooven er de mogelijkheid van nau were aansluiting bij Moskou in te zien, maar de ge gevens, die ter beschikking staan zijn nog zoo onbe paald, dat wij ons thans nog niet aan een voorspel ling durven wagen. Deutschland, Deutschland über alles. Göbbels Is thans weer meester in Duitschland! Hij roert de trom op waarlijk geniale wijze en zweept de volkshartstochten weer op tot ongekende hoogte. De overwinning aan de Saar zal door Duitschland worden gevierd op oud-Duitsche wijze, dat wil zeg gen door luisterijke feesten, gepaard gaande met mooie speeches vol zelfverheerlijking en de minis ter van propaganda doet alles om het volk weer in een feestroes te brengen. Want een roes heeft het zwaar beproefde Duitsche [volk wel noodig om te vermijden, dat het de fouten ziet ,die haar regeerders weer begaan in de buiten- ilandsche politiek. Het is treurig om te zien, dat de 'Hitlër-regeering weer niets nalaat om haat en wan trouwen in het Buitenland te zaaien. De Duitsche bladen, die allen onder strenge re- geeringscensuur staan en dus geen meening kunnen uiten, die strijdig is met die van den dictator, schreeuwen om teruggaaf der koloniën en pleiten .voor volksstemmingen in Oostenrijk, in Europa en Malmedy, Sleeswijk, Memeiland, ja zelfs in het aan Italië overgegane Tirol. Men heeft er den smaak van beet en gevoelt blijk baar niet dat er tusschen 't Saargebied en de boven genoemde streken zeer groote verschillen bestaan. Daar vraagt de misleidde openbare meening niet naar, maar het is vanzelfsprekend, dat de landen te wier koste een dergelijke volksstemming zou moe ten gaan daar heel anders over denken. In de Italiaansche pers is de hel dan ook losge barsten en men kan er de meest sterke aanvallen tegen Hitier en de zijnen uit putten. Ook Oostenrijk en Frankrijk laten zich niet onbetuigd en zelfs het flegmatieke Engeland, dat zich in de laatste maan den duidelijk naar Duitschland neigde, trekt zich haastig en ietwat beschaamd terug. Weer gaat I-Iitler onsinziens een kans missen om zijn volk als gelijkberechtigde in de kring der na ties terug te voeren en weer speelt hij in de kaart van Duitschland's vijanden, die niets liever zien dan een totale politieke isolatie van het nationaal- socialistische Duitschland. Nog heeft Duitschland de kans! De machtige politieke combinaties met zooveel zorg door Laval, Mussolini en Litwinoff opgebouwd, zijn nog niet voltooid. Ze zijn nog slecht gefundeerd, en zouden door de spontane medewerking van Duitschland kunnen uitgroeien tot hechte steunpi laren voor den vrede, waarvan in de eerste plaats het onder groote zorgen gebukt gaande Duitsche rijk zou profiteeren. Maar deze combinaties kunnen door haat en vrees geleid ook groeien tot een geweldige, dreigende macht, die scherp tegen Duitschland is gericht en het Derde Rijk op den duur sterker zou remmen in haar militaire en economische groei dan een vreed zame overeenkomst zou doen. I Politie gedwongen in te grijpen. Berlijn: Tijdens een militair concert in het Sportpaleis te Berlijn, dat door vierhonderd leden van de „Reichswehr" werd gegeven, is het tot inci denten gekomen met nationaal-socialistische arbei ders van de organisatie „Kraft durch Freude". De politie moest ingrijpen om aan de ongeregeld heden een einde te maken. Veel belangstelling. De K.L.M. heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat Zaterdag 12 en Zondag 13 Januari 200 pleziervliegers op Curagao een Snipvluchtje gemaakt hebben; Zon dag 20 Januari bedroeg het aantal 180. Zaterdag 19 Jan. is, zooals reeds gemeld, de gere gelde dienst Curagao—Aruba v.v. geopend. Den 2Üen Januari zou een bijzondere vlucht naar Trinidad gemaakt worden, waarvoor de Snip geheel was vol geboekt. Voorts heeft men aanvragen voor verschei dene extra-vluchten naar Aruba ontvangen. In do spolHng-Marchant. - Commissie tot samenstelling geïnstalleerd. Gisteren heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in het gebouw van zijn Departement de commissie geinstal- leerd, die in verband met de vereenvoudiging van de schrijfwijze van de Nederlandsche taal is benoemd met de opdracht, een offi cieels woordenlijst samen te stellen ter ver vanging van die van De Vries en Te Winkel. Wij zijn hier in Nederland overgegaan tot invoe ring van de nieuwe spellingvoorschriften bij het on derwijs met September, aldus minister Marchant. Men heeft ons verweten, dat dit geschiedde zonder dat vooraf een woordenlijst was uitgegeven. De er varing heeft geleerd, dat dit voor het onderwijs niet een hinderlijk tekort was. Er is alle aanleiding om thans ook het verdere werk ter hand te nemen, dat om afdoening vraagt. Het betreft in de eerste plaats de spelling van de bastaardwoorden en in verband daarmede, die van een aantal woorden, ten aanzien waarvan ook bij toepassing van de regels van De Vries en Te Winkel geen zekerheid bestaat. Ik verwacht, ging mr. Mar chant verder, dat vrij dikwijls uw commissie een keuze uit meer dan één mogelijkheid toelaatbaar zal achten. Hoever uw commissie niet het opnemen van woorden in de op te maken lijst zal moeten gaan en in hoever zij in verschillende gevallen meer dan één spelling zal aanvaarden, laat de regeering ge heel en al aan haar inzicht over. Verder heeft de minister vriendelijke woorden ge richt tot België, welks gezant, de heer Maskens bij de installatie tegenwoordig was, daarbij er op wij zende, dat de Nederlandsche regeering nimmer de bedoeling heeft gehad, het Belgische volk te verras sen met een voldongen feit. De heer Maskens dankte voor deze vriendelijke woorden, maar zeide toch te moeten verklaren, dat de medewerking, die België aan de commissie wil verleenen, geen verbintenis insluit vanwege de Bel gische regeering in zake het aanvaarden en het in voeren van de hervormde spelling. Het voorbehoud dat dienaangaande vroeger gemaakt werd, blijft steeds van kracht. Daders over de Abessynische grens ge vlucht. Djiboeti. De achthonderd nomaden, die tot den Assaimarastam behooren en die in den nacht op den 17den Januari den Fran- schen kolonialen ambtenaar Albert Bernard, zestien soldaten der Fransche koloniale troe pen en tachtig leden van den Issa stam over vallen en vermoord hebben, zijn gister over de Abèssynische grens aan hun achtervol gers ontkomen. V.D. verneemt nog uit Rome: De berichten over het Fransch-Abessynische inci dent vinden groote belangstelling bij de Italiaansche openbare meening. Men ziet daarin een bevestiging van de juistheid van het optreden van Italië en van zijn protesten te Addis Abeba. De omstandigheid, dat op de beide Abessynische overvallen op Italianen korten tijd later een gelijke overval op Fransche detachementen is gevolgd, spreekt er duidelijk voor, dat er iets niet in orde is in het Abessynische kei zerrijk. De „Corriere della Sera" werpt in dit verband de vraag op, of een land, dat tegenover zijn onderdanen en bij zijn eigen troepen zelfs geen discipline kan handhaven, op een gelijk niveau gesteld kan worden met de waarlijk beschaafde landen. Het is bevreem dend, zoo niet ontoelaatbaar, dat een staat, die, zoo als Abessynië, in het binnenland zoo weinig veilig heid biedt, lid kan zijn van den volkenbond. In dit verband wijst het blad er op, dat Frankrijk indertijd het opnemen van Abessynië in den volkenbond heeft doorgezet en daarmede een onverstandige geste be gaan heeft, waarvan het thans het voorbarige ka rakter moet inzien. Ergerlijke misstanden op de opleidings scholen voor spoormannen. V.D. verneemt uit Moskou: Bij een door het verkeerscommissariaat Ingesteld onderzoek is gebleken, dat er op de scholen, waar de spoorwegbeambten worden opgeleid en vooral op de spoorwegvakscholen te Toela, Charkow en Kreman- sjoeg, ongeoorloofde toestanden heerschten. Van een normaal onderricht kon nergens sprake zijn. Diefstallen, vechtpartijen, dronkenschap en massavlucht uit de onder wijs-inrichting waren aan de orde van den dag. Het onderwijzend personeel ontbrak het aan de meest elementaire ontwikkeling. Talrijke directeuren zijn heden ontslagen. Tegen hen zal een strafvervolging worden ingesteld, terwijl bovendien alle ondeugdelijke elementen van de scho len zullen worden verwijderd. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Bernardina Maria, dochter van Leonar- dus Willebrordus Halman en van Pietertje Broek huizen. Overleden: Aagje van der Oord, oud 72 jaar, we duwe van Albert Kaan. POLITIE. Verloren: een portemonnaie met eenig geld. 'ANNA P AU LOW N A We vernemen, dat in de Zaterdag a.s. te houden vergadering van het Bestuur van den polder, een voorstel van het Dag Bestuur aan de orde zal wor den gesteld, tot het stofvrij maken van alle wegen van den polder in werkverschaffing. Zooals bekend, had het Bestuur van den polder een bijdrage uit het z.g. Werkfonds 1934 (het zestig- millioenen-plan) gevraagd. Op die aanvrage ontving bet Bestuur de mededeeling dat voor het beoogde doel geen bijdrage uit het Werkfonds kon worden verleend, doch werd in overweging gegeven zich tot het departement van Sociale Zaken te wenden. Besprekingen nu met „Sociale Zaken" hebben er toe geleid dat een belangrijke bijdrage in de ar- beidsloonen zal kunnen worden tegemoet gezien. Deze gunstige toezegging nu is voor het Polder bestuur aanleiding om de vergadering van hoofdin gelanden voor te stellen alle wegen stofvrij te maken, in afwijking dus van het voornemen om deze werken partieel te doen uitvoeren. Het ligt dan in de bedoeling om vooral in den winter, de periode van de grootste werkloosheid, het werk met meerdere arbeiders aan te pakken dan in den zomer het geval zal zijn. SCHAGEN, 24 Jan. 20 stuks paarden f 150—375, 6 gelde koeien (magere) f 70—130, 25 idem (vette) f 150—240, 18 kalf koeien f 140180, 40 vaarzen, niet voor den handel; 76 nuch tere kalveren f 4—12, 74 vette schapen f 1418, 80 Overhouders f8—12, 2 bokken en geiten f 1.50 2.50e 22 magere varkens f14—22, 35 idem vette per Kg. 3334 ei, 146 biggen f714, 10 konijnen f0.25— 1.25, 21 kippen f0.400.75, haantjes f 0.30—1.25. EIERVEILING SCHAGEN, 24 Jan. Aanvoer: 70 part. 40.000 kipeieren, 4 part. 500 eendeieren. Prijzen: kipeieren f 1.80—2.20, eendeieren f 1.80. De veiling duurt voort. Zie voor voledig bericht in het nr. van a.s. Zaterdag. AMSTERDAM, 23 Januari 1935. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 216 vette kalve ren: le kw. 5662 ct. per Kg., 2e kw. 4855 ct. per Kg., 3e kw. 4047 ct. per Kg. levend gewicht; 40 nuchtere kalveren f4—7.50 per stuk; 332 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 3940 cL, zware varkens 38—39 ct., vette varkens 3738 ct., per Kg. slachtgewicht. Marktoverzicht. Vette kalve ren, weinig aanvoer, handel stug en hoogere prijzen. Nuchtere kalveren weinig aanvoer, stille handel en constante prijzen. Varkens, weinig aanvoer, handel zeer stil, prijzen als Maandag, slechts enkele vleeschvarkens aangevoerd. AMSTERDAM, 23 Januari 1934. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f3.153.40, idem blauwen f3.303.50, id. bl. eigenheimers f2.802.90, id. eigenheimers f2.50—2.S0, id. blauwen poters f2.60 2.80, id bonten poters f2.602.80; id. Bevelanders f2.402.50, IJpolder Bevelanders f2.40—2.50; Anna Paulowna Zand f2.S03, Hillegommer Zandaardap- pelen f 2.80—3, per 70 Kg., Drentsche eigenheimers f3.204.60 per 100 Kg; Flakkeesche eigenheimers f2.50—2.80; Spuische eigenheimers f2.50—2.80; Frie- sche borgers f 2—2.80; Limburgsche Industrie f 2—2.20 per 70 Kg. WARMENHUIZEN, 23 Jan. Aangevoerd: 13900 Kg. roode kool le kw. f 2.80— 4.80, 2e kw. f 1.703.60, 600 Kg. gele kool 2e kw. f 11.10, 10300 Kg. D. witte kool le kw. f 11.20, 3750 Kg. uien f 2.20—2.40, driel. f 1.30—1.40, grove uien f 2.40. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Januari 1935. 13000 Kg. uien f 2.10—2.40, driel. f 1.50—1.70, grove f 2.40—2.60, 4400 Kg. peen f 0.60—1. Bieten fl, roode kool 1.804.40, doorschot f 1— 3.80, gele kool f 11.30, D. witte ko ol 0.701.30. NOORDSCHARWOUDE. 24 Januari 1935. Uien f 1.80—2.30, driel. f 1.30—1.50, grove f 2.40—2.0< nep f 2.20—2.50, peen f 0.70—1, kl. peen f 0.6O-O.7C kroten 0.801.30, roode kool 1.90f 5, doorschot 1— 3.90, gele kool 11.40,doorschot 0.70 1.10. De Lapland, F 22, het viermotorig vliegtuig, dat best emd is voor de Zwecdsche Luchtvaartmaatschappij A.B.A. en binnenkort wordt overgedragen, maakte Woensdagmiddag een officieele proefvlucht, Een kijkje van dichtbij.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5