VROUW, W/VODt Bontgarneering met fantasie. tani.aoRUBficK WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Uit glazen karaffen, die niet geheel met de hand gedroogd kunnen worden, verwij dert men ook het laatste restje vocht met een lange, dunne rol vloei- of filtreerpa- pier. Camelia's moeten, in strijd met de opvat ting, dat men ze in het geheel niet mag aanraken, dagelijks eenige uren in de fris- sche lucht worden gebracht, wanneer men niet wil, dat zij hun mooie bloesems afwer pen. Vuil marmer wordt weer als nieuw, wan neer men in een porseleinen schotel ge brande kalk en zeepwater zoo lang met el kaar vermengt, tot er een gelijkmatig dun papje ontstaat, dat in een niet te dikke laag op het marmer wordt uitgespreid. Den volgenden dag wordt het met lauw water afgewasschen. Den verdwenen glans krijgt men terug door een politoer uit was en terpentijn. Koude, tot transpiratie neigende voeten moeten dagelijks in warm zeepsop worden gewasschen, waarna ze grondig gedroogd en rijkelijk met salicylpoeder bestrooid worden. 20000 20001 No. 20000. Hanger en blouse voor meisjes. Patronen verkrijgbaar k f 0.48, voor meis jes van 812 jaar. Voor een meisje van 11 jaar heeft men ongeveer 1.50 M. stof van 100 c.M. breedte noodig voor de blouse en 2.10 M. stof van 70 c.M. breedte voor de rok'. Het rokje heeft van voren ingelegde plooien; een leeren ceintuur bedekt de aan zetting ervan. Het lijfje van de hanger is versierd met knoopen, die ook dienen voor de sluiting van de blouse. Hierbij zijn op het voorpand nervures genaaid. No. 20001. Meisjesjurkje van waschfluweeL Knippatronen verkrijgbaar f 0.48 voor meisjes van 610 jaar. Voor een meisje van 9 jaar heeft men ongeveer 2.35 M. flu weel van 70 c.M. breedte noodig. Het jurk je is uiterst eenvoudig van model. Kraag en manchetten, ceintuur en zakken zijn van effen stof, waarop met gekleurde kunstzijde stiksels zijn aangebracht. V er standige Zuigelingenzorg. WAT ELKE VROUW ER VAN WETEN MOET. FOUTEN, DIE VAAK GEMAAKT WORDEN. Het voornaamste doel der zuigelingen verzorging is, het kind te beschermen voor alle gevaren, die zijn ontwikkeling nu of in de toekomst bedreigen. Daarom is het noodig, deze gevaren nauwkeurig te ken nen. Een goede verzorging van een zuige ling is slechts te verwachten, wanneer de liefde voor het kind vergezeld gaat van een grondige kennis van het kleine lichaampje Want een zuigeling kan niet klagen, zoo als een volwassene; men moet uit zijn hui len en uit zijn hulpelooze bewegingen aan voelen, wat het kind scheelt en waaraan het behoefte heeft. Ook de opvoeding begint reeds bij de zui geling. De dokter ziet dadelijk, of een kind van den eersten dag af is gewend aan re gelmaat, orde en zindelijkheid. Deze regel maat moet bij het baden en aankleeden, kortom bij alles worden doorgevoerd en natuurlijk in de eerste plaats, waar het de voeding betreft. Eenige wenken ter vermij ding van de voornaamste fouten zullen niet overbodig zijn. Bij het badje dient men met zorg te werk te gaan. De oogjes mogen niet met het badwater in aanraking komen. Bij het ba den moet vóór alles kouvatten worden voorkomen. Natuurlijk worden deuren en ramen afgesloten, tot men geheel klaar is, doch bovendien zullen wij de babytafel met badkuipje en al dicht bij de kachel plaatsen en er een tochtscherm omheen zetten. Aangezien het water aan de hand wel eens warmer aanvoelt, dan het in wer kelijkheid is, moet met de bad thermometer worden gecontroleerd, of de vereischte tem peratuur van 35 graden Celsius wel is be reikt. Daarna baden wij het kind zoo snel mogelijk; het mag niet langer duren dan 3 a 5 minuten. Koude afwasschingen, die de harding van het kind ten doel hebben, komen eerst aan de orde, als het ouder is; bij zuigelingen moet hiervan onder alle om standigheden worden afgezien. Het ge- zichtjo en vooral de oogjes moeten niet in het badje, doch met een afzonderlijk lapje of met watjes worden gewasschen en wel met schoon water. Als men de huid onvol doende afdroogt, kan dit leiden tot afkoe ling en daardoor tot het zoo gevreesde kou vatten. Het is ook van belang, om de ge hoorgang volkomendroog te maken met een watje, dat tot een punt is gedraaid; op dezelfde wijze wordt het neusje schoon gemaakt. Zieke kinderen mogen alleen worden gebaad, als de dokter hier uitdruk kelijk toestemming voor heeft gegeven. Al le reinigingen kan men het beste met wat ten verrichten. Na het poederen wordt de overtollige poeder verwijderd. Het meest aan te bevelen zijn de vette poeders, die de huid niet alleen drogen, maar ook vocht er vandaan houden. De kleeding moet zoo warm en tegelijk zoo poreus zijn, als noodig is voor de ge zondheid van het kind. Over het algemeen worden de kinderen wel warm ingepakt, doch op zoodanige wijze, dat er geen lucht- vervcrsching mógelijk is. De kinderen lig gen dan a.h.w. voortdurend in een stoom bad en vatten des te eerder kou. Bovendien kunnen zij in zulke kleeding zich niet vrij genoeg bewegen. Een gummi-luier heeft ook zijn bezwaren; deze moet eigenlijk al leen worden gedragen, als men met het kind uitgaat. In geen geval mag deze luier het kind geheel omgeven; het vocht moet n.1. kunnen verdampen. In het wiegje heeft het kind geen gummi-luier aan; men legt het slechts op een waterdicht zeiltje om het matrasje te beschermen. Als wiegje kan men het best een lang werpig vierkant mandje nemen, dat met een lichte stof is bekleed. Gewatteerde de kentjes mogen slechts gebruikt worden, als het goed vriest; anders gaat het kind daaronder te licht zweeten. De houding van het kind moet telkens worden veranderd, om vormveranderingen der weeke sche- delbeendorcn te voorkomen. Den laatsten tijd heeft men met succes proeven geno men met, matrasjes, die met turfstrooisel zijn gevuld. Alle vocht wordt hierdoor on middellijk opgezogen, zoodat het gevaar F. (F.) Hierbij geven wij een paar mantels, die ook door zwaardere dames gedragen kunnen worden. Links ziet men een nauw sluitende mantel van zware diagonaalstof met een tot de ooren reikende pas van seal of nutria, die meteen zeer goed verwarmt. Rechts is een stoffen mantel afgebeeld met moderne mouwen, die op den onderarm met bont zijn bezet, evenals de binnenkant van den opstaanden kraag. voor stukgaan van de huid sterk vermin dert. De kinderwagen mag niet met was doek worden bekleed, omdat hierdoor de luchttoevoer wordt belemmerd. Verder moe ten wij er op letten, dat het kind nooit in het felle licht kijkt. De kamer, waar het kind zich in be vindt, moet groot en licht zijn en liefst op het Zuiden liggen. Niet alleen de kleeding, maar ook alle artikelen, die voor de ver zorging van de zuigeling worden gebruikt, moeten goed waschbaar zijn. Overgordij nen en tapijten nemen wij in deze kamer niet; dat zijn maar stofnesten. De normale temperatuur in deze kamer bedraagt 66 graden Fahrenheit, doch voor pasgeboren kinderen 68 a 72 graden. Er moet dagelijks meermalen flink en lang worden gelucht. Een belangrijk meubel stuk is de babytafel; als het kind begint te kruipen, komt er een babybox bij. Dan is het ook tijd, dat het kind een luierbroek- je (niet van rubber!) gaat dragen, dat aan een lijfje wordt geknoopt. De zuigelingen- gymnastiek, waar tegenwoordig zooveel propaganda voor wordt gemaakt, mag al leen worden toegepast door personen, die geleerd hebben om dit vakkundig te doen. Men mag er verder nooit mee beginnen, voordat het kind vijf maanden oud is. Het kind wordt niet in de babybox gebracht, voordat wij daarin zachte, schoone wasch- bare stof hebben uitgespreid. Alleen dan kunnen wij voorkomen, dat het kind bij het rondkruipen wordt geïnfecteerd met bacteriën, vooral met tuberkelbacillen. Een belangrijk middel om zuigelingen 's winters gezond te houden, wanneer er op onze breedten zoo weinig natuurlijk Moderne Kapsels. Bij gekleede japonnen zijn krullenkapsels zeer in de mode. Zeer vaak wordt in combinatie hiermee 'n haar- versiering gedragen. Een han dige vrouw kan die zelf ma ken en een soortgelijke ver siering aanbrengen op het taschje, dat meestal van de stof der japon is gemaakt. In het midden ziet men een hoofdversiering, die gemaakt is van gouden of zilveren bandjes met gouden resp. zilveren draadjes. Links ziet men, hoe op metaaldraad gouden of zilveren kralen zijn geregen in vier rijen, terwijl rechts zijden of bro- caten lint in ruitvorm is ge vlochten. (E.) De bontgarneering neemt tegen woordig de meest verschillende vormen aan. Er worden passen, vesten, schootjes, mouwen en wat niet al van bont gemaakt. Onze afbeeldingen hebben slechts de be doeling, om eenige voorbeelden te geven. Deze rijke bontgarneeringen zijn ook zeer geschikt, als men een öuderwetsch gewor den of beschadigde bontmantel ertoe wil verwerken. De mantel links is een typee rend voorbeeld van de wintermode. Hij is van zware wollen reliefstof, terwijl een sluiting door ceintuur of knoopen is ver meden, om de lijn ongebroken te behouden. Op de mouwen van bont ziet men een manchet van stof. Rechts hebben wij een mantel van beige wol, die door de knoop- sluiting en het schootje van bont meer lijkt op een mantelcostuum. Ook de ronde, van achteren gesloten pas is van bont, evenals zonlicht is, levert ons de kunstmatige hoog- tezon. Deze is vooral van waarde in den strijd tegen de rachitis, een der voornaam ste bedreigingen voor de gezondheid en de voorspoedige ontwikkeling van het jonge kind. Door de bestraling met de kwarts- lamp van Kanau wordt het kind gehard, terwijl de bacteriën gedood of verdreven worden. Een der bekendste kinderartsen van onzen tijd heeft eens gezegd, dat bac teriën lichtschuw gespuis zijn; licht ver stoort volkomen hun ontwikkelingsgang. Natuurlijk is ook de kunstmatige hoogte- zon in de kinderkamer een hulpmiddel, dat men met overleg moet weten te gebruiken. Vaak wordt de fout gemaakt, dat men de bestraling te lang voortzet. De beste resul taten worden verkregen bij z.g. bestralings douches van 2 a 3 minuten per dag. De zuigeling moet zooveel mogelijk in de frissche lucht zijn. Geen enkele medicijn kan hetzelfde bereiken als de buitenlucht. Reeds van de derde week af moet de zui geling aan frissche lucht worden gewend. Als het zonnig en volkomen windstil is, kan men een kind zelfs bij vorst soms bui ten brengen, maar als er een gure wind staat, kan een temperatuur van 40 graden Fahrenheit nog te laag zijn. Als het weer te slecht is, om met het kind uit te gaan, moet het eenige malen op den dag worden gebracht in een goed verwarmd en gelucht vertrek, waar de ramen eerst enkele oogen- blikken van tevoren zijn gesloten. Met z.g. harden moet men bij een zuigeling nog erg oppassen. Is het kind drie maanden oud, dan kan men het echter eraan beginnen te wennen om zich, terwijl het naakt is, flink te bewegen. Het wordt echter warm toegedekt, voordat de huid koel kan wor den, dus na ongeveer 5 k 10 minuten. De bestraling kan dan gedurende deze oogen- blikken worden toegepast. Is het kind vier maanden oud, dan mag het afwisselend ook op de zijden en op de buik worden gelegd, zoodat ook de rug kan worden bestraald. De eerste voorwaarde bij dit alles is ech ter, dat het kind over het geheele lichaam steeds warm moeten blijven. Elk spoor van afkoeling moeten wij opvatten als een bewijs van schadelijke overdrijving. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactie van dit blad. Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met sen num mer van ons nieuwe Modehiad. waar on geveer 50 modellen zijn afgebehceld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? E. de mouwgarneering aan de ellebogen. Het geheel ziet er bijzonder vlot en jeugdig uit. Van deze beide mantels zijn knippa tronen verkrijgbaar tot en met maat 46, voor slechts f 0.58 per stuk. Van deze beide mantelr zijn knippatro nen verkrijgbaar vanaf maat 44 k f 0.58 per stuk. EEN PAK WORDT GESTREKEN. Het goed strijken van een heerencos- tuum is iets, dat men moet leeren. Om te beginnen, mag de strijkplank niet te zacht zijn, terwijl de stof van het pak nooit in rechtstreeksche aanraking met het strijk ijzer mag komen. Hoe ruwer de stof is, hoe vochtiger de daarop gelegde doek mag zijn. Deze doek mag nooit geheel droog worden, aangezien er dan glimmende plekken zou den ontstaan. De broek wordt op de strijk plank gelegd en overlangs uit elkaar ge slagen. Nu strijkt men eerst elke pijp aan de binnenzijde; daarna worden de knieën met ronddraaiende bewegingen gladgestre ken en eerst wanneer dit gedaan is, wordt de pli aan voor- en achterzijde in de broek gestreken. Voor de jas heeft men een hard, rond kussen noodig, zooals door de kleermakers wordt gebruikt. Hierop worden schouders, revers en kraag gestreken. Al deze deelen worden overigens niet zoozeer gestreken als wel gestoomd en dat vcreischt eenige handigheid. Vesten worden aan den verkeerden kant gestreken. Aan de voorzijde worden zij eveneens slechts gestoomd en met de han den glad gestreken. Tenslotte denken wij eraan, dat het costuum eerst in de kast mag komen, wanneer het volkomen droog is. Zilver kan gemakkelijk gereinigd wor den in een aluminium pan. Elk stuk moet echter het aluminium aanraken. In het water doet men een theelepel soda en een theelepel zout. Tenslotte wordt het zilver met schoon water grondig nagespoeld en met een zachten doek droog gewreven. No. 20003. Verschillende kraagjes. Het eerste is van witte tafzijde met twee befjes en een strikje. Bij het breedere satijnen kraagje zijn de jabotstukken aangeknipt. Het op staande kraagje wordt dichtgebon den met twee lange einden, die ge deeltelijk met borduursel bedekt zijn. Tenslotte ziet men een kraag je, dat van achteren sluit. De patte is aangeknipt en is vastgeknoopt op een strik van Valenciennekant, dich dicht ineengerimpeld op tulle is gezet. No. 20007. Moderne ceintuur van soepel, bestikt leer. Door de gesp is een pijl van barnsteen gestoken en vastgeschroefd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8