Schager Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereen. Jaarvergadering. DE MOOISTE FOTO Theater Royal. Schagen. Onder leiding van den heer M. C. Tuinman, den (nieuwen Voorzitter dezer Vereeniging, vergaderden Donderdagavond een 26 leden in het Noordhollandsch Koffiehuis. De Voorzitter opende de eerste vergadering onder zijn leiding met de clementie der aanwezigen in te roepen als hij als Voorzitter in het oen of ander mocht tekort schieten, riep het welkom aan allen toe, er zijn verheugenis over uitsprekend dat zooveel leden aan wezig waren. En alhoewel de jaarwisseling reeds en kele weken achter den rug was, wenschte spr. in dit nieuwe jaar de leden in gezin en zaak veel geluk en voorspoed. Hij hoopte dat de besprekingen en beslui pen zouden zijn in het belang der Vereeniging. De heer W. D. Niestadt las de notulen, die onver anderd werden goedgekeurd. Van den eere-voorzitter, den heer Schmalz, was bericht van verhindering ingekomen, evenals van den heer Brugman. Naar aanleiding van de notulen werd meegedeeld, dat de heer Schmalz zijn erkentelijkheid had be tuigd over het hem door het Bestuur bij zijn aftreden als voorzitter geschonken blijk van waardeering. Ingekomen stukken, etc. Ingekomen was een schrijven van de Kamer van Koophandel, naar aanleiding van een vraag om in formaties over onder curateele gestelde personen en hun al of niet ingeschreven mogen zijn in het han delsregister. Er bleek uit dat als iemand die was in geschreven, later onder curateele werd gesteld, de curator hiervan bericht zond aan de Kamer van Koop handel, als een onder curateele staande persoon zich •liet inschrijven was dit niet geldig,maar positieve ver hoden schenen wel niet te bestaan en wetswijziging die in deze noodig werd geoordeeld, daarvoor scheen het nog de tijd niet. De vergadering oordeelde zoowel als 't bestuur dit schrijven weinig afdoende en zal deze kwestie aan hangig worden gemaakt bij de Federatie van Mid- denstandsvereenigingen, omdat een afdoende oplos- sipg gewenscht geoordeeld werd. Gebleken was hoe het aankoopen van brandstof door het Rijk was geschied van de Coöperatie te Win keh Geinformeerd was bij den MiddensVandsraad in hoeverre dit geoorloofd was. Ongeoorloofd was het niet volgens het daarvan gekregen advies, maar te betreuren dat dit geschiedde natuur'.,jk wel. Deze aan koopen gingen over Centraal Beheer. De Midden- standsraad had deze kwestie in behandeling geno. men. Door den heer Wissekerke werd er op gewezen, hoe een Landbouwerscoop. uit Friesland, die nu over verschillende provincies werkte, van alles verkocht. Het was begonnen met landbouwwerktuigen, maar nu waren het stofzuigers, kachels, dekens, kortom van alles. Men zette ,d\t in 't groot om a 5 en goed of niet goed, pas of niet pas, wat geleverd was werd niet..teruggenomen en na 8- dagen betalen. Op deze kan het wel voor 5 De vergadering vond het zeer noodig om aan de vele protesten aan de re- geéring ook de hare te paren. Mededeeling was ingekomen van het gemeentebe stuur over de overname dor obligatiesen het tekort der Middenstandswoningbouw. Eén lid had bedankt. De Leesbibliotheek zond rekening en vroeg weder om om f 10.subsidie, wat werd toegestaan. Voorzitter herinnerde aan de oprichting der Fede ratie van Middenstandsvereenigingen uit deze om geving met Schagen als zetel. Dit was een mooi re sultaat. Het jaarverslag. De heer Niestadt brengt daarna het volgende jaar verslag uit: Mijne Heeren. Ook het afgeloopen jaar beleefde onze middenstand moeilijke tijden. Ernstige gevaren bedreigen hen; er varen zeemanschap is noodig om hen door de onstui mige golven de veilige haven te doen bereiken. Ge vaar dreigt van allen kant. De algemeen zoo enorm gedaalde koopkracht der bevolking doet ook de om zetten der middenstanders dalen op ongekend laag peil. Steeds zwaarder lasten worden ons van over heidswege opgelegd. Steeds meerderen bestrijden de bonafide winkeliers met middelen waarover men niet steeds even gunstig denken kan. Steeds feller wordt tenslotte de concurrentie van filiaalbedrijven, waren huizen en coöperaties. Sommige groepen der bevolking trachten de Jdée dat de middenstand een overdadige luxe is in het huidige stelsel der productie en distributie stelsel matig te propageeren. En te midden dezer chaos, het gevolg der vrijwel volkomen economische ontwrichting, tracht de on afhankelijke middenstander stand te houden. Hel door de regeering in uitzicht gestelde en verstrekte crisis-crediet is een volkomen mislukking geworden; immers, 90 der aanvragen worden terzijde gelegd omdat die bedrijven niet meer te steunen zouden zijn Maar ondanks dit sombere tijdsbeeld is de vrije middenstand er nog en zal ook in de toekomst deze middenstand zich weten te handhaven. Maar, mijne heeren, dan is het eenige noodige: samenwerking, ernstige saamhoorighcid in de gelederen van onzen middenstand en eendracht en dan zal mede onze or ganisatie een der krachtigste wapenen tot handha ving van onzen stand blijken te zijn. Onze middenstandsvereeniging is, wat ledental betreft, een toonbeeld voor vele, zeer vele grootere plaatsen. Wij hopen en vertrouwen dat dit zoo moge blijven en wekken U op; werft leden voor onze ver eeniging en blijft zelve uw organisatie trouw en •werkt mede naar uw beste krachten om den midden stand die plaats in de samenleving te doen innemen, waarop hü recht heeft. Verder op deze materie ingaan is hier in dit ver slag niet op z'n plaats en kom ik dus tot de meer interne aangelegenheden onzer vereeniging. En dan dien ik in de eerste plaats te memoreeren het heen gaan als voorzitter onzer vereeniging, van den heer Ch. H. Th. Schmalz, na een bestuursperiode van 30 jaren. Waar in de alg. vergadering van 12 October 1934 door den heer Rotgans, vice-voorzitter, op zoo uitnemende wijze de groote verdiensten van den heer Schmalz geschetst zijn. wil ik hier niet nader op terugkomen, doch nogmaals met voldoening con- stateeren, dat de alg. vergadering onder applaus het ecre-voorzitterschap heeft aangeboden en ook de Kon. Ned. Middenstandsbond de groote verdiensten voor den geheelen Nederlandschen middenstand naar waarde heeft weten te schatten en deze erkende door aanbieding van de eerepenning in zilver van den bond, uitgereikt door het hoofdbestuurslid J. J. Korff in de bestuursvergadering van 17 Jan. 1935. Tot bestuurslid en voorzitter werd gekozen de heer M. C. Tuinman in de alg. vergadering van 12 Octobor 1934. Het zij mij vergund in dit verslag de wensch uit te spreken dat het den nieuwbenoemden voor- Bitter gegeven mag zijn de voetsporen van zijn voor- Sanger te drukken; ongetwijfeld zal hij dan de ver eniging in bloeienden welstand houden, ondanks nood der tijden of tegenslagen, van welken aard haar ook moge treffen. De werkzaamheden van het bestuur waren veler lei en diverse kwesties's konden door het bestuur tot een bevredigende oplossing gebracht worden of er werd regelend in opgetreden. De verhouding tusschen Gemeentebestuur en onze vereeniging was van de meest prettige aard; wij mochten steeds bereidwillige medewerking ondervin den, en in diverse aangelegenheden werden onze adviezen gevraagd en' vrijwel telkenmale opge volgd. Voor deze samenwerking zijn we dankbaar en zij wordt door ons op hoogen prijs gesteld. Het paling-oproer van 1933 herhaalde zich, on danks toezegging van B. en W. en den Gemeenteraad in 1934 met de harddraverij wederom. Een conferen tie van uw dag. bestuur met den loco-burgemeester bracht aan het licht dat een misverstand hier dc oorzaak van was. Wij kregen evenwel wederom da pertinente toezegging dat dit in de toekomst niet meer voor zal komen. Het 1600-jarig bestaan van Schagen vroeg vervol gens en geheel plotseling de aandacht en met groote voortvarendheid wordt getracht in een korte spanne tijds dit feest alsnog voor te bereiden om een waar1 dige en schitterende herdenking tot stand te brengen. Ondanks vele bezwaren werd een commissie ge vormd, maar plotseling kwam stagnatie, doordat zeer gezaghebbende personen op historisch terrein ernstig twijfelden aan de juistheid der stichtings data en deze zelfs pertinent verwierpen en de Kro niek van Dirk Burger van Schoor!, waaruit de gege vens geput waren, als onjuist kwalificeerden. De com missie heeft toen besloten in 1934 geen uitvoering verder aan de plannen te geven en de juistheid na der te onderzoeken. Het bezoek van den Oranjetrein 1934 bracht mede Schagen een bescheiden stapje naar voren, daar het de eerste maal was, dat een dergelijke tentoonstel- lingstrein onze plaats bezocht; ook hiervoor is door onze vereeniging geijverd. Een conferentie met een inspecteur der posterijen had tot gevolg dat de eerste bestelling iets veranderd kon worden en daardoor ruim een uur eerder van bet postkantoor vertrekt tegenwoordig. Vervolgens kwam ter sprake het houden van een verkoopweek op grond van de gunstige ervaring hiermede in Den Helder bereikt. In finesses afdalen zal ik niet, doch volstaan met het memoreeren van het groote succes dat in samenwerking met ,»De Hanze" verkregen is geworden. Was het opzet een uitgifte van 50.000 letters, dit aantal is gestegen tot boven 100.000, een aantal wat cle stoutste verwach tingen overtrof. Een woord van dank voor de vele moeite die dc commissie zich heeft getroost en de groote medewerking door de „Schager Cou rant en de Miduenstandsbank bewezen mag hier niet ontbreken. De reorganisatie van den Kon, Ned. Middenstands bond heeft de volle aandacht van het bestuur gehad en op aandrang van vele vereenigingen. uit den om trek is namens 9 vereenigingen een reglementswij ziging ingediend geworden om te verkrijgen een apart district Schagen en omgeving. Deze idéé hebben wij niet kunnen verwezenlijken en het district XI is gehandhaafd in zijn oors.pronk.e-. lijken opzet en omvat .het, gebied Noord-Holland, Noord. De zetel is evenwel van Alkmaar verplaatst naar Schagen. Ten', slotte kwam tot stand de wëderinvöering eener „Z war te-lijst", ingevolge besluit van de alg. verga dering van 4 Juni 1934, op voorstel van het bestuur.; Het bestuur heeft dezen opzet serieus -under de oogen gezien en voorbereid en getracht liét nuttig effect zoo groot mogelijk te doen zijn. Door algeheele samenwerking is het waarschijn lijk mogelijk de kanker der wanbetaling te beteugel len, van uitsnijden durf ik nog niet gewagen. Alleen door een con amore samenwerking van alle leden is dit slechts te beVeiken en het laatste woord in deze- is dan ook aan u leden der vergadering. Door het bestuur is in het afgeloopen jaar 18 maal vergaderd, terwijl 5 alg. vergaderingen zijn gehou den, waarvan 1 op schriftelijk verzoek van een tien7 tal leden. De Handelswinteravondschool mag zich dit seizoen, in een buitengewone belangstelling verheugen, nk in de eerste klas 56 leerlingen en 14 in de tweede. Een- totaal welke nog maar 1 maal en wel in 1912 bereikt is geweest. De cursus esperanto en machineschrijven verloopen ook weder haar wensch, terwijl de faïéy- we cursus in stenografie onder leiding van dén heer Meijboom ook met succes' is aangevangen. Zoo zien wij dat de nood der tijden dit goéde ten minste nog voortbrengt,-dat men steeds meer en meer wordt doordrongen van het nut en de noodzaak van het vergaren van kennis ook voor middenstanders om te trachten zoo goed mogelijk de moeilijke strijd qm het bestaan aan te binden. Een woord van dank voor den heer Brouwer,, di recteur van den cursus en de heeren leeraren voor de serieuze en uitnemende wijze waarop zij zich van hunne taak kwijten, moet hieraan .worden toegevoegd. Ten opzichte der finantieele resultaten is het min der gunstig gesteld, door regelmatige afname der rijks- en provinciale subsidie en het intrekken der subsidién door buitengemeenten. Bovendien neemt het aantal min- en onvermogende leerlingen steeds toe. Voor de middenstandswonmgen, waarover het ge- heele jaar gedebatteerd is geworden, is tenslotte een oplossing gevonden, en is de gemeente bereid het eventucele jaarlijkscho exploitatie-tekort voor haar rekening te nemen. Een oplossing waarnaar wij steeds gestreefd hebben en die dan ook zeer bevrev digend genoemd mag worden Wanneer wij in dit verband even aanstippen de vele woningen, bijv. in Magnus- en Roosstraat, enz., gedurende al de jaren dat zij er staan, regelmatig met flinke bedragen gesteund zijn door het Rijk enz., en onze middenstandswoningen nog nimmer in wel ken vorm dan ook, gesteund zijn geworden, dan mag terug gezien worden op een gunstige exploitatie. Dat in dezen economisch zoo ontwrichten tijd een sub- sidieering noodzakelijk is geworden, is dan ook ten volle gerechtvaardigd en werpt geen enkele blaam op de gevolgde exploitatie-methode. De Onderlinge Puiglasverzekering werkte als ge woonlijk ook dit jaar wederom tot groote tevreden heid en met zeer gunstige resultaten. Aan het einde van dit verslag gekomen, brengen wij gaarne hartelijk dank aan- allen met wien ik in dit afgeloopen jaar op prettige wijze heb mogen samenwerken; meer spéciaal wil ik memoreeren de Kon. Nederl. Middenstandsbond, de Kamer van Koop handel te Alkmaar en onze plaatselijke pers, van welker redactie wij ook alle medewerking mochten ondervinden en waar wij nimmer tevergeefs een beroep op samenwerking deden. Zoo „cn passant" merken wij op de prettige ver standhouding met de plaatselijke pers en wij den ken dan meer speciaal de Schager Courant. Hoewel veranderingen in zaken enz. nimmer in deze versla gen gememoreerd worden, zal niemand het mij euvel duiden als in dit speciale geval de directie der Scha ger Courant betreffende, een uitzondering gemaakt wordt. Deze maand Januari zijn de nieuw benoemde directeuren in functie getreden en nemen wij af scheid van do heeren Trapman en Kerkmeer in die kwaliteit. Een woord van grooten dank voor de bui tengewone verdienste der scheidende directeuren aan Schagens middenstand bewezen, is hier dan ook alles zins geplaatst. Tusschen onze Middenstandsver. en de Schager Courant heeft sinds een lange reeks van jaren een uitstekende samenwerking bestaan. Maar daarnaast temeer zijn de aftredende directeuren pa raat geweest voor Schagen's belangen en mede heb ben zij Schagen gebracht op het plan waar Schagen thans staat, door het open oog waarmee zij onze plaats gadesloegen en de wijze waarop in hun krant Schagen naar buiten werd bekend gemaakt en naar voren gebracht. Wij vertrouwen dat in de toekomst met de nieu we directie dezelfde, verstandhouding moge voortdu ren en het ook haai* gegeven mag zijn de voetstap pen hunner groote voorgangers te drukken. Ik beëindig dit verslag met den wensch, dat de economische nooden inderdaad haar hoogtepunt over schreden mogen hebben en betere tijden voor Scha gen en de leden onzer Middenstandsvereeniging in het bijzonder mogen aanbreken cn het komende ver- eenigingsjaar voor ons allen moge worden een goed jaar. De heer Trapman zegt zeer verrast te zijn door de vriendelijke en waardeerende woorden in het verslag aan hem gezegd. Spreker dankt daarvoor hartelijk, er op .wijzend dat hij steeds met ambitie en animo zijn steun aan Schagens Middenstand heeft gegeven. Spr. geeft de verzekering, dat de nieuwe directeuren, waar van de een in de bekende sfeer der oude directie is opgevoed en de ander als middenstander een beken de staat van dienst heeft, ook op hun beurt alles zul len doen om onze middenstand en daardoor Schagen te steunen. Bestuursverkiezing en verschillende re keningen en begrootingen. Tót bestuursleden worden herkozen de heeren W. D. Niestadt, D. Wit en M. Wissekerke, alle drie met nagenoeg algemeene stemmen. De heeren nemen hun benoeming aan, daarmee door den Voorzitter gefeli citeerd. De Penningmeester, de heer A. M. Kossen, biedt zijn rekening en verantwoording aan met een batig saldo van ongeveer f 100.Begonnen was met een flink nadeelig saldo, dus was de finantieele positie niet ongunstig. De begrooting wees een vermoedelijke ontvangst en uitgaaf cijfer aan van f890.59, met een bedrag voor onvoorzien van f376.39. Inlichtingen werden nog gevraagd over de zomer en winterdienstregelingen die door Algemeen Belang werden verspreid en waarvoor met do kosten in de telefoon f50.-- werd afgedragen aan Algemeen Be lang. Dit bedrag werd belangrijk gevonden en Alge meen Belang, gezien haar weinige werkzaamheid, zou zeer zeker zelf wel een goede kas hebben. Het bl'eèk echter, dat op verzoek der Middenstandsvereeni ging deze dienstregelingen waren uitgebreid met te- lèfoondienstvermelding en deze buiten de gemeente ruim waren verspreid. Dit bracht hoogere uitgaven vóór drukken en vooral porto mee en dus was deze uitgaaf alleszins gerechtvaardigd. Rekening en begrooting werd goedgekeurd. De heer Kouseband gaf als administrateur een uit voerig verslag over den Middenstandswoningbouw. Daar er verschillende woningen leeg staan, sommigen eep geheel jaar aaneen, was het finantieele beeld verre van gunstig en was het verlies f 1524.86 en de reserve gedaald tot f 1409.40. Voorzitter wees er op, hoe de gemeente hier door tekortdekking en overname obligaties, de helpende hand had toegereikt. De begrooting werd eveneens aangeboden. Beide werden goedgekeurd, nadat de commissie met het nazien belast, en bestaande uit de heeren Van der Hoven en Anderson, gunstig had geadviseerd. De heeren Anderson cn Bakker' werden benoemd voor de commissie om het volgend jaar de rekening na te zien. Dé heer C. Schmalz bracht een uitvoerig verslag uit over de Zésdaagsche, de zoo goed geslaagde ver koopweek, memorcerend het groote succes daarvan. Het voordeelig saldo was f 118.76, welk bedrag latei- als alles, ook het nog steeds hangende proces was .afgewikkeld, zoowel aan de Middenstandsvereeniging •im. de Hanze zou worden afgedragen. De heer Kossen werd aangewezen om de beschei den van den penningmeester na te zien. Voorzitter bracht allen die hadden meegewerkt om deze week zoo schitterend te doen slagen, hartelijk dank en hulde voor hun werk. De Zwarte Lijst. Door den heer Anderson werd het volgende verslag uitgebracht over de in Schagen in het leven geroe pen Zwarte Lijst Wij moeten, addus de heer Anderson, dit ver slag aanvangen met onze verwondering er over uit te spreken, dat nog niet meerdere le den van dit nieuwe incasso-apparaat het- welk de vereeniging hen aanbiedt gebruik 1 maken, daar toch sinds het korte bestaan reeds aardige successen werden behaald. Om U eenige voorbeelden te noemen: Er werd bij ons ingediend een vordering van circa f 10.—, dateerende begin 1931, welke de winkelier, ondanks herhaalde pogingen, hetzij door persoonlijk aanschrijving, hetzij door aan- bieding, van kwitanties, niet binnen had weten jte krijgen. Na onze eerste aanschrijving volgde een voorstel tot afbetaling. De eerste aflossing kwam intusschen prompt op tijd binnen. Een jongmensch kocbi meerdere luxieuse zaken, maar betaling bleef achterwege. Ook onze eerste aanschrijving had geen succes. On ze tweede brief, waarin wij 'n uiterste termijn van 3 dagen stellen, had tot resultaat, dat de jongeman reageerde,-zoodat hij met den win- keiier een aflossingsregeling trof. De eerste rijKsdaaldcr werd juist vanmorgen betaald. Een winkelier had op iemand een vordering groot f42.Dreigementen hielpen niet. Op den laatstcn dag van den tweeden termijn (alle leden van de commissie hadden reeds hun paraaf gezet voor het plaatsen van den naam op de zwarte lijst) kwam hij bij ons en in tegenwoordigheid vari den winkelier troffen wij een afbetalingsregeling. Nog meerdere aardige resultaten bereikten wij, maar zullen U hiervan geen opsomming geven. Ook indirect heeft het instellen der zwarte lijst al een goede werking. Zoo vernamen wij dezer dagen van twee verschillende zijden, dat oude posten, zonder de laatste weken te zijn aangemaand, werden betaald. Op het oogenblik zijn er nog 21 gevallen in behandeling, terwijl er 1 naam op de lijst prijkt, terwijl in totaal 24 gevallen tot een to taal bedrag ad f577.19 in onze handen ter af- doennig werden gesteld. Ongemerkt wordt, dat deze zwarte lijst niet geheel is geworden wat het moest zijn en dat ontbrak een voldoend inzicht van klanten die langzaam in het betalen waren. Wilde een middenstander een goed inzicht in de soliditeit der klanten krijgen, dan moest ook hiervan een zoo ruim mogelijk inzicht gegeven wördeh. Een uitvoerige discussie volgde, met als resultaat dat nog pas deze zwarte lijst werkte en de resultaten eerst moesten worden afgewacht en uitbreiding zoo noodig aan dit instituut kan worden gegeven. Nieuwe leden, waaronder één geweigerd. Er werden een 15-tal nieuwe leden bij acclamatie aangenomen. Over de toetreding van de firma Albert Heijn werd niet eenstemmig gedacht. Een dergelijk Groot-bedrijf behoorde in een Middenstandsvereeni ging niet thuis, werd geoordeeld, terwijl van ander9 Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER I zijden een lans voor toetreding werd gebroken, ma. de ook omdat het reglement noch statuten het ver-i bood en de Middenstandsbond het eveneens niet ver-* bood, maar aan de plaatselijke vereenigingen over liet. Bovendien was de filiaalhouder al jaren lang een geacht burger. De stemming wees uit, dat 17 le den zich voor en 9 tegen toelating verklaarden. En hoewel deze meerderheid groot was, was ze niet groot genoeg voor toelating, omdat het reglement tweederde der uitgebrachte stemmen vereischte vocfr toelating en dit was 17 1/3. Rondvraag. Bij de rondvraag werd door den heer J. II. Schene een lans gebroken voor een in dit voorjaar te houden verkoopweek, wijzend op het groote succes der ge houden verkoopweek. Er kwam eenig verzet uit de vergadering, dat wees op het weinige succes voor bakker, slager en winke lier, en werd tenslotte door den heer A. M. Kossïh op het houden van een referendum onder de leden in deze aangedrongen. Voorzitter achtte de ledenvergadering in deze het aangewezen lichaam om te heslissen. Het bestuur zou de kwestie bestudeeren, daarvoor een speciale ledenvergadering beleggen en kan de beslissing dan vallen. Algemeen werd dit goedgevonden. Een klacht werd geuit over de plaatsing van kra men en tenten op den dag der Paascbtentoonstelling, deze werden gewenscht met het front naar de winkels. Waar het a.s. Zaterdag, dus heden, algemeene vergadering der Paaschtentoonstelling is, werden be langhebbenden daarnaar verwezen. Voorzitter wees nog op het noodzakelijke voor de leden om hun assuranties te herzien, te hoog als in den regel de verzekeringen liepen. Ook het houden der voetingen buiten de verzeke ring werd door den heer Wissekerke sterg ontraden, omdat deze voetingen tegenwoordig veelal werden afgekeurd. Toen kon de voorzitter tot sluiting overgaan, na dat de. heer Trapman hem hulde voor zijn uitstcr kende leiding had gebracht. Het programma van Theater Royal van deze week vermeldt twee hoofdnummers. Eerst is daar „Om moreele redenen ontslagen", een boeiend gespeelde film. Het is in het begin van deze eeuw, dat te Praag een huwelijk werd gesloten, dat den menschen lan gen tijd gelegenheid tot praatjes zou geven. Op den trouwdag werd den bruidegom, Dr. König, namelijk een bundeltje overhandigd waarin een baby was, dat volgens een bijgevoegd visitekaartje Mar ie Doorn heette Na den doud van Marie's eerste pleeg moeder kwam zij in het huis van den molenaar B'o- ritzky, waar zij met diens zoon Klemens wordt opge voed Jaren zijn voorbij gegaan en Klemens, een knappe jongeman, staat op het punt naar Praag te gaan, om zijn studie te voltooien. Bij het afscheid nemen, ontdekt hij, dat Marie meer voor hem is dan een jeugdvriendinnetje en zegt. dat hij haar hef heeft. Deze mededeeling is echter niet zeer troost rijk voor Marie, daar Klemens. om zijn ouders een plezier te doen, met een ander verloofd is. Zij wil niet langer tusschen Klemens en zijn verloofde staan en verstrekt, naar de hoofdstad, waar zij een betrekking hoopt te vinden Door. haar onervarenheid wordt zij echter het slachtoffer van den koppelaar Mokratschek, die haar eerst van haar eigendommen berooft, waar door zij voor hem een gemakkelijker werktuig wordt. Hij verschaft haar een betrekking als kellne- rin en laat haar kennis maken met Jansky, een ar-, chitect. Deze vindt het knappe, onervaren meisje, aardig en bezorgt haar een betrekking als gezel schapsdame, in een beschaafde familie. Ilij geeft haar een visitekaartje met 't adres .doch wordt bru taal, waarop Marie hem terugwijst, 's Avonds veroor zaakt Jansky opzettelijk een spektakel in het café, waarna Marie vertwijfeld wegloopt. Mokratschek volgt haar en bereikt haar juist op het moment, dat zij Klemens ontmoet. De vertrouwelijkheid, waar mede Mokratschek haar behandelt, brengt Klemens op de gedachte, dat dit Marie's minnaar is en hij wendt zich af. Door dit voorval is Marie geheel en al vertwijfeld en zij springt m het water, doch wordt gered en in het huis van de schoonmoeder van Jans ky gebracht, wier adres men op Marie vond. Zoo komt Marie door een wonderbaarlijk toeval in het huis van Mevrouw Rivoli, haar moeder. Zoodra deze bet meisje herkent, besluit zij alles aan haar goed tc maken en haar niet meer te laten gaan. Op zekeren dag komt Jansky van een reis terug in het huis van zijn schoonmoeder Als hij Marie ziet, denkt hij, dat zij voor hem in dat huis is gekomen en in een oogenblik dat hij gunstig acht, valt hij het meisje lastig daar staat plotseling zijn vrouw voor hem. Blind van jalousie schiet zij haar man neer en beschuldigt Marie van den moord. Klemens zal haar verdedigen. Op een aangrijpende wijze schildert hij het noodlot van het arme meisje. Elk woord van Klemens treft de moeder als een messteek. Zij bekent, dat Marie haar dochter is en de rechtzaal wordt het tooneel van een aangrijpende scène tusschen moeder en dochter. Onder den in druk dezer gebeurtenissen legt de ware schuldige een bekentenis af. Marie wordt vrijgesproken. De tijd van haar lijden is voorbij. Aan de zijde van haar jeugdvriend Klemens gaat zij een gelukkige toe komst tegemoet. TIJDELIJK ONDERWIJZERES. Wegens ziekte van de tegenwoordige is tot tijdelijk onderwijzeres te Sint Maarten benoemd Mej. A. H. P. de Vries, alhier. VEREENIGING VAN SPIRITISTEN. Op Woensdag 23 Januari hield „Harmonia", de Ned. Vereeniging van Spiritisten, in Hotel Igesz een pro- paganda-avond. Als spreekster trad op mevr. Ak- kringa. Spreekster gaf een duidelijke uiteenzetting van de beginselen van het spiritisme en achtte deze avonden religieus zoo hoog. dat het haar was alsof zij stond op heiligen grond. Men moest dan ook niet verwachten, dat zij sensatie bracht, doch zuiver re ligieus werk. Mevr. A. merkte op, dat een der merkwaardigste gaven de psychometrie, was, omdat deze zooveel van andere gaven in zich sluit. Een cn ander werd met verschillende voorbeelden toegelicht. Zij spoorde de aanwezigen aan, veel te lezen over het spiritisme. Daarna werden eenige voorwerpen gevraagd, aan de hand waarvan mevr A. bijzondere mededeelin- gen wist te verstrekken. Alvorens tot behandeling over te gaan, vraagt zij wie van de aanwezigen een groote brand heeft mee gemaakt. Zij ziet veel vuur, en geeft aanduiding, dat het een bakkerij moet zijn. Een in de zaal aan wezige dame blijkt hiermede iets uitstaande te heb ben en vertelt een portemonnaie te hebben gedepo neerd. Daarna wordt een hinkend persoon beschre ven en eveneens de eigenares van de portemonnaie eenige goede wenken gegeven. Na tal van voorwer pen zoo te hebben behandeld, werd de avond geslo ten, zoodat mevrouw Akkringa nog met den trein van pl.m. 10 uur naar Den Haag kon vertrekken. Wij kunnen deze psychometrische avonden ten zeer ste aanbevelen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 10