fa. G. DE WAARD DAMES CORSETSPECIALISTE Inbraak of... Uw figuur is van zeer groot belang. Laat U dus raadplegen door Eerste Klasse Zitdag Woensdag 30 Januari van half elf tot half vier. Alléénverkoop „KALASIRIS". SCHAGEN MARKT'0 VERZICHT. Zooals op andere markten was hier de handel in vette koeien een Donderdag jl. trekkend. De hoogste noteering was 30 ct., in massa f240. Aardig waren melkkoeien aangevoerd. Deze han del was goed. Do handel in geldekoeièn ging ook wel. Vaarzen voor den handel waren niet aange voerd. Nuchtere kalveren was de handel iets minder; het scheelde wel 2 a 3 gld. per stuk bij de vorige week Oude slachtschapen, jonge vette schapen en over houders, alles even stug. Het wil nog maar niet met de schapen. Handel in paarden goed. Er waren we* r heele beste aangevoerd en een grooten aanvoer. De handel in vette varkens vlug. Hoogste notee ring 17 ct., dat hebben wij lang niet genoteerd. Big gen en schrammen duurder, met een vluggen han del. Zoo moet het gaan! Qp de kippenmarkt aardig drukte; handel goed, xnaar niet lager. Het scherm gaat op. Eerste tafreeL Het was in den jare negentien honderd vier en dertig, een paar dagen voor St. Nicolaas, dat er uit een portefeuille, zich bevindende in de linnenkast, in een boerenhofstede op Tolke gem. Schagen, een be drag aan geld in bankpapier werd gestolen. Ieder ■weldenkend staatsburger zou hiervan direct ter be- vocgder plaatse aangifte hebben gedaan, doch de be woner verwachtte blijkbaar nog een tweede visite, weshalve hij verzuimde aangifte te doen. Het duurde zoo een veertien dagen, toen de bewoner van oordeel was dat het bezoek nu toch wel gauw eens komen kon. Ter beveiliging ging men naar den majoor der Rijksveldwaci\t met liet verzoek eens te komen wa ken. Meteen werd er toen bij gezegd, dat er reeds in begin Dcceniber een diefstal gepleegd was. Het be vreemde majoor Hol erna, dat daarvan dan geen aan gifte was gedaan, doch niettegenstaande dit werd door den majoor in den nacht van 21 op 22 Decem ber de landbouwer zijn spullen bewaakt, doch wie er kwana, geen visite, 's Morgens werd toen met ma joor Holicma overleg gepleegd of bewaking nog nood zakelijk. was. Hoe het ook zij, de bewaking werd niet voortgezet. Den daarop volgenden nacht kwam de verwachte visite echter wel, tenminste volgde 's morgens vroeg aanryifte bij den majoor. Deze nam het onderzoek di rect met spoed ter hand. De politiehond-geleider Van Ieparen uit Callantsoog werd met zijn beestje ont boeien, en gezamenlijk een bezoek aan genoemde boe renhofstede gebracht. Uit den aard der zaak vlotte 'riet onderzoek niet. De dader zou door middel van inklimming binnen gekomen zijn en vervolgens de linnenkast aan een grondig onderzoek hebben onder worpen. De sleutel lag op een verscholen plaats en na liet bezoek zou de dader den sleutel weehop die plaats hebben neergelegd. Tenminste hij Jag er bij het politieonderzoek weer. Eén accurate dief. Voor de Amsterdamscho recherche om van te Watertanden. Het onderzoek bracht zoo geen resultaat op. De po- UlT de OMGEVING JEROEN VEREENIGING VOOR SLECHTHOORENDEN. Feest- en Propaganda-avond ter gelegen heid van het 12y2-]arig bestaan. De afd. Alkmaar van de Vereeniging tot Bevorde ring der Belangen van Slochthoorenden, waaronder behalve de stad Alkmaar, ook ressorteeren de omlig gende gemeenten, w.o. Heilo, Schoorl, Schagen, Ber gen en Anna Paulowna herdacht dezer dagen haar 12y2-jarig bestaan. Teneinde het nuttige met het aangename te ver eenigen en rekening houdende met de tijdsomstan digheden, had het bestuur Donderdag in de boven zaal van hotel Centraal te Alkmaar een feest- en propaganda-avond georganiseerd, welke zeer goed was bezocht. Nadat een strijkje, bestaande uit slechthoorende dames en heeren, een openingsmarsch had ten ge- hoore gebracht, heette de secretaris, de heer G. Lccr- kamp namens het bestuur alle aanwezigen hartelijk welkom. Spr. moest er zijn spijt over uitdrukken, dat de groepstelefoon welke 's middags bij de proefne ming nog uitstekend had gefunctionneerd, niet werk te Men hoopte echter het euvel nog te herstellen. De heer Leerkamp richtte daarop een speciaal woord van welkom tot den secretaris van den Ar menraad; tot de hoofdbestuursleden, de heeren Hei- thekker en Klein, waarvan eerstgenoemde den al gemeen voorzitter, den heer Herman Snijders, ver ving, daar deze door een licht ongeval dat hem overkwam, verhinderd was aanwezig te zijn en ten slotte tot de heeren Linthorst, directeur en de Bruin, leeraar, aan de gem. school voor slechthoorenden te 's-Gravenhage, die een nieuwe film van de school zouden verfoonen. Iets, waarvoor het bestuur zeer dankbaar was. In korte trekken memoreerde spr. vervolgens het ontstaan der afdeeling nu 12y2 jaar geleden en den gestadigen groei sedert de oprich ting. Toch meende spr. dat nog te weinig aandacht werd besteed aan het lot der dooven, teneinde aan die uitgestootenen levensblijheid te geven. Steeds stond do ver. on de bres en spr. hoopte dat velen dit op dezen avond zouden inzien en als lid tot de ver eeniging zouden toetreden. Onmiddellijk hierop werd begonnen met de ver tooning van de film ongenomen aan de gemeente lijke school voor slechthoorende kinderen te 's Gra- venhage. Toegelicht door den directeur der school, den heer P. Linthorst kregen we in deze 3-deelige film zeer veel interessants te zien en ook te hooren van deze prachtige inrichting van onderwijs, welke een zoo heerlijk zegenrijk werk verricht. Wij zien in het eerste deel, hoe de S.H. kinderen die de gewone school moesten verlaten, omdat ze door hun doofheid niet mee konden komen en der halve verschoppelingen werden, vol levensblijheid zijn op hun weg naar school. Ze komen per trein, tram, bus of fiets uit den omtrek naar Den Haag of ze komen uit de stad zelve. Maar Hen gaan graag nar „hun" school en voelen zich volkomen geliikwardig aan elkander. Alle kin deren worden apgenomen. doch niet vóórdat ze door den oor-, neus- en keelarts terdege zijn onderzocht. Maar allen gaan graag naar „hun" school en voelen zich volkomen gelijkwaardig aan elkander. Alle kin- litiehond, een ervaren speurder, werd lucht gegeven en apporteerde een damesschoen afkomstig van de vrouw des huizes. Hoe men ook trachtte een an der spoor te vinden, het bleek afwezig. De dader zou door een raam naar binnen zijn ge komen, doch hoe de twee politiemannen ook zwoeg den, open ging het raam niet. De dader moest dus wel een geweldige spierkracht gehad hebben. Het resultaat van het onderzoek der politicambtena ren en de politiehond bracht dus geen enkel bewijs aangaande deze poging tot inbraak en men kwam tot een hier niet te relateeren conclusie. Wel verdacht de heer des huizes iemand, doch op dergelijke losse gronden, kon de Rijkspolitie niet tot verhoor of even- tueele arrestatie van dien persoon overgaan. Dit ge val ging uitsluitend over de bewuste poging tot in braak in den nacht van 23 December 1934. Het on derzoek werd als besloten beschouwd. Tweede tafereel. Met bovenstaande conclusie, die den landbouwer bekend was, ging deze niet accoord. De Majoor be schouwde deze zaak als afgedaan. Naar wie zich thans te wenden? Er volgt een brief aan den heer van Justitie te Alkmaar. Doch deze is blijk baar na Aigewonnen informaties en gelezen rappor ten van eenzetïde.. oordeel, althans men hoorde taal noch teeken. Wat Naar de Burgemeester, die in zijn kwaliteit van Hulpofficier waarschijnlijk wel uitkomst wist. En of deze uitkomst wist. Zonder eenig ander bericht of rapport of informatie verd gemeenteveldwachter Flapper met het onderzoek belast, doch niemand mocht het weten. Zelfs zijn collega wist er niets van. Ook de Majoor werd van dit hernieuwde onderzoek niet in kennis gesteld. Derde tafereeL En zoo kunnen we ons dan indenken dat op een of anderen dag in December 1934 gemeenteveldwachter Flapper op de Tolke arriveert en op de bewuste boer derij zijn onderzoek begint. Wat viel daar echter feitelijk nog te onderzoeken. Alleen op de reeds gege ven verklaringen, waarop de Rijksveldwachters niet konden ingaan wegens te weinig vasthoudendheid, werd toen de verdachte persoon gehoord, die toen zoo als de landbouwer ons gistermiddag mededeelde, een bekentenis schijnt afgelegd te hebben aan gemeente veldwachter Flapper. Normaal genomen, wordt dan altijd proces-verbaal opgemaakt, doch in deze zaak werd een en ander blauw, blauw gelaten. En zooals het altijd gaat, het publiek ging, toen de politie, in casu Flapper, geen dader definitief aanwees, zelf een verdachte aanwij zen. Deze vond een en ander lang niet naar zijn zin. Op Tolke begon men toen lont te ruiken en den „werkelijken" dader werd geneomd. Thans zegt heel Tolke wie het is. De zaak werd geheim gehouden! Procesverbaal zal nu wel moeten volgen. Het lijkt ons, dat in deze zaak al te geheimzinnig wordt ge handeld. Als zelfs een der gemeenteveldwachters niet eens weet waarover het gaat, terwijl particulieren er reeds over spreken. Het is met de samenwerking tus- schen onze gemeentepolitie onderling blijkbaar niet best gesteld. En ook lijkt ons de verhouding tusschen de gemeentepolitie en de Rijksveldwacht toch niet zooals gewenscht. In deze gaat toch voor alles: Een dracht maakt macht.. AANRIJDING VAN EEN LANTAARNPAAL. De lantaarnpaal, staande voor het Stationsgebouw der Nederlandsche Spoorwegen, moest het Donder dagmiddag weer eens ontgelden. Een der daar ge- stationneerde bussen reed achteruit tegen den paal, die heel statig naar den grond gebogen werd, zon der echter af te knappen. Wel bekwam de lamp eenige schade. Vanwege de gasfabriek is do omge vallen lantaarnpaal, die gevaar voor het openbaar \^èMèeF'\>^leVfetdè, wëêr ¥echtgezet en" van ëëridrï- deren hoed voorzien. Van schuld of nalatigheid is ons niets kunnen blijken, zoodat de aanrijding als een ongeluk moet worden beschouwd. deren worden opgenomen, doch niet vóórdat ze door- Overduidelijk blijkt hier, met welk een groote moei te het onderwijs geven, doch ook het onderwijs ont vangen gepaard gaat; met welk een geduld en vol harding er gewerkt wordt om het S. H. en hoorend- stomme kind een volwaardige plaats te geven in de maatschappij. Aan het einde van dit deel zien we, welke een genot de jaarlijksche schoolreis verschaft. Het derde en laatste deel tenslotte toont, hoe aan de medische verzorging op school de grootste aan dacht wordt besteed. Tevens krijgt men een kijkje op de uitstekende wijze waarop de kinderen in de pleeghuizen worden verzorgd. De zwakke leerlingen gaan naar de gezondheids- kolonie; ook de Padvinderij wordt druk beoefend; eens per jaar betrekken de jongens zelfs een kamp. Het slot van de film geeft nog een practische lip- leesles te zien, waaruit men de leering trekken kan, welk een belangrijke hulp nog aan vele S. H. kinde ren kan worden gegeven. Nadai daarna nog een film was gedraaid van de 'algemeene vergadering op het Landhuis der Ver eeniging te Lunteren ,in 1933 en de muziek zich nog eens had doen hooren, nam de heer Heihckker, lid van het H.B. het woord tot het houden van een feest- en propaganda-rede. Spr. begon met te zeggen, dat helaas de groeps telefoon niet in orde was gekomen en hij dus pro beeren zou, zoo duidelijk mogelijk te spreken. Inplaats van den algemeenen voorzitter, den heer Herman Snijders, wilde spr. de afdeeling namens het H.B. van harte gelukwenschen. Spr. schetste vervolgens, hoe op 24 November 1907 door de stich ting van een fonds voor S. H. de stoot tot oprichting der vereeniging werd gegeven, en memoreerde hoe in den aanvang de valsche schaamte van zoo velen, moest worden overwonnen; hoe al meer het begrip diende door te dringen, dat ook de S. H. een plaats opeischten in ae Maatschappij en welke een harde strijd moest worden gevoerd tegen de toenmaals we lig tierende kwakzalverij. Spr. wees op hetgeen de vereeniging deed in het belang der S. H. en vestigde er met nadruk de aandacht op, dat de keuze van het hoor-instrument van groot belang is. De heer Heithekker eindigde met een korten terug blik op de werkzaamheden der in 1922 opgerichte afd. Alkmaar; prees het actieve bestuur en den jeug digen ijver van den 70-jarigen correspondent te Ber gen, den heer Huizinga en wenschte de afdeeling kracht, moed, optimisme en saamhoorigheidsgevoel toe op haar weg naar het zilveren jubileum. Appl. Nadat de heer Leerkamp den heer Heithekker dank had gebracht voor zijn hartelijke woorden en de muziek zich nog eens had doen hooren, was de avond teneinde. WIERINQEN Burgerl, stand van 18 t.m. 24 Jan. 1935. Geboren: Cornelis Roelof, zoon van N. Scheltus en J. Iedema. Gehuwd: A. W. de Greef en A. Breet; A. Siemens en C. Bakker Ndr.; D. P. Ypma en S. Hummel. Vischerijwet. De vereeniging van Zuiderzeegemeenten heeft reeds eerder de wenschelijkheid te kennen gegeven dat een regeling worde getroffen waarbij visschersvaartui- gen in het IJsselmecr van een letterteeken en num mer worden voorzien. Tot dusverre, immers waren h<ervoor door de regeering geen regels gesteld. De vereeniging heeft overleg gepleegd met den Minister en stelt nu voor cm een en ander bij ge meentelijke verordening te regelen. Aanvankelijk meende de Minister hiertegen bezwaar te moeten maken, omdat wanneer de schipper buiten gemeen telijk water zou visschen, hij niet vervolgbaar zou zijn als niet aan de bij verordening gestelde eischen was voldaan. (Een verordening van den raad geldt iiJL alleen binnen de grenzen der gemeente cn niet daarbuiten.) De vereeniging echter meent dat dit i nde practijk niet tot moeilijkheden aanleiding zal geven (men beschouwd het gewoon als niet territoriaal water, en daar zijn ook regelen voor gesteld.) Zij noodigt het gemeentebestuur van de Zuidergemeenten uit, een verordening regelende het nummeren en lette ren van visschersvaartuigen in het IJsselmeer vast te stellen. De inhoud hiervan geven wij in het kort weer. Een letter en nummer kan men aanvragen ter gemeente-secretarie. liet letterteeken is hetzelfde als reeds vastgesteld is ingevolge de visscherijwet Van elke verandering (verkoop e.daan het vaar tuig moet worden kennisgegeven ten gemeentehuize. Het vaartuig, dat zoowel benoorden als bezuiden den Afsluitdijk vischt, moet hetzelfde nummer voe ren, dat haar krachtens de Visscherijwet is toegewe zen voor het uitoefenen van de kustvisscherij be noorden den dijk. Wanneer men met een vaartuig de IJsselmeervisscherij wil gaan beoefenen, moet men daarvan kennisgeven. DEN OEVER. Verloting ten bate der Vereen. „Huisver zorging." Zooals wij reeds eerder van deze plaats meldden is voor eenige maanden door bovengemelde ver eeniging een verloting op touw gezet. Niet minder dan 43200 loten a 2 cent moeten voor dit goede doel verkocht worden. Naar wij van bevoegde zijde ver namen is reeds een belangrijk kwantum van de lo ten verkocht, doch allen zijn nog lang niet weg. Ten einde de ijverige verkoopsters aan te sporen nog meer hun best te doen, waren door een persoon, die onbekend wenscht te blijven, geldprijzen uitgeloofd voor hen die steeds weer nieuwe voorraden voor verkoop van het hoofddepot betrokken. De verkoop sters mochten dan raden naar een cijfer dat gelegen was tuschen 1 en 1000. De uitslag hiervan, die jl. Donderdag door den Burgemeester bekend werd ge maakt, laten wij hieronder volgen: De eerste prijs ten bedrage van f10 werd niet minder dan door 4 personen geraden en wel door mej. B. Ruitenburg, mej. B. Luijt, den heer D. Nieuwbuurt en mej. A. Dekker Jbd. Het te raden nummer was 123. Het Be stuur van Huisverzorging heeft besloten het hiervo- ren genoemd bedrag onder de vier winnaars te ver- deelen. Mej. B. Ruitenburg schijnt goed te kunnen raden, want de tweede prijs werd ook gewonnen door deze dame. Het te raden nummer was en de prijs f5. De derde prijs, zijnde f2.50, werd gera den door mej. D. Kok, Het getal was 333. Verder heeft meergenoemde vereeniging een zeer origineele manier bedacht om van haar loten af te komen. Een boekje loten, bestaande uit 60 stuks, wordt in een blikken doosje gedaan, waarin tevens bijgaat een schrijven wat een beleefd verzoek ver meld om enkele lootjes te koopen en het betreffen de bedrag ervoor in het doosje te doen. Deze doos jes worden in verschillende brievenbussen gewor pen en zoo circuleeren heel wat lootjes zonder ver koopster. Degene die de laatste lootjes koopt, wordt verzocht het doosje met geld te bezorgen bij een der dames van het bestuur van „Huisverzorging". Op deze manier is er al heel wat verkocht. Als prijs aan deze verloting is verbonden een gouden horloge ter waarde van f 90. Wij spreken den wensch uit dat „Huisverzorging" binnen afzienbaren tijd van haar loten af is. ANNA P A V IO W N A VAN EWIJCKSLUIS. Donderdagmiddag werd in het lokaal van den heer Chr. Hoogmoea een vergadering gehouden, uitge-" schreven door de vereeniging „Visscherijbelangen", doch mede toegankelijk voor ieder belanghebbende bij de zoetwatervisscherij, waarbij de bedoeling voor op stond, een afdeeling te vormen van de Hoofdaf- deeling Zoetwatervisscherij der Nederlandsche Heide Maatschappij. - Voor bedoelde I-Ioofdafdeeling was tegenwoordig de heer Brink, ambtenaar van bedoelde Hoofdafd., die hiertoe een inleiding zou houden, terwijl burge meester Lovink door zijn aanwezigheid mede blijk van belangstelling gaf. Dc voorzitter, de heer K. Keuris, opende de verga dering. Do heer Brink zet hierop uiteen, hoe de Heide-Mij. er toe gekomen is, zich ook met de visscherij-aange- legenheden te bemoeien. Via de verbetering van den bodemcultuur en het aanleggen van een vischvijver kwam er contact met de visschers en waar ook de bevordering van den vischrijkdom kan worden be schouwd als verbetering der bodemcultuur, werd ook dit in het werkgebied der Heide-Mij. opgenomen. Aanvankelijk bezochten de vertegenwoordigers der toegetreden visscherij-organisatie ook de gewone ver gaderingen der Heide-Mij., maar waar het belangen- verschil deze vergaderingen voor beide groepen ten deele ongenietbaar maakte, werd later overgegaan tot de vorming eener aparte organisatie, waaruit de tegenwoordigo hoofdafdeoling is gegroeid. Th'ans zijn daarbij negentig afdeelingen aangesloten. Spr. geeft een uiteenzetting over het doel der Hoofdafdeeling, waaruit blijkt hoe omvangrijk het terrein is, waarop dezo zich beweegt als: het bevor deren van een doelmatige inrichting van het vis- scherijbcdrijf, het beschermen en poten van waarde volle vischsoorten (schoties. edelkarper snoekbaars, enz.), het aanleggen en instandhouden van paai- plaatsen, het tegengaan van de vermenigvuldiging van voor de visscherij schadelijke dieren (otters, aal- scholven, de Chincesche wolhandkrab, enz.) het ver krijgen van goede wettelijke regelen tegen waterver ontreiniging, wegneming van belemmeringen in de uitoefening van het bedrijf, het streven naar verbe teringen in de uitoefening van het bedrijf, het stre ven naar verbetering der economischen toestand der visschers, bevordering van afzet van Nederlandsche zoetwatcrvisch, hulp en voorlichting bij aankoop van visscherij, benoodigdheden, bevordering van coöpe ratie op het gebied der zoetwatervisscherij, bevorde ring van samenwerking tusschen eigenaren van vischwatcr en de visschers, het voordragen en be vorderen van visscherij-belangen hij de openbare be sturen, bet uitgeven van een visscberij-blad en ande re geschriften op visscherij-gebied betrekking heb bend, ontwikkeling van bet vakonderwijs, het houden van vergaderingen ter bespreking van visscherij-be langen, het houden van voordrachten en lezingen, het bevorderen van wetenschappelijke onderzoekin gen, enz. enz. Wat betreft de voormalige Zuiderzee, thans het IJsselmecr, hierop hebben reeds uitzettingen plaats gehad van schotjes en houting, tenvijl ook het vraag stuk van bot-uitzetting thans ernstig onder de oogen wordt gezien. Aan de organisatie is tevens een Ongevallenfonds verbonden, waarvan het ieder lid vrij staat, of hij hierin al of niet wenscht deel te nemen en waaruit bij ongevallen, aan de leden overkomen bij de uit oefening der visscherij, welke levenslange invalidi' tijd of den dood ten gevolge hebben, uitkeering aan de deelnemers of bun nabestaanden verstrekt. Spr. meent, met deze uiteenzetting voorloopig te kunnen volstaan en zal eventueele vragen, naar aanleiding hiervan gesteld, gaarne beantwoorden. Na een kleine pauze worden verschillende vragen gesteld, die allen naar genoegen worden beantwoord. F.on dertiental leden geven zich vervolgens op als lid der te vormen afdeeling. F.en vijftal visschers van Nieuwesluis (gem. Wieringerwaard) mede aan wezig, wenschen zich op deze aansluiting nog te be raden. Hierna volgt sluiting. LANGEND IJ K RICHTPRIJZEN. Een vreemde geschiedenis is dit met die richtprij zen van de verschillende tuinbouwproducten. In den strijd voor een menschwaardig bestaan der tuinders heeft men het meermalen over die richtprijzen ge had, omdat het de bedoeling was, steun op die tuin bouwproducten te verleenen tot den richtprijs. Dio richtprijs echter bleek iets geheimzinnigs te zijn. want zelfs voormannen in de tuindersorgnisat'es wisten niet to antwoorden, op dc vraag: welke zijn nu eigenlijk de richtprijzen. De tuinders waren nieuwsgierig naar die richtprijzen, omdat van de grootte afhing de mogelijkheid van een voldoenden steun, teneinde het bedrijf in stand te kunnen hou den. Voor en na hebben de tuinders via de veilingm nu wat steun gekregen en op vergadering is occa- sionneel wel eens meegedeeld, dat die steun onge veer 40 a 50 pet. bedroeg van het verschil tusschen opbrengst en richtprijs, zoodat men, vooral waar do richtprijzen in verschillende tijdvakken verschillend zijn, nog niet de hoogte van den richtprijs kon na gaan. Alle tuinbouwers zullen dan ook zonder twij fel belang stellen in de mededeelingen van den heer P. Hart, oud-Hoofdbestuurslid van den voormallgen Neutralen Bond, thans samengesmolten met den Ne- derlandschen Tuindersbond, welke mededeelingen gedaan zijn in een tuindersvergadering te Koedijk. Daar dan werd medegedeeld dat de richtprijzen voor Deensche witte kool als volgt zijn vastgesteld: 2 Jan. tot 12 Febr. f2.35; 15 Febr.—2 Anril f2.70; 3 April tot 10 Juni 2.90. overigens geen steun. Roode kool: 2 Jan. tot 12 Febr. 3.25: 13 Febr. tof 2 April f4: 3 April tot 18 .Tuni f4.48: 19 Juni tot 27 Aug. f2.93 28 Aug. tot 29 Oct. f2.30: daarna f2.50. Voor gele kool zijn de richtnriizen gedurende do resp. data: f3.20. 3.41. 3.45. 4.20, 2.93 en 2.10. Aardappelen: 29 Mei tot 25 Ju™1' f6.27; 26 Juni tot 16 Juli f4.06, 17 Juli3 Sept. f3.13. Als men nu maar tot die richtpriiwm werd uitbe taald. zou de nood in de tuindersgezinnen heel wat dragelijker zijn. Waar het verschil tusschen on- brengst en richtprijs voor minder dan de helft wordt bijgepast, beteeltent deze steun maar weinig. Een jubileum. De heer P. Boon zal de volgende maand het feit herdenken, dat hij 25 jaar als lid van don raad van toezicht en later als bestuurslid bij de coöperatieve Boerenleenbank fungoert. De kooldiefstallen thans alle opgehelderd Goed werk van de politicmannen. Zooals wij" reeds eenige malen eerder hebben ge meld, werden op verschillende tijdstippen ih ver scheidene nachten groenten ontvreemd. Meerdere partijen kool, o.a. te Broek op Langendijk uit een gesloten spoorwagon een groote hoeveelheid eerste kwaliteit kool cn mailden ten nadecle van de firma K. Wagenaar. Te Noor.dschanvoude werd vooral het spooretablissement tot ftperatieterrein gekozen. Hoe veelheden kool, in zakkëri en_ kratten, bussen zuur kool verdwenen van dit teEKPin m°t de Noorderzon. Nu kort geleden weer de inhoud van den wagen kool van den heer P. Waker. D«?. daders bleven ech ter steeds onbekend, met gevolg dai.de verkeerden er voor worden aangezien. De politieambtenaren van den Langcridijk lieten het er evenwel niet bij zitten. De gemeente- en rijksveldwachter van Broek oi>. Langendijk, de heeren Nieuwenhuis en Do Bocx, de heer Leurink van Noordscharwoude en rijksveld wachter Rood te Oudkarspel hadden op ongeregelde tijden nachtdiensten gehouden om achter deze dief stallen te komen. Thans is het genoemde politiemannen gelukt de daders op te sporen en den Langendijk van deze plaag te bevrijden. Het bleken te zijn een zekere A. A. V. en zijn zoon, woonachtig in Gouda, welke zich van verschillende namen en woonplaatsen be dienden. Wel treurig, vader en zoon. Ze gingen met een vrachtauto vanuit genoemde plaats de Noord- hollandsche veilingen onveilig te maken en... had den in Gouda een grossierderij in groenten. Door onze veldwachters werden in verschillende pakhuizen en op allerlei plaatsen weggestopt, een hoeveelheid kool, kratten gemerkte zakken gevuld met uien en peen van verschillende kooplieden. Voorts een partij aardappelen, alles van diefstal af komstig. De daders zijn in het Huis van Bewaring te Alk maar opgesloten en zullen hun gerechte straf zeer zeker niet ontloopen. Voor onze wakkere politiemannen is dit wel de kroon op hun werk en een belooning voor do opgeof ferde nachtrust. WINKEL In de zaal van den heer R. Laan alhier werd voor de afd. Winkel van den Ned. Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen een lezing gehouden door mej. Wynia, leerares aan de Landbouwhuls- houdschool te Schagen, over het onderwerp: „Ra tionalisatie in de Huishouding". Spreekster had een aandachtig gehoor en een groot getal leden en belangstellenden was opgeko men. Halve maatregelen hield spreekster niet van en bestaande woningen, alsmede zomervertrekies, als staltjes enz. werden onder handen genomen, en aangetoond werd het onpractische van inrichting, meubileering en versieringen of uitingen als zooda nig bedoeld, Doch niet alleen is er aan inrichting veel te vereenvoudigen, en te herzien, doch ook be werking, die bij een doelmatige inrichting veel ver eenvoudigd kan worden en vooral in de keuken is daarvoor veel te doen. Inrichtingen als gevolg waar van in alle hoeken van den kouken iets wordt be waard of geborgen, zijn uit den booze. De inrichting dient zoo te zijn, dat alles in elkanders onmiddellijke nabijheid is te vinden en waardoor het werk wordt vereenvoudigd en pok nog wat gelegenheid over blijft voor de vronw. om zich met wat anders in te laten en er nog wat overblijft om eens een boek of courant ter hand te nemen. Vervolgens werd de aandacht gevraagd voor ver schillende werkwijzen, waar ook nog wel wat aau te veranderen was, en waarmede de lichamelijke inspanning door b.v verkeerde houding en dergelijke wordt tegemoet gekomen. De leerlingen der huishoudscholen worden in al deze dingen op de hoogte gebracht en de toepassiog daarvan aangeleerd. Veelal zag men dat 't nog lang niet was, als door spreekster werd gepropageerd en menig geliefd op- schikje of meubeltje, dat onder den naam van stof nest onmeedoogend moest verdwijnen, of een met zorg bewaakte pronkkamer, ais een onnutte instel ling hoorden veroordeelen, hielden hun hart vast bij zoo'n streng doorgevoerde rationalisatie en toch was het de moeite waard en de aandacht bleef go- spannen tot het einde toe, waarin ieder zich aan sloot bij de woorden van de presidente, toen die spreekster een hartelijk woord van dank bracht voor haar onderhoudende voordracht. Het zevental van de sociëteit „Krijt op tijd" alhier, won den biljartwedstrijd van Oude Niedorp Verlaat met 378 punten, in het lokaal van den heer R. Laan te Winkel. Als bijzonderheid- mag wel worden vermeld, dat dit de 23ste jaarlijksche wedstrijd is in hetzelfde lokaal.

Schager Courant | 1935 | | pagina 11