Een Schildpadden=verhaal. De „grillige" natuur. VAN KNOPDOP EN GLADDEDOP EN HUN NEVEN EN NICHTEN. HET GESCHENK VAN BOER GERST. door ENNY MEURES Tegen de schutting van boer Gerst woon den ze: Knopdop en Gladdedop en nog een heleboel van hun neefjes en nichtjes. Het was daar heerlijk wonen. Dicht in de buurt was een grasveld, en wanneer het gere gend had, was niets zo heerlijk als het knabbelen aan grassprietjes die nog voch tig waren 1 Maar nu had boer Gerst tegen een paar knechts gezegd dat ze wat schildpadden moesten vangen. Het is niet moeilijk Voor een mens om wat schildpadden bij elkaar te krijgen. Ze hebben wel de kleur van de grond, maar men kan hen in de streken, waar zij leven, bij bosjes vangen, omdat zij te lui zijn om op een plek te gaan, waar ze niet zo makkelijk gevonden zouden kun nen worden. Nadat het geregend heeft, kunnen ze bij grote hoeveelheden gevan gen worden. Jan Bos en Andries hadden een zak vol gevangen. Boer Gerst had een stevig kistje uit de schuur gehaald, er een paar kool bladeren in gestopt, en natuurlijk ook wat gras, en toen had hij het kistje met hou ten tralie's dichtgespijkerd. Daarop werd de kist op de wagen gezet en een twee drie, daar werden onze arme schildpadden naar het station gereden. Angstig loerden de beestjes door de hou ten tralie's en ze kruipen allemaal bij el kaar toen de trein schel vloot voordat hij ging vertrekken. Doodsstil,Jagen ze maar af te wachten wat er met hun gebeuren zou. Daar blies de conducteur op zijn fluitje, en de ijzeren wagens bewogen eerst lang zaam, maar toen al vlugger en vlugger. Knopdop en Gladdedop en hun neefjes en nichtjes, die daar met zijn allen in de kist zaten, kenden die geluiden niet, en ze ken den ook de wagon niet waarin ze waren opgesloten. Wat verlangden zij naar de schutting van boer Gerst! Wat verlangden ze naar het grasveld en naar het aardige riviertje! Hier hadden ze wel grassprietjes, maar die smaakten lang zo lekker niet als thuis! Eindelijk stond de trein stil. De wagon werd open gemaakt, de kist werd met een zwaai op de grond gezet. Knopdop stak zijn kop in de lucht. Wat een licht opeens. Griezelig. Hij maakte zijn maatjes wakker, wat een gekrioel was het opeens. Daar werd de kist op een lorrie geladen. Weer een stoot. Ze werden nu gereden. Het sta tion uit. Weer een stoot. Ze lagen nu alle maal in één hoek. Weer werden ze op iets groots geladen. Het bleek een vrachtwagen te zijn. Er waren nog een heleboel kisten, en daar werden ze bovenop gezet. Heel hoog. Gladdekop snakte naar adem. Hij werd duizelig. De vrachtwagen begon te bewegen. Al vlugger en vlugger, zoals de trein daarstraks. Krrt! Daar stond de vrachtwagen opeens stil. Voor een groot hek, waarop „Morgen licht" geschilderd was. De kist werd afge laden. Daar was een mijnheer die er bij stond, en dan waren er nog een paar knechts. Net kwam het dochtertje Netteke om de hoek van het huis, en toen ze het troepje bij het hek zag, kwam ze er dadelijk bij. „Wat is dat voor een kist Pappie?" vroeg ze. „Wacht, we zullen de kist eens open ma ken" stelde Pappie voor. Hij maakte -hem open met een hamer en nijptang. Het dek sel ging er af... en daar lagen twee dozijn schildpadden. „Wat is dat Pappie?" vroeg kleine Paul- tjë, die er ook bij gekomen was. „Dat zijn schildpadden Paultje." Daar begonnen de schildpadden te bewe gen, hun koppen uit te steken, en ze tracht ten zelfs uit de kist te komen. Dat was te veel voor Netteke en Paultje. Ze begonnen in de lucht te springen en rond te dansen, en ze riepen tegen hun zusjes en broertjes die aangelopen kwamen: „Kijk eens, dat zijn onze schildpadden! Onze schildpad den!" Daar waren ze Anneliesje, Maud, Boe- ly en Petertje, en ze stonden met zijn allen te dansen om de kist met schildpadden. „Hoe kom je daaraan?" vroeg Petertje en hij keek wel een beetje jaloers. „Gekregen", straalde Netteke. „Van wie? Van wie? Je moet zeggen van wie!!" riepen ze nu allemaal. „Jullie hebben het met zijn allen gekre gen van boer Gerst. Weet je wel dat jul lie vorig jaar zo fijn altijd gespeeld heb ben, op die boerderij vlak bij Oma's huis? Nu, en toen heeft Netteke nog gevraagd of zij een paar schildpadden mocht hebben! Dat weten jullie misschien niet meer. Net teke zelf misschien óók niet. En nu heeft boer Gerst er toch nog aan gedacht! Aar dig van hem hè? Jullie moeten hem maar gauw terug schrijven!" zei Pappie. „We gaan hem voor mijn karretje span nen!" riep Petertje. Mammie was er ook bij gekomen. „Wat is dat?" vroeg ze verbaasd. „Dat is schildpadden", zei Petertje haas tig. „Z ij n schildpadden, Petertje" verbeterde Anneliesje. „Zijn schildpadden. Enne, die gaan we voor mijn karretje spannen. Enne..." „Je moet die beestjes eerst wat laten uitrusten Peter. Ze hebben een lange reis gemaakt." „Nee, dat wil ik niet. Ik ga nu direct met ze spelen." „Nee, nee, Peter. Je geeft ze maar wat haver, en je laat ze rustig in de stal lig gen," zei Pappie. Gehoorzaam nam Netteke de kist nu op, en droeg hem naar de stal, gevolgd door alle kinderen. „Peter!" riep Mammie hem na. Onwille keurig kwam hij terug. „Nu moet je niet zo bazen Peter. De beestjes zijn van jullie allemaal, en niet van jou alleen. Dat moet je niet vergeten." „Nee, Mammie," zei hij gehoorzaam. „Ga nu maar," zei Mammie, en ze keek even glimlachend naar Pappie, omdat hij er zo schuldbewust uitzag. „Ja Mammie," en hij draaide zich om en verdween naar de stal. Toen ze met zijn allen de beestjes ver zorgd hadden, moesten de kinderen naar binnen want het was etenstijd. De schildpadden lagen nu heerlijk rus- tig in de stal. Ze aten haver en grasspriet jes, en allemaal waren ze tevreden en alle narigheid weer vergeten. De volgende morgen scheen de zon heer lijk, en de beestjes gingen de omgeving zo'n beetje verkennen. De staldeur stond open, en ze gingen naar buiten waar het gras nog nat was van de dauw. Daar kwa men de kinderen ook al. Netteke draaide om hen heen, Petertje rijdt er op zijn paardje Venus, dat eigenlijk Pappie's wan delstok is! HET AANGEBOREN GEVOEL DAT „INSTINCT" HEET. OP EEUWEN EN MILLIOENEN EXEM PLAREN KOMT HET NIET AAN! door J. W. Schrüff. Jullie hebben je zeker wel eens afge vraagd wanneer jullie hoorden vertellen van eigenaardigheden uit het leven der dieren: hoe ze precies weten waar ze hun eten moeten zoeken, wat ze wèl en wat ze niet kunnen eten, hoe ze zich moeten be Zelfs het kleine olifantje moet leren om te baden schermen tegen gevaren, waar ze hun schuilplaatsen moeten hebben, „hoe wé ten ze dat ze dat allemaal zó moeten doen"? Het is heel lastig om hier een goed ant woord op te geven. Zelfs de knapste men sen, die het lcVcn der dieren reeds op al lerlei manieren hebben bestudeerd, weten het niet precies. Wij zeggen maar eenvou dig dat de dieren het weten door hun in stinct, d.w.z. een aangeboren gevoel dat de dieren en ook de mensen op de goede ma nier doet handelen. Wij begrijpen niet hoe het precies gaat, zooals zoveel niet begrijpen van wat de na- De schildpadden moeten nu geteld wor den. „Een, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, tien." De hele tuin is nu vol met schild padden, die daar op hun dooie gemak rond sluipen. Die morgen kwamen veel mensen naar de schildpadden kijken, en ze vroe gen allemaal of ze niet een mochtGn heb ben. Die dag en de volgende dagen werd het aantal beestjes al minder en minder, tot eindelijk alleen Gladdedop overbleef, die nog maar steeds verlangde naar de schutting van boer Gerst... HOE JE HET OUDE ZAKMES WEER GE SCHIKT VOOR HET GEBRUIK KAN MAKEN. EEN ZAKMESSENSPELLETJE. door TRUDY EVERTSZ Wanneer het lemmet van een zakmes, dat je al erg lang hebt, gevaarlijk begint uit te steken, dan is het niet goed wanneer je het zo maar in je zak draagt, want dan zou je er niet zonder kleerscheuren afko men! Toch zul je het mes niet graag door en die geoefende handen hebben, anders zou het veel te gevaarlijk worden! Je hebt er een mes met twee lemmets voor nodig. Het ene open je helemaal, het andere half. Probeer nu of je met je wijs vinger het mes uit de positie kunt brengen, zoals fig. 1 dat aantoont. Je moet het mes opgooien, zodat het „over de kop" gaat, en met een punt in de tafel steekt; die ta fel heb je van te voren met een stuk lino leum bedekt, want anders zouden er ga ten in het tafeldek geboord worden, en dat zou zonde zijn! Voor de verschillende positie's wordt gerekend: figuur 2 figuur 3 figuur 4 figuur 5 1 punt 3 punten 5 punten 7 punten tuur doet. Dat hele rassen bijv. uitsterven, waarvoor zou dat goed zijn? En zo zijn er duizenden gevallen, waar we vreemd tegenover staan. Vorige lente bijv. hebben Canadese vogelwachten zeekoeten ga degeslagen die inplaats naar zee te gaan hun vlucht landwaarts richtten en zich bij de vijf Canadese meren vestig den, waar het absoluut onmogelijk was om te leven. Het instinct doet de bromvlieg dood vlees zoeken voor haar eieren -r- maar datzelfde instinct verhindert niet de eieren in de kwalijk ruikende bloemen van de sta- pelia te leggen, waar ze vergaan moeten. Waterkevers laten zich door spiegelglas voor de mal houden, en stoten hun koppen er tegen kapot. Vogels proberen glinsteren de glasscherven te drinken en jonge vo gels, die gewend zijn dat ze gevoederd wor den, schreeuwen tegen voor haar liggend voedsel om het uit te nodigen in hun sna vel te komen! De kip tracht met rustige zekerheid gipseieren uit te broeden, soms wekenlang. Bijen verzamelen in streken, waar weinig of geen bloemen zijn, eenvoudig stof en dragen dat naar hun korf. Dit zijn allemaal dingen, die niet klop pen met wat van het instinct hierboven gezegd werd. Maar dat het instinct een be staand feit is, daarvoor zijn genoeg voor beelden. Maar het is ons niet mogelijk om die tegenstrijdigheden in de natuur die ons zo „grillig" lijkt, te verklaren. Het is weinig bekend hoe snel ervarin gen van dieren „overerfd" worden. De kin deren van paarden, die voor auto's een groote angst hadden, waren zelf al veel minder bang, terwijl daar de kinderen weer van helemaal geen angst meer had den. Honden, wier voorouders reeds gedres seerd waren, leren makkelijk gehoorzaam en zindelijk te zijn en wennen zich gauw aan menselijke gewoonten terwijl hon den, wier voorouders van ouder op ouder waakhond waren, veel meer last hierbij hebben. Uitzonderingen bevestigen natuur lijk ook hier de regel. Bij de ontwikkeling der natuur komt het niet op eeuwen noch op millioenen exem plaren aan, en daarom zal alles wat de natuur betreft, ons vreemd blijven, ook om dat wij het met onze weinige kennis niet kunnen verklaren een nieuw laten vervangen; iets dat je lang hebt, daar ben je aan gehecht, en daar doe je niet graag afstand van. Nu zal ik je een manier vertellen, waardoor je je oude mes kunt houden, en je moeder toch niets te stoppen zal hebben! Op het plaatje zie je, dat fig. 1 een mes voorstelt, waarvan het lemmet zo ver uit steekt, Het is niet verstandig om de punt af te slijpen; het lemmet wordt dan te klein. Wanneer het lemmet echter beves tigd is op de manier zoals je op figuur 2 B kunt zien, dan kan deze plek weggeveild worden; kijk maar naar figuur 2 C. Zoals fig. 3 D. toont, is er dan niets gevaarlijks meer aan je mes. Je moeder noch je zak ken hebben dan meer iets te vrezen!! Het spel dat je hier onder kunt leren, is nog erg weinig bekend, en het is toch zo aardig. Maar het kan alleen gespeeld wor den door jongens die boven 12 jaar zijn, figuur 6 geen punt figuur 7 3 p. terug tellen. Wie het eerst 15 punten heeft, is degeen die gewonnen heeft. Iedereen mag drie keer na elkaar gooien. Daarna komt de volgende aan de beurt. DE HANSWORST HENGELT!.. Wanneer het ijs dik genoeg is, en jullie behalve van schaatsenrijden óók van hen gelen houdt, dan hoeven jullie dat henge len toch niet op te geven, omdat het nu toevallig vriest. Jullie kunnen èn plezie rig schaatsenrijden, èn hengelen. Een En- gelsch spreekwoord zegt wel: je kunt je koek niet tegelijkertijd opeten en bewaren maar in dit geval gaat het toch maar! Je maakt een bijt in het ijs. En je hebt misschien nog wel zo'n grappige hans worst, je weet wel, zo een, die je maar aan 'n touwtje hoeft te trekken, en hij maakt de gekste bewegingen! Je maakt die hansworst nu vast aan het ijs bij de bijt, en wanneer een vis gebeten heeft, dan waarschuwt die rare sinjeur je, doordat hij zulke elegante bewegingen maakt! Kijk maar naar het plaatje, dan begrijp je het wel! OPLOSSING van de puzzle, in het nummer van de vorige week: „Kapitein Scott bereikt de Zuidpool.

Schager Courant | 1935 | | pagina 20