De koude-catastrophe Koning Boris wint. Zaterdag 26 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9845 in Amerika Buitenland Naar de unificatie van Duitschland Goering's reis naar Polen FELLE FABRIEKSBRAND IN DEN HAAG. Oude man in de vlammen omgekomen. Storm boven Engeland. Paard en kar d®or vrachtauto Reeds 180 dooden. UIT ALKMAAR'S RAAD. In de groot# tentoonstellingshallen aan den Kaiserdamm te Berlijn vond Woensdag de generale repetitie plaats voor de vier historische opvoeringen, welke In het kader van het Internationaal ruitertournooi gegeven zullen worden Bulgarije ligt wel ver van ons af, maar het moet ons toch wel interesseeren, wat er in dat Balkan landje eigenlijk gebeurt. Zooals wij deze week gelezen hebben is de vorige regeering afgetreden en binnen enkele uren reeds vervangen door een ander, thans zeer overwegend militair kabinet. Deze snelle oplossing der bestuurscrisis en het militair karakter van den Ministerraad doen na tuurlijk al direct aan een staatsgreep denken. Zoo is het ook inderdaad. En wel reeds de tweede in dit Jaar! Tot goed begrip der situatie herinneren wij er even aan, dat. in Bulgarije jarenlang een ware ter reur heeft geheerscht. van Macedoniërs. Twee groe pen van dit woelige bevolkingselement bekampten elkaar onder leiding van Michaëlof en Protogerof en maakten de hoofdstad tot tooneel van een eindelooze reeks schietpartijen. Er heerschte in Sofia een" ware terreur. Daar kwam bij, zooals steeds in dergelijke gevallen, dat het politieke steekspel het land een krachtige regeering onthield, zoodat de toestand van dag tot dag verergerde. Tn begin Mei zag Koning Boris zich plotseling een regeering met fascistischen inslag opgedrongen en toen de Koning, die een krachtige persoonlijkheid is, zich verzette, werd hij een nacht in zijn paleis opgesloten, waarna hij be greep, zich te moeten schikken. De nieuwe regeering pakte de zaken stevig aan. De Macedoniërs werden óf verdreven óf hen werd het zwijgen opgelegd en als door tooverslag ont stonden meer geregelde toestanden. Ook knoopte de nieuwe regeering vriendschapsbanden aan met Joego-Slavië en maakte een definitief einde aan de reeds jaren bestaande vijandschap tusschen beide naburen. Wij moeten ons afvragen, wie in deze nieuwe re- géering eigenlijk de sterke man was en bemerken dan al spoedig, dat wij de eigenlijke dictator buiten hét. kabinet moeten zoeken. Kolonel Witsjef kwam nog niet openlijk voor het front, doch vond het blijkbaar beter voorloopig ach ter de couliesen te blijven, en vanaf daar zijn in vloed te doen gelden. Voor ingewijden was het echter duidelijk, dat deze toestand niet zou kunnen voortduren en dat Witsjef Vroeg of laat voor bet voetlicht zou moeten komen en dat dan oen conflict zou moeten volgen met den koning. Welnu kolonel Witsjef is niet op het tooneel ver schenen, maar op hardhandige wijze door den ener gieken koning Boris verwijderd. Terwijl de kolonel bezig was een staatsraad samen te stellen, die de koninklijke macht zou moeten over nemen en den koning tot een decoratieve figuur, zonder eenigc invloed zou moeten degradeeren, zat ook het. slachtoffer, de koning, niet stil. Ook hij verzette zijn pionnen op het politieke schaakbord en hij bleek een sterk tegenspeler, want Witsjef heeft bet onderspit moeten delven. Bulgarije heeft thans een koninklijke dictator, steunend op een gedeelte van het leger. Men vergete echter' niet dat een deel van de weermacht aan Ko lonel Witsjef getrouw blijft. Dit is een buitengewoon gevaarlijke situatie, die nog wel tot, een dramatisch einde kan leiden, tenzij de koning sterk genoeg staat om de niet-monarchis- tisch gezinden uit het leger te verwijderen. Hitier zet de unificatie van het Rijk met kracht, maar ook met zekere geleidelijkheid door. Zooals men weet bestaat Duitschland uit verschillende lan den, elk met een eigen rechtspraak en een eigen regeeringsapparaat. Reeds Jangen tijd zijn de rechten der verschillende staten beknot en werd geheel Duitschland in wezen vanuit Berlijn geregeerd. Gisteren is Hitier nog een stapje verder gegaan en heeft aan de lands-stadhou- ders een grootere macht gegeven door ze te benoe men, tot plaatsvervangers van den Führer. Daaren boven is de rechtspraak thans geheel aan de afzon derlijke landen onttrokken en in handen van het Rijk overgegaan. Langzaam, maar zeker worden de grenzen der oude bondsstaten weggevaagd en als straks het na- tionaal-socialistisch ideaal is bereikt en Duitschland zal bestaan uit twintig gouwen, elk van ongeveer vier milliocn inwoners, dan zullen de grenzen van het roemruchte Pruisen en het gemoedelijke Beieren van de landkaart zijn verdwenen. Het schijnt dat Goering naar Polen zal reizen en men denkt dan onwillekeurig aan besprekingen over het Oost-Locarno-pact. Het is duidelijk dat nóch Polen, nóch Duitschland 'daar iets voor gevoelen, maar dat zij tijd willen winnen alvorens definitief „neen" te zeggen. Nu Frankrijk er alles op zet om Rusland en Tsje- Cho-Slowakije maar alvast te laten teekenen, wordt het tijd dat Duitschland zoo spoedig mogelijk met Polen tot de vaststelling van een gezamenlijke ge dragslijn komt, daar Berlijn er groot belang bij heeft dat Warschau niet naar het Fransche kamp over loopt. Men kan er zeker van zijn, dat Polen onder hoo- gen druk staat van de groote mogendheden, zuïk een hooge druk zelfs, dat de Poolsche vertegenwoordiger te Genève verleden week plotseling „te bed" moest om aan de pressie te ontkomen. Voor eenige bezorgdheid is dus wel een weinig ruimte en het zal de taak van Goering zijn om den Oostelijken buurman in het Duitsche vaarwater te houden. Uit Italië komt een belangrijk bericht. Alle departementen, waarvan Mussoïini niet zellf de leiding heeft hebben andere dignitarissen ge kregen. De ministers zijn dus naar huis gestuurd en door andere vervangen. Ook de onderstaatssecretarissen worden door nieuwe mannen vervangen. Men zou haast gaan denken aan een coup d'état, ware het niet dat in dergelijke demissies een zeker systeem zit. Het is duidelijk, dat Mussoïini er een gewoonte van maakte steeds de zaak rouleerend te houden en niemand naast hem tot groote macht te laten komen. Hij laat niet vastroesten! Voor het systeem is iets te zeggen en in elk geval heeft het dit voor, dat ook jongere menschen eens een kans krijgen. Heel complex bedrijven vernield. - Kortslui ting in een lilt de vermoedelijke oorzaak. Een brand, zooals in lang niet in Den Haag heeft gewoed, is gisterochtend uitgebroken in het fabrieken- complex aan de Leeghwaterstraat, hoek Waldorp straat. Enkele oogenblikken na de alarmeering, bleek reeds dadelijk, dat de brand zeer snel in omvang toe nam en bij de seconde zich uitbreidde en heviger werd. De vlammen sloegen van alle kanten uit het ge bouw, dat drie verdiepingen hoog is, zoowel uit het dak als uit alle ramen en .deuren. Het was een fantastisch schouwspel: men zag de houten balken en deuren binnen enkele oogenblikken door de geweldige hitte verzengen, terwijl de losse bladen papier (de brand was aanvankelijk ontstaan in de papier-fabriek) met groote snelheid en hevig heid over de straten woeien, daarbij angst en schrik onder het talrijke publiek verspreidende. Eén vlammenzee. De brand nam steeds in hevigheid toe. Om kwart over elf sloegen de vlammen ook aan de voorzijde van het fabrieksgebouw aan de Waldorpstraat uit.. Ook hier moest de brandweer haar pogingen om al thans dezen vleugel te behouden, opgegeven. Het was één vlammenzee, waar men zag, en een angstwek kend geknetter en geloei van het vuur, dat door den GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, Bergen. storm opgejaagd werd en steeds nieuw voedsel zocht. In den wijden omtrek was den brand zichtbaar. Op den Parallelweg stond het zwart van de menschen en ook op den spoordijk waren vele honderden nieuwsgierigen geklommen. Om 12 uur was het fabriekscomplex zoo goed als geheel uitgebrand. Slechts de romp stond nog over eind. Toen had ook het laboratorium vlam gevat. Daar stonden een groot aantal vaten met benzine, welke kort na elkaar in brand vlogen en met een doffen knal ontploften. Daarop stonden ook de kantoren nog in lichte laaie. De brandweer stelde alle pogingen in het werk om de meubelfabriek en houtopslagplaats welke er naast gelegen is, te redden. Op het laatst was het een hardnekkigen strijd tus schen het vuur en de bestrijders om enkele vertrek ken in den linkervleugel aan de voorzijde gelegen, te behouden. Dit is de brandweer mogen gelukken, zoodat gezegd kon worden dat men omstreeks half twee den brand onder de knie had. Wat de schade betreft, deze is op dit oogenblik niet met eenige nauwkeurigheid te ramen. Zij is van zelf sprekend zeer aanzienlijk. Voor het gx-ootste deel wordt zij echter door verzekering gedekt. Een merkwaardige mededeeling werd nog door eenige der personeelleden gedaan, toen zij door commissaris Cramer verhoord waren. Zij verklaarden dat zij reeds ca. half negen in de buurt van de lift een brandlucht hadden bemerkt en daarover enkele opmerkingen hadden gemaakt.. Iets bijzonders was toen niet opgevallen, totdat ca. 10 uur het begin van den brand was ontdekt. De politie en enkele deskundigen van bouw- en woningtoezicht stellen voorts een onderzoek in om de juiste oorzaak vast te stellen. Oude man in de vlammen omgekomen. Reeds dadelijk maakte men zich ongerust over het lot van een 75-jarigen-ouden timmerman, van wien men veronderstelde, dat hij geen kans meer had ge zien uit het brandende gebouw te vluchten. Het on derzoek werd echter zeer bemoeilijkt door het feit, dat de brandweer het gebouw niet kon binnendrin gen, om zich omtrent het lot van den ouden man zekerheid te verschaffen. Naar men echter nader bericht, staat het thans wel vast, dat de 74-jarige timmerman, J. Kamp genaamd, die op een hooger gelegen verdieping een werk plaatsje had, in de vlammen is omgekomen. Erger huisgehouden op het land dan op zee. In Engeland heeft het gisteren zwaar gestormö, maar het eigenaardige was dat de storm erger huis gehouden heeft op het land dan op zee, waar wel eenige visschersbooten een noodhaven hebben moe ten opzoeken, maar nog geen ongelukken gebeurd zijn. Te Sheffield is een kastanje van 22 M. op de tram rails gevallen en heeft 2 personen gewond. Te Bir- mingham zijn 5 personen door afgewaaide dakpan nen of stukken schoorsteen getroffen, maar geen van allen levensgevaarlijk. De sneltrein Manchester —Sheffield is in omgewaaide telefoonpalen en draden verward geraakt en de reizigers moesten 2V2 uur wachten. Te Obley, in Lancashire is een in aanbouw zijnd huis van 3 verdiepingen ingestort en te Man chester is 10 c.M sneeuw gevallen. Alle vliegdiensten op Parijs en Brussel zijn gestaakt tot 's avonds 6 uur: de dienst op .Amsterdam is 's morgens echter nog overgekomen. Ook in België storm. .„Gisternacht, en; ook #ist$T heef;t een hevige- storm- "boven België en Noordzeë^'gëwóed:. ■De windsnelheid bedroeg gemiddeld 30 M. per seconde. Men verwacht sneeuw en overvloedigen régenval. Zoontje van den autobestuurder gewond. Gistermiddag tegen half vier is op den Rijksweg 's-HertogenboschNijmegen een bakkerswagen van den heer Van Witten uit Heesch, waarvoor een paard was gespannen, aangereden door een vracht auto ven den varkenshandelaar Tijs uit Tilburg. De aanrijding werd veroorzaakt, doordat de auto kwam Nte slippen. Beide voertuigen sloegen om. De kar werd geheel vernield en het paard kreeg ernstige vleeschwonden. De vrachtauto werd ook ernstig beschadigd, doch de bestuurder bleef ongedeerd. Zijn zoontje, dat naast hem zat, werd door glasscherven in het ge zicht gewond en moest onder medische behandeling worden gesteld. De auto is per ta&elwagen naar Tilburg vervoerd. De marechaussée van de Brigade te Geffen was spoedig ter plaatse en heeft een onderzoek ingesteld. Strijd tegen sneeuw en ijs. - District van Long Island geheel geïsoleerd. New York. (V.D.). De hevige koude gaat gedurende de laatste 48 uur in vele deelen van de Vereenigde Staten gepaard met zware stormen. In totaal zijn tengevolge van de koude en van stormongelukkcn 180 perso nen om het'leven gekomen, van wie 18 te New York. Te New York is ongeveer een halve meter sneeuw gevallen en in gedeelten van Nieuw Engeland meer dan 60 c.M. sneeuw. 25 personen zijn verdronken bij de ovcr- stroomïng door den Mississippi. Ook Mexico en Midden-Afrika worden door een hevige koudegolf geteisterd. New York ingesneeuwd. In New-York, waar enorm veel sneeuw gevallen is zijn de arbeiderskolonnes voor het weder be gaanbaar maken der straten nog versterkt en is onge veer 50.000 man aangesteld. Men hoopt de straten tenminste voor hét meest noodzakelijke tram- en autoverkeer spoedig weder vrij van ijs en sneeuw te kunnen maken. In een district van Long Island, waar ongeveer 40.000 menschen wonen, zijn de toegangstraten door groote sneeuwbergen geheel versperd. Er worden pogingen in het werk gesteld om dit district weder nüet de buitenwereld in verbinding te brengen. Volgens nadere berichten bedraagt, de materieele schade thans reeds millioenen dollar. In de Ver eenigde Stateö, vriest het op sommige punten 55 gr., in Canada 72 gr. Dit zijn temperaturen die doen herinneren aan de\n vreeselijken winter van 1888, den ergste in de Amerik'dansche geschiedenis. De omstan digheden in de MissLssippi-streken zijn ellendig. Nauwelijks gekleed zoeken honderden vluchtelingen een schuilplaats. Tientallen menschen hebben het veege lijf ternauwernood kuijnèn redden in boomen of op daken van huizen. Dikwijls hebben zij geen eten en zijn blootgesteld aan de vinnige koude. De open bare, iLoodkeukens; worden bestormd êfi vechtpartijen zijm.er schering; en inslag. ,,Langs. deAtletische kust woeden, snecuwstor-""" men. Boston ligt vrijwel geïsoleerd voor vervoer over land; het verkeer te Philadelphia is vrijwel stop gezet. Tengevolge van een verkeersongeluk zijn daar zes personen gedood. Op vele plaatsën zijn branden ontstaan, die tenge volge van het weer niet te blusschen waren. Vooral uit New Jersey worden branden gemeld. De sneltreinen over het Rotsgebergte moesten bij na alle stoppen daar de overtocht te gevaarlijk was wegens den sneeuwval. In ettelijke gebieden dreigt hongersnood. Hier en daar worden al relletjes gemeld. Eenige staatsgou- verneurs hebben reeds soldaten geconsigneerd. Bovendien vreest men het uitbreken van epide mieën, daar duizenden schapen en hongerenden paarden en koeien etc. zijn omgekomen, waarvan de cadavers niet te begraven zijn. Volgens Retuer heeft men in de Ver. Staten in vijftig jaar niet zulk slecht weer gehad als er thans heerscht. De statistieken van de metcorologsche in stituten bevestigen dat de koucle een recordpeil heeft bereikt. Een panische schrik begint zich meester te maken van vele bewoners van de streken aan den Missis sippi, welke nog steeds stijgt. Vele menschen hebben hun toevlucht moeten nemen tot het betrekken van bovenverdiepingen, daar hun huis gedeeltelijk on der water staat. Sommigen hebben het nog sicchter en kijken op hun daken uit naar hulp, die in ver band met het stormweer zeer bezwaarlijk te verlee- nen is. 1 In het groote ijsstadion te St. Morltr zijn Donderdag de wedstrijden begonnen om het Europeesch kampioenschap kunstrijden. De beroemde Oostanrijksche kunstrijder Karl Schater en de 12-jarige Hedi Stenuf bij het rijden voor paren Geen afzonderlijke steun aan de tuinders. Geen overdekte bad- en zweminrichting op het terrein van het oude Stads ziekenhuis. In de Donderdag gehouden gemeenteraadsverga dering van Alkmaar achtten B en W., nu de nooden der bedrijven algemeen is geworden, geen motief meer aanwezig om een afzonderlijken steun voor tuinders in het leven te roepen en werd besloten de daarvoor beschikbare gelden aan het maatschappe lijk hulpbetoon over te dragen, waartoe de tuinders zich voortaan evenals andere crisisslachtoffers zullen moeten wenden. Een adres van de bloemistenpatroonsvcrccniging „Alkmaar en Omstreken", verzoekende maatregelen tegen het venten met bloemen door jeugdige perso nen, werd afgewezen. Afgewezen werd het verzoek van het desbetreffende comité van actie om een gedeelte van het oude zie kenhuisterrein bij de Paardenmarkt in erfpacht te mogen ontvangen voor den bouw van een overdckie bad- en zweminrichting; met het oog op de plein vorming en parkeergelegenheid kan dit terrein niet gemist worden. Het college zeide, geen bezwaar te hebben met adressanten in contact te treden over samenwerking met het bestaande Victoriebad, een onoverdekte inrichting, die overdekt gemaakt zou kunnen worden. Na een interpellatie van den heer D. Woldendorp over de kwestie P.E.N.G.E.B. werd door den rand unaniem een motie aangenomen, waarin de raad van zijn instemming getuigde met de door liet col lege van B. en W. gevoerde actie voor het lïehoud van het G.E.B. B. en W. zegden toe, al het, mogelijke te zullen doen, om de annexatie van dit bloeiend ge meentelijk electriciteitsbedriif door het P.E.N. te voorkomen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9