Van de Alkmaarsche Sportvelden Thea Rasche Maandag 23 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9646 Alkmaarsche Boys—K.V.V. 3—4. in Duitschland terug. Enthousaste verhalen over de Melbournerace. DIVERSEN. SPORT VAN ZONDAG De K.Y.V.-keeper wint den wedstrijd. ALKMAAR—SUCCES. 0—2. Een allerwonderlijkste wedstrijd is het geweest, waarin de Boys tenslotte met 3—4 de meerderheid van K.V.V. moesten erkennen en die vermoedelijk een eind heeft gemaakt aan de serieuze kampioenskansen onzer rood-witten. Oppervlakkig bezien zou men mo gen zeggen, dat onverdiend verloren werd. Want een betere doelman had zonder eenigen twijfel alle vier doelpunten van K.V.V. kunnen houden. En niet eens met zoo heel veel moeite. De wedstrijd speelde zich bijna voortdurend af op de K.V.V. helft, af en toe onderbroken door enkele aanvallen der bezoekers, die eigenlijk niet heel ge vaarlijk waren, maar die toch punten opleverden, om dat v. d. Horst, die we toch wel eens heel goed heb ben zien spelen, geen oogenblik in vorm is geweest, 't Is jammer, maar de keeper is nu eenmaal ook een speler van het elftal. K.V.V. wist daar een doel wachter tegenover te plaatsen, die zonder overdrij ving de ster van het veld mag worden genoemd. On telbaar zijn welhaast de schoten en de kopballen ge weest, die hij te verwerken kreeg. Ten deele werd hij daarbij geassisteerd door het geluk, maar dat is in wedstrijden als deze, die zich kenmerken door een voortdurend belegeren van een der goals, steeds het geval. Een deel der schoten gaat altijd over en langs. Wat hij echter te venverken kreeg, behandelde hij in leder opzicht uitstekend. Zoo houdbaar de vier doel punten van K.V.V. waren, zoo onbereikbaar voor hem waren de drie, welke hij doorliet. De wedstrijd kenmerkte zich al dadelijk door een overwicht van de Boys. Vaak is men als toeschouwer geneigd de ver moedelijke uitslag te bepalen naar datgene, wat men in den aanvang te zien krijgt. Het oordeel luidde: De Alkmaarders hebben de overwinning in hun zak. Maar 't zou anders komen. Na vijf minuten noteer den we een uitval van K.V.V., voorzet, kopbal, v. d. Horst houdt de bal, maar hanteert hem ongelukkig. Hij schuttert er even mee op de lijn en werkt einde lijk weg. Doch de scheidsrechter heeft goal gecon stateerd. K.V.V. heeft, wat allerminst te verwachten was, de leiding! Even gaat het spel nu meer gelijk op, maar spoe dig hernemen de gastheeren het initiatief. Indri geeft een kans aan Brouwer, die echter mist. De volgende minuut forceert K.V.V. een corner, die door het volkomen missen van den Boys-keeper in een punt wordt omgezet. Het onbegrijpelijke voltrekt zich. K.V.V. leidt met 021 De rood-witten komen nu onstuimig opzetten. We zien een goede voorzet van Indri, maar de kans wordt niet waargenomen. Een schot van denzelfden speler wordt goed gehouden. Boots schiet rakelings over. Enkele kopballen missen doel. Wat echter op den goal komt, verwerkt de keeper rustig en onop vallend. Na 28 minuten scoort K.V.V. zoowaar wederom, maar het doelpunt wordt wegens buitenspel gean nuleerd. Er worden enkele corners door de Boys genomen. En goed genomen. Maar de achterhoede der Krom- menieërs, waar ook de backs een uitstekende partij spelen, werkt alles weg. Een fout van de gastheeren was, dat ze veel te veel op Indri speelden, die van 't begin tot 't einde beschaduwd werd, terwijl de Grand meest ongedekt stond. Ten deele kwam dit, wijl v. d. Hilst, die voor 't eerst sedert zijn ongeluk weer ie spilplaats innam, allerminst op streek was. In do zesendertigste minuut dachten we de Boys 'den achterstand te zullen zien verkleinen. Een der KV.V.-backs werkte een der vele door Indri goed ge nomen corners met zijn handen weg en de scheids rechter wees naar de beruchte witte plek. Licht mist de penalty! Licht stelde zich achter het leer, doodsche stilte alom en dan een zacht balletje recht op den kee per, waarmee deze laatste allerminst moeite had. Reeds dachten we de rust met blanke score tegen de Boys te zullen zien komen, toen uit een worste ling voor het K.V.V.-doel Boots, ons inziens in bui tenspel positie, den bal vrij kreeg en onhoudbaar doelpuntte. De stand is 1—2. Nog resten zeven minuten. Doorloopend waren de rood-witten in de meerderheid, voortdurend om zwermden ze het vijandelijke doel. Verschillende corners werden goed genomen, maar hun zwoegen bleef onbeloond. Toen de scheidsrechter floot voor de rust, leidde K.V.V. nog steeds met 1—2. Na half-time zien we een herhaling van den eer sten speeltijd. Hoe groot het overwicht der Alkmaar ders was, kan blijken uit het feit, dat gedurende de eerste vijf minuten niet minder dan vier corners en één vrije trap vlak buiten het strafschopgebied, te gen K.V.V. werden genomen. Alle even uitstekend en toch leverden ze niets op. In de zevende minuut een uitval der bezoekers, 'die besloten wordt met een alleronnoozelst rollertje. Maar v. d. Horst liet het glippen. En na negentien minuten spelens, zien we een herhaling van deze ge schiedenis, zoodat K.V.V.è zijn voorsprong had ver groot tot 1S! Do bezoekers schenen het hiermee welletjes te vinden. Ze voelden zich nog verre van zeker. En te recht! Want de Alkmaarders waren doorloopend in den aanval. Meer en meer begon K.V.V. te verdedigen, hoe langer hoe grooter werd het aantal spelers, dat werd terugetrokken voor het doel. Totdat eindelijk in de dertigste minuut de Boys het vijandelijk doel weten te vinden. We zien den keeper natuurlijk den K. V.V.-keeper, want het was één aanhoudende beko geling van zijn doel geworden enkele malen goed redden, we zien K.V.V. soms door het oog van een naald kruipen, een kanjer am S. d. Hilst vliegt te gen de lat in het veld terug en dan, zes minuten voor het eind, komt no. 3. Zullen onze menschen toch nog een gelijk spel forceeren? Het kan! Alle elf ILV.V.-spelers verdedigen nu! Als de keeper uittrapt belandt de bal onherroepe lijk bij een rood-witte, en staan geen KV.V.-ers meer in 't veld, alles heeft zich opgesteld voor 't doel. Maar de Boys werken te vergeefs. Op 't allerlaatst weten een drietl K.V.V.-ers nog een uit val te for ceeren, dan blaast de scheidsrec^J|er voor 't laatst. Met 34 hebben de Alkmaarsche Boys verloren. ALKMAAR—SUCCES, 0—2. Precies om twee uur wordt begonnen en stellen beide elftallen zich volledig op. Van den aftrap neemt de Succes-voorhoede den bal mee en al heel spoedig moet Duiveman handelend optreden. We zien dan over en weer eenige aanvallen, die door de beide verdedigingen onschadelijk kunnen worden gemaakt. Weliswaar is Succes door haar zich meer in de breedte ontplooiend spel gevaarlijker, doch de beide backs en in laatste instantie Duiveman weten onheil te voorkomen. Nadat ongeveer een kwartier is gespeeld geeft de linksbuiten van Succes den bal door aan zijn binnen- speler, die goed opgesteld staat en onhoudbaar voor Duiveman met een zeer goed schot zijn club de lei ding bezorgt. De Alkmaarders laten zich echter niet van de wijs brengen en de toen nog goed spelende aanvalslinie bezorgde de Succes-verdediging eenige benauwde oogcnblikken. Wij noteeren in deze periode enkele goed gerichte schoten, die Posthumes in den regel door tijdig uit te loopen weet te stoppen. Hieruit moge blijken, dat de middenlinie der Alkmaarders of de tamelijk ver teruggetrokken binnentspelers den bal te ver in het doelgebied plaatsten, in stede van hun eigen voorhoede met afgemeten passes aan het werk te zetten. Geleidelijk zien we nu Alkmaar meer en meer ver slappen en Succes op den voorgrond treden. De gas ten zijn vlugger bij den bal, geven het leer goed en snel door. Ze beginnen een tempo te ontwikkelen, dat de groen-witten moeilijk schijnen te kunnen vol gen. In deze periode mogen we niet onvermeld laten een mooie kopbal van den Allcmaarschen rechtsbin nen, die daartoe in staat gesteld werd door een goe de voorzet van v. Oss. In 't bijzonder viel deze buitenspeler op door zijn technisch beheerscht spel en zijn inderdaad goede voorzetten. Inmiddels is v. d. Stok van Alkmaar door een reserve vervangen, hetwelk een verzwakking bleek. De rust gaat In met 01 voor Succes. Na de hervatting blijken de Alkmaarders van plan te zijn zich te herstellen. Het doel van Succes wordt danig bestookt, doch de goed in vorm zijnde Posthu mes weet elk onheil te voorkomen. Dit overwicht duurt slechts kort. Reeds na enkele minuten herne men de Succes-spelers meer en meer het initiatief, terwijl Alkmaar zijn spel te kort houdt. De vleugel spelers van de bezoekers worden veel meer in den aanvallen betrokken, waardoor deze gevaarlijker zijn. De middenvoor van Succes Schmidt deed zich kennen als een vlug en goed speler, doch ontsierde zijn spel meestal door minder faire trucjes. Slechts de stoere Ooms was daartegen opgewassen. Tegen genoemden midvoor werden dan ook nogal enkele vrije trappen gegeven. Bij een goede aanval van de bezoekers, belandde de bal bij den rechtsbuiten, die deze doorgaf aan zijn vrijstaanden binnenspeler. De laatste loste een o.i. houdbaar schot, dat Duiveman vermoedelijk eenigs- zins verraste. Hij viel uit naar den bal, maar ver mocht hem niet te keeren. Gedurende de resteerende ongeveer twintig minu ten is Alkmaar nog dikwijls in den aanval geweest en zijn voorwaartsen gaven eenige goed gerichte schoten. Vermelding verdient een schot van Kuis, waarbij de bal van de deklat terugspringt in het veld. Een van even buiten het strafschopgebied door De bekende Duitsche pilote en journa liste Thea Rasche, die tijdens de Mel bournerace als passagier meevloog met Parmentier en Moll, is thans in Duitsch land teruggekomen. Onze correspondent was in de gelegenheid haar bij de aan komst te Berlijn te interviewen. DE Hamburgsche trein komt het station bin nen. Er in zit de vroegere kunst- en sport- vliegster Thea Rasche, die als passagier deel nam aan de LondenMelbourne-race, dan naar Ame rika vertrok, waar zij eenige kameraden opzocht en van daar uit naar Berlijn terugkeerde. De auto glijdt door de natte straten van de stad, terwijl Thea Rasche van haar indrukken vertelt. Overal werd zij met open armen ontvangen: in Australië, in Mexico, in Noord-Amerika. Overal ont moette zij vrienden, die haar zes jaar geleden om haar durf en kunst bewonderden en die er allen naar verlangden haar weer te zien. De gastvrijheid, die zij overal genoten had was volgens haar, in één woord enorm. Natuurlijk vroegen wij haar naar de indrukken tijdens de LondenMelbourne-race opgedaan. Het was voor Thea Rasche de indrukwekkendste gebeur tenis van haar reis. Indrukwekkend zelfs voor de pilote door het ademberoovende tempo en de ze kerheid. De bemanning was niet van plan er toe bij te dragen de sensatie van deze race te vergroo- ten. Integendeel: zekerheid en snelheid van een mo dern vliegtuig wilde zij bewijzen. Zooals wij weten is men daarin volkomen geslaagd. Terwijl de coa- Zwaan uitstekend genomen vrije schop belandt in de veilige handen van Posthumes. Alkmaar tracht door omzetting van enkele spelers een beter resul taat te bewerkstelligen; we zien n.1. Zwaan verhuizen naar de rechtsbuitenplaats en v. Oss naar de links buitenplaats, terwijl de reservèspeler de linkshalf- plaats gaat innemen. Het mag echter niet baten. In den stand komt geen verandering en als de scheids rechter eindigen blaast, heeft Succes welverdiend met 02 gewonnen. Overschrijving. Gevraagd: J. P. Kemp en C. J. Kemp van Alkmaar naar Alkm. Boys; G. J. Geel van D.E.S. (Barsinger- horn naar N. Niedorp; P. J. Kistemaker van D.E.S. naar N. Niedorp; C. Riteco van Watervogels naar H.R.C. (Sp.kr.); C. Zuidema van Texel naar De Cocksdorp. Verleend: D. C. Broersma van D.E.S. naar Wierin- gerwaard (Alg. Sp.) Straffen. Naar aanleiding van AartswoudM.F.C. 2 op 30 Dec. 1934 is Jb. Bos (Aartswoud) geschorst voor 2 wedstrijden wegens onbehoorlijk gedrag tegen den scheidsrechter (Alg. Sp.) De speler J. Hof (Succes 2) is met ingang van 21 Jan. voor drie wedstrijden geschorst (Sp.kr.) Ongeldig verklaard. De wedstrijd Helder f—Sparta b, gespeeld d.d. 11 October is ongeldig verklaard omdat Schagen een ongerechtigde speler heeft laten uitkomen. (Alg. Sp.) Wij kunnen hieraan toevoegen dat de speeldatum 21 Oct. was en de uitslag 3—0 voor Sparta b. De P.P. De P.P. geachte lezers dat is de... pomp-ploeg van de vierde klasse Alkmaar. Die is elke Zaterdagnacht en Zondagmorgen in touw om dat veld maar droog te krijgen. Het zijn geen timmerlui aan den weg, die nachtelijke pompers en daar het toch doorgewinter de sportmannen moeten zijn, klinkt van hier uit on ze hulde voor de P.P. van Alkmaar. Invitatie-schaatswedstrijden. Onze streekgenooten K. Schenk, A. Saai, C. Jon- gert hebben op uitnoodiging van het bestuur aan wedstrijden op de kunstijsbaan meegedaan. Zoo reed K. Schenk Donderdagavond een besten wedstrijd over de 1500 M. Hij maakte met Van der Scheer den LORD BADEN-POWELL, de wereld-padvinder- chef, maakt een reis rondom de wereld om alle pad vinders-organisaties te inspecteeren. currenten hun heele machine op snelheid hadden ingericht en iedere plaatsruimte in beslag was ge nomen voor benzine, zaten in de cabine van de „Uiver" drie passagiers, die ondanks den wedstrijd nauwelijks den indruk kregen aan een unieke race deel te nemen. Pas het radiotoestel maakte' hen er op attent. Toen de marconist de positie der andere machines meedeelde, toen Parmentier en Moll de ze gevierende Engelschen steeds nader op het lijf rukten, maakte zich van allen de wedstrijdkoorts meester. En dan het eenige incident, dat de Hollandsche machine nauwelijks tweehonderd kilometer voor het einddoel een achterstand van acht uur bezorgde. On onderbroken donderden de motoren van de „Uiver". De drie in de passagiersruimte merkten niet, dat ondanks dit bewonderenswaardig kalmeerende ge dreun een ontzettend gevaar in aantocht was. Ter wijl zij over koetjes en kalfjes praatten, drong het geratel van het morse-apparaat in de cabine door. Thea Rasche kende deze roep van het gevaar, want wie het één keer gehoord heeft, vergeet dit angst wekkend rhythme nooit meer: SOS SOS. Voortdurend werd dit sein uitgezonden. Nacht, ne vel en onweer omhulden de machine. Zonder positie denderde de „Uiver" boven het on bekende, thans gevaarlijke Australië. Rustig als steeds zat Parmentier aan het stuur. Rustig als steeds assisteerde hem Moll. En zie, het S.O.S.-sein werd opgemerkt. Uit het donker doemde licht op: Albury. Door de regenachtige nacht fonkelden de lampen van de stad. Met onvergelijkelijke handigheid zette Parmentier het groote gevaarte op het moerassige land van de renbaan te Albury neer. Geen propeller was beschadigd en thans eerst kwamen de passagiers te weten, wolk gevaar zij zooeven hadden doorge maakt. Na de tallooze festiviteiten, na wekenlange harte lijke Australische gastvrijheid vertrok zij 10 Novem ber met de „Mariposa" van Sydney. Behalve Thea Rasche bevonden zich ook Turner en Pangborn, de derden in de race, aan boord. Dit drietal kende elkaar reeds van vroeger jaren. Waar de boot ook voor an ker gaat, Nieuw-Zeeland, Honolulu, Fidsji-Fidsji of Hawaï, gaan de vliegers op zoek naar een .vliegveld besten tijd, n.1. 2 min. 44.4 sec. Het Ned. record be draagt 2 min. 18.9 ten name van Van der Scheer en te Davos gemaakt. De beste tijd van Klaas Schenk is 2 min. 28.4 eveneens in dat Zwitsersche paradijs gemaakt.Deze tijden zijn natuurlijk niet tevergelijken want de kunstbaan heeft niet die ruime afmetingen om een vrije en onvervaarde snelheid te gedogen. Maar het blijft een schitterende oefenplaats. Spreek ze maar eens, die menschen die daar geregeld rij den! K.N.V.B.-Beker. Hoewel we het er allen gloeiend over eens zijn dat ook het gewijzigde systeem de Beker niet in ons hart brengt (zooals de Èngelsche Cup) trachten we toch te suggereeren of het heel en heel belangrijk is wat zich telkens als beker-schotel op het sportmenu voordoet. We zijn nu aan de vijfde ronde gekomen. Van onze gewestelijke clubs is Alcmaria nog aan. Zij ontvangt nu Zondag a.s. het Rotterdamsche C.V.V., een tweede klasser, die niet voor de poes is. Mogen we nog even in herinnering brengen hoe de Alcmarianen de 5e ronde hebben bereikt? Als tweede klasser vrijgesteld van de eerste ronde openden zij met een match tegen H.R.C. voor de tweede ronde. Zij wonnen met 6—0. Daarna is Succes te Wieringen geslagen (73) en vervolgens werd na veel moeite de Utrechtsche derde klasser Elinckwijk met 65 geklopt. Nu tegen C.V.V. Alkmaarders! Vooruit, na de teleurstelling van de verloren kampioenskans kan een aardig bekerfiguur de stemming heel wat op monteren. Ned. Elftal B. Het voorloopig B.-elftal dat op Woensdag 6 Febr. ari op het Ajax-terrein tegen Luton Town zal spe len is' als volgt samengesteld: Mul (HBS). Pettinga (Hermes). Caldeohove (DWS), Punt (DFC.), Her mens (PSV), Schubert Ajax), Ten Have (Ajax), Drok (RFC), Lungen (AFC) Boerhout (BFC), Mijn- ders (DFC). Internationaal programma. Op 17 Febr. 1935 te Amsterdam: Nederland— Duitschland; 31 Maart 1935 te Amsterdam: Neder landBelgië. En daarna op 12 Mei 1935 te Brus sel: België Nederland. Ook onze richtlijn! Prettig vinden we, dat de oud-internotionaal Ver' legh in de N.A.C.-Klok schrijft: Er verschijnt een massa sport-lectuur, wedstrijd verslagen in den trant van Jantje zette voor en Pietje trapte den bal in het net. Het is misschien wel aardig om te weten wie een doelpunt gemaakt heeft, maar slaat overigens dergelijke reportage ge rust over. Men treft echter zoo nu en dan ook wel beschouwingen aan met een dieperen zin voor een speciale gebeurtenis, een spelonderdeel, waaraan men houvast heeft en waaruit men leering kan putten. En het is voor dat soort reportage, dat ik meer dan gewone aandacht kom vragen, omdat dat lectuur is, welke ideeën oproept om in daden om te zetten. We prijzen ons gelukkig in onze zienswijze mede standers te hebben van het formaat van VerleghJ Doelpuntenrecord. Het doelpunten-record van de eerste klasse staat aldus de Sp. Kr., op naam van Be Quick, dat in 1920 uit 16 wedstrijden 101 doelpunten vóór had. Naar verhouding zou dat voor 18 wedstrijden 113 goals worden. Velocitas heeft er nu (Vrijdag 25 de zer) 92 uit 16 wedstrijden. Of zij dus het record van Be Quick zal breken is dus de vraag. Protesi van SchoorL Het protest van Schoorl tegen het niet toekennen van een doelpunt in den wedstrijd tegen Wierin-s gerwaard, is Dinsdag jl. behandeld. We vernamen, dat de conclusie wel zeer waar schijnlijk ten nadeele van Schoorl zal uitvallen, om dat de scheidsrechter zeer positief bij zijn meening bleef dat hij had afgefloten voordat de laatste treffer van Schoorl viel. De uitslag zal dan 2—2 blijven. Kwestie D.E.S.—N.H.V.B. We mogen aannemen dat de beschuldiging van den N.H.V.B. aan het adres van de ontbonden vereeni- ging D.E.S., aangaande de geldelijke verplichtingen in een gunstig gelegen bocht, want de beide Ame rikanen hebben groote plannen. Reeds te Sydney werd de Duitsche overstelpt met attenties van de Australische vliegeniersters. Dat was het werk van de eere-voorzitster van de Women's International Association of Aeronautics, de internationale vliege- niersters-organisatie, waarvan Thea Rasche vice-voor- zitster is. Te Los Angeles verscheen Mrs. MacQueen, om zichzelf op de hoogte te stellen van het welzijn harer vriendin. Mrs. MacQueen heeft slechts één doel: zij wil de vriendschap der vliegeniersters van de ge- heele wereld bevorderen, want zij ziet in de aviatiek een prachtig middel voor het bevorderen van den vrede. Te San Diego moest de Duitsche gast voor de radio spreken. Te Los AngeleS vergadert „The World Affaire As- semble". Zij wordt uitgenoodigd om voor de vergade ring een rede te houden. De universiteit van Zuid- Californië richt tot haar hetzelfde verzoek en be noemt Thea Rasche voor levenslang tot eerelid. Uit San Diego wordt haar het eeerelidmaatschap van de „International Aero Educational Research Organisa- tion" aangeboden met het verzoek in Duitschland te pleiten voor een inzending op de luchtvaarttentoon stelling in Mei 1935. En dan nog een eerbewijs van bijzonder karakter te Mission Inn dit ligt bij Ri« verside in Californië kan zij zich als eerste bui- tenlandsche pilote met Pangborn op de beroemde pilotenmuur laten vereeuwigen. Alle vrienden, die vijf jaar geleden de active pi lote Thea Rasche vereerden, hebben deze vriendschap niet vergeten. De uitgever McFadden, Kant Cooper en Bill Stout, de vroegere leider van de Ford-vliegtuig fabrieken, Chamberlin en andere vroegere vliegfeno- menen verschijnen bij haar. De leden van de „Club der 99ers", de eerste Amerikaansche vliegeniersters- vereeniging, die in 1929 werd opgericht, nemen haar eerelid in bescherming. Amalia Earhart, Ruth Elder, Bobby Trout, Mrs. Granger, Gladies O'Donald, Ruth Nichols en Mrs. Margret Cooper, de voorzitster van deze club hervatten de oude vriendschapsbanden weer met haar. Thea Rasche moet de nieuwste Ame rikaansche machines vliegen, is dagelijks te gast bij groote vliegmachinefabrikanten. Het hoogtepunt van de Amerikaansche reis was de ontvangst in het Witte Huis door. Mrs, Poosevelt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5