De kunst om rijk te worden Uit het leven van hen, die slaagden. Arbeid de grondslag van aller succes lioenenobjecten gaat, op een nooit verslap pende energie, op 'n volkomen zich geven zoowel in de groote als in de kleine dingen, aankomt, kan nog blijken uit het in Ame rika spreekwoordelijk geworden verhaal van de „fortieth drop", de „veertigste drup pel", dat steeds wordt aangehaald, om het begrip van de tot het uiterste doorgevoerdei economie duidelijk te maken. Rockefeller merkte eens op, dat voor het dichtsoldeeren der oliekannen precies 40 druppels soldeersel werden gebruikt. Daar op liet hij onderzoeken of het ook met minder toekon en het resultaat was dat met 39 druppels een volkomen onberisp&- lijke sluiting werd verkregen. De bespa ring van deze ééne druppel leverde de on derneming een jaarlijksch voordeel op van 100.000 dollar. HAYDN'S AFSCHEIDSSYMPHONIE. Joseph Haydn, de schepper van zoovele bekende symphonieön moest, als zoovele van zijn geniale kunstbroeders, met zijn kunst zijn broodje verdienen, en was ka pelmeester. Toen hij dertig jaar lang de kapel van den vorst Nicolaas Esterhazy geleid had, stierf deze in het jaar 1790. De erfgenaam van den vorst hield weliswaar leden van de kapel aan, maar verklaarde reeds na verloop van eenigen tijd dat de oorlog zijn materiaal zeer geschonden had, en dat hij tot zijn groote spijt genoodzaakt was om zijn kapel te ontbinden. Ten afscheid zou de kapel nog een con cert geven en de vorst noodigde veel aan zienlijke personen uit om het bij te wonen. De musici namen hun gewone plaats in, Haydn hief zijn dirigeerstok, en een prach tige symphonie deed het uitgelezen gezel schap aandachtig luisteren. Plotseling ging de muziek met een kla gende overgang tot een gedragen melodie over. Het eene instrument na het andere zweeg, waarbij de musicus, die ophield zijn lamp uitdeed, zijn muziek meenam en zacht de zaal verliet. Tenslotte was er nog maar een musicus overgebleven, die aan zijn viool een klagende melodie ontlokte. Nadat hij uitgespeeld had, verliet hij ook de zaal. Ook Haydn verliet daarop zijn lessenaar Later vroeg de vorst hem stomverbaasd wat dat te beteekenen had. „Dat is onze Afscheidssymphonie", ant woordde Haydn. De vorst moest daarop hartelijk lachen, terwijl de gasten daarmee instemden. De vorst nam de hand van Haydn en zeide: - „Nee, nee! We zullen voortaan samen, blijven! Zoo werden de kapelleden door de gees tige inval van Haydn voor de werkloos heid gespaard! STRIJD OM EEN SERVET. Toen Lodewijk de Dertiende eens aan ta fel zat, ontstond er twist om het voorrecht den monarch het servet aan te reiken. De Prins van Condé eischte het recht voor zich, omdat hij van vorstelijken bloede was, terwijl de graaf van Soissons meende het te mogen doen in zijn waardigheid van hofmaarschalk. De twistenden wonden zich hoe langer hoe meer op en eindelijk werd de koning ongeduldig en beval zijn broeder den Hertog van Anjou te halen, om uit diens hand nu eindelijk zijn servet eens te krijgen. Maar daarmee was de twist niet bijgelegd, de strijd duurde voort en ten slotte vormden zich twee partijen, die recht tegenover elkaar stonden. De ko ningin-moeder, Maria de Medici, wier tot nu toe gevoerde regentschap haar door haar zoon ontnomen was, maakte hiervan gebruik om de teugels van de regeering weer in eigen handen te nemen. Ze tracht te haar doel te bereiken door een burger oorlog uit te lokken, en inderdaad lukte het haar om hier en daar ernstige opstanden te doen plaats hebben. Lodewijk de Der tiende verwijderde eindelijk zoowel de prins van Condé als de graaf van Soissons. Nu eerst keerde de rust weer terug, maar veel bloed was vergoten en honderden menschcnlevens waren te betreuren. En dat alleen omeen servet. m SLIMME RATTEN. In Soedan in de woestijn leven kangeroe- ratten, die zich op een slimme manier wa ter weten te verschaffen. Wanneer de me loenen rijpen, bijten de ratten er de stelen af. Dan krabben ze onder de meloen het zand weg, zoodat de vrucht in een kuiltje ligt. De rest doet de wind door zand over de meloen te waaien, zoodat hij heelemaal bedekt is. Zoodoende wordt hij beschermd tegen de zengende zonnestralen en blijft de inhoud frisch doordat de lucht afge sloten is. Komt de tijd, dat het er erg droog is, dan spreken de ratten hun reservevoor- raad aan. Op deze wijze kunnen ze de tien maanden, dat er in Soedan geen regen 1 valt, doorkomen. door T. H. BERKHOF VAN ROOY. ZOO oud als de wereld is de ons in geschapen drift de drang naar bezit. Rijkdom is te allen tijde het phantoom geweest, dat bijna alle men- schen najaagden en de namen van hen, die schatten wisten te vergaren en zich on metelijke fortuinen verwierven, zijn in vele gevallen spreekwoordelijk geworden, die voor altijd in de geschiedenis der mensch- heid zijn vastgelegd. Wie zou niet een „Croesus" willen zijn, wie heeft niet het verlangen, zelf een „Nabob" te worden en zich te kunnen meten met dien Indischen Maharadja, wiens fabelachtige schatten aan juweelen en edelsteenen hem een le gendarische vermaardheid hebben be zorgd? Doch wat is toch wel de toover- spreuk, die dergelijke onnoemelijke fortui nen te voorschijn roept, en welke eigen schappen zijn er noodig om ze te verwer ven? Ook thans nog weven zich tallooze legenden om den rijkdom, en al wordt de bezitter van aardsche schatten er ook niet meer van verdacht, zijn zeel aan den dui vel verkocht te hebben, in ruil voor een on- uitputtelijken goudbuidel, toch blijven ook voor den modernen mensch nog steeds de schatten van goud en geldswaarden door een waas van betoovering omgeven, dat een fascineerenden invloed op ons uitoe fent. En toch bestaan er voor dit wonder tal van vaste voorwaarden, waaraan vol- De eerste etappe op den weg naar het succes: een catastro- phe! Ondanks de verwoesting van zijn vaders fabriek, ging de latere „dynamiet- koning" Alfred No- Del hardnekkig voort met zijn gevaarlijke proefnemingen. handelaar uit. Met wijs inzicht in de be perktheid zijner vermogens, bepaalde hij er zich toe, de reeds gewonnen olie op te koopen, in eigen grootsch opgezette raffi naderijen te zuiveren en vervolgens in den verkoop te brengen. Doch van de eigenlijke olie-exploitatie hield hij zich verre. Zijn economische verovering van China is een waar meesterstuk van verkoopspolitiek. Hij liet honderdduizenden eenvoudige petro leumlampen vervaardigen, die hij ver be neden kostprijs voor 7y2 dollarcent, dus voor pl.m. f 0.19, onder de Chineesche be volking liet verspreiden. Nadat dit voorbe reidende werk was uitgevoerd, stuurde hij er geweldige olietanks achteraan, die van een handige reclame vergezeld gingen. De groote reclameplakkaten hadden tot aan hef: „Geluk lang leven welstand vrede" welke alleen gewaarborgd wer den door „het echte lamplicht van de Ame- rikaansche firma Standard Oil Company of New York". Zoo werd het Chineesche Rijk en vervolgens ook andere Aziatische landen, tot zelfs donker Afrika toe, voor de petroleum van Rockefeller veroverd. En toen de petroleum definitief verdrongen werd door de electriciteit en de beslissen de crisis voor de geweldige olietrust geko men scheen, toen verschenen de machines ten, in den Zweedschen „dynamietkoning" Alfred Nobel, vinden we een voorbeeld van den rijkgeworden uitvinder. Alfred Nobel stelde onvermoeide pogingen in het werk, om de toenmaals reeds bekende springstof nytroglycerine door bijmenging van andere stoffen zijn giftige uitwerking te ontnemen Nadat het hem gelukt was, in het binnen ste van de springstofmasa een kooeren huls met het explosiemengsel, het zooge naamde „slaghoedje" aan te brengen, was Ook In zijn vrijen tijd houden getallen hem bezig. De groote ar- beidsstrateeg Henry Ford, die zich door klaar economisch in zicht een aanzienlijk vermogen verwierf, bij het lottospel. idaan moet worden en die hun oorsprong vinden in persoonlijke, sociologische, geo- graphische of andere feiten. Wanneer men de geschiedenis der groo te fortuinen nagaat, dan komt men tot de verrassende ontdekking, dat aan bijna al deze sprookjesachtige rijkdommen een so- liede basis ten grondslag ligt en dat zij niet door toeval, spel of speculatie, ver worven werden. De vele „rijke menschen", die hun vermogen bij de goldrush in Cali- fornië of Australië veroverden, zij zijn al len verdwenen en vergeten, omdat dit te snel venvorven bezit niet duurzaam kon zijn. De werkelijk groote vermogens dan ken hun ontstaan aan zeer verschillende, doch duidelijk te onderkennen persoonlijk heden en tijdsomstandigheden. De man, die op het oogenblik de rijkste ter wereld is, de Amerikaan John D. Rocke feller, heeft zijn onmetelijk vermogen door den handel verworven. In het begin der zestiger jaren, toen Amerika door een wa re oliekoorts was aangetast oefende Rocke feller in de Nieuwe Wereld het beroep van met hun verbrandingsmotoren op het too- neelfdie de aardolie een nieuw en bedui dend grooter afzetgebied openden. Hoe groot het vermogen van dezen rijk sten man der wereld is, kan niet met juist heid worden vastgesteld. Bij een proces der Standard Oil Company in het jaar 1911 werd het vermogen van Rockefeller op on geveer 900 millioen dollar en zijn jaar lijks inkomen op 60 millioen dollar ge taxeerd. En dit ontzagwekkend fortuin zal door de sindsdien steeds toegenomen mo- torisatie en de daarmede gepaard gaande stijging van het olie verbruik nog wel be langrijk zijn uitgebreid. Hebben wij in Rockefeller den genialen handelsman leeren kennen, die de geheele wereld voor zijn producten wist te ontslui- Een aanplakbiljet van Rockefeller verover de China! Door een meesterstuk van verkoopspolitiek veroverde de rijkste man ter wereld het Hemelsche Rijk voor zijn petroleum. de beslissende schrede gezet op den weg tot bruikbaarmalting van de nytroglyceri ne als hulpmiddel in de techniek. Ondanks de explosie in de fabriek van zijn vader, waarbij zijn broer om het leven kwam, ondanks de moeilijkheden, die er als gevolg van de verschillende rampen met de autoriteiten rezen, zette Nobel met taaie volharding zijn proefnemingen voort, tot hij eenige jaren later de beslissende uit vinding deed. Hij ontdekte ten slotte, dat de infusoriënaarde, die men hoofdzakelijk op de Lüneburgerheide vindt, het nytro glycerine in groote hoeveelheden opzuigt, waardoor de fabricage van een vaste ex- plosiestof wordt mogelijk gemaakt. Deze nieuwe springstof noemde Alfred Nobel „dynamiet", het „gewelddadige" want de uitwerking, die de nieuwe springstof had was zoo geweldig, dat zij spoedig de schrik der geheele wereld werd. Ondanks de vele geweldige en moorddadige explosies, die weldra in bijna alle deelen der wereld plaats vonden en die allerwegen de groot ste ontsteltenis verwekten, werd toch de beteekenis van de nieuwe uitvinding niet onderschat, en voor Alfred Nobel was de weg tot rijkdom gebaand. Toen deze uit vinder van de moordende springstof stierf, liet hij een testament na, dat de geheele wereld in groote verbazing bracht. Zijn ge heele onmetelijke vermogen van 31.5 milli oen Zweedsche kronen, vermaakte hij aan instellingen van humanitair nut. Zij moe ten allen in dienst staan van den vrede, zij het ook op de meest verschillende wijze. Van de vijf prijzen, die jaarlijks uit de rente van zijn nagelaten vèrmogen worden uitgekeerd, zijn er drie bestemd voor de be langrijkste ontdekkingen op het gebied van de medische wetenschap, de physica en de chemie. Een vierde prijs dient ter be kroning van het beste letterkundige werk en de vijfde en laatste prijs is bestemd voor dengeen, dien het meest heeft bijgedragen tot bevordering van den vrede tusschen de volkeren. Zoo werd de rente van een groot vermo gen, dat zijn ontstaan dankt aan een moorddadige uitvinding, weer in dienst der menschheid gesteld. Wat het zakentalent van den een en het uitvindingsgenie van den ander tot stand bracht, dat bereikte de Duitsche fabrikant Alfred Krupp door zijn weergalooze soli diteit. Zijn vermogen is het resultaat van een onvergelijkelijke soliditeit en kwali teit. Steeds opnieuw wist hij de wereld van de onovertroffen kwaliteit van zijn staalproducten te overtuigen, die weldra onder de wereldproducten een toonaange vende plaats innamen. Succes bleef dan ook niet uit. In den loop van nauwelijks 50 jaren maakte Alfred Krupp, die het be drijf van zijn vader als 14-jarige „chef" had Eenvoud het fundament van elke wereldonderneming Het simpele stamhuis der familie Krupp, waarin de stichter van het wijdvertakte Kruppconcern zijn succesvolle loopbaan begon. overgenomen, uit een kleine onderneming met niet meer dan 7 man personeel een wereldfirma met ongeveer 12.000 arbeiders. De macht van den ,I<anonnenkoning" groei de en in 1871 was Krupp er met recht van overtuigd, dat de overmacht van de Duit sche artillerie, die in dezen oorlog de be slissing bracht, voor een deel zijn persoon lijk succes was. Toen Alfred Krupp in 1887 stierf, liet hij bezittingen na, waarvan de waarde volgens zijn eigen schatting 88 mil lioen ïilark bedroeg. „Reclame" is de tooverstaf, waarmede de Engelsche „Zeepkoning" Lord Leverhulme zijn rijkdommen verkreeg. Hij was de eer ste, die de beteekenis van een vast handels merk inzag. De zeep, die1 hij fabriceerde, gaf hij een naam, waarin de voortreffelijkheid der kwaliteit tot uitdrukking werd ge bracht, en waardoor haar zegetocht door de wereld was verzekerd. Steeds weer ha merde William Hesketh Lever, zooals de fabrikant toen nog heette, door handige reclame het slagwoord in de hoofden van het publiek, en iedere penny die hij, waar dan ook in zijn onderneming kon bespa ren, werd in deze reclame gestoken. Zoo ontstond mettertijd uit de kleine zeepziede- rij een ware zeepstad, waar een eigen druk kerij elk pakje zeep duidelijk van den naam voorzag, want reclame en verpakking bleven de steunpilaren van de geheele on derneming. Als hoofd van een wereldzeepconcern met een aandeelenkapitaal van 600 millioen gulden, stierf de kleine zeepzieder uit Bol ton onder den naam van Lord Leverhulme. De Amerikaansche millionair Henry Ford dankt zijn vermogen aan een zeer helder nationaal economisch inzicht. In een tijd, dat de automobiel nog uitsluitend als sportmiddel der gefortuneerden gold, zag hij voor de nabije toekomst in dit nieuwe verkeersmiddel een massa-artikel, dat in een behoefte van alle lagen der bevolking zou moeten voorzien. Met zijn voor de toenmalige begrippen nieuwe opvatting, om de auto niet als luxe voorwerp, doch als gebruiksartikel te zien, heeft de tijd hem volkomen in het gelijk gesteld. Met een scherpomlijnd productieplan voor oogen, waaraan hij tientallen van jaren streng vasthield, voerde hij in zijn fabriek een geheel nieuwe arbeidsverdeeling in. Elk onderdeel van de automobiel werd in eigen, uitsluitend voor dit doel bestemde afdeelingen vervaardigd. Door de „loopen- de band" die hier voor de eerste maal werd toegepast, werd het principe van tijdsbe sparing tot het uiterste doorgevoerd. Te genwoordig staat deze groote arbcidsstra- teeg aan het hoofd van een ontzaglijk be drijf, dat hem jaarlijks meer dan 50 mil lioen dollar oplevert. Op hoe verschillende wijzen al deze mil- lionairs ook aan hun rijkdommen zijn ge komen, zij hebben allen één uitgangspunt gemeen: de arbeid. Hoezeer het juist daar, waar het om mil- In het onnoozelste feit schuilt een bron van rijkdom. Frederick Walton, de uit vinder van het linoleum, die den weg om hoog voor zich zag, toen hij op 16-jarigen leeftijd opmerkte, dat zich bij opdrogende lijnolie aan de oppervlakte een taaie huid vormt

Schager Courant | 1935 | | pagina 7