Echtelijk drama te Amsterdam BERTEIS Duitsch=Poolsche besprekingen KIJKER is KOOPEn tij CLOECK Postrekening No. 23330 Int, Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland INSTALLATIE BURGEMEESTER ZWART REVOLUTIEPOGING IN URUGUAY. Een Kenau. Dinsdag 29 Januari 1935. 78ste Jaargang. No. 9647 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ^'bewljsno* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Engeland's wenschen Zonderlinge vriendschapsbetuigingen van Japan. - Wie den vrede wil, bereide zich ten oorlog. Goering. Minister Goering is naar Polen vertrokken en bevindt zich thans in Biolowiecz, een der vroegere jachtsloten van de Russische tsaren, gelegen temid den van het grootste natuurreservaat van Europa. Daar, omgeven door wonderschoone wouden en be waakt door een uitgebreide militaire macht, zal deze nationaal-socialistische leider jagen en... conferee- ren. Waarover zullen de besprekingen loopen, die ge voerd zullen worden tusschen dezen Duitschen ver tegenwoordiger en de hooge politieke en militaire vertegenwoordigers van Polen, die eveneens op het jachtslot vertoeven? Het lijkt ons niet moeilijk dat te raden. Goering zal trach- - ten een Poolsch- Duitsch blok te vormen tegenover het groote Pan- Europeesche blok, dat onder de er varen handen van den Franschen mi nister van Buiten- landsche Zaken, Laval, bezig is zich te ontwikke len. Dat Laval ook graag zou zien dat Berlijn en Warschau toetre den tot het stelsel van pacten, dat Europa voor lan ge jaren rust zou geven, is voor de nationalistische heeren in Duitsch- land en Polen nog geen reden, om zich bij Frankrijk aan te sluiten. Dit laatste land, dat zich op het oogenblik bijzon der sterk gevoelt, is nu eenmaal de erfvijand van ihet Derde Rijk en ook Polen is Frankrijk tegen woordig niet zoo bijster goed gezind. Bij de minder heden-kwestie, die Polen zeer ter harte gaat, heeft het ook van zijn vriend Frankrijk harde woorden moeten hooren. En daar kunnen de Polen nu eenmaal niet tegen! Ze zijn dus ietwat op hun teenen getrapt en zou den graag Parijs een poeis bakken, als, ja, als Pa rijs niet zoo sterk stond. Samengaan met Duitschland beteekent zich los maken van het overig Europa, het beteekent zich in een absoluut geisoleerde positie plaatsen. Wat zal Polen doen? Europa, ja geheel de wereld ziet met angstige spanning toe. Ook de Fransche ministers Flandin en Laval gaan over eenige dagen op reis. Zij gaan een bezoek aan Londen brengen en ook daar zullen besprekingen worden gevoerd, die van .groot belang zijn voor de vrede in Europa. Hoogstwaarschijnlijk vormt het vraagstuk der Duitsche herbewapening en de Duitsche terugkeer naar Genève de hoofdschotel van de beraadslagingen, maar wij gelooven niet ver mis te tasten als wij de meening uitspreken, dat ook de verhouding tot Ja pan onder de loupe zal worden genomen. Per saldo is Frankrijk door zijn rijke koloniën ten zeerste geinteresseerd bij den toestand in het verre Oosten en men kan verwachten, dat de Engelsche re geering ook graag eens zou willen weten, wat Frank rijk zal willen doen voor handhaving van den toe stand in Oost-Azië, in ruil voor Engelsche hulp in Europa. Helaas is diplomatie een soort stuivertje wisselen rpet de levens en de welvaart der onderdanen als inzet. De Engelsche ambassadeur te Tokio heeft giste ren aan den waarnemenden Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Shigemitsoe gevraagd, eens te vertellen welk doel Japan nu eigenlijk na streeft met de bezetting van de Chineesche pro vincie Tsjahar. Prompt kreeg hij ten antwoord, dat Japan mot Duinafslag op West-Ameland. Tengevolge van den Noord-Westerstorm en hoog water. Strandpaviljoen be dreigd. Tengevolge van den Noord-Wester storm der laat ste dagen en de daarmee gepaard gaande hooge wa tervloeden is de duinafslag op West-Ameland van dien aard, dat het strandpaviljoen „Lublink", eigen dom van de N.V. „Noordzeebad" gevaar loopt door de zee te worden verzwolgen. De duinenrij tusschen het paviljoen en strand is nog slechts 7 meter en aanhoudend brokkelt deze nog af. Wil men nog iets redden, dan zal ten spoedigste tot afbraak moeten worden overgegaan, daar de hoo ge watervloeden de duinenrij zoodanig doen afne men, dat het gebouw ondermijnd zou worden en in zee verzinken. China tot zeer nauwe samenwerking hoopt te komen en dat de militaire actie der laatste weken noodig was om tot een juiste grensbepaling te geraken. Eigenaardige methoden! Eei*st iemand berooven en daarna goede maatjes, trachten te worden. 't Is mogelijk, dat China om erger te voorkomen, tijdelijk de nek buigt, maar dat uit een dergelijke manier van grensbepalen op den duur een hecht bondgenootschap kan voortkomen, is bijna niet aan te nemén, Het zevende radencongres der Sowjet-Unie is gis teren te Moskou geopend met een redevoering van Molotow, den voorzitter van den raad van Volks commissarissen. Hij besprak uitvoerig de vredespolitiek van Rusland en memoreerde speciaal de goede verstandhouding met Frankrijk en de Vereenlgde Staten, terwijl hij ook de be- rekkingen tot Rome en Londen normaal noemde. Scherp was echter zijn re de, gericht tegen Japan, dat hij er van beschuldigde be wust anti-Russische politiek 4e voeren en wij kunnen dan ook gerust aannemen, dat het einde van zijn rede, waarin hij uitriep: „Het roo- de leger is thans sterk ge noeg om iederen aanval te weestaan", niet meer of min- MQLOTOW. rïer waS( ,}an een waarschu wing aan het land van den Mikado om de touwtjes in het verre Oosten niet te strak aan te halen. LUCHTVAART. Vliegongelukken. Vliegtuig in Frankrijk neergestort. Drie dooden, twee gewonden. Reuter meldt uit Chartres: Een vliegtuig is gis ternamiddag door tot nog toe niet opgehelderde om standigheden gevallen op eenige onbewoonde huizen. Het toestel vatte onmiddellijk vlam en deelde het vuur zich mede aan de gebouwen. De oogenblikkelijk toegesnelde hulp slaagde er in twee gewonden uit de vlammen te redden. Drie andere inzittenden kwa men om het leven. Autogiro-vliegtuig neergestort. V.D. verneemt uit Barcelona: Een La Cierva-autogiro vliegtuig, dat gisteren een demonstratie zou geven boven het centrum van Barcelona, is boven een der hoofdpleinen der stad, de Plaza Calaluna, neergestort. Een politieagent werd ernstig gewond en drie an dere personen liepen lichte verwondingen op. WINKEL De installatie van den heer Jb. Zwart, benoemd tot Burgemeester dezer gemeente, zal in een op Maandag 4 Februari a.s. te houden Raadsvergade ring plaats hebben, des namiddags P/2 uur. De verwelkoming aan de grens der gemeente (Lee- kerweg) zal omstreeks 12 uur plaats hebben. Diefstal van electrischen stroom. Inval in een timmerfabriek te Oss. De gemeente-politie te Oss is een vrij omvangrijke fraude op het spoor gekomen, welke ten nadeele van de Gemeentelijke Lichtbedrijven aldaar, is gepleegd. Reeds geruimen tijd vermoedde men dat het ma chinaal timmerbedrijf der fa. K. te Oss op clandestie ne wijze electrische stroom verbruikte. De ambtena ren der lichtbedrijven hebben daarop in samenwer king met de gemeentepolitie bij genoemde firma een onderzoek ingesteld en inderdaad bleken de vermoe dens juist te zijn. Men had aan den electriciteitsme- ter gemorreld en het resultaat was, dat de meter den verbruikten stroom niet meer op de juiste wijze aangaf. Op deze wijze had men ten nadeele van de lichtbedrijven een aanzienlijk bedrag aan electri schen stroom kunnen verduisteren. De clandestien verbruikte stroom zal echter alsnog moeten worden betaald. De politie heeft tegen de firmanten proces-verbaal opgemaakt. Slager door zijn vrouw doodgestoken Huiselijke oneenigheid de oorzaak. Op de eerste étage van een perceel aan de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam heeft zich gisteravond te kwart voor zeven een verschrikkelijk drama af gespeeld. Een jonge vrouw heeft daar tijdens een he vige ruzie met haar echtgenoot, die slager van be roep was, een groot mes gegrepen en daarmede den man enkele steken toegebracht, waarvan één, die de hartstreek raakte, doodelijk was. Het slachtoffer zakte ineen en bzweek kort daarna aan zijn ver wondingen. Dé vrouw, die het huis was uitgeloopen, om medi sche hulp te halen, is door de politie gearresteerd. In het bureau aan het Jonas Daniël Meyerplein, waar zij aanvankelijk door inspecteur Kater en la ter door commissaris Dijkstra aan een verhoor is on derworpen, daarbij is gebleken, dat er tusschen de echtgenooten den laatsten tijd hevige ruzies voor kwamen is haar medegedeeld, dat zij haar man doodelijk had getroffen. Amsterdam. Omtrent het vreeselijk drama, dat zich gisteravond in een woning aan de Nieuwe Hèe- rengracht heeft afgespeeld, venemen wij nog de volgende bijzonderheden. Op de eerste etage van perceel 211 woont het gezin v. d. B., bestaande uit een 37-jarigen man, oorspronkelijk slager van be roep, doch reeds langen tijd werkloos, zijn iets jon gere vrouw en een 11-jarig meisje uit het eerste hu welijk van laatstgenoemde. Een kamer van de wo ning was verhuurd aan een matroos. De verhouding tusschen de echtelieden, die een jaar getrouwd zijn, liet reeds geruimen tijd alles te wenschen over en herhaaldelijk hebben er tusschen beiden heftige ruzies plaats, somwijlen in tegen woordigheid van het meisje, dat dan meestal 111 wanhoop de straat opliep. Zoo geschiedde ook gisteravond. Terwijl de vrouw en haar dochtertje in het keukentje de tafel hadden gedekt en zouden gaan eten kwam de man thuis. Hij verkeerde onder den invloed van sterken drank en mede daardoor vielen er reeds dadelijk woorden, met het gevolg, dat het meisje ijlings het huis ver liet. Zoo heftig laaide de ruzie óp, dat de man, die in het gangetje naar de keuken stond, zijn vrouw, ai scheldend en vloekend een kop en schotel naar het hoofd gooide en plotseling met groote stappen op haar toetrad, klaarblijkelijk om haar te lijf te gaan. De vrouw greep in haar angst het eerste het beste voorwerp, dat op tafel lag; in dit geval een groot slagersmes. Zij maakte daarmede een stekende be weging naar haar man, wlke steek hem in de hart streek trof. Wankelend liep hij naar de kamer van den commensaal, die zich gewend als hij was aan de huiselijke ruzies, niet vertoond had. Hij zag ech ter onmiddellijk dat er een ernstig drama was ge schied en hielp het slachtoffer op den divan. De ge troffene, die zwaar ademhaalde, was niet meer in staat om een woord te zeggen. De commensaal be gaf zich daarop naar buiten en waarschuwde op het Kadijksplein een agent, die onmiddellijk met hem meeging. Inmiddels had ook de vrouw, die niet wist dat haar echtgenoot er zoo ernstig aan toe was, de woning verlaten om de hulp van een dokter in te roepen. Toen zij met den geneesheer terugkwam, zag deze dadelijk, dat menschelijke hulp hier niet meer kon baten. Zonder een woord gezegd te heb ben, is het slachtoffer aan zijn verwonding be zweken. De agent had, toen hij geconstateerd had wat er geschied was, inspecteur P. A. Kater van het bu- rau J. D. Meyerplein en zijn chef van het bureau Kattenburg, spoedig op de hoogte gebracht. Beiden begaven zich naar de woning, waar de vrouw aan gehouden en naar eerstgenoemd bureau overgebracht werd. De inspecteurs Kater en Bakker hebben haar daar een verhoor afgenomen; daarna is dit ook op langdurige wijze geschied door Commissaris D. Dijk stra. Ofschoon de vrouw zeer nerveus was, gaf zij omstandig op alle vragen antwoord. Zij deelde o.m. mede, dat het geheele drama zich in enkele secon den had afgespeeld en dat zij uit zelfverdediging had gehandeld. Zij is na haar verhoor in arrest ge steld en zal waarschijnlijk morgen aan de Justitie, die mede op de hoogte van het gebeurde was ge bracht, worden overgeleverd. Bij de woning van den verslagene bewoog zich den ganschen avond een vrij talrijke menigte, welke uiteraard het drama in geuren en kleuren besprak. Voor het huis was een politiepost geplaatst. Eerst te elf uur des avonds is het lijk van het slachtoffer vrijgegeven en met een wagen van den G.G.D. naar het Binnen Gasthuis vervoerd, waar de sectie zal worden verricht. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar oi coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Toeleg der rebellen mislcki. De voornaamste oppositieleiders gearresteerd. Reuter meldt uit Buenos Aires: Een po ging om de regeering van Uruguay omver te werpen is verijdeld door cle aanhouding van de voornaamste leiders der oppositie, zoo meldt een telegram uit Montevideo. De troepen zijn in de kazernes geconsig neerd, de censuur is ingesteld. Bij Rivera heeft de opstandelingenleider Basillio Munoz, die zich in Brazilië bevond, met 1000 man de grens van Uruguay overschreden. Er zijn vliegtuigen naar de Braziliaansche grens gezonden om hun verder oprukken te voorkomen en te beletten, dat Uruguaysche ballingen het land bin nendringen. Alle wegen naar Montevideo worden bewaakt. In verschillende deelen des lands hadden oproeren plaats, o.a in het departement Treinta y Tres, waar de rebellenleider Perdomo 200 man om zich verza melde en in het departement Cerro Largo. Herrera, de leider der nationalistische partij, heeft den president der republiek de verzekering gegeven van den steun zijner partij. Wilde staking te New York. 20.000 man in staking. New York, 29 Jan. (V.D.); In het havengebied van New York is Maandag een wilde staking uitge broken. 20.000 transportarbeiders hebben het werk neergelegd om te px'otesteeren tegen de te werkstel ling van niet georganiseerde collega's. De vakvereenigingsleiders zijn van meening, dat de stakingsbeweging zal kunnen overslaan op andere groepen havenarbeiders. Zij wijzen erop dat 't plot seling uitbreken van deze wilde staking het gevolg is van een actie der communisten. Machinist kende den weg niet. Goederentram door de afsluitboom.cn ge reden. Pas zijn de afsluitboomen aan den spoorwegover gang aan den Driesprong nabij Breda vernieuwd of er, zal een paar nieuwe moeten worden aangebracht. Werden ongeveer vier weken geleden de afsluit boomen op den straatweg weggereden door een trac tor met aanhangwagen, gisteravond werden die voor afsluiting van de trambaan OosterhoutBreda, wel ke naast den weg loopt en die de spoorlijn hier kruist, vernield. Ook deze afsluitboomen worden bediend door den aldaar bestaanden blokpost der Nederl. Spoorwe gen. Zij zijn den geheelen dag gesloten en worden slechts geopend om de verschillende, trams door te laten. Het trampersoneel heeft hierbij de verplich ting zich te overtuigen of de weg vrij is. De blokpostwachter der S.S., bekend met de rij tijden van de tram, is in den regel tijdig genoeg bij de hand om de boomen te openen. Gisteravond echter kwam tegen zeven uur een extra-goed eren tram uit de richting Oosterhout, aldu3 de Msb. Van de komst van deze tram was op den blokpost nets bekend. De wachter bevond zich in zijn wachtlokaal, toen hij werd opgeschrikt door een hevigen slag en gekraak. Hij vloog naar buiten en zag nog juist, dat de tram ook nog den tweeden boom wegreed. Even daarna stond de tram stil. De machinist, iemand, die voor de eerste maal op dit baanvak reed en dit niet kende, heeft de boomen niet opgemerkt. Hij is tegen den eersten afsluit boom opgebotst, die de boomen zijn van ijzer haaks werd omgebogen. De tram kon niet direct tot stilstand worden gebracht, reed over het dubbel spoor en kraakte vervolgens ook den tweeden af sluitboom. De locomotief was aan de voorzijde nogal ernstig beschadigd, terwijl beide lampen werden vernield. De machinist en de stoker, het eenige per soneel van de tram, kwamen met den schrik vrij. Toen door de politie proces-verbaal was opgemaakt, kon de tram de reis naar Breda voortzetten. Personeel der Staatsspoonvegen begon direct met het opruimingswerk om de lijn vrij te maken voor de nog komende trams, terwijl kettingen werden aangebracht als voorloopige afsluiting. Vrouw slaat tijdens een voetbalwedstrijd den scheidsrechter tegen den grond. Tijdens een voetbalwedstrijd te Weenen heeft zich' Zondag een eigenaardig incident voorgedaan. Veront waardigd over een beslissing van den scheidsrechter wierp zich een vrouw, gewapend met een stok op den scheidsrechter, en sloeg hem onverwacht tegen den grond en beet hem vervolgens tot dat anderen er in slaagden de razende vrouw van haar slachtoffer te scheiden. De scheidsrechter moest in een ziekenhuis worden opgenomen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1