Eén-enhetzijn er Wintersport voor de vrouw. Hoe zullen we onze koffie zetten? MET EI EN KARNEMELK OF HET EEN WEINIG ZOUT? Ieder land zijn eigen trant Dat koffiezetten een kunst is, die, mits goed beoefend, niet weinig ertoe bijdraagt ons leven te veraangenamen, wie zal het willen tegenspreken. Minder bekend is het misschien, dat deze kunst in de verschil lende landen op zoo uiteenloopende wijze beoefend wordt Wij geven hieronder en kele recepten voor de bereiding van koffie, die naar onze Hollandsche smaak wel eenigszins zonderling aandoen, maar die daartegenover ook weer de bekoring van het uitheemsche hebben, hetgeen voor ons Hollanders altijd nog een groote attractie is! Vooropgesteld moet echter worden, dat veel afhangt van de juiste keuze der kof- fiesoorten. Bijna alle koffie, zooals wij die koopen, is een menging van verschillende soorten, samengesteld door ervaren vaklie den, die de meest kenmerkende eigen schappen van elke afzonderlijke koffie- va riëteit weten samen te voegen tot één vol komen geheel: bij het fijne zuur van een koffiesoort uit Costarica wordt de volheid van de Columbische koffie gevoegd en het krachtige aroma van die uit Guatema la. Dit kan met recht een wetenschap wor den genoemd. Reeds meer dan 100 jaar is het geleden, dat de koffie voor de eerste maal chemisch werd onderzocht, en men de cafeïne en zijn schadelijke uitwerking ontdekte. Doch hoe lang heeft het nog niet geduurd, eer het gelukte, de volwaardige cafeïnevrije koffie Hag samen te stellen, die in smaak van andere koffie niet meer te onderscheiden is. Van het grootste belang is het verder, dat de boonen fijn gemalen worden. Hoe fijner de koffie gemalen is, hoe beter zij haar aroma afstaat. Terwijl wij onze koffie met zorg filtree- ren, om haar zoo helder mogelijk te krij- De mode in een practische luim. Elk Jong meisje koe stert het verlangen om onder alle omstandig heden aardig en pas send gekleed te zijn. Waar haar jeugd meestal gepaard gaat met een slank figuur, kan zij ten volle profi- teeren van de eenvou dige, practische dracht, die een rok en blouse opleveren. Voor over dag is deze kleeding zeer geschikt en boven dien bijzonder flatteus en jeugdig. Onze afbeel ding laat een jumper van wollen jersey zien met een heel eenvou dig omslagkraagje en groote knoopen. De stof staat modern en interessant door de in geweven draden van cellophaan. Om de hals kan voor de afwisse ling ook een kraagje van gesteven flanel worden gedragen. gen, is de Turk juist gesteld op koffie met „dik", ja hij schommelt zelfs bij de laatste slok zijn kop nog eens goed in de rondte, om zich toch vooral niets van het lekkere bezinksel te laten ontgaan! Veel verbreid is oo? de gewoonte om ter verhooging van de smaak nog het een of ander kruid aan de koffie toe te voegen.- Zoo voegt men bijv. in Karlsbad, dat om het bijzondere aroma van zijn koffie be roemd is, op elke zes koppen een bittere amandel toe, die met de koffieboonen ver malen wordt. De Engelschen gebruiken bij voorkeur een weinig zout in hun koffie. Voor elke persoon rekenen zij een eetlepel gemalen koffie, die in een verwarmde porseleinen kan wordt gedaan. Op de geheele kan wordt een mespunt zout toegevoegd. Oo elke eetlepel koffie giet men *4 L. kokend water en roert dan met een eetlepel om. Nu neemt men een andere verwarmde porse leinen kan, bedekt deze met een vierdub bel gevouwen gaas en giet hier de koffie doorheen. Deze doek wordt telkens in zui ver water uitgewasschen en mag nooit met zeep of soda in aanraking komen. Een ander Engelsch recept voor het zet ten van koffie luidt als volgt: Neem op elke kop een theelepel gemalen koffie en doe dit met een mespunt zout in een pot Giet hierop kokend water, en wel voor el ke persoon één kop en één kop voor de kan. Zet de pot op het vuur en laat de koffie GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 058 in post zegels aan de Moderedactie van dit blad. Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on gevecr 50 modellen zijn afgehebceld, toege zonden. Denkt U er vódral aan de juiste maat en het nummer op te geven? opkoken, Laat ze vervolgens afstaan tot ze bezonken is en herhaal dezelfde bewerking nog twee maal. Zet haar, nadat ze voor de derde maal bezonken is, weer op het vuur en laat haar koken tot ze volkomen helder is. Schenk de koffie in een kop en giet ze tot drie maal toe weer in de pot terug. Schenk de koffie nu in een verwarmde kan over en zet deze op een warme plaats. Tot slot nog een Amerikaansch recept: Men doet vier theelepels gemalen koffie in een aluminium pan en verhit deze totdat hij volkomen droog is, echter zonder te la ten aanbranden. Hierbij wordt een rauw ei gedaan en ook de eierschaal wordt in de pan gelegd, daar deze het klaren va* de koffie bevordert. Nu giet men er L. ko kend water met ongeveer 60 gr. suiker bij en een scheutje karnemelk. Wie van heel zoete koffie houdt, moet iets meer suiker nemen. De vloeistof wordt nu drie maal tot kookpunt verhit, doch mag volstrekt niet koken, daar er anders van het aroma ver loren gaat. En nu maar aan den sla^! Probeert alle dingen en behoudt het goede. Maar zou dat misschien toch niet onze Hollandsche kof fie zijn?... Droge gelaatshuid, die neiging vertoont tot springen of afschilferen, moet men zoo weinig mogelijk met water reinigen, doch hiervoor steeds zuivere olie gebruiken. EN TOCH NIET NAAR HET BUITEN LAND! Wintersport zonder op reis te gaan? Zon der sneeuw? Zonder geld? Zeker, winter sport heeft de vrouw noodig en ze kan het zich verschaffen, zonder al die bezwaarlij ke en kostbare attributen die de „offici- eele" wintersport nu eenmaal vereischt De vrouw met haar doorloopend gebrek aan lichaamsbeweging de juiste bewe ging wel te verslaan heeft ontegenzeg gelijk ook 's winters behoefte aan gezonde sport, waarbij zij volop frissche, stofvrije lucht kan inademen. Ze heeft een tegen wicht noodig tegen het zittende leven, waartoe zij door naaien en verstellen of wel door kantoorwerkzaamheden gedwongen is. En wat haar overige, niet-zittende be zigheden betreft het haastige boodschap pen doen, het jachten door drukke winkel straten, en het dringen in overvolle maga zijnen dat alles kar. men moeilijk als gezonde lichaamsbeweging aanmerken! Onze „wintersport" begint, juist zooals de „zomersport", met 10 minuten gymna stiek voor het open raam. Door krachtige ademhalingsoefeningen wordt de droge, warme kamerlucht grondig uit de longen opgepompt het doeltreffendste voorbe hoedmiddel tegen kouvatten. Hierop volgt een snelle afwassching van het lichaam met koud water, waartoe een handbreed water in de badkuip al vol doende is. Ook dit vergt al heel weinig tijd en het bevordert de krachtige bloedsom loop door het lichaam. Als wij daarna aan den arbeid gaan, dan voelen we ons niet loom en slap, maar opgewekt en vol lust tot aanpakken. De gymnastiek, een „verplicht leervak" voor de huisvrouw, begint gelukkig in steeds ruimer kring beoefenaars te vinden. Bij een eenigszins oordeelkundige dagin- deeling kan iedere vrouw op een morgen of middag in de week hiervoor wel een uur den tijd vinden. In den winter kan men van dit wekelijksche gymnastiekuur een yvaar genot maken, door clubjes te vormen, waarvan één als leidster optreedt, die dan een bosch- of veldloop organiseert. In trai ningspak op stap gegaan, nu eens in snel, dan weer in matig marschtempo met ademhalingsoefeningen en rustpoozen als onderbreking, krijgt het lichaam een gron dige, algeheele oefening, terwijl de klare, gezonde winterlucht de longen zuivert. De heilzame uitwerking van dit marcheeren in de frissche buitenlucht doet zich al spoe dig gevoelen ook ons uithoudingsver mogen stijgt met den dag. Bracht een kor te wandeling in het begin ons al buiten adem of bezorgde ze ons hartkloppingen, weinige weken later lijkt een stevige marsch ons al kinderspel. En dan zwem- en rijwielsport niet te ver geten. In de meeste, grootere plaatsen kun nen we het zwemmen door de overdekte badinrichtingen ook 's winters blijven vol houden. En wat het fietsen in den winter betreft, met handkappen bewapend en van warme beenbekleeding voorzien, bestaat er niets heerlijkers dan op zonnige dagep door de ijle, zuivere lucht langs de wijde velden te rijden, de steeds wijkende verten tegemoet WAAROM BONT VERWARMT. Als men eens een enquête zou houden over de vraag: Waarom verwarmt bont?", dan zouden er wel heel wat antwoorden binnenkomen, die de vele sympathieke eigenschappen van het bont aan' zijn dikte toeschrijven. En toch is 't eigenlijk slechts de lucht, die het bont bevat, welke hier voor aansprakelijk is. Het is namelijk een vaststaand feit, dat een kleedingstuk beter tegen koude be schermt, naarmate het meer lucht bevat. Daarom zijn niet alleen dikke stoffen ver warmend, maar ook dunne, lichte stoffen, mits deze zeer veel lucht bevatten. En om op het bont terug te komen: een kubieke centimeter bont bestaat uit slechts 20 kubieke milimeter bontsubstantie en 980 kubieke milimeter lucht! Met flanel gaan we gekleed in 10 pet. vaste wolstof en 90 pet. lucht. Tricot- en lakenstoffen bevat ten 25 pet. weefselsubstantie en driekwart lucht en bij glad linnen en katoenen stoffen is de verhouding van weefsel en lucht vijf tig tot vijftig. De lucht wordt in de mazen tusschen de vezels van het weefsel vastgehouden, in bont tusschen de gelooide huid en de fijne bontharen. Onderstaande tabel geeft een overzicht van het luchtgehalte en het soortelijk ge wicht van een reeks der meest voorkomen de stoffen. Luchtgehalte soortelijk in gewicht Wolflanel 92.3 0.101 Katoen-flanel 88.8 0.146 Winterjassen 88.8 0.146 Wol-tricot 86.3 0.179 Katoen-tricot 84.7 0.199 Lichte zomerstoffen 81.8 0.237 Winter-kamgaren 81.7 0.238 Demi-saisons 81.3. 0.243 Linnen-tricot 73.3 0.348 Zomer-kamgaren 72.5 0.358 Glad geweven katoen 52.0 0.638 Glad geweven linnen 48.9 0.638 Hieruit blijkt, dat hoe grooter het lucht gehalte is, hoe lager het soortelijk gewicht der stoffen is. Een laag soortelijk gewicht is dus een bewijs voor een hoog luchtge halte. Verder moeten we er bij de keuze van onze kleeding nog rekening mee houden, dat het warmtegeleidingsvermogen voor de verschillende stoffen ook niet gelijk is (be kend is bijv. het slechte geleidingsvermo gen, dus de groote verwarmingskracht van wol) en dat over het algemeen donkere stoffen warmer zijn dan lichte. SCHOONHEIDSWENKEN. Een goed hnidverzorgingsmiddel, dat de strakheid van de huid opheft en een ge voelige huid bestand maakt tegen de in vloeden van buiten, is toilet-azijn. Dit mid del wordt als volgt samengesteld: 175 gr. rozenwater, 10 gr. fijne wijnazijn, 30 gr. wijngeest en 4 gr. boorzuur. Het middel wordt na het wasschen on verdund in de huid gewreven. Tegen roode huid bestaat er een aantal onschadelijke bleekmiddelen. Een der bc kendste hiervan is bijv. de bleekende aman delklei. Deze bestaat uit 100 gr. amandel- meel, 100 gr. havermeel, 50 gr. natrium boraat en 5 gr. bittere amandelolie. Het mengsel moet in goed gesloten flesschen worden bewaard. Ook de honlngamandeïpasta is een zeer aanbevelenswaardig middel. Men bereid' deze als volgt: 6 eierdooiers worden ver mengd met 400 gr. honing en 400 gr. aman delolie. Hierbij voegt men 200 gepelde, tot poeder vermalen bittere amandelen en ver volgens 6 gr. bergamotolie, 4 gr. citroen en 4 gr. kruidnagelolie. Ja, zeker, het is- maar één enkele japón! Een donkere slankkleedende japon van donkere, gladde wollen of fanla- siestof en met een uit stekende coupe. De to taal verschillende in druk, die de vier mo dellen maken, is uit sluitend verkregen door er telkens een ander garnituur op aan te brengen. Voor het werk, in huis of op kantoor, een leeren kraagje en man chetten, sober en spor tief, opgevroolijkt door een kleurig stiksel en een leeren ceintuur om het middel. Voor den middag 'n geplisseerd zijden befje, crèmekleurig of in lichte tinten gehouden met een ceintuur in dezelfde lichte kleur. Voor wat meer feestelijke gelegenheden een sierlijke kanten jabot met bijpassende manchetten en een elegante koordgordel om het middel. Ten slotte voor den schouwburg of andere avonduitgang een hoogstaande, ronde kraag, van matte zilver- of grondstof, die in een rijk jabot uitloopt en met een mooie gesp bijeen gehouden wordt. Prins Carnaval, de vroolijke snaak, houdt spoedig weer zijn in tocht en doet ons bij dans en feestgewoel on ze zorgen en de dage- lijksche sleur vergeten. Eenmaal per jaar mo gen wij uit onze gewo ne huid kruipen, een maal per jaar mogen wij ons verkleeden en zijn, wat wij willen zijn. Het maskeradepak moet met dien gehei men wensch in over eenstemming zijn. Daar om hebben niet de duurste costumes het meeste succes, doch die, welke de fantasieën en het verlangen van de draagster belicha men. Wie niet opziet tegen een bewerkelijk cos- tuum, voelt misschien voor het Chineesche pakje of het cactus^ costuum, die wij op de eerste afbeelding zien staan. Wie minder werk eraan kan besteden, vol staat met een hoofd versiering. Vooral bij de eerste bals masqué's in het begin van het seizoen kan dit heel goed en zooals u wel al zult hebben uitgere kend, valt Carnaval dit jaar op een laten da tum. Voor zulk een re doute kan men nol- slaan met papier, doch soms worden er ook kostbare materialen in verwerkt. Op onze tweede afbeelding ziet men bijv. rechts bovenaan een empirekap van ge plooide kant met groene strikken met een takje oranjebloesem boven de ooren. Links daarnaast ziet men een hoed uit. den Direc toire-tijd, gemaakt van gele zijde, smal groen lint, een bont toefje bloemen en e n groote struisveer. Daaronder is een Tria- non-hoed afgebeeld, die eenigszins aan een hooge hoed doet denken met een mooi ge welfden, breeden rand. De binnenzijde hier van is van een afstekende kleur, evenals de lussen van lint. Zulk een hoed staat heel mooi, als hij gemaakt is van rose at las, terwijl het lint lichtblauw met zilver is. De hooge Tiroler hoed is van kant en versierd met groen lint en een groene veer. Zeer eenvoudig is tenslotte het kanten kapje met een geplooide ruche van dezelf de kant en een toefje bloemen aan één zijde.

Schager Courant | 1935 | | pagina 10