KIJKEn i KOjBPEn CLOECK Twee jaar Nationaal-socialisme in Duitschland. Buitenland Loven en bieden tusschen Engeland en Frankrijk. Opstand in Mexico verijdeld. DE AFWIJZING VAN AMERIKA. Het proces tegen Hauptmann. Verduistering van een kwart millioen. Invoer van vroege aardappelen in Engeland. MIJNONGRUK IN SPANJE. SPOORWEGAANSLAG IN SPANJE VERIJDELD. Fokker vraagt overheidssteun. PLAN VOOR VREDESBEVORDERING. Siameesche koning keert niet terug. Donderdag 31 Januari 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags, Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het êerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 12 PAGINA'S. 78ste Jaargang. No. 9649 Int. Telef. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. „NEDERLAND SLECHTS EEN VLEKJE OP DE KAART VAN EUROPA". Reeds twee jaar! Wat gaat de tijd snel! Twee jaar lang reeds zwaait Hitier de scepter over het groote Duitsche Rijk en is dit land onder natio- naal-socialistisch bewind. Het is vanzelfsprekend, dat zich op dit oogenblik de vraag naar voren dringt welke resultaten Hitier in deze twee jaren heeft bereikt. Hij zelf zegt in zijn oproep dat reeds thans 2/3 deel van het eerste vierjarenplan is volbracht en dat de droom van eiken Duitscher is verwezenlijkt: Eer, vrijheid en maatschappelijk geluk. Als men onder „eer" van een land uitsluitend het zelfbeschikkingsrecht van een natie verstaat, dan is er inderdaad voor Duitschland veel verbeterd. Van vreemde inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden is bijna geen sprake meer; van toe zicht op de Reichswehr evenmin en als men de in Versailles opgelegde lasten als oneer en beknotting der vrijheid beschouwt, dan, ja dan, is de eer en vrijheid door het nationaal-socialisme veroverd. Maar niet ieder beziet de eer van een volk uit dien gezichtshoek en wij gelooven dan ook, dat er millioenen zullen zijn, die de Jodenvervolging, de politieke moorden en het bedenkelijk geknoei met geldelijke verplichtingen beschouwen als een leelijke vlek op het zoo trotsch gedragen blazoen. Maatschappelijk geluk! Wat is geluk? Als men onder maatschappelijk geluk verstaat de mogelijkheid om tegen behoorlijke arbeidsprestatie onbezorgd te leven, dan is Hitier tot dusver zeker niet geslaagd. Er heerscht in Duitschland in vele kringen nijpend gebrek en allerlei artikelen zijn scbaarsch of niet te verkrijgen. Neen, het welvaartspeil heeft Hitier zeker niet op gevoerd, integendeel! Door de dikwijls onbezonnen buitenlandsche politiek is de export tot een uiterst minimum beperkt en daardoor is een der belangrijk ste bronnen van volkswelvaart nagenoeg opgedroogd. Verstaat men echter onder maatschappelijk geluk het bewustzijn, dat de tijd van inzinking voorbij is en dat men stap voor stap gaat naar betere tijden, dan dient erkent, dat de Führer aan 't vertwijfelen de Duitsche volk weer moed en zelfvertrouwen heeft hergeven. Hij is er ongetwijfeld in geslaagd, om de groote massa om zich te verzamelen en hoewel wij buiten staanders, met minder enthousiasme kunnen neer zien op den afgelegden weg, meenen wij toch, dat eerlijke beoordeeling met zich medebrengt de er kenning dat het nationaal-socialisme naast meer ge ordende toestanden een geest van opofferingsgezind heid en saamhoorigheid heeft aangekweekt, die, mits ontdaan van het walgelijke hyper-nationalisme het nijvere en energieke Duitsche volk weer kan bren gen tot hernieuwde welvaart. Het is met de conferentie in Londen een gekke boel. Toen Laval naar Rome ging, wees alles er op, dat beide landen eerlijk van plan waren to make the best of it, en door openhartig samenspreken tot een mogelijke oplossing der geschillen te komen. Maar nu Laval met zijn collega Flandin de Lon- Üensche vrienden een bezoek zal gaan brengen, is de toon en sterk in mineur. Het maakt den indruk alsof de heeren aan een paardenhandel bezig zijn. Reeds bij voorbaat wordt van beide zijden de meening gelanceerd, dat de heele conferentie toch wel geen resultaten zal hebben en herhaaldelijk treft men, in de oogenschijnlijk officieel geïnstrueerde pers berichten aan, die er op wijzen, dat er belang rijke koopen zullen worden afgesloten, maar dat ieder voor zich zal trachten een zoo hoog mogelijke prijs te bedingen. Wat wil Frankrijk? Allereerst de absolute zekerheid, dat Engeland, ïn geval van een FranschDuitsch conflict n:et alleen de bepalingen van het Locarno-pact stipt nakomt, maar daarenboven en deze verplichting is in dat pact niet vastgelegd zijn luchtmacht ter hulp zendt. Ook wil Frankrijk dat Engeland toetreedt tot de garandeering der Oost-grenzen van Europa, dus met Achttien leiders gearresteerd. Reuter seint uit Mexico: Een plan voor een revolutionnaire beweging is ontdekt, die in de kiem is gesmoord. Reeds werden acht tien leiders gearresteerd. Een communiqué van het ministerie van Oorlog maakt nader bekend dat in Februari een opstand had moeten uitbreken dank zij financieelen steun uit Amerika tot een be drag van 300.000 dollars. Naar het schijnt ging, volgens een V.D.-bericht uit Jlexico, de samenzwering uit van lieden, die zich in ballingschap in de Vereenigde Staten bevinden en die een opstand in verschillende doelen des lands hadden ontworpen. De leiding van den opstand lag in handen van den vroegeren candidaat voor het pre sidentschap Villareal en den vroegeren minister van onderwijs Jose Vasconcellos, die verblijf houden in Amerika. In den staat Durango heeft de regeering oorlogsvliegtuigen ter bestrijding van de rebellen uitgezonden. Ondanks de konde zet de Cambridploeg haar trai ning voor den komenden wedstrijde tegen Oxford voort. Om toe te treden tot het Internationaal Ge rechtshof. - De rol van mevrouw Roosevelt. Reuter meldt uit Washington: In politieke kringen te Washington wordt de af wijzing van het voorstel, om toe te treden tot het hof van internationale justitie te Den Haag druk be sproken, temeer, daar de strijd om het regeerings- voorstel zich niet beperkt had tot den senaat, maar ook in de pers en de radio zeer scherpe vormen had aangenomen. Zelfs mevrouw Roosevelt was aan de microfoon gekomen, om een pleidooi te houden voor de toetre ding en de verzekering aan 't Amerikaansche volk te geven, dat deze toetreding niet de intrede tot den volkenbond of een verwikkeling in de Europeesche politiek beteekende. Vele politici zijn van meening, dat Zondag het re sultaat der stemming nog twijfelachtig was, doch dat het ingrijpen van mevrouw Roosevelt door mid del van een radiorede de senatoren, die nog geen beslissing hadden genomen,- zeer heeft ontstemd en hen heeft bewogen, tegen het voorstel te stemmen. De politieke bemoeienis van mevrouw Roosevelt wordt dan ook als volkomen ondoelmatig beschouwd. Zelfs schrijft men het aan haar invloed toe, dat Roo sevelt heeft gepleit voor toetreding tot het hof en zich zoodoende het gevaar op den hals haalde, dat zijn aanzien schade zou lijden. Men vindt het zeer onverstandig, dat president Roosevelt zoo sterk is opgekomen voor de verde diging van een stap, waarvan de voordeelen voor Amerika zeer problematisch zouden geweest zijn, temeer daar ook in Amerika bekend was, dat een international gerechtshof, zooals het voorbeeld van de Duitsch-Oostenrijksche tolunie toonde, steeds aan bepaalde politieleen druk onderworpen is. Roosevelt schijnt thans van plan te zijn, de heele zaak zoo spoedig mogelijk in het vergeetboek te doen geraken. Volgens een ander telegram uit Washington zou president Roosevelt tijdens een persreceptie ter gele genheid van zijn verjaardag gister verklaard heb ben dat hij geen nieuwe poging doen zou, om van het congres de toetreding van de Vereenigde Staten tot het Haagsche Hof te verkrijgen. Getuigenissen a décharge. Mevr. Haupt mann verdedigt haar man. Naar Reuter uit Flemington meldt, heeft in het pro ces tegen Hauptmann een getuige, de timmerman Carlston, gister gezegd, dat hij zich stellig herinnert Hauptmann op den dag van de ontvoering van Lind- berghs kind 's avonds om negen uur voor een bakke rij te hebben zien staan. De vrouw van Hauptmann heeft verklaard, dat haar man in den avond van den kinderroof van 7 tot half tien in de bakkerij is geweest, waar zij werkte. Zij is later met haar man naar huis gegaan. De avond dat het losgeld is uitbetaald heeft mijn man aldus getuige met mij en zijn vriend Klöppenberg doorgebracht. Ook op 26 November 1933, den dag waarop haar man in een bioscoop bankbiljetten van het losgeld afkomstig, zou hebben gewisseld, is hij thuis geweest. Ten slotte verklaarde zij nog, dat zij in gezelschap van haar schoonmoeder de reis naar Duitschland had ondernomen om den terugkeer van haar man naar Duitschland voor te bereiden. Bij sectiebeheerder van irrigatiewerken. Aneta seint uit Soerabaja: De fraudes, welke ontdekt zijn op het kantoor van den sectiebeheerder der Irrigatieafdeelingen Pekalen, Sampean en Ken- tjion, gelegen in de residentie Besoeki, Oost-Java, wordt tot dusverre op f250.000 geraamd. Men acht de achterhaling van de daders vrijwel onmogelijk. De spelers, die beschikbaar zijn voor den voetbalwedstrijd Nederland—Duitschland oefenen, behalve te velde, ook binnenshuis („in-door-training" heet dat In sport-Nederland). Men ziet o.a. op de eerste rij t. 1. n.r.: Smit, v. Run, en Pellikaan. andere woorden het Oost-Locarno-pact mede onder teekent, om kort te gaan Frankrijk wil, alvorens aan zijn vijand Duitschland bepaalde toezeggingen te doen, scherp omlijnde garanties van het machtige Brittannië. Het is, wij schreven het reeds gisteren, zeer on waarschijnlijk, dat Engeland nog meer verplichtin gen op het Europeesche vasteland op zich zal nemen tenzijeen ander groot belang het er toe dwingt En dat groote belang kon thans wel eens aanwezig zijn door de toespitsing van den toestand in het Ver re Oosten. Men kan er zeker van zijn dat ook Engeland iets belangrijks aan zijn Fransche vrienden heeft te vragen en aan alle perscommentaren is te bemerken, dat Laval dat zeer goed voorvoelt. Hij gaat dan ook allerminst als smeekeling naar Londen, maar eerder als iemand, die zal trachten het begeerde tegen een zoo voordeelig mogelijken prijs te verkrijgen. Engeland kan, bij een mogelijk conflict met Japan zeer goed de Fransche hulp gebruiken en wij geloo ven, dat het dien steun zal moeten betalen in den vorm van hulp aan Frankrijktegen Duischland. Molotov, 'aan wiens rede op het Radencongres wij reeds eergisteren eenige woorden wijdden, heeft nog meer belangwekkende dingen gezegd over de ver houding van de Sovjets tot de overige „kapitalisti sche" wereld. Hij zeide, dat Rusland van ganscher harte met den Volkenbond samenwerkte en aanstuurde op een per manente vredesconferentie. Met voldoening gewaagde hij van het feit, dat men er in was geslaagd normale betrekkingen aan te knoopen met alle landen van eenige beteekenis. Slechts Nederland, Portugal en Zwitserland heb ben tegen het toetreden van de Sowjet Unie tot den Volkenbond gestemd en zich daardoor opgeworpen tot paladijnen van het kapitalisme. Op de kaart van Europa zijn zij echter slechts een paar kleine vlekjes en ik laat, riep hij uit, het gaarne aan hun eigen oordeel over om te beoordee- len wat het kapitalisme wel bij hun houding wint. Geheel ongelijk heeft hij met zijn beschouwing niet. Het is meer dan tijd, dat wij ons eens ernstig gaan beraden of het nog langer verantwoord is, in onze afwijzende houding tegenover Rusland te blij ven volharden. Een regeering, die waarlijk sterk is, vreest geen re laties met uiterste groepen en de vrees zich te en- canailleeren mag niet drijven tot een houding die groote schade kan doen aan de ontwikkeling van ons zakenleven. Zonder vergunning verboden. Naar Reuter uit Londen meldt, zal het dit jaar voor het eerst verboden zijn vroege aard appelen in Engeland in te voeren zonder ver gunning. Naar verluidt is gisterenavond op het bureau van het aardappelenmarktwezen medegedeeld, dat de toewijzing van deze ver gunningen reeds is geschied. Waarschijnlijk drie dooden. Madrid: In het mijngebied van Barruelo in de buurt vanValencia, heeft tengevolge van een ontplof fing een instorting plaats gehad, waarbij tien arbei ders werden bedolven. De reddingswerkzaamheden werden direct aange vangen. Zeven arbeiders konden met betrekkelijk on- beteekende verwondingen worden geborgen, doch twee anderen waren reeds overleden. De tiende is nog niet bevrijd, doch men heeft weinig hoop hem te redden. Twee arbeiders ernstig gewond. Madrid: In de buurt van Oviedo werden twee spoorwegarbeiders ernstig gewond bij de ontploffing van een bom, welke onbekend gebleven personen op de rails hadden gelegd. Toen de arbeiders de helsche machine wilden ver wijderen, ontplofte deze. De toestand der beide man nen is zeer ernstig te noemen. Voor de stichting van een eenheidsfabriek op Schiphol. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, heeft de heer A. H. G. Fokker zi<^h tot het Werkfonds 1934 gewend met de vraag, hem het kapitaal te verstrekken voor den bouw van een moderne vliëgtuigenfabriek op Schiphol. In de oeconomische motiveering van het verzoek moet ojn. de wenschelijkheid worden betoogd, deze fabriek te maken tot de „eenheidsfabriek" .van de Nederlandsche militaire en civiele luchtvaart. Van den Amerika anschen senator Nye. Reuter meldt uit Newark (New Jersey): Senator Nye, de voorzitter van de senaatscommis sie voor onderzoek naar de wapen-industrie, heeft in een hier gehouden vergadering het volgende plan ingediend om den vrede te bevorderen en den oorlog uit te bannen: lo. Beperking van de bewapening in Amerika tot de behoeften voor verdediging. 2o. Een door de Vereenigde Staten af te leggen verklaring, nooit in eenigen oorlog geweld van wa penen te gebruiken, behalve voor de verdediging van de grens tegen een buitenlandschen inval. 3o. Bij wetsbepaling aan schepen, die onder Ame rikaansche vlag varen ,te verbieden om munitie te vervoeren naar landen die in oorlog zijn. 4o. Uitschakeling van winst door 98 procent be lasting te heffen op oorlogsinkomens boven 15.000 dollar en controle of volledige nationalisatie van de wapenindustrie. De senator betoogde, dat de wereldoorlog met twee [aar was verlengd om de wapenfabrikanten aan grootere winsten te helpen. Reuter meldt uit Singapore, dat, volgens inlichtin gen van bevoegde zijde, het zoo goed als zeker zou zijn, dat de koning niet naar Siam zal terugkee- ren, maar zal aftreden. Een minderjarige prins,, wiens naam niet is genoemd, zou koning worden, bijgestaan door een regentschapsraad. De Siamsche re geering zou, naar verluidt, de voorstellen van den aftre denden koning ten opzichte van een aantal pun ten die de ko ninklijke rech ten betreffen, verworpen heb ben. De secretaris van de Siamee sche delegatie, die op 't oogen blik te Londen verblijft, om met den Koning te onderhandelen, heeft echter ver klaard dat er nog niets zeker is besloten om trent 's Konings Koning Prajadhipok. aftreden. De se cretaris van den Koning heeft medegedeeld, dat er geen enkele betee kenis aan moet worden gehecht, dat de Koning nog niet naar zijn land is teruggekeerd. De delegatie hoopt den Koning de volgende week wederom te be zoeken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1