De zuivelpolitiek der Regeering. Proclamatie van Hitler. Donderdag 31 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9649 Een brief yan minister Steenberghe. Bij melk-beperking blijft totaal-bedrag van den steun gelijk aan thans. VECHTPARTIJ TE OSS. TRANSATLANTISCH LUCHTVERKEER. Denk aan de nieuwe wegenbelasting. Tot het Duitsche volk. BOTSING TUSSCHEN TWEE STOOMTRAMS. Regeering moet uitgaan Tan het algemeen belang. - Met afslachting en reglemen teering van de teelt kan niet meer worden volstaan. Eenigen tijd geleden hebben de Algemeene Neder landsche Zuivelbond, de Vereeniging voor Zuivelin dustrie en Melkhygiëne, beide te 's-Gravenhage, en de Bond van Kaasproducenten te Gouda, aan den minister van oeconomische zaken een uitvoerigen brief gericht bevattende opmerkingen met betrekking tot de door genoemden minister genomen maatrege len ten behoeve van de Nederlandsche zuivel- en yleeschpositie. Thans heeft de minister dezen brief beantwoord. De minister wijst er eerst op, dat adressanten in hun adres de beteekenis van de teeltregeling en van het door de regeering uit de markt nemen van een zekere hoeveelheid vee voor de vleeschproductie bui ten beschouwing hebben gelaten, waardoor de cri- tiek op de door den minister genomen maatregelen niet anders dan zeer onvolledig heeft kunnen zijn. Adressanten hadden bij de door hen geuite critiek moeten overwegen, dat de regeering zich bij het ne men van maatregelen, en dit geldt wel in het bijzon der voor de landbouwcrisismaatregelen. niet op het standpunt van een speciaal belang moet stellen, maar dat zij verplicht is, uit te gaan yan het algemeen belang. Deze in het adres neergelegde eenzijdige zienswijze !s echter ook om andere redenen minder juist, aldus de minister, aangezien de vleeschproductie en daar mede ook de vleeschprijzen voor groote groepen van veehouders en wel in het bijzonder voor de kleine bedrijven in het Oosten en Zuiden des lands, van veel belang zijn. Als uitgangspunt voor de door den minister ten be hoeve van zuivel en vleeschproductie te nemen maat regelen, zijn genomen de tellingen, welke de laatste jaren zijn verricht. In het advies is de juistheid dier tellingen, in het bijzonder die van 1930, en de daar uit getrokken conclusies omtrent de in 1935 te ver wachten grootte der veestapel aangevochten. Aan de hand van een aantal nieuwe gegevens, o.a. van het boekhoudbureau der Overijsselsche Landbouwmaat- schappij, heeft echter de minister aangetoond, dat de verhoudingen in de op grond van de tellingen gege ven cijfers juist zijn weergegeven en dat inderdaad deze de vrees voor een toenemende stijging van het aantal stuks melkvee wettigen. Dat verwacht mag worden, dat deze stijging van het aantai stuks melk vee ook een stijging van de melkproductie mede brengt hetgeen adressanten hadden bestreden betoogt de minister voorts op verschillende gronden In verband hiermede is de minister dan ook tot de overtuiging gekomen, dat het in het belang van de Nederlandsche landbouw is de hoeveelheid melk te beperken. Met afslachting en reglementeering van de teelt maatregelen welke eveneens het vorige jaar zijn genomen kan thans niet meer worden volstaan. Aan deze maatregelen moet een nieuwe maatregel verbonden worden, welke de zekerheid biedt, dat niet alleen de melkproductie zich niet uitbreidt, maar dat deze wordt ingekrompen. De mate van inkrim ping is op het oogenblik niet vastgesteld. Ter voorkoming van misverstand wijst de minister er op, dat het niet in zijn bedoeling iigt, het steun bedrag over de totale hoeveelheid melk te vermin deren, zoodat bij gelijkblijvende veteonsumptie in Nederland de bijslag per kg. kan worden verhoogd. Deze bijslag kan sneller dan de vermindering van het percentage worden verhoogd. Immers, de be perking geldt voor de geheele melkopberngst. terwijl, voor de consumptiemelk geen bijslag wordt uitge keerd. Bij een beperking van 10 pet. zou bij de thans bestaande verhoudingen tusschen consumptie- en andere melk de uitkeering dan ook met circa 15 pet. kunnen stijgen. Naar aanleiding van de door adressanten gemaakte opmerking dat aan de uitvoering zeer groote bezwa ren verbonden zijn, deelt, de minister mede, dat hem |de.ze volkomen hekend zijn en dat het zelfs zijn over tuiging is dat de onderhavige beperkingsmaatregel behoort, tot. de moeilijkste, die tot nu toe door de re geering zijn uitgevoerd. Daar de minister echter mog niet heeft, vastgesteld hoe de uitvoering zal ge schieden, gaat het niet aan, zooals in het advies is geschied, te betoogen, dat toepassing van de maat regelen groote groepen van bedrijven zoodanig zal ontwrichten dat men van de toepassing zal moeten afzien. Een dergelijke uiting kan niet anders dan voorbarig genoemd worden en zou er zelfs toe kun nen leiden, dat oppositie tegen deze maatregelen wordt opgewekt of gesteund. Slechts indien de re geering op de volle steun en medewerking van de belanghebbende organisaties kan rekenen, zullen de maatregelen op de beste wijze en met de minste echade worden uitgevoerd. Met betrekking tot de middelen, welke in het ad vies tot oplossing van de moeilijkheden waren aangegeven, merkt de minister op, dat het geen hiromtrent te berde wes gebracht, hem heeft teleurgesteld. Als mogelijklieid tot de oplossing was o.m. genoemd bevordering van den afzet in het binnen- en buiten land. Naar aanleiding hiervan merkt de minister op, •dat het niet aangaat de regeering te verwijten, dat zij de export niet voldoende heeft trachten te bevorde ren. De bestaansmogelijkheden worden met alle mid delen die de regeering ten dienste staan verdedigd, het vinden van nieuwe exportmogelijkheden wordt zooveel mogelijk gesteund. Daar uitbreiding echter niet dan zeer langzaam kan geschieden en onder de gegeven omstandigheden nog eerder een teruggang moet worden gevreesd zelfs is het niet uitgesloten, dat in de nabije toekomst de exportmogelijkheden pog ingrijpend zullen worden beperkt is het ge- wenscht op inperking van de productie aan te sturen. Om den afzet in het binnenland te verhoogen werd als middel het verplicht venverken van melk in brood aangegeven. Om reeds eerder vermelde rede nen o.a. de daarvan te venvachten niet onaanzien lijke prijstijging van het brood kan de minister tot het opleggen van deze verplichting niet over gaan. Tot het verleenen van steun aan propaganda hiervoor is de minister echter gaarne bereid. Als hoofdmiddel tot oplossing der moeilijkheden was in het advies genoemd: een verdere beperking van de margarine. De minister is van mening, dat een rioureuze be perking van de margarine afzetgebied voor de boter op de Nederlandsche markt zou vrij maken, maar dat dit met een verlaging va nden boterprijs gepaard zou gaan. Het resultaat van deze maatregelen zal net zijn een betere melkprijs. Berekeningen, door de adviseurs van den minister opgesteld, hebben nim mer melkprijsverbetering kunnen aantoonen en de minister twijfelt er niet aan, of, indien berekeningen in dien geest mogelijk zijn, hij deze reeds lang van adressanten zou hebben ontvangen. Hoewel beper king van de margarine ongetwijfeld in het belang van de melkverwerkers (in hoofdzaak zuivelfabrie ken) is, hebben adressanten niet duidelijk kunnen maken, dat dit ook in het belang is van den vee houder (boer). De minister merkt aan het slot van zijn zeer uitvoerigen brief op, dat niet is aange toond, dat bij een beperking van margarine en andere spijsvetten de positie voor de melk veehouders in materieel opzicht ook maar eenigszins zou verbeteren, terwijl daartegen over de lasten, aan andere bedrijfsgroepen in Nederland opgelegd, zer aanzienlijk zouden stijgen. Met het oog hierop vestigt dem inister er de aan dacht op, dat het verspreiden van verkeerde mee ningen ten deze onder het Nederlandsche volk en speciaal onder den Nederlandschen boer, in deze tijden tot gevaarlijke en ook door de verspreiders niet voorziene consequenties kan leiden. De minis ter heeft dan ook op adresanten beroep gedaan om met hem mede te werken, den Nederlandschen land bouwer het juiste begrip der toestanden in dezen bij te brengen. Een vechtersbaas gearresteerd. Dinsdagavond heeft te Oss een vechtpartij plaats gehad tusschen twee manschappen der Kon. Mare chaussee en een beruchten misdadiger, zekeren A. H., die door de politie als een hoofdleider van de Ossche misdadigersbende wordt beschouwd. Het was Dinsdag den geheelen dag in het centrum van Oss onrustig geweest. Verscheidene personen uit het Os sche milieu, die blijkbaar over voldoende contanten beschikten, bevonden zich in beschonken toestand in de hoofdstraten. Er had ook nog een vechtpartijtje plaats, waarbij eenige vechtersbazen verwond wer den, evenwel niet ernstig. De politie was genoodzaakt handelend op te treden en deelde verschillende processen-verbaal uit. Daar men het niet, uitgesloten achtte, dat 's avonds de ge moederen nog niet bekoeld zouden zijn, was de po litie extra op haar hoede. Inderdaad omstreeks elf uur 's avonds surveilleerden twee manschappen der marechaussee op den Heuvel in het centrum toen zij A. H. in beschonken toestand ontmoetten. De politiemannen maakten aanstalten hem aan te houden,, doch A. II. nam een dreigende houding aan. Er ontstond een volksoploop, omdat men verwachtte dat H. zich niet zoo maar zou laten arresteeren. Hij sloeg een der marechaussee's neer en de ander de kepi van het hoofd en ging toen aan den haal. De marechaussee's achtervolgden hem en grepen hem. Met sabel en gummistok is hij overmeesterd en on der hevig verzet naar de marechausseekazerne ge bracht, waar hij in verzekerde bewaring is gesteld. Zeppelin contra watervliegtuig, De Pan American Airways. De plannen van dr. Eckener om Zeppelinlijnen te gaan inrichten, in samenwerking met onze Neder landsche stoomvaart mijen over den Noord Atlan- tischen Oceaan, hebben weerklank gevonden bij President Roosevelt. Deze gaat met zijn aspiraties echter nog iets verder en wil een reusachtig lucht schip laten bouwen, voor het verkeer met Europa. De Pan Ameri can Airways, die thans het lucht verkeer van de Vereenigde Staten met Midden- en Zuid-Amerika be dienen met de hekende Sikorsky Clippers, zien het bovenstaande met leede oogen aan en doen daarom energieke pogin gen om het lucht verkeer over den Atlantischen en Grooten Oceaan voor haar mate riaal te behouden. Zij laten thans drie watervlieg tuigen bouwen, die belangrijk grooter zullen zijn dan de bestaande Sikorsky Clippers en 6500 K.M. actieradius zullen bezitten bij 500 Kg. postlading en 52 inzittenden, w.o. 4 leden der bemanning. De vliegtuigen zullen worden voorzien van 4 motoren van 500 P.K. elk. In afwachting, dat deze reuzenvogels gereed zullen zijn, zal reeds thans een Sikorsky Clipper van het bestaande type per boot naar Californië worden ver voerd, van waar deze vele proefvluchten zal maken, j.a. naar Honoloeloe en zoo mogelijk naar China. De afstand San Francisco—Kanton, 13.000 K.M., zijn de, zou bij 240 K.M. kruissnelheid in 56 vlieguren worden afgelegd. De maximumsnelheid van de Clip per van 305 K.M. geeft voldoende marge om den dienst ook bij ongunstige weersgesteldheden op te houden. Te vermelden is nog, dat Roosevelt beoogt in den aanstaanden zomer 2 gesubsidieerde Amerikaansche luchtdiensten te openen, waarvan een naar Hawai en een naar Europa via de Berraudas en de Azoren. Wat den Stillen Oceaan aangaat, wordt ook groote aandacht geschonken aan de Noordelijke route via Alaslca en de Aleöeteneilanden naar Japan en Sibe rië. Lindbergh is bezig deze route te onderzoeken en men is in de V. St. van meening, dat militaire belangen hierin een groote rol spelen. Dr. HUGO ECKENER. Critieke datum op 1 Februari. Morgen, Vrijdag 1 Februari, vervalt de geldigheid van Wegenbelastingkaarten voor het belastingjaar 1934—1935 (van 1 Mei 1934 tot en met 30 April 1935) voor een vol jaar, negen of zes maanden, tenzij, blijkens een door den ontvanger van het kantoor van afgifte op de kaart gestelde aanteekening, vóór dien datum het verschil tusschen de volgens de Motorrij tuigenbelastingwet verschuldigde en de volgens de Wegenbelastingwet geheven belasting, berekend over drie maanden, is bijbetaald. Wie nog niet aan deze verplichting heeft voldaan, haaste zich dus naar den Ontvanger, anders kan hij morgen niet meer rijden. D« sigarenfabriek der N.V. Tan der Tak en Co. te Calembarg ls door brand Ternield, De reo- kende puinhoop en. Vanmorgen is officieel de volgende proclamatie in de Duitsche bladen verschenen. ,Aan het Duitsche volk! Twee jaar geleden, op dit morgenuur, heeft, het nat.- socialisme, na een ook in de geschiedenis van de parlemtenair geregeerde landen ongekende vlucht, de macht en met deze de verantwoordelijkheid in het Duitsche rijk aanvaard! Evenals de oorlogsverklaring niet alleen in de herinnering van de vele nog levende getuigen, maar ook van de komende geslachten geschiedkundige waarde heeft, is misschien de regeeringsaanvaarding van het nat.-socialisme van niet geringer waarde voor ons Duitsche volk Het nat.-socialisme heeft een in doffe wanhoop wegkwijnend volk weer opgericht en met nieuwen moed en sterk vertrouwen op de innerlijke waarde en scheppende kracht van het eigen leven bezield. En zijn grootste en beslissendste verdienste is, dat met de verandering van de uiterlijke symbolen, een innerlijke verandering van de menschen gepaard is gegaan. In opgewekte stemming en zelftucht hebben milioenen zich in dienst geplaatst van de nieuwe nat.-soc. beginselen en denkbeelden en naast de fa natieke eerste strijders onzer revolutie traden de vertegenwoordigers van de aan traditie rijkste weer macht der wereld. Een mobilisatie van menschclijke krachten in een nooit verwachten omvang is ont staan, eerst uit de miljoenen van onze jeugdbewe ging, daarna uit de reusachtige gemeenschap van de tot één front vereenigde arbeiders van hoofd en hand, die allen bijeen het bewijs hebben geleverd van nat.-soc. organisatievermogen en nat.-soc. arbeidswil. De overwinning der oude wereldorde. Deze mobilisatie heeft niet de oude wereld opge ruimd om later een nieuwe te bouwen, maar nieuwe krachten hebben de oude wereldorde volkomen over wonnen! Geen oogenblik is in onze revolutie het element van leegte, noch dat van chaos opgetreden. Het was de onbloedigste revolutie der wereldgeschiedenis en desondanks een der ingrijpendste! Daarom was het ook van den beginne een volko men hopelooze poging der tegenstanders, om door ophitsing en leugencampagne het ware karakter van onze revolutie te willen aantasten of wegpra ten. Honderdduizenden mannen en vrouwen van alle volkeren hebben het Duitschland der laatste twee jaren met eigen oogen aanschouwd en zijn getui gen geweest van den omvang en de discipline van do nat.-soc. volksverheffing. Zij zijn voorts de beste ge tuigen van den opbouwenden arbeid, dien wij ver richt hebben. Reeds meer dan 2/3 van het program verwezenlijkt. Want toen ik 30 Januari 1933 van het Duitsche volk tot uitvoering van het eerste nat.-soc. arbeids- program een tijdperk van vier jaar vroeg, mag ik thans zeggen dat in de helft van deze periode meer dan tweederden van ons program ten uitvoer zijn gelegd. Geen democratische regeering ter wereld kan der- halve met meer vertrouwen en gerustheid een votum van haar volk afwachten als de nat.TSoe. regeering van Duitschland. Wij hebben geen revolutie gewild om het genoegen van een revolutie, maar omdat onze wil tot opbouw van een nieuw Duitsch rijk de verdwijning en opzijde- schuiving van de oude machten dwingend eischte. En de groote meerderheid van onze tegenstanders van twee jaar geleden hebben ons al lang in hun hart niet alleen vergeven, maar zijn zelfs tot inkeer gekomen, want wat ook de besten onder hen steeds gehoopt hebben is in vervulling gegaan toen zij onze arbeidswil en resultaten toetsten: een Duitschland, waar eer, vrijheid, en sociale rechtvaardigheid en geluk heerschen, is ontstaan! Als wij vandaag desondanks geen groote feesten vieren dan is dit wegens het gevoel van droefheid en rouw over den dood van den eerwaardigen grijs aard die, vandaag voor twee jaar, mij, en door mij de nat.-soc. beweging, de leiding van Duitschland heeft toevertrouwd! Wij gedenken allen in innerlijke bewogenheid een lotsbeschikking, die onze beweging op zulke symbo lische wijze van het grootsch verleden in de nieuwe toekomst overhevelde. Maar als het groote feest van dezen dag dan niet een feest van herinnering aan de machtsaanvaarding zal zijn, dan mag het toch wel een feest van vreugde zijn wegens den terugkeer van de Duitsche bevolking van het Saargebied binnen het rijksverband! Het Saarvolk zal een volk vinden, dat zijner waardig is en een rijk waarin bet voor een Duitscber weer een genot en een geluk is om te leven! De Saarlanders zullen een volksgemeenschap aantreffen waarin on getelde miljoenen van den nat.soc. frontstrijder tot den soldaat, van den arbeider tot den geringsten ambtenaar. in trouwe kameraadschap en plichts vervulling alle dagen bezig z,ijn aan den opbouw van den nieuwen staat en de opvoeding van een natie, die in eer en vrede bestaan wil en bestaan zal in deze wereld! Adolf Hitler. - Tweo wagens gekanteld en drie in eikaar geloopen. Reizigers bekwamen slechts lichte verwondingen. Groote mate- rieele schade. Gistermiddag heeft op het station te Middelharnis- Haven een tramongeluk plaats gehad. De trams van de R.T.M., welke vandaar vertrekken naar Oolt- gensplaat en Oudorp, gaan tot Middelharnis over enkel spoor. Doordat een tram te vroeg vertrok, kwa men beide trams zoo goed als gelijktijdig op den overgang naar de enkele lijn. De eene tram werd in den linkerflank getroffen, waardoor twee wagons, waaronder een personenrijtuig, werden omvergewor pen. Door het inslaan van een ruit kon men de passa giers uit hun benarden toestand bevrijden. Geluk kig bleek niemand ernstig gekwetst te zijn. Enkele personen zijn naar een dokter vervoerd ter verbin ding van snijwonden. Van de aanrijdende tram scho ven drie wagons op elkaar. De locomotief kwam dwars over de lijn te liggen. De reizigers zijn met een hulptram en een autobus naar hun plaats van bestemming vervoerd. De ma- terieele schade is zeer groot.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5