Raad agen Hst G.E.B. niet aan de Provincie overgedragen. De begrooting yoor 1935. Vergadering van den Raad op Woensdag 30 Januari 1935, des morgens kwart over negen uojt. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig met kennisgeving de heer Van Erp» De notulen worden, goedgekeurd. Mededelingen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: 1. Alle schaft lokaaltjes ten dienste der Schager werklieden', hij de werkverschaffing in de Wierin- germeer te werk gesteld,, zijn thans dicht ge-maakt. 2: In antwoord op een brief van B. en W. heeft de administrateur der Middenstandsvercenigingen aan dat collega medegedeeld» dat de brandverzeke ring voor de middenstajidswoningen is verlaagd van. f 80.000 tot f67500, terwijl ook de stormschade-verze kering tot laatstgenoemd bedrag is verlaagd. Van Ged.. Staten kwam. bericht in dat voor den aanleg van de kanalen Stolpen-Schagen en Schagen- Kolhorn, blijkens de bouwrekening tot 1 Januari 1934 is uitgegeven een som van f 877.014,32 of 50.26 van het voor dit onderdeel der Westfriescke kanalenplanr nen geraamde bedrag ad f 1.745.000.. Van liet door de gemeente Schagen ten behoeve van. de onderhavige werken toegekende subsidie ad f7850. is over het jaar 1933 dus een bijdrage van 50.26. van. f7850 f 3945.41' verschuldigd. Ged. Staten keurden goed raadsbesluit overname obligatiën Mïddenstandsvereeniging. Ingekomen waren:, rapporten omtrent controle der lichtbedrijven en het grondbedrijf; een circulaire van den heer Commissaris- der Ko ningin betreffende unilormk Leeding gemeenteveld wachters;. proces-verbaal kasopname bij den gemeente-ontvan ger op 24 Dec. 1.1. Ged. Staten berichtten dat het bedrag der uitkee- ring ingevolge de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten over het rekeningjaar 1932 zal bedragen f 16.62222 por inwoner. Afdruk werd ontvangen van de beschikking, van den Minister van Binnenlandsche Zaken en een uit treksel uit het besluit van Ged. Staten betreffende de. verdeel ing van kieskringen in stemdistricten voor de verkiezingen van de leden van de Tweede. Kamer en Prov. Staten. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. In verband met een schrijven van Ged. Staten wordt opnieuw vastgesteld een aanvulling der Algemeene Politieverordening met betrekking tot uitbreiding van het parkeerverbod. Waar deze materie reeds bij de Rijwiel- en Mo- tocwet is geregeld, zijn aparte bepalingen van ge meentewege niet geoorloofd. Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit waarbij aan B. en W. machtiging wordt verleend tot het indienen van bezwaarschriften tegefi aanslag in de- omzetbelasting der Lich tbc drijven. In verhand met naderhand ingekomen circulaires van de Vereeniging van N«L Gemeenten en van. de Vereeniging' van Glasfabrikanten ini Nederland» ach ten B. en W_ het niet in het finantied belang der gemeente om bezwaarschriften tegen den aanslag in te dienen en hebben zij, de indiening achterwege ge laten. Beide, vcreenigingen adviseeren om zich alsnog voor 1934 bij de getroffen regeling met het toestaan van Y* korting neer te leggen. Allen voor. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Sta ten over tfe raadsbesluiten t.a.v. conversie van geld- lecningen, wordt besloten de besluiten nader aan te vullen. Huurverlaging. Door de bewoners der woningen van de woning- bouwvereeniging „Schagen"' werd verzocht huurver laging te willen bevorderen. B. en W. wijzen er op dat door renteverlaging der annuitertsleeningen de huur reeds is verlaagd voor de woningen in de Magnusstraat, Roosstraat, Willem van Beïjerenstraat en Johanna van II oden pijl straat T.a.v. de IS woningen in de Thorbeckestraat en de C. Bokstraat, stellen zij een huurverlaging van 50 cent per week voor, wat voor de gemeente zou be teek enen een uitgaaf van f416 per jaar. De inrichting van do woningen in de C. Bokstraat achten B. en W. zoodanig, dat de huur niet te hoog moet worden geacht. Wat betreft het verzoek van „Goed Wonen" om huurverlaging voor rekening der gemeente te nemen wijzen B. en W. er op, dat het tot stand komen van de woningen in de Lauriestraat tot gevolg heeft ge had een gebrek aan huurders voor de woningen der Woningbouwvereniging „Schagen". Dc woningen van „Goed Wonen" zijn steeds alle bezet, een exploi tatie-tekort is nimmer gebleken en de gemeente heeft reeds een offer gebracht door het bouwterrein ter waarde van f5.op f2.50 per M2. te stellen. B. en W. stellen daarom voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. De heer Mr. Buiskool merkt op, dat de raad in deze niet competent is. Spr. citeert artikel h van het leenïngsbesluit van „Goed Wonen" waarin staat: De instelling zal haar woningen niet verhuren heneden het bedrag dat noodig is om do exploita tiekosten te dekken, tenzij met toestemming van B. en W„ en dan alleen aan personen, die tengevolge van maatregelen tot verbetering van de volkshuis vesting hun huisvesting verloren en niet in staat zijn den vollen prijs van een voor hun gezin ge schikte woning te betalen. Zooals men ziet, zegt spr. zijn B. en W. alleen In bepaalde gevallen bevoegd huurverlaging te geven, dan ook nog voor bepaalde personen en spr. meent dat daarvan hier geen sprake is Spr. meent dat over deze beide adressen dus niet verder behoeft te wor den gesproken. Voorzitter wijst op het budgetrecht van den raad en acht deze daarom bevoegd in te grijpen. Als.de woningbouw toch niet kan verhuren, omdat de hu ren te hoog zijn, zal er toch moeten worden inge grepen. De heer Mr. Buiskool noemt dat een heel ander ge val als nu aan de orde is en wijst op de verdere voor waarden die B. en W. in dat geval recht geven van optreden. De gemeente heeft dan recht tot over nemen of liquideeren. Spr. meent bovendien dat er nog geen reden is tot algemeene huurverlaging over te gaan voor met gemeentesteun gebouwde wonin gen, waar dat voor met Rijkssteun gebouwde wo ningen ook nog niet het geval is. Verder vestigen zich den taatsten tijd wederom nieuwe gezinnen tn Schagen, spr. noemt 8 en is ook in dat opzicht geen reden tot verlaging. Maar afgescheiden van dat alles acht do heer Buiskool den raad onbevoegd wegens gemaakt leeningsbesluit. De heer Van Nuland is het hiermee volkomen eens. Alles staat vast en is dus elke discussie onnoodig. De heer Schoorl verbaasd zich dat de heer Buis kool, die bestuurslid is der woningbouwvereeniging, hier eensklaps met zoo'n bom op tafel komt, terwijl zijn vereeniging hem toch wel advies zal hebben gevraagd. De hoer Buiskool zegt. geen bestuurslid te zijn, al leen gewoon lid en geen vergaderingen bezoekt, omdat hij wel wat anders te doen heeft. Verder hoopt spr. dat men bij den woningbouw niet zal gaan doen wat de heer Schoorl denkt, hem in alle zaken advies vragen. Na nog eenige discussie verklaart de raad zich met 9 tegen 1 stem onbevoegd. En hiermee zijn heide verzoeken van de baan. Adres van den bestuurdersbond, afd. Schagen. Staking der stemmen. Waar die verbetering van steunregeling enz. reeds bij de regeering aanhangig is «gemaakt, stellen B. en W. voor niet in te gaan op het verzoek van den Scha ger Besfruurdersbond. Het. behoort niet tat de taak der gemeente. De heer Orsel wilde wel een dergelijk verzoek ver zenden. De werkloozen zitten in zeer groote moei lijkheden voor de aanschaffing van schoeisel e.d. De heer De Veer zou willen wijzen op de groote verschillen tusschen de uitkeoringen van stad en plat teland. De steunnorm is in Alkmaar f 11 plus f 1.20 per kind en in Oudorp f7 met f 0.50 per kind. Waar om dit groote verschil? Dat geeft ontevredenheid. De heer Van Nuland raeonde, dat dit niet aan de orde was. Ook voor ander» dingen is een classifica tie vastgesteld, zooals voor ambtenaren, onderwijzers, enz. Spr. zou den heer De Voor in overwoging willen geven, in eigen kring te tfrachten verbetering te krijgen van dezen toestand. Er moet goen verschil iin loon zijn. Daar zijn de kringen van den heer De Veer juist tegen. Actie van den Schager Raad zal geen succes hebben. De heer De Vries meende, dat het meer op den weg van de volksvertegenwoordiging lag. De heer Orsel: Maar daar doet men het niet De Voorzitter was het met den heer Van Nuland eens. Men moet zich aan de Ver. van Ned. Ge meenten houden en niet voor elke kleine zaak aan de regeering adresseeren. De heer Mr. Buiskool was hot hiermee eens. Het verdient echter wel de aandacht dat het groote ver schil' tusschen platteland en stad onder het oog van den minister wordt gebracht Daartegen had Voorzitter in 't geheel geen be zwaar. De heer Bakker dacht, dat het wel de taak der gemeente was. „Eendracht maakt macht". Spr. wees op den grooten nood der werkloozen. Men kan toch gezamenlijk met meerdere gemeenten een adres rich ten om verlichting der gemeentelijke uitgaven te be vorderen. Spr. was voor een adres. Be heer Orsel merkte op, dat de toestand nog slechter is geworden tengevolge van de steunver laging. Het aantal vonnissen is met 21 toegenomen. Dat beteeftent wel iets. De menschen worden het verkeerde pad opgedreven. De middenstand heeft In Schagen ook op het petitionnement getcekend. In Schagen 1256 personen. 'Door het petitionnement, waarover wel eens licht wordt gedacht, is wel de f2 millioen beschikbaar gesteld voor den extra steun aan werkloozen. De heer De Veer meende, dat ook de belangen der gemeente bij zijn voorstel zijn gebaat. lUt het werk- üoosheidssubsidiefonds wordt zoo verschillend ge steund'. Aan dit fonds wordt door allen evenveel be taald. Spr. wees op de toeloop van armlastigen naar de gemeente Den Haag, ten gevolge van den hooge- ren steun in de stad. Wethouder De Vries zeide, dat men niet moet denken, dat B. en W. den steun voldoende achten Het is evenwel de taak niet van de gemeente. De, heer Van Nuland dacht, dat men in Den Haag wel van den nood der werkloozen en tuinders op de hoogte was. Het ontbreekt echter aan de mid delen. Redeneeren geeft hier niet. In 1934 zijn de ontvangsten van de rijksbelastingen weer met f37 millioen gedaald. Het was te wenschen dat de crisis van de baan was. De classificatie is spr. zeer onsympathiek. Spr begreep niet, waarom een ambtenaar in de steden meer verdient dan op het platteland. Aan de verte genwoordigers in de volksvertegenwoordiging van hen die thans het grootste woord voeren, moet dit kenbaar worden gemaakt. Van hen komt voorname lijk deze classificatie. In stemming gebracht staakten de stemmen. Voor het adres stemden de heeren Bakker, Klaver, Buis kool. De Veer en Orsel. In de volgende vergadering zal een. en ander nog maals worden behandeld. Nog eens de woningbouw. Op het adres van de woningbouwvereeniging „Schagen" werd hierna teruggekomen. De woningen in de Corn. Bokstraat vallen ook on der dezelfde regeling als door den heer Buiskool is aangegeven. Ten aanzien van de Thorbeckestraat zijn geen belemmerende bepalingen, meende de Voorzit ter uit bet besluit op te maken. De heer Buiskool: Dan ben ik verkeerd ingelicht Zou het punt niet kunnen worden aangehouden tot de volgende vergadering? Spr. zou moeilijk kunnen beslissen. Het werd hierna door B. en W. teruggenomen. Stenn het openbaar onderwijs. De afdeeling „Schagen" van Volksonderwijs vroeg behoud van het vervolgonderwijs. B. en W. wijzen op den toestand der gemeentefinan- tiën en achten zich niet verantwoord in gunstigen zin op het verzoek te adviseeren. Wordt dit onder wijs op de O. L. school gegeven, dan eischt de bil lijkheid dat dit ook het geval is op de beide andere scholen en zullen de kosten 3 X f260 bedragen. Zij stellen voor het adres bij de begrooting te be handelen. Aldus besloten. Dezelfde afdeeling verzocht handhaving van de bo ventallige leerkracht aan de O. L. school. Ook dit adres zal bij de begrooting worden be handeld en B. en W. wijzen er op dat bezuinigings overwegingen tot het doen van dit voorstel hebben geleid. Aldus besloten. Benoeming conderga. Er werd om geloot. Voor de benoeming van een conciërge bieden B. en W. de volgende alfabetische aanbeveling aan: K. Honig, J. J. Smit en J. Winkel. Na in comité de betrokken personen te hebben besproken werd tot stemming overgegaan. Na twee vrije stemmingen en een herstemming hadden de heeren Winkel en Smit elk 5 stemmen en werd geloot. Het gelukkig lot werd getrokken door den heer Winkel. Bij de eerste vrije stemming had de heer Winkel 4. Smit 3, Honing 2 en De Boer 1 stem. Bij de tweede vrije stemming hadden de heeren Smit en Winkel 4 stemmen, de heer Honing 2 stem men. Verkoop bouwterrein. B. en W. stellen voor aan den aanvrager G. Jon ker te verkoopen een perceel bouwterrein in het Hee renbosch, groot plun. 250 M2., tegen den prijs van f 3.75. B. en W. hadden den prijs op f 4.gesteld. De heer Jonker verzocht den prijs van f3.75 te handhaven in verband met de geringe breedte van het terrein. B. en W. steiden voor, hierop in te gaan. Aldus besloten. Opnieuw worden vastgesteld de pensioensgrondsla gen der gemeente-ambtenaren. Na gevoerde correspondentie met Ged. Staten bie den B. en W. een nader ontwerp tot herziening van het eerste uitbreidingsplan der gemeente ter vast stelling aan. Het ontwerp werd aldus goedgekeurd en vastge steld. Benoeming lid commissie tot wering schoolverzuim. In verband met het niet aannemen van zijn benoe ming door den heer Jb. Schoorl, bevelen B. en W. voor de benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim aan: 1. Chr. Dekker, 2. A. de Heer. De eerste vrije stemming leverde voor beiden 5 stemmen op. Benoemd werd bij tweede vrije stem ming de heer Chr. Dekker met 6 stemmen. De heer De Heer verkreeg drie stemmen. Blanco één. Waar de heer J. G. L. Bolte zijn benoeming tot plaatsvervangend lid van stembureau II niet aannam, bevelen B. en W. ter benoeming aan: J. Koopman, Nes. De heer Van Nuland had liever gehad, dat B. en W. met twee personen op de aanbeveling kwamen. Voorzitter antwoordde, dat de stemming vrij is. Gekozen werd de heer Koopman met 6 stemmen. De heer Van Nuland verkreeg 3 stemmen. Blanco één. Wijziging verordening Straatbelasting. B. en W. stellen voor de verordening op de hef fing van straatbelasting zoodanig te wijzigen, dat artikel 1 zal luiden: In deze gemeente wordt tot dekking van de uit gaven ten laste der gemeente komende voor aanleg en onderhoud der openbare straten en wegen, van de verlichting en van afvoer van water en vuil, een belasting onder den naam van straatbelasting gehe ven, wegens gebouwde eigendommen, die zelve of wier aanhoorigheden aan de openbare straten of we gen in de gemeente belenden. De heer Van Nuland vroeg hoe het stond met ge bouwen buiten de kom der gemeente. Voorzitter lichtte de verordening nader toe. De heer Van Nuland wilde moeilijkheden voorko men. De vuilnisauto gaat ook naar buiten. De heer Schoorl wees op de bezwaarschriften wel ke werden ingewilligd. Waarom gebeurde dat dan? Voorzitter stelde voor, aan de verordening toe te voegen de woorden „in de kom" der gemeente. De heer Schoorl vond het geen sympathieke be lasting. Spr. wilde de verordening liever zoo laten als het is. De heer Mr. Buiskool meende, dat men allen van de straten enz. der gemeente geniet. Voorzitter zeide, dat. de belasting wel onsympa thiek is. Er wordt echter iets gezocht om te belasten. Een ander maal neemt men weer iets anders. In stemming gebracht, werd met den heer Schoorl tegen, de verordening, met de toevoeging aldus vast gesteld. Van het P.E.N. is een nader aanbod ingekomen in zake de overname van het G.E.B., waarbij .het P.E.N. zijn bod met f28000 verhoogt en daardoor brengt op f184.000. Het behoudt zich dan alle vrijheid voor be treffende aan te brengen verbeteringen. De meerderheid van B. en W. concludeert daaruit, dat de noodzakelijkheid der verbeteringen dus niet al te ernstig behoeft te worden genomen. Het P.E.N. wil dus de likwldatie van het bedrijf aan zich. hou den en waar in dat geval de Raad zich heeft uitge sproken, dat dan het bedrag van f215500 moet wor den beschouwd als minimum, waarvoor de over dracht kan plaats vinden, meent dc meerderheid van B. en W. dat het nieuwe aanbod geen basis kan vor men voor hernieuwde besprekingen. De minderheid in het college stelt ook nu voor op het aanbod in te gaan. De Voorzitter deelt nog mede, dat van de directie van het P.E.N. gisteren nog een telegram is ingeko men, waarin wordt medegedeeld, dat er tegen de be staande inningsregeling door het P.E.N. bij meerderen bezwaar blijkt te bestaan en daarom de directie be reid is als crisismaatregel een andere regeling te tref fen, waardoor aan het bezwaar tegemoet wordt geko men. De heer Van Nuland verklaart, dat hij van a tot z met het prae-advies van de meerderheid van B. en W. kan meegaan. De heer Orsel, die slecht te verstaan is, zegt dat hij na een grondig onderzoek met het voorstel van de minderheid van B. en W. meegaat. Spr. trekt zijn vorig maal uitgesproken woorden, dat te Barsinger- horn na overname van het bedrijf het P.E.N. 5 jaar heeft gewacht met het herstel van het. net, in, om dat hij van meening is dat over een overheidsbedrijf zoo min mogelijk in het openbaar moet worden ge sproken. Uit het nieuwe aanbod van het P.E.N. blijkt wel, dat het P.E.N. prijs stelt op overname van het bedrijf en mede het feit dat de gemeente over 1934 het winstbedrag van f12000 heeft genoten, is voor spr. aanleiding met het voorstel van den heer Blaau- boer accoord te gaan. Spr. wijst nog op het belang van concentratie der bedrijven, om zoo economisch mogelijk te kunnen werken. De heer De Veer kan tegen de redeneering van het P.E.N. geen steekhoudende argumenten inbrengen en kan zich dus vereenigen met een hooger bedrag van f28000. Alleen acht spr. het niet juist dat er door het P.E.N. wordt geliquideerd. Spr. gaat dus met de min derheid van B. en W. mee, op voorwaarde dat de ge meente liquideert. De heer Schoorl merkt op, dat door het nieuwe aan bod van het P.E.N. de sceptische meening van de commissie omtrent de verbeteringen van het net, bc waarheid wordt. Spr. kan de houding van de P.E.N. directie allerminst bewonderen, hij vindt die hou ding niet flink, niet royaal. Spr. had een nader aan bod verwacht, doch dan op een andere manier, n.1. het aanbod: .,we zullen 2 ton geven en daar houdt het mee op". Als dat was gedaan, zou spr. inderdaad het gevoel hebben gehad, dat het met dat aanbod op hield en spr. acht het waarschijnlijk dat de Raad dan op dat aanbod zou zijn ingegaan. De heer Van Nuland wijst er den heer Orsel op dat de Raad zich op het standpunt heeft te plaatsen, wat voor de gemeente het meest van belang is. Hoe het P.E.N. zal gaan financieren, daar hebben wij niet mee te maken. Wat de concentratie betreft, met het P.E.N. is een ongelukkig voorbeeld gekozen, want het P.E.N. heeft hoogere tarieven dan Schagen. Spr. blijkt weinig heil van concentratie van groote bedrij ven te verwachten. De heer Orsel wijst op de behoorlijke tariefsverla ging van het waterleidingbedrijf en meent dat hij concentratie die perspectieven zich ook voor het P.E.N. openen. De heer Blaauboor acht juist het voorbeeld van den heer Van Nuland t.a.v. decentralisatie niet ge lukkig gekozen, want de duurdere exploitatiekosten per eenheid bij het P.E.N. wordt verklaard doordat juist in belangrijke centra niet door het P.E.N. wordt gedistribueerd. Als grootere concentratie plaats vindt, zal dat zeer zeker een gunstige uitwerking hebben op de tarieven. Waar hier een provinciaal bedrijf is daargesteld, behooren de gemeenten die daarvoor gunstig liggen, aan te sluiten, ook al zal dat ten koste van sommige gemeenten gaan. Met genoegen heeft. spr. vernomen dat de heer Schoorl, zij het dan bij een andere aankleeding van het aanbod, op een bod van f200.000 zou willen aan gaan. Spr. meent dat de Raad dan maar over dat be zwaar van het kleed moet heenstappen en het ver schil in aanbod is dan zoo miniem, dat wel is te overwegen het aanbod te aanvaarden. Een even- tueele afwijzing acht spr. niet te verdedigen. De heer De Vries wijst er nog eens op dat een der belangrijkste vragen, die gesteld zijn, is wat na af loop van het contract, dus over 10 jaren, zal gebeuren, n.1. of tot naasting van het net zal worden overge gaan, met of zonder rekening te houden met winst- making, de z.g. goodwill. En spr. oordeelt dat we In dat opzicht goede pleitbezorgers hebben in gemeen ten als Alkmaar, Hilversum, e.a., en dat Schagen het dus gerust kan afwachten. Spr. gaat dc geschiedenis der onderhandelingen-nog eens na en wijst er dan op dat het net meer waard is dan f 184.000. Bovendien denkt spr., dat eigen liquidatie nog een verschil geeft van ongeveer f20.000 (een verschil dat de heer Me. Buiskool later op f15000 schatte). De heer Bakker gaat de moeilijke omstandigheden; na, waaronder het P.E.N. is daargesteld, de verhoo ging van.den koperprijs, hoe diverse gemeenten oor deelden contract is contract, hoe b.v. Alkmaar ta.v. de kolenclausule bijna 1 millioen aan het P.E.N. heeft gekost. We hebben later gezien hoe het P.E.N. ten aanzien van Zaanland ook heeft geoordeeld con tract wordt contract en het zou naïef zijn te denken dat over 10 jaren het P.E.N. niet eveneens zoo zal denken. Spr. weet dus niet wat voordeeliger zal zijn: het bedrijf al of niet over te doen, maar wel weet hij dat wij bij overdracht een gemeenschapstaak zul len dienen. Spr. merkt nog op, dat het P.W.B. lee ring heeft getrokken uit den gang van zaken bij hot P.E.N. en daarom de gemeenten heeft ingeschakeld. Spr. zal zijn stem geven aan het voorstel van de min derheid, ook omdat hem gebleken is dat het aanbod van het P.E.N. naar verhouding van de bedragen aan de omliggende gemeenten verstrekt, aannemelijk is. De heer De Veer oordeelt het feit, dat het P.E.\N. gedurende 20 jaren een winstbedrag van f 15000 wil garandeeren, voordeelig. De heer Mr. Buiskool wijst er op dat het geval van Zaanland en dat der gemeente niet op één lijn gesteld kunnen worden. Ook voor Zaanland wilde men trou wens good will geven, alleen was er verschil van mee ning over de vraag wat die goodwill zou zijn. Spr. is overtuigd, dat als we 1944 afwachten, de gemeente meer zal krijgen dan alleen de waarde van het net en als voorbeeld noemt spr. de goodwill die op aan drang van den minister aan de radio-centrales wordt uitgekeerd. Met verschillende cijfers toont spr. aan hoe de commissie steeds het P.E.N. tegemoet rs ge komen en spr. oordeelt dan ook dat het P.E.N. het voorstel der commissie met beide handen had moeten, aanvaarden. De heer De Vries zegt, dat het P.E.N. het allereerst is afgeweken van contract is contract. De heer Bakker verwacht, dat het P.E.N. met zijn aanbod ook rekening zal hebben gehouden met da toename van het petroleumverbruik. Wat de concentratie der bedrijven betreft, zegt dö heer Van Nuland, dat hij den heer Blaauboer niet te sterk zal aanvallen, maar deze heeft van de stukken die daaromtrent zijn verschenen, niet de minste stu die genomen. Door het P.E.N. worden zelfs de groot ste verliezen geleden, het teert op de winsten der G.E.B.'s en spr. vreest, als de verschillende G.E.B.'» eenmaal zijn ingepalmd, een geweldige tariefs ver hoo ging. Van vandaag af legt het P.E.N. de staat van be- drijfsuitkomsten niet meer over. Spr. zegt dat de heer Blaauboer zijn vriend Slingenberg maar eens in den arm moet nemen. De heer Blaauboer: Ik ken die heele mijnheer niet. De heer Van Nuland vervolgt, dat de hoer Bakker niet moet vergeten hoe de contracten vau vroeger tot stand zijn gekomen. Het is op aandrang van het P.E.N. geweest dat gemeentelijke bedrijven werden gesticht en als bezwaar tegen het te nemen risico werd gemaakt, werden door het P.E.N. contracten voor den duur van 2025 jaren opgedrongen. Het is spr. bekend hoe de Commissaris verschillende burge meesters tot een kringetje wist te brengen. De heer Do Vries zegt dat over niet-verienging van contracten ndoit door het P.E.N. is gezinspeeld. De heer Van Nuland merkt verder op dat wat het petroleumverbruik betreft, ons bedrijf niet onder die concurrentie lijdt. Alleen de economische toestand is oorzaak, dat een belangrijk bedrijf in onze ge meente niet op volle arbeidskracht werkt en daardoor wordt minder stroom afgenomen. De heer Schoorl zegt, dat de heer Bakker den ge meenschapszin op den voorgrond heeft geschoven, doch spr. vraagt of de finantieele belangen der ge meente niet veel zwaarder wegen. Spr. zegt dat de heer Blaauboer te ver ging door te veronderstellen dat spr. accoord zou gaan met bod van 2 ton. Spr. heeft de zaak ruimer bekeken. Hij heeft thans geconsta teerd een sterker wordende strooming om het bedrijf over te doen. Spr. weet niet op welke gronden dit berust, maar het lijkt hem toe dat dit niet uitsluitend gefundeerd is op den gemeenschapszin. Spr. heeft gedacht aan de mogelijkheid dat men vooral in de zen tijd het groote nut inziet van het verkrijgen -van een dergelijk groot kapitaal. Ook spr. wil dat belang niet onderschatten en wat spr. straks heeft gezegd, is dan ook bedoeld als een wenk aan het P.E.N. Per soonlijk gevoelt spr. voor overweging van het aan bod, waarbij dan 2 ton op tafel wordt gelegd en waarbij dan de gemeente voor liquidatie zorgt. De heer Stam zegt, dat vorig keer berekend is dat f215.000 een billijk bedrag is en het bod van het P.E.N. wijkt veel te veel af, om er op in te gaan. Thans wordt het voorstel van de meerderheid van B. en W. om niet op het aanbod van het P.E.N, in te gaan, in stemming gebracht, het wordt aange nomen met 6 tegen 4 stemmen, tegen stemden de hee ren Bakker, Blaauboer, De Veer en Orsel. Enkele leden zijn van oordeel, dat door deze af wijzing van het aanbod van het P.E.N. de zaak onher roepelijk van de baan is. Hierna wordt gepauzeerd. Te twee uur werd de vergadering heropend en ging men over tot de behandeling der begrooting 1935. Voorzitter deed voorlezing van het rapport van de commissie en de antwoorden van B. en W. Voor het uitvoerige rapport der begrootingscommis- sie, bestaande uit do heeren Bakker, Van Nuland en Schoorl en het op dat rapport gegeven antwoord van B. en W., meenen we te kunnen verwijzen naar ons nummer van Dinsdag 22 dezer. Boawterreinbelastlng. De commissie had voorstellen verwacht tot het in het leven roepen van een bouwterreinbelasting, omdat zij dat beter acht dan het zoo hoog opvoeren der op centen op personeele belasting. B. en W. achten voor invoering van de bouwter reinbelasting den tijd nog niet gekomen, daar be bouwing van voor de belasting in aanmerking ko mende gronden, wellicht in de naaste toekomst niet zal plaats hebben. De heer Van Nuland deelde mede, dat de commis sie zich er niet mee vereenigen kan, dat de begroo ting van den gemeente-architect er niet bij is ge weest. Men heeft alle bescheiden noodig. Gehoopt wordt, dat ze den volgenden keer er wel bij zijn. Ten opzichte van de bouwterreinbelasting herin nerde de heer Van Nuland aan de vergadering van 22 December, waar was toegezegd, dat cr een voor stel zou komen voor al of niet invoering der be lasting. Dat spijt de commissie Het is de bedoeling dat de gronden, die in de toekomst als bouwterrein worden bestemd, worden belast. Deze eigenaren heb ben voordeel van de door dc gemeente aangelegde werken en hier zit hetzelfde princiep© voor als bij de straatbelasting. De personeele belasting zou er door kunnen wor den verlaagd. De heer Orsel steunde het voorstel van de commis sie tot nader onderzoek. De Voorzitter zeide, dat men het als een onbillijk-

Schager Courant | 1935 | | pagina 6