Een Warenhuis in Moskou. De Wereldtentoonstelling in Brussel. Donderdag 31 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9649 ENORME BRAND TE BATHMEN. Brand in een boerderij. Studenten-onlusten te lemberg. Merkwaardig verschijnsel. Een handige landbouwer. esprongen handen PUROL DE BRAND TE CULEMBORG. De Japansche actie m Noord-Chma. In de lucht gevlogen. Groote graanmaalderij afgebrand. Brandweer stond machteloos tegenover de vlammenzee. Bathmen. Gisternacht is door onbekende oor zaak brand ontstaan in de groote maalderij-graan handel van de Bathmensche Coöperatieve Land- bouwvereeniging. Toen de brand ontdekt werd, stond de windmolen reeds in lichter laaie, terwijl spoedig de vlammen, door afstortingen van het rie ten molenomhulsel, oversloegen naar de naast den molen gelegen kunstmestloodsen, en het graan pak huis. De brand was zoo hevig, dat het geheele dorp in gloed werd gezet, De brandweer kon tegen de vlammenzee niets uitrichten en hield zich slechts bezig met het trachten te behouden van de belen dende perceelen, wat mede dank zij de gunstige windrichting gelukte. Slechts de kantoren en de machinekamer van het gebouw bleven behouden. In deze afdeelingen ont stond echter groote waterschade. Alles was verze kerd. Gistermorgen werden reeds maatregelen ge troffen tot het oprichten van een hulpgebouw, ten einde het bedrijf te kunnen voortzetten. Dertig stuks vee omgekomen. Scherpenzeel: Dinsdagavond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van den heer N. Donker, alhier. Het vuur, dat ontstaan was in de stallen, greep met razende snelheid om zich heen. De stal was spoedig één vuurzee. Dertig stuks vee kwamen in de vlammen om. Zes koeien, een paard, twee kalveren en een stier wist men nog te redden. Drie koeien moesten echter wegens de hevige brandwonden, die zij had den opgeloopen, worden afgemaakt. Het woon huis bleef gespaard, doch de inboedel werd ernstig beschadigd. De schade wordt door verzekering gedekt. De politie met steenen en flesschen beko geld. Warschau. Te Lemberg ontstonden tenge volge van een vechtpartij tusschen nationalistische studenten en studenten van de Pilsoedski-organisa- tie het „Legioen der Jeugd", tot ernstige onlusten in studentenkringen. De nationalistische studenten trachtten de arrestatie van een medestudent, die be trokken was bij het werpen van bommen voor de kanselarij van den rector, te verhinderen. Toen de politie het studentenhuis wilde binnendringen, werd zij bekogeld met steenen en flesschen, waardoor een inspecteur en een agent gewond werden. Pas toen de politie versterking had gekregen, kon zij de voor naamste aanstokers arresteeren. Bij huiszoekingen vond men in de kamers der studenten materiaal voor het vervaardigen van bommen en handgranaten. De leiders der beide hoogescholen te Lemberg. de universiteit en de technische hoogeschool. hebben medegedeeld, dat in geval van verdere gewelddaden de academische organisaties verboden en ontbonden zullen worden. De strijd tegen de krabben in de Dnit- sche rivieren. Hamburg: Het. orgaan van de Duitsche Or nithologische Vereeniging bevat een publicatie ove. den strijd van de ooievaar tegen de krab. Aangezien de visscherij-autoriteiten in Duitschland een voortdu renden strijd tegen de krabben voeren, acht men dt waarneming van belang, dat in een ooievaarsnest te Giesensand aan de Elbe de overblijfselen van twintig vrij groote rivierkrabben werden gevonden. Het is gebleken dat krabben een belangrijk onderdeel van het voedsel der ooievaars vormen. De waterschapsautoriteiten van den Havel publicee- ren een rapport over den systematischen strijd tegen de rivierkrabben. Men heeft eenige plaatsen opge spoord, waar de krabben aan land gaan en daar een soort kuil als val aangelegd. In drie maanden tijd ving men op deze manier niet minder dan 60 ton krabben. Irrigatie-systeem met behulp van kunst- matigen gletscher. New York. Uit Portland in Oregon wordt ge meld, dat een landbouwer te Dufur in dezen staat een irrigatieplan heeft ontworpen, dat de goedkeu ring heeft gekregen van de staatsingenieurs van Oregon. De landbouwer. Murray genaamd, bevloeit zijn akkers met het water van een klein riviertje, dat zomers echter dikwijls opdroogt Zijn plan dat hij reeds gedeeltelijk in toepassing heeft gebracht konn hierop neer om gedurende de vorstperiode een soort kunstmatigen gletscher te vormen. Daartoe wordt het water uit het riviertje bovenop een heuvel ge pompt en in een bassin verzameld dat op den du-ir echter te vol wordt, zoodat het water naar beneden gaat stroomen, doch dan in de wintermaanden be vriest. Op deze wijze ontstaat de kunstmatige ..giet scher". op de berghelling, en kan deze helling naar de berekening van Murray in den loop van een normalen winter bedekt worden met een ijslaag van 50 voet dik en een oppervlakte van 5 acres, dus meer dan 10 millioen kubieke voet ijs. In het voor jaar en in den zomer zal dit ijs smelten en voldoen de zijn om de watervoorraad van het riviertje aan ie vullen. EEN GEVAARLIJKE LANDING. In de lucht een wiel van het landingsgestel verloren M i a m i. Boven Miarni trachtte de bekende Amerikaansche piloot Chamberlin met een amphi- bie-vliegtuig een hoogte-record te verbeteren. Als passagier had hij een bekend Broadwav-artist Harry Richman bij zich. In de lucht verloor het vliegtuig echter een wiel. zoodat de toeschouwers zich met spanning afvroegen hoe het toestel aan land zou komen. Dank zij het feit dat de amphibie-vliegtuigen van groote drijvers zijn voorzien, wist Chamberlin echter veilig te dalen in de Biscavne-baai, waar de vliegers door een motorboot in veiligheid werden ge bracht. BRAZILlë KEERT NIET TERUG TOT DEN VOLKENBOND. GRIEPEPIDEMIEËN IN FRANKRIJK. P a r ij s. In het vierde infanterie-regiment van Sens is een griep-epidemie uitgebroken, die sedert acht dagen vijf slachtoffers heeft geëischt. In totaal zijn op het oogenblik tweehonderd man ziek. Ook uit andere streken van Frankrijk worden griep-epide- mieën gemeld. O.a. moesten te Nanev verscheidene middelbare scholen tot Februari gesloten worden. FLANDIN PAST NIET IN NAPOLEON'S BED. Parijs. Met ingang van Dinsdag is het Hotil Matignon te Parijs officieele ambtswoning der Fransche Minister-Presidenten geworden. Voor de Inrichting van het paleis zijn vele meubelen gebruiKt uit het kasteel van Napoleon te Compiègne, o.a. ook het bed Aangezien de groote Keizer slechts 5 voet en 2inch groot was, en de tegenwoordige Fransche Minister-President Flandin 6 voet en 4 inch meet, bleek Napoleon s bed te klein voor Flandin te zijn en moest de slaapkamerinrichting der nieuwe ambts woning gisteren op het laatste moment nog veran derd worden. [f-yf Vezyzxzjcfvt Doos 30 en 60ct. Bij Apoth en Drogis+en.J De magazijnmeester gearresteerd, doch weer op vrije voeten gesteld. In verband met den grooten brand, die gisternacht gewoed heeft in de sigarenfabrieken der firma Tak en Co. te Culeinborg wordt nog gemeld, dat in den loop van den daarop volgenden rrjorgen de magazijnmees ter M. van zijn bed was gelicht en gearresteerd. Hij was n.1. een van .de weinigen, die na het uitbreken van den brand niet naar de plaats des onheils was gekomen. Nadat hem echter door den Commissaris van po litie een verhoor was afgenomen, is hij weer op vrije voeien gesteld, daar er geen aanwijzingen zijn, dat hij den brand zou hebben gesticht Gistermorgen vonden op het politiebureau ver- hooren van het personeel der fabriek plaats. De ontdekking van de brandende kaars. Omtrent de ontdekking van een brandende kaars temidden van krullen, waaruit de opzet van brand stichting is komen vast te staan, vernemen wij nog het volgende: Te ruim 6 uur Dinsdagavond had de portier-nacht waker als gewoonlijk zijn ronde door de fabriek ge daan. Hij had toen nergens iets verdachts opgemerkt Korten tijd later is de brand uitgebroken en deze woedde eerst het felst op een zolder. De portier-nachtwaker, die na gewaarschuwd te zijn, onmiddellijk de brandweer alarmeerde, ontdek te toen aan den anderen kant van het gebouw, even eens op een zolder de brandende kaars. Deze was gezet tusschen een hoeveelheid houtwol, welke een oppervlakte besloeg van ongeveer 4 decimeter in het vierkant. Daaromheen lag zeer veel brandbaar ma teriaal als hout tabak en andere voorraden. De pon tier riep onmiddellijk den rechercheur van politie van Bergen-Henegouwen, die zich met hem naar den zolder begaf. De rechercheur constateerde, dat de kaars brandde, waarna hij het vuur doofde. Dit ge schiedde juist op tijd, want wanneer de ontdekking eenige minuten later zou zijn gedaan, dan zou zeker ook in dit gedeelte van de fabriek, dat thans behou den is gebleven, brand zijn uitgebroken. De kaars was niet langer dan nog ongeveer 4 centimeter en het zou nog slechts even geduurd hehben, voordat de vlam het houtwol zou hebben bereikt De commissaris van politie, de heer Berkel, heeft gistermorgen op het terrein van den brand een uit voerig onderzoek ingesteld. Het „verlanglijstje". Voor 50.000 roebel zijden kousen. Hors d'Oeuvre en Champagne. Riode Janeiro. De Kamer van Afgevaardig den heeft Dlnsdae opnieuw een voorstel van den af gevaardigde Mario Ramos tot wedertoetreding van Brazilië tot den Volkenbond verworpen. Als een gevolg van den grooten vooruitgang gedurende het tweede vijfjarenplan, kon de Russische re geering haar bevolking van aller lei gebruiksartikelen voorzien. Af gezien van de activiteit der con- sumptie-cooperaties, viel de keus der regeering, voor den vrijen ver koop, merkwaardigerwijze op de zelfde soort artikelen als in de ma gazijnen der kapitalistische landen te verkrijgen zijn. Het nieuwe warenhuis, dat on langs voor het publiek werd open gesteld, is wel een weinig primitie ver ingericht dan de warenhuizen der Europeesche en Amerikaan sche metropolen, maar er is toch gedacht aan moderno gemakken en comfort. Er zijn wachtzalen met diepe clubfauteuils, personenliften, roltrappen en ververscliingsbuffet- ten. Treedt men het warenhuis bin nen, dan wordt den binnentredende een biljet in de hand gedrukt, waarop het volgende te lezen is: „Kameraden en Kameradinncn! Het is In Uw en in ons belang, dat U hier alles vindt, wat U zoekt. Voor het geval dus, dat IJ hetgeen U wenscht te koopen, hier niet vindt, vult dan s.v.p. dit verlanglijstje in: 1. Benaming van het artikel; 2. Vorm, maat en kwaliteit. Wij zullen ons de grootst mogelij ke moeite geven met Uwe wen- schen bij onze eerstvolgende be stellingen rekening te houden." En naar wij vernemen, moeten do kameraden en kameradinnen van deze verlanglijsten een recht omvangrijk gebruik maken. Men kan daar weliswaar nog niet allemaal krijgen, wat men el ders gewend is in warenhuizen te koopen, maar als men in 't oog houdt, dat eenige jaren geleden in Moskou geen goede kleeren of schoenen te verkrijgen waren, dan moet het als een buitongewonen vooruitgang geboekt worden, dat thans een groote keuze dezer ar tikelen in den „Mostorg-winkel". 't nieuwe warenhuis, in voorraad is. Wel komt het vaak voor, dat iemand, die b.v. een pak maat 44 wenscht te koopen, die maat niet vindt. Ook het daarop volgend grootcre en daaraan voorafgaand kleinere nummer is dikwijls uit verkocht. „Maar waarom maakt u dan dag aan dag reclame en an nonceert u, dat u van alle artikelen een groote sorteering voorhanden hebt?" vraagt 'n kameraad-kooper den kameraad-verkooper. „Ja, onze fabrieken leveren des namiddags, en daar 's avonds tusschen 6 en 7 uur, na het sluiten der bureaux de toeloop het grootst is, verkoopen wij de meeste goederen nog den zelfden dag; u moet niet 's mor gens komen, als u een goede collec tie wilt zien. Onze advertenties zijn dus niet onwaar; ook bevindt zich in de fabrieken een voorraad, wel ke voor verscheidene maanden toe reikend is, maar ze mogen ons slechts een voor één dag vastge stelde hoeveelheid leveren." Spreekt men met de rayonchefs van den „Mostorg-winkel", dan verklaren zij, tot groote verrassing van den buitenlandschen waarne mer, dat de eischen hunner klan ten met betrekking tot kwaliteit veel hooger zijn dan naar hun meening althans in Parijs, Lon den of New York. Voor weinige ja ren geleden waren de kameraden nog blij, als ze ééns per jaar een paar slechte schoenen of een min derwaardig hemd konden koopen. Maar nu verlangen zij kwaliteits- gocderen, en zouden het liefst de nieuwste Parijsche modeartikelen willen hebben. Maar bijna alle goe deren worden in Rusland zelf ge maakt, en er zijn dagen, dat het warenhuis voor 50.000 roebel al leen aan zijden kousen verkoopt. Groote vraag is er naar techni sche artikelen, radio-toestellen, rij wielen, gramofoner* Men geeft de voorkeur aan gramofoonplaten met „schlagers" en kijkt nauwelijks om naar die met klassieke muziek, welke op order van het commissa riaat voor de Volksopvoeding ver vaardigd zijn. 2800 personen werken in dit wa renhuis. Het salaris van een ver- kooper bedraagt tusschen 180 en 480 roebel. Dat is wel niet veel, maar toch voldoende om van te leven. HIJ ZAL BINNENKORT GEOPEND WORDEN. VIJF-EN-TWINTIG DEELNEMENDE STATEN, WAARONDER ONS LAND. De restauratielokalen der waren huizen kunnen met elk groot res taurant in Parijs of New York wed ijveren. Zij zijn goed, met het oog op comfort ingericht, en goed ge ventileerd. Voor ongeveer vier jaar geleden kon men nog maar twee of drie „courscs" krijgen; vandaag wordt er zelfs Hors d'Oeuvre varié a la frangaise en champagne ge serveerd. „Maar wie kan dan zoo iets be talen?" werd den directeur van 't warenhuis gevraagd. Nadat hij zich vergewist had, dat hij niet be luisterd werd, verklaarde hij „Eigenlijk is de kring onzer klan ten voor deze bijzondere „gangen maar zeer klein en die heeft dan ook geen groote economische be- teekenis. Maar sommigen der or- thodoxste partij communisten ko men hier, bestellen een hors d'oeu vre en drinken een glas champag ne om te kunnen zeggen, dat de ze dingen er in Rusland zijn en dat het levensniveau van een ar beider van heden in den commu- nistischen staat op een hooger peil staat dan dat van den „bourgeois' vóór den oorlog." Op zichzelf is de Russische pro ductie heden reeds zoover vooruit gegaan, dat veel grootere goederen massa's voor het publiek beschik baar zijn. Maar de grootste misère is het te kort schieten der trans portmiddelen. Er staan b.v. in de fabrieken van de Magnetogorsk duizenden en nog eens duizenden piano's gereed, en ieder communis tisch gezin wil gaarne een klavier bezitten. Maar de spoorwegen zijn niet bij machto naar behooren in het vereischtc transport te voor zien, zoodat op het oogenblik het leveren van een piano slechts op de rij af in volgorde van de be stellingen geschiedt, en dat duurt vaak vier maanden. Inmiddels stelt het warenhuis echter zijn piano verkoopruimte met ongeveer twin tig instrumenten ter beschikking van de knapen en meisjes, opdat gedurende den tijd, die verloopt tusschen bestelling en aflevering van de piano, het geleerde niet zul len vergeten. De kleine muziekstu denten zijn daar zoo intensief met hun études bezig, dat zij door de min of meer valsche tonen van hun huurlieden rechts en links niet gestoord worden. Zoo is dus het warenhuis in communistisch Rusland evenzeer een waardemeter van den vooruitgang geworden als in de Europeesche en Amerikaan sche kapitalistische staten. In verband met de spoedig in Brussel te openen wereldexpositie, volgt hier iets over het tentoonstellingsterrein en over hetgeen er te zien zal zijn. OVER enkele maanden zal de wereldtentoonstel ling van Brussel geopend worden. Het ter- rein, waarop de expositie zal plaats hebben, ligt in Brussel's noordwestelijk deel, waar een jaar geleden nog louter schuttingen, moerassen, leelijke tuintjes en voorstadsgraslanden, te zien waren. We spreken hier natuurlijk uitbui tend van het stuk grond, waar het tentoonstellings gebouw is verrezen. 3500 arbeiders hebben de lap barre vlakte in een behoorlijk bouwterrein herschapen. Het stijgt over een afstand van 1 kilometer thans regelmatig en op de het hoogst gelegen plek komen de centrale gebouwen. Dit geweldige complex bestaat uit ver scheidene hallen, waarvan de voornaamste sommi gen lezers %vat uiterlijk betreft, bekend moet zijn van de Belgische postzegels. Deze hoofdha! oeslaat een oppervlakte van 14000 M2. Uit een oogpunt van architectuur is hij bijzonder interessant, omdat hij steunt op bogen van gewapend beton, die een span wijdte van 34 meter hebben en 87 meter hoog zijn. Aan beide kanten van het hoofdpaleis strekken ziel) hallen uit met een grondvlak van 10000 M2. Daarbij koml een feestzaal van 5500 M2., een even groote zaal voor oude kunst, een administratiegebouw en een groot plein, dat door de bovengenoemde zaten en hallen wordt omringd. België, de gastheer, wil in het hoofdgebouw een overzicht geven van die gebieden der moderne we reld. waarin de economische activiteit tot uiting komt: het verkeer, de electriciteit, het radiowezen en de kolonisatie. Zoo wordt de hoofdhal in een modern station hor schapen, waar men via verschillende perrons tot de afzonderlijke hallen kan doordringen. Alles wat met reizen verband houdt, wordt hier tentoongesteld: wa gon. locomotief, post, telefoon, hotelbedrijf en sta tistiek. Het honderdjarig jubileum van de ijzeren spoorweg op het continent, die in 1835 tusschen Brussel en Mechelen werd aangelegd, geeft gïlegen- htid tot vergelijkingen van historischen aard. De verdere Belgische afdeelingen, die gas, auto mobiel-nijverheid, voeding, leerwaren, textiel, "ihomi- sche industrie en kunstnijverheid zullen omvatten worden in twaalf aparte paviljoens ondergebracht. Naast de nationale deelneming kan Belgic op een groote internationale belangstelling bogen. Vijf-en- twintig staten hebben ingeschreven. We laten re hier in volgorde van registratie volgen: Frankrijk met Marokko, Algiers en Tunis; Italië; Letland: Tsjecho-Slowakije; Luxemburg: Egypte; Duitschland Nederland en koloniën; Groot-Brittannië en koloniën; Noorwegen: Zweden; Roemenië Brazilië, Polen; De nemarken; Chili; Oostenrijk; Palestina; San Marino; Portugal; Finland; .Toego-Slavië; Zwitserland; Honga rije; Turkije: Bulgarije. Met instemming van de tentoonstellingscommissie hebben al deze staten hun eigen gebouwen opge richt zoodat men met recht mag beweren, dat deze wereldtentoonstelling de uitgebreidste zal worden sinds 1900 De deelneming van het buitenland is even wel niet langs een leien dakje tot stand gekomen. Begrijpelijkerwijze heerschte aanvankelijk de groot ste terughouding. De toezegging van Duitschland heeft daarop het ijs gebroken. Eerst daarna waren ons land en Engeland tot medewerking bereid. Duitschland heeft zich van een prachtig stuk grond met een oppervlakte van 15000 M2. verzekerd; naar verluidt zou het intusschen wegens deviezenmoei- liikheden van zijn plaats afstand hebben gedaan. Het ligt voor de hand. dat verschillende interna tionale congressen dit jaar in Brussel gehouden wo:den. Ook de sport zal een belangrijke rol spelen. Het Hevselstadion. dat 75000 zitplaatsen heett en dicht bij de tentoonstellingsterreinen ligt, zal onge twijfeld goedé diensten bewijzen. Brussel hoopt leering te trekken uit hetgeen ïn 1930 in Antwerpen gebeurd is. Daar was toentertijd een arkade gebouwd, die gekenmerkt werd cb»or ar chitectonische schoonheid. De kosten er van bedroe gen drie en een half millioen Belgische franken; en toen het bouwwerk werd afgebroken, had het mate riaal nog een waarde van 400.000 Belgische francs. Met een bedrag van acht millioen francs had dit ge bouw, dat bet stadsbeeld zeer verfraaide, van duur zaam materiaal vervaardigd kunnen worden. Met financieele hulp van het Brusselsche gemeen tebestuur zullen de groote. te Brussel op te richten hallen, van zoodanige bouwstof geconstrueerd wor den dat zii behouden kunnen blijven. Men raamt de kosten van de expositie, de deel neming door de gemeente incluis, op 200 millioen Belgische franken. De inkomsten hoopt men uit drie bronnen te putten: een loterij, de huren van de «standhouders en de entreegelden der bezoekers. „Plaatselijke incidenten." Tokio. Uit de kringen van het Kwantoeng-Ie- ger wordt medegedeeld, dat de gebeurtenissen aan de grenzen van Jehol als plaatselijke incidenten worden behandeld. Op 1 Febr. zullen te Taktan aan de grens van Jehol onderhandelingen met de te genpartij plaats vinden. Uit officieele kringen wordt tevens medegedeeld, dat de gebeurtenissen aan de grens van Buiten Mon golië worden beschouwd als aangelegenheden, die uitsluitend Mandsjoerije en Buiten Mongolië aan gaan. Naar de meening van Mandsjoerije staan de Mongoolsche troepen op Mandsjoerijsch gebied. Onvoorzichtigheid van een arbeider in 'n Mandsjoerijsch munitiedepot. Shanghai. Naar eerst thans uit Tientsin ge meld wordt, is op 24 Januari het Mandsjoerijsche munitiedepot Tsjinhau tengevolge van onvoorzich tigheid van een arbeider, in de lucht gevlogen. Vier huizen in de omgeving werden vernield en de schade bedraagt een halfmillioen dollar. Door de splinters van ontploffende granaten werden elf per sonen gedood, terwijl bovendien acht soldaten en vijftien burgers werden gewond. De leider van het depot werd gearresteerd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9