Een geest van verzoening en samenwerking Frankrijk en Engeland zijn helleens Indië in den storm der tiiden Zwaar stormweer. Dc besprekingen te Londen Overeenkomst bereikt betreffende de Duitsche herbewapening SPOORWEGONGELUK IN ZWEDEN. Slachtoffers van lawines. Japansch stoomschip gezonken. KIJKEn is KOj^PEn ujCLOECK BOEKHOUDBUREAU Maandag 4 Februari 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. 78ste Jaargang. No. 9651 Int. Telef. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-i TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent vbevvijsno* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Londen, Febr. (V.D.) Frankrijk en Enge land zijn Zondagmorgen in alle vroegte, na dat over dit onderwerp bijna tien uur was geconfereerd, tot overeenstemming gekomen in de kwestie van de Duitsche herbewape ning. Een zeker aantal andere kwesties moe ten nog in bijzonderheden worden geregeld, waartoe later op den dag nog besprekingen zullen worden gevoerd, hetgeen blijkt uit een verklaring van Laval, die voorts mededeelde dat een gezamenlijke verklaring zou worden uitgegeven, waarin een „overeenstemming langs algemeene lijnen" zou worden vastge legd. Er is gebleken, dat de conferentie tot de ontdekking is gekomen, dat de Britsche ge gevens betreffende de Duitsche militaire sterkte hoogere cijfers aangaven dan de Fran sche. Minister President MacDonald heeft uiting gegeven aan zijn voldoening over de bereik te vorderingen, doch was het met Laval eens, dat een aantal bijzonderheden nog zal moe ten worden geregeld. Hoe de overeenstemming tot stand kwam. Reeds voor den aanvang der besprekingen van Za terdagavond wist de speciale Havas-correspondent te Londen mede te deelen, dat de overeenstemming -zeker was en Zondagmorgen vroeg officieel zou worden medegedeeld. Frankrijk zou het Engelsche voorstel aanvaarden, waarbij de voormalige gealli eerde mogendheden Duitschland de ahnuleering zullen voorstellen van Hoofdstuk V van het Verdrag van Versailles, dat door de ongeoorloofde bewape ning. van Duitschland toch reeds vervallen is, en welker militaire clausules zullen worden vervangen door een algemeene overeenkomst tot beperking der 'bewapening, gebaseerd op de verklaring van 11 De cember 1932, waarbij de gelijkberechtigdheid van Duitschland wordt erkend binnen een stelsel, die gelijke veiligheid voor alle onderteekenaars garan deert. Om dit systeem von onontbeerlijke veiligheid te waarborgen, moet tegelijkertijd het Donauoact ter waarbofging van de onafhankelijkheid van Oos tenrijk en het Oostpact tot garandeering van den ter- ritorialen status quo in Oost-Europa onderteekend worden. Vanzelfsprekend moet het Rijk zich weer te Genevó doen vertegenwoordigen om aan de uit werking van een algemeene overeenkomst tot be perking der bewapening binnen het kader en onder leiding van den Volkenbond, die in de plaats zal komen van de militaire bepalingen van het Ver drag van Versailles. uitgezonderd de demilitairisate van den linker Rijnoever, die onvoorwaardelijk ge handhaafd moet blijven, deel te nemen. Voor de hervatting der officieele eindbe- sprekingen van oZndag heerschte in de hij de conferentie betrokken kringen een koortsach tige bedrijvigheid. De eindbesprekingen duurden slechts vijf kwartier. Zij begonnen te 16.03 uur Londen- schen tijd en waren reeds te 17.45 geëindigd. De pers was reeds te 16.30 uur door Sir John Simon besteld, doch moest toen nog eeni- ge uren op 't officieele communiqué wachten Het officieele communiqué. Zondagavond te ongeveer 8 uur is een officieele verklaring omtrent de Zondag beëindigde Fransch- Engelsche besprekingen gepubliceerd, waaraan het volgende is ontleend. Het doel der te Londen tusschen de Britsche en Fransche ministers gehouden bijeenkomst was, den wereldvrede door nauwere samenwerking in een geest van vriendschappelijk vertrouwen te bevorde ren en de tendenzen uit den weg te ruimen die, wanneer zij niet geremd worden, de neiging hebben te leiden tot een bewapeningswedstrijd en het oor logsgevaar te vermeerderen. Tot dit doel hebben de Britsche en de Fransche ministers de algemeene situatie onderzocht. Zij namen kennis van de bijzonder belangrijke rol, die de Volkenbond bij de recente regeling van bepaalde internationale problemen heeft gespeeld en juichten de succesvolle resultaten toe als bewijs van den .verzoenenden geest, .van alle re geeringen, die aan deze regelingen deelnamen. Zij verklaarden zich vastbesloten, zoowel met betrekking tot de problemen van hun eigen lan den als die van den Volkenbond, een politiek te voeren, die geinspireerd zou zijn door dezelfde methoden van verzoening en samenwerking. Ten aanzien van de onlangs te Rome bereikte Fransch-Italiaansche accoorden hebben de Britsche ministers namens de Britsche regeering hartelijk de verklaring begroet waardoor de Fransche en de Ita- liaansche regeering uitdrukking hebben gegeven aan hun voornemen de traditioneele vriendschap te ont wikkelen die de beide naties vereenigt en heeft de Britsche regeering zich aangesloten bij het voorne men der Fransche en Italiaansche regeering, in een geest van wederzijdsch vertrouwen samen te werken tot handhaving van den algemeenen vrede. Een deel van de algemeene regeling zal tevens zijn, dat Duitschland zijn plaats in den Volkenbond als actief medèwerkend lid weer inneemt. De Fransche regeering en de regeering van het Vereenigd Ko ninkrijk hopen, dat de andere in aanmerking komen de regeeringen dit standpunt deelen. In het verloop dezer bijeenkomst waren de Britsche en Fransche ministers in het bijzonder onder den indruk van de bijzondere gevaren voor den vrede, die door de moderne ontwikkeling in de lucht zijn ge schapen en welker misbruik tot plotselinge luchtaan vallen van een land op een ander land kan leiden. Zij hebben de mogelijkheid overwogen, voorzorgs maatregelen tegen deze gevaren te treffen door een wederzijdsche regionale overeenkomst tusschen be paalde mogendheden. Voorgesteld wordt, dat de onderteekenaars zich verplichten, onmiddellijk den steun van hun luchtstrijdkrachten te waarborgen aan elk hunner, die het slachtoffer wordt van een onuitgelokten luchtaanval van een der bij het verdrag betrokken partijen. De Britsche en de Fransche ministers waren het namens hun regeeringen erover eens, dat een weder- zijdsche overeenkomst van dergelijken aard in hooge mate ertoe zou kunnen bijdragen, als afschrikwekkend middel tegen aanvallen te dienen en een waarborg te vormen tegen plotselinge, aanvallen uit de lucht. Zij heb ben besloten, Italië, Duitschland en België uit te noodigen, met hen te overwegen of een dergelijke conventie niet spoedig tot stand zou kunnen komen. Zij wenschen ernstig, dat alle in aanmerking komende landen erkennen, dat het doel van dit voorstel is, den vrede te versterken, het eenige doel waarnaar beide regeeringen streven. De regeeringen van Frankrijk en van het Ver eenigd Koninkrijk verklaren zich bereid, hun be raadslagingen zonder vertraging te hervatten, wan neer zij de antwoorden der andere belanghebbende regeeringen zullen hebben ontvangen. 20 gewonden. M a 1 m Tusschen Malmö en het knooppunt van spoorwegen Arloev, is Zon dagavond een uit Lund komende electrische trein ingereden op een personentrein. De laatste wagen van den laatstgenoemden trein werd zwaar beschadigd. Ongeveer 20 personen zijn gewond geraakt. Het ongeluk vond plaats tijdens een hevi- gen sneeuwstorm. Men veronderstelt, dat de machinist van den trein uit Lund zijn gehee le aandacht heeft geconcentreerd op de elec- trisch leidingen en niet gelet heeft op de sig nalen. In het geheel vier dood en. Trautenau (Bohemen): Twee Tsjechische officieren zijn tijdens een sneeuwstorm in het Reu zengebergte om het leven gekomen. Een hooge ambtenaar bij het mijnwezen, die met zijn dochter en een dame uit Praag een wandeling maakten, werden door een lawine verrast. Vader en dochter zijn gedood, de dame uit Praag werd met ernstige inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Marschendorf overgebracht. Lawine-ongeluk bij Arosa. A r o s a (Zwitserland): Zes personen, die op weg waren naar de berghut op de Weisshorn, wer den door een lawine verrast. Drie personen werden bedolven. Een kon worden gered. Twee personen wer den onder de sneeuwmassa's begraven. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Twee dooden. Weateherford: Een Amerikaansch marinevlieg tuig dat onderweg was van San Diego naar Phila- delphia, is in de nabijheid alhier neergsetort en in vlammen opgegaan. Luitenant Oscar Pate Jr., en lui tenant George Burgesa kwamen om het leven. Visschers verongelukt. Scheepsbotsing op de Taag. 15 visscheis vermist. Lissabon. In de monding van de Taag zijn twee visschersschepen met elkaar in aanvaring gekomen. Een der schepen zonk binnen 90 seconden. Van de beide bemannigen konden 36 man worden gered. Ei- worden nog 15 man vermist. Spaansche visschersboot vergaan, Een- en-twintig dooden. Madrid. Naar uit Ferrol wordt gemeld, is een visschersboot, waarvan men sedert dagen geen be richt meer had ontvangen, in de zware stormen der laatste dagen vergaan. De geheele bemanning van 21 koppen is om het leven gekomen. Visschers op een ijsschots in een der Ca- nadeesche nieren. Gered door dat de wind draaide. Buffalo. Doordat Zaterdag tijdig de wind draai de konden 8 visschers, die op een ijsschots in het Eriemeer waren afgedreven, weer veilig aan land stappen. Twaalf andere visschers, die eveneens met een ijsschots waren afgedreven, werden gered met behulp van roeibooten Storm en hoog water in de Deensche wateren. Kopenhagen. Zaterdag en Zondag heeft boven Denemarken en de Deensche wateren een hevige storm uit het Noord-Westen gewoed. De scheep vaartdiensten hadden veel vertraging in sommige gevallen zelfs 7^ uur. Het water in de haven van Kopenhagen stond Za terdag 74 c.M. boven normaal. Te Kopenhagen zijn eenige personen gewond. Bij Nykoebing is een dijk over een lengte van 100 M. doorgebroken. 200 H.A. land zijn onder water gezet. De gasfabriek staat onder water, zoodat de gas- voorziening moest worden gestaakt. Ook de watervoorziening is in ongereede geraakt. Ook aan de Noorsche kust stormt het hevig. Op vele plaatsen is ernstige schade aangericht. Men vreest, dat een Zweedsche visschers- trawler,' met acht man aan boord, in den storm schipbreuk heeft geleden. Storm boven kustgebieden van Noord, en Oostzee. Hamburg. De Elbe stond ten gevolge van den; orkaanachtigen storm, welke Zaterdag en Zondag heeft gewoed, twee meter hooger dan normaal. Te Hamburg en omgeving werd aanzienlijke schade aangericht. Er zijn maatregelen genomen om het hoofd te kunnen bieden aan een te hoogen water stand. De storm woedde Zondagochtend met minder hevigheid. Met 26 man aan boord. Uit Jengkau, voorheen Nintsjwang, wordt gemeld, dat het 600 ton nietende Japansche stoomschip „Sato Maru" met een bemanning van 26 koppen, is gezon ken. Het schip dat op weg naar Dairen was, heeft waar* schijnlijk tengevolge van den hevigen storm, een de fect aan zijn radio-installatie opgeloopen, zoodat het schip geen hulp kon inroepen. Stap eens op die zitdagen van het Boekhoudbureau der Holl. Mij. af. U kunt daar alle mo gelijke inlichtingen krijgen omtrent boekhouding en belastingzaken. Later zuit U zeker zeggen „wat jammer dat ik dat niet eerder gedaan heb". der Holt-Mij. v. Landbouw Surinamestraat 37, den Haag Begrootingstekort over 1934 f 63.9 millioen Geleidelgke doorvoering van de Indische industrialisatie Aan de memorie van antwoord op het verslag der Tweede Kamer inzake de Indische begrooting voor 1935 ontleenen wij het volgende: De meening van verscheidene leden, dat de In dische regeering bij haar bemoeiingen op economisch gebied te aarzelend optreedt, kan de minister niet als gegrond erkennen. De minister heeft reeds vroeger betoogd, dat de economsche politiek geenszins eenzijdig op het Wes- tersch bedrijfsleven gericht is geweest. De talrijke maatregelen, die in den loop der jaren genomen zijn ter uitbreiding en versterking van het productieap paraat der bevolking, getuigen van een economische politiek, die aan de bevolkingsbelangen bijzondere zorg wijdde. Beperking der rijstinvoer. In verband met de over de rijstpolitiek der Regee ring gemaakte opmerkingen, moge de aandacht wor den gevestigd op het volgende. Aangezien de invoer van buitenlandsche rijst een zoodanigen prijsdruk uitoefende, dat de afzet van inheemsche rijst in de rijstbehoevende deelen van Nederlandsch-Indië ernstig in gevaar kwam, 'werd de rijstinvoer van 22 Maart 1933 af beperkt. Tot steun van dezen maatregel werd van 25 Februari j.1. af tevens de invoer van kedelee, soja en taotjo geregle menteerd. Een en ander heeft de inheemsche rijst- markt voor een volkomen bederf behoed en tevens de inheemsche rijstproductie gestimuleerd. Economische samenwerking met Neder land. Op het gebied van de economische samenwerking tusschen Nederland en Indië bestaan vele moeilijk heden. De gedachte, als zou het Nederland bij die samenwerking er om te doen zijn zich zelf te bevoor- deelen, mist eiken grond. De onderhandelingen van Japan. De vraag, of het departement van Koloniën vol doende geoutilleerd is met het oog op zijn taak om de belangen van Nederlandsch-Indië bij de onderhan delingen met vreemde mogendheden recht te doen wedervaren, beantwoordt de minister voor het oogen- lik bevestigend. De minister schaart zich aan de zijde van de le den, die de meening zijn toegedaan dat het Departe ment van Koloniën niet naar alle zijden volledig kan en behoeft te zijn uitgerust. Omtrent het verloop en de vooruitzichten van de onderhandelingen met Japan meent de minister voor- loopig nog geen mededeelingen te mogen doen. Financieele toestand nog zorgelijk. .1 Dat de financieele toestand van Nederlandsch- Indië nog als zeer zorgelijk is te beschouwen, valt! inderdaad niet te loochenen. Dit mag intusschen het oog niet doen sluiten voor het moedgevend ver schijnsel, dat de snelle achteruitgang gedurende de eerste jaren van de crisis heeft plaats gemaakt voor een meer stabielen toestand bij de middelen, terwijl de uitgaven zij het ten deele door verschuiving van lasten naar de toekomst haar dalende lijn blijven voortzetten. Een volkomen stopzetting van de schuldaflossing, als door eenige leden werd bepleit, zou zeer ernstige schade toebrengen aan het landscrediet en daarom in haar gevolgen voor de Indische maatschappij on vergelijkelijk veel ernstiger zijn dan voortzetting van een krachtige bezuinigingspolitiek. Nederland betaalt een grooter deel der vloot kosten. Te eenenmale ontgaat den minister de redenee ring, dat in het op zich nemen door Nederland van een deel der vlootkosten geen tegemoetkoming aan Indië kan worden gezien, wijl dat deel eigenlijk steeds door Nederland had behooren te zijn gedra gen. Ook wanneer men ten aanzien van dit laatste een ander standpunt huldigt dan de regeering, die de verdediging tegen buitenlandsch geweld be schouwt als een op het geheele Koninkrijk rustende verplichting, staat onomstootelijk vast, dat de aan zienlijke verhooging van het aandeel van Neder land in de maritieme verdediging van Indië eeii wezenlijke tegemoetkoming aan de Indische lands huishouding beteekent. Nederland en Indië één. 1 De minister is overtuigd, dat, hoezeer ook de po gingen tot nauwere samenwerking tusschen Neder land en Indië niet alle tot een alleszins bevredigend resultaat hebben geleid, nochtans gedurende do heerschende crisis in breede kringen het besef is doorgedrongen, dat de beide deelen van het Ko ninkrijk elkanders steun noode kunnen missen. De politiek in het Verre Oosten. i De ontwikkeling van den internationalen politie- ken toestand in het Verre Oosten heeft uiteraard de volle aandacht der regeering. De minister verzekert, dat weliswaar enkele verschijnselen tot waakzaam heid nopen, maar dat voor ernstige ongerustheid z.L geen aanleiding bestaat. -

Schager Courant | 1935 | | pagina 1