Het proces van de valsche Van de Alkmaarsche Sportvelden Maandag 4 Februari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9651 Schagen=B.K.C. 2=3 Groote schilderij envervalsching in Frankrijk. DIVERSEN. SPORT VAN ZONDAG Schagen op eigen terrein geslagen. Gistermiddag is het B.K.C. gelukt Schagen met 3—2 op eigen terrein te kloppen. Toch moet men deze 3 2-overwinning op Schagen niet te hoog aanslaan, daar Schagen met 4 invallers speelde, te weten voor Boontjes, Dekker, Plakman en ook later W. Rus, die even na het begin het veld moest verlaten wegens ongesteldheid. Zoo stond toen slechts de Moor alleen van Schagen I in de voorhoede, de anderen waren reserves. Men kan begrijpen, dat een dergelijk ge handicapt Schagen zeer zeker bijzonder zou moeten spelen om B.K.C. de baas te blijven. Dit was echter niet het geval. B.K.C. speelde of er een kampioen schap viel te verdedigen en Schagen geloofde het wel, behoudens het. laatste kwartier van den wed strijd. Ja, toen konden ze het wel, maar het was reeds te laat. De wedstrijd werd geleid door den heer J. H. J. Meijer uit Am sterdam. Het is typisch, doch als deze arbiter hier moet leiden, regent het altijd of het begint tijdens den wedstrijd. Zooals boven reeds gezegd, verschijnt Schagen met vier invallers, B.K.C is onvolledig. Di rect na den aftrap kenmerkt zich bij Schagen het ge mis van Boontjes, want Paulusma die in staat ge steld werd te scoren, kan dit niet voor elkaar krij gen. De B.KC.-ers werken en zwoegen geweldig. Jam mer is het dat Huisman van B.K.C. zich dan altijd niet van z'n beste zijde laat zien en steeds als men hem passeert, de becncn van die spelers onder z'n lijf weg wil trappen. Het regende daardoor hoopen .vrije trappen, wat het spel binnen de lijnen nu juist niet ten goede kwam. Na ongeveer 17 minuten geeft B.K.C.'s rechtsbuiten een juweel van een pass langs de Schagen-backs. Verbluft blijft men staan kijken, hoe een andere B.K.C.-er den bal hard langs Arnol- dus jaagt, 0—1. Voor de rust veranderde de stand niet, alhoewel heide partijen hopen kansen krijgen. Direct na de rust krijgen we een paar snelle Schagen-aanvallen, welke keeper Prins hopen werk geven. Wanneer men op een moment keeper Prins den bal ontfut selt, weet men nog niet de gelijkmaker te scoren. B.K.C. wordt thans op eigen helft teruggedrongen. Door hun wordt thans sterk verdedigend gespeeld, wat feitelijk een fout was, want men stelde de Schagen voorhoede in staat tot voor den doelmond te komen, wat zeker bij een betere schutter in die li nie wel enkele goals tengevolge gehad zou hebben. Thans wist slechts Peetoom op keurige wijze gelijk te maken. Een ieder verwacht thans dat Schagen spelende voor de neerplassende regen- wel winnen zal, doch niets is minder waar. Twee snelle doorbra ken van B.K.C. en de stand is 1—3. Langzamerhand wordt er dan door Schagen beter gespeeld, maar het gemis van 4 spelers uit de voorhoedejs te zwaar. Paulusma speelt echter beter dan voor "3è rust en van dien kant bekeken kon het nog wel eens een ge lijk spelletje worden. Maar dan zou aanvoerder Prins niet onder de lat moeten staan. Wel beukt een hard schot de lat en wel weet hij ternauwernood eenige balletjes te pakken, doch alles gaat hem vrij goed af. Tenslote is het Paulusma, welke keihard langs hem schiet 2—3. Alles gaat thans bij Schagen naar voren, doch zonder succes. B.K.C. weet stand te houden en heeft Schagen op eigen terrein de eer ste nederlaag bezorgd. In een typisch Alcmaria-wedstrijd wordt het Rotterdamsche C.V.V. met 20 uit ge bekerd. Het was een typisch Alcmaria-wedstrijd. Zooals we «dat langzamerhand van hen gewend zijn, hebben onze withemden zich laten kennen van twee zijden, die zoo ver uit elkaar liggen, die zoo hemelbreed van elkaar verschillen, dat men zich met eenig recht had anogen afvragen, of het dezelfde ploegen waren, die daar aan het werk waren. Voor de rust ging alles van een leien dakje, het elftal sloot als een bus en, zoo als te begrijpen is, waren onze plaatsgenooten door loopend in de meerderheid. In de eerste speelhelft verdiende Alcmaria de overwinning ten volle. Het tempo werd tot een formidabele hoogte opgevoerd, [het combineeren was goed, de aanvallen waren fraai opgezet en gevaarlijk. En C.V.V. mocht tevreden zijn, dat het doel niet vaker dan éénmaal werd ge vonden. In de tweede speelhelft zagen we het Alcmaria, dat het voor elkaar bracht de kansen op het kam pioenschap in de competitie volkomen te verspelen. De withemden zijn ongeveer gedurende de geheele «drie kwartier in de verdediging geweest, de bal kwam nauwelijks op de C.V.V. helft. Het doelpunt dat in deze periode werd gemaakt en waardoor de gastheeren hun voorsprong tot 2—0 vergrootten, kwam, laten we het ronduit erkennen, aan de zijde, waar men het allerminst had venvacht en waar men het ook niet had verdiend. Te meer niet, waar het naar onze meening werd gemaakt vanuit buiten-spel positie: De wedstrijd [begon met een periode van fraai open spel, waar Alcmaria in de meerderheid was. Na ongeveer 5 mi nuten konden we een uitstekend schot van Gerritse noteeren, dat echter door den C.V.V. doelman goed werd gehouden. Trouwens de opstelling van Gerritse op de midvoor-plaals kon ons wel bevallen. Van het begin tot het einde heeft deze speler op kansen zit ten loeren, terwijl hij het spel veel opener hield als we dat tot dusverre gewend waren. Bijgestaan door een de Jong, die op dreef is en een Plas, die zich vandaag van zijn allerbeste zijde deed kennen, is ons middentrio stellig uiterst gevaarlijk en mag Alc maria er goede dingen van verwachten. In dezen wedstrijd wilde het met de Jong nog niet vlotten. Wel voor half-time. Later leek het ons of hij weer last kreeg van zijn blessuur. Overigens, in de eerste speelhelft ki-eeg de C.V.V. keeper het hard te verantwoorden en dat het gerui- men tijd duurde alvorens Alcmaria de leiding nam, mag in hoofdzaak worden toegeschreven aan de uit nemende wijze, waarop hij zijn heiligdom verdedig de. Toch verdiende Alcmaria ten volle een punt. Het was nog maar kort voor half-time, toen het kwam. Keppel loste een kanjer, die terugstuitte van de lat. Maar van de andere zijde doemden enkele withemden op. De bal belandde bij Hamstra, dien men rustig zijn kans" liet, cn die, onhoudbaar voor den. keeper, het leer in het net plaatste. Alcmaria leidde met 10. Zoo kwam cok, enkele m'-nuten later de rust Mei de beste verwachtingen zagen we de tweede helft te gemoet. Echter, daarin zouden we wat anders te aan schouwen krijgen. Het Alcmaria van voor de rust was verdwenen en daarvoor in de plaats stond een elftal van dezelfde spelers, waaruit plotseling alle élan scheen te zijn geweken, niets lukte meer, C.V.V. beheerschte het veld. Dat het niet tot doelpunten kwam, heeft C.V.V. in de allereerste plaats te wijten aan de onproduc- tiviteit harer voorhoede Het spel werd veel te kort gehouden, terwijl zoowel Bijlsma als Ooms, die bei de een goede dag hadden, daarop bij uitstek zijn in gesteld. Ook Jongmans verrichtte goed werk. En zoo bleef, niettegenstaande het zwoegen der bezoekers, de score schoon. Hoe groot hun overwicht was mag blij ken uit het poote aantal corners in deze periode te gen Alcmaria genomen. We hebben ze niet geteld, maar in de dubbele cijfers loopt het stellig. Intusschen bleef Gerritse op zijn kans loeren. Bo vendien werd het spel der voorhoede, voor zoover dit kon worden ontplooid, zeer open en uiterst gevaar lijk. We waren zoover heen, dat we met een bescheiden 10 overwinning van de withemden volkomen tevre den zouden zijn geweest. De gasten hadden werke lijk gelijk spel verdiend. Toen, ongeveer 5 minuten voor het einde kwam het onverwachte. Een Alcmaria-aanval wordt afgeslagen, De Jong krijgt de bal toegespeeld en met een verraderlijk schot over den even uitgeloopen keeper brengt hij den stand op 20 Dit schijnt voor de gastheeren het signaal om weer beter aan te pakken. Het korte oogenblik, dat nog resteerde, ging het op eens weer beter. Maar tot doelpunten kwam het niet meer. En zoo heeft Alcmaria zich dus geplaatst voor de volgende ronde, de zesde! PROGRAMMA N.H.V.B. 10 Februari. 1 A: QSC 3Bergen. 1 D: Held. Boys—Succes 2; HRC 3—Helder 3; Wie- ringerwaardPetten; SchoorlMLD. 2 D: KoedijkAlkm. Boys 2; Alkmaar 2—Alc maria 4. 2 E: Sport 1MFC 2; Hem 1Aartswoud 1; Ou dendijkN. Niedorp 2. 2 F: Atlas—Texel 2; DOSKO—Helder 5. 3 C: VCLFlevo. 3 D: Alkm. Boys 4—Ursem 1; Bergen Aker sloot; Vrone 2Schoorl 2. 3 E: BKC 2Succes 3; Kolhorn 1HRC 6. 4 E: Koedijk 2Alkm. Boys 5; Oudorp 2Alkm. Boys 6. 4 G: Petten 2Held. Boys 2. 4 H: CocksdorpHelder 6; Texel 3Atlas 3; Wa tervogels 2Oudeschild 2. 4 L: Helder 7Wieringerwaard 2; Watervogels 3 HRC 7; Held. Boys 3—JVC 3. Adspiranten: Alkmaar aVrone a; Alcmaria c N. Niedorp a; Vrone aKoedijk a (dat zal wel D.T. S. a moeten zijn, daar Vrone a naar Alkmaar a moet Sp.-red.); Oterleek aDTS b; Helder b HRC a; Succes aHelder a; Helder cHRC b; Succes bHelder d; Helder fHelder e; Texel bOudeschild a; Cocksdorp a—Tex. Boys a. (Alg. Sportblad). De beschuldigde is niemand anders dan de kleinzoon van den beroemden Franschen schilder van het „Angelus". Dezer dagen is voor de rechtbank te Fon- tainebleau een aanvang gemaakt met het proces tegen Jean Charles Millet, kleinzoon van den beroemden Franscho schilder Jean Frangois Millet. Door de straten van Fontainebleau, waar de sneeuw door de vorst hard bevroren is, spoeden zich elegant gekleede dames en heeren. Onnoodig te vra gen waar al die menschen heen gaan. Voor de recht bank speelt zich een geschiedenis af, waar „le tout Paris" niet bij ontbreken mag. Het proces tegen do schilderijenvervalschers zal vandaag een aanvang ne men. De instructie heeft bijna vijf jaar geduurd. De aanleiding tot deze geruchtmakende zaak was het indienen van een aanklacht door een zekere Michaux op 10 April 1930. En nu, na al dien tijd gewacht te hebben, wil nie mand ontbreken om Jean Charles Millet, zijn assis tent Paul Cazot en diens vroegere echtgenoote Hen- riette Labé op de bank der beklaagden te zien zit ten. Alle drie zullen zich te verantwoorden hebben wegens vervalsching van schilderijen, het aanbren gen van valsche liandteekeningen op kunstwerken, oplichting en heling. De beklaagden worden verdedigd door eenige ad vocaten van naam, waaronder Me Campinchini, de verdediger van Paul Cazot wel de bekendste is. Als den 29sten Januari 's morgens om half tien de debatleji eer. aanvar^. nemen treed Cazo het eerst JIM MQLLISON, de bekende Engèlsche vlieger, zou het voornemen hebben met een vliegtuig een vlucht naar de stratosfeer te maken. VOORWAARTS I—ORANJE WIT 1, 4—0. Op een uiterst zwaar terrein, wat na de rust nog erger werd, is deze wedstrijd gespeeld, en in 't voor deel van de thuisclub geëindigd, wat zij volkomen verdiende. Voorwaarts was den geheelen wedstrijd veruit in de meerderheid. Toch mag Oranje Wit van geluk spreken, dat ze er nog zoo afkwamen, want was de keeper niet zoo gelukkig geweest met de gladde, zware ballen, waren er zeker nog eens zoo veel doelpunten gekomen. De thuisclub speelde voor al voor de rust een goede partij voetbal, en het zware terrein leek voor hen geen bezwaar, wat bij Oranje Wit andersom was, en vooral na de rust tot uiting kwam. Over den wedstrijd nog het volgende: Even half 3 laat scheidsrechter v. Beek beide aanvoerders tossen De Voorw. keeper is de gelukkige, en laat de bezoe kers eerst tegen wind beginnen. O. W. trapt af. Da delijk zijn ze voor het Voorw. doel, maar de beide achterspelers zuiveren met forsche trappen het ter rein. Even later weer een aanval van de bezoekers, waaruit de middenvoor hard tegen de lat kopt. Met Oranje Wit is het nu gedaan. We zien nu de thuis club ten aanval trekken; steeds is de bal bij den rechtsbuiten, die steeds goed voorzet, maar de voor hoede is niet gelukkig met schieten. De middenvoor schiet hard tegen de lat, gevolgd met een schot te gen de paal. Steeds is Voorw. nu in den aanval, weer krijgt de middenvoor den bal te pakken, in- plaats van den bal af te geven, passeert hij een ach terspeler, en met een goed gericht schot geeft hij zijn club de leiding 1—0. Steeds komt de thuisclub terug, en het Oranje Wit-doel wordt danig onder schot genomen. De keeper weet met veel geluk zijn doel schoon te houden. De bezoekers probeeren het met eenige snelle doorbraken, die zeer gevaarlijk zijn. Eenmaal komt de middenvoor alleen voor den Voorw. keeper; zijn schot wordt vallende gehouden Aan den anderen kant krijgt de thuisclub een corner te nemen, welke goed voor 't doel geplaatst wordt. De linksbuiten kopt den bal'hoog in, 20. Na nog wat heen en weer getrap, gaat het fluitje voor de rust. Na de thee is het terrein er niet beter op gewor den. Steeds regent het. Voorwaarts trapt nu af, de middenvoor krijgt dadelijk een prachtkans, maar zijn schot vliegt rakelings langs den paal. Toch is het slechts uitstel; als de linksbinnen den bal krijgt toegespeeld, bedenkt hij zich niet, en schiet in eens uit een voorzet in, 30. Oranje Wit begint nu gaan deweg af te zakken; hun aanvallen zijn sporadisch de rechtzaal in. Hij draagt twee schilderijen onder den arm. Even later verschijnt Millet, overmoedig in het rondblikkend. De publieke en gereserveerde tri bunes zijn overvol. Men ziet vele kopstukken uit de internationale kunstwereld. Millet wordt het eerst voor den rechter geroepen. De president begint onmiddellijk met de geschiedenis van „De vanneur au bonnet rouge" op te halen. Het blijkt, dat dit schilderij door Michaux voor de somma van frs. 150.000 gekocht is en dat dit schilderij vol gens verschillende verklaringen van experts valsch bleek te zijn. De officier van justitie is verlangend te weten, hoeveel geld de schilderijenzwendel den be klaagde heeft opgebracht. 4 a 500.000 francs, is het antwoord, dat zonder aarzelen gegeven wordt. Vervolgens ontspint zich een debat tusschen den officier van justitie en den beklaagden Cazot omtrent het wel of niet vervalschen van schilderijen. Cazot bekent, dat de schilderijen, die in Engeland verkocht zijn falsificaties zijn, terwijl daarentegen alle schil derijen die zich in Frankrijk bevinden en welke door hem verkocht zijn als echt beschouwd moeten wor den. Millet mengt zich in de debatten en spreekt er zijn verwondering over uit, dat de Officier gelooft, dat Cazot een schilderij vervalscht kan hebben. „Daar is die man niet toe in staat. Een trap of een gang kan hij schilderen! Een landschap gaat ver boven zijn krachten. Vergeet niet dat de man huisschilder is." Op de tribune klinkt gelach en de president heeft moeite om de orde te herstellen, vooral als Cazot doet opmerken, dat hij eenige jaren op de Academie ge studeerd heeft. De rechtbank gaat hierop eenige minuten in raad kamer en besluit verschillende doeken in de recht zaal te exposeeren, opdat de als expert gedagvaarde getuigen hun oordeel er over kunnen uitspreken. Nu, dit oordeel loopt nog al uiteen. Er is er één die pathetisch uitroept: „Op honderd meter afstand is te zien, dat dit schilderij valsch is!" Een ander daar entegen is omtrent dit schilderij van oordeel, dat het een meesterstuk is. Een derde is van meening, dat als het schilderij valsch is, het niet van een echt te onderscheiden is, en als het echt is, het niet mooier kon zijn, dan wanneer het valsch was. Een bekend schilderijenhandelaar van de „Marché aux Puces" te Parijs, beweert zonder aarzelen, dat het een echte Millet is. Weer gaat de rechtbank in raadkamer en na de pauze verklaart de president, dat de zitting tot de volgende week geschorst wordt. PROGRAMMA X.N.V.B. 10 Februari. Afd. I. Eerste klasse: VUC—Xerxes; VSVRCH; Overmaas—Feijenoord; AjaxADO; DHCHFC Afd. II. Eerste klasse: Hermes DVSExcelsior; Haarlem—DWS; KFC—ZFC; HBS—Stormvogels; Sparta—DFC. Afd. I. 2 A: DOSAFC; Alcmaria VictrixOWO (reeds gespeeld); OSVHercules; KinheimHilver sum (reeds gespeeld); Blauw-Wit—BFC. 2 B: West FrisiaZeeburgia; 't GooiTOG; ZVV WFC (is al gespeeld); SpartaanBloemendaal; EDO Velox (al gespeeld). 3 A: VolewijckersHelder; HRCHollandia; As sendelftZaandijkKWMeteoor. 4 A: DTSSparta; SuccesBKC; AndijkAlkmaar N. NiedorpVrone. Res. 2 A: WA 2—HRC 2; Alcmaria 2—West-Fri- sia 2. (Sportkroniek) zoodat de Voorwaarts-backs steeds meer opdringen Een paar harde schoten weet de O.-W.keeper vallen de te stoppen, een kopbal stompt hij over de lat Een corner als gevolg, hoog voor 't doel geplaatst, gaat hoog over. Voortdurend komt Voorwaarts terug, maar het geluk is niet met hen, Steeds is het een achterspeler, of de keeper die met geluk redding brengt. Even later krijgt de rechtsbinnen van de bezoekers een prachtkans, als hij alleen voor den keeper komt, maar zijn schot vliegt hard langs den paal. Met Oranje Wit wordt het al minder met het spel. Voorw. neemt het spel nu geheel in handen. Aanval op aanval wordt ondernomen, steeds is do bal voor het. doel. maar ook is er een been of hoofd die verder onheil voorkomt. Weer heeft de recht- buiten den bal, zet hoog voor, de middenvoor is er vlug bij en met een geweldig hard schot wordt de voorsprong vergroot, 4—0. Oranje Wit geeft zich nu gewonnen, zoodat een ware belegering volgt, maar tot doelpunten komt het niet meer. Als even later scheidsrechter Verbeek, die dezen ge makkelijken wedstrijd op kalme wijze naar ieders genoegen leid de, het einde aankondigt, heeft Voorwaarts revan che genomen op haar 2—1 nederlaag in Limmen. De wedstrijd werd in de beste verstandhouding gespeeld. Rood Wit 1Voortswaarts II werd 8 minuten voor de rust gestaakt met 01 door den regen. S.O.S. AVoorwaarts A 0—4. Overschrijving. Gevraagd: A. Plakman van Schagen naar N. Nie dorp; W. Kaldenbach van Hollandia naar R.C.Z. Verlend: J. T. Broersma van ex-D.E.S. naar Scha gen; Jan Everts van ex-D.E.S. naar Schagen (Sp.kr.) Bestuur N.H.V.B. Aan de notulen van de bestuursvergadering, in het Off. Orgaan ontleenen we het volgende: De Sint Maarten-spelers krijgen dan pas over schrijving als de financieele verplichtingen in orde zijn. Verzoek van Succes om intrekking boete wegens niet opkomen, wordt afgewezen. Geregeld wordt voorloopig het afgelasten van wedstrijden. Bij de radio-omroepen zullen inlichtingen gevraagd worden. Lotsy behoeft rust. De heer K. J. J. Lotsy, die naast zijn functie van bankdirecteur, gelegenheid heeft gevonden om zoo ontzaglijk veel voor de Nederlandsche sport te doen (niet alleen voetbal, maar ook algemeene olympische zaken) moet op dokter's advies wat inbinden. Hij heeft nu gemeend als voorzitter van de Tech nische Commissie af te treden. Hij blijft echter be stuurslid van den K.N.V.B.! De heer O. de Vries, eveneens lid van het hoofd bestuur, volgt den heer Lotsv als T.C.-voorzitter op. I Familie-elftallen. Al voor jaren was H.F.C. te Hoogwoud uitgerust met een vijftal gebroeders De Boer. Petten telde, als we ons niet vergissen, op eenmaal 5 Vriesmannen. Verder is Robur et Velocitas bekend om zijn 5 ge broeders Kres en Texel heeft 5 Rannen geteld. Wie slaat evenwel het record? We gelooven van Groot-Schermer, dat in zijn tweede elftal 6 Kieften heeft opgesteld. Bovendien zitten in het eerste ook nog twee gebroeders Kieft. Dat is nog meer dan het aantal Beenen in Water vogels en Lonten in Succes! Spanje is stak. Spanje, dat op eigen grond nog zelden (misschien wel nooit) is geklopt, won dezer dagen met 20 van Frankrijk. Men zal zich de naam van Zamorra, de beroemde Spaansche keeper, herinneren, die net zoo populair is als een stierenvechter. En dat wil wat zeggen! Twee Scheidsrechters? Bij hockey heeft men twee scheidsrechters. Ieder heeft een veld-helft te berechten. Ook bij voetbal den ken sommigen (in Engeland) er mee te beginnen. De heer Van Gessel, voorzitter van de Noordhollandsche scheidsrechterscommissie van den K.N.V.B. die zelf 31 jaar gefloten heft, zeide daaromtrent tegen de Sport kroniek: „Onzin, laat men grensrechters opkwee- ken!" NederlandDuitschland. De 5000 kaarten die aan Duitschland zijn toege wezen, vliegen weg. Ook in Nederland is de aan vrage geweldig groot. Ons kwam echter ter oore, dat de duurdere plaatsen vrij aardig worden toegewe zen, maar de kaarten van 2 of 3 gulden zullen ook nu weer sterk worden „gecontingenteerd". Eindconclusie. De conclusie van den heer Herberts is: ik ben van oordeel dat Nederland niet kansloos is, mits het op volle kracht speelt en alle spelers volkomen fit zijn. Het zwaartepunt van D. ligt in de voorhoede. Onze achterhoede zal ongetwijfeld een paar maal ge passeerd worden, maar de Duitsche verdediging is niet van zoodanige gehalte, dat onze aanval er niet tegen opgewassen zou zijn. Onze kansen. De Zwitserschc pers zegt na de Duitsche overwin ning in Stuttgart op Zwitserland, dat het Neder landsche spel te Bem op 4 Nov. meer indruk maak te. De 04-nederlaag tegen Duitschland was meer een gevolg van Zwitserland's zwakken vorm. De heer Herberts, voorzitter van onze Keuze-com missie is eens wezen kijken hoe onze a.s. tegenstan ders spelen. De Sp.k.r. publiceert een telefonisch on derhoud met den heer H. Daaruit vermelden we de volgende wetenswaardigheden: De Duitschers heb ben een goeden wedstrijd gespeeld, al is de grootte ,van de zege eerder 't gevolg van de zwakte der tegen-

Schager Courant | 1935 | | pagina 5