Het resultaat van Londen Lawine=gevaar in Oostenrijk KIJKEÜ isK0j9PErUij(L0E(K Buitenland Dinsdag 5 Februari 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 12 PAGINA'S. 78ste Jaargang. No. 9652 Int. Telef. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een groot succes voor Duitschland Wat zal Hitier thans doen Het is geweldig meegevallen met de Londensche conferentie! Dat men al zoo spoedig en zoo grondig tot overeen stemming zou komen was bijna niet aan te nemen en wij gelooven dan ook dat de cijfers der Duitsche hérbewapening, die uit de geheime militaire archie ven te Londen en Parijs te voorschijn zijn gehaald, er wel niet weinig toe zullen hebben bijgedragen om de Heeren bij elkaar te drijven. Natuurlijk komen wij, gewone stervelingen, niet alles aan de weet, maar er lekt toch altijd wel iets door en dat „ietsverhaalt vari de geweldige Duit sche luchtmacht, die grooter schijnt te zijn dan die van de andere groote naties tezamen, terwijl ook 't leger weer bijna op de sterkte van voor den oorlog wordt geschat. Of deze cijfers zijn opgeschroefd door de Heeren militairen om de diplomaten tot elkaar te brengen is moeilijk te zeggen, nog minder of de gegevens juist zijn, maar het staat in elk geval wel vast, dat men ook in Engeland de noodzaak is gaan gevoelen om zich te beveiligen tegen eventueele luchtaan vallen. Baldwin heeft het onlangs zoo juist en krachtig gezegd, toen hij er op wees, dat Engelands grenzen niet langer werden aangegeven door de eigen, door de zee bespoelde kusten, maar dat Engelands gren zen bij den Rijn begonnen. Hij wilde daarmede te kennen geven, dat de ont wikkeling der vliegtechniek Engeland uit zijn onge naakbare militaire positie van door een krachtige vloot beschermd eilandenrijk had gestoten en dat het trotsche Albion, dat steeds in splendid isolation, zijn kracht had gezocht, de tot dusver gevolgde poli tiek diende te verlaten, omdat zijn belangen bij den vrede op het vasteland van Europa veel grooter zijn geworden. In enkele uren kunnen de bombardementsvlieg tuigen vanaf het vasteland boven de groote steden Van Engeland kruisen en dood en verderf brengen en het is wel duidelijk, dat daardoor niet alleen Frankrijk, maar ook Engeland belang heeft bij een duurzamen vrede in Europa. Eigenlijk Engeland, dat een groot wereldrijk heeft te verdedigen, nog meer dan Frankrijk, en nu on- omstootelijk vast staat, dat de Duitsche herbewape ning een peil heeft bereikt waardoor van een be dreiging kan worden gesproken, is het te begrijpen, dat Londen zij nvoorzichtige politiek heeft moeten prijsgeven en zich, in tegenstelling met zijn oude tra dities, moest gaan binden aan bepaalde Europeesche machten, in dit geval Frankrijk en Italië. Het is precies afgekomen, zooals wij reeds Zaterdag voorspelden: in ruil voor de Fransche toestemming in een Duitsche herbewapening, heeft Engeland po sitieve militaire toezeggingen moeten doen, die weer gecompenseerd zijn geworden door een Fransch-En- gelsche luchtconventie, waardoor de sterke Fransche luchtmacht mede de veiligheid van het kwetsbare Engeland waarborgt. Dat men zal trachten om deze overeenkomst aan te passen aan het bestaande Locarnopact stemt tot groote tevredenheid, omdat daardoor de mogelijk heid openblijft, dat ook Duitschland van de partij zal zijn. Men heeft te Londen niets anders gedaan dan een plan opgesteld met zeer ruwe omtrekken en het zal voor alle betrokkenen dan ook nog mogelijk zijn aan den opbouw van dit verstevigde Locarno pact mede te werken. Hoe men het ook keert of wendt, men mag niet ontkennen dat het accoord van Londen voor Hitier een zeer groote overwinning beteekent. Wij zijn zelfs geneigd haar nog hooger aan te slaan dan het Saarsucces. Men moet namelijk niet vergeten, dat Duitschland thans in wezen niet meer of minder heeft bereikt dan de totale annuleering van het vredesverdrag van Versailles. Over de betaling der Duitsche oorlogsschulden spreekt al niemand meer, de rechtsgelijkheid, die in December 1932 eigenlijk al formeel was erkend, is nu boven alle verdenking vastgelegd en het feit der herbewapening is aanvaard. Wat wil men nog meer! Toch zitten aan de getroffen regeling nog scher pe kantjes en het is dan ook niet waarschijnlijk, dat Berlijn zich bijzonder toeschietelijk zal betoonen. Duitschland zal dit zijn de voorwaarden toe moeten treden tot het Oost-Locarnopact en mede de grenzen van Oostenrijk moeten garandeeren, terwijl het ook wederom zijn plaats te Genève zal moeten innemen. Zoo dom om nu maar direct toe te happen zullen de heeren te Berlijn wel niet zijn en wij gelooven, dat wij in de komende dagen getuigen zullen zijn van een loven en bieden om nog maar zooveel mo gelijk voordeelen te verkrijgen. Dat Duitschland zijn medewerking zal weigeren is niet aan te nemen. Men zal in Berlijn drommels goed begrijpen, dat het schetsmatige plan, dat thans is ontworpen en waarin ook plaats is voor het Hitlerrijk, onverbid delijk zal worden omgezet in een overeenkomst te gen Duitschland, als dit land mocht weigeren aan dit verstevigde Locarnopact deel te nemen. Engeland, dat zijn handen vrij moet hebben voor de groote problemen in het Verre Oosten, zal niet rusten voor het in den rug gedekt is tegen aan vallen vanuit het Europeesche vasteland. Voorloopig echter, blijkt, men er uitsluitend op te willen aansturen, om Duitschland voor het plan te winnen, hetgeen vooral blijkt uit het feit, dat men thans alles heeft gedaan om Duitsche gevoeligheden te ontzien en de formuleeringen zoodanig heeft ge kozen, dat zij moeilijk als een opgedrongen vast staand plan, maar slechts als een omschrijving van een gewenscht doel kunnen worden opgevat Nu dus de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het zal komen tot een luchtconventie in den vier hoek Duitschland, Frankrijk, België en Engeland, komt de interessante vraag naar voren, hoe men deze zaak op den duur zal regelen zonder Neder land. Ons land toch vormt een wig in dit stelsel en het is daarom niet uitgesloten, dat ook wij zullen wor den uitgenoodigd om tot dit lucht-Locarno-pact toe te treden. Beter is echter dat men ons maar met rust laat. Het is moeilijk aan te nemen, dat eenig land een oorlog zal beginnen met een luchtbombardement van Nederland en is de hel van een nieuwe krijg een maal losgebroken, dan vreezen wij, dat ook een Lo- carno-pact ons niet zal kunnen helpen. Nederland zal het best gediend zijn met neutraliteit. Reusachtige massa's naar beneden gestort. De Arlberg-spoorlijn en het Ennstal-traject versperd. - Zestig personen door de sneeuw ingesloten. De algemeene directie der Oostenrijksche Bondsspoorwegen deelt mede, dat het Arl- berg-traject dat in den loop van Zaterdag nog is vrijgemaakt Zondagnacht opnieuw is ver sperd door drie reusachtige lawines tusschen Bludenz en Langen. Het zijn grondlawines, die veel puin en boomstammen met 'zich meevoerden, waardoor het opruimingswerk geruimen tijd zal duren. De sneltreinen zul len van Buchs over Bregenz naar Lindau- munchen-Salzburg worden omgeleid en ook de Arlberg-expres zal deze route volgen. De directie der spoorwegen deelt verder mede, dat de lawinewachters op het traject Ennstal gevaarlijke lawines op de steile hellingen langs de spoorbaan hebben waargenomen, zoodat het verkeer op dit tra ject waarschijnlijk nog in den loop van Maandag gestaakt zou moeton worden. Uit bijna alle andere öeelen van Oostenrijk ko men nieuwe berichten over ernstige lawinerampen binnen. Te Lasting in Salzburg zijn twee boerenhof steden door een lawine bedolven. De bewoners zijn ingesloten en men is nog bezig met de pogingen hen te bevrijden. De hoofdverkeersweg van Weenen naar Salzburg is bij Voecklabrucg door lawines versperd, evenals de weg Salzburg-Mendsee. Bij Wagrein in het land Salzburg werd een knaapje door een lawine bedol ven. Aangezien in de meeste deelen van Oostenrijk de sneeuwval voortduurt en de temperatuur betrekke lijk hoog is, vreest men voor verdere lawinerampen. Door de sneeuw ingesloten. Op de Planerhuette in de Ennstaler bergen in Stiermarken zijn Zondag een veertigtal skiloopers, grootendeels uit Weenen en Graz en 20 soldaten door in den nacht van Zaterdag op Zondag naar beneden gekomen lawines ingesloten. Zondagmiddag probeerden de ingeslotenen onder leiding van een kapitein naar het dal door te bre ken, wat echter verhinderd werd door nieuwe lawi nes. Alleen de kapitein en een soldaat slaagden er in, na een tocht op leven en dood het dal te berei ken en het reddingsstation te waarschuwen, dat zou trachten een weg te vinden, waarlangs de in geslotenen bevrijd konden worden. Gered. Nader uit Weenen. Naar de „Telegraph" gister avond meldde, zijn de veertig skiloopers en twintig soldaten, die waren ingesloten, onder leiding van een reddingscolonne, op weg naar het dal. Uit de verschillende bondslanden komen steeds meer berichten over het neerstorten van lawines binnen. In Poss-Lueg, op het baanvak Salzburg— Innsbruck is een schooltrein doore en lawine bedol ven. De locomotief en eenige wagons werden zwaar beschadigd. De machinist en een conducteur liepen verwondingen op. De zoogenaamde Kaernter Bundesstrasse werd bij Werflen (Salzburg) door tien lawines onbegaanbaar gemaakt. Bij Heiligenblut am Grossglockner werd een ski- looper door een lawine bedolven. Men vreest, dat de man om het leven gekomen is. Bekend ski-leeraar vermist De 39-jarige skileeraar Sepp Niederberger vertrok Zaterdagavond ondanks een hevige storm, waardoor de diensten van het berghaantje gestaakt waren, alleen over de Roethelbachalm naar bad Reichenhall. Aangezien hij tegen den avond nog niet was gearriveerd werd de omgeving door Rijksweer en bergwacht afgezocht en ook in den nacht van Zondag op Maandag merd het. op sporingswerk ondanks een krachtigen Zuidwester storm voortgezet. Niederberger, die reeds vele per sonen het leven heeft gered, is thans ongetwijfeld zelf het slachtoffer van den storm of van een lawine geworden. Zijn lijk is nog steeds niet gevonden. Noodlottig ongeluk in een Fransche hoogoven. Drie dooden, zeven zwaar gewonden. Parijs: In een staalfabriek in Hennebont bij Lo- rient in West Frankrijk is in den nacht van Zondag op Maandag een houder met vloeibaar staal omlaag gestort en uit elkaar gesprongen. Van de aanwezige werklieden werden er drie ge dood en zeven zwaar gewond. Flandin en Laval brachten tijdens hun verblijf In Londen een bezoek aan de Fransche am bassade in de Engelsche hoofdstad. De twee Fransche staatslieden beantwoorden de toejui chingen der menigte. Ernstige ontploffing in Italië. Drie personen gedood, drie huizen ver nield. Rome: In de provincie Cotania nabij Castiglione is in den nacht van Zondag op Maandag door onop gehelderde oorzaak een springstofmagazijn in de lucht gevlogen, waardoor drie huizen vernield wer den. Drie personen vonden den dood onder de puin- hoopen, tei^vijl zes anderen zware verwondingen op liepen. I De geheimzinnige vuurpijlen bij Texel. Visscher vindt het naambord van een schip. De Cocksdorp: Een visscher uit De Cocksdorp heeft gister, terwijl hij met zijn boot ter hoogte van de Vliehors (het Zuidelijke deel van Vlieland) voer, een naambord van een schip drijvende gevonden. Op het zwarte bord stond met witte letters de naam „Akia" aangegeven. Men brerigt deze vondst hier in verband met de vuurpijlen, die Zaterdag zijn waargenomen. Zooals bekend is toen nog de „Brandaris" uitgevaren, zon der evenwel een schip te hebben gezien. Bovendien herinnert men zich, dat Zaterdagmiddag een Deensch visschersvaartuig ter hoogte van De Cocks dorp is gesignaleerd. Meer dan vermoedens kan men uit deze omstan digheden echter niet putten. Er is geen enkel over tuigend bewijs, dat er Zaterdag nabij de Vliehors een boot vergaan zou zijn en dat daarbij sprake zou zijn van den Deenschen visscher. Een laffe daad. Steigertouwen doorgesneden. Schan delijk geval van sabotage. I Op het werk van drie in aanbouw zijnde huizen der fa. Gebr. W. aan de Nieuwe Brouwerstraat te Oss, kwamen de arbeiders bij den aanvang van hun werkzaamheden gistermorgen tot de ontdekking, dat alle steigertouwen tot voor driekwart waren doorge sneden. De gemeentepolitie heeft den geheelen dag verschillende personen in verhoor genomen om de schuldigen aan deze laffe daad, die hoogst ernstige gevolgen zou gehad hebben als zij niet bijtijds was ontdekt, te achterhalen. Tot gisteravond echter was nt>g geen resultaat bereikt. DE VERKOUDHEID VAN DE PRINSES. Den Haag: Naar men ons meldt, is de verkoud heid van de Prinses beterende, doch voorzichtigheids halve zal zij voorloopig nog thuis moeten blijven. ZAKKENROLLER BETRAPT. Bij het wegnemen van portemonnaies in een kerk. Gistermorgen zag een politieagent in burger, dat een vrouw van middelbaren leeftijd in de kerk van den H. Thomas van Aquino aan de Rijnstraat te Amsterdam, een portemonnaie wegnam, die haar niet toebehoorde. Hij arresteerde de vrouw onmid dellijk. Bij huiszoeking vond men in de woning van de vrouw nog verschillende portemonnaies van di verse herkomst, die in beslag genomen werden. De politie van het bureau Pieter Aertszstraat heeft de zaak in onderzoek. Laat op den middag is de vrouw weer op vrije voeten gesteld. BRANDCATASTROFE TE GEORGETOWN. Tweehonderd huizen vernield. Singapore. Een hevige brand heeft het dorp Ayer Hitam, dat tot de voorsteden van Georgetown in Penang behoort, totaal verwoest. Tweehonderd huizen werden vernield. De schade bedraagt 50.000 pond sterling. Er zijn evenwel geen menschenlevens te betreuren. GRIEP EPIDEMIE IN FRANKRIJK. 250 militairen te Augouléme ziek. Reeds 7 overleden. Parijs: Naar de „Matin" bericht is thans ook de griep-epidemie uitgebroken bij het 107e regiment infanterie te Angoulème. Zeven soldaten zijn reeds overleden. 250 liggen ziek in het militair hospitaal,

Schager Courant | 1935 | | pagina 1