HOOGE WATERSTAND VAN DEN RIJN. Oude vrouw in brand geraakt. Wijziging wet op de Staatsloterij. Een politiek schandaal in Hongarije. HET PROCES-HAUPTMANN. VERKEERD BEGREPEN. Inbraak bij de firma Wyers te Amsterdam. Baggermolens voor Sowjet-Rusland. Goed afgeloopen. Verstopping '"toT" Het anti-semitisme in Duitschland. Firma GEBR. ROTGANS Oneerlijk gasverbruik. Ingezonden stukken. Zware regenval en het smelten van de sneeuw hebben aan de rivier geweldige watermassa's toegevoerd. Het smelten van de sneeuw, de zware regenval en de overal woedende stormen hebben tot resultaat gehad, dat geweldige watermassa's den Rijn toege voerd zijn. Weliswaar heeft het smelten van sneeuw op de Alpen zijn invloed nog niet doen gelden, maar uit het z.g. Alpenvoorland, uit de Vogezen, het Zwarte Woud en den Spessart enz. komen berichten over een voortdurend stijgen van het waterpeil. Bij Breisach is het water slechts 79 c.M. gestegen. De Neckar steeg echter in den loop van Maandag met 1.39 M., zoodat het peil thans reeds 3.09 M. be draagt. Ook de Boven-Main is onrustwekkend ge stegen. Op vele plaatsen is de Lahn buiten de oevers getreden, terwijl ook het stijgen van Moezel, Saar cn Sauer onrust wekt. Het peil bij Coblenz wees gistermorgen vroeg een waterstand van 2.48 M. aan. In den loop van den dag was djf reeds gestegen tot 3.12 M. Op het oogen- blik stijgt dc Rijn bij Coblenz met 6 c.M. per uur. Overstroomingen in Wurtemberg. Het ergste schijnt het dal van de Rems getrof fen te zijn Bij Gross-Hepnach staat de geheele om geving onder water. Het verkeer is volkomen stop gezet Met. een gelige modder vermengd golven de wa'crmassa's door de straten van het dorp. Tal van kelders zijn reeds ondergeloopen. Ook op andere plaatsen tusschen Schorndorf en Waiblingen is de Rems huiten zijn oevers getreden. Op vele plaatsen moest het vee in veiligheid worden gebracht. Het Neckardal is er tot dusverre betrekkelijk goed afgekomen. Weliswaar is de waterstand van de rivier zeer gestegen, doch tot overstroomingen is het nog niet gekomen. Drie personen verdronken. Kanzig is tot een geweldige rivier gewassen. De hooge waterstand heeft reeds slachtoffers geëischt. Eenige personen trachtten, ondanks het voortduren de stiigen van het water, eenige voorwerpen uit de golven op te visschen. De boot, waarin zij zaten, sloeg om en werd meegesleurd. Drie personen ver dronken. Hun lijken zijn nog niet geborgen. Een droevig ongeval te Finsterwolde. Zaterdagmorgen heeft de schoenmaker Zwarts te Finsterwolde een droevige ontdekking gedaan. In haar kamertje achter de schoenmakerij trof hij na melijk de 77-jarige mej. Haken dood en met ver brand hoofd aan, terwijl de kleeren nog smeulden. Enkele dagen geleden had de vrouw haar 81-jarige broer, waarmede zij samenwoonde, verloren. De bei de oudjes bewoonden zooals gezegd een kamertje achter de schoenmakerij van den heer Zwarts, die hen iederen morgen wekte en dan een kopje thee bracht. Ook Zondagmorgen wilde de heer Zwarts dit weer doen, doch toen hij de deur opende, kwam hem brandlucht tegemoet. Met moeite kon hij het kamer tje betreden, waar hij de oude vrouw op den* grond vond liggen. Hij waarschuwde direct dr. Wiersema, die in de nabijheid woont. Het bleek dat het hoofd en de beenen van het slachtoffer geheel waren ver koold, terwijl het lichaam ook verder met brand wonden overdekt was. De oorzaak van dit droevig ongeval is moeilijk vast te stellen. Het bed bleek onbeslapen te zijn, terwijl voor dc midden in het vertrek staande kolomkachel een hoopje verspreide papieren werd aangetroffen. Even verder lag de oude vrouw zelf voor een ge opende kast. De vloer onder haar lichaam was ge deeltelijk verband. Men vermoedt dat, terwijl mej. H. bezig was met het opruimen van oude rekeningen, die in haar kabinet lagen, haar kleeren hebben vlam- g'évat, hetgeen in den vooravond moet zijn gebeurd. Verplichte organisatie van eigen trekkin gen door particulieren. Uitbreiding der Staatsloterij niet te verwachten. In de memorie van antwoord aan de Eerste Ka mer op het voorloopig verslag over bovengenoemd wetsontwerp zet de minister van financiën uiteen, dat het. tegengaan van de deelneming aan andere loterijen allerminst aan het voorgestelde ten grond slag ligt. Het wil de houders alleen verplichten hun trekkingen zelf te organiseeren en hun aldus den voorsprong te ontnemen, dien zij thans hebben op de Staatsloterij doordat laatstgemelde haar appa raat geheel moet bekostigen, terwijl de particuliere loterijen daarvan mede profiteeren. De vrees, dat de particuliere loterijen bij aanvaarding van het ontwerp met den ondergang zouden worden be dreigd, acht de minister niet gerechtvaardigd. Er bestaat bij den minister niet het minste be zwaar tegen de aandacht van zijn ambtgenoot van Justitie te vestigen op de opmerkingen met betrek king tot de wetgeving op de particuliere loterijen, in het Verslag gemaakt. Het is het voornemen van den minister, te bevor deren, dat de nieuwe regeling, indien zij tot wet wordt verheven, in werking zal treden na afloop van een trekking der Staatsloterij, zoodat de par ticuliere loterijen de loopende contracten op den ouden voet kunnen afwikelen. Een voorstel tot uit breiding van de Staatsloterij is van den minister niet te verwachten. Het proces Imre de Dréhr. Men schrijft uit Boedapest aan de N. R. Ct.: In verband met het feit, dat het Boedapester ge rechtshof in hoogêr beroep den vroegeren ondermi nister in het kabinet-Bcthlen Imre de Dréhr tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeelde, de rechtbank had de strafmaat op vijf jaar bepaald, en dat in de motiveering van het vonnis geconstateerd werd, dat Dréhr de door hem gebruikte staatsgelden nooit ten eigen bate aanwendde, schrijft het liberale blad Esti Kurir, dat de eenvoudige mensch bezwaar lijk zal kunnen begrijpen, wanneer Dréhr in op dracht van het geheele toenmalige ministerie staats gelden gebruikt heeft, om de particuliere schulden van zijn overleden chef, den plaatsvervangenden mi nisterpresident en minister voor volkswelvaart, dr. József Vass, te betalen, dat dan voor deze daad deze iemand, die slechts uitvoerde, wat hem was opge dragen, verantwoordelijk wordt gemaakt. Het blad meent verder, dat de talrijke feiten die tijdens het proces aan het licht gekomen zijn en die alle met do gestie van den minister in quaestie in verband staan, der openbaarheid niet onverschillig kunnen zijn, dat vele vragen in dit verband nog onbeantwoord gebleven zijn, en dat een verder onderzoek in dezen niet de taak van de rechtbank kan zijn, maar dat het parlement hier behoort in te grijpen. De nieuwe Fransche onderzeeboot „Casablanca" is te St. Nazaire te water gelaten. Het vaartuig wordt uit- gerust met lanceerbuizen. Peter Sommer „getuige van beroep". - Een nederlaag voor de verdediging. Flemington. Onmiddellijk na de hervatting van het Hauptmann-proces richtte de procureur-generaal Wilentz gister een hevigen aanval tegen een getuige décharge van de verdediging, die een alibi voor den beklaagde had vastgesteld Het betrof hier Pe ter Sommer; de door de verdediging gedaagde ge tuige, die, zooals gemeld, verklaard had, dat hij de werkelijke ontvoerders van den baby van Lindbergh op den morgen na de ontvoering op een Hudson- veerboot en later nog eens pp de tram in New York had gezien. De man en de vrouw, die hij gezien had, werden door hem op een door de verdediging ge toonde foto geïdentificeerd als Isidor, Fisch en Vio let Sharpe. De procureur-generaal Wilentz beschuldigde gister Sommer ervan, dat hij „getuige van beroep" was, „die verklaringen voor klinkende munt verkocht". Wilentz staafde deze beschuldiging met bewijzen en dwong Sommer toe te geven, dat hij in het proces eerst ten gunste van de een en vervolgens ten gun ste van de andere partij verklaringen had afgelegd. In het kruisverhoor, waaraan Sommer hierop werd onderworpen, legde hij steeds verwarde verklaringen af, sprak zichzelf herhaalde malen tegen en moest tenslotte een deel van zijn getuigenis herroepen. Na Sommer werd een zekere Hans Kloppenberg verhoord, die door de verdediging was opgeroepen, om te bewijzen dat Fisch de ontvoerder van het kind van Lindbergh was. Kloppenberg verklaarde, dat hij Hauptmann in diens huis op 31 December bezocht had en daar Isider Fisch had aangetroffen, die bij het weggaan aan Hauptmann een pakje had over handigd. Kort daarop was Fisch naar Duitschland gereisd. Kloppenberg is van meening, dat het duide lijk is, dat Fisch aan Hauptmann het losgeld heeft ter hand gesteld. Vervolgens werd vrouw Bonesteel, een caféhoud ster in Yonkers verhoord, die het kindermeisje van Lindbergh, Violet Sharpe, met een ander meisje in haar lokaal had gezien. Getuige verklaarde gister dat Violet Sharpe zeer nerveus was geweest. Zij had blijkbaar op iemand gewacht. Later was een auto met vijf mannen gekomen. Violet Sharpe en haar gezellin waren in de auto gestapt en weggereden. Van belang is, dat deze getuige verklaarde, dat Vio let Sharpe een voorwerp, verborgen in een beddela- ken, bij zich heeft gehad. Naar Reuter uit Flemington meldt, hebben oogge tuigen verteld, dat Hauptmann in tranen was uitge barsten en gesnikt had, toen men zijn kleine kindje bij hem in de cel bracht, en hij voor het eerst sinds zijn aanhouding het eenigen tijd mocht knuffelen. Japansch commentaar op Molotoffs rode tijdens het sovjet-congres, Tokio. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft heden commentaar geleverd op de redevoering van Molotoff op het sov jet-congres. Hij zette in dit commentaar uiteen, dat Molotoff de rede, die Hirota in het Japansche par lement had uitgesproken, verkeerd had begrepen. „Toen Molotoff over de rede van Hirota sprak, aldus spr., deed hij het voorkomen, alsof Hirota sovjet- Rusland had beschuldigd van een schending van het verdrag van Portsmouth en een automatische uitbreiding had voorgesteld van de niet versterkings clausule. In feite heeft Hirota alleen verwezen naar de vroegere bittere ervaringen van Rusland en Ja pan, welke landen later, teneinde een grensconflict te voorkomen, het verdrag van Portsmouth sloten, dat voorzag in niet-versterking langs de Russisch- Japansche grens op Sachalin en langs de Koreaan- sche grens. Hirota gaf ook uiting aan de meening, dat het een goed idee zou zijn, den geest van het verdrag van Portsmouth uit te breiden tot de grens van Mandsjoekoeo en Rusland." Inzake het verwijt van Molotoff, dat Japan zelve het verdrag van Portsmouth heeft geschonden door spoorwegtroepen in Mansjoerije te houden, terwijl Rusland dit recht heeft afgestaan langs den Oost- Chineeschen spoorweg, zeide de woordvoerder voorts, dat het de zaak van Rusland was, vrijwillig van een dusdanig recht afstand te doen. Bovendien is Japan door een protocol jegens Mandsjoekoeo ver plicht, de beveiliging van dit gebied te waarborgen. Vergeefsche pogingen tot het forceeren van de brandkast. Naar V.D. verneemt is eenige dagen geleden ver moedelijk door insluiping ingebroken in het gebouw van de Industrie- en Handelsonderneming J. P. Wyers aan den Nieuwezijds Voorburgwal te Amster dam. De nachtelijke bezoekers hebben in de eerste plaats hun aandacht gewijd aan de in het kantoor staan de brandkast. Deze is met verschillende werktuigen bewerkt, met het gevolg dat zij flink werd gehavend, doch overigens weerstand heeft geboden aan de zeer hardnekkige pogingen, welke aangewend zijn om haar open te krijgen. Na deze mislukking hebben de inbrekers zich be paald tot het openbreken van een lessenaar, waar uit twee gouden tientjes, zestien gulden en eenig vreemd geld zijn gestolen. Mooie opdracht voor Werf Gusto, te Schie dam en Verschure en Co., te Amsterdam. Naar Vaz Dias verneemt, is van Sowjet-Russische zijde aan de Werf Gusto, te Schiedam, opdracht ge geven tot den bouw van twee groote baggermolens, welke tevens met een pers-installatie zullen worden uitgerust. Een gedeelte van de machine-installatie voor deze baggermolens Zal worden gebouwd door Verschure en Co.'s Scheepswerf en Machinefabriek te Amster dam, bij welke onderneming kort geleden Sowjet- Rusland vijf sleepbooten heeft besteld. Londen: Zaterdagmiddag zijn 5 personen uit Yorkshire, onder wie zich twee dames bevonden, een wandel- en skitocht begonnen naar Woodhead, een der hoogste toppen van het Peak-gebergte in Der- byshire. Zij werden spoedig overvallen door een dikke mist en konden ook den terugweg niet vinden. Ten slotte zijn zij op de z.g. Zwarte Piek, dicht opeenge drongen, blijven overnachten, maar 's morgens waren beide dames en twee heeren bewusteloos van de kou de. De mist was intusschen opgetrokken en het ge lukte den derden heer met een roode lantaarn de aandacht te trekken van twee wegwerkers van de spoorbaan, die hulp gingen halen. In het gehucht Woodhead zijn de toeristen van droge kleeren en warm voedsel voorzien en in den loop van gisteren zijn ze weer opgeknapt, zoodai ze den terugweg naar Leeds in hun auto konden aanvaarden. gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxeertabletten Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Verdediging door een Joodsch advocaat. De correspondent van de N. R Ct. te Berlijn tele foneerde gisteravond: Eenigen tijd geleden is gemeld, dat de directeur van een rondreizend circus, Hagenbeek genaamd, niet te verwarren met den bekenden Hagenbeek te Hamburg, wegens onsociaal optreden door een soci ale eererechtbank zou worden gehoord. Dit is inder daad geschied en men heeft den man daar de be voegdheid ontzegd, om een bedrijf te leiden. De verdediger van den aangeklaagden circusdirec teur was een Joodsche advocaat. Deze advocaat be pleitte verzachtende omstandigheden en stelde voor het bij een berisping te laten. Naar aanleiding van dit pleidooi sprak de com missie van arbeid voor het dstrct Nordmark zijn af keuring uit over het feit, dat de beklaagde een niet-arischen advocaat had genomen. Hij kon in deze omstandigheden de argumenten van de verde diging niet zoo laten gelen als anders het geval zou zijn geweest. Hem hinderde de verdediging door een niet-arischen advocaat vooral uit een gezichts punt van ras. De keus van een niet-arischen advo caat door den beklaagde is een bewijs van gebrek aan instinct en een typisch gebrek aan het gevoel voor het ras en voor het nationaal-socialisme. De beklaagde heeft de zaak te zeer opgevat als een kwestie van geld. Barometerstand cp Dinsdagmorgen 8 uur: 759 m.M, Wind: West. Temperatuur: 5 gr. C. is 41 gr. F. Vooruitzichten: Waarschijnlijk nog eenige regen. UNIVERSAL VLIEGENDOOD, per liter f 1.30 UNIVERSAL RATTENDOOD, per pakje 35 ct CUTRALIN ter verdelging van allerlei ongedierte, per busje 45 ct. HELIOS, per pakje 45 ct. Gedipl. Drogist. SCHAGEN. De twintigste betrouwbaarheidsrit voor motoren, van Strafford om Avon naar Winchcomb nabij Cheltenham (Eng.) leverde menig moeilijk moment op. Twee rijders die niet bang waren voor een nat pak. De politie had er de lucht van gekregen. De politie te Bussum had er „de lucht van gekre gen" dat een bewoner aan de Veldheimerlaan, die niet bij de gemeentelijke gasfabriek als verbruiker staat, ingeschreven, heimelijk gas moest betrekken van een leiding, die nog in de woning ligt, sinds de vorige bewoner deze een half jaar geleden heeft verlaten. Twee rechercheurs en een monteur van de gasfa briek vervoegden zich Maandagmiddag omstreeks vijf uur aan de woning, dqch de verdachte, de 39-ja- rige S., weigerde hun den toegang. De waarnemende commissaris van politie sommeerde toen hij ter plaatse verscheen, den onwilligen om alsnog toe gang te verleenen en gelastte vervolgens om tot ar restatie over te gaan. De man hield zich aan de deurpost vast en kon eerst na hevig verzet worden overmeesterd, waar na hij onder grooten toeloop naar het bureau is ge bracht. Men vond in zijn woning een aftapleiding; het gastoestel in de keuken was nog warm. De vrouw des huizes had het rubberslangetje weg geworpen, hetwelk later is gevonden. AANBESTEDINGSNIEUWS. Alkmaar. Plan tot het bouwen van 2 wo ningen aan de Houtmanstraat, door J. Glas te Hei- loo. Plan tot het bouwen van 5 woningen aan de Van Houtenkade, hoek Maclaine Pontstraat, door J. A. M. Bos. Den H e 1 d e.r Bouw van 12 woningen aan de Smidstraat voor het bestuur der Woningstichting. Architect S. Krijnen, Den Helder. Aannemer P. Tuin, 't Zand voor f 13.498. Bouw van een Radio- Centrale met bovenwoning voor rekening der Hel- dersche Radio Centrale-vereeniging. Architect S. Deelstra, Den Helder. Aannemer: J. Lugtenberg, Den Helder voor f 4398. Mijnheer de Redacteur, Gaarne wilde ik het volgende opmerken, naar aan leiding van een passage in het Schager raadsverslag in uw courant van 31 Januari jj. Bij de behandeling van de salarissen, vroeg een raadslid, „of de gemeente-opzichter wel het radicaal heeft van architect". De voorzitter antwoordde hier op, dat de architect examen had moeten doen voor bouwkundig opzichter. Uit deze vraag en het antwoord daarop mag men besluiten, dat waarschijnlijk beide autoriteiten (en de meesten met hun) niet op de hoogte zijn van het feit, dat de titel architect geen bewijs van bevoegd heid in zich sluit, want de tiitel is onbeschermd. Dat wil dus zeggen, wanneer iemand er zin in heeft zich voor architect uit te geven, welaan dan doet hij dat, plakt een bordje aan zijn huis en hij is het, nie mand kan hem dat beletten. Dat dit een groot gevaar is voor de geheele bouw kunde en bouwkunst, behoef ik hier niet nader uit te leggen, men kan overal in den lande de funeste gevolgen er van zien. Gaarne verwijs ik hun, die van de huidige mis standen in de bouwwereld, in dit verband meer willen weten, naar het Bouwkundig weekblad Architectura, van 20 October 1934, waarin: „Het rapport van de commissie tot bestudeering van de oorzaken van het werken van niet voldoend bekwame bouwkundigen op het terrein van den architect, en de middelen tot bestrijding daarvan, ingesteld door de ledenvergade ring van den Bond van Nederlandsche Architecten op 16 Dec. 1933. Mijn dank voor de plaatsing, C. KEESMAN Jz. Delft, 2 Februari 1935. Tijdens de neutralisatie op den Zesdaagsche t e Brussel. Billiet legt een kaartje met zijn. solgnear.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8