Raad Callantsoog. Uit Bergen. Bede van den Burgemeester. Met de jeugdige Werkloozen naar de R.AJL 'n "Akkertje" beschermt U EEN ONTAARDE MOEDER. De krant met de kleinste oplaag. Vergadering van den raad op Vrijdag 8 Februari, 's morgens om half tien. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz., burge meester, tevens secretaris. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter opent de vergadering en spreekt dan do volgende Nieuwjaarsrede uit: Mijne Heeren, Zoo U bekend is, behoort het niet tot de gewoonte van den voorzitter van Uwen Raad, in de eerste vergadering van het jaar een z^. „Nieuwjaarsrede" te houden. Dit zou niet in overeenstemming zijn met de voor deze gemeente vooralsnog gepaste beschei denheid. Maar toch meen ik dat er thans aanleiding bestaat enkele dingen naar voren te brengen, die anders bij de behandeling der gewone agenda niet, of niet voldoende, tot hun recht zouden komen. Wanneer wij bij den aanvang van het jaar 1935 de positie van onze gemeente in haar geheel bezien, dan kunnen wij dit doen, eenerzijds met dat gevoel, dat overal elders in onze omgeving in de gemeente raden naar voren komt, maar aan den anderen kant mogen wij toch wijzen op lichtpunten, die het mo gelijk maken de toekomst niet al te duister in te „zien. Bij het eerste zal ik niet al te lang stil staan. Het spreekt wel vanzelf, dat ook aan onze kleine ge meenschap de gevolgen van de heerschende econo mische depressie niet zijn voorbijgegaan, te meer waar de hoofdbron van bestaan toch nog altijd is de veeteelt en juist deze wel zeer zwaar is getroffen. Worden dus bij de veehouders en landarbeiders de inkomens tot minimale bedragen teruggebracht, ook de bouwvakarbeiders, voor zoover deze aan het onderhoud van de zeewering erken en daarin steeds een behoorlijk bestaan vonden, hebben te lijden on der de door Rijkswaterstaat doorgevoerde bezuini gingen, waarvan het intusschen niet aan mij staat te bcoordeelen, of deze niet gerechtvaardigd zouden zijn. Noemt men nu nog in aanmerking, dat ingevolge de gewijzigde Wet op de financieele verhouding tus- schen het Rijk en de gemeenten, de uitkeering per inwoner voor deze gemeente in tien jaar tijds zal terugloopen van ruim f 11 tot ruim f 6, dan ziet het er voor de gemeente-financicn in de toekomst niet al te rooskleurig uit, zij het dan ook, dat deze ver minderde uitkeering voor een deel wordt gecompen seerd door andere bijdragen uit het gemeentefonds en uit het werkloosheidssubsidiefonds naar het aan tal aangeslagenen in de gemecntefondsbelasting en een behoorlijke rijkssubsidie in de kosten van de werkloosheidsbestrijding. Mogelijk echter zal de uitkeering per inwoner nog wel blijken iets mee te vallen, terwijl ook moeilijk verondersteld kan worden, dat deze wet 10 jaren lang ongewijzigd zal werken. Ik om hirbii vanzelf op het terrein der werkloos heidsbestrijding. Ook deze gemeente heeft thans met ingang van het jaar 1935 een van rijkswege gesubsidieerde werk verschaffing met alles wat daaraan materieel en ad ministratief vast zit. Herhaaldelijk is mij gebleken, dat de arbeiders, die noodgedwongen van deze werk verschaffing moeten profiteeren, nog te weinig van dc bèteèkenis yan dit feit zijn doordrongen. Natuurlijk waren er in voorafgaande jaren klach ten geuit door de werkloozcn over de. wijze waarop door het gemeentebestuur en de commissie van toe zicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling, die deze zaken behartigde, werd gehandeld en ik houd mij ervan overfuigd, dat de voorzitter van Uw Col lege, althans van de uitgeoefende critiek, behoorlijk zijn deel zal hebben gekregen. Maar toen bleek het toch nog mogelijk met in acht neming van een zorgvuldig en zuinig beheer, daar waar dit door al lerlei omstandigheden wensclielijk werd geoordeeld, als in gevallen van ziekte en andere omstandigheden in het gezin, in de zorgen nog eens wat extra tege moet te komen, thans zijn wij gebonden ook wat het loon en de plaatsing der wcrkloozcn betreft, aan de Rijksvoorschriften. Men diene wel te bedenken, dat er van het gemeentebestuur niet mag worden ver wacht, dat het willens en wetens ook maar een duim breed zal afwijken van hetgeen door het hooger ge zag wordt voorgeschreven. Van deze gelegenheid maak ik gaarne gebruik aan de Commissie van. toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling enz. in dit verband kortheidshal ve meestal „de commissie" genoemd, welke de ad viezen voor de plaatsing geeft, gesanctionnecrd door het college van Burgemeester en Wethouders, dank te betuigen voor het vele werk, dat hare leden zoo vol ijver en nauwgezet, bijgestaan door haren secre taris, geheel belangloos verrichten. Niet nagelaten mag voorts worden de goede zijde van deze werkverschaffing te zien, waardoor, behal ve, de gelegenheid tot werken, welke zij schept, za ken tot stand komen, waaraan in gewone omstan digheden niet gedacht zou zijn en waarover ik wel niet verder behoef uit te wijden. ^Wat is dan thans, afgezien van de steeds toene mende gewone periodieke werkzaamheden, de taak van ons gemeentebestuur? In de eerste plaats onder aanpassing aan de ge wijzigde omstandigheden, zooveel mogelijk ideëel en materieel te behouden, wat eenmaal verkregen is en onS in de tweede plaats met alle kracht toe te leg gen op de verwezenlijking van datgene, wat ons als cenig lichtpunt een baken kan zijn, n.1. de ont wikkeling van de gemeente als badplaats. Rn hierin zijn wij op den goeden weg. De pension- gelegenheid werd belangrijk uitgebreid, de hij het bestaande uitbreidingsplan van de kom der gemeente voor zomerwoningen bestemde terreinen zijn zoo goed als geheel bezet, d.w.z. dat er van de 43 beschik bare pcrceclen bouwgrond er thans 41 zijn verhuurd of ih erfpacht zijn uitgegeven, waarbij dan nog ge zegd kan worden, dat de beide overblijvende terreio- tjes niet zoo geschikt zijn. Ook in ander opzicht neemt de bebouwing toe, terwijl een ontwikkeling van middenstandsbedrijven valt te constateeren. Dit alles heeft het reeds thans noodzakelijk gemaakt, het nog kort geleden tot stand gekomen uitbrei dingsplan weder te wijzigen, hetgeen in bewerking is, opdat nieuwe terreinen voor zomerwoningen kun nen worden aangeboden. Do voorloopige aanvragen daarvoor komen vlot binnen. Ook overigens kan de had plaats Callantsoog zich verheugen in een steeds toenemend vreemdelingen- bezoek. Op dit voor ons nog betrekkelijk nieuwe terrein, liggen vele voetangels en klemmen. Wij mogen ons hierdoor toch niet laten ontmoedigen, integendeel zullen deze moeilijkheden ons aansporen tot steeds meerdere activiteit om van onze plaats te maken, wat er van te maken valt. Het kan zijn nut hebben, U enkele van deze moei lijkheden te noemen. Daar is dan de houw van het hadhotel. Nn bijna een jaar geleden werd aan den Minister van Water staat ingevolge het Rijkszccwcringen-reglement ver gunning gevraagd voor dezen bouw. Oo dit oogen- blik, nadat intusschen wijzigingen in de plannen moesten worden gebracht. Is de vereischte ^orrun- ning ondanks besprekingen in Alkmaar. Haarlem en Den Haag, nog niet afgekomen. Wel is bereikt, dat deze toestemming thans verzekerd is, dank zij de pensoonlijke bemoeiingen van den Directeur- Generaal van den Rijkswaterstaat, die tot tweemaal toe persoonlijk den toestand ter plaatse heeft opge nomen en voor wiens volle medewerking een woord van dank zeer zeker op zijn plaats is. De aandacht vraagt verder de verhouding van 't Gemeentebestuur tot de tijdelijke inwoners der ge meente en het vraagstuk van hun vestiging in de toekomst. De invoering van de z.g. „woonforensen- belasting" heeft waarlijk een storm in een glas wa ter veroorzaakt. Zooals U bekend is, wordt deze belasting geheven, niet zooals vroeger het geval was naar het inkomen, maar naar de huurwaarde van de woning in deze gemeente, beperkt tot één woning per belastingplichtige, waarbij als jnaatsfat geldt de schatting volgens de wet op de personeele belasting. Naar mij ter oore kwam, werd zelfs een vergade ring van belanghebbenden belegd om een zoo laag mogelijke schatting van deze huurwaarde te ver krijgen, of wel door allerlei spitsvondigheden het perceel geheel onbelast te laten, alles onder het motto, dat Callantsoog tracht een melkkoetje van hen te maken. Deze belanghebbenden (de goeden niet te na ge sproken en deze vormen gelukkig nog de over- groote meerderheid) vergeten dan toch een groot ding, n.1. dat zij komen om te genieten van alles, wat de zee en het strand kunnen geven en van de vrijheivv, die in zoo ruime mate wordt geboden Maar zij vergeten meer! De gemeente heeft daardoor de zorg voor allerlei sociale maatregelen wegen moeten worden aangelegd, terwijl geen straatbelas- ting wordt geheven. brandkranen moeten worden geplaatst, waardoor het P.W.X. de tarieven niet heeft verlaagd strandgedeelten dienen van bet Rijk te worden gehuurd de daaraan grenzende duinregel moet door de gemeente worden onder houden de strandexploitatie is een voortdurend zorgenkind. Zij vergeten nog meer of zii weten niet. dat in geen enkele badplaats zoo goedkoon terreinen voor zomerwoningen beschikbaar worden gesteld en dat men bijna nergens zoo voordeelig kan bouwen om dat. houten zomerhuisjes on de meeste plaatsen worden geweerd en bovendien, dat de tarieven op de moeste stranden aanmerkelijk hooger zijn. dan hier. Is het dan werkelijk zoo onbillijk, dat onze tijde lijke inwoners ook een kleinigheid bijdragen in de kosten van de huishouding der gemeente, voor de meesten bestaande in een bedrag van per ïaar f0.50 of fl.aan brandassurantiebelasting en f5 tot f10 slechts in enkele gevallen iets meer- aan woon- foroTscnbelasting. die wii nog niet eens zouden heffen, als het niet noodig was. Neen, als men dat er niet voor over heeft ik zeg het openlijk laat men dan gerust wegblijven. Maar even openlijk zeg ik. dat onze propaganda voor de vestiging van zomergasten onverzwakt zal worden voortgezet, wanr wij kunnen, ook mot onze woonforensenbelasting, heel goed conourreeren en onze badplaats maken tot een aantrekkelijk oord, waar ieder die er eens geweest is, gaarne terug komt. zonder dat hem het vel over de ooren wordt gehaald. Dat de gemeente zorgt hiervan niet slechter te wor den. kan men toch niet kwalijk nemen. Laten wij bedenken, dat vele kleintjes een groote maken en dat de inkomsten, voortvloeiende uit bet vreemde- lingcribezoek in verhouding tot de andere inkom sten der gemeente een niet onbelangrijk deel van het budget uitmaken, afgezien nog van hetgeen de ingezetenen hiervan genieten. Dat er intusschen nog veel valt te doen, ont.ken ik geenszins. Te eeniger tijd zal blijken, dat er b.v. aan een tennisbaan be hoefte bestaat en een snecltuin voor de jeugd een welkome attractie zal zijn. Mijne Heeren, ik meen voor deze rede reeds vol doende van Uwen tiid te hebben geveï-gd, maar bof kwam mij noodzakelijk voor. dat van eeniee zaken eens gewag werd gemaakt. Ik wil dan eindigen met de beste wenschcn voor onze gemeente uit te spre ken, doch niet zonder ook de pers hierbij te hebben betrokken. Deze immers kan er door iuiste versla gen zooveel aan medewerken, een goed begrip te vormen omtrent het beleid van het gemeentebestuur Moge het ons dan gegeven zijn, mijne Heeren. on danks den ongunst der tijden, met* ongewektbeul onze taak te vervullen om ook in het jaar 1935 'N OPGEWEKTE EN DANKBARE STEMMING; OOK TANTE ALIDA REISDE MEE. DE EXCURSIE LEERZAAM EN INTERESSANT. Het was precies „pas". We waren met z'n twin tigen. Zeventien jongelui met hun leider, den heer N. Groot, voorts de heer Dingerdis als vertegen woordiger van de commissie voor Jeugdige Werk loozen uit den Gemeenteraad en tenslotte uw on- derdanigen dienaar, die den tocht „voor de krant" meemaakte. Er bleef zelfs nog een bankje over, zeker bestemd voor den eenigen afwezigen cui'sist, die de excursie niet kon meemaken, nu dankbaar aanvaard als bergplaats voor hoeden en jassen. De vestiaire! De heer Schalkwijk, als baas van de autobus, hield een waakzaam oogje op het instappen en het benzine bijvullen bij de pomp; vroeg clan, hoe laat de heeren dachten terug te zijn. Om een uur of tien weer uit Amsterdam, opperde de leider. De jongens wilden misschien 's avonds de stad nog wel even in. Ik voel er niets voor, meen de de heer Dingerdis, wat moeten die jonge, jongens 's avonds alleen in Amsterdam doen, zonder veel geld op zak? Nou, jonge jongens? De jongste is zeventien. Die kunnen toch wel op zichzelf passen. Bovendien; ze hoeven toch zeker de stad niet in. Ze kunnen met ons op de R.A.I. blijven; opperde de heer Groot. Maar de heer Schalkwijk maakte aan de kwestie een radicaal einde door op te merken, dat het een voudig niet ging, omdat hij in de avonduren z'n bus noodig had. Om uiterlijk zeven uur thuis, heeren! En over do zaak behoefde verder niet meer te worden gepraat. Ecnige jongens trokken even een lang gezicht. Jammer; ze hadden zoo graag Amsterdam bij avond eens gezien, in het rossige licht van de electrischo lampen, dat een valschen schijn werpt op de men- schcn en op de dingen; het klatergoud doet flonke ren en glinsteren en een gulden het aanzien van een dubbeltje geeft. Maar toen we wegreden in den frisschen zonnigen wintermorgen, was de stemming opperbest en die is zoo gebleven den gehcelen langen dag. Geen wan klank is er geboord! Een van de jongelui had al gauw z'n mondhar monica voor den dag gehaald en van dat oogenblik af mankte ook de populaire „Tante Alida" do reis naai- Amsternam mee. Alles ging prachtig; geen moeilijkheden bij de pont; niet te veel pech bij de onze gemeente weder een stap verder te brengen naar het doel: een aantrekkelijke en welvarende plaats. Ik heb gezegd. De notulen worden hierna onveranderd goedge keurd. Van de mededeelingen en ingekomen stukken vermelden wc, dat de bevolking over 1934 met een kleine twintig zielen is teruggeloopendit geeft evenwel geen reden tot ongerustheid, daar verschei dene groote gezinnen vertrokken zijn en hiervoor kleine in de plaats kwamen. De rijkssubsidie voor de werkverschaffing (weg- verbetering enz.) is verhoogd. Aan verschillende voorwaarden zal echter door de gemeente moeten worden voldaan; ook de sub sidie voor de werkverschaffing Zwanenwater komt in orde. Ten aanzien van het pachten van een gedeelte van het strand van het rijk wordt nog getracht een on billijkheid uit het contract, te verwijderen. De gemeentebegrooting 1935 is goedgekeurd: een feit, dat tot verheuging stemt. Een verzoek van den heer Zon, Koegras, om de weduwe en 3 kinderen van den heer R. W. Zon een voldoende wekelijksche uitkeering te verstrekken, wordt voor kennisgeving aangenomen. Dit is een kwestie voor het. Burgerlijke Armbestuur. Verschillende jaarverslagen zullen circuleeren. Aangenomen wordt het voorstel tot gewijzigde vaststelling van een verordening tot afwijking van bepalingen der winkelsluitingswet'1930, gewijzigd bij wet van 27 Juli 1934. De winkels zullen Zondagsavonds tot half tien open mogen zijn; bij de genoemde artikelen wordt visch gevoegd. B. en W. stellen voor een perceeltje gemeentegrond te verhuren, gelegen oo het dorpsplein aan den heer A. Vader om hierop een benzinepompinstallatie te jplaatscn. Allen voor. De verhuur geschiedt voorloopig voor 1 jaar tegen f 5. De heer A. Vader zal den grond moeten bestraten. Gevonvereerd zullen worden een drietal geldreke ningen en een nieuwe geldleening zal worden aange gaan bij de Bank voor Nederlandsche gemeenten. Uitvloeisels van de begrooting. Het getal opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting voor 1935—1936 wordt vastgesteld op 55 en het getal opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting op 40. Het presentiegeld voor de leden der stembureaux zal bedragen f 3 plus vrije vertering, het was f 4 plus vrije vertering. Gewijzigd wordt de gemeentebegrooting 1934; de post onvoorzien wordt minstens met f 862.46 ver hoogd. De pensioengrondslag van den gemeenteveldwach ter wordt vastgesteld op f 1390. Tot leden van het Algemeen Armbestuur worden herbenoemd de heeren A. Toes en M. Vries, tot lid van de commissie van toezicht op het lager onder wijs de heer A. van Meerten. De commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling enz. wordt in haar geheel her benoemd. Eveneens de schattingscommissie voor de rijksiny komsten belasting. Inplaats van den heer R. Hollander wordt echter benoemd de heer S. Kooger. De heer Hollander was zeer geschikt, z'n advie zen waren altijd van groote waarde, doch het werd beter geoordeeld dat hier een-lid van den raad en meer speciaal een wethouder werd benoemd, een re geling waarmede ook de heer Hollander volkomen accoord ging. Bij de rondvraag zegt de heer Vries nog te hopen, dat de nieuwjaarsrede goed doordringt tot hen, voor wie ze bestemd is; spr. hoopt dat de finantien be trekkelijk dan in een goeden staat hlijven verkee- ren en betuigt den burgemeester dank. Hierna sluiting. stopborden langs de Nassaukade en in de Ferdi- nand Bol en zoo bereikten we tegen tienen reeds het R.A.I.-gebouw. Geen oogen genoeg om te zien. De leider stak eerst een bezoek af bij de directie en kwam al spoedig terug met het vereischte aantal uitnoodigingskaarten en zeker heeft het „dank u" bij 't in ontvangst nemen der kaart, uit den mond van elk der jongelui eerlijk en oprecht geklonken. De R.A.I.-directie beeft met deze geste ongetwij feld een mooie sociale daad verricht. We stonden dus toen od de eigenlijke tentoonstelling welke zich in de lange zaal om zoo te zeggen voor de oogen ontrolde. Want van het houten bordes af, had men een prachtig overzicht over het geëxpo seerde en men had feitelijk geen oogen genoeg, om alles te zien. U verwacht nu van ons misschien een technisch verslag over automobielen, motorrijwielen, vlieg tuigen en wat dies meer zij. U meent, dat wij. bij wijze van spreken, met groote energie onder iedere auto zijn gekropen om alle nieuwigheden en der- zelve werking van gansch nabii te bestudeeren en U hoopt, dat wij u de goede kwaliteiten van tal van soorten smeerolie, vet en benzine, de prachtige werking van remstangen, krukassen, of hoe al die dingen verder heetcn mogen, zullen blootleggen. We hebben er geen verstand van. Als u dat denkt, komt u bedrogen uit, want laten we het maar direct vertellen: we hebben er geen lor verstand van. En we willen niet met een zekere dosis lef doen, alsof! Gedurende het eerste uur hebben we onze oogen uitgekeken, omdat we wel kunnen zien, wat mooi is en elegant van kleur en lijn; hebben we met weet grage nieuwsgierigheid geluisterd naar de techni sche explicaties die de leider zijn cursisten bij iede- ren stand, waar hij iets nieuws ontdekte, gaf en hebben wij onze volle belangstelling kunnen concon- Ireeren op de wonderen der techniek, welke daar in een zoo ruime mate aanwezig waren. Na deze zestig minuten van waarachtige Inte resse. hebben we er onszelf op betrapt, dat we af dwaalden; dat we alleen maar oog hadden voor spe ciale stands, als daar waren de race-auto's; het ranke jager-vliegtuigje; de smaakvolle interieurs van de voor week-ende bestemde woonwagentics en de nieuwste vindingen van Philips op radio-gebied. Jan werd ziek en David was zoek. Krachten verzamelen voer den middag. En kijk, na dat tweede uur kregen we trek in een kop koffie en een boterham; begonnen we ons wee en moe te voelen in deze rookerige, benauwde at mosfeer. Een der jongelui hielp me een handje, omdat, hij het te kwaad kreeg, hetgeen zich demon streerde in een kleur als een wit tafellaken en een gezicht zoo benauwd, alsof hij hangen moest. Het was zaak, dat Jan er zoo gauw mogelijk uit ging en zoo stonden we, met welwillende medewerking van de directie, al heel spoedig door een nooduit gang in de frissche buitenlucht. De heer Dingerdis, die zich nis een zorgzaam vader deed kcffnen, con stateerde dat er viif jongens in het gebouw waren achtergebleven en het feit, dat David, de Benjamin, Als 't gure weer U koud en rillerig doet thuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doet vreezen, neem dan voor 't naar b6d gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en staat morgen gezond en prettig opl Ideale pijnstillers ensmaakloos. "AKkÖcTJES kosten sléchts 52 ct. per 12 stuks. Metalen zakdoosje met 3 stuks 20 Ct. (omzetbelasting inbegrepen). De diep-tragische gebeurtenis in een kelder* woning te Berlijn. - Ook het derde kind overleden. Ook het derde kind dat in den kelder in de Wein* straat te Berlijn onverzorgd was achtergelaten,, de 6-jarige Bernhard, is gistermorgen 12 uur in het Ziekenhuis te Berlijn aan de gevolgen van onder* voeding overleden. I! Het verhoor der moeden De 25-jarige moeder heeft bij haar verhoor door) de politie geen spoor van berouw getoond en go» zegd dat zij zich alleen had aangemeld, omdat zij, na de publiciteit van het geval toch spoedig gear* resteerd zou zijn. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat eq geen enkel motief voor de onmcnschelijke daad be* stonw, behalve de lust der moeder tot 'n ongebonden! en lui leven. Vrouw .Tünemann heeft geregeld meen dan voldoende onderhoud van de betrokken inrich* tingen ontvangen. Den 14 Januari kreg zij 60 marl^ waarvan zij er denzelfden avond in een café 25 uit» gegeven heeft aan bier, alcohol en vooral sigaretten. Volgens haar eigen bekentenis is zij van dien daf? af nog slechts een paar keer in haar woning gc* weest en heeft 's nachts verblijf gehouden bij een] vriend dien zij een paar dagen vroeger had leerenl kennen. Na 25 Januari heeft zij haar kinderen in heU geheel geen voedsel meer doen toekomen. 30 Jamw ari was zij de laatste maal in haar woning. Of« schoon de beide oudste kinderen om brood schreeuw! den, heeft zij, volgens haar eigen bekentenis, toert geen tijd gehad, en zij liet de reeds half uitgehonger» de kinderen, alleen en in het donker, achter. D«il volgenden dag kreeg zij een aantal bons, voor levejisi middelen van het' Wohlfahrtsambt, die zij iri bet} pension waar zijverblijf hield in betaling heeft gegeven voor cigaretten, waarvan zij er op sommiget dagen tot 50 stuks toe heeft gerookt De vrouw zal nu wegens moord terecht staan Helsingfors. —I n de vlakten van Koeskoe, in Aziajj tisch Rusland, wordt een krant uitgegeven, waar» van de oplaag slechts één exemplaar bedraagt. Dit blaadje de „Gazetta Toendri" (krant der vlalcf» ten) wordt met de hand geschreven. Eenige kolom* men worden opgengelaten, zoodat de lezers, dezei kunnen invullen, indien er in hun dorp iets van be» lang is voorgevallen. Het eenige exemplaar wordti toegezonden aan de abonné's in de verschillende dort pen, die achteenvolgens aan de beurt komen. De laatste lezer in een bepaald dorp is veranfii woordelijk voor de aflevering aan den aan de beurfi zijnden abonné in het volgende dorp. onder de vermisten behoorde, gaf hem eenige kom zorg. Maar we troostten hem met de toezegging, dafl we hem straks wel weer terug zouden vinden. Erii zoo stevenden we af op een café in de buurt, omj nieuwe krachten voor den middag te verzamelen. En die waren wel noodig ook! Want na twee uur werd het met de minuut voÏ4 Ier enbenauwder. Er hing een warme, niet tel definieeren lucht; de rook van sigaren, sigaretten eni pijpen deed de oogen tranen; prikkelde de kee$ Voetje voor voetje schuifelden we voort; nu en dart tegen onzen wil gedrongen naar een stand, waafl we stijf toegestopt tusschen onze medeschcpselënj luisteren moesten naar een ons totaal onverschilll* gen meneer die de uitmuntende kwaliteiten prees van zijn „gegarandeerd dunne motorolie; ook nog! na 5000 K.M.!" En we verwenschtcn den meneen met z'n olie. Tntusschen was het verband van onzen troep reedd lang verbroken, dat kon ook moeilijk anders in dia volte en zagen we sporadisch een hekend gezicht. Aan alle lijden komt tenslotte een eind en dat was! om vijf uur gekomen, toen we elkander terugzagen) volgens afspraak voor het gebouw, dat leeg stroom* de. 1 Maar weer bleven er zes op het appèl ontbrekem. Zes jongelui en do chauffeur! Dat laatste vooraf was heel erg. We wachtten bijna een half uur, toert kwam dc vermiste opdagen. Zooals het zoo vaakj gaat, we hadden elkander gezocht. De auto stond; achter het gebouw en de vermiste jongelui zaten: er zoowaar in. Op één na! Had die. niet even aan den leider kunnen zeggen, dat hij achterbleef ini Amsterdam? Een vlotte terugreis. De terugreis ging haast nog vlotter dan de tochï naar Amsterdam. De chauffeur welk een goecf rijder had de man zich in de stad getoond! zette» er gang achter en zoo geviel het, dat we reeds om kwart voor zeven in Bergen konden uitstappen. De tocht was volbracht in dc opgewekte stemming en in de beste harmonie. Ongetwijfeld is deze excurjj sie voor de deelnemers aan den cursus in de mofoi^ techniek zeer nuttig geweest. Nuttig on leerzaam Zij kunnen daarom de heeren den Das en Groo .niet dankbaar genoeg zijn voor hunne bemoeiingei en zeker dienen zij in hun dank te doen deelen der heer Schalkwijk, die dadelijk bereid was de autobus af te staan, alleen tegen vergoeding der bcdrijfs kosten. Een mooie daad van medevoolen. Tenslotte mag ook de heer Dingerdis niet wordeiï vergeten. Hij heeft, op aangename, zorgzame wijzd het meer materieele gedeelte van den tocht tojj ieders voldoening geleid en de jongens zijn hen| daarvoor grooten dank verschuldigd. ■f V -»

Schager Courant | 1935 | | pagina 10