Benoeming Dijkgraaf. HET HOOGE WATER. Brutale overval op een trein. Een verschrikkelijke familietragedie. Predikbeurten. U'T de OMGEVING HARENKARSPEL Algemeeno vergadering van de begrafenisvereeni- ging „De laatste eer", gehouden op Donderdag 7 Fe bruari 1935, nam. TA uur, bij den heer P. Pijper. Voorzitter de heer C. de Vries. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat er enkele leden zijn die iets te-gen do wijze van contributie hebben, doch zegt dan, dat de contributie bij vooruitbetaling, al is het dan ook in drie termijnen, betaald moet worden. Volgt jaarverslag en hieruit kunnen wij opmaken, dat het een zeer voordeelig jaar is geweest. Er zijn door de vereeniging 3 leden begraven en 4 niet-leden, het ledenaantal is een weinig afgenomen, terwijl de schuld der vereeniging thans tot f600 is gedaald. De penningmeester geeft thans een overzicht van de rekening 1934. Het saldo '33 bedroeg f 30.38% winstpercentage niet-leden f26.50. contributie f734. inleggold f5. totaal f795 8834. Uitgaven: Netto begra feniskosten f 133.40, bodeloon f37.01, salaris penning meester f50, rente boerenleenbank f3S.60, aflossing boerenleenbank f250, bewaarder kleeding f35, diver se kleine posten f 51.06. Totaal uitgaven f593.07, saldo 1934 f 200.81%. De heer J. van der Molen wordt thans aangewe zen om de rekening 1935 na te zien. Volgt verkiezing bestuursleden, per aftr. zijn de heeren J. van Locnen en J. Hagenaar, Daar men geen stemming verlangde, werden de heeren geacht tc zijn herbenoemd De contributie wordt hierna wederom vastgesteld op gezinshoofden f 3.50 en de overige f 1.75. De heer L. v. d. Oord vindt deze regeling niet juist en vindt het niet goed. dat een weduwnaar de volle contributie moet betalen, Hem wordt echter gezegi, dat dit zoo staat in het reglement en er op het oogen- blik niets is aan te veranderen. De borgstelling voor de leening bij de Boerenleen bank te Dirkshorn zal, daar de meeste bestuursleden van bij de oprichting der vereeniging niet meer hier zijn, door het tegenwoordige bestuur opnieuw worden geteekend. Ook zal door het bestuur getracht worden het werk van den bond van begrafenissen wat te ver gcmakkelijken zoodat het wat minder kostbaar zal zijn. Bij de rondvraag komt ter sprake de autobus voor het vervoer van de dragers voor de buitenwijken. De kosten daarvoor a f5 worden nu verhaald op de vingers, doch het hestuur vindt dit wat erg en zou do helft dor kosten voor rekening der vereeniging wl len nemen. De heer Paarlbcrg zou die kosten geheel voor re kening van de vereeniging willen nemen. De aanwezigen vonden dit met het oog op de finan cicn te veel en wilden dit liever doen als de schuld afgelost was. zoodat het voorstel van het bestuur werd aangenomen. Hierna sluiting. I A V C, E V D t l h NOORDSCHARWOUDE. Donderdagavond werd in de U.L.O.-school te Noordscharwoude een ouderavond gehouden, waar voor zeer veel belangstelling bestond. Zeer veel ouders waren opgekomen. Nadat deze avond door den heer Janssonius was geopend met een welkom aan de aanwezigen, werd liet woord gegeven aan den heer Barkman uit Alk maar, hoofd van de Opleidingsschool. Spr. begint met te zeggen, dat hij als onderwerp heelt gekozen: Dc kinderkennis in de litteratuur, waarbij hij direct naar voren brengt dat men zoo veel mogelijk van de kinderen moet trachten gewaar te worden wat de kinderen denken en voelen om de opvoeding goed te kunnen doen geschieden. Daar voor is in de allereerste plaats noodig kinderkennis en daarin raakt men nooit uitgestudeerd. Men heeft zich wel een oordeel gevormd maar er zijn zeer veel bijzondere gevallen. Ja, ieder kind is een bijzonder geval. Zoo onderscheidt men bij de kinderen drie tijdper ken. Van 17 is de kleinkinderperiode, waarbij het inelkgebit plaats maakt voor htc blijvende; 714 de knapen en mcisjesperiode en 1421 de overgangs jaren. In hoofdzaak wcnscht de spreker de knapen en meisjesperiode te behandelen, wat op dien leeftijd tot uiting komt en hoe do pacdagogen dat hebben gezien. Aandoeningen komen veel voor, maar zijn van korten duur. Ook vrees hebben zij gauw en koesteren die vooral voor de duisternis. Het laatste schijnt voor hen een groot probleem te zijn. Zij schrikken voor een mombakkes en jokken uit vrees voor straf I)e fantasie is sterk ontwikkeld cn vertellen zij veel fantasie-onwaarheden. Ze kunnen daardoor moeilijk- onderscheiden. De kinderen kunnen door verwen ning kleine tirannen zijn. Na de klcinkinderperiode ziet men de wereld met andere oogen aan. De fantasie speelt geen rol moer en houden de kinderen van objectiviteit, hetgeen tot uiting komt in het speelgoed. Alles moet zeer echt worden. Sprookjes houden zij niet meer van. De twijfel aan verschillende tot kort voor waar aangenomen dingen komt boven. Het oordeel is nog niet diep en het maken van conclusies uit feiten moet men bij hen niet verwachten. Het geheugen van de kinderen kan veel bevatten, maar zij vergeten ook weer gauw, zoodat aan kin dergetuigenissen weinig of geen waarde kan worden gehecht. Kinderen vergeten spoedig wat zij gezien hebben en nemen slecht waar. Om dit aan to toonen vertelt spr. van genomen proeven betreffende het waarnemingsvermogen, waarbij ook de ouderen werden gewogen en niet wisten te vertellen hoe dingen er uitzagen die zij ge regeld aanschouwen. Velen koesteren medelijden voor kinderen, die in ai-moedige omstandigheden leven. Dit medelijden is wel goed, maar wordt dikwerf overdreven. Men denkt zoo licht dat die kinderen geen levensvreugde en geen vroolijkheid kennen, maar dan vergist men zich deerlijk, want zij spelen met evenveel vuur en toewijding als de andere kinderen. Dit heeft niets met hun armoede te maken. De kinderellende komt niet voort uit gebrek aan levensbehoeften, maar uit gebrek aan liefde en leest spr. in verband hiermede voor het oordeel van den grooten Jan Ligthart, ge toetst aan eigen ondervinding. Meisjes zijn gevoeliger dan de jongens. Jongens in troepen bijeen kennen geen medelijden, kunnen harteloos cn wreed zijn. Dat is de moed van de mas sa, omdat zij het alleen niet zouden durven. Jongens zijn meedoogenloos tegenover hen die een vreemd kleedingstuk aan hebben. Hiervoor leest de heer Barkman een klein gedeelte voor uit het bock Cees de Jongen en Theo Thijssen. Dan kan spreker niet nalaten nog ecnige jeugdherinneringen te ver tellen die in nauw verband staan met het onderwerp dat door hem werd behandeld. De jeugd i** het heerlijkste wat de mensch heeft gehad en blijft het langste bij. Er bestaat een groot verschil in de speellust tus- schen knapen en meisjes. Jongens handelen meer waar meisjes eerst breedvoerig alles bespreken. Daar bij houden de jongens van vlug cn kort recht, maar bovenal van rechtvaardigheid. Voor een rechtvaar dige behandeling zijn zij zeer gevoelig. Oik dit wordt weer met enkele voorbeelden aangetoond. Spreker eindigt zijn causerie met de woorden dat Wil men de kinderen goed begrijpen men z>'ch in hun leven moet kunnen verplaatsen. Want zij wor den zoo vaak verkeerd beoordeeld. Spr. raadt aan .vooral het boek Cees de Jongen to lezen. Daarna wordt overgegaan tot de verkiezing van een bestuurslid in de vacature Tuin, en wordt ge kozen de heer J. Bleek te Noordscharwoude, die deze benoeming aanneemt. Den ouders wordt door den heer Janssonius ver zocht hun kinderen op het hart te willen drukken dat zij in het vrije kwartier in de nabijheid van de school blijven. Daarna wordt door den heer Janssonius nog voor gelezen een stukje getiteld „Opgesloten", wat speelt in de vierde klas van het gymnasium, waarvan door de aanwezigen bijzonder werd genoten. De avond werd gesloten met een woord van dank voor de flinke opkomst hetgeen tot vreugde en dank baarheid stemt. In de kolfbaan van den heer K. Langedijk hebben nog drie spelers hun partij geslagen voor de vierde ronde van den wedstrijd van den Langendijker Kolf- bond. Derde klasse: Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude: J. Engeringh (287) 78 p., W. Bagen (351) 106 p.; Vriendenkring, Noordscharwoude (sajet) H. Kuiper (267) 111 p. Tusschen haakjes de totalen der vorige ronden. LANGENDIJK. Gelden beschikbaar voor aankoop van kunstmest etc. Uit tuinderskringen vernamen we, dat er groote kans bestaat, dat de regeering in den heerschenden nood in den tuinbouw zou trachten te voorzien, door het via de Boerenleenbanken beschikbaar stellen van gelden voor den aankoop van kunstmest etc. om met de werkzaamheden, die weldra moeten worden aan gevangen, weer te kunnen beginnen. Bovendien zou den ook gelden beschikbaar worden gesteld voor hel noodzakelijk levensonderhoud voor zoover daaraan behoefte zou blijken te bestaan. Een en ander zou als vanzelf sprekend onder de noodige controle geschie den. Officieele bevestiging konden we nog niet verkrij gen, doch men kon ons wel verzekeren, dat er be- slist iets zal gebeuren, waardoor in den huidigen nood zal worden voorzien. o n i) r n i e nn r v 'T VELD. R.K. PROP.-CLUB. Op Donderdag 7 Februari f.1. had ten lokale van den heer G. Ligthart te Zijdewind, des avonds 7 uur, de jaarvergadering plaats van de R.K. Propaganda- club „St. Paulus" te Veld. Aanwezig waren 20 leden. De Voorzitter, de heer P. Jong Jzn., opent met Chr. groet de vergadering en heet de aanwezigen van harte welkom. In zijn openingswoord deelt hij o.m. mede. dat dit seizoen met een nieuwe actie zal wor den aangevangen. Hierna worden de notulen onveranderd vastge steld. Door den Secretaris, den heer C. Bakker, wordt hierna een uitvoerig jaarverslag uitgebracht. Hier uit blijkt o.m. dat in het afgeloopen jaar 4890 K.G. papier was ingezameld. Vervolgens brengt de penningmeester, de heer C. Broersen. verslag uit van den fmancieelen toestand van de vereeniging. Dit iaar werd de rekening af geboekt met f 6.43 nadeelig saldo Per 31 Dec. was nog in kas f 53.91. Dit nadeelig saldo is toe te schrijven pan de vek ontwikkelingsavonden enz., die dit jaar zijn gehouden. De commissie tot het nazien van de rekening, be staande uit de heeren S. Bakker Jzn. en G. van der Stoop, deelt mede, dat alles in goede orde is bevon den. De wijkverdeeling voor het inzamelen van oud papier wordt overeenkomstig haar ontwerp door d$ betrokken personen geaccepteerd. Op voorstel van het Bestuur om dit jaar, bèhalve ontwikkelingsavonden en lichtbeeldenavonden, een feestavond te organiseeren. wordt besloten het be stuur te deze zake vrij mandaat te geven. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. Burgmeijer en C. Broersen worden herkozen. Ier voorziening in de vacature J. Wit Hzn.. die schriftelijk verzoek had ingediend om ontslag, wordt gekozen de heer G. van der Stoop. Deze benoeming wordt door hem aangenomen. Hierna wordt door den heer C. Jong een lezing gehouden. Als onderwerp was gekozen „Het kost schoolleven". Vervolgens worden als nieuwe leden ingeschreven de heeren H. Tamis Hzn. en J. Pancras. Bij de rondvraag wordt door den heer C. Jong geinformeerd of het oud-papier van de Secretarie en het postkantoor niet kan worden opgehaald. Op diens voorstel wordt besloten een schriftelijk ver zoek tot de betrokken personen te richten, om het papier in zakken te willen stoppen, welke door de Propagandaclub aldaar zullen worden gedeponeerd Hierna sluiting met den christclijken groet. callantsoog Tentoonstelling van huisnijverheid. Het comité tot onderricht en ontspanning voor jeugdige werkloozen, heeft het initiatief genomen tol het organiseeren eener tentoonstelling. Hierop zul len voorwerpen door werkloozen op de cursus-avon den gemaakt, worden geëxposeerd. Tevens bestaat er gelegenheid tot inzenden van allerlei voorwerpen op he gebied van de huisnijverheid, nuttige en fraaie handwerken, teekenen enz. De tentoonstelling wordt geopend ongeveer half April. Er is tevens een ver loting aan verbonden. Kimitomo Muchakoje, de nieuwe Japansche gezant te Berlijn, heeft zijn geloofsbrieven aan den Dnit- schen Rijksleider overhandigd. De gezant na zijn bezoek bij Adolf Hitier. CALLANTSOOG. Uitslag aanbesteding. Door de architecten Baandcrs en Peters te Den Helder is aanbesteed het bouwen van een landhuis je te Callantsoog. De uitslag is als volgt: 1. C. Blaauboer en B. v. d. Hoven. Schagen f4800 2. J. v. Voorst en Riemers, Den Helder 4675 3. P. Vos. Callantsoog 4350 4 Gebr. Kops, Bergen (N.H.) 4349 5. P. Tuin, 't Zand 4025 6. M. C. Tuinman. Schagen 4000 7. D. BoekeiSchagen 3980 8. Dekker en Lont. Hippolytushoef 3675 9. R. P. Zeeman. Schagen 3540 10. H .Groot, Den Helder 3490 11. J. Stins Pz., St. Maarten 3395 12. M. Schipper, Schagerbrug 3267. In deze bedragen is geen schilderwerk begrepen. F F F n H V G f) w a a R h Donderdag werd bekend, dat bij Kon. Besluit van den 31 Januari, de heer P. Tromp, tuinbouwer al hier, tot Dijkgraaf van onzen polder was benoemd De heer Tromp was, toen de post hem de tijding bracht, zelf op een vergadering in Haarlem en was dus vermoedelijk tot den avond onbekend met het bericht, dat als een loopend vuurtje zich verspreidde. De heer Tromp werd in 1882 in deze gemeente ge boren en was oudste zoon uit een zeer talrijk gezin dat het evenals de meeste der kleine tuindersgezin nen, toen niet breed had. De vader was echter een energiek man en wist door de jaren zijn klein be drijfje tot een der flinkste landbouwbedrijven door steeds nieuwen aankoop te doen groeien. De te-genwoordige dijkgraaf legde een bijzondere voorliefde tot het openbare leven aan den dag en werd al spoedig in verschillende corporaties tot be stuurslid gekozen. In 1923 werd hij gekozen tot lid van den Raad, in 1931 volgde de benoeming tot wet houder. In 1934 werd hij gekozen als lid van het be stuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. z u p e Naar wij vernemen zijn de heeren J. de Leeuw Pz. en W. Brouwer wederom benoemd respectievelijk tot Voorzitter en Secretaris der Commissie tot wering van schoolverzuim te St. Maartensbrug. T ZAND. Donderdagavond speelde de biljartclub „De Caram bole" bij den heer G. A. de Wit alhier het 2e gedeel te van den wedstrijd team de club „Exempel" van Spierdijk Gespeeld werden thans 6 partijen van 100 en 1 partij van 200 car. De uitslagen waren als volgt G. A. de Wit gemaakt 100 car, in 32 beurten, hoogste serie 10 tegen S. Schilder met resp. 77 31 20; J. Vo gelzang 93 37 9 Jn. Komen 10 38 15; J. Truiman 100 43 17 J. Buis 94 43 10; T. Blokland 100 30 11 - G. Duün 96 30 15; P. Vader Cz. 151 19 38 Jb. de Wit 200 19 61; J. Strooper 100 3-4 16 A. Carels 57 34 5; W. Bias 100 37 14 Jac. Komen 85 37 10. Te Spierdijk werden door de Carambole 3 van de 6 gespeelde partijen en hier 5 van de 7 gewonnen. Totaal werden echter door Exempel te Spierdijk 520 en hier 709 car. is totaal 1229 gescoord. Voor de Carambole waren dit resp. 4S2 en 744 is 1226 car. zoo dat door laatstgenoemde club toch, hoewel met slechts 3 car. verschil, werd verloren. Zeer span nend was dan ook vooral de laatste partij, waar door de wedstrijd zou worden beslist. Men kan te rugzien op een paar zeer geanimeerde wedstrijd avonden. Het materiaal van de Wit, werd als altijd zeer geprezen door de bezoekers. Het groote gebouw van de Cinqcanlenalre in aanbouw op de wereldtentoonstelling te Brussel, welke haar voltooiing nadert. Dit gebouw beheerscht do geheele expositie. Dijkverschuiving bij Ravensteln. Geen vrees voor doorbraak. Gistermiddag is de voet van den Maasdijk tusschen Ravenstein en Demen aan de landzijde over een af stand van 6 a 7 meter aan het schuiven geraakt. Een laag klei, waarmee de dijk vorig jaar werd ver zwaard, kwam in een wiel terecht. Gelukkig is de bandijk ter plaatse ongeveer acht meter breed, zoo dat niet voor doorbraak gevreesd behoeft te worden. De rivier staat ter plaatse van dijk tot dijk. Waar schijnlijk moet de verschuiving worden toegeschre ven aan het doorsijpelen van het kwelwater. De rijkswaterstaai in Den Bosch is onmidellijk gewaarschuwd. Men treft maatregelen voor herstel van den dijk. De WaaL Uit Nijmegen: De Waal bij Nijmegen is in het laatste etmaal 58 c.M. gewassen. De stand was gistermorgen 11.68 M. Men verwacht in den loop van den dag val, daar de Rijn tot Coblenz toe reeds val hoeft. De Hooge Kade te Nijmegen is gedeeltelijk over stroomd. De uiterwaarden staan blank. Er dreigt geen gevaar. De blaas. Uit Grave gistermiddag: De Maas voor deze gemeente is in de laatste 24 uren nog 5 c.M. gewassen. De was schijnt thans zoo goed als tot stand te zijn gekomen. De peilschaal te Grave teekent 10.30 meter N.A.P. Reuter meldt uit Boekarest, dat in de nabijheid van Ploesti op een personentrein gisteren een bru tale overval is gepleegd. Drie gemaskerde bandieten, sprongen op de treeplank van het postrijtuig, hiel den de postbeambten metr evolvers in bedwang, en wierpen den geheelcn inhoud van den wagen on de spoorbaan. Nadat de roovers de beambten hadden gekneveld, mengden zij zich onder de passagiers en wisten bij het eerstvolgende station den trein te ver- 'aten en te ontkomen. De buit is waarschijnlijk door helpers opgevangen. Vader en zuster met een bijl neergesla gen. Ri den nacht op Vrijdag heeft zich in de woning van den gepensionneerden hoofdwachtmeester van politie, Joseph Nonnast te Luebben in Duitschland een verschrikkelijke familietragedie afgespeeld. De ongeveer 30-jarige zoon des huizes bedreigde zijn vader en zuster met een bijl en verwondde beiden zoo ernstig, dat zij onmiddellijk naar het ziekenhuis van Luebben (Spreewald) moesten worden overge bracht. De verwondingen van den wachtmeester zijn van zoo ernstigen aard, dat aan zijn herstel wordt getwijfeld. Na het plegen van zijn daad sloot de zoon zich in zijn kamer od, begoot de meubelen met spiritus en stak alles in brand. De terstond gealarmeerde brandweer slaagde er na ingespannen arbeid in, den brand tot zijn haard te beperken. Bij het opruimingswerk werd het totaal verkoolde lijk van den jongen man geborgen. De dader zou over eenigen tijd zijn doktersexamen afleggen. De biljartclub „Carambole I" van Modder speel de Donderdagavond te Tuitjenhorn tegen „Vier Ruiten" om een lauwertak. Totaal gespeeld te 't Zand en Tuitjehorn 10 part. van 100 car. Alle partij en werden verloren door 't Zand. Totaal aantal pun ten dus voor Tuitjehorn 1000 en voor 't Zand 778, zoodat eerstgenoemde club in het bezit van den tak kwam. ST. MAARTENSBRUG. Donderdagavond hield de afd. „Zijpe" van den Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen een vergadering in het lokaal vin den heer Kossen. Na het welkomstwoord van de voorzitster mevr. De BoerVan der Sluijs, hadden voor de pauze meer zakelijke besprekingen, zooals vaststelling reglement enz. plaats. Na de pauze hield mejuffr. Krul van Schagerbrug een lezing, getiteld „Het grijze kind", uit het boek Tijssen. Dat was een hoogst welkome afwisseling, vooral ook door de uitstekende wijze waarop juffr. Krul den inhoud naar voren bracht. De vergadering, die heel goed bezocht was, luister de dan ook met groote aandacht naar het gebodene. Het was een echt gezellige, en bovendien leerzame bijeenkomst Wij twijfelen dan ook niet of bij do 14 nieuwe leden die zich hadden aangemeld, nog vele anderen zullen volgen. Aan het slot bracht voorzitster hartelijk dank in do eerste plaats aan mej. Krul 'voor haar groote bereid willigheid en verder aan allen die tot het welsla gen van deze eerste bijeenkomst hadden medege werkt Burg. stand van 1 t.m. 7 Febr. 1935. Ondertrouwd: Meijert Mulder, oud 23 jaar, kruide nier, te Wieringen, en Alida Wijn, oud 23 jr., alhier. Klaas Anthonie van Gijtenbeek, oud 23 jr., landarbei der, en Aaltje Andringa. oud 21 jr., beiden alhier. Getrouwd: Roelof van Koerten, oud 24 jr., slaeer, te Beverwijk, en Ariaantje Klasina Cornelia Zee man, oud 24 jr., alhier. wierïnc, e rw aard Zondag zullen de Arb. Zangver. W.A.Z. en de kin- derklasse een gezamenlijke uitvoering geven in de zaal van den heer Schenk. Dirigent der beide kooren is de heer J. Kos. Door de kinderen zal opgevoerd worden een ope rette in 5 bedrijven: „Repesteeltje". De laag gestelde entree en het goed verzorgde pro gramma, doen ons op een flinke belangstelling re kenen. Voor verdere bijzonderheden kan naar de adver tentie in dit blad verwezen worden. ZONDAG 10 FEBRUARI. NED. HERV. GEMEENTE. Bergen, nam. 7 uur, Ds. Van den Kieboom. Be vestiging Kerkeraadslid. GEREF. GEMEENTE. Bergen, voorm. 10 uur en nam. 5 uur, do heer J. H. Slager, hulpprediker. E. V. „MARANATHA". Bergen (Dr. v. Peltlaan 1), voorm. 10.30 uur, Ds. ter Linden, van Amsterdam. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Alkmaar, v. d. Meijstraat 16, voorm. 10.15 en nam. 7 uur. Ds. Ruiis. Nam. 2.30 Zondagsschool. Winkel, Woensdagmiddag 3 uur Kindersamenkomst hij Mej. Bras in de Weere.

Schager Courant | 1935 | | pagina 16