De Brabantsche Brief van Dré. Gebruikt in Uw soepen SÉSMMIM HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent ULVENHOUT, 5 Februari 1935. Menier, Lijk ge verlejen week wel gemerkt zult hebben uit m'nen brief, en om te voldoen ok aan men- ïigte vraag, mijn gesteld per brief en nrontekes overgebracht deur den Driek van 't Postkantoor- ke, heb ik nouw 's steu- vig trek, in 'n briefke over ons propclub. En of 't zoo zijn moest, verlejen Zondag was 'nen „Gouwen Koei"-Zondag ollee, uitgeknipt mee 'n scherke. 'n Nen Februari-Zondag bij 't volle gewicht. Rcn- gel, rengel en nog 's rengell 't Drééf, ons durpke. En as den Fielp 's mergens mee 't centenzakske rondging deur de kerk, dan vertrok ie zijnen kolle- ealcn bakkerskop, hij hee 'n paar wangen as soezefraanskes dan vertrok ie dieën blommigen kop zóó huichelachtig-triestig om 't donkere weer, da'k zóo begreep, da z'n harsens veul meer waren bij ons kaartspulloke van den komenden middag, dan bij z'n werk: 't ophalen van de centen veur menier pastoor. Ge zult misschient denken: ,,'t is nie behoorlijk van den Fielp, om in de kerk aan z'n pico's te den ken." En misschient amico, hebt ge wel gelijk! Maar wat doet ge daaraan? D'n mensch is en blijft 'n bietje kind. As vroeger onzen meester op school ons probeerde uit te leg gen 't nut van den tachtigiarigen oorlog, of de af zetterijen van Alva, die mee zijnen tienden penning ons leven zoo duur mokte, dan trokken wij wel 'n gezicht of we den koning van Spanje 'n groot mis punt vonden, al eerden wij 'm dan ok 's middags om drie uren in ons volkslied en of me Alva 'nen flauwcn erwtentelder vonden, maar stiekum waren ons gedachten bij de knikkers, die we veur-school verspuld hadden, of bii ons nuuwe kindeke thuis, da moeder weer gekocht had. Ik zeg: gij kunt misschien wel gelijk hebben, as ge den Fielp z'n pico's-gedachten veroordeelt, maar ikke, ochneeë, ik en 'm veul te goed om kwaad van 'm te wille denken. As ie bij mij kwam. mee z'n „schepnetje", dan stootte-n-ie zoo per ongeluk heel efkens laangs m'nen èrm en as ik dan opkeek, dan trok ie z'n gezicht zóó bedenkelijk over 't kwaaie weer, da 'k 'n half oogske knipte. Hij bedoelde: „wa-ch'n uitgezaagd dagske om 's «teuvig te proppen." Ik bedoelde: „en óf!" En den Fielp lachte, zonder dat iemand da zien kost. Hij lachte mee z'n werkbraauwen en die hee-t-ie nie meer. Necë, ge mot van iongsaf bevrlnd mee malkaar ziin, om zoo'n „gesprek" te kunnen voeren in de kerk. Ge weet 't al, vcrleien Zondag hiad ie vijftien stuivers verloren aan ons potje, mee z'n vuile pi co's. 'n Volle week bovenaardsch geduld had ie ge oefend veur zijnen revanche. Mij had ie uitgeschol den veur „afzetter", as 'k 'm verlejen weck teugen- gekomen was, op z'n broodsjees. Teugen den Tiest had ie gezeed: „Nepper", en veur de rest had ie zo'n bietje gestookt onder 't Vrouwvolk, as ie z'n brood brocht. Aan Trui b.v. had ie zoo laanks z'n nus-weg ver teld: ,,'t is mee kaartspeulen siuust as mee voetbal. As er 'nen sterken spulder aan de tafel zit, dan „gaan ze 'm, mee z'n allen zitten bewaken." „Zoo," had Trui geantwoord, die noch den voet bal, noch 't kaartsnul interesseert: „zoozoo, Fielp en wa zeggen ze'r buiten van?" „Da-d-ct eigenlijk schandalig is Trui!" „Neeë, ik bedoel, wa-d-is 't veur weer," zee Trui. „Goeienmergen," gaf den Fielp ten aantwoord en hij was 'm gesmeerd, veur Trui 't besefte. Bij Aantjes, d'n Blaauwe z'n wefke, had Ie ok geperbeerd. „As ik nie piek, Aantje, dan passen die sloebers! Dus dan gaan me wijven." „Wijven???" „Vrouwen, as ge da beter verstaat. Dan is 't de kunst om alle vier de wij— de vrouwen te halen mee den lesten slag. of niks. En witte wat die sala manders dan doen, Aant?" „Hoe zou ik da weten?" „Vertelt den Blaauwe dan nooit iets van ons kaartspul. Hee-t-ie nie gezeed g'ad, da ze me ver lejen Zondag vijfenzeuventig centen afgetroggeld hebben, die snertkaarters!" „Niks 'r van, horre!" „O, da valt me dan nog mee. 'k Docht da ze 'r nog groot op gongen, die ezelstralen!" deur open en een vrouw kwam geruischloos binnen. Haven stond op en staarde haar met moeilijk ver holen verbazing aan. Ze was lang, tenger en bleek, met peinzende oogen en haar, dat op Italiaanschen trant achterover uit het voorhoofd was geborsteld. Ze had een eenvoudige zwarte japon aan van uit stekenden snit. Ze droeg geen juweelen en gebruikte geen schoonheidsmiddelen. Ze begroette Haven in stijf doch behoorlijk Engelsch, dat bijna zonder ac cent was. „Wat kan ik voor u doen, mr. Haven?" vroeg ze. „Vertelt u me eerst eens hoe u mijn naam weet?" vroeg hij. Ze glimlachte. „U weet, dat ze deze stad de fluisterende stad noomen," zei ze. „U wilt zeker een kamer hebben voor vannacht? En gezelschap?" „Neen,' antwoordde Haven. „De politie heeft zich met mijn zaken bemoeid en het me onmogelijk ge maakt in een hotel te logeeren. Als u er geen be zwaar tegen heeft me een nacht logies te verschaf fen, zal ik u heel dankbaar zijn." „Wilt u zich niet wat amuseeren?" drong mada me aan. „Ik heb jonge dames van alle nationalitei ten en heel goede muziek. Ze zijn nu aan het dan sen." „Madame," legde Haven uit. „ik ben op reis voor een bijzondere zending en ik zoek geen afleiding. Een anderen keer zou uw uitnoodiging me zeer wel kom zijn, doch nu vraag ik alleen om een bed en rust als zooiets hier in Warschau hestaat. Ik zal voor mijn kamer betalen alsof ik uw aanbod van gezelschap en amusement had aangenomen. U kunt me wijn laten brengen als u wilt en sigaretten, maar ik wil alleen zijn." Madame zuchtte. Haar kalme, stille oogen schenen hem wat spottend op te nemen. „U is toch een vreemd ras," zei ze. „De mannen die ik ken. zouden met het leven flirten zelfs terwiil ze op den dood wachtten. Maar u zult uw zin heb ben, doch u moet me tien pond in Engelsch geld betalen voor uw kamer, de champagne en de siga retten die ik u zenden zal en voor de koffie morgen (As ie gaat „stralen", amico, dan is ie vurig, horre! Da-d-hé'k oe geleuf ik al 's verteld). En wa doen ze dan, Fielp?" had Aantje gevraagd. „Dan, de de de dan. da nlaten ze mijn de vier wijv-vrouwen halen den lesten slag. die nemen 'ze zelf. de hengsten." „Dus" had de gare, gewiekste Aantje geantwoord: ,,'t is bij jullie in de propclub zóó: die 't beste kaart- spult, verliest de meeste centen?" „Begrepen, Aant." Veur ie wegeong vroeg ie heur nog: „Aant...?" „Ja, bakker?" „Sprikt er nie over mee den Blaauwe!" Ant zweeg. ,,'t Zit zoo, ziede, nie om leggen te stoken, maar hij is den grotsten ezelstraal, verstade?" „Zoo?" had Aantje gezeed. „Maar doet 'm in elk geval de komplementen van me. Hij kan 't ok nie helpen, dat ie van proppen gin verstajum hee!" D'n Blaauwe had me da-d-allegaar verteld, as we Zondagmiddag in de „Gouwen" zatten te wachten op den Fielp, die, teugen de gewoonte in, te laat was. Achteraf kwam uit, dat ie nog 'n vergaderingske had g'ad mee de „Vraksie". waant as gemeente raadslid zit ie druk in de Begrootings van ons durp en da gaat er nog al wèrm toe! D'n burgemeester leed-op den oogenblik vierkant overhoop mee heel den Raad en de wef houwers en volgens onzen Fielp hee den Burgemeester nog niks aanaers opgehaald dan vuile pico's. D'n Jaan, onzen veldwachter, staat nouw aan den kaant van „den ouwe", zooas ie zijnen baas altij noemt, maar d'n Jaan hee nie veul in te brengen, al doet .ie as-of. En dat. den Jaan zoo vpur zijnen ouwe is gestre jen, da zit 'm weer in 't feit, dat den burgemeester 't pliesiccorps (onzen Jaan) uit wouw breien mee 'n geweer. En den Raad wil den Jaan zo'n gevaarlijk dink nie in haanden geven, omda de lejen baang zijn, dat ie wel 's 'nen mensch zou aanschieten, as ie op 'n konijn aaneel. 'n Ongeluk zit in 'n klein hoek- skc! D'n bakker hee ok teugen 't geweer gestemd. Die houw nie van halve maatregels. „Veur 'n kanon", zee-t-ie: „was ie glad-veur, maar 'n geweer Neeë, hazen schoot den bakker lie ver zelf!" Maar genogt over onze politiek. Daar begrept 'nen mensch toch niks van. Waant waarom onzen Jaan nouw 'n geweer zou moften hebben, hier, waar nooit iets veurvalt Waarom ie 'n geweer mot hebben, terwijl ie zijnen sabel alleen maar gebruikt, om thuis den verstopten gootsteen deur te steken, om braand- houtjes te kappen, ollee, da's veur ons nie te ver staan. Da valt dus onder politiek! Maar genogt daarover. We waren alle vier present D'n Blaauwe, d'n Joep en d'n Joost uit Osterhout, reiziger in worsterijen en oud-waereldkampioen, lijk ge wit. D'n Joost zag er uit as 'n verzopen kat. Ge fietst van Oosterhout, deur den gestagen motrengel. was ie nat, tot onder z'n hemd. Erger kan al nie, zulde zeggen. Nou, da's veul waar. 't Was zoo erg, dat 't water mee 'n straaltje van den rand van z'n bolhoedje stroomde. „Gaat efkens naar den overkaant, Joost", had ik 'm aangerajen: „en vraag aan Trui maar 'n broek van me. Ge kunt zóó nie blijven zitten. Ge zou ziek worren!" Dat hee-t-ie toen maar gedaan. Maar weareldkampioenen zijn meestal nie groot van stuk en ze zitten heel slecht in d'r vleesch (zelfs al reizen ze in worsterijen) en toen den Joost na en kele tellen terugkwam, kwam er dan ok meer broek terug, dan Joost, 't Kruis van m'n broek slepte over den grond, achter den Joost aan. Maar d'n kearel zat nou tenminste tenostenbije droog. Beter 'n ruime broek aan oew lijf, dan de griep. Wa gij? Zoo zaten we dan, kant en klaar te wochten op den Fielp, die dan toch eindelijk kwam. De locht was gelajen, da's duidelijk. Waant we wisten veuruit, dat ie vandaag z'n eigen zou laten geilen. Middag samen, rotweer!" En hij dweilde z'nen grooten kop droog. „Middag, Fielp! Laat „Olie, gif maar. Begrootingswerk. Hèhè'" En onderwijle den Joost gaf zee-t-ie: „wa zitte gij vandaag royaal in de broek, Joost?" „Kost net zoo duur as 'n naauwe broek", zee den Joost droog: „en 'k zeg maar zoo: „ruimte schaadt nie!" „Oosterhoutsche coupe?" „Pas", zee den Joost. „Pas," zee den Blauwe. „Pas zee ik. „Verrek", zee den Fielp. Toen: „dan maar piek." Ik kreeg drie trappen tegelijk onder de tafel ochtend. Ik durf u niet langer houden. We staan op goeden voet met de politic, maar ik moet haar niet kwaad maken." „Zoodra het dag wordt kan uw bediende een taxi voor me roepen." besloot Haven, zijn portefeuille te voorschijn halend. „Hier zijn uw tien pond." De vrouw nam het bankbiljet aan. „Ik zal u een kamer beneden geven," zei ze. „U zult daar geen leven hooren en het is misschien beter." „Waarom?" vroeg hij» nieuwsgierig. Madame glimlachte, doch antwoordde niet. Ze bracht Hven door een gang naar een grootere hall en duwde een deur open. Hij stond in een zindelij ke. goed gemeubelde kamer met een hadkamer er achter. Zijn twee valiezen stonden on een bagagerek en de snrei van het hed was opgevouwen. „Het lijkt wel of ik venvacht werd," zei Haven. Madame glimlachte weer even. „Ik hoop, dat u goed zult slapen, mr. Haven," zei ze „Als u van idéé mocht veranderen, zult u ons op de verdieping hier hoven vinden Daar zijn een balzaal, een har en een speelkamer." Ze ging heen en Haven trok een stoel bij de tafel, spreidde zijn kaart uit en begon die te hestudeeren F.ven later werd er gekloot en de bediende die hem had binnen gelaten, bracht een blad met een flesch champagne en een doos uitstekende sigaretten. „Verlangt monsieur nog niets?" vroeg hij. „Neon. dank je." zei Haven. Na zijn vertrek luisterde Haven enkele minuten naar de muziek in de verte en liep toen naar de deur. Fr was een slot op, doch geen sleutel. Hij keerde naar zijn kaart terug, een vreemd, onrustig <*evoel greep hem aan. Hij luisterde Ingespannen. F,r was toch niets alarmcorends in deze omgeving, behalve dat ontbreken van den sleutel op de deur. Hii liep de kamer op en neer. F.r was geen andere ingang en het raam was. waarschijnlijk omdat het "•elijkvloers was, van ijzeren tralies voorzien. Nu en dan hoorde hii het toeteren van een claxon en de bel hii den portier en ook het geluid van stemmen, vroolijke stemmen, een beetje dronken, maar toch D'n Joost brocht schuppen-vier. D'n Blaauwe had ze nie. Ik gooide schuppen-twee. ,.Da's mijnen piek", zee den bakker en nam den slag mee den koning. Den Joost hoestte. V D'n Joep snoot z'n neus. Ik lachte deur m'n kokker en moest toen ok m'nen zakdoek pakken. D'n bakker, wittekes al, vroeg of wij 't snot had den. En den Blaauwe, die z'n eigen altij goed kan houwen, zee: ,,'t kwaaie weer Fielp; 't kwaaie weer! Gevaarlijk wirke in Februari. As ze ons tweeën maar nie aansteken.' Den bakker loerde fel, onder z'n ooglejen deur, naar den Blaauwe. Maar den Tiest verraaide z'n eigen nie. Keek bedenkelijk deur 't raam naar de locht. D'n Joost ging wa gemakkelijker in z'n broek zitten. D'n Joep dronk te schielijk van z'n pilske en ver slikte z'n eigen en ik wist mee m'n eigen gin raad. Op da moment kwam den Jaan binnen. „Middag samem" „Den Jaan!" Roetten wij. D'n bakker zee: „Zooow persies as gij teu gen 'nen jongsten bediende zeggen zou, as ie in 'l leste uur 'nen bok geschoten had. „Edelachtbare", zee den Jaan toen, teugen den Fielp ampart. Maar den Fielp gaf daar gin asem op. Die trok z'n overige twaalf kaarten stuk veur stuk aan, zonder er één te speulen. Alleen keke ie efkens heel „streng" naar den Janus. Ok den Tiest „schrok" merkbaar van Janus' fami liariteit. Schudde misprijzend zijnen kop. „Ollee, bakker', spoorde-n-ik aan: ,,'n kaart of 'nen takkenbos!" Toen gooide-n-ie ruitenboer uit. Ge kost de span ning snijen. „Piekt ie weer?" vroeg den Jaan. Da was te veul. Zonder opkijken, de oogen fel op de kaarten die gespuid wieren., smeet den bakker den Joep z'n pilske in Janus z'n bakkes. Ruitenboer wier opgehaald, den bakker was er om zoo te zeggen, deur. En hij kwam er deur! Hij won zijnen eersten pico. „Suffers, ezelstralen", schold ie in z'n plazier: „ge hadt me makkelijk kunnen laten hangen." Zus en zoo en dit en dat. ochèrme, wa was ie druk. „Zeg, Fielp', zee d'n Jaan. „Guilie ad eerst den haas motten veurbrengen en dan artekleintje'', zee-t-ie „Zeg, Fielp", zee d'n Jaan. „Maar kaartspuelen leeren guilie nooit." „Zeg, Fielp", zee d'n Jaan „Ollee, betalen en overgeven." „Zeg, Fielp „Ik zal 't juilie van den middag 's leeren!" „Zeg, Fielp, ik roep al zeuven keer.' „Ja, Janus, zijde nog nie weg?" „Gij vergoeit me mijnen tuniek. In den Raad m'n geweer afstemmen veur de zuinigheid en hier m'nen uniform verknoeien 'k Zal er den ouwe over spreken!' D'n bakker zat sprakeloos. D'n Blaauwe wier „bang", 't Oude smoesje. Veur Jaane eerst in zijnen schulp kruipen, om 'm dan, 'n oogenblik later, dubbel te nemen. Sjuust as of ie mee deus „woorden" niks te maken wou hebben, stond ie op en ging „stiekum" weg. Janus groeide. D'n bakker sprakeloos. D'n Tiest in zijnen schulp. En de rest zwijgend 't Eerste wat den Fielp zeggen wist, was: ..brutalen sloeber!" „Ik kalezjeer. Beleediging." Hij hijgde allemaal en zocht naar z'n boekske' j,Naam?" „Piet Jaansen",» zee d'n Fielp. „Blijfde daarbij. Fielp Beekers." „Tuurlijk!' „Tweede vanbaai, weugens valschen naam." „Geboren?' „Ja.' „Wanneer?" „Op m'n verjaardag!" „Waar?" „In 't bed." ,'k Zal 't wel uitzoeken, op den Burgerlijken Staand" zee Janus, z'n boekskt dichtklappend. Toen ie weg wilde gaan, gewichtig en van z'n eigen bewust, stond d'n Blauwe veur zn voeten. „Is da nouw allemaal om da geweer, Janus? On der ouwe kameraads? Mot den Fielp daarveur naar 't kot, straks?" Wij heurden duidelijk de traan in z'n keel. „Over da geweer laat ik m'n eigen niet uit", zee Janus: „da's politiek, zee den oude, maar kom, ik gaai. Middag samen'" „Jaaanus?" smeekte den Tiest. „Ja!' „Hier dan!" En achter zijnen rug haalde-n-ie 't kindergewirke te voorschijn, van de kinders van de ..Gouwen Koei". Hij wrong 't dingske in Janus zn èrmen en zee toen: „nouw weer alles goed, Janoke?" Toen smeet Janus 't dink neer, lieD weg, 't dings ke flopte koppig tusschen den Jaan z'n voeten, d'n Jaan struikelde, d'n Blaauwe gaf nog 'n klein douw- ke en Janus lag laangsuit in de „Gouwen Koei." Mee 't gewirke over zijnen buik. vroolijk. Er was niets dat er op wees, dat dit huis iets anders was dan een rendez-vous voor pretma kers en toch kreeg hij langzaam en onvermijdelijk de overtuiging, dat hij zich gedurende deze rustige oogenblikken in grooter gevaar hevond dan ooit se dert hij Petrograd verlaten had. Hij verzette zich tegen dat gevoel, doch het werd steeds sterker. Bijna met een gevoel van schaamte haalde hij zijn vol maakte. kleine revolver uit zijn zak, laadde die en legde haar voor zich op tafel... De nacht verliep. Haven werd slaperig, doch weerstond de verleiding om zich uit te kleeden en in bed te kruipen. Hij bleef zitten waken en wachten waarop wist hij zelf niet. Geleidelijk werden de tusschenpoozen tusschen de muziek langer. Het ge luid van de voetstappen en stemmen stief weg. Het werd bijna stil. De hitte van de kachel begon zijn oogen zwaar te maken. Een auto hield buiten stil, hij hoorde het knarsen van de remmen, een vrou- wenlach in de hall, het rinkelen van sporen, toen weer stite. Slaap overmeesterde hem bijna, doch verdween toen plotseling en volkomen. De deur van zijn kamer werd haastig open gemaakt en even haastig gesoten. Anna Kastellane stond voor hem, hiigend. haar vingers nog op den knop van de deur achter haar. Haar oogen schenen de kamer met één blik te op te nemen. Ze knikte en kwam op adem. „Goddank," riep ze, „u is dus niet zoo'n gek ge weest als u probeerde te lijken. Ik was bang, dat ik u in bed zou vinden." Hij stond op. Hij had de revolver nog in zijn hand, doch met den loop naar den grond gekeerd. „Wat doet u hier?" vroeg hii. „Verspil geen tijd," zei ze vlug. „Het is nu of nooit voor ons allebei. Houd uw revolver in de hand als li dat wilt. u zult haar misschien noodig hebben. Neem het kleinste valies, u kunt het in uw linker hand houden me» de ♦asch. het andere zult u moe ten achterlaten. Kom!" Hii gehoorzaamde als een schoolkind. Hij stond naast, haar, terwijl ze zachtjes de deur open deed en de gang door keek. Toen kwam ze weer binnen het product van vertrouwen. „Water", riep den Blaauwe zenuwachtig, naar 'i buffet je. ,,'n Glas?" „Neeë, 'nen teil!" Janus kreg gin tijd om op te staan en den Tiest sprenkelde heel royaal, mee volle haanden. Janus schold, trapte, vloekte, sloeg mee 't gewirke en den Blaauwe sprenkelde, sprenkelde, sprenkelde. 'k Docht da 'k scheurde. Toen ging ie boven op z'nen buik zitten en vroeg zoetsappig: „ga-g-et alweer 'n bietje beter, Janus?" „Ik kalizjeer", barstte de Jaan uit „Water," riepen ze toen allemaal. \tppp" hlpprdp-n-ip „Hij komt bij", stelde den Tiest vast. „Braande* wijn." Janus kreeg, liggende 'n braandewijntje. „Nog eentje. Janus?" En toen toen zee-t-ie „Ja blaauwen bandiet!" Toen mocht ie opstaan en meekaarten. Kapot heb ik me gelachen. Stiekum wier 't gewirke aan z'n fiets gebonden, terwijl ie mee ons propte. En in den donker is ia weggerejen, mee 't gewirke aan z'n fiets Daar heurde nog van. Nouw is 't wellekes gewiest. Maar dieën lesten: Zondag? Uitgezaagd veur 'n propke! Veul groeten van Trui en as altij gin horke min-» der van oewen toet a voe DRé. 467e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 16de ijjst Trekking van Donderdag 7 Februari 1935 Hooge Prijzen 31.000.— 16115 1000.— 7975 8308 8670 10963 11681 18112 22353 400.— 630 1629 6133 10788 12872 200.—669 5247 12206 100.— 2377 4361 5467 6441 8138 8141 10184 11308 11574 12361 12578 14822 17227 17760 18255 22141 Prijzen van 70. 24 89 122 124 131 184 230 286 330 512 551 691 703 719 798 802 1001 1025 1084 1147 1190 1229 1423 1458 1465 1572 1640 1804 2105 2152 2208 2407 2427 2605 2627 2702 2720 3030 3086 3114 3292 3306 3379 3750 4107 4110 4123 4127 4152 4167 4176 4213 4237 4312 4339 4377 4442 4706 4727 4735 4957 5070 5294 5349 5532 5605 5816 5855 5902 5916 5917 6011 6072 6282 6292 6425 6562 6580 6635 6747 6771 6948 6965 7030 7302 7318 7456 7498 7624 7656 7841 7872 8104 8284 8349 8364 8489 8528 8569 8625 8628 8763 9021 9077 9109 9111 9389 9568 9714 10103 10133 1014S 10196 10242 10248 10327 10345 10419 10445 10769 10925 11015 11069 11156 11198 11223 11433 11475 11648 11946 12244 12282 12371 12431 12613 12626 12686 12717 12881 12933 13024 13059 13162 13297 13388 13706 13742 13972 13986 14034 14155 14301 14311 14323 14362 14391 14419 14577 14695 14955' 15099 15105 15447 15451 15465 15481 15491 15584 15623 15871 15967 16013 16233 16266 16385 16409 16420 16745 16749 16755 16763 16782 16836 16863 16915 17044 17090 17098 17226 17234 17293 17317 17343 17740 17801 17949 18017 18030 18105 18142 18164 18173 18252 18344 18347 18398 18489 18597 18620 18673 18676 18757 18790 18805 18934 18969 18984 18995 19020 19036 19187 19407 19521 19701 19769 19840 19842 19845 19896 19975 20076 20394 20566 20577 20742 20958 21071 21102 21194 21247 21333 21555 21635 21782 21864 22054 22235 22421 22472 22528 22558 22608 22620 22665 22735 22812 22825 22972 23160 23185 23192 23323 23475 23494 23705 23864 en sloot de deur. „Ga rechts zoover u kunt", fluisterde ze, „dart links. De voordeur is open Buiten het hek is ook! open, staat een auto. Stap in, klap in je handen; en zit stil. De man zal weten waar hij je heen moet brengen. Als u daar komt, wacht dan op me* Schiet neer wie je lastig valt. Begrepen?" „Ja," antwoordde hij. Ze deed de deur weer open en bleef met uitge- strekten vinger in de opening staan. Hij liep zoover mogelijk rechts, toen sloeg hij linksaf. Hij ging da voordeur en het hek uit en stak het trottoir over* Het portier van een groote Amerikaansche touring car stond open. Hij sprong erin en klapte in zijn.' handen. Een seconde later vlogen de huizen en da gesloten winkels van de boulevard langs hem heen. De stad maakt plaats voor de voorsteden en do voorsteden voor uitgestrekte stukken moerassig land. Havens instinct zei hem waar ze heen gingen en dat instinct had gelijk. Na een half uur snel rijden gingen ze twee groote hekken door, toegelaten door een schildwacht, die het geweer presenteerde toen hij de kaart zag, die de chauffeur hem voor hield. Links was een geweldig vliegterrein, voor eert der hangars stond een groote vliegmachine. De mo toren loeiden, de lichten waren reeds aan en er was een trapje uitgezet. De auto stond stil, het portier; werd open gedaan. Een koude motregen sloeg hem in het gezicht. Een kleine man, tot zijn hals toe ingemoffeld en met een masker en pilootkap, sprak Haven aan, die vergeefs trachtte te verstaan wat hij zei en eindelijk maar zijn hoofd schudde. De man ging naar het trapje toe, tikte er met de hand op, wees naar boven en deed daar een deurtje open. Haven, nu volkomen geresigneerd, deed wat hem werd aangeduid. Hij klom in de machine en nam plaats in een der vier gemakkelijke stoelen. De man beduidde hem te blijven waar hij was en ging heen. De motor bleef lawaaien. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 18