II I# beter door een Bril van Tol! E conomi sche Kroniek HET VERONGELUKTE VLIEGTUIG GEVONDEN. Koppensnellers op het oorlogspad. DE AFMARSCH DER SAARTROEPEN. Ernstige vechtpartij. Jongeman overvallen. men. Mijn Tsjechische makker bevindt zich immers aan de Kaspische Zee en ook ik zal daarheen gaan en ik wacht reeds meer dan een week op de auto mobiel, die me af zal komen halen voor den tocht naar de kust. Tot nu toe kon die automobiel niet komen door de sneeuw, die in de bergen tusschcn Teheran en de Kaspische Zee hier en daar meters hoog ligt. I-Ionderden arbeiders werken daar om den weg vrij te maken en dit was reeds gelukt, toen nieuwe sneeuwbuien opnieuw het verkeer onmoge lijk maakten. Is het evenwel mogelijk weg te ko men naar Deh-now aan de Kaspische Zee, dan wacht ik geen oogenblik en zal de merkwaardige proef, die de „molla" en zijn vriend, de student me hebben beloofd^ moeten worden uitgesteld tot ik weder te Teheran terugkeer. Voor het oogenblik is de kans naar Deh-now te komen evenwel buitengewoon ge ring, want zelfs in do stad ligt de sneeuw hoog en de zon, die heden enkele uren is doorgekomen en in dit zuidelijke land toch ook in wintertijd nog zeer krachtig is, heeft de dikke sneeuw laag niet kun nen doen smelten, en in de bergen, die nu tot aan hun voet met sneeuw zijn bedekt, is het natuurlijk nog veel erger. J. K. BREDERODE. UIT ONZE OOST. ryestort In den spookkrater. - De be stuurder gedood. Donderdagmorgen te zes uur hebben, naar Anota uit Bandoeng meldt, een 300 man troepen onder lei ding van den commandant van de luchtvaartafdee- Ilng het zoeken naar het vermiste vliegtuig hervat Het vliegtuig dat getraceerd was binnen een cirkel met een straal van een kilometer is te kwart over acht in den morgen gevonden. Het bleek in den z.g. spook-krater te liggen. Sergeant Wulms bleek bij den val den dood te hebben gevonden. Het toestel is gevonden ten noord-oosten van den grooten krater van den Tangkoeban Prahoe; het lag 30 k 40 meter bezijden een boschpad bij een klein ravijn met den staart over den rand daarvan. Wijlen Wulms, die den leeftijd van 26 jaar heeft bereikt, is waarschijnlijk op slag gedood, daar het toestel met een geweldigen smak moet zijn neerge komen. Een legervliegtuig, waarin een kapitein-waarnemer was gezeten, steeg te 7 uur van het Bandoengsche vliegveld Andir op en was te half negen terug. Hij rapporteerde dat het vernielde toestel volkomen op gevouwen ligt. Een vleugel zit onder het vliegtuig, dat op den romp schijnt te rusten. Het toestel is ver moedelijk voor den val bekneld geraakt Het lichaam van den bestuurder, zoo i apporteerde hij verder, be vindt zich waarscijnlijk in het toestel. De infunterie-troepen waren op het moment, dat dit rapport werd uitgebracht, nog niet ter plaatse gearriveerd. De twee compagniën kwamen half acht op den rand van den krater aan. Om kwart, over acht werd het vernielde toestel door een militaire patrouille aangetroffen. Men vond toen ook het lijk van den bestuurder. Bij het zoeken twee man vermist? Een onbevestigd bericht meldt, dat van een pa trouille twee manschappen vermist zijn, die deelna men aan het opsporingswerk. Het toestel van kapitein KnntzeL Hedenmiddag om twee uur zal een compagnie uit trekken om het vernielde toestel van kapitein Kunt- zel te bergen. Van dit toestel bevindt de staart zich in de boomen, terwijl de rest in den grond gedron gen en deels weggezakt is, terwijl de vleugel en de benzine-tank zijn afgerukt. Door veldpolitie en bevolking verdreven. Ondanks het feit, dat in de Molukken van ver schillende zijden ons bericht meldende, dat de z.g. „Manowèërs" (verzamelnaam voor de stammen ten Oosten van Mimikn. West-Nieuw-Guinoa"} aan de grens van het Mimika Gebied gesignaleerd waren en de bevolking in een paniek-stemming verkeerde, vooral in het grensgebied werd tegengesproken. heeft verder onderzoek uitgewezen, dat onze berichtge ving volkpmen juist was, schrijft het A.I.D. Inderdaad zijn de Manowèërs in het grensgebied geweest, doch zij hebben ditmaal niet gesneld, dank zij het optreden van de bevolking in samenwerking m°t de Veldpolitie. De in het Mimika-gebied en het ten Oosten daar- van liggende terrein zeer goed bekende Posthuis- Commandant, is in Oostelijke richting vertrokken en heeft de Manowèërs nagezet. In verhand met het steeds terugkeeren der Mano wèërs in het Mimika-gebied wordt thans ernstig overwogen het bivak der veldpolitie te verleggen naar Kaan Stenboom, de iuferste grens van Mimika. of nog verder naar het Oosten. De sterkte der Veld politie is nu gebracht op een brigade van 20 man. Verder is hier nog een zevental Bestuurspolitie mannen, zoodat. indien noodzakeliik. de gehele brigade kan uitrukken, in welk geval aan de Be- stuurspolitie de bewaking van het kamnement kan worden ongedragen. Dit verleggen van het kamne ment heeft ten doel de Manowèërs bil een eventu- eelen inval direct op te vangen, nog voordat zij ge sneld kunnen hebben. De moeilijkheid is nu een ge schikte plaats voor dat kamnement te vinden, welke voldoet aan de eischen voor een langdurig verhliif Hor hrigefi" en ook zoo gelegen is. dat de koppen snellers direct worden gezien. Zii komen mee«*al over zee in hun uitgeholde boomstammen zonder uitleggers, waarin zii staande roeien, maar zoeken ook af ?n toe. hun weg door de vele rivieren en de zijtakken daarvan. Als het hivak komt op een plaats waar de Manowèërs ongezien een om- tredende bewegin" kunnen maken, zal m»n in let terlijken en figuurlijken zin „aan de heidenen zijn overgeleverd". In de vischhallen te IJmuiden. Donderdag heeft in de vischhallen te IJmuiden een ernstige vechtpartij plaats gehad. Een agent van het staatsvisschershavenbedrijf, K. genaamd, wilde zeke- re W., een wachtsman op een stoomtreiler, verbali seeren, omdat deze een zoodje visch zou hebben weg genomen. Er ontstond een woordenwisseling, waar op de agent, W. wilde medenemen naar het politie bureau. Hierop bemoeide de zoon van W. zich met de zaak, waarop een vechtpartij ontstond tusschen W. jr. en den agent. De agent rolde over de daar staande vischkisten en verloor zijn gummistok, die W. jr. wilde grijpen. De agent J. kwam zijn collega te hulp en greep den gummistok, waarop hij met twee gum mistokken W. jr. te lijf ging. Hij werd echter door W. sr. en nog een ander persoon in den rug aange vallen, zoodat het er voor de agenten ernstig uitzag, daar K. door den val verwondingen had opgeloopen I Tenslotte kwam er hulp in den persoon van den hal-chef, de heer H., die met zijn gummistok de vech tersbazen flinke klappen toediende, die daarna alle drie in arrest werden gesteld. Beide agenten hadden verwondingen opgeloopen. Mariniers 18 Februari terug. Algeheels ontruiming van Saarland door V.B.-leger voor de overdracht aan Dultschland. Saarbrücken: De commissie van drie heeft thans aan het hoofdkwartier van de internationale troepenmacht in het Saargebied de definitieve orders voor het vertrek der troepencontingenten doen toeko men. Bevestigd wordt, dat de Nederlandsche mariniers den 16en Februari en het Zweedsche contingent den 18cn Februari het Saargebied zullen verlaten. De Engelsche en Italiaansche troepen zullen in ge lijke contingenten en met gelijke tusschenpoozen tus schen den 19en en den 2Sen Febiuari, te beginnen met één Italiaansch en één Engelsch bataillon, af- marcheeren. De Engelsche tanks zullen den 25en Februari de te rugreis aanvaarden. Op 26 Februari zal het hoofdkwartier der Engel sche en Italiaansche troepen te Saarbrücken worden opgeheven. Hot laatst zullen de Italiaansche en Engelsche vrachtwagens met de rest der manschappen van deze heide contingenten van hier vertrekken. Op den dag van de overdracht van het Saargebied aan Duitschland zullen dus, zooals van den beginne af was overeengekomen, geen internationale troepen meer in Saarbrücken vertoeven. Rome, 7 Februari: De Duitsche en Fransche Saardeskundigen zijn uit Bazel, hedenochtend te Rome gearriveerd. In den namiddag hielden zije en vergadering, waar in aan de commissie van drie van den volkenbond rapport werd uitgebracht over de te Basel bereikte resultaten. Slachtoffer bewusteloos op den weg laten liggen. Naar eerst later bekend werd, is Dinsdagavond tusschen tien uur en half elf te Rijkevoort een laffe overval gepleegd op Jen 23-jarigen B. A., door den 20-jarigen B. en den 20-jarigen landbouwersknecht C., beiden wonend te Beugen. Het slachtoffer werd overvallen, toen hij alleen naar huis ging. Hij werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij bewusteloos ineenzonk. Eerst toen gingen de daders op de vlucht. Na eenigen tijd keerde A. tot het bewustzijn te rug en kon hij strompelend een naburig café berei ken. Na door een verpleegster verbonden te zijn, is hij door een dokter naar het ziekenhuis te Boxmeer vervoerd. De politie heeft de daders nog denzelfden nacht van hun bed gelicht. FLESCH IN EEN VERGADERING GEWORPEN. Dader wist te ontkomen. Tijdens een vergadering die te Tilburg werd ge houden door de Vereeniging van Vrienden van de Sovjet-Unie werd op een gegeven moment aan de deur geklopt. Nauwelijks was de deur op een kier of er werd een flesch geworpen in de richting van den man, die de deur had opengemaakt. De man werd niet geraakt. De flesch, viel stuk en bleek een bijtend vocht te bevatten. De man, die de flesch naar binnen had geworpen, kon niet worden achter haald, daar hij den uitgang had gebarricadeerd door een een drietal fietsen voor te zetten. De politie zoekt den man. HET LEK GAAT DICHT. Minder water uit het JulianakanaaL Het uitstroomende water uit het Julianakanaal is thans zichtbaar aan het verminderen. Op verschil lende deelen van den hoogen kanaaldijk wordt se dert eenige dagen niets meer van uitstroomend wa ter ontdekt, op andere plaatsen blijft het nog uit- stroomen, hoewel ook daar de hoeveelheid water af neemt. DE TRAWLER „MAIN" MET DERTIEN MAN VERGAAN. De Duitsche trawler „Main", die reeds sedert 22 Januari vermist wordt, moet definitief als verloren worden beschouwd. Uit Stavanger wordt gemeld, dat nabij de Noorsche kust een reddingboot van de „Main" is gezien, terwijl nabij Jaederen deelen aan land zijn gespoeld, die waarschijnlijk van den verlo ren trawler afkomstig zijn. Het schip mat 255 bruto register ton en de 13 leden der bemanning, waarvan de meesten reeds jaren in dienst van de rêederij zijn, komen bijna allen uit Oost-Pruisen. EUROPEESCH GEZIN LEVEND VERBRAND. Te Rangoon is brand uitgebroken in de woning van een rechterlijk ambtenaar, kapitein Claude Ba ker Hamilton. Het huis werd geheel door het vuur vernield. In een vertrek vond men het verkoolde lijk van den kapitein, zijn arm om het eveneens verkoolde lijk van zijn negenjarig zoontje. In een ander vertrek vond men het lijk van het 12-jarig dochtertje. (Voor de nieuwe bruggen over onze groote rivieren is een tolta rief vastgesteld.) Wat tellen duizenden van jaren Per slot in 't wereldlijk bestaan? Steeds sluit de kringloop van de tijden Zich tot een ongebroken baan! Wat eens verdween zal weer verschijnen, Naar innerlijk dezelfde norm, Al is het ook in and're lijnen, En, naar de munt, in and'ren vorm! Reeds de vernuftige Romeintjes, De kunstenaars van weg en brug, Die pasten keurig op de kleintjes, En hadden nooit van „groot" terug! U mocht hun bruggen best passeeren, Want de rivier stond dikwijls hol, Maar ja, ze moesten concurreeren, En daarom vroegen ze wat tol! En jaren later, omstreeks 1000, Had Dirk HL (glad misschien?) In een versterkte woning huizend, Dit kunstje netjes afgezien. Hij kreeg zijn poorters aan een touwtje, Wist, waar de mosterd werd gehaald, En stichtte op zijn eigen houtje Een tol, waar dik voor werd betaald! Toen rezen, links en rechts, de tollen, Als paddestoelen uit den grond, We lieten rustig met ons sollen, En hadden nooit een grooten mond. We dokten centen, stuivers, kwartjes, 't Was hier en daar en overal, Het werd onmoog'lijk volgens Bartj es, En 't wés ook werkelijk te mal! Tot weer na dnlzend jaren, Floris Te Mniden naar de vrijheid greep, Hij riep: „Te wapen! Wie er vóór is, „Brengt met mij dezen tol om zeep!" Luid toeterden zijn volgelingen, In rijen auto's opgesteld, Toen kwam het wonder alleh dingen... De tol ging open... zonder geld! Maar steeds herhaalt zich de historie, En blijft voortdurend aan den rol, We riepen wat te vroeg victorie, Want straks betalen we weer tol! Dan is de kringloop weer gesloten, Den grooten Floris zelfs ten spijt, We stappen, weinig opgeschoten, Terug in den Romeinschen tijd!! Februari 1935. (Nadruk verboden). KROES. Werkloosheid, aanpassing en veertig uren-week. Wanneer we zeggen, dat een van de hevigste ziek ten, waaraan onze moderne samenleving lijdt, de werkloosheid is, dan is dat voor niemand iets nieuws. Erger is het echter, wanneer het er lang zamerhand op begint te lijken, dat' we hierbij te doen krijgen mët een verschijnsel van chronischen aard. En toch is dit zoo. We hebben ons gewend aan een werkloosheid van exhorbitante afmetingen. Af eif toe gaat het cijfer eens wat naar omlaag, soms stijgt, het, doch in hoofdzaak blijft het ongeveer constant. De werkloosheid blijft constant. Dat dit inderdaad het geval is, blijkt uit onder staande cijfers, die de hoogste en de laatste aantal len werkloozen weergeven, welke gedurende de ja ren 1932, '33 en '34 in verschillende landen stonden ingeschreven. (De opgaven zijn in duizendtallen). 1934 max. min. Nederland 387 292 Frankrijk 351 311 Engeland 2045 1663 Italië 1158 - 831 U.S.A. 10690 10267 België 184 163 1933 1932 max. min. max. min. 399 275 274 241 332 227 282 232 2423 1970 2358 2184 1229 824 1148 905 13689 11793 207 135 169 153 Men ziet, dat de zeer ingrijpende maatregelen, die door Roosevelt in de Vereenigde Staten zijn geno men, inderdaad eenig succes hebben opgeleverd. Trouwens, over 't algemeen zijn de cijfers over 1934 iets beter geweest dan in 1933. Of intusschen door een devaluatie, waarop hier te lande nogal eens wordt aangedrongen, zonder meer een belangrijke daling zou volgen, mag alleen reeds op grond van bovenstaande cijfers worden betwij feld. De cijfers voor Duitschland geven een zeer veel gunstiger beeld: 1934 max. min. 3773 2282 1933 max. min. 6014 3S49 1932 max. min. 6128 5103 Alvorens hierover echter een oordeel te kunnen vormen, zou het noodig zijn enkele bijzonderheden te vernemen, die voorloopig ontbreken. Zoo zou men b.v. dienen te weten, of leden van de S.S. en de S.A., menschen die in 1932 stellig als werkloos wer den opgevoerd, thans ook nog zijn opgenomen. Het is echter niet onze bedoeling hierop diepgron dig in te gaan. Het eenigo wat we met do genoemde cijfers wilden aantoonen was het feit. dat lane- zamerhand de werkloosheid inderdaad begint te worden een blijvend iets. De werkloosheid drnkt als een looden last. Dat laatste neemt Intusschen niet weg, dat ze voor bijna iederen regeerder in de wereld en stellig in ons oude Europa een geweldige hindernis is bij zijn streven om de staatsfinanciën in evenwicht te hou den. Onze moderne beschaving voelt het als haar plicht den werkloozo, die geheel zonder inkomsten is, een uitkeering te doen ten einde hem het leven mogelijk te maken. Dat daarmee enorme bedragen aan de rijksschatkisten worden onttrokken, behoeft geen betoog, evenmin als het feit, dat de belastin gen, waaruit die gelden moeten worden geput, door de aangeslagenen langzamerhand als ondragelijk worden gevoeld. Zonder Invoer is uitvoer niet mogelijk. De oorzaak van alle misère wortelt vermoedelijk grootendeels in de vrijwillige welstandsbeperking, die de geheele wereld zich heeft opgelegd. Vrijwillig, omdat overal de meest bekrompen inzichten omtrent in- en uitvoer hebben geleid tot het moderne protec- tiesysteem, waarbij ongezonde binnenlandsche in dustrieën werden gesteund ten koste van een door en door gezonde exportnijverheid. Men heeft overal de kip met de gouden eieren willen slachten, men heeft de uitvoer meenen te kunnen houden, terwijl men den invoer belemmerde. Het lijkt dwaas, maar het is waar. Niet de mechanisatie, maar de Invoerbe- lemmeringen veroorzaken de werkloos heid. Veelvuldig hoort men de meening verkondigen, dat het vooral de toenemende mechanisatie is ge weest, die de werkloosheid heeft doen ontstaan. Deze opvatting is stellig onjuist. Waór is, dat zonder de machine alle handen ter wereld noodig zouden zijn om de productie van heden te kunnen opleveren, ja, men zou er daarmee vermoedelijk nog een heel stuk onder blijven. Evenzeer echter is het juist, dat bij een verstandige internationale politiek iedereen in de industrie zou kunnen worden te werk gesteld, zon der dat een overproductie behoefde te ontstaan, zooals we die thans kennen. Men dient, indien men de werkloosheid behan delt, niet uit het oog te verliezen dat het niet alleen menschelijke arbeidskracht is. die braak ligt. Ook i. dit het geval met land, met fabrieken, met sche pen. Aan den ecnen kant dus loopt de mensch doel loos rond, aan den anderen kant staan de machines, die hij behoorde te bedienen, stil. In de Vereenig de Staten bedroeg in het afgeloopen jaar de maxi mum staalproductie 61 pet. van de totaal capaciteit, de minimumnroductie 19 pet. Zoodat dus 39—81 pet. van de machines hebben stilgelegen. En dat terwijl er alleen in ons land duizenden menschenzijn. die gaarne in een Amerikaansche auto zouden rijden, zooals er in de Vereenigde Staten duizenden men schen zijn, die onze goedé land- en tuinbouwpro ducten uitstekend zouden kunnen gebruiken. Intusschen hebben vrijwel overal, in dankbare er kentenis voor de bekwaamheden hunner regeerders, de bevolkingen den hestaanden toestand voor lief genomen. Trouwens naast veel ontevredenen, staan talrijken, die hoogst ingenomen zijn met den gang van zaken. Jammer is het natuurlijk, dat deze laat- sten steeds behooren tot de producenten, die het zonder regeering*steun nooit af zullen kunnen en die dus gevoegeüikerwiize vertegen woord 'gers mo- 1 "e" worden genoemd voor een ongezonde nijver- heid. 1 En zoo beg'nt het ..aannassin^snroces". Tn hoofd- zaak komt dit neer op een zich instellen op een 1 lagere trap van welvaart als noodig zou zijn. Dat dit móet, is duidelijk. Wanneer een volk een hoe veelheid goederen voortbrengt, van bij voorbeeld 100. dan ligt het voor de hand, dat ieder in doorsnee meer zal kunnen kriigen, dan wanneer die produc tie daalt op 80 of 70. Dat we druk bezig zijn dit proces door te maken, ziet ieder, die couranten leest. Er gaat welhaast geen dag voorbij of we vinden artikelen over salarisver laging. loondaling en af en toe vermindering van steunuitkeeringen. Het spreekt vanzelf, dat ook de waardeverhouding van ons geld ten opzichte van de goederen daarbij tot uitdrukking komt. Doch deze mogen we gerust verwaarloozen. ja. de goede- renprijzen zijn de. laatste jaren in doorsnee eer iets gestegen dan gedaald. De indexciifers der groothandelsprijzen bedroegen in Nederland: 1930 117 1931 97 1932 79 1933 74 Aug. 1934 77 Sept. 1934 76 Oct. 1934 76 Zoodat de vermindering van loonen en salarissen vermoedelijk in de eerste plaats is een zich aan passen aan de verminderde productie. Geen loonsverlaging, maar verkorting van arbeidstijd is de medicijn. Intusschen is het duidelijk, dat die aanpassing nimmer ook maar eenigszins bevredigend zal kun nen worden genoemd, zoolang nog hondderdduizen- den medemenschen hun tijd in ledigheid zoek bren gen. Het middel om dezen wantoestand te doen beëin digen ligt als 't ware voor 't grijpen: Verdeel de arbeid over hen, die daarvoor in aanmerking ko men. Met andere woorden: tracht te komen tot een 40-urigen of nog korteren werktijd. We willen hierbij in 't midden laten of een zoo danige arbeidsduur als ruimschoots voldoende voor den doorsnee-mensch moet worden aangemerkt en het voorloopig beschouwen als een overgangsmaat regel. waardoor de bestaande onbilliike regeling, die op geheel willekeurige wijze sommigen in armoede dompelt, zou worden ongeheven. Ten slotte zou er tevens het voordeel aan verbonden zijn. dat aan de reo-eeringen een bron van groote zorg werd ontnomen Deze veertigurenweek nu maakt reeds lang een nunt van bespreking uit van het Internationaal Arbeidsbureau te Genève. Zoo heel veel verder is men er niet gekomen tot dusverre. De werkgevers vooral ziin er tegen ge kant. Ze voorzien, dat door een eventueele invoering, de productiekosten zoodanig zouden worden onge voerd. dat niet een vermindering, doch een ver meerdering der werkloosheid er het gevolg van zou zijn. We willen bieren geen rritiek oefenen Het ia zeer goed mogeliik, dat ze zich vergissen. Alvorens men zich om deze belangriike aangelegenheid een oordeel kan vormen, dient men te beschikken over statistisch materiaal, dat er nog niet is. Indien aanpassing on deze wiize mogeliik is. dan zou het onverantwoo'-dpliik ziin m in onze. gedesor ganiseerde wereld niet in nractiik te brengen. Daarom is het wellicht een verstandig besluit, om on de aanstaande zitting van het Internationaal Arbeidsbureau het vraagstuk alleen te behandelen ten aanzien van enkele benaaVle industrieën: open bare w-'-n. ijzer-, staal- en glasindustrie, bouw- en ♦niinbedriif. kriigt dan althans de beschikkine over erva ring. iTef beste zou echter ziin. wanneer dergelijk© in ternationale samenwerking don stoot mocht geven tot een zich beter verstaan op allerlei gebied.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6