regeering verdedigt haar beleid* Zaterdag 9 Februari 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9655 Minister Colijn over de ordening Onder neerstortend puin bedolven. 30.000 malarialijders overleden. IS HAUPTMANN TOCH ONSCHULDIG. Alle wedstrijden roor Zondag afgelast. Hevige ontploffing in China. Spoorwegongeluk in Zuid-Frankrijk. Chineezenopstand in Jehol. Oude vrouw van haar geld beroofd. Het aangeven van de hoeveelheid op verpakte artikelen. MINISTER OUD. Devaluatie zou verslechtering der economi sche verhoudingen brengen. „De toestand hoogst ernstig maar niet wanhopig"zegt Min. Oud MINISTER COLIJN. In de gistermorgen om elf uur geopende vergade ring van de Eerste Kamer zijn voortgezet de alge-, meene beschouwingen over de Rijksbegrooting. Dr. Colijn heeft de opmerkingen der sprekers beantwoord. De heer Colijn zegt, dat de heer Moltmaker ge vraagd heeft, hoe het staat met het wetsontwerp te gen cumulatie. Het betrokken departement heeft het in gereedheid gebracht en het circuleert bij de le den van het kabinet. Inzake de classificatie komt het denkbeeld dezer idagen in onderzoek bij het georganiseerd overleg, waarna de regeering haar houding kan bepalen. Toen de regeering op trad, was er 190 millioen te kort op den gewonen dienst. Men mag dus niet zeg gen, dat de toestand slechter is. De minister van Fi nanciën zal er meer van zeggen. De Kamer kan zelf de revolutionnaire ver tegenwoordigers weren. Men heeft gezegd, dat de regeering te kort is ge- echoten inzake revolutionnaire vertegenwoordigers in de Staten-Generaal. Het vraagstuk is bijzonder teer. De Kamer zelve is in staat om maatregelen te nemen, die zij noodig acht. De Luxemburgsche Kamer heeft hij het onderzoek der geloofsbrieven besloten, een 'bepaalden afgevaardigde eenvoudig niet toe te laten. Dit is geen advies van spr., maar men ziet hieruit, hoe ver de macht der Kamer gaat. Deflatie en devaluatie. - Sommigen wenschen een deflatie-politiek, anderen devaluatie. De hoofdzaak der depressie hier is de belangrijke uitvoer-inkrimping, waarbij de moeilijk- -heid den laatsten tijd nog eenigermate versterkt is door betalingsmoeilijkheden met het buitenland. Tegen uitvoer moet Invoer staan. Het ware wenschelijk, dat de Kamerleden de on derhandelingen met het buitenland konden bijwo nen. Dit ware leerzaam. Willen wij den land- en tuinbouw wat meer laten uitvoeren, dan wordt aanstonds geëischt: „O, maar dan moet u wat meer industrieelen invoer toelaten". Breiden wij onze industrie uit, hoe moeten we dan haar grondstoffen betalen? Onze toestand is niet te vergelijken met dien van andere landen. Aan grondstoffen moeten wij nage- nog alles invoeren. Industrieën, die bezig zijn zich anders in te rich ten in verband met de gewijzigde omstandigheden kunnen daarbij op speciale wijze, door tarieven, worden geholpen. Voordat de regeering van koers mocht veranderen, zal zij er met de Tweede Kamer over spreken. Lasten omlaag. Wij moeten ons aanpassen, niet bij het Japansche peil, maar bij landen, die met ons cultureel te ver gelijken zijn. Zoodra doenlijk, moet dé overheid trachten door verlaging van de publieke lasten mee te werken aan een verlaging der lasten in het algemeen. Aan wo- ninghuurverlaging wordt gewerkt. Inzake salarisverlaging klaagt men meer dat de regering te weinig, dan dat zij te veel doet. Van devaluatie verwacht men meer export., beter provenu, verlaging van vaste lasten, en loondaling zonder strijd. De exportmogelijkheden zijn in hoofdzaak beperkt door de contingenten van vreemde landen. Al biedt men de rest voor niets aan, het komt er niet in. Spr. venvacht verslechtering van de economische verhoudingen als gevolg van devaluatie. Devaluatie werkt als een heel slecht invoerrècht, waarbij men niet stuk voor stuk voor oogen heeft, wat belast kan worden zonder te veel schade voor den consument. In de devaluatielanden Is het niet beter. Men vroeg, of wij gebonden zijn jegens de goud landen. Wij zijn volkomen vrij. Wij weten niet ze ker, of de goudlanden bijeen zullen blijven. Neen. Want ook zij zijn vrij. De heer Serrarens deed een beroep op den toestand in devaluatielanden. Ook naar sprekers oordeel is een verbetering in Engeland ingetreden. Maar En geland had een binnenlandsche markt, die door het buitenland bediend werd en die het voor zichzelf ging reservecren. Het heeft een afzetgebied voor 500 millioen menschen. Het kan zelf zijn grondstoffen produceeren. Maar als men de goudwaarde van den export van 1929 op 100 stelt, krijgt men voor het goudblok eind Juni 1934 37.3 pet. van 1929, voor de Vereenigde Staten 23.8 en voor Engeland 32.7 pet- Uit deze cijfers blijkt., dat de goudlanden er niet minder goed aan toe zijn dan de andere. Wat de werkloosheid aangaat, er wordt zooveel aan werkverschaffing gedaan, dat b.v. in Gelder land het leegloopen bijna geheel verdwenen is. Dit, vervolgde dr. Colijn, betreft het algemeen be leid, niet het crisisbeleid der regeering. Ordening van het bedrijfsleven is volstrekt ondeug delijk om te worden toegepast, temidden van den economischen chaos. Ordening is poging tot tempering van het toege spitste individualisme. Vlak na den oorlog deed so cialisatie opgang, nu hoort men daarvan niet veel meer, behalve een beleefdheid der sociaal-democra ten. De regeering voelt niets voor ordenaars, die den baas willen spelen in de volkseconomie en de volks gemeenschap als een melkkoe willen gebruiken. Zij voelt ook niets voor ordenaars, die de overheid wil len maken tot opperfabrikant of opperkoopman. Dit, wat het negatieve betreft. En het positieve? Dit heeft de regeering al getoond in een wetsontwerp, door spr. zelf ingediend. De wetgever kan uitwassen afsnijden, snoeien, ten groei leiden en een heel klein beetje den groei be vorderen. Maar het leven zelf moet uit de maat schappij opkomen. Dit kan de wetgever niet schep pen. De regeering moet met de werkelijkheid reke ning houden. De nienwe spelling. Bij de algemeene beschouwingen kan het regee- ringsbeleid ten deze niet tot zijn recht komen. De minister van onderwijs zal bij het onderwijsdebat zijn beleid en tevens een stuk kabinetspolitiek ver dedigen. De heer Van Embden (v.d.): zéér juist. De Minister: dit geldt ook voor een opmerking van den heer van Embden. (Vroolijkheid.) Het defensiebeleid. Nederland kan worden geroepen tot een gewapen de neutraliteitshandhaving. Men denke voorts aan Azië. In het midden van het vorige jaar heeft het waar lijk niet veel gescheeld, of de oorlogsvlam ware over Europa uitgeslagen. En de toestand in Oost-Azië is niet van dien aard, dat men zich aan zorgeloosheid zou mogen overgeven. De verhooging der defensiebegrooting betreft niet het Rijk in Europa, maar Nederlandsch-Indië. Een plan tot bezuiniging van vijf millioen op de Nederlandsche weermacht zal binnenkort worden in gediend. Het onderzoek, dat de regeering instelt no pens de particuliere wapenfabricage, is voldoende voor den geringen omvang, dien zij hier heeft Van de Nederlandsche pers heeft spr. een fe- gunstig oordeel om het noodig te vinden, dat onder zocht worde, of zij relaties heeft met de wapenfa bricage. Gemeentelijke autonomie. De heer Wibaut heeft in zijn rede over de gemeen telijke autonomie gegeneraliseerd. De groote meer derheid der gemeenten is financieel onafhankelijk van het Rijk. De andere gemeenten vormen een min derheid. De homogeniteit van het kabinet, zegt men, laat te wenschen over. Het kabinet maakt zich over zulke dingen niet druk. Het is eensgezind omtrent zijn pro gram. De vrees voor oppositie zal de regeering er niet toe brengen, af te wijken van de richting waarin zij meent, dat in 's lands belang moet worden gegaan. Hierna volgt schorsing. Minister Oud aan het woord. Na de hervatting is het woord aan den minister van Financiën, den heer Oud, die opmerkt, dat het doel van de saneering der financiën is, de handha ving van den gulden op den tegenwoordigen grond slag, wat den besten waarborg levert voor een goed, op aanpassing gericht beleid. Men zegt, dat dit stel sel op den tegenwoordigen grondslag gebreken heeft, maar elk stelsel heeft zijn gebreken. Men spreekt te genwoordig veel van waardevast geld, maar de waar deverandering der goederen tegenover elkaar is een essentieel element der menschelijke samenleving. De heer Serrarens zei, dat de overheid een verdee- lende rechtvaardigheid moet toepassen, maar bij de valuatie is men van niets zoo ver af als daarvan. Het is mogelijk, dat de overheid moet trachten het aanpassingsproces te versnellen, maar ook, dat zij moet probeeren het te vertragen. Liet men de aanpassing ongeremd haar gang gaan., dan zou men ten deze geen steun moeten geven. Maar niemand denkt er over op dien grond landbouw- en werkloozensteun niet meer te verleenen. Want toe standen zouden ontstaan, volkomen in strijd met de verdeelende rechtvaardigheid. De heer Mendels zei dat de heer De Geer niet achter de politiek der regeering stond op dit punt, maar de heer De Geer geeft de voorkeur aan devaluatie bo ven aantasting van het crediotwezen en dit is spr. met hem eens. Overigens moeten beide worden ver meden. Noodig is voor alles stabiliteit in de valutaver houdingen. Dit is nog veel belangrijker dan het peil. De opbrengst der middelen daalt nog steeds. Wij zijn nu een half jaar na het opmaken der begrooting. Ramingen, die toen volkomen verantwoord waren, zijn nu te hoog geble ken. De raming zal met zeker f 13.000.000 moeten worden verminderd. De regeering heeft voorts f6.000.000 ter beschikking der ge meenten gesteld. Onvermijdelijk zal scheep- vaartsteun zijn. Dit alles maakt onze posi tie zeker f25.000.000 ongunstiger, dan zich bij het opmaken der begrooting liet aanzien. Gemeente-iinanciën. Bij het wetsontwerp nopens de gemeentefinanciën kunnen wij spreken in verband met 's heeren Wi bauts rede. Meent de heer Wibaut, dat de toestand beter zou zijn als de wet van 1929 er niet gekomen was? Wei nige gemeenten zouden den toestand van voor 1929 kiezen. Gemeenten als Wassenaar bijvoorbeeld ja. Men mete de positie niet af naar het tekort, dat op de begrooting tot uiting komt. Als allerlei bezuini gingsmaatregelen niet waren genomen, zou de be grootin.^ nog een heel ander beeld vertoonen. De hoofdsom der inkomstenbelasting kan op niet meer dan f 45 mill, worden geraamd. Eenige jaren geleden bedroeg zij f92.000.000 Sedert 1929 zijn de exploitatiekosten van de spoor wegen gedaald met f 31.000.000, maar de opbrengsten met f71.000.000. Het tekort voor 1935 wordt op f92.000.000 geraamd. Toen deze regeering optrad, was er f 190.000.000 tekort. In 't tekort van f 92.000.000 zit f42.000.000 aan nieuwe extra lasten. Zoo berekend wordt het tekort f50.000.000 Dit is een verbetering der budgetair.e positie met f 140.000.000. Er zijn f92.000.000 aan nieuwe belastingen gekomen. Maar daarbij is f50.000.000 aan bezuiniging gekomen. Ook het automatisch accres is door bezuiniging opge vangen. Heeft, dit kabinet een normale levensduur tot den zomer van 1937 en zou men dan kunnen zeggen, dat de begrooting sluit en er misschien nog eenige be lastingverlaging is gekomen, dan kan men over het kabinet tevreden zijn. Gaat het zoo, dan zal spr. over tuigd zijn, dat het kabinet het best mogelijke heeft gedaan. Het bezuinigingsontwerp. Om bezuinigingen te krijgen is het normale pro cédé, dat men de maatregelen aankondigt in een dekkingsplan en dan wetsontwerpen indient. Maar nu zal er één wetsontwerp komen, dat de regeering machtigt om bezuinigingen in te voeren aanstonds bij de begrooting voor 1936. De vereeniging aller maatregelen in één wetsont werp is noodig, opdat men de zaak in haar geheel bezie. De Eerste Kamer zal de beslissing nemen met de wijsheid, die: het college in het algemeen betracht. De toestand is hoogst ernstig, maar niet wanhopig. De heer Pollema zei: Wij komen er toch niet uit. Maar dit is niet het stand punt der regeering. Zij vertrouwt in samen werking met de Staten-Generaal door de moeilijkheden heen te komen. 27 negerinnen in Britsch Kenya om bet leven gekomen. Londen: Naar uit fort Mali in de Brit- sche kolonie Kenya (Oost-Afrika) gemeld wordt, werden 27 vrouwen van den stam der Kikoejoe bij het uitgraven van pottenbakkers- leem bedolven. De onmiddellijk begonnen reddingspogin gen bleven zonder resultaat, zoodat aange nomen moet worden, dat alle 27 vrouwen om het leven zijn gekomen. De ziekenhuizen en kerkhoven op Geylon voL Naar Reuter uit Colombo meldt, schat men, dat ten minste 30.000 menschen zijn gestorven aan ma laria, gedurende de jongste epidemie, die Ceylon ge teisterd heeft. De ziekenhuizen in sommige districten zijn nog altijd overvuld met patiënten en op het kerk hof van Kegalla is geen plaats voor een nieuw graf meer te vinden. Te Kurunagala, een van de ergst getroffen plaatsen, is het heele ziekenhuispersoneel door de ziekte aangetast. Belangrijke verklaringen van eigenaar van een benzine-station. Bij het voortgezet getuigenverhoor is gisteren nog Brevoort Bolmer, de bezitter van een tankstation in de nabijheid van Lindbergh's landhuis, gehoord. Zijn verklaringen hebben Hauptmann sterk ontlast. Bolmer zeide n.1., dat een groene auto met verschei dene inzittenden vóór de ontvoering van het kindje Lindbergh, dikwijls zijn tankstation was voorbij ge komen. Den laatsten keer had de getuige deze auto op den middag van den dag der ontvoering gezien. In den wagen hadden zich een man en een vrouw bevonden. Aan den achterkant was een ladder gebonden en Hauptmann had zich niet in het. voertuig bevonden. De getuige deed nog naar voren komen, dat hij bij het benzine innemen gelegenheid had gehad den lad der nauwkeurig te bezien en hij geloofde haar in de voor de ontvoering gebruikte ladder te herkennen. Als laatste getuige in het proces is tenslotte nog de timmerman en molenbouwer Ewald Mielke als houtdeskundige verhoord. Hij verklaarde dat het veelbesproken stuk van de ladder in geenen deele van het zelfde hout was, als de plank van Hauptmann's zoldervloer. Hierna werd bekend gemaakt, dat het getuigen verhoor geëindigd is. In het geheel hebben meer dan 50 getuigen a decharge een voor Hauptmann gun stige verklaring afgelegd. VOETBAL. Door de competitie-leiding van den Noord- Hollandschen Voetbalbond wordt ons mee gedeeld, dat alle voor Zondag a.s. vastge stelde wedstrijden zijn aigelast. 15 personen gedood. Tengevolge van een alcohol-ontploffing is een in het centrum van Sjanghai gelegen huis geheel ver woest. Bij de opruimingswerkzaamheden ontdekte de politie, dat in het huis de grootste opiumfabriek ge vestigd was, welke men tot nog toe te Sjanghai had ontdekt. Bij de ontploffing werden 15 personen ge dood. Twee dooden. Naar uit Tarbes (in.de Hautes-Pyrenees) gemeld wordt, heeft zich op de lijn Arreau-Lamnemazan een spoorwegongeluk voorgedaan, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Tijdens zeer slecht zicht, dat ontstaan was tenge volge van zwaren sneeuwval, is een locomotief in volle vaart tegen een stilstaanden goederentrein ge reden. Een stationschef en een spoorwegambtenaar werden gedood. Verscheidene reizigers en twee an dere spoorwegemployees werden gewond. Verwoed gevecht tegen de Japansch- Mandsjoerijsche troepen. Moekden. Het telegraafagentschap Sjimboen Rengo deelt mede dat op 6 Februari een heftige bot sing heeft plaats gehad tusschen Japansche en Mandsjoerijsche troepen eenerzijds en Chineesche op standelingen anderzijds in het Zuiden van de provin cie Jehol. Na een strijd van zes uren werden de Chineezen, die met machinegeweren bewapend waren, ver slagen. Aan de zijde der Mandsjoerijers en Japanners wa ren 2 officieren en 14 soldaten gesneuveld, terwijl aan Chineesche zijde waarschijnlijk meer dan 60 dooden zijn gevallen. Er zijn sterke troepenafdeelingen naar het strijd gebied gezonden om de opstandige beweging te on derdrukken. Het Deensche poiitievaartuig „Islands Falk" is Vrijdag in de Amsterdamsche haven aangeko men, waar het schip ligplaats koos aan de steiger van Es en van Ommeren. De dader spoedig te pakken. Donderdagavond elf uur werd er bij den landbou wer K. Runia, wonende aan den weg NesOoster- nijkerk in het noorden van Friesland, aan een van de ramen geklopt. Toen de ruim 70-jarige echtge- noote ging kijken werd haar door een man toege roepen: Je geld of je leven. Het oude mensch. dat daardoor zeer verschrikt was, wist de eerste oogen- blikken niet wat te beginnen. Zij ging naar een kamer om eenig geld, ongeveer 100 gulden, te ha len, dat zij den man overhandigde, die er mee ver dween. Bij het pol itie-on der zoek verrichtte de hond van den rijkshondengeleider Jonkman te Lippenhuizen 's morgens goed werk. Het dier was onmiddellijk op het spoor van den door de politie verdachten man. Deze man is gisterochtend aangehouden en naar het gemeentehuis van Ternaard gebracht. Een adres van de Ned. Vereeniging van fruitverwerkers. De Nederlandsche vereeniging van fruitverwerkers heeft zich dezer dagen gewend tot den minister van sociale zaken met een adres, waarin wordt aange drongen op spoedige totstandkoming van een wijzi ging van de warenwet, in dien zin. dat op de ver pakking van artikelen inhoudsmaat, gewicht, getal, enz. moeten worden vermeld. Adressante betoogt, dat het euvel van misleiding van het publiek en van oneerlijke concurrentie re geling van deze materie dringend noodzakelijk maakt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9