Zeven personen in een mijn verdronken. Treinramp in Rusland. Door slecht weer geteisterd KIJKEn is KO/PEh Hj CLOECK LAFFE ROOFOVERVAL. INVAL IN EEN CHIQUE AMSTERDAMSCHE NACHTCLUB. IJsland krijgt z'n deel. Het proces-Hauptmann. Vrouw in Duitschland veroordeeld. Ontdekkingen door Ellworth. DRIE AUTO'S VERNIELD. Nieuw incident bij OealOeal. Maandag 11 Februari 1935. 78ste Jaargang. No. 9656 S C H A G E R1C 0IIR A BI T. Ht blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot Uitgave der N.V. V.hi. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- morgens 8 uur, worden AdvertentiSn nog zooveel mogelijk in het S PAfilNA'S TIëN Va° 1 tot 5 rege'3 'a85, 'ed"e rege' mC" 15 l"bewÜ3no< ■rstuitkomend nummer geplaatst. - l^begrepen1^Gzvool^_leU^ra_^worde^_Da^l^^iaa^siMj^ Door waterdoorbraak. Kerkrade. Zaterdagavond omsteeks tien uur heeft even voorbij Kerkrade, juist op Duitsch grondgebied, een ernstig mijnonge luk plaats gehad, waarbij zeven personen zijn verdronken. In de Duitsche steenkool mijn „Laurweg" van de Essweiler Bergwerk Verein waren op de 350-meter verdieping acht mijnwerkers aan het werken. Plotseling wer den zij verrast door een waterdoorbraak. Slechts één van hen wist zich tijdig in vei ligheid te brengen. De overige zeven zijn ver dronken. Zondagmorgeji was het reddings werk nog in vollen gang. Door watermassa's meegesleurd. De mijndirectie Aken deelt mede: De verongeluk te mijnwerkers werden door de watermassa's mee gesleurd en door de opgestuwde losgespoelde kolen bedolven. De geredde mijnwerker ontsnapte slechts aan de dood doordat hij de tegenwoordigheid van geest had, zich vast te klemmen aan een luchttoe- .voerbuis. Hij werd slechts licht gewond, hoewel hij een uur lang in een uiterst hachelijke positie heeft verkeerd. De bergingswerkzaamheden duren onver minderd voort. Men verwacht evenwel niet, dat de zeven verongelukte mijnwerkers voor Maandagoch tend (heden) zullen kunnen worden geborgen. Geredde mijnwerker vertelt. De geredde mijnwerker. Frans Simons, die er op het laatste oogenblik in slaagde, zich in veiligheid te brengen, voor de doorbrekende watermassa's, heeft het volgende verhaal over het ongeluk gedaan: „Ik had tegen kwart over zeven mijn boterham men gegeten en was toen weer aan het werk ge gaan. Bij het houwen hoorde ik plotseling het zal. toen kwart voor acht zijn geweest. een ge luid, dat geleek op een knal. Even later bemerkte ik. dat ergens iets naar beneden viel. Nadat ik mijn kameraden had toegeroepen, dat „boven" iets niet in den haak was, deed ik mijn lamp aan en zag toen. bij het naar boven gaan, dat water toestroom de. Ik riep nog: „Water!", doch op dat zelfde oogen blik kwamen reeds twee .mijnwerkers, die door het mijnwater werden meegesleurd, in mijn nabijheid te recht. Toen het water iets kalmer begon te stroo men, ben ik over de luchtpijp gesprongen en kon ik mij redden, doch ik kan pas tegen haif tien „klop signalen" geven. Toen het water kalmer werd, bereikten de red dingsmanschappen mij." De geredde mijnwerker werd niet ernstig gewond. Een houwer, zekere Martinelli, die zich eveneens kon redden, liep een hoofdwonde op. Er zijn maatregelen genomen om te voorkomen, dat nog meer water de mijn zal kunnen binnen stroomen. Martinelli vertelde, door het water te zijn mee gesleurd en in het slib te zijn blijven steken. Toen twee jongens, die op een kist hun brood zaten te eten, hem zagen, hielpen zij hem. en met vereende krachten gelukte het, den houwer uit zijn benarde positie te redden. Wat later was de toestand zoo, dat het uit den ader stroomende water kon worden weggepompt. Thans bestaat geen gevaar meer voor verdere over- strooming. De autoriteiten hebben nog niet de hoop opgegeven, de mijnwerkers die vermist worden, te bergen. Men weet evenwel nog niet, waar men hen zal kunnen vinden. Alleenwonende oude man door vier bandie ten gekneveld. Driehonderd gulden buitgemaakt. Toen Zaterdagmorgen omstreeks half acht te Loon op Zand eenige arbeiders, die zich naar hun werk be gaven in de Weteringstraat voorbij de woning van den alleenvvonenden 70-jarigen landbouwer P. Ver hoeven kwamen, hoorden zij een zwak hulpgeroep. De mannen traden de openstaande deur binnen en vonden Verhoeven met de handen op den rug ge bonden in de bedstee liggen. In de woning was alles overhoop gehaald. Nog geheel ontdaan, vertelde Verhoeven, dat hij in den afgeloopen nacht omstreeks half drie door vier gemaskerde mannen plotseling was overvallen. Ze hadden hem een prop in. den mond gestopt, en met de handen op den rug vastgebonden, in de bed stee gelegd, waarna zij de woning gingen door zoeken. Er wordt een bedrag aan geld van ongeveer f3000 vermist. De politie was spoedig ter plaatse en stelde een uitgebreid onderzoek in. Verhoeven vertelde, dat hij omstreeks half drie vannacht wakker was geworden, door een verdacht gerucht. Nog voor hij wist wat er gebeurd was, werd hij door twee kerels aangegrepen, die hem trachtten te knevelen. Verhoeven verdedigde zich uit alle macht, doch moest tenslotte voor de overmacht zwichten, vooral nadat nog twee andere personen zich ermee hadden bemoeid. De mannen wierpen Verhoeven gebonden uit de bedstee en gooiden hem een doek over het hoofd, zoodat hij niets meer kon zien Onderwijl hij op den grond lag, hebben de mannen de woning van onder tot boven doorzocht en naar schatting hebben zij deze weer omstreéks 5 uur verlaten. De dieven hadden alles doorzocht. Alle kasten en laden waren geopend en leeggehaald; Zaterdagmor gen werd in de achterkamer nog een petroleum lampje gevonden, dat de dieven bij hun strooptocht moeten hebben gebruikt. Voor de kerels de woning verlieten, hebben zij Verhoeven weer van den grond opgepakt en in de bedstee gelegd, waar de arbeiders hem Zaterdagmorgen vonden. Dertig personen naar het bureau van de ze denpolitie getransporteerd. - Proces-ver baal tegen den nachtclubhouder op gemaakt. Amsterdam. 10 Febr. n den afge loopen nacht omstreeks drie uur heeft de ze denpolitie, onder leiding van hoofdinspecteur J. F. van Slobbe, een goeden slag geslagen. Genoemde hoofdinspecteur heeft, tezamen met inspecteur J. Fremery Kalff, in den nacht van Zaterdag op Zondag met tien re chercheurs en agenten van de zedenpolitie, een inval gedaan in perceel Vondelstraat 56. De zedenpolitie had reeds lang vermoeden, dat in verband met de drankwet, hier over tredingen werden begaan en dat tevens op sexueel gebied er dingen gebeurden, die niet in orde waren. Zonder dat eenige tegenweer werd geboden, kwam de hoofdinspecteur met zijn mannen binnen. Het bleek, dat hier een eerste klas nachtclub was inge richt. Aan de bar, die zeer weelderig was ingericht, zaten ongeveer 25 mannen en vijf vrouwen uit zeer goede kringen van Amsterdam Het lokaal werd ge ïllumineerd door het gedempte licht, dat in derge lijke gelegenheden pleegt te zijn aangebracht om de stemming te verhoogen en de sfeer te „vervol maken". De dertig personen werden in overvalauto's naar het bureau van de zedenpolitie overgebracht. Een groote hoeveelheid champagne, whiskey en genever is in beslag genomen. Tegen den exploitant is pro ces-verbaal opgemaakt. De overgebrachte menschen zijn tot hedenmorgen vroeg op het bureau verhoord en werden daarna op vrije voeten gesteld. De exploitant verklaarde tegenover de politie, dat hij een „feestje" gaf, doch verschillende personen, die op het bureau van de zedenpolitie zijn gehoord, verklaarden, dat zij meermalen in deze nachtclub hadden vertoefd en dat deze ook zoodanig bekend stond. Er bestond in de nachtclub gelegenheid zich af te zonderen, hetgeen overigens door de politie niet ge constateerd is. ERNSTIG ONTPLOFFINGSONGELUK IN ENGELSCHE MIJN. Londen. In de kolenmijn Wolle- bij*Barnsley heeft vandaag een ernstige ontploffing plaats gehad. Van de twintig arbeiders, die zich in de schacht be vonden, zijn negen ernstig gewond. Sneeuwstormen en koude in vele deelen van Europa en Amerika. Verschillende deelen van Europa en Amerika zijn ook dit weekeind weer door noodweer geteisterd. Sneeuwstormen, overstroomingen en koude hebben opnieuw talrijke slachtoffers gemaakt. Zoo wordt d.d. hedenmorgen uit Kopenhagen ge meld: Volgens berichten uit Reykjavik heeft een hevige sneeuwstorm tijdens het weekeinde het eiland IJs land geteisterd. Te Reykjavik moest het verkeer op vele plaatsen worden stilgelegd. De telegraaflijnen werden gestoord, zoodat tot nu toe nog weinig berichten omtrent den sneeuwstorm zijn ontvangen. Het radiostation van Reykjavik moest tijdelijk de uitzending stop zetten. Met betrekking tot de stranding van het Engelsche visschersschip wordt nader gemeld, dat uit Thin- geyri een trawler werd uitgezonden om assistentie te verleenen. Dit schip heeft een reddingsboot uitgezet. Bij de pogingen aan boord te komen, zijn drie leden der bemanning van de reddingsboot te water geraakt. Een hunner is verdronken, terwijl de beide anderen konden worden gered. De Engelsche trawler was intusschen geheel wrak geslagen. Van de opvarenden was niets meer te be speuren. Men heeft derhalve aangenomen, dat de ge- heele uit 4 koppen bestaande bemanning om het la ven is gekomen. Volgens een later bericht uit Reykjavik, zouden eenige leden der bemanning van de Engelsche vis- schersboot er in zijn geslaagd aan land te komen. In Sevilla is het kouder dan op IJsland. Madrid. Na enkele warme dagen is thans over Spanje weer een koudegolf getrokken, die de temperatuur op sommige plaatsen tot twaalf gra den vorst heeft doen dalen. In Sevilla is het de laat ste nachten kouder geweest dan op IJsjand. Bij San Onmiddellijke vrijspraak geweigerd. Flemington: Na de definitieve beëindiging van het getuigenverhoor heeft het gerecht een ver zoek tot onmiddellijke vrijspraak afgewezen. Naar verwacht wordt, zal de jury morgen beginnen met haar beraadslagingen over het „schuldig". Nordha usen: Het gerecht te Nordhausen in den Harz heeft de weduwe Bertha Langguth uit Gonna in het district Sangerhausen ter dood veroor deeld wegens moord op den 79-jarigen Karl Hammer. Fossielen van duizenden jaren oud aan de Zuidpool. De Amerikaansche Zuidpoolonderzoeker, Lincoln Ellworth, die onlangs een reis naar de Zuidpool heeft aangevangen, is naar Montevideo teruggekeerd. Za- ELLWORTH. terdag heeft hij met een vliegtuig een bezoek ge bracht aan Buenos Aires, waar hij tegenover een journalist heeft verklaard, dat hij aan de Zuidpool fossielen van duizenden jaren oud, zoomede vegeta tie en zeldzame dieren heeft aangetroffen. Hij is voornemens in de maand Maart opnieuw een reis naar het Zuidpoolgebied te ondernemen. tander zijn de hooger gelegen plaatsen van elk con tact met de buitenwereld afgesneden. In Reinosa in de provincie Santander moesten loopgraven door de sneeuw worden gegraven om tenminste het ver keer van huis tot huis in stand te houden. Uitge hongerde wolven zijn in eenige plaatsen in Noord- Spanje tot voor de deuren der huizen gekomen. Zij moesten na regelmatige veldslagen uit de mensche- lijke nederzettingen verdreven worden. Talrijke da ken zijn onder den vracht van de sneeuw ingestort. Het spoorwegverkeer ligt voor het grootste deel weer stil, nabij Santander. Bij Tortosa worden twee landbouwers vermist, die waarschijnlijk in een sneeuwstorm zijn omgekomen. In de sinaasappel- en olijfstreken vreest men voor nieuwe schade door vorst. Sneeuw in Lissabon. In de Portugeesche hoofdstad Lisabon is voor het eerst sinds vele jaren sneeuw gevallen. Het bood een merkwaardige aanblik te zien hoe de bloeiende ro zen en amandelboomen met sneeuw overdekt ston den. Toen des middags echter de zon doorbrak was het ongewone schouwspel spoedig verdwenen. Strenge koude in Silezië. Br esl au: Bij sterken Oostelijken wind heerscht. in Silezië strenge koude. De bergen melden 15 tot 20 graden vorst. Ook op het vlakke land is de temperatuur meest onder tien graden vorst gedaald. Op de sneeuwtoppen werd Vrijdagavond bij wind sterkte acht een temperatuur van 18 graden vorst gemeten. De Koehan buiten zijn oevers. 9 dor pen onder water. Moskou. Volgens een bericht uit Krasnodar is de rivier de Koehan buiten zijn oevers getreden. On geveer 9 dorpen staan thans onder water. Het water is reeds door twee stuwdammen heen gebroken. Vele boeren worden vermist. Troepen en hulpcolon nes zijn derwaarts gezonden. Hevige wervelstorm in Amerika. Groo te schade, vele dooden en gewonden. New York. Groote streken in Texas zijn door een hevigen wervelstorm geteisterd, die niet alleen aanzienlijke schade heeft aange richt, maar ook talrijke slachtoffers heeft ge- eischt. Uit Grapeland wordt gemeld, dat daar on geveer 30 huizen zijn ingestort. 10 Negers werden er gedood, 40 andere negers, deels zwaar, gewond. Ook de steden Leon, Trinity en de hoofdstad van den staat Houston heb ben ernstig te lijden gehad. s 18 DOODEN, 19 GEWONDEN. Moskou. 10 Febr. (V.D.) Op het station Karian-Stroganowo tusschen Tambow en Oblowska ls Zondag om i uur 50 O.E.T. een personentrein tegen een goederentrein opge botst. 18 personen werden op slag gedood, 9 zwaar en 10 licht gewond. Acht beambten zijn gearresteerd. Van een der beambten is komen vast te staan, dat hij dronken dienst heeft gedaan. Op bevel van den staatsprocureur der Sowjet-Unie zijn acht spoorwegarbeiders gearresteerd. Uit het in gestelde onderzoek blijkt, dat het ongeval veroor-< zaakt is door ernstige plichtsverzaking. Van een. der spoorwegarbeiders, Bogdanow, staat vast, dat hij stomdronken is geweest. Verder is de stationschef gearresteerd wegens misdadige onachtzaamheid. Nog een ernstig ongeluk voorkomen. Nader uit Moskou: Nopens het spoorwegongeluk bij Tambow heeft de procureur-generaal Ljubimow tegenover de pers verklaard, dat dit ongeluk een bewijs levert voor het gebrek aan discipline en gebrek aan verantwoorde^ lijkheidsbesef der Sovjet Russische spoorwegbe ambten. Voorts wordt gemeld, dat in de buurt van Kersch 'n tweede groot spoorwegongeluk door een toeval is voorkomen. Een jongen uit dat dorp liep langs de rails en ont dekte, dat deze op een plaats was vernield. Bij een te voren gehouden schouw was evenwel niets bemerkt De jongeman gaf teekens en het gelukte een trein aan te houden, waarin zich ongeveer 300 passagiers bevonden. Ook in verband met deze aangelegenheid is een streng onderzoek gelast. Gecompliceerd auto-ongeluk op den Mui- derstraatweg. Een persoon licht ge wond. Muiden, 10 Februari: Gisterochtend tegen half twaalf heeft tusschen de Halckelaarsbrug en Muiden een gecompliceerd auto-ongeluk plaats gehad, waar bij een drietal auto's betrokken was. Het ongeluk is veroorzaakt door het feit, dat een der wagens, welke in de richting Bussum red, plotseling een der achter wielen verloor. De wagen, die een vrij groote snel heid had, begon te slingeren en maakte een zwen king. Het wiel rolde van den weg in de vaart. Van beide kanten naderde op dat moment een. personen auto. Geen der beide bestuurders zag kans te remmen of uit te wijken, met het gevolg dat een hevige hot sing tusschen de drie wagens volgde, waarbij deze alle onherstelbaar werden vernield. In de auto's za ten in het geheel zeven personen, die er wonderlijk goed zijn afgekomen. Alleen de bestuurder van de auto uit Amsterdam, die tegen de voor hem rijdende auto was opgereden, kreeg een wonde aan het hoofd. Na door een dokter te zijn verbonden, kon hij zijns weegs gaan. Het verkeer in beide richtingen werd geruimen tijd gestagneerd. De drie wagens zijn weg gesleept. Tusschen Italianen en Abessyniërs. Rome. Op 29 Januari f.1. heeft bij Oeal Oeal op nieuw een treffen plaats gehad tusschen Italiaan sche en Abessynische strijdkrachten. Vijf Italiaan- sche inheemsche militairen zijn gedood, zes gejond. De Italiaansche regeering heeft te Addis Abeba een formeel protest ingediend. Volgens het officieele Italiaansche communiqué zou het gevecht veroorzaak* zijn door een groote groep gewapende Abessyniers, Verklaard wordt, dat Italië drie lichtingen opgeroepen heeft om de grens te verdedigen. Te Addis Abeba zijn direct onderhandelingen aan gevangen tusschen Italië en Abessynie om het grens geschil bij te leggen, hoewel oorlogszuchtige stam men gekant zouden zijn tegen de verzoenende poli tiek van den keizer van Ethiopië. DE GRIEP IN DE FRANSCHE GARNIZOENEN. Parijs. In het garnzoen Angouleme. waar 2400 soldaten zijn gelegerd, zijn in drie weken tijd 720 man lijdende geweest aan griep. 284 hunner werden in het veldhospitaal verpleegd. 162 hunner moesten evenwel vandaar naar het hospitaal worden over gebracht in verband met hun toestand. Negen mili tairen zijn tengevolge van griep overleden. In het militaire hospitaal te Parijs zijn acht mili tairen overleden. U KIJKT BETER POOR EEN BRIL VAN ROTGANS U HEEFT MEER KEUS BIJ ROTGANS U IS GOEPKOPER UIT BIJ ROTGANS

Schager Courant | 1935 | | pagina 1