Plaatselijk Nieuws. Late herinnering. Snelle opkomst van het beloofde land. Kort verhaal STRAATVERLICHTING IN VERBAND MET HET PARKEEREN IN ONZE GEMEENTE. Een onhoudbare toestand. Door verschillende vooraanstaande personen uit onze gemeente werd ons gewezen op de zeer slechte straatverlichting hier ter plaatse vooral na het mid dernachtelijk uur, dit met het oog op de mogelijk heid dat men in Schagen 's avonds en 's nachts ge heel onverlicht z'n voertuig mag parkeeren. We zijn er een nacht op uitgetrokken en bevonden dat de verlichting zeer veel te wenschen overlaat. Op ver zoek van den A.N.W.B., nu K.A.N.W.B., besloot de raad der gemeente Schagen, naar aanleiding van art. 1G sub a, van het Motor- en Rijwielreglement, om ontheffing te verleertjsn ten aanzien van de ver lichting van stilstaande auto's. Deze mogen volgens dat besluit onverlicht worden geparkeerd als de weg door een lantaarn verlicht is. Dit is een ver strekkend besluit. Het geeft den automobilist het recht overal z'n wagen onverlicht neer te zetten, zoo ook na 12 uur. Maar juist na 12 uur gaat een groot aantal der lantaarns uit. Laten we b v. de Hoep eens nemen Dit is een geweldig slingerenden straatweg, verlicht na 12 uur met twee lantaarns. Op de hoogte van Leguit is het gewoon nacht. Men kan letterlijk geen hand voor de oogen zien. Hier stond een auto ge parkeerd zonder eenige verlichting. Dit mag vol gons het besluit. Uit art. 19 sub c van het Motor- en Rijwielregle ment blijkt, dat de wetgever zich ten opzichte van wegen buiten de bebouwde kom eener gemeente op het standpunt stelt, dat de automobilist, middels zijn voertuig voor behoorlijke verlichting van den weg moet zorgen, terwijl uit punt a van art. 19 valt af te leiden, dat de overheid dient te zorgen voor een goede wegverlichting binnen de bebouwde kom. In dit laatste geval voert de auto slechts een signaal- licht, „klein licht", want anders mag men binnen do bebouwde kom eener gemeente niet bezigen. Hier in Schagen mag men onverlicht parkeeren, terwijl de straatverlichting na 12 uur abnormaal slecht is. Wat volgt hieruit? Dat een automobilist de onverlicht geparkeerde auto niet kan waarnemen, doordat hij zelf met „klein licht" moet rijden en Schagen's straten onverlicht, althans onvoldoende verlicht zijn. Hieruit kunnen ongelukken voortko men, gelijk dat indertijd in Almelo geschiedde. Een automobilist, die des nachts op den straatweg rijdt, zijnde binnen de bebouwde kom der gemeente, waar hij dus slechts ..klein licht" mag gebruiken, botst tegen een onverlichte geparkeerde auto, waarin was gezeten een manspersoon, welk persoon tengevolge van dien aanrijding overleed. De rechtbank te Al melo veroordeelt den autobestuurder tot gevange nisstraf; het Hof te 'sllertogenbosch spreekt den verdachte vrij, op grond dat de automobilist tenge volge van de ondoelmatige straatverlichting, de ge parkeerde auto niet heeft kunnen waarnemen. Als men hier ter plaatse niet spoedig tot verbete ring der straatverlichting overgaat, of het besluit niet herziet door b.v de ontheffing te verleenen teu aanzien van auto's die parkeeren onder een bran dende lantaarnpaal, dan gebeuren er nog ongeluk ken. En wie is dan verantwoordelijk? ESPERANTOLEVEN. Zondag vond alhier, in de voor deze gelegenheid gezellig aangekleede groote zaal van het Noord-Hol- landsch Koffiehuis, onder voorzitterschap van den heer K. Roggeveen, de jaarvergadering plaats van de Esperanto Propaganda Vereeniging „La Norda Stelo." Te half elf opende de Voorzitter het officieele ge deelte der bijeenkomst en heette met een opgewekt woord de meer dan 100 aanwezigen welkom. Hierna volgde voorlezing van de notulen der ver gadering, welke de laatste maal in Alkmaar had plaats gehad, en welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Het keurig verzorgde jaarverslag van de secreta resse, Mej. WittopKoning uit Amsterdam, benevens het verslag van den penningmeester den heer C. Go- vers uit Den Helder, oogstten luiden bijval. Bij acclamatie werden hierna alle bestuursleden herkozen en bestaat het Bestuur voor het jaar 1935 weer uit de navolgenden: Voorzitter de heer K. Roggeveen, Schagen; Vice- voorzitter de heer Schouwvlieger, Den Helder; secretaresse Mej. WittopKoning, Amsterdam; pen ningmeester de heer C. Govers, den Helder en com missaris de heer J. Duinker, den Burg, Texel. Om 12 uur beëindigde voorz. het officieele gedeelte, waarna men gemeenschappelijk ging lunchen. Om 1 uur volgde daarna het leerzame en amusante ge deelte. Begonnen werd met zang van de Heldersche club, daarna een zeer vlot gespeeld tooneelstukje van de Alkmaarsche club. Hierna volgde een groot tooneelstuk, dat de Scha- ger Esperantoclub onder leiding van den heer War- denaar had ingestudeerd, hetgeen buitengewoon goed gespeeld werd en luiden bijval oogstte en waar voor alle medespelenden een welverdiend woord van dank van den Voorzitter in ontvangst hadden te nemen. De esperantovereeniging uit Anna Paulowna volg de hierna met eenige zeer verdienstelijke twee- en meerstemmig gezongen Esperanto-liederen, waarna tenslotte door den hr. Duinker de film werd vertoond van het bezoek der club aan Texel, waar menig keer hartelijk om werd gelachen, wanneer men zich ze'f of anderen herkende. Om 5 uur sloot de voorz. de zeer goed geslaagde en buitengewoon gezellige vergadering, welke voor de zooveelste maal heeft bewezen, wat men met goeden wil, goede organisatie en eendrachtig samen werken kan bereiken. De eerstvolgende vergadering werd vastgesteld on 24 Maart en zal in Noordschar- wouden worden gehouden. Met een hartelijk en welgemeend „Gis Revido" gingen allen daarna naar huis. N.O.G. Zaterdagmiddag hield de afdeling Schagen van het N.O.G. de maandelijkse bijeenkomst. De voorzit ter v. d. Laan kon bij de opening een vrij aanzien lijk aantal leden het welkom toeroepen. Na lezing der notulen werd door den voorzitter medegedeeld, dat het aantal afdelingsleden 59 bedroeg. Gedurende het jaar 1934 werden 11 vergaderingen gehouden die ge woonlijk goed bezocht waren. Verder bleek uit het jaarverslag, dat de afdeling, gesteund door het Hoofdbestuur, al het mogelijke gedaan had om de op heffing van verschillende scholen te voorkomen, ter wijl verschillende afgevaardigden naar protestverga' deringen tegen de aanslag op het openbaar onder wijs waren geweest. Vervolgens deed de penningmeester rekening en verantwoording. Hieruit bleek, dat het beheer zo zuinig was gevoerd, dat een flink saldo in kas was. Jliorna werd de begroting vastgesteld. De voorzitter deelde nog mee. dat de propaganda- feestavond vermoedelijk half Maart gehouden zou worden. Er was enige stagnatie ontstaan, doordat het hoofdbestuurslid Krabbendam vrij ernstig ziek was geworden en hij zou een spreekbeurt op deze avond vervullen. De directeur der Onderwijzersspaarbank deelde mee, dat dit jaar de rente dezer inrichting 4 be droeg. Daarna kwam ter sprake, of punt 2 van het pro gramma niet wijziging behoorde te ondergaan. De heer Van Wavercn te Amsterdam had hiervoor ge pleit in „Het Schoolblad", terwijl ook de Commissie voor de Openb. school hier ook al aandacht aan had geschonken. Besloten werd, dat mocht van uit enige afdelingen een dergelijk voorstel gedaan worden, steun verleend zou worden. Men meende het niet nodig zelf het initiatief te nemen. Het comité tot steun voor de werkloze jongeren verzocht deze leden zich tot dit comité te wenden. Voor onze afdeling is de vertegenwoordiger de heer v. d. Laan te Dirkshorn. Men kan zich evenwel ook wenden tot de Alkmaarse leden. De heer Brouwer verklaarde zich bereid in de Aprilvergadering een inleiding te geven over het rapport van de commissie voor de Openbare School, waarvan hij deel uitmaakt. Nadat nog besloten werd de Maart-vergadering op Donderdag 14 Maart, 's avonds 7 uur te houden, werd de vergadering gesloten. SUPPORTERSVER, GEEL-ZWART. Het 10-jarig bestaan gaat stil voorbij. De supportersvereniging Geel-Zwart stelt zich ten doel de behartiging in den ruimsten zin van de be langen van de V.V. Sparta. Aldus een gedeelte van hun reglement (art 2). Deze vereeniging, eertijds eeu der grootste plaatselijke vereenigingen, lijdt momen teel aan bloedarmoede. Ontbonden is ze niet, want nog een groot aantal Sparta-aanhangers zijn lid, doch de leiding ontbreekt momenteel. Wie van de Sparta-aanhangers zal thans het initiatief weer ne men om de supportersvereeniging nieuw leven in te blazen? Op 15 Januari jl. bestond deze vereeniging 10 jaar, doch daar er vermoedelijk niemand aan gedacht heeft, ging dezen dag stil voorbij. Wij voor ons denken nog aan de gezellige reisjes die G. Z. kon organiseeren, door met Schagen I mee te gaan. Komt heeren, de hand aan den ploeg! Import echter grooter dan export. In de laatste twee jaar beleeft Palestina als gevolg van de groote immigratie een periode van bloei. Wil men deze econo misch goede toestand handhaven en ver beteren, dan zal men echter voor vol doende exportproducten moeten zorgen. De vloed van immigranten voert nog steeds stroo men kapitaal mee. Men moet huizen voor hen bou wen, men moet hen voeden en kleeden. Hun geld wordt in het land geïnvesteerd Alles is dus aan wezig wat voor een economische welvaart noodig is: geld, afzetgebied, menschen, gelegenheid tot uit breiding. In de beide afgeloopcn jaren, waarin het geld der uit Duitschland gevluchtc-n zich in het land ophoop te. was de opkomst geweldiger dan in een der voor afgaande jaren. De bankdeposito's stijgen ieder half jaar met ongeveer een kwart. Dit is een record tem po. dat nergens in de geschiedenis zijn weerga vindt. De invoer van machines bedroeg in het laatste jaar het dubbele van hetgene, dat in 1933 geimporteerd werd. Het gebruik, dat van de auto gemaakt werd, was er grooter dan in ieder land, wanneer men het in procenten uitdrukt. Tien millioen pond werd geïnvesteerd, waarvan 1/4 in de bouwbedrijven. Overal bouwt men huizen, fabrieken, garages. De bouwwoede wordt verklaard door de berekening, dat de grondprijzen, de loonen. de prijzen van het materiaal in dezen tijd van op bouw voorloopig zullen stijgen. Ook de huren zullen zoolang hooger worden tot alle immigranten ten minste eenigszins in woningen ondergebracht zijn, die de eischen, in hun vroegere landen aan wonin gen gesteld, benaderen. Voorloopig heerscht er, zoo als in ieder land met sterk groeiende bevolking, een groote woningnood. In het bouwvak zou dan ook nog veel gepresteerd kunnen worden. Ondanks alle moeite die de immi- gratiecomité's doen voor het werven en opleiden van metselaars, heerscht er gebrek aan bouwvakarbei ders. Volkomen ongeschoolde menschen, die het wer ken in dit klimaat verdragen en zich aan het bouw vak willen wijden, vinden er direct werk. De landbouw is eveneens voortdurend op zoek naar arbeidskrachten. Van de 40.000 menschen, die in 1933 arriveerden, heeft natuurlijk lang niet ieder het hem bevredigende werk gevonden. Maar dat iemand in net geheel niets vond, is onmogelijk. Wel bevindt zich onder de immigranten een belangrijk aantal dat er niet aan denkt lichamelijk werk te verrichten. Ondanks het gebrek aan arbeiders in de belang rijkste industrieën, heeft de joodsche ondernemings geest reeds een geheel reeks projecten gereed ge maakt, die den bodem van het land zullen exploitee- ren. Palestina is niet arm aan natuurlijken rijkdom. De grootste rentabiliteit zou het rijke zoutgehalte van de Doode Zee opleveren. Reeds thans zijn er ingenieurs, die het zout met volkomen nieuwe methoden willen winnen. Wanneer op groote schaal gewerkt wordt, zullen deze vindin gen rendeeren. Waarschijnlijk zullen prima be- mestingszout.en, die aldaar gewonnen worden, een geheele revolutie op de Aziatische-Middellandsche Zee-markt teweeg brengen. Men rekent er op dezen zomer met de werkzaamheden te kunnen beginnen. De productie van potasch overschrijdt reeds de 10.000 ton per jaar; cement wordt zelfs reeds naar Enge land geëxporteerd. Ook de handel ontwikkelt zich. De oriënt-jaarmarkt ce Tel Aviv had 5 jaar geleden nog slechts 330 expo santen, voor de meerderheid Palestijnen en Engel- schen. Het vorige jaar waren bijna 3.000 firma's en 33 landen vertegenwoordigd. 600.000 menschen uit alle deelcn der wereld waren gekomen om elkaar hier op dit belangrijke punt te ontmoeten. Wanneer het zoo doorgaat, zal de jaarmarkt spoedig jaar lijks gehouden worden, in plaats van, als tot nu toe het geval was, om de twee jaar. Palestina kan zich zoo tot een belangrijke markt voor het goederenver keer tusschen twee of zelfs drie werelddeclen ontwik kelen. De invoer stijgt sneller dan de export en wel in een beangstigend tempo. Nog wordt de passieve han delsbalans door de binnenstroomende kapitalen in evenwicht gebracht. Spoedig moet echter iets gedaan worden om den uitvoer te vergrooten. Bijzonder gun stig is de uitwerking van het handelsverdrag met Duitschland. Het is het eerste handelsverdrag, dat de Hitlerregeering heeft afgesloten; het werkt tot volle tevredenheid der beide landen. Waaruit men weer zien kan, dat geld noch stinkt noch naar rassen kwesties luistert. Het voornaamste uitvoerartikel is de sinaasappel. Het is buitengewoon bedenkelijk, dat 4/5 van de to tale uitvoer vertegenwoordigd wordt door de 6 mil lioen kisten sinaasappelen, die de landbouw tegen woordig levert. Men meent, dat het volgende jaar zelfs 12 millioen kisten voor export beschikbaar zul len zijn. Wel is de Jaffa-sinaasappel zonder concur rentie, maar wanneer op de Engelsche markt, ooit een verslapping zou ontreden, zou liet met Palestina's belangrijkste exportartikel meer dan slecht staan. Vandaar het koortsachtige streven ook andere in dustrieën op te bouwen. Dit gevaar heeft in 1934 niemand belet nieuw geld in sinaasappelplantages te steken. De bewerking van den bodem geschiedt thans voor het eerst op groote schaal met moderne machines. 7? ARSINGERHORN KOLHORN. Bond voor Staatspensionneering. Vrijdagavond j.1. vergaderde het voltallige bestuur van de Afd. Kolhorn van den Bond voor Staatspen sionneering, in het lokaal van den heer F. Groet. Voorzitter de heer S. Breebaart, opent de vergade ring op de gebruikelijke wijze en geeft daarna het woord aan den secretaris tot het voorlezen van de notulen, die worden goedgekeurd. Ook na de laatste propaganda-avond is nog een klein nadeelig saldo, zoodat wordt besloten te trach ten nog een goede tooneelavond te geven. De voorzitter, die thans bruidegom is, onthaalt zijn medebestuursleden, maar deelt tevens mede, dat hij als voorzitter wenscht af te treden. Daarna wordt besloten, dat de heer Slot, tot de e.v. ledenvergadering zal optreden als voorzitter. Vervolgens wordt het huisbezoek besproken. Twee bestuursleden hebben hierbij al aardig resultaat ge had, maar er is bij dit werk wel hulp gewenscht. Nadat nog enkele kleine dingen zijn besloten, dankt het bestuur den altredenden voorzitter en biedt hem als blijk van waardeering en als gelukwensch bij zijn voorgenomen huwelijk een bouquet bloemen aan. De heer Breebaart dankt allen hartelijk en reikt den voorzittershamer over aan den heer Slot, waar na de sluiting volgt. SINT PANCRAS Ds. R. Bakker van de Geref. Kerk alhier, die enkele weken geleden bedankte voor het beroep naar Hazers- woude, heeft thans een beroep gekregen naar Rot terdam, als miss. Dienaar des Woords bij de Zen ding onder de Joden. UIT ONZE OOST\ Een huis ingestort. Bewoners aan den dood ontsnapt. Het werk van de witte mieren. I Op een nacht in Januari heeft op Poendak Pa- joeng te Semarang een ernstige instorting plaats gehad van een huis, welke aelukkig zonder per soonlijke ongevallen is afgeloopen. In het huis, thans bewoond door dr. Djie Tinpf Ham. vroeger door den heer Mcver, is n.1. 's nachts om drie uur aldus de Loc. terwijl alle bewoners sliepen, een qroote draagimlk ingestort, welke eenj deel van de muren en de kap dros:: een geweldige ravage werd aangericht voornamelijk in de binnen» galerij. Een gelukkige omstandigheid wat dat deze instorting des nachts plaats vond. daar overdag de bewoners zich vrijwel steeds in dit vertrek ophou den. De schrik, waarmede de bewoners uit hunj nachtrust werden gewekt laat zich denken, te meert daar door de instorting leidingen werden vernield! en het buis onmiddellijk in diepe duisternis werd! gehuld. De oorzaak bleek na onderzoek te zijn dat de groote draagbalk van rassakhout volkomen was doorgevreten door de witte mieren. HARENKARSPEÜ WAARLAND. Ter concours. Naar wij vernemen zal het Fanfare St. Gregorius op Zondag 19 Mei 1935 deelnemen aan het groot na tionaal muziekconcours der Joher Harmonie Haar lem, welke gegeven wordt op het terrein van en! tijdens de internationale bloemententoonstelling te' Heemstede. Het corps dat, in de tweede afdeelingj zal uitkomen zal alsdan het verplichte werk Vega. ouverture van L. de Schepper en als vrij gekozen; nummer „Louise de la Vallière, fantasie van T« Mourque uitvoeren. L.T.B. De afdeeling Harenkarspel-Oost. hield in het café' van de wed. G. Stoon haar jaarvergadering, ondert voorzitterschap van den heer A. Dekker. De voorz. bracht naar voren, dat de tijden nog niet beter wareni en dat de vooruitzichten ook nog donker zijn, maart laten we allen hopen, dat er spoedig beterschap in treedt. De waarn. secretaris las de notulen voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. Tevens bracht deze het jaarverslag uit. Daarna de rekening van den penningmeester, welke, nagezien door de heeren P. Wester en Jo< Ruiter, in de beste orde werd bevonden. Bestuursverkiezing, aftr. de heer A. Dekker, H« Dekker en P. Bekker. Deze werden met meerderheid! van stemmen herkozen. Als afgevaardigden naar den N.M.B. zijn benoemd! de heeren Jac. Hoebe. S. Stam. Ant. Bos, en C. Mor- sink, als plaatsvervangers de heeren C. Bakker en] D. Dekker. Besloten werd om jaarlijks minstens tweemaal een! algemeene vergadering te houden. De waarn. secretaris bracht naar voren, of er nog gezamenlijk kunstmest moet worden aangekocht, aangezien er in 1933 aanmerkelijk aan verdiend is. Dit wordt goedgevonden. Daarna sluiting. C AllA N T S O O O Burgerl. stand over de maand Jan. 1935, Overleden: Grietje van Zoonen, oud 53 j., echtgen.; van A. Schoorl. Loop der bevolking over JanuarL Ingekomen: Geene. Vertrokken: Jacoba Buik, van B 4 naar Oudkar- spel. Stijntje Bakker, van A 105 naar Hardinxveld. IJf Blokker, van C 32 naar Den Helder. F. H. Stij- gers, en gezin, van B 28 naar Den Helder. Jani Berkhout, van B 28 naar Den Helder. LANGEND IJ Kj Naar renteverlaging. De afdeeling Zuidscharwoude van den Ned. Tuin- derbond, heeft zich met een adres tot de betrokken' Boerenleenbanken gewend met het verzoek, via da Ring van Boerenleenbanken, er bij de Centrales op; aan te dringen tot verlaging van den rentevoet van' opgenomen gelden over te gaan. ZUIBSCHARWOUDE. BurgerL Stand over de maand Januari, Geboren: Ida, dochter van Jan Schoenmaker en. IJltje de Jager. Catharina Agatha, dochter van Corne- lis Bruijn en Elisabeth Weel. Jacob, zoon van Jacob. Barkhout en Aloisia Brunovsky. Overleden: Cornelis Leijen, oud 74 jaar, weduwnaart van Neeltjc Kaper. HET schilderij was hem opgevallen, toen hij een tentoonstelling bezocht, waar beginnen de kunstenaars hun werken exposeerden. Hij, als een gekend kunstkenner en Maecenas, had natuurlijk een invitatie ontvangen. Hij was geloopen langs de vele schilderijen waaronder weinig opval lends was en die allen ontstellend hooge prijzen droe gen. Dat was voor het „gezicht". In werkelijkheid was elk van deze stukken voor een krabbel te krij gen. Opeens was hem toen, onder veel slechts en middel matigs, dat portret opgevallen. Een jong meisje, midinette-typetje, een kleurige shawl om de schouders, daaronder uit een simpel japonnetje, pantoffeltjes. Achtergrond van atelier met rommel, bloemen, een ezel met halfvoltooid werk. Het was werk met technische fouten, maar forsch en levendig geschilderd, mooi van kleur en opvallend van uitdrukking. Het bleeke, jonge ge zichtje met de ernstige oogen, met den kleinen mond, die even, wat treurig, lachte, hield hem geboeid, bleef in zijn gedachten, ook toen hij weer thuis was. En den volgenden dag hoorde de jonge schil der, Jaap Verens, dat zijn stuk „Meisje in Atelier", door den bekenden kunstkenner Kraler ge kocht was. Het schilderij hing, eenigen tijd later, in een werk kamer van Kraler. Hij had met zorg de plaats uitge kozen, had den schilder bij zich te eten gevraagd en hem gecomplimenteerd, zoodat deze stralend was weggegaan. Kraler verwonderde zich zelf over de eigenaardige voorliefde, die hij voor dit werk bezat. Zeker, het was een goed stuk. De jongen had talent. Maar het was hem alsof in zijn liefde voor dit schilderij iets anders nog school, dat hij zélf niet verklaren kon. Soms stond hij ervoor en keek lang naar het stille gezichtje. En ten slotte was het hem dan, als zag hij het levend worden, als lachte de bleeke mond hem toe, als zou ze dadelijk voor hem staan en spreken. „Het is goed", zei' hij dan in zich zelf, „het is goed, heel goed." Hij liet den schilder een studiereis maken op zijn kosten. Zulke dingen had hij al veel gedaan. Hij was een eenzaam man met teveel geld voor zichzelf en nie mand om het aan na te laten. Z'n familie liet hem koud. Hij gunde zich liever het genoegen, tijdens z'n leven z'n geld aan de menschen te_besteden, die het waard waren, dan het na z'n dood aan neven en nichten te laten voor wie hij geen sympathie voel de. In den tijd van zijn eigen struggle had zijn familie zich ook niet om hem bekommerd. Toen had iedereen hem alleen gelaten. Men was hem zich pas gaan herinneren, toen hij rijk was, zooals het gewoonlijk gaat.. Dikwijls leek het hem in die dagen, die volgden, of zijn huis nog eenzamer was, zijn leven nog doel- loozer leek, sinds dat portret in zijn werkkamer hing. Wat was het, dat hem zoo weemoedig-teeder trok naar dit jonge gezichtje? Dat hem het gevoel gaf, als kende hij dit meisje, als had hij haar eens ont moet, lang geleden. En dat was toch niet goed mo gelijk. Toen, op een dag, plotseling, wist hij het. Wat hem, vanaf het eerste moment zoo getroffen en aangetrok ken had was de gelijkenis, de wonderlijke gelijkenis, met Mariette. Mariette die naam hield zijn heele Bohemien tijd in. Al z'n vreugde en lijden, al z'n illusies en teleurstellingen. Mariette.... daarachter verrees, als een visioen, Parijs, Montmartre, ateliers, vroolijke vrienden Mariette.... ze was achttien geweest en vroolijk. Een echt kind van Parijs. Ze had met tranen in de oogen gelachen, toen ze hem tot afscheid kustte. „Ik kom terug... zoodra het me beter gaat." De eeuwige belofte, die zoo zelden gehouden wordt. Waarom had hij de zijne vergeten? Of neen... niet vergeten.... gebroken? Och ja, daar was toen Lillfl geweest, die hij zoo erg trouwen moest. Ja... en toen drie huwelijks-jaren, na z'n scheiding, een lange reis.... en toen was Mariette vergeten. De herinnering aan haar was verborgen in de rommel kamer van zijn gedachten. Daar, waar lieve, oude dingen worden weggestopt, die men niet meer ge bruiken kan en toch niet geheel weggooien wil. In die rommelkamer zocht hij haar op.... nu, nai jaren. Daaruit verrees haar beeld, een bleek gezichtje, een lachend mondje, vroolijke oogen. Lang stond hij voor het portret, peinzend, twijfe lend. Was zij het? Hij schreef naar den schilder, die ergens in Italië zat. En wachtte in koortsachtig on geduld, het antwoord. Mariette.... zou het mogelijk zijn, dat er ergens op de wereld nog een stukje van zijn jeugd bestond.^, een mensch voor hem, een mensch om zijn eenzaam heid te vullen. Na weken, z'n brief had gezworven, kwam het ant woord. Het model voor het portret was een meisje ge weest, dat Jaap in Parijs gekend had. Ze heette Mariette Duval. Niemand noemde haar anders dan! Mariette. Vader onbekend. Men zei dat hij weggegaan was zonder te weten, dat het kind verwacht werd! De moeder had hem niet in zijn loopbaan willen belem meren. Ze had gehoopt, dat hij terug zou keeren. In den eersten tijd had hij geschreven, later niet meer.... Wat er van de dochter geworden was, kon Jaap hem. niet zeggen. Kraler reisde naar Parijs. Hij vond, na weken, een tante van Mariette, die hem een paar brieven liet zien, vergeeld, en gescheurd, zijn brieven... En die hem vertelde, dat het meisje gestorven was.... al tijd zwak geweest, slecht verzorgd. Toen Jaap na zijn reis, Kraler opzocht, verwon derde hij zich er over, dat het portret niet meer in de werkkamer hing. Kraler hing er een Italiaansche studie voor in de plaats en zei, met een gedwongen lachje, dat hij het portret ergens anders had, waar hij het niet teveel zag. Het maakte hem triestig. En Jaap, die hem ongcloovig aankeek, dacht bij zich zelf, dat liij oud was geworden. JUTTA HARDEN.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2