Van de Alkmaarsche Sportvelden Maandag 11 Februari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9656 DIVERSEN. Het Suez=kanaal van het Noorden. SPORT VAN ZONDAG Al cm aria Victrix—Hilversum 1—2. Een spannende, vlot gespeelde wedstrijd, waarin een gelijk spel de verhouding be ter had weergegeven. Alcmaria heeft geen systeem. Het was al biina kwart over 2. alvorens de tweede clftallers den strijd tegen West-Frisia II in een ste vige 4—0 overwinning hadden omgezet en het veld ruimden voor de grootere broers, waarmee Hilversum nog een appeltje te schillen had. Alcmaria stelde zich op in dezelfde opstelling van de vorige week, waarin Ooms, die geblesseerd was, was vervangen door Jonker: Hamstra, de Jong, Gerritse, Plas, Pesie. Legrand, v. d. Vall, Burger. Jonker, Bijlsma. Jongmans. Al spoedig bleek, dat we te doen hadden met twee vlot spelende ploegen, die aan elkaar gewaagd waren. Gedurende de eerste minuten nam Hilversum of fensief in handen, zonder echter bepaald gevaarlijk te worden. Weldra ontworstelden de gastheeren zich aan den druk en ging het spel gelijk op. Nog pas 12 minuten waren achter den rug, toen Alcmaria zoowaar de leiding nam. Hamstra kreeg den bal vrij en zette uitstekend voor. De back speel de slecht terug, het leer kwam bij Plas( en een oogen- blik later had het publiek gelegenheid het eerste doelpunt zijner favorieten, dat echter het eenige zou blijven, da bejubelen. Alcmaria leidde met 1—0. De withemden beginnen nu goed los te komen. Hun aanvallen waren in den regel goed opgezet, doch de Hilversumsche backs deden zich kennen als een paar uitstekende verdedigers, terwijl de lange spil van de bezoekers, Huizinga, het middenveld practisch gesproken, beheerschte. Helaas bleek al spoedig, dat Alcmarina nog lang geen gewonnen spel had. Trouwens, de groen-witte Hilversummers stond enin techniek over 't algemeen boven de Sportparkbewoners. Hun door- en overgeven ging vlotter, hoewel iets wat heel vaak schijnt voor te komen hun voorhoede niet uitmuntte door pro ductiviteit. De aanvallen waren meestal niet zeer ge vaarlijk, doch het werd de gasten door de Alkmaar- sche half-linie, waarvan v. d. Vall ons ditmaal het minst kon bekoren en door de backs, waarvan vooral Bijlsma op dreef was,verre van gemakkelijk ge maakt. 't Was juist 19 minuten na het begin, toen Hil versum den gelijkmaker produceerde, als gevolg van een zich niet goed verstaan van de Alkmaarsche backs Een fout van Jonker is, naar we meenen, dat hij soms niet aanvalt. Wel tracht hij dan zich zooda nig op te stellen, dat hij de bal, zoodra die gespeeld wordt, kan onderscheppen,doch hij trekt zich daarbij dan hoe langer hoe meer op den goal teriig. Het dunkt ons niet onwaarschijnlijk, dat, indien hij hier anders had gedaan, dit doelpunt had kunnen wor den voorkomen. De stand is gelijk, 11 En bleef zoo tot aan de rust. Hoewel niet van overwicht aan eenige zijde kon worden gesproken, beviel Hilversum ons toch 't beste. De Jong is nog altijd niet op streek. Het taaie volhouden van wel eer, het feilloos zeker plaatsen, het onverwachtsche schieten, allemaal dingen, waarom we hem indertijd bewonderden, ontbreekt op 't oogenblik. Hamstra hebben we ook wel eens heel wat beter gezien en over 't algemeen kregen we den indruk of de Alk maarsche spelers, die wat lichter gebouwd waren, hang waren voor hun grootere en zwaardere tegen standers. Na de rust kregen we aanvankelijk een herhaling te aanschouwen van het verloop van de eerste speel- helft. Echter leek Alcmaria ons beter. Wat niet weg nam, dat na 15 minuten Hilversum de leiding nam. De links-buiten kreeg de bal toegespeeld, en scoorde onhoudbaar voor den uitgeloopen Jongmans voor zijn club het tweede doelpunt. Hilversum leidde dus met 12, doch er was nog een half uur te spelen. Alcmaria behoefde niet te wanhopen. En nu overkwam onze withemden hetzelfde als wat verleden week met C.V.V. was geschied. Meer en meer begonnen ze Hilversum in te sluiten. Het werd een doorloopend verdedigen van het groen witte doel. Evenmin echter als den vorigen Zondag C.V.V., kon nu Alcmaria het doel vinden. Éénmaal meenden we den gelijkmaker te kunnen noteeren. Plas was doorgebroken en had den bal vrij. Hij schoot en had dat niet moeten doen, want hij had het heele veld vrij voor zich. Deze fout hebben we gedurende den wedstrijd wel vaker zien maken. Af en toe werd de bal door een Alcmariaan afgespeeld en dan herhaaldelijk nog naar een Hilversummer! zonder dat hij werd aan gevallen. Ten slotte verdedigden de bezoekers met minstens vijf man, de bal kwam niet meer op de Alcmaria- helft. Er werd gezwoegd, maar resultaat bleef uit. We meenen, dat Gerritse in deze periode het spel veel opener had moeten houden. In een op zich zelf loffelijk streven om althans den gelijkmaker te pro- duceeren, trachtte hij herhaaldelijk alleen door de verdediging heen te dringen. Gezien het groote aan tal acbterspelende Hilversummers was dit echter een onbegonnen werk. En het leverde dan ook niets op. Zoo kwam het einde met een niet verdiende 1 2 nederlaag van Alcmaria. Een bespreking der spelers willen we achterwege laten. Het voornaamste daaromtrent is reeds gezegd Over 't algemeen genomen hebben onze sportpark bewoners een ploeg van elf spelers, die, ieder voor zich, hun goede kwaliteiten bezitten. Een geheel ech ter vormt het elftal bijna nooit. En zoolang dit niet het geval is, zal men niet op buitengewone presta ties kunnen rekenen. Trouwens, de resultaten, die dit jaar zijn bereikt, wijzen daar wel op. Het elftal mag er zijn. Van de beste tegenstandere werd maar net op het nippertje verloren. Doch het team is on berekenbaar. Goede momenten wisselen af met slechte. Tn moeilijke wedstrijden wist men te win nen, in ontmoetingen, die men op papier dik in den zak had, werd verloren. Het elftal kent geen svsteem. Ieder speelt op goed geluk, zooals hem dat het beste dunkt. Soms heeft men daarmee succes, soms wil het niet. Er wordt bij Alcmaria vergeten, dat er in den loop van de jaren iets is ontstaan, wat men de weten schap van het voetbal zou kunnen noemen. Een ploeg, die verder wil en we weten, dat dat met onze stadgenooten het geval is moet behalve de techniek ook de tactiek beheerschen. Hij moet min stens één, doch liefst meerdere spelsystemen in zijn macht hebben. Om een kleinigheid te noemen. De door Alcmaria genomen corners waren, vlak voor 't doel gespeeld, ten eenen male tot voortdurende mis lukkingen veroordeeld, ,wijl Huizinga meer dan een hoofd boven de kleine Alcmaria-voorwaartsen uit stak en daardoor alles kon wegkoppen. Een corner echter kan ook zeer effect-vol zijn, indien gespeeld naar goed opgestelde halfs. Was dit gebeurd, dan had'het succes in elk geval nooit geringer kunnen zijn als thans. Want het is nu geheel nihil geweest. Zelfs is de mogelijkheid niet denkbeeldig, dat men hierdoor Huizinga als half, gedwongen had zich verder van het doel te verwijderen. In welk geval een corner vlak voor het doel weer op zijn plaats zou zijn ge- geweest.. Datgene, wat in de ploeg ontbreekt, kunnen wij er echter niet inbrengen, hoe graag we dat ook zbuden willen. Daarvoor is noodig onderricht en training. Zelfs voor een Nederlandsch elftal worden die din gen noodzakelijk geacht. Laten we dus aannemen, dat onze withemden het er ook niet buiten kunnen stellen. Naar we vernemen bestaat het voornemen voor het volgend seizoen een trainer te engageeren. Dat is een stap in de goede richting. Daarbij behoort een mental trainer. Het toeval wil, dat Alcmaria onder de eigen leden een, naar onze meening uitstekende bezit, en men zou dan on middellijk reeds met de slechte gewoonte kunnen breken om de spelers gedurende de rust door een elftal niet-spelers te laten bezoeken. Zeker zijn dat volbloed-Alcmarianen, maar wanneer die allemaal met hun goede raadgevingen komen, dan moet het de werkelijke spelers toch langzamerhand beginnen te schemeren, 't Mag nog zoo goed bedoeld zijn: dat is het werk van één. De rust is er ten slotte niet voor niets! Die moet uitgebuit worden om te rusten! Zou dat soms een der redenen zijn, waarom Alcmaria thuis meestal minder speelt als uit? We gaan uit van de veronderstelling, dat onze withemden het in de tweede klasse dit jaar wel zul len bolwerken een trieste veronderstelling na de kampioensadspiraties van nog slechts enkele weken geleden! Maar 't volgend jaar staat een nieuwe competitie te wachten, 't Is nog wel vroeg, maar hoe eerder men daarover begint te denken, hoe beter. Cheer up, boys! Aanpakken! Overschrijving. - Gevraagd: H. Zinn vdn Oudeschild naar Texëff J. R. van Mafte van West-Frisia 'naar Alkrti. Boys; A. van Dijk van ex-D.E.S. naar N. Niedorp. Verleend: Jan Marijn van Bergen naar Alcmaria. (Sp.kr.); C. Züidema van Texel naar Cocksdorp (Alg. Sp.) Straf. Naar aanleiding van Schoorl aVrone b op 6 Januari is S. Koeten (Schoorl) een berisping gege ven wegens onbehoorlijke uitdrukkingen (Alg. Sp.) Protest. Het protest, ingediend door de v.v. Schoorl n.a.v. het na het eindsignaal gemaakte doelpunt tegen Wieringerwaard.is, zooals we reeds voorspelden, af gewezen. (Alg. Sp.) Scheidsrechterspromotie. De K.N.V.B. deelt in de Sp.kr. officieel mede. dat aanvragen van scheidsrechters uit de Erkende Bon den, om te mogen fluiten voor den K.N.V.B. tot 1 Maart a.s. tegemoet worden gezien. Latere aanvra gen kunnen niet geaccepteerd worden, omdat de K.N.V.B. zich nog dit seizoen op de hoogte wil stel len van de capaciteiten van aanvragers. Aanvragen van personen die den 35-jarigen leef tijd hebben bereikt, worden als regel niet in behan deling genomen. Tegenstrijdige belangen in de Poolzee. Binnenkort zal het verdrag, dat in 1925 tusschen Japan en Rusland werd geslo ten in zake de visscherij in de zee van Ochotsjk, afloopen. Dit leidt de aandacht weer op de verschillende incidenten, die in het gebied bij de Beringstraat, een uiterst belangrijk strategisch punt voor Rusland, geregeld de vrede tusschen deze landen dreigen te verstoren. Wanneer men van Russich-Japansche tegenstel lingen spreekt en van een onrusthaard in het Verre Oosten, doelt men op de territoriale problemen in Midden-Azië, in het grensgebied tusschen China, Rusland en Mandsjoekwo. Men vergeet bijna steeds, dat er tusschen Rusland en Japan ook belangentegenstellingen bestaan In zake de begrenzing der kusten en zeeën, vraagstuk ken, die des te belangrijker zijn daar zij ook de Ver- eenigde Staten raken. De strijd, die allereerst de vor men aanneemt van beveiliging der scheepvaart en van de visch vangst, betreft hier twee poolzeeën, die de overgang vormen van den Stillen Oceaan tot de Noordelijke Poolzee: de zee van Ochotsjk en de Be- ring-Zee. De zee van Ochotsjk is omgeven door het vaste land van Rusland, de Russische helft van Sacha- lin en door de Japansche helft van dit eiland, de Japansche Koerillen en dan weer door het Russische schiereiland Yerso. Uit deze grenzen blijkt reeds dat de tegengestelde belangen in deze zee van Japan Strengheid! De Scheidsrechterscommissie van den K.N.V.B. wijst er op dat de scheidsrechters opzettelijk na trappen of trappen van een tegenstander, alsook het doen van een poging daartoe (welke overtredingen beschouwd moeten worden als een gewelddadige handeling) niet bestraft mogen met het ge ven van een waarschuwing. De betrokken speler dient terstond zonder voorafgaande waarschu wing van het speelveld te worden gezonden. Grondige opruiming. Herinnert U zich even dat merkwaardige goval dat voor eenigen tijd in ons blad stond? Wij meenen het incident in den wedstrijd P.E.C. 5Hoorneveen- sche Boys. waarbij een der spelers van Hoorneveen een mes uit zijn voetbalbroek je te voorschijn haal de. Ter verduidelijking vermeldde dat. bericht verder dat de vereeniging Hoornev. B. bestuurd werd door een familie van vechtersbazen van eerste reputatie. Wij lazen nu met betrekking tot dit voorval in de Sp.kr. dat twee zonen van dat bekende geslacht levenslang en een derde voor 3 jaar is geschorst. Twee telgen uit een ander Hoorneveensch geslacht zijn voor een jaar geschorst. Die arme scheidsrechter, We lezen in de Msb. dat zich in Weenen het vol gende heeft afgespeeld. Een vrouw, die onder een wedstrijd verontwaardigd was geworden over de be slissingen van den scheidsrechter, rende eensklaps het veld op en sloeg den niets vermoedenden man eensklaps met een knuppel tegen den grond. Ver volgens heet de woedende vrouw den scheidsrech ter, totdat anderen waren toegeschoten om het ra zende schepsel van haar slachtoffer af te scheuren. De scheidsrechter moest in een ziekenhuis worden opgenomen i De 20.000 gulden. De Sp.kr. geeft ons op overzichtelijke wijze te kennen, wat de K.N.V.B. met de beschikbaarstelling van f20.000 „crisissteun" bedoelt, n.1. ten eerste: steun te verleenen bij het verbeteren van haar ter rein en kleedlokaal en eventueel onderhoud van tribunes (niet voor aanschaffing van tribunes) ten tweede het verschaffen (hierdoor) van werk aan werklooze voetballers. Leden, die een werkkring hebben mogen in geen geval eenige vergoeding ont vangen. Slechts werklooze leden, die als zoodanig ook moeten ingeschreven zijn, kunnen in aanmer king komen voor een vergoeding van 50 cent per dag. Geen steunuitkeerinq; niet stempelen. Blijkens een schrijven van den Minister van So ciale Zaken mag die 50 cent per dag worden uit gekeerd zonder dat dit bedrag op de steun wordt gekort. Zij zijn bovendien vrijgesteld van stempe len, de aldus te werk gestelde werklooze voetballers. FeijenoordAjax. We vernemen dat voor dezen wedstrijd op 24 Febr. te Rotterdam te spelen, uit het geheele land kaarten zijn aangevraagd. Terecht oi. Deze twee clubs kun- Dezer dagen werd voor 125 jaar terug de groote Poolsche componist, Chopin, geboren. Rusland hard met elkaar in botsing moeten treden Allereerst de strategische belangen. Door deze zee en wel door de nauwe zeestrooken tusschen de ver schillende eilanden der Koerilen en door de straat van Sachalin leidt de weg naar Wladiwostok. Japan is ieder oogenblik in staat met zijn machtige oorlogs vloot dezen weg te versperren en daarmee de Rus sische vloot in het Verre Oosten van haar basis af te snijden. En dan de economische belangen. De zee van Ochotsjk is buitengewoon vischrijk. Walvisch- en robbenvangst brengen heel wat op. Nog niet al te lang geleden was de vischvangst in handen der Ame rikanen en Engelschen, daarna pas kwamen de Russen naar voren en pas in de laatste decennia dongen de Japansche schepen mede. Door een ver drag van het- jaar 1925 hebben de Japanners van Rusland belangrijke voordeelen in dit gebied be haald, maar de loop van het Russisch-Japansche conflict bracht de Russen er toe steeds sterker de concurrentie in zake de exploitatie van de visscherij in deze zee op te nemen. Het verdrag, dat dit jaar teneinde loopt, zal waarschijnlijk niet in dezelfde trant vernieuwd worden, vooral daar in de laatste jaren de conflicten tusschen Japansche en Russi sche visschers steeds talrijker werden. Er zijn zoo wel te Tokio als te Moskou talrijke diplomatieke stappen gedaan; al deze incidenten zijn van ge vaarlijke aard, daar de schuldkwestie in den regel niet opgelost kan worden. Het is zeer waarschijnlijk dat de kwestie van de zee van Ochotsjk opnieuw stof zal leveren voor de vergrooting der spanning. Bij de zoo van Ochotsjk zijn selchts kust-belangen in het spel. De kwestie van de Bering-Zee is daaren tegen van veel grootere internationale beteekenis. Het betreft hier minder de zee dan wel de Bering straat, die dit gedeelte met de Noordelijke IJszee verbindt en die in de zomer goéd bevaarbaar is. De Russische ijsbrekers, die in de laatste jaren er in slaagden langs de Noordkust van Azië te varen, hebben door de ijsvelden yan de Beringstraat een PROGRAMMA K.N.V.B. 17 Februari. Ter gelegenheid van den internationalen wed- - strijd Nederland—Duitschland zijn alle vereenigin- gen vrij. PROGRAMMA N.H.V.B. 17 Februari. Om een ieder iu de gelegenheid te stellen naar het Stadion te gaan of naar de radio te luisteren, zijn geen wedstrijden vastgesteld. Die clubs evenwel die toch een wedstrijd willen spelen, kunnen hun wenschen kenbaar maken. nen een wedstrijd te zien geven, waartegen menige interlandwedstrijd het moet afleggen. Men zal in het Sparta-Stadion spelen. Ingekomen protest. Bij de protestcommissie van den K.N.V.B. is bin nengekomen een protest van de vereen. Texel, n.a.v. het zandstrooien in de rust bij B.K.C.Texel. Het Vliegveld ook weekblad. Het Vliegveld, het bekende 19-jarige maandblad van Strengholt, is nu ook door do oprichting van de Vliegwereld weekblad geworden! Wat concur rentie al niet vermag. De prijs is f 1.50 per 3 maan den geworden. Duitschland's wedergeboorte. De bewustwording van de Duitsche volksgemeen schap, die zich al twee jaar voltrekt heeft ook op sportgebied de noodige resultaten opgeleverd. Het Duitsche voetbalelftal bijv. speelde gedurende de laatste twee jaar 14 wedstrijden, won er 11, speelde er 2 gelijk en verloor er slechts één (in het wereld- tournooi te Rome met 31 van Tsjecho-Slowakije). De doelcijfers zijn 53—20. Waarbij we maar zeggen wilden dat we Zondag a.s. niet van een zacht eitje zullen mogen spreken. Temeer waar men in Duitschland zeer ernstig over de match spreekt en de Duitschers die 20 neder laag te Dusseldorf altijd nog dwars zit. G. Ens naar Frankrijk. Voor de keurturnwedstrijd tusschen Noord Frank rijk en Nederland, die Zondag 17 Febr. gehouden wordt in Rijssel is een ploeg van S turners aange wezen om ons land te vertegenwoordigen. Tot deze acht gymnasten behoort ook de heer G. Ens te Noordscharwoude. Heiden ontevreden. In een onderhoud dat de Tel. met de bekende schaatsenrijder Heiden had, uitte deze zijn ontevre denheid over de gang van zaken in Davos. Hij bracht verschillende klachten te berde over de ver zorging die den rijders ten deel is gevallen. In ver band hienr.jde vertelde hij van een nieuw plan dat hij binnenkort ..zal. trachten te verwezenlijken: de stichting van eeii rijdersclub binnen het kader van den K.N.S.B., die de werkzaamheden van een tech nische xommïssïe, zööaïs die volgëns Heiden reeds lang had moeten bestaan, zal verrichten. Dat hieraan behoefte is staafde Heiden met de bewering dat voor de 01. Spelen in 1936 te Partcn- kirclien, waaraan toch stellig Nederlandsche schaat senrijders zullen deelnemen tot nog toe geen enkele voorbereiding is getroffen. Wereldkampioenschappen. De wereldkampioenschappen worden 22 en 23 Fe bruari te Oslo verreden. De K.N.S.B. heeft nog geen beslissing genomen die er op wijst dat Nederlanders van de partij zullen zijn. Europeesch kampioenschap. Het Europeesch kampioenschap is vorige week veroverd door Wazulek (Finland). De kampioen van vorig jaar, Evensen (Noorwegen) werd tweede met zeer geringen achterstand. Bekeurde wielrenners. Leden en bestuurders van de Zaansche Wielren- vereeniging D.T.S. zijn tot boeten veroordeeld we gens deelnemen aan en organiseeren van een com petitiewedstrijd op het wegtraject Edam—Wijde Wormer. De Tel. meldt dat ook een einde zal worden ge maakt aan wedstrijd-wielrennen in de Haarlemmer meer. kanaal geslagen, waarvan de strategische beteeke nis voor Rusland slechts te vergelijken is met die van het Suez-kanaal voor Engeland. De Beringstraat is het belangrijkste deel van den zeeweg Archangel- Wladiwostok. De vrije doorvaart van de Bering straat is voor Rusland een vitaal belang. Tegelijkertijd raakt de vraag van de vrije vaart in de Bering-Zee direct de Vereenigde Staten. De kust van Alaska en de Aleoeten zijn, evenals de St. Lawrence-eilanden voor de Beringstraat, in Ame- rikaansch bezit. De verovering van de Bering-Zee door Japan zou een heftige oppositie van Ameri- kaansche zijde verwekken. Want de Beringstraat is op de smalste plaats slechts 56 mijlen breed en de Aleoeten vormen een natuurlijke brug naar Azië. De moderne scheeps- en vliegtuigtechniek staan geen onoverwinnelijke moeilijkheden in den weg, deze brug te gebruiken. Ook hier staan economische belangen op den voor grond. Hier zijn echter drie concurrenten. Ook de Bering-Zee bevat veel visch en hoewel deze nog Noord el ijijker ligt, dan de zee van Ochotsjk is het werk er makkelijker. Door de groote diepte is hij in den zomer bijna ijsvrij en goed bevaarbaar. Walvis- schen, zeeleeuwen en robben zijn er te vinden als ook kostbare ijsberen. De jachtbuit is groot en waar devol. Tot nu toe is de eerste plaats der Amerikaansche visschers en jagers in de Bering-Zee onbetwist. De Aleoeten vormen een gunstige basis. Maar voortdu rend talrijker komen de Japansche troepen opda gen. Ook hier worden de oneenigheden steeds groo- ter. De nerveuziteit wordt heviger. Rusland en de Vereenigde Staten maken nagenoeg steeds samen front tegen Japan. Dit Suez-kanaal van het Noorden, vormt een der gevaarlijkste oorzaken voor een Russisch-Japansch conflict. Ook hier, evenals bij de Philippijnen, komt de tegenstelling tusschen Japan en de Vereenigde Staten duidelijk uit.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5