Lagere Salarissen Doodstraf geêischt tegen De Engelsche en Fransche regee ringen door binnenlandsche gevaren bedreigd KIJKEiïisKOjpPEnLijCLOECK BEiTliiLS Buitenland ENKHUIZEN MOET BEZUINIGEN. EEN SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Liberalen en Prov. Staten. Gasverstikking te Scheveningen. in Noord=Holland. Melkproducten naar Engeland. Dinsdag 12 Februari 1935. Postrekening No. 23330 SCHAKER 78ste Jaargang. No. 9657 COURANT. Int Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent tbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimtf berekend. Spanning tusschen Italië en Abessynië Niemand is groot in de oogen van zijn kamer dienaar. Hoe goed zijn deze gevleugelde woorden van toe passing op de Fransche en Engelsche regeeringen! Terwijl een groot deel der wereld hen dankbaar is voor hun grootsche poging om de problemen de zer tijden op te lossen en althans de rivalen Frankrijk en Duitschland tot elkaar te brengen, gaat men in het binnenland ongestoord verder deze. op internatio naai gebied zoo vruchtbare, regeeringen te bestrij den en zoo mogelijk ten val te brengen. In Engeland komt steeds sterker naar voren, dat het prestige van de regeering-MacDonald een ern stige knoei heeft gekregen. Er heerscht zoowel onder de arbeiders als onder vele werkgevers ernstige ontstemming over de ge voerde binnenlandsche politiek, vooral over de steun regeling, die uitermate hard is, terwijl daarnaast de Indische politiek van deze nationale regeering aan tallooze extremistische conservatieven een doorn in het oog is. Meer en meer voltrekt zich onder leiding van den grooten ex-liberaal Churchill de scheuring in de machtige conservatieve partij en het wordt voor Baldwin steeds moeilijker om de touwtjes bij elkaar te houden. Want deze echt Engelsche staatsman heeft zware zorgen. Hij is', laten wij het maar eerlijk zeggen, op gescheept met een zoo zwak en weinig doortastend staatsman als Ramsay MacDonald, die meer en meer geisoleerd komt te staan en weinig aanhang meer heeft. Baldwin denkt er niet aan de met den nationalen arbeidsleider getroffen overeenkomst te breken, maar het moet hem toch wel zwaar te moede zijn als hij de eenhandige en dikwijls ook nog eigen wijze houding gadeslaat van zijn Minister-President, die zich steeds meer van zijn kiezers vervreemdt en daardoor de positie, ook van de conservatieven steeds moeilijker maakt. De verkiezing te Wavertree, waarbij de conser vatieve jonge zoon van Churchill gesteld was tegen over den officieelen conservat. candidaat en waar zoo duidelijk de breuk in de partij der Tories tot uiting kwam, zal Baldwin ongetwijfeld hebben ge leerd, dat hij het roer moet omgooien en het. lijkt ons waarschijnlijk dat eerdaags tot reorganisatie van het Kabinet zal worden overgegaan. Wie plaats zal moeten maken, is nog niet duidelijk evenmin wie als sterke bindende factor in de re geering zal worden opgenomen, maar zeker is wel, dat spoedig een reconstructie zal moeten volgen, wil men erger voorkomen. Zou Lloyd George nog een kansje krijgen? Ook de Fransche regeering onder Flandin heeft groote moeilijkheden. De herdenking van de bloedige opstand van een jaar geleden heeft de gemoederen weer danig opge zweept en heeft er toe geleid, dat de verbonden link- sche groepen een offensief tegen de regeering heb ben ingezet, die haar wel eens noodlottig kan wor den. Flandin is er zelf de schuld aan, dat het zoo loopt. Hij is veel te lankmoedig tegenover zijn bestrijders, die daardoor weer moed krijgen en onder leiding .van Leon Blum verzamelen blazen. Als Flandin zijn tanden maar eens liet zien, zou ongetwijfeld de schetterende oppositie wel weer be daren, want zij weten heel goed, dat zij den steun van het grootste deel van het volk missen, maar Flandin is helaas een man, die getoond heeft steeds den weg van den minsten weerstand te volgen en die met groot flair tusschen de partijen door weet te schuiven, maar daardoor toch steeds meer in de knel komt. Dergelijke naturen gaan moeilijk tot straffe daden over en wij hebben dan ook groote vrees dat het ka binet in de komende weken nog voor tal van moei lijkheden zal komen te staan. Het is te hopen, dat de radicalen het ministerie zullen blijven steunen, want het zou zonde zijn, dat het mooie werk, dat deze Fransche regeering naar buiten heeft gedaan, zou worden geschaad door de actie van Blum c.s. Zooals men weet is het weer tot een botsing geko men tusschen Italiaansche en Abessynische troepen en het schijnt thans dat Italië er een eind aan wil maken. Twee divisies tot een sterkte van ongeveer 25000 man staan klaar, om naar Ervthrea en Somaliland te vertrekken, teneinde de daar staande troepen te versterken en men neemt algemeen aan, dat Rome geen verdere aanvallen meer zal dulden, zoodat, een verscherping van de verhouding tusschen de beide landen niet is uitgesloten. Het is niet waarschijnlijk, dat de Keizer van Abes synië bewust, op een conflict met Rome aanstuurt, maar dergelijke zwarte vorsten hebben hun onder danen meestal zeer slecht onder den duim en het is dan ook niet onwaarschijnlijk dat de zeer oor logszuchtige stammen die juist in de huurt van Ocal-Oeal huizen een conflict zullen forceeren dat èn Italië èn Abessynië bijzonder ongelegen komt. Men moet niet vergeten, dat. een Italiaansche op- marsch met. zeer groote kosten en moeilijkheden zou gepaard gaan. temeer daar over een maand het regenseizoen begint, waardoor militaire operaties van eenigen omvang uitgesloten zijn, terwijl Rome in dezen streken weinig heeft te winnen, daar hef. al spoedig stuit op de invloedsfeer van Engeland, dat groote belangen in Abessynië heeft, vooral in het brongebied van den Blauwen Nijl, dat. van groot be lang is voor de watervoorziening van Soedan. Wij kunnen dan ook nog niet gelooven aan een oorlog en gelooven er niet ver vanaf te zijn, als wij de samentrekking van troepen, mogelijk nog ge volgd door een ultimatum, meer zien. als een bang makerij dan als ernst. De bewaarschool in de knel. - Opheffing en intrekking van subsidie. Ged. Staten van Noordholland hebben de begroo ting der gemeente Enkhuizen voor 1935 teruggezon den met de mededeeling, dat niet accoord kan wor den gegaan met de raming der gemeentefondsbelas ting. Bij de behandeling der begrooting had de raad tegen de meening van B. en W. de raming van de zen post verhoogd. Slechts stemden tegen de wet houders en de heer Elders (R.K.) De bedoeling was, hierdoor de begrooting sluitend te maken en tevens het bewaarschoolonderwijs te handhaven. Naar de „Msb." verneemt, hebben B. en W, thans besloten, aan den raad opnieuw het voorstel te doen, het openbaar bewaarschoolonderwijs op te heffen en de subsidieering der bijzondere bewaarscholen stop te zetten. Zij brengen in hun oorspronkelijk voorstel slechts deze wijziging, dat in plaats van 1 Januari thans 1 April 1935 als datum van inwerkingtreding wordt voorgesteld. Door geweerschoten tot stilstand ge- bracht. De inzittenden ontkomen. Bij de ambtenaren te Goirle bestond een sterk vermoeden, dat een kwantum margarine per auto van Goirle naar Tilburg zou worden vervoerd. Daarom waren door den inspecteur Zondag alle we gen door ambtenaren afgezet teneinde de auto in handen te krijgen, meldt de N. Tilb. Crt. Zondagavond omstreeks half tien bevonden zich ambtenaren van Alphen op den Rielschen weg onder Tilburg. Juist waren dezen vertrokken toen een groote 6 persoons auto van Goirle over den Nieuwen Rielschen weg reed. De chauffur had er niet op ge rekend, dat die wacht nog werd afgelost. Juist was de wagen den weg Riel—Tilburg opge draaid, toen een ambtenaar de douanevlag zwaaide. De chauffeur luisterde niet naar deze sommatie en reed door. Enkele meters verder stond een ambte naar met een karabijn, die een paar waarschuwings schoten loste. Ook hieraan stoorde de chauffeur zich niet. Toen knalden vijftien schoten achtereen, die raak waren en twee banden gaven den geest en de wagen begon op den besneeuwden weg te slippen. De twee inzittenden, die zagen dat aan ontkomen niet te denken viel, sprongen uit den nog rijdenden wagen en lieten deze aan zijn lot over. De auto maakte een halve zwenking en schoot nog juist langs een boerderij en sloeg toen over den kop. Bij onderzoek bleek, dat in den wagen 120 K.G. margarine was geborgen. De wagen en de boter werden voor 't rijk in be slag genomen. De inzittenden, die tot nu toe onbekend zijn, waren ontkomen. Alle lijsten in N.-Holland verbonden. In de Zaterdag gehouden vergadering der. gecom bineerde centrale kiesvereenigingen van de Lib. Staatspartij de Vrijheidsbond zijn de candidatenlijs ten vastgesteld voor de verkiezingen voor de Prov. Staten van Noord-Holland. Besloten is, alle lijsten te verbinden. Op de lijst van den kieskring Den Helder staan de volgende namen: 1. G. J. Lovink; 2. W. F. G. L. Driessen; 3. C. Wagenaar Kzn.; 4. mr. D Breebaart; 5. P. Blaau- boer Gzn.; 6. C. M. Kolffvan Heur; 7. dr. L. Bos wijk; 8. G. J. van Leersum; 9. P. Visser Azn.; 10. J. Swaag; 11. Joh. de Veer; 12. P. Stapel Czn. Een 75-jarige man dood gevonden. Gistermorgen is in een der hofjeshuizen aan de Nieuwe Laantjes te Scheveningen, een geval van gas verstikking geconstateerd. In het bedoelde huisje woonde het echtpaar v. d. Z. De menschen hadden zich gisteravond ter ruste be geven en de gaskraan uitgedraaid. Vermoedelijk heb ben zij dit echter niet goed gedaan, zoodat de vlam is uitgeploft en de kraan half geopend is gebleven. De beide oudjes, die in een bedstede sliepen, zijn daardoor bedwelmd en hebben het bewustzijn verlo ren. Gistermorgen, toen er niet open werd gedaan, waarschuwden de buren de politie. Eenige agenten verschaften zich toegang tot de woning door een raam aan de voorzijde open te schuiven. Het bleek, dat de 75-jarige man reeds overleden was. De vrouw was nog in leven; zij is door den geneeskundigen dienst naar het Roode Kruis-ziekenhuis gebracht. Nieuwe regeling vastgesteld volgens de aan wijzing van den minister. - Invoering per 1 Maart a.s. Besparing van een kwart millioen. Maandagmorgen half elf kwamen de Provinciale Staten van Noord-Holland opnieuw te Haarlem bij een, ter bespreking van de bekende salariskwestie. De Minister wenschte nl. verdere verlaging der sala rissen van het provinciaal personeel, teneinde de ze meer in overeenstemming te brengen met die van het Rijk en Zuid-Holland. Daar deze herziening niet vlug genoeg ging naar het oordeel van den Minister van Binnenlandsche Zaken, werd bij koninklijke be slissing medegedeeld, dat de Staten vóór 12 Fe bruari de gewenschte veranderingen moesten aan brengen. Nadat verscheidene sprekers het woord hadden gevoerd, waarbij de heer Polak vooral er op wees, dat de staten een groot recht gaan verliezen, nl. het recht om te beslissen over een zaak, de huishouding der provincie betreffende, werd door den Gedepu teerde Slingenberg het standpunt van Ged. Staten verdedigd. Spr. vond de Staten niet de plaats om critiek uit te oefenen op het regeeringsbeleid. Daarvoor zijn andere colleges. Ged. Staten zullen rekening houden met de ge maakte opmerkingen. Uit deferentie voor de Staten deelde spr. mee, dat de minister nog enkele wijzi gingen in de voorgestelde regeling zal aanbrengen. De Staten zijn bijeengeroepen uit beleefdheidsover wegingen. Het zou niet beleefd zijn, indien de leden de wijzigingen uit de couranten moesten vernemen. Toen aan Ged. Staten gevraagd is, of zij bereid wa ren mede te werken aan het in overeenstemming brengen der loonen met die van het rijk en Zuid Holland hebben Ged. Staten bevestigend geantwoord,, omdat zij een conflict wilden vermijden. De minister stond zeer sterk in zijn eisch, dat de „gelijkschake ling" zou moeten geschieden. Een vreedzame afwikkeling van de zaak leek Ged, Staten ook meer in het belang der provinciale amb tenaren, die meer gebaat zouden zijn bij een rege ling, waaromtrent overleg was gepleegd dan bij een met allicht minder kennis van zaken door den mi nister opgelegde regeling. Ged. Staten hebben van begin af aan gevraagd om een ruimere termijn en het niet-verleenen van te rugwerkende kracht aan de regeling. Spr. gaf toe, dat men op 31 December den minister had moeten berichten, dat men met het ontwerp nog niet gereed was. Ged. Staten zijn zich bewust, bestuurscollege te zijn van een autonome provincie. De saiarissen der provinciale ambtenaren zijn, ook na de voorgestelde verlagingen, goed. Ged. Staten kunnen daarvoor de verantwoordelijkheid dragen. Zouden echter verdere verlagingen worden opgelegd, dan zou de grens der verantwoordelijkheid van Ged. Staten bereikt kun nen worden. Dat is thans nog niet het geval. De voorgestelde regeling beteekent een verminder de uitgaaf van ongeveer f 250.000 a f 300.000. Spr. had den indruk dat de minister niet zou vasthou den aan den eisch tot invoering van standplaatsaf trek. Tevens neemt de minister genoegen met de invoering van de nieuwe regeling op 1 Maart a.s. zoodat zij geen terugwerkende kracht zal hebben. Regeling wordt 1 Maart ingevoerd. Nader wordt vernomen, dat Ged. Staten de sala risregeling voor het prov. personeel hebben vastge steld, zooals de regeering het wenschte. Heden zullen Ged. Staten van hun besluit aan den minister bericht zenden. De regeling wordt met 1 Maart van kracht. KIJKT BETER DOOR EEN BRIL VAN ROTGANS U HEEFT MEER KEUS BIJ ROTGANS U IS GOEDKOPER UIT BIJ ROTGANS De deelneemsters aan de wereldkampioenschappen kunst-schaatsenrijden voor dames Weenen. Vierde van links Sonja Henie, die ook na weer wereldkampioene werd. Op Fok- en Vermeer- deringsbedrijven waar géén kunstverlichting mag worden toegepast kan Bertels' Kunstkorrel in géén geval gemist worden. Bertels' Kunstkorrel voorkomt het ontijdig in den rui vallen van Uw jonge hennen en be vordert den winterleg. Bestelt bij Uw plaatselijken handelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Invoerverbod van gecondenseerde vollo melk en room in blik? In het Engelsche Lagerhuis is gisteren de melk- voorziening weer eens ter sprake gekomen. De commissie voor de melkvoorziening heeft een rapport uitgebracht, waarin wordt geconstateerd, dat de binnenlandsche productie van gecondenseerde volle melk en room in blik zoodanig is gestegen, dat zij de Engelsche industrie in staat stelt in alle be hoeften van de Engelsche markt te voorzien. Hierin vond een lid van het Lagerhuis aanleiding om te vragen of de invoer van deze producten uit het buitenland nu zal worden verboden. Staatssecretaris Elliott antwoordde daarop, dat de vraag of er verdere maatregelen moeten worden ge troffen ten aanzien van beide producten op het oogen- blik wordt overwogen. Het O. M. acht verdachte schuldig aan de ont voering en den dood van het kind. Verdediger vraagt vrijspraak. De zitting van gister in het proces-Haupt- mann is aangevangen met de aanklacht van den officier, Hauck, die aanving met den ju ryleden dank uit te spreken voor de belang stelling, waarmee zij zes weken lang de ge tuigenverklaringen, die in totaal ruim ander half millioen woorden omvat hadden, hebben aangehoord. In aansluiting daarop gaf hij een diep gaand overzicht over de getuigenverklaringen en zeide, dat overtuigend bewezen was, dat Hauptmann schuldig was aan moord, wes halve hij tegen den verdachte de doodstraf eischte. In aansluiting op de aanklacht, kreeg de verdedi ger van Hauptmann, Reilly, het woord, die begon met: „Oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld wor- det, Hauptmann is onschuldig!" Ondanks de maat schappelijke positie der betrokkenen, kan het geval slechts volgens het bewijsmateriaal beoordeeld wor den. Niemand kon in het huis van Lindbergh ko men, zonder hulp van personen, die tot de huishou ding behoorden. En derhalve is het voor hem duide lijk, dat Betty Gow en de overleden bediende Wha^ teley, mede-schuldig zijn aan de ontvoering. De per soon, die het kind van Lindbergh ontvoerd heeft, is goed bekend geweest met het kind, daar het anders zou hebben geschreeuwd. Ook de hond heeft niet ge blaft. De ladder, die gebruikt zou zijn voor de ont voering is daarbij in het geheel niet te pas gebracht, aangezien men anders wel sporen onder het venster zou hebben gevonden. Het kind is de trap afgedra gen. Na een pleidooi van ruim 4 uur verzocht hij de ju ry Hauptmann in vrijheid te stellen. Hauptmann bleef onbewogen tijdens het requisi toir van Hauck, terwijl hij zachtjes, snikte toen Reilly sprak. Hauck was zenuwachtig. Hij besloot zijn requisi toir met te verklaren, dat hij de leden van de jury beschouwt als „Godvreezende,fatsoenlijke menschen" en dat hij van hen verwachtte, dat zij evenzeer als de aanklager hun plicht zouden doen. Toen Reily op zijn beurt een beroep deed op do juryleden, die hij bezwoer niet te willen oordeelen om niet geoordeeld te worden, brak Hauptmann in snikken uit. Reilly verweet in zijn pleidooi den chef der poli tie Schwarzkopf 't mysterie Lindbergh niet voldoen de te hebben opgehelderd. De politie heeft foto's en bewijsstukken laten maken om de zwakke aanwij zingen krachtiger te doen lijken. Hij beschouwt het bewezen, dat Hauptmann den avond, dat het losgeld werd uitbetaald, thuis is ge weest. Voorts beschuldigde Reilly de politie van New York er van het adres en het telefoonnummer van Condon zelf op de plank bij Hauptmann te hebben geschreven. Dit optreden noemde hij het „gemeenste", dat hij sedert jaren van de politie heeft gezien. Aan het einde van zijp rede dankte Reily den voorzitter der jury voor zijn onpartijdige leiding, sprak zijn deelneming uit met Lindbergh en wekte den juryleden op den beschuldigde vrij te spreken. De zitting werd vervolgens verdaagd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1