Uit Bergen. Langendijker Groenten=centrale. Oudheidkundige vondst Verboden autobusdiensten. Nieuwe order voor scheepsbouw. De jongste dwaasheid. De interacademiale wintersportwedstrijden te St. Moritz brachten vele bekende figuren uit de internationale wintersportkringen aan den start. De deelnemers en deelneemsters in de nabijheid van Cerviglia. BRAVO MASKERSPELERSI De Bergensche Dilettanten Tooneel vereeniging „De Maskerspelers" heeft op den te Nieuwe Niedorp ge houden tooneelwedstrijd, den 2en prijs gewonnen met 98.68 punten, met Tzingani, romantisch tooneelspel, van jhr. van Riemsdijk. Het totaal aantal punten be droeg 110.77. De eerste prijs voor de beste tooneelspeelster viel 'ten deel viel aan mvr. BeeldmanRensink met 81%, punt. Het maximum was 90 punten. Deze prijs be stond uit een gouden draagmedaillé. BILJARTWEDSTRIJD BERGEN—SCHOORL. Schoorl wint verdiend met 85 caramboles. Hoogste serie 73 voor den heer Min uit Bergen. Zondagmiddag werd de biljartwedstrijd tusschen Bergen en Schoorl voortgezet. Zooals we reeds meldden, werd de eerste helft van den wedstrijd den vorigen Zondag in de Rustende Ja ger gespeeld en voor de tweede helft hadden de Ber- genaren zich naar Schoorl begeven, om in café De Roode Leeuw den strijd voort te zetten en te beëin digen. Wij hebben de gelegenheid aangegrepen om gedu rende een uurtje de verrichtingen op het groene la ken gade te slaan en ook ditmaal troffen we het niet erg. Wel zagen we een fraaie partij van den heer Witteveen (Schoorl) maar daarentegen was de heer De Boer (Bergen) die mooi begon met een serie van vijftien, er daarna hopeloos uit. De sneeuwjacht noopte ons helaas vroegtijdig huis waarts te gaan. Over het verloop van dezen jaarlijkschen wedstrijd kunnen we het volgende mededeelen: Uit beide gemeenten nam een zestal spelers aan den wedstrijd deel. De match had als van oudsher een vlot en aangenaam verloop, zoowel onder de spe lers als onder de toeschouwers hcerschte een geest van vriendschap en opgewektheid. Schoorl, die sinds geruimen tijd er niet in kon slagen het zestal van Bergen te kloppen, deed het dit jaar beter en won zeer verdiend met 85 caram boles; een uitslag, welke ongetwijfeld getuigt, dat er spanning heeft geheerscht. Met een van gemoedelijkheid en amicaliteit getui gend speechje deelde de heer C. Meijer Snr. de prij zen uit. Wij noteerden de volgende resultaten: Hoofdprijs Schoorl, gewonnen met 64 caramboles. Hoogste serie 73,de heer M. Min (Bergen). Meest aantal gewonnen partijen, de heer M. Min (6). Deze prijs kwam voor hem te vervallen, daar genoemde heer reeds een prijs behaalde en werd toe gekend aan den heer P. den Das, (Schoorl). De hee- ren Den Das. De Boer (Bergen) en Swaan (Bergen) hadden namelijk ieder 5 gewonnen partijen, doch eerstgenoemde behaalde van deze drie heeren het hoogste gemiddelde en kreeg dus den prijs. Ie prijs, voor het meest vooruitgegaan in het ge middelde de heer A. Witteveen (Schoorl). Deze prijs was beschikbaar gesteld door den heer Korver. 2e prijs, idem, de heer De Boer (Bergen) en 3e prijs, Idem, de heer Timmerman (Schoorl). Prijs voor het meeste aantal poedels m een partij (beschikbaar gesteld door den heer Korver) de heer C. M. Snr. (Borgen). GALLANTSOOG Door den Opzichteh belast met 't toezicht op de werkverschaffing, den heer B. de Wit, alhier, is bij het omspitten van het dorpsplein op 1^ M. een oud steenen kruikje of vaas je gevonden. De hals is er afgebroken. Op 't onderste deel, de buik, staat in oud-Hol- landsche letters een spreuk. Het glazuur is op verschillende plaatsen gebarsten. Het vaasje is op het Gemeentehuis gebracht. Ge tracht zal worden een en ander hieromtrent na te vorschen, en de letters en beteekenis te ontcijferen. Verloting. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is toestemming verleend aan het Comité tot ontwik keling en ontspanning van jeugdige werkloozen voor het houden van een verloting ten bate van zijn kas. OUDE NIEDORP T VELD. Bij het op 8 Februari j.1. gehouden examen van 'den knipcursus, gegeven door de Eerw. Zusters, slaagden de volgende dames: Uit 't Veld: Emma Leegwater, Alida Dekker, Vera Klaver, Lucia Urscm. Van Zijdewind: Truus Wijn- leer en van het Waarland Jansje Groen en Clasina Kuys. ZIJDEWIND. Onderling veefonds. Vrijdag 8 dezer werd de jaarvergadering van het Onderling Veefonds gehouden ten lokale van den heer J. P. Pepping aan de Weel. Aanwezig waren 25 verzekerden. Wegens afwezigheid van d<w directeur werd de vergadering geleid door het bestuurslid J. Wit Jr. Na opening werden de notulen gelezen en goedge keurd. Door den boekhouder, den heer F. Jong werd een jaarverslag uitgebracht. De rekening, welke was onderzocht door een com missie bestaande uit de heeren P. Ligthart Jz., N. H. Post en S. Hoek, werd bij monde van den heer S. Hoek voor goedgekeurd geaccepteerd op de vol gende bedragen. Ontvangsten f 2366.31, uitgaven f 2116.84, batig slot alzoo f 249.47. De aftredende bestuursleden de heeren C. Spil te Zuidermeer en A. Bruin Dz. werden beiden met 23 stemmen herkozen. De taxateur de heer P. Wijnker bracht verslag uit van den stand van zaken der veestapel tijdens de laatst gehouden taxatie. Bij de daarop volgende gra tis verloting van boter en kaas werd de eerste prijs gewonnen door den heer N. J. Ligthart en de 3 vol genden door de heeren P. Bakker Dz., C. Blank en S. Hoek. Na rondvraag volgde sluiting. W I E R1N GE N Het nieuwe dorp. Officieus is vernomen, dat van het nieuwe dorp Wieringerwerf, hetwelk gelijk bekend is pl.m. 300 M. ten Noorden van de Terp zal verrijzen, ongeveer de helft der woningen op het grondgebied der gemeen te Wieringen zal komen te staan. Registratie visschersvaartuigen. Het gemeentebestuur heeft besloten geen gehoor te geven aan het door de Ver. van Zuiderzeege- meenten tot haar gericht verzoek om de totstandko ming te bevorderen van een nieuwe strafverordening waarbij dan voor schepen, die het IJsselmeer bevis- schen, het voeren van een nummer en letter ver plichtend wordt gesteld. Het gemeentebestuur is van oordeel, dat aan een zoodanige verordening alhier geen behoefte bestaat, omdat hier dergelijke schepen alle van een derge lijke aanduiding zijn voorzien. DEN OEVER. De heer N. Heijblok, in administratieven dienst der M.U.Z. werkzaam, is met ingang van 14 dezer benoemd bij den dienst der Omzetbelasting, ressor- teerendc onder den Inspecteur der Directe belastin gen, Invoerrechten en Accijnzen te Den Helder. Ongevallen door gladheid. Door de gladheid van den weg hebben op den af sluitdijk en omgeving enkele auto-ongevallen plaats gehad, welke behoudens materieele schade allen zonder persoonlijk letsel zijn afgeloopen. Zondagavond vloog een auto te Zurich uit het rechte spoor tegen een houten schuur aan, om vervolgens over de kop te slaan en met de wielen omhoog te blijven, liggen. Door stuksnijden van de zeildoekbe- kleedirig konden de inzittenden zich bevrijden. In den nacht van Zondag op Maandag zijn een twee tal personenauto's, resp. nabij KM. paal 13 en 16 op den afsluitdijk in den greppel terechtgekomen en omgeslagen. Ook hier liepen beiden ongevallen zonder nadeelige gevolgen voor de inzittenden af. Uitvoering muzickvereen. „Apollo." Zondagavond - gaf bovengenoemde vereeniging haar tweede uitvoering van dit seizoen voor de gehuwde kunstlievende leden, in de concertzaal van den heer J. Lont. Om ongeveer 8 uur opent de voorz. van Apollo, de heer C. Koorn Vz. dezen feestavond met een toepas selijk woord. In de vrij goed bezette zaal merkten we o.a. op burgemeester Kolff en zijn echtgenoote. Terstond na de opening werd begonnen met het muzikale gedeelte dat bestond uit een vijftal mu zieknummers. Deze nummers werden op een uitste kende wijze ten gehoore gebracht. Vooral het derde nummer „Themis", een polka voor piston, gecompo neerd door den directeur, den heer J. V. Glabbeek te Den Helder, werd met begeleiding van het orkest op een sublieme wijze door den eersten pistonist, den heer Jac. Bakker Cz., voorgedragen. Een dankbaar applaus was des heeren Bakker's beloon ing. Het Onder auspiciën van de Wagner-vereenlging wordt Donderdag in den Stadsschouwburg te Amsterdam een opvoe ring in groote bezetting gegeven van de opera „Pelléas en Mélisande", waaraan behalve het orkest van het Concert gebouw te Amsterdam vele bekende Fransche zangers en zangeressen meewerken. Pierre Mon teux tijdens de repeti tie. Links achter hem de Fransche zanger Fe- lix Vieuille, die de rol van Arkel zal vervullen doet ons genoegen te kunnen constateeren dat Apol lo over zulke uitstekende krachten beschikt. Hierna volgde de opvoering van een klucht in 3 bedrijven „De verjongde Professor". Dit geestige too- neelstulc met zijn komische verwikkelingen viel bij zonder in den smaak van het publiek, getuige het daverend applaus. De hoofd- en bijrollen bleken in goede handen te zijn en werden door de diverse da mes en heeren op een goede wijze vertolkt. Een ge zellig bal besloot deze goed geslaagde uitvoering. Ongeval. Zaterdagmiddag was men aan de haven te Den Oever bezig met lossen van vaten bier uit het beurt schip van gebr. Kaan. Ongelukkigerwijs rolde een vat van de loskade terug en viel in het schip en kwam terecht op den knecht den heer D. N. De heer N. bekwam ernstige wonden aan het gelaat. Dr. de Groot die de eerste hulp vérleende, vervoerde het slachtoffer naar zijn woning. WIE RING ER WAAR" Zondagavond gaf de Arb.-zangvereeniging „W.A.Z." een gecombineerde uitvoering met de arb.-kinder- zangklasse in de zaal van den heer P. Schenk. Om acht uur opende de heer Goosem de uitvoe ring. Hij sprak er zijn leedwezen over uit, dat de zaal maar zeer matig bezet was, maar het slechte weer zou daar de oorzaak wel van zijn. Hierna zong W.A.Z. een drietal liederen, welke zeer goed werden gezongen. Daarna was de beurt aan de kinderzangklasee, welke eenige liederen zong Daarna volgde de operette „Repelsteeltje", die door de kinderen uitstekend werd uitgevoerd. Zang, too- neelaankleeding, alles was in de uiterste puntjes verzorgd. Na afloop hiervan had de heer Kos een mooie plant in ontvangst te nemen namens de kin derzangklasse. Op verzoek zongen de kinderen nog „De jonge Garde", waar een daverend applaus op volgde. Daarna was de beurt weer aan W.A.Z., die nog een viertal liederen ten beste gaf. Hierna had de heer Kos een tafeltje met bijbe- hoorend kleedje in ontvangst te nemen, hetwelk door den voorzitter met een gepast woord werd overhandigd namens W.A.Z. De heer Kos dankte de Zangvereen. voor de prach tige cadeaux en hoopte nog lang werkzaam te kun nen zijn in dienst der arb.-zang. Hierna sluiting en een gezellig bal tot slot. SCHOORL GROET—CAMPERDUIN. Zondagmiddag werd de vorig jaar aangelegde „Groeter IJsbaan" voor de leden geopend. De halve ijsbaan van de groote vlakte mocht bereden worden en een flinke schare echte schaatsenliefhebbers- (sters) hebben kunnen genieten van de mooie ijs- sport op de spiegelgladde baan. Er stond wel wat te veel wind, doch in drommen, van heinde en ver kwa men de rijders-(sters) zich aanmelden, en hebben velen naar hartelust van degeboden gelegenheid ge bruik gemaakt. Al was het ijs er dan nog maar een paar dagen, het bleek toch sterk genoeg om te rijden en het was een goede gedachte van het bestuur om de ijsbaan gedeeltelijk open te stellen. ZIJ RE POLITIE. Gevonden: een slinger van een auto, een rijwielbelastingplaatje. Vergadering van het bestuur der Langendijker Groenten-Centrale op Maandag 11 Februari 1935, des namiddags half 3, onder leiding van Burgemeester P. Slot. Over December is geveild voor een bedrag van f35801.73. Over Januari voor een bedrag van f74740.42. Van de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale kwam be richt, dat uit het controle-rapport blijkt op doorge draaide producten, verschillende partijen belangrijk minder gewicht hebben als op het bordje staat aange geven. In verband met de stcunverstrekking werd verzocht hierop goed toe te zien en bij niet voldoening aan het gewicht, over te gaan tot tuchtrechterlijke vervolging. Verschillende verzoeken van de Tuinbouw te Zuid- scharwoude, de West, Koedijk en Grocntcncultuur te Broek op Langendijk, waarin vervat een noodkreet om daadwerkelijken steun, zijn naar het centraal- bureau doorgezonden. Voorstellen L.G.C. Voor de agenda der Langendijker Groenten-Cen trale waren diverse voorstellen ingekomen, o.m. om uitbetaling van steun aan de vrachtvaarders gelijk te doen plaats vinden met de uitbetaling aan de tuin ders; om de roode koolbouw terug te trekken uit de polders, daar in het ambacht voldoende geteeld „Wij vormen een gezelschap." Onder leiding van de inspectie van het verkeer heeft de Groningsche motorpolitie gisteren op den Frieschen straatweg even buiten de stad een auto bus in beslag genomen, die op weg wras naar Am sterdam, via den afsluitdijk en op den Verlengden Heerenweg twee autocars, die Utrecht als bestem ming hadden. De inbeslagneming, die geschiedde wegens overtre ding van de wet op de openbare middelen van ver voer, noodzaakte de passagiers om uit te stappen en te voet naar de stad terug te keeren. Zij reisden op een kaart, die aangaf, dat alle inzittenden tot een gezelschap behoorden, dat voor deze reis de bus had afgehuurd. Een ambtenaar van het Rijkstoezicht op de spoor wegen was bij de inbeslagneming tegenwoordig. Opdracht aan de Rotterdamsche Droog dok-Mij. Door de Nederlandsche Koloniale Tankvaart Maat schappij te 's-Gravenhage, is met de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij gecontracteerd voor den bouw van een dubbelschroef stoomtankschip met een draagvermogen van 6000 ton, aldus de „Msb." Het schip zal een lengte hebben van 360 voet, en een breedte van ongeveer 64 voet. De nieuwe tankboot zal gebruikt worden voor het transport van producten van de Nederlandsche Koloniale Petroleum Maatschappij. Gelijk men weet, heeft de Rotterdamsche Droog dok Mij. verleden week ook opdracht gekregen voor den bouw van een der zes tankschepen, welke de Bataafsche Petroleum Maatschappij hier te lande laat bouwen. „De ridders van den wijnproever." Reuter meldt uit Beaune (Bourgondie). Er heeft zich hier een geheime vereeniging gevormd, waarvan de leden zich de „Ridders van den wijn proever" noemen en in hun schild de afbeelding voe ren van een wijnproever d.i. het glazen buisje, waar mede vaklui keuren. De „beschernV-heiligen van deze nieuwe vereeni ging zijn Noach, de eerste wijnbouwer en Bacchus, de wijngod. De „Ridders", die er speciale gewaden, wachtwoor den en geheime teekens op na houden, vergaderen uitsluitend in wijnkelders. Aan hun hoofd staat een grootmeester. Het drinken van water is voor de leden strafbaar gesteld. Waterdrinkers kunnen niet tot de vereeni ging worden toegelaten. Er zijn drie rangen, die de toekomstige ridders moeten doorloopen, alvorens als zoodanig te worden toegelaten. Elk dezer rangen brengt een speciale taak mede, die bestaat in het eten van zeldzame gerechten en het drinken van bij zondere wijnen. kan worden, zulks in verband met de teeltbeperking. Voorzitter is van gedachte, dat de meeningen ten dien opzichte ver uiteen zullen loopen, daar toch ge noeg tuinders zijn, wir land niet geschikt is voor roode koolbouw. Tevens zijn de teeltvergunningen persoonlijk geworden en zal het bovendien moeilijk zijn hierin verandering te brengen. Daarnaast werd door den secretaris opgemerkt, dat wil men het monopolie houden van het product roode kool, er dan toch ten allen tijde een zeker kwantum aanwezig zal moeten zijn naar evenredig- hed er andere producten en dat zal met de teelt uit het ambacht alleen moeilijk gaan. Die regeling zou dan ook funest werken. „Groentencultuur", Br. op L., wil het Vi van het minimumprijzenfonds niet meer heffen, daar het nog geen bestemming heelt. Voorzitter is het voorstel onsympathiek, en zou het verstandiger vinden ook met het oog op de toekomst hieraan niet mee te werken. Meerdere stemmen spraken in denzelfden geest zich uit. Het prae-advies zal dan ook afwijzend lui den. Besloten werd, er bij de regeering op aan te drin gen een keuringsdienst in het leven te roepen voor kunstmest voor kleine partijen. Afwijzend zal worden geadviseerd: de gewone wit te kool bij aanvoer ter veiling niet. meer door te snijden. De heer Kramer, Zuidscharwoude, wenscht nog een voorstel op de agenda te plaatsen aangaande de aansprakelijkheid der L.G.C. tegenover kanalisatie. Besloten werd ter algemeene vergadering iemand van de provincie te laten komen, welke deze aange legenheid nader uiteen zal zetten. Voorstellen Centraal Bnrean. Voor de agenda van het Centraal Bureau was het voorstel ingekomen: Producten welke voor het binnenland gekocht worden de productie-prijs te laten betalen en de ex port vrij te laten of dat een lagere prijs bepaald wordt en dat daarop uitbetaald worde een aanvulling tot productieprijs en deze aanvulling op korten ter mijn uit te betalen. Voorzitter acht het gewenscht het voorstel nog nader te formuleeren en voor de richtprijzen de volle 100 te erlangen n na afloop van het seizoen uit betaling van een desbetreffend product. Aan den Noordermarktbond zal verzocht worden een desbetreffend voorstel ook in dien geest om te werken. Van „de West" Koedijk, kwam een voorstel ter tafel om beschermend op te treden tegen alle bij de veilingen in Nederland aangesloten hypotheekboe- ren. Voorzitter is van meening dat dit voorstel thuis behoort bij de stands-organisatie's. Hierover ontspon zich eenige discussie en werd tenslotte de gedachte naar voren gebracht dat wan neer de stands-organisaties het eens zijn men dan de medewerking kan vragen van de veilingen om te praten over dit onderwerp. „De West" wil ook de regeering wijzen op den on- houdbaren toestand der hypotheekbedrijven en er op aandringen deze te verlichten. Bedoeld wordt de tuinbouw. Goedgevonden. De heer Hoogland, Sint Pancras, wenscht er bij het Centraal Bureau op aan te dringen dat de teelt vergunningen welke nu persoonlijk zijn geworden, er niet toe leiden tot uitbreiding van het tuin bouwbedrijf. Zal nader ter plaatse besproken worden. Voorzitter deelde hierna mede dat voor de Decn- sche witte kool over het najaar 1933 geen toeslag werd verstrekt, omdat de opbrengst prijs zijnde f 1.76 meest gelijk was aan den richtprijs, f 1.80. Tusschen den voorzitter en den heer Hoogland ontspon zich een discussie aangaande het ontbreken der richtprijzen in de rege'eringsvcrslagen. Voorzitter weerspreekt dit ten zeerste. De heer Madderom, Schermer, vraagt of het ook bekend is waarom geen toeslag wordt gegeven op alle kool vanaf 26 Aug.31 Oct. 1934, waarop ont kennend wordt geantwoord.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8