Het Memel-vraagstuk KIJKEfl 5 KO0PEn tiCLOECK Wilentz eischt de doodstraf De „Mahron" verongelukt. De koude in Zuid» Europa. Buitenland als geschilpunt bij de aanstaande Fransch- Duitsche besprekingen Hevige brand in Japansche vliegtuigfabriek. Op Cuba ontploffen weer bommen. Bloedig incident in Weenen. Het eii isitoir in de Woensdag 13 Februari 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het ©erstuitkomend nummer geplaatst 78ste Jaargang. No. 9658 COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ultimatieve eischen van Italië aan Abessynië Wat zal Duitschland doen? vroegen wij een week geleden bij een beschouwing over het accoord van Londen en wij zouden ook nu nog deze zelfde vraag künnen stellen. Want nog steeds zwijgt Hitier als een sfinx en uit zich niet positief over zijn plannen. Toch blijkt meer en meer uit allerlei gezegden en geschriften, dat Duitschland de toegestoken hand niet zal weigeren. Wel zal het niet precies treden in de Londensche .voorstellen, maar dat zullen nóch de Franschen, nóch de Engelschen hebben verwacht. Het ontworpen luchtpact zal wel geen groote be zwaren ondervinden, daar hieruit slechts winst voor Duitschland is te behalen. Het is n.1. moeilijk van Duitschland te eischen dat het de veiligheid zijner aanstaande medecontractan ten garandeert, terwijl het volgens het verdrag van Versailles geen militaire luchtvloot van eenige be- teekenis mag hebben. Het mede onderteekenen van het luchtpact brengt dan bijna automatisch mede het recht tot onbeperk- ten aanbouw van Duitsche bombardementsvliegtui gen! Ook over de garandeering van Oostenrijk's onaf hankelijkheid zal wel met Duitschland zijn te pra ten, evenals over de kwestie der bewapening, maar het is wel zeker, dat de garandeering der Oostelijke grenzen op een krachtig verzet zal stuiten. Duitschland stelt zich op het standpunt, dat daar nog zooveel territoriale kwesties op definitieve rege ling wachten, dat van een vastleggen der grenzen niets kan komen. Denken wij alleen maar aan het Memel-gebied, dat indertijd heel kalmpjes door Litauen is bezet, maar eigenlijk een autonoom gebied is, waarvan de bevolking voor 75 pet. uit Duitschers bestaat, dan gevoelt men, dat hier nog Duitsche aspiraties be staan, die Hitier maar niet zonder meer los zal la ten. De ruzie tusschen Italië en Abessynië stelt Genève weer voor een heel moeilijke taak. Welk standpunt moet men innemen? Als het werkelijk vaststond dat de Italianen gere geld door oorlogszuchtige stammen werden bestookt, dan was de zaak zeer eenvoudig. Abessynië kreeg een vermaning, desnoods werden sancties toegepast en de zaak kwam wel voor elkaar. Maar het is lang niet zeker, dat de Italianen wel steeds aan de goede zijde der grens blijven. Bij het eerste conflict waren zij wel zeer onge lukkig, daar toevallig de Engelsche officieele com missie, die tot taak heeft de grens tusschen Abes synië en Britsch-Somaliland af te bakenen, getuige was van de overval. De getuigenis, die deze Engelschen te Genève af legden viel geheel ten nadeele van Italië uit.. Dat was bijzonder onprettig! Maar men kan natuurlijk een volgende keer voor zichtiger zijn en een conflict uitlokken, als er niet zulke lastige getuigen bij zijn. Zooals wij reeds weken geleden schreven, is het duidelijk dat de ruzie loopt over enkele bronnen en weideplaatsen, die natuurlijk in dit barre gebied van buitengewoon groote waarde zijn. Italië heeft nu aan de Abessynische regeering 'den eisch gesteld tot het betalen van een schadeloos stelling en het brengen van eerbewijzen aan de ïtaliaansche vlag en hoewel geen ultimatum is gesteld, blijkt hieruit toch wel, dat Italië niet schroomt, de zaak op den spits te drijven. Dat het nu maar direct oorlog zal worden, geloo- ven wij echter niet. Men moet niet vergeten, dat de krachten te onge lijk zijn. Abess5mië kan zich niet verweren tegen het ge- Dertien gebouwen in vlammen opgegaa: Tokio: In de provincie Foekoeoka, is in de vliegtuigfabrieken Janagawa door on bekende oorzaak een ontzaglijke brand uit gebroken, waardoor in totaal 13 fabrieksge bouwen in de asch werden gelegd. Er werden 800 vliegtuigmotoren, die gereed waren om in toestellen ingebouwd te worden, vernield. De vliegtuigfabrieken van Janagawa voor zien het leger van vliegtuigen en vliegtuig motoren. Een streng onderzoek is ingesteld. De schade bedraagt verscheidene millioenen yen- Groote schade te Gamaguey aangericht. Havana: Te Camaguey zijn tien bommen ont- ?loft, waardoor aanzienlijke schade is aangericht. ëngevobge van de explosie raakte het electriciteits- net onklaar, zoodat de helft van de stad in het duister werd gehuld. Men vreest, dat een groot aan tal gewonden en dooden te betreuren is. Korten tijd later is het spoorwegstation der stad door een brand volkomen verwoest. De oorzaak van deize catastrofe is onbekend. motoriseerde ïtaliaansche leger, dat, steunend op zijn ontzaggelijke luchtvloot, moeilijk door het pri mitief bewapende Abessynische leger kan worden tegengehouden. Mogelijk, dat de herinnering aan 1896, toen het leger van den Italiaanschen generaal Baratieri bij Adoea totaal werd vernietigd, nog bij de groote mas sa der Abessyniërs voortleeft en ze tot ondoordach te daden zou kunnen aansporen, maar wij nemen niet aan, dat de tot oordeelen bevoegden het op een conflict met Italië zullen durven laten aankomen. Sinds 1896 toch is zoo geweldig veel veranderd, vooral door het optreden der luchtstrijdkrachten, dat de regeering in Addis-Abeba zich wel tweemaal zal bedenken, alvorens zij aan de ïtaliaansche eischen weigert te voldoen. Zeer verstandig blijft zij zich beroepen op inter ventie van den Volkenbond en zij laat niet na, haar bereidwilligheid tot onderbandelen te verkondigen. Daardoor maakt zij het Italië zeer moeilijk om al te ver te gaan, omdat nóch Frankrijk nóch En geland graag een gedeeltelijke annexatie van Abes synië door Mussolini zouden zien en de Afrikaan- sche heeren er dan zeker van kunnen zijn, dat zoo wel Londen als Parijs hun invloed zullen uitoefe nen om Rome tot matiging over te halen. Met belangstelling wachten wij intusschen de verdere ontwikkeling van het geschil af. Zal de Volkenbond toestaan, dat Italië Abessynië opslokt en zoodoende duidelijk laten demonstreeren, dat den grooten alles is geoorloofd en de kleinen slechts het recht hebben om hun mond te houden? Twee dooden en twee zwaar gewonden. Weenen: 12 Februari (V.D.)Gister avond is het te Weenen tot bloedige botsingen gekomen, waarbij twee dooden en twee zwaar gewonden zijn gevallen. Over het verloop der botsingen wordt het volgende verteld: In Ottakring op het Nepomukbergerplein trachtten tweehonderd personen een vergadering te houden in de openlucht. Het kwam tot een botsing. Een jonge man, die een roode vlag droeg, zou worden gear resteerd. Hij verzette zich daartegen en gaf vuur uit een revolver, waarbij hij een agent en een ambtenaar der Krimineele politie, zwaar wondde. Toen hij zag, wat hij had aangericht, rende hij een huis binnen en schoot zich zelf dood. Op hem werd een pistool en tweehonderd schoten munitie gevonden. Naar thans verluidt, is het ook aan de Handels academie tot demonstraties gekomen van socialisti sche studenten. Deze wierpen vlugschriften uit de ramen van het schoolgebouw. De politie drong het ge bouw binnen en arresteerde verscheidene studenten. 52 PERSONEN VEROORDELDD. Wegens verspreiding van opruiende ge schriften. M u n c e n Voor het hoogste gerechtshof te Munchen heeft sedert 15 dagen een hoogverraad- proces tegen 60 personen plaats gevonden, welke in contact waren getreden met de emigranten van de S.P.D. in Praag en die in hun woonplaatsen, Neurenberg, Fuerth, Regensburg. Schwandorf enz., het binnenland ingesmokkelde opruiende geschrif ten verspreid hadden. Twee en vijftig personen wer den veroordeeld tot straffen van W2 jaar tuchthuis tot ZV2 jaar gevangenisstraf. „Green mensch die meer aan zijn onschuld gelooft." In heftige bewoordingen heeft de procu reur-generaal Wilentz gisteren het eind-re quisitoir uitgesproken in het proces tegen Hauptmann. Hij eischte dat de beschuldig de naar den electrischen stoel zon worden gezonden, wegens moord met voorbedachten rade. Een giftiger slang had Lindbergh's baby niet kunnen aanvallen, zeide Wilentz, het was het werk geweest van een individu in wiens aderen ijzig bloed liep, een individu overigens, dat zich reeds in Duitschland had schuldig gemaakt aan Inbraken en dat een schande was voor zijn land. Eindelijk heeft de politie dit gedierte ge vonden; deze staatsvijand nummer één, gij hebt hem voor u, het is Bruno Hauptmann. Zelfs in de bank der verdediging Is er geen mensch, die aan zijn onschuld gelooft. Uit de verhandelingen is volgens hem namelijk komen vast te staan, dat Hauptmann het kind van kolonel Lindbergh door een slag op het hoofd ge dood, of minstens verdoofd heeft, zoodat hier sprake is van moord met voorbedachten rade. Wilentz bereikte het hoogtepunt van zijn requi sitoir, toen hij verzekerde, dat beklaagde den sche del van het kind met zijn beitel had verbrijzeld. Onder ademlooze spanning der aanwezigen slinger de hij Hauptmann, die roerloos in de beklaagden bank zat, de woorden: „Moordenaar, moordenaar, moordenaar!" in het gelaat. Verschillende toeschouwers kregen den indruk, dat de jury-leden door het dramatische requisitoir van Wilentz als het ware gefascineerd waren. Toen Wilentz de doodstraf eischte, zeide hij: „Hauptmann is thans zoo koel als een blok ijs, maar hij zal ontdooien, als de schakelaar van den electrischen stoel wordt omgezet. Als beklaagde op den stoel zit, zal hij zijn misdaad uitboeten." Vervolgens richtte Wilentz een waar trommel vuur van argumenten tegen de bewering van de ver dediging, dat het proces gebaseerd is geweest op bewijsmateriaal, dat door de politie was vervalscht. Het grootste luchtschip ter wereld. Bij Monterey In zee gevallen. - De 79 op varenden waarschijnlijk allen gered. Het Amerikaansche luchtschip Makron, het grootste luchtschip ter wereld, is veron gelukt en ongeveer 50 mijl ten Zuiden van Monterey in zee gevallen. De S.O.S.-berich- ten van het luchtschip werden opgevangen door alle marineschepen in de nabijheid, die onmiddellijk te hulp snelden. Men neemt aan, dat de ramp het gevolg is van een ont- Hierboven een foto van de „Akron", het zusterschip van de „Makron", dat, zooals bekend voor een paar jaar terug eveneens in zee is gevallen en totaal in de golven verdween. ploffing, welke tijdens een storm aan boord beeft plaats gehad. Aan boord van het luchtschip bevond zich een bemanning, bestaande uit 79 koppen, die waarschijnlijk allen gered zijn. Het lucht schip leidde een vloot van slagschepen, naar de haven, even voordat hét ongeluk ge schiedde, zoodat de hulp niet ver af was. Commandant van de Makron was Kap. Willy, overlevende van de rampen der She nandoah en Akron. „Ik heb", aldus verklaarde Wilentz, „de grootste hoogachting voor mijn beroep, maar ik geloof, dat er onder de advocaten meer schurken zitten dan on-« der de politie. Wilentz verdedigde ook de leden van Lindbergh's huishouding tegen de aantijgingen van Reilly en be toogde, dat tegen geen der bedienden van Lindbergjt iets verdachts is bewezen kunnen worden, terwijl men evenmin een losgeldbrief met een hunnor in verbinding heeft kunnen brengen. Om 20 uur (M. E. T.) heeft de jury zich terugga trokken om over het vonnis te beraadslagen. Sensationeel incident. Een man, die zeide de broer te zijn van Roberfi Burns, den schrijver van „I am a fugitive from a chain gang", is vandaag in de rechtzaal opgestoven, juist toen de procureur-generaal zijn laatste beroep op de jury deed. Burns, die bekend is als „vaJef Vincent Burns", van Fort Lee (New Jersey) begon te schreeuwen en riep, dat iemand hem bekend had* hoe het drama met de baby van Lindbergh zicb heeft afgespeeld, doch hij werd door de suppoosten op hardhandige wijze uit de rechtzaal verwijderd. Een bizondere verdachte omstandigheid is, dat de man den geheelen dag stil op dezelfde plaats had gezeten en dat hij geen kik had gegeven voordat het incident plaats vond. Attorney-general Willentz zeide, dat hij het mon gelijk acht, dat de interruptie een truc van de ver-» dediging is. Volgens een andere lezing zou de maft hebben willen zeggen, dat Hauptmann zelf tegenover hem de misdaad zou hebben bekend Men hield dea man zoo snel een hand voor den mond en hij werd zoo vlug weggeleid, dat het onmogelijk was precies te weten, wat hij heeft gezegd. Wilentz was bleek vaH woede. Hij protesteerde er tegen, dat een dergelijk tumult had kunnen plaats vinden. Rechter Trenchard zeide te betwijfelen of de jury? had gehoord, wat Burns heeft gezegd. Hij deed een beroep op de jury de opmerkingen te negeeren en te vergeten. Trenchard liet de zaal ontruimen. Wilentz adviseerde de jury een avond rust té nemen. Morgenochtend om tien uur zal de zitting worden hervat De jury^zal tegen den middag in raadkamer gaan. Burns is, nadat proces-verbaal tegen hem was op-» gemaakt, in vrijheid gesteld. Hij zeide „Presbyte riaan" te zijn geweest, doch thans hoofd te zijn van een „onafhankelijke kerk" Lloyd Fisher, een der verdedigers, zeide, dat de man eenigen tijd geleden vergeefs gepoogd had zijn lezing te „verkoopen" aan de openbare aanklagers, later had Burns zich tot de verdediging gewend* Fisher noemde Burns een hinderlijk individu. Kolonel Schwarzkopf verklaarde een maand gele-» den het verhaal van Burns te hebben gehoord. Heden zal rechter Trenchard zijn toespraak tot d» jury houden. Spanje voor de tweede maal door een kon* degolf overvallen. Het land niet berekend op deze lage tem peraturen. De tweede koude golf, die sedert eenige dagen in het geheele land heerscht, heeft ernstige gevolgen gehad. Bij El Ferrol is op den weg het lijk gevon den van een ouden bedelaar, die was doodgevroren. In San Fernando heeft men een visschersboot, die vermist werd, stuurloos gevonden. De visschers wa ren doodgevroren. In Terual is de temperatuur ge daald tot 14 graden onder nul, zoodat het werk in de bouwvakken moest worden gestaakt. In vele provinciën hebben ooft en groenten zeer te lijden. Op de sinaasappellenplantages bij Valen- cia zijn nu en dan temperaturen tot 4 en 5 graden onder nul gemeten. De bevloeiings-installaties zijn voor het grootste deel bevroren, terwijl het haven- verkeer stil lig. Op de bevroren wegen zijn een aan tal auto's verongelukt, hetgeen dooden en gewon den ten gevolge had. Ongewoon lage temperatnren in Hongarije. Boedapest. De koudekolf in Zuid-Oost-Europa heeft sinds eenige dagen ook in Hongarije ongewoon lage temperaturen teweeg gebracht, welke vergezeld gingen van hernieuwden sneeuwval. Uit alle deelen van het land komen berichten binnen over zware sneeuwstormen en hevige koude. De Donau is geheel met drijf ijs bedekt. De tempe ratuur is in Boedapest Dinsdag van 19 op 26 graden vorst gedaald en in de buitenwijken zelfs tot 30 gr. Celsius onder nul. Een dergelijke koude is hier sinds tientallen jaren niet meer geconstateerd. In de omgeving van Boedapest ligt de sneeuw on geveer J/2 a meter hoog. Het spoorweg- en auto- busverkeer lijdt door de hevige sneeuwstormen aan zienlijke vertraging. In Nytregyhaza moest heti spoorwegverkeer worden stopgezet. Het wild in de bosschen heeft zeer veel van de koude en de sneeuw te lijden en door gebrek aan voedsel leggen de dieren hun gewone schuwheid af en komen zelf in de onmiddellijke nabijheid der woningen, om daar voer te zoeken. I Balkan opnieuw door vorst geteisterd. i Ook de Balkan wordt opnieuw door een koude golf geteisterd. Op enkele plaatsen in Zuid-Slavië daalde de thermometer tot 27 graden onder nul. Enkele spoorwegverbindingen moesten door den he- vigen sneeuwval worden gestaakt. Menschenlevens zijn tot dusverre niet te betreuren. f Sneeuw in Algiers. Reuter meldt uit Algiers, dat de zware sneeuwval, die gevolgd is op een periode van warm en zonnig weder, tengevolge heeft gehad, dat nabij Tlemcen aan de Marokkaansche grens drie treinen en vijf autobussen bijna geheel zijn ingesneeuwd. Een afdeeling soldaten heeft tevergeefs getracht, de passagiers in veiligheid te brengen, zoodat deze. den ganschen nacht groote ontberingen hebben moeten lijden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1