Raad Oudkarspel. u kijkt beter door een bril van rotgans u heeft meer keus bij rotgans u is goedkoper uit bij r o t g a n s OUDE NIEDORP ZIJDEWIND. Uitslag veiling bij opbod, gehouden door Not. P. H. Hilbrand te Obdam, op Dinsdag 12 Februari 1935, in café Ligthart, te Zijdewind (Oude Nidorp), van de boerderij, eigendom van de familie Wit, gelegen on der de gemeenten Oude Niedorp en Harenkarspel, ge heel groot 20.80.10 H.A. 1. Huis, schuur, ierkelder, erf, tuin en brongas installatie, groot pl.m. 41.90 A., op f2400. 2. Weiland en tuin, groot 20.50 A., op f 330. 3. Weiland, groot pl.m. 27 A., op f351.—. 4. Weiland, groot 3S.20 A., op f473.68. 5. Weiland, groot 1.87.35 H.A., op f3297.36. 6. Weiland en water, groot 1.73.70 H.A., f2501.28. 7. Bouwland, groot 1.55.30 H.A., op f 1801.48. 8. Weiland, groot 2.89.20 H.A., op f4627.20. 9. Weiland, groot f 1.55.70 H.A., op f1557.— 10. Weiland, groot 3.25.45 H.A., op f3514.86. 11. Weiland en kade, groot pl.m. 2.17.55 H.A., op f2219.—. 12. Weiland en kade, groot pl.m. 2.28.55 H.A., op f1737.—. 13. Weiland, groot pl.m. 1.93.40 H.A., op f 1740.60. 14. Bouwland, groot 26.30 A., op f 352. In totaal alzoo op f26.902.46. De afslag en definitieve toewijzing blijft bepaald op Dinsdag 19 Februari 1935, des morgens te 10 uur, in gemeld café. (Zie adv.) W 1 E RJ N GE *7 Stremming scheepvaart. Met ingang van Woensdag. 20 dezer, aanvangende te 6 uur, zal het scheepvaartverkeer door de groot e schutsluis te Kornwerderzand vermoedelijk tot en met Donderdag 21 dezer te 18 uur, of zooveel langer als noodig zal blijken, gedeeltelijk gestremd zijn. Bonw zandzuiger. Aan ondernemingsgeest ontbreekt het bij het aan nemersbedrijf O. J. Bosker alhier niet. Werd voor eenige jaren reeds in eigen beheer een groote drij vende hijschbok gebouwd, thans is deze firma bezig met den ombouw in eigen beheer van hare sleep boot „Annie" tot grond- en perszuiger. De pompinstal- latie, welke een capaciteit van 300 M3/u. heeft, is deze week gearriveerd en eer het 3 weken verder is, zal de firma haar zuiger gereed hebben. „Kleuterschool". Vergadering der vereeniging „Kleuterschool", in Cinema de Haan te Hippolytushoef, op j.1. Dinsdag avond. Aanwezig ruim twintig leden. Mevr. de HaanBosker opende deze vergadering als presidente, en heette de aanwezigen van harte welkom. Dat niet meerdere leden aanwezig zijn, ge tuigt van de goede gang van zaken. Onze vereeniging heeft de critielc van velen glansrijk doorstaan. Dit al leen is al veel waard. Spr. wil in haar openingsrede woorden van dank uitspreken aan het gemeentebe stuur voor het belangloos afstaan der schoollokalen. Wanneer we deze medewerking niet hadden, was de zaak zeer zeker veel moeilijker. Tevens zijn we veel dank verschuldigd aan Pastoor de Wilde. Aan zijn medewerking hebben we voor een groot deel het wel slagen te danken. Spr. hoopt dai do verstandhou ding mag blijven zooals die nu is. Van do oprichting af hebben we ale medewerking verkregen der geeste lijken en van de openbare besturen. Ook wil spr. dank uitbrengen aan hen welke hun bijdragen schon ken, zij die meewerkten aan de feestavonden en de verloting, zoomede aan St. Nicolaas. Vooral het St. Nicolaasfeestje was buitengewoon aardig, zoowel voor de kinderen als voor de ouders. Het bestuur werkt prettig samen met mevr. Ruitenburg de Jongh, de leerares, en met haar hulp. Spr. hoopt, dat alles in 1935 niet minder goed zal gaan als in 1934. Afzonderlijk wil spr. dank brengen aan mevr. Ruitenburg de Jongh voor datgene zij de helpster al heeft geleerd, voor haar werk bij de klei nen. De heer C. Noorden leest vervolgens de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. De rekening. Bij monde van den heer L. Geuzcbrock wordt me degedeeld, dat de kascommissie alles in keurige orde heeft bevonden én stelt de vergadering voor de reke ning goed te keuren, en wil den penningmeester, den heer C. Duijnker, dank zeggen voor zijn keurige boek houding. De ontvangsten overtroffen de uitgaven. De ontvangsten zijn n.1. f 1760.50, de uitgaven f 1717.10, saldo f 43.40. In de uitgaven is verwerkt de aflossing der uitgeloote 8 aandeelen. De resutaten zijn boven verwachting, als men weet, dat geen enkele subsidie wordt verkregen van overheidswege. u't de OMGEVING LANGEND IJ K ZUIDSCHARWOUDE. De Begrafenisvereeniging vergaderde gisteren ten lokale van den heer P. Kramer. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat de vereeniging de sympathie van de ingezetenen heeft en de moeilijkheden, die in de eerste jaren be stonden, thans zijn overwonnen. Ook niet-leden ver zoeken om de begrafenissen te doen plaats hebben door middel van de vereeniging. Inzake de belasting van de doode hand is men er nog niet in geslaagd, een definitieve uitspraak te verkrijgen, of de reser ve, die in den loop der jaren is gevormd, als kapi taal moet worden aangemerkt, waarvan belasting moet worden betaald. Een nader onderzoek zal dien aangaande nog worden ingesteld. Na lezing en goedkeuring der notulen werd door den penningmeester verslag van zijn gehouden be heer uitgebracht. De ontvangsten hebben f756.78, de uitgaven f684.12 bedragen. Het bezit der vereeniging is daardoor tot f4336.15 gestegen. De reserve van het kleedingfonds bedraagt f4857.05. Uit het jaarverslag bleek, dat door de vereeniging 11 begrafenissen zijn verricht, nl. 4 van leden, 7 van niet-leden. liet ledental bedraagt 539. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. Kramer, J. Bruin en K. de Boer Kz. Meegedeeld werd nog, dat de kosten van den lijk wagen van f20 tot f 17.50 zijn verlaagd. Van Alkmaar naar het sterfhuis bedragen deze kosten f20, en wan neer direct wordt begraven f25. Voor volgwagens wordt f8 in rekening gebracht. Bij de rondvraag werden nog verschillende aan gelegenheden van huishoudclijken aard aan de orde gesteld, waaruit bleek, dat men het niet altijd eens bleek te zijn met genomen beslissingen van het be gluur. NOORDSCHARWOUDE. Jaarvergadering Begrafenisvereeniging. De plaatselijke begrafenisvereeniging hield Dins dagavond haar jaarvergadering ten lokale van den heer J. de Bakker. Aanwezig 17 leden. Voorzitter was de heer J. Heidsma, die memoreer de dat het jaar 1934 rustig is verloopen. Spr. dankt het dragerspersoneel voor de verrichte werkzaam heden en hoopt dat de goede harmonie die er heerscht bestendigd mag blijven. De notulen worden voorgelezen door den heer K. de Vries en ongewijzigd goedgekeurd. Uit het jaarverslag noteeren wij dat 13 begrafenis sen werd uitgevoerd, waarvan 5 voor de leden. Het ledental bedraagt 397. De financïeele toestand der vereeniging is goed te noemen. De rekening van den penningmeester A. Swager luidt als volgt: ontvangsten f 1451.59, uitgaven f1400, batig saldo f51.59. Door den heer G. v. d. Meij wordt rapport uitge bracht en bleek alles in de beste orde. Het bezit der vereeniging is met f 131.62 toegeno men en bedraagt thans f 1866.87. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer K. Hemke herkozen, terwijl inplaats van den heer Iv. v. Dijk, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer A. Glas. Beide heeren zullen met hun benoeming in kennis worden gesteld. Den heer v. Dijk wordt dank gezegd voor hetgeen hij in hot belang der vereeniging heeft gedaan. Op voorstel van het bestuur wordt besloten, om op de a.s. bondsvergadering te bespreken de kisten- lcverantie. Met den heer Klinkert was een overeen komst aangogaan, doch door de concurrentie van den heer Langendijk is hier een kentering in ge komen. Als afgevaardigden naar de bondsvergadering worden gekozen de heeren J Heidsma en G. Bakker. Bfj de rondvraag wordt nog een voorstel aangeno men, waarbij door de vereeniging de kosten van het afleggen bij overlijden betaald zal worden. Wegens ziekte van het onderwijzend personeel is de gem. U.L.O. school gesloten. DERGEN DE BOUW VAN HET NATUURTHEATER VERZEKERD. Naar wij vernemen, heeft de Minister voor Econo mische Zaken thans goedgevonden den bouw van het Natuurtheatcr, waartoe, zooals bekend mag worden geacht, door de V.V.V". in een algemeene vergadering besloten werd, door jeugdige werkloozen te doen uit voeren. Er zijn voorloopig dertien jongelui aan het werk gesteld. De uitkeering werd door den Minister bepaald op f 2.50 per week. De vrees, dat door het lange uitblijven der Ministe- rieele beschikking het theater voor het a.s. seizoen niet gereed zou zijn, zal thans zeer zeker wel onge grond blijken. De leiding van de uit te voeren werkzaamheden zal voorloopig berusten bij den heer v. d. Spiegel. W 4 R M EN R NI 7. F K Wel geen roofdier, doch vrij zeker misdrijf. Bij den heer B. aan den Oostwal alhier, heeft zich dezer dagen een eigenaardig geval voorgedaan. Toen de zoon van den heer B. 's morgens zijn dui ven wilde voeren, kwam hij tot de ontdekking dat van de 12 duiven er 9 dood waren. Van deze 9 beesten waren allen den kop er af. De bouten lagen nog in het hok en de koppen waren verdwenen. Allereerst dacht men, dat een of ander roofdier hier had huisgehouden, doch bij nadere inspectie bleek, dat het hangslot, waarmede het hok was gesloten, geforceerd was. Zonder twijfel is dus hier misdrijf in liet spel. Aangifte bij de politie is gedaan en zal een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld. Voor den heer B. nog een leelijke schadepost, om reden er nog enkele mooie ras- en postduiven bij wa ren. Maandagavond had in café De Heer een ledenver gadering plaats van het Bocren-Comité. De besprekingen betroffen: 1. de steeds toenemen de activiteit -der fascisten op het platteland; 2. de aanstaande verkooping per executie van een tuin bouwer te Warmcnhuizen. Voor do pauze werd breedvoerig besproken langs welke lijnen het meest doeltreffend gewerkt kon worden om het dorp vrij te houden van de Mussert- bcweging. Het fascisme brengt den kleinen boer en tuinder geen uitkomst en daarom is het Boeren-comité, dat strijden wil voor de belangen van deze onderdruk te groepen, verplicht stelling te nemen tegen iedere fascistische strooming. Na de pauze volgde een geanimeerde bespreking over bovengenoemde executie-geval. Besloten werd te trachten zooveel mogeliik de geheele werkende burgerij in deze actie te betrekken, daar het vooral in deze zaak geldt: Vandaag hij, morgen gij! Wanneer een tuinbouwer, die slechts 7 maanden met betaling der rente ton achter is en daarvoor zijn bedrijf aangepakt ziet, dan zijn er velen die in dezelfde en in nog nijpender omstandigheden ver- keeren, die eerdaags eenzelfde lot te wachten staat. Het moet alle kleine boeren en tuinders toch wel eens duidelijk worden dat slechts gezamenlijk een drachtig verzet een dam kan vormen tegen deze ont eigening, die hand over hand toeneemt. Na nog eenige huishoudelijke bespreking volgde sluiting. De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdag avond half 8 ten raadhuize. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, burgemeester, tevens secretaris. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering met. woorden van welkom. Spr. verheugde zich er over, dat allen gezond aanwezig waren. In de gemeente is het wel anders. Er is een groot aantal griep-patiënten. De opleving van den handel is niet van betceke- nis. De gemeente ondervindt daarvan den druk. Het aantal werkloozen is toegenomen. De notulen der vorige vergadering werden hicma vastgesteld. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat: Ged. Staten goedgekeurd hebben teruggezonden het raadsbesluit tot onderhandsche verpachting van het vischrecht in „het Waardje"; Ged. Staten berichtten, dat in de kosten van de uitvoering van voorbereidingen voor de Wcstfric- sche kanalisatie over 1933 verschuldigd is f 48.48; B. en W. van Alkmaar berichten, dat het subsidie voor het Centraal Ziekenhuis over 1933 bedraagt f385.76; Hetzelfde college bericht voorshands geen verdere nogingen te zullen aanwenden om tot de totstand koming van een gemeenschapnelijke regeling van den schoolartsendienst te geraken, aangezien van nagenoeg de helft van de daarvoor in aanmerking komende gemeenten geen medewerking kan worden geVregen Mr. J. Belogne te Alkmaar heeft ingezonden een declaratie, groot f 75. wegens verstrekt advies inzake kanalisatie in Westfriesland; De afd. Langendijk van het Wit-Gele Kruis be tuigt dank voor de toegekende subsidie over 1936: Het Langendiiker drankweereomitó betuigt dank voor het over 1934 verleende subsidie, onder mede- deeling. dat dit subsidie is verdeeld onder de, bij dit comité aangesloten vereenigingen: B. en W. van St. Pancras berichten, dat bet aan deel in de kosten van onderhoud van den Twuijver- wog ove.r 1934 bedraagt f 88.22; De Minister van Socia'e Zaken beeft de nroef van toeslag on de loonen in bet tuinbouwbedrijf voor- loonig tot 1 April a.s. verlengd. De Voorzitter kan bier nog aan toevoegen, dat in December f.k. on verzoek van den Minister. B. en W. rapport hebben uitgebracht omtrent bet resul taat van de nroef. Tn dit rapport moesten B. en W. tot bun leedwezen constateeren dat de deelname aan de nroef van de tuinbouwers niet groot is ge weest. Maar, zoo hebben B. en W. gerapporteerd, dit mag niet worden toegeschreven aan onverschil ligheid van de zijde der tuinbouwers met de proef, maar aan bet aandeel dat voor rekening van den tuinbouwer blijft, n.1. f 11.per week, is te boog. Daarom hebben B. en W. aan bet slot van bun rap port geadviseerd de nroef nd 1 Januari 1935, te la ten doorgaan, maar bet aandeel van den werkgever terug te brengen tot f9.Zooals den leden juist is medegedeeld, is de proef verlengd, maar in bet, loon en bet aandeel, dat voor rekening van den werkge ver blijft, is geen verandering gebracht. De boer Bakker betreurde bet hooge bedrag van de rekening van Mr. Belonj'e Snr. bad gedacht aan advies ad f3. Men had het geld anders beter kun nen besteden. Voorzitter wees er op. dat be* een schriftelijk ad vies is geweest. Dat zal wel duurder zijn. De tarie ven zijn omboog gegaan, zooals alles in oorlogstijd. De mededeelingen werden hierna voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen stukken. Ingekomen was: Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeen te-ontvanger; Een beschikking van den Commissaris der Ko ningin in deze provincie, houdende voorschriften met. betrekking tot de dienstkleeding en bewapening van den gemeenteveldwachter; Adres van het Curatorium van bet R.K. Lyceum te Alkmaar, houdende verzoek om een bijdrage per lc»rting nit deze gemeente. B. en W. adviseerden hierop afwijzend te beschik ken. Er wordt gevraagd voor 1934. Voor 1935 is geen enkele subsidie verlaagd, doch het budget laat niet toe, er nieuwe subsidies bij te voegen. Spr. wees er op dat het piet verplicht is, hieraan bij te dragen. De beer Rijper vroeg, of er dan geen weg uit bil lijkheidsoverwegingen mogelijk was. Voorzitter antwoordde dat voor de H.B.S. wel sub sidie is „verplicht". De raad kan in deze naar belie ven besluiten te voteeren of niet. De heer Bakker lichtte z'n standpunt toe. Voor de billijkheid gevoelde spr. wel, doch nam de moelijk- heden der gemeente in aanmerking. Spr. kan daar om niet meegaan met het voorstel van den heer Rijper. De mindergegocden kunnen niet meer verder leeren, merkte spr. op. De schoolgelden worden steeds verhoogd. Er moet thans bijgedragen worden voor het onderwijs aan kinderen van de meergegoe- den, zooals dokters, advocaten en ingenieurs. Het voorstel van B. en W. werd met de heeren Rij per en Brouwer tegen, aangenomen. Adres beurtbevrachting. De schippersver. Beurtbevrachting verzocht mede werking voor de bevrachting van materialen voor wegenaanleg, kanalisatie en sluisbouw. Voorzitter deelde mede, dat de beurtschippers het werk van de gem. lichtbedrijven hebben. Als gemeente heeft men weinig voor de schippers te doen. Zal de gemeente invloed kunnen uitoefenen in de bevrachting, nu er een bevrachtingscommissie is? vroeg spr. zich af. Als er iets is, kan er wel met de belangen der betrokkenen rekening worden ge houden. Aldus besloten. De Februari gebeurtenissen in Oudkars pel en de gevolgen. Aan de orde was hierna een petitionement, on derteekend door K. Schuijt c.s., allen inwoners der gemeente, stellende de eisch om een arbeider, die van de werkverschaffing en steunregeling is uitge sloten, weder daarin op te nemen. Voorzitter merkte op, dat dit mosterd na den maal tijd was. De man is allang weer aan het werk. Spr. vestigde er de aandacht op dat het plaatsen van werkloozen niet aan B. en W. is, of aan den raad, maar aan den Minister via den inspecteur. De taak van B. en W. is alleen, het invullen van de zg. .groe ne kaart", op aangifte van de betrokkenen. C. Been ken had plaatsing gevraagd, doch de minister had het „niet wenschelijk" geacht, dat betrokkene in de werkverschaffing werd geplaatst, wat wil zeggen dat de plaatsing niet kon geschieden. Ten opzichte van de aanvrage van A. J. Kicft werd door den minister de beslissing over de plaat sing overgelaten aan B. en W. Deze had zich aan hetzelfde feit schuldig gemaakt (belcediging van den burgemeester). Toen hebben B. en W. hierover geschreven en op het verschil in behandeling van deze beide personen gewezen. De minister heeft daarop geantwoord dat het geval-Beenken dan ook aan B. en W. werd overgelaten. Daarna is toelating gevolgd. B. en W. willen alles doen, den nood te le nigen. Maar aan de voorschriften moet worden ge houden. Anders is men den steun van het Rijk kwijt. In troebel water visschen. Er zijn in de gemeente echter menschen, die in troebel water willen visschen. Voorzitter noemde als voorbeeld het feit van Februari 1934, toen de naam Wijnveldt door het slijk werd gehaald. Dat heeft men te danken aan menschen, die achter de schermen blijven. De vertegenwoordigers van het W.S.C. hebben een onderhoud over deze zaak aange vraagd met B. en W. Dat doen B. en W. echter nu niet en nooit, tenzij men een organisatie vertegen woordigt, die weet dat men in een behoorlijke we reld leeft. Eén ding is mooi, dat B. en W. steeds den steun van den Raad hebben gehad. Een zonderling adres. De raad wordt ver zocht te eischen. Na deze toelichting werd van dit punt afgestapt en ging men over tot de behandeling van het vol gende punt der agenda, een adres van de afd. Oud karspel van het Ned. Boerencomité Internationale Roode Hulp en Werkloozen Strijd-comité, houden de verzoek aan de rechtbank de eisch te stellen dat C. Beenken wordt vrijgesproken. Een onbenullig „prul". De Voorzitter vond het een zeer onbenullig punt en het adres geeft blijk, dat deze menschen geen notie hebben van wat er in de rechtspraak gebeurt. Voorzitter wilde daarom dit „prul" zonder er een woord over te wisselen, voor kennisgeving aanne men. De heer Eecen wilde het adres maar wel behande len. Spr. uitte zijn verwondering over de samenstel ling van het adres. Er wordt de conclusie getrokken dat B. en W. de menschen in de werkverschaffing hebben opgenomen. Inplaats van dankbaar te zijn, komen ze verder tot de conclusie dat de man daar om ook moet worden vrijgesproken. Zo hadden moe ten constateeren, dat men hier met een aloud rechtsgebruik te doen had, n.1. dat niet tweemaal voor hetzelfde feit zal worden gestraft. Zijn verba zing was echter ten top gestegen, toen hij las. dot de organisaties den raad „verzoeken" om „te eischen" dat B. wordt vrijgesproken. Spr. wilde niet van de opstellers eischen, dat ze in alle wetten doorkneed waren, doch wel. dat zo zooveel inzicht in de staatsinrichting hadden dat voor ieder mcnsch rechtszekerheid bestaat, ook in een communistische staat. Overzicht. De school begon met 48 leerlingen, nu zijn er 66. De vereeniging werd opgericht juist een jaar gele den met 38 leden.. Nu telt ze 142 leden. Presidente vraagt de aanwezigen, of er nog iets te vragen is over het een of ander. Ook kan men klachten naar voren brengen. Niemand heeft hierover echter iets te zeggen, waar de Pres. paf van stond. Het is echter een goed tceken. Mevr. Haan-de Vries uit haar volle tevredenheid over den gang van zaken. Rondvraag. De heer H. Wilms meent namens alle aanwezigen hier te mogen zeggen, dat een bij'zonder woord van dank is te brengen aan de presidente, mevr. Do Haan-Bosker. Het is ongelooflijk en niet met cijfers uit te drukken, hoeveel zij voor de vereeniging doet en heeft gedaan. Het leeuwenaandeel der werk zaamheden neemt zij op zich. (Instemming.) De heer Kila informeerde of het lidmaatschapsgeld, wat f 1 per jaar bedraagt,niet wat naar beneden kan Na bespreking komt ook K. tot overtuiging dat dit toch al lage bedrag niet lager gesteld kan worden. Het bestuur heeft de financieelo kwesties zeer ern stig overwogen en zoo het nu is, moet het eigenlijk: blijven. De heer C. Duijnker spreekt zich in denzelfden, geest uit als de heer Wilms. en brengt ook de groo te verdiensten onzer presidente naar voren. De heer J. Visser zou een actie op touw willen zetten, om meer leden te verkrijgen, en doet een mid del aan de hand, dat als elk lid één nieuw lid aan brengt, de vooruitgang is verzekerd. Wordt besloten, dat elk lid, welke een nieuw lid aanbrengt, gratis toegang verkrijgt tot den eerst- volgenden feestavond. De heer L. Noorden spreekt in den zelfden geest als de heeren Wilms en Duijnker over de presidente. Spr. legt er nogmaals de nadruk op, of alle leden zich wel bewust zijn, wat zij voor de vereeniging doet. Geen ander zou haar kunnen vervangen. Het werk en de moeite wat zij voor de vereeniging doet is respectabel. (Applaus.) De pres. dankt allen hartelijk voor de lof haar toegezwaaid. Zij sluit de vergadering met de mede- deeling dat onze beschermvrouwe, mevr. Kolff-v. Heurn verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Dat mej. A. Smit, de helpster, niet aanwezig kon zijn wegens ziekte en dat ons bestuurslid mevr. Beek er, wegens omstandigheden ook niet hier aan wezig kon zijn en dat er een zeer prettige samen-* werking heerscht tusschen het bestuur en de fam. Rotgans (conciërge). Wij zijn hun zeer erkentelijk, dat zij zoo tegenover ons staan. Verder hoopt spr., dat het verhandelde heeft hijge dragen tot een nog grooteren bloei der vereeniging. Slechts voor één van drieën. Het had spr.'s verbazing verder gewekt dat slechts voor één persoon vrijspraak wordt gevraagd, terwijl er drie veroordeeld zijn. Spr. kon zich voorstellen dat er geprikkelde menschen zijn, en dat de nood hoog is, doch kon niet begrijpen, dat de menschen die zich er voor spannen dezen nood op te heffen, met een dergelijk prul komen. De heer Zaagman had van B. en W. niet anders verwacht. Het deed spr. leed, dat een en ander in Februari 1934 is voorgevallen. De jongens zijn ver oordeeld tot één maand gevangenisstraf. Spr. vroeg zich af, of het niet beter ware geweest dat de jon gens een berisping was gegeven. Spr .geloofde dat deze dankbaar zou zijn aanvaard. Zijn het jongens voor de gevangenis? Vergeef het hun, ze weten niet wat m doen. Laten we hopen, aldus spr. dat de rechtbank zaï besluiten en zeggen zal als de Groote Meester op Golgotha: Vergeef het hun, ze weten niet wat ze doen. We kennen elkaar zoo goed in de kleine gemeen te. Spr. hoopte dat de jongens buiten de gevangenis zouden blijven. De heer Bakker zou wel willen, dat er een com munistisch afgevaardigde hier zat om het adres te verdedigen. Spr. begreep niet hoe men den raad kon verzoeken om te eischen. Hij had zeker geen ver stand van revolutionnairen strijd. T enaanzien van het feit zou spr, wel iets voor een verzoek willen doen. De jongens wisten niet dat ze een strafbare daad deden. De opstellers wel. De heer Rijper hoopte ook dat een lichtere straf werd opgelegd. Ze zijn de directe schuldigen niet. De Voorzitter antwoordde den heer Zaagman, luist zelf de beleedigde partij te zijn. Spr. had nog cle mentie gepleit voor de rechtbank te Alkmaar. Ze hebben zelf een houding aangenomen, waardoor ze het erger hebben gemaakt voor zichzelf. Ze colpor- teeren nog steeds met geschriften van het W.S.C. Voorz. geloofde niet, dat de heer Zaagman, als hij zoo in zijn eer werd aangetast.»het hij een „beris ping" had gelaten. Voorz. heeft nog nooit een arbeider belecdigd. Door de straf moeten ze worden afgekeerd. Hier werd tevens het gezag aangetast De heer Eecen zag hen ook meer als slachtoffers. Het „Vergeef het hun, ze weten niet wat ze doen", is geen artikel in het Wetboek van Strafrecht. Spr. wilde den raad niet blamecren, door een dergelijk verzoek. Tenslotte voor kennisgeving aangenomen, Verhuring qemeentelanderifen. Aan de orde was de bevestiging der besluiten van verhuring van gemeentelanderijcn. In totaal is er voor f 3233.59 verpacht. De post op de begrooting was f 3000. Pachtreducüe. I B. en W. stelden voor de huurders, die gebruikt' hebben gemaakt van het optierecht, een reductie te geven van 50 pet. voor het weiland cn aan P. Jon ker f 6.90 over een stuk bouwland. De 50 pet. re ductie is gebaseerd op de gehouden verhuringen. Vervolgens werd een suppletoire bcgrooting vast gesteld voor den dienst 1934 tot een totaal bedrag van f 11355.68. Hierdoor is de post onvoorzien van f 1887.21 gereduceerd tot f 198. Hierna volgde de vaststelling van de stembureaus voor de provinciale staten Stemdistrict I, gemeentehuis; Burgemeester, ambts halve voorzitter, leden, P. Kostelijk en ïb. de Boer. Stemdistrict II: Voorzitter de heer Bakker, leden de heeren Eecen en Bommer. Tot leden van het Hoofdstembureau werden geko zen de heeren Kostelijk, Eecen, De Boer en Bommer. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer Zaagman of er gevaar bestond voor de sluis. Spr. had opgemerkt dat alle vier deuren dicht waren. Voorzitter antwoordde dat dit een proefneming betrof voor het oogenblik als soms eens de nood aan den man zou komen. De heer Zaagman merkte op dat er veel op het spel stond. De ringsloot droog cn de West onder water. Een stem: Dat zou anders niet zoo erg zijn. Dan gingen we visschen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Rijper zullen B. en W. een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van een witte streep op de gevaar lijke hoek bij den heer K. Nap. Daarna sluiting.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2