Arrondissements-Reehtbank Phillips Oppenheim door te Alkmaar. Eenvoudige Maaitijden. Strafzitting van Maandag 11 Febr. 1935. Helder. HET WAS HEM WAT AL TE PEPEBIG. De 35-jarige visscher Frederik B. te Helder was op 21 Januari jl. veroordeeld tot 2 maanden gev., wegens belemmering van een ambtshandeling, ge pleegd op 6 September, in het Ankerpark aldaar. Opposant had zich met geweld verzet tegen de in beslagname van zijn rijwiel door den belastingambte naar G. Visser, die wilde controleeren of Frederik in 't bezit was van een rijwielmerk, wat wel het ge val bleek te zijn. Hij verklaarde thans, dat de straf hem zeer hoog voorkwam. De ambtenaar had geen ambtseedig proces-verbaal, doch een relaas opge maakt, dat feitelijk waardeloos voor de berechting was, indien verdachte had ontkend. Bevestiging werd gevorderd, opposant is reeds vele malen ver oordeeld. Vonnis werd bekrachtigd. Anna Paulowna. LANDARBEIDER MET GRIJPVINGERS. De 30-jarige landarbeider Jan R. te Anna Paulow na had in de jaren '32, '33, '34, zoo respectievelijk verschillende voorwerpen achterover gedrukt. Tot de aanwezige verzameling behoorde o.m. 'n bus smeerolie, 'n jachtgeweer, 'n motorjekker, 'n luiwa gen, 'n mes, enzoovoorts, een en ander door Jan ge stolen uit de dorschschuur van den heer Pluister, De motorjas behoorde aan den machinedrijver Hol lander en de andere rommel aan de landbouwcoöpe ratie. Verdachte erkende de feiten. Hij is nog in dienst bij den heer Pluister, die overigens wel tevreden over hem was en hem nog 'n kans wil geven, ook omdat hij 'n gezin heeft met 3 kinderen Het ge heels optreden van den man geleek trouwens op 'n soort kleptomanie. Verdachte was te Leeuwarden al eens veroordeeld tot 5 gulden boete bij wijze van waarschuwing. De officier vroeg aanhouding en een roclasseeringsrapport, waarbij verdediger mr. Smal zich aansloot. Aanhouding tot 1 April door den Pol. Hechter gelast. Urk. BALDADIGE VERNIELZUCHT. De Urker timmerman Willem Schr stond terecht ter zake vernieling, omdat hij op 28 October j.1. te Urk 'n ijzeren ketting aan 'n handkar bevestigd, opzettelijk had stuk getrokken. Deze amateur cir- cus-athleet ontkende echter die krachtproef, doch de eigenares van bedoelde ketting, de weduwe Lub bert van der Veen, verklaarde in pittig Urksch, dat zij de handkar aan een ketting had vastgezet, doch in den nacht van 23 October klopte Willem de we duwe op met het verzoek de kar te mogen leenen; toen hem dit geweigerd werd, hoorde zij, dat de ketting werd stuk getrokken en men zich met de handkar verwijderde. Waar echter de zoon Corne- lis, los werkman (Urk wemelt momenteel van „losse" werklieden), haar verklaringen bevestigde, hielpen zijn praatjes Willem op zich zelf genomen, niet. veel, doch waar bleek, dat niet de ketting, doch het slot was vernield, werd Willem toch nog vrijge sproken. Urk. WILLEM HAD ECHTER NOG NIET AFGEDAAN. De in de vorige zaak vrijgesproken Willem S., moest nu met zijn niet verschenen compagnon Jelle L. terecht staan ter zake diefstal van schelpgrint, eigendom van den staat der Nederlanden, zulks met behulp van de in de vorige zaak besproken hand wagen. Willem beweerde permissie te hebben ge had, doch ditmaal werd hij er in „geluisd" en even als Jelle veroordeeld tot f25 boete of 15 dagen. Urk. EEN URKER DAME MET TE GROOTEN MOND. Mejuffr. Trijntje V., de 43-jarige ega van'den heer G. Weerstand, te Urk. zou op 19 Sept. haar mede- Urkerin Dirkje Post. huisvrouw Frans Schraal, niet met haar instemming in het openbaar een smeer lap en afzetter, taalkundig meer juist: smeerlapster en afzetster, hebben genoemd, voor welke beleedi- gingen zij thans haar opwachting maakte. De belee- digde was vermoedelijk de moeder van Willem uit de vorige zaken. Volgens moeder Dirkje zou Trijn ook nog hebben gezegd, verwaarloozer van je gezin en meineedige. Eisch f10 boete of 5 dagen hechtenis. Vonnis con form. Urk. LANGE VINGERS OP URK. De niet verschenen ballonbroeker Dubbele W. had op 26 November de vrijheid genomen zich weder rechtelijk toe te eigenen 'n tiental stukken lood en touw, die gebruikt worden bij de visscherij en eigen dom waren van den visscher H. de Vries. De dief werd veroordeeld tot f25 boete of 15 dagen, zulks bij verstek. Urk. EEN DIE MOEST BLIJVEN STAAN EN TOCH DOORLIEP. De warmoezenier Jan K. te Urk, die bij een plaat selijk relletje, het schoonschrobben van een verwaar loosden eilandbewoner, niet voldeed aan het bevel van den rijksveldwachter TieSfeen om niet door te blijven loopen en door den veldwachter werd aange houden, verzette zich alstoen met veel geweld, 'n daad van gezagsvenvaarloozing, die hem heden te staan kwam op f30 boete of 15 dagen. 't Viel 'm waarachtig nogal mee! Alkmaar. 'N OUDBAKKEN KOSTJE OPNIEUW GESERVEERD De 22-jarige Corn. St., voormalig bediende in de zuivel zaak van den heer Kapteijn te Alkmaar, die zich had schuldig gemaakt aan verduistering, voor dit feit onlangs terecht stond en welke zaak was aan gehouden ten einde een reclasseeringsrapport af te wachten, verscheen alsnu opnieuw ten tooneele. De rapporteur Oolders onthield zich van ecnig advies en liet de appreciatie aan den pol. Rechter over. Het vertrouwen in den delinquent was blijkbaar niet over vloedig. De Officier vermeende bij dezen stand van zaken f 35 boete of 20 dagen te moeten requireeren. Mr. Prins, verdediger en raadsman, vermeende dat wèl voorw. veroordeeling was geadviseerd in geval de Rechter het jongmensch schuldig mocht achten en concludeerde dan ook in dien geest, door een voorw. geldboete voor te stellen. Vonnis f25 boete of 15 da gen. Wervershoof. NIEMAND PRESENT. De heer Adr. R. te Wervershoof, die terecht moest staan wegens diefstal van eenige kleedjes, en de vo rige maal niet was verschenen, was nu evenmin aan wezig. Ook de heer Wiggers was niet present. Alzoo opnieuw uitstel tot 8 April. Alkmaar. 'N „ZUINIGE" VERTEGENWOORDIGER. Een 53-jarige heer, genaamd Frangois Karei Man- nus D., wonende te Alkmaar, aangesteld als hoofd vertegenwoordiger van een veeverzekeringsmaat schappij, compareerde als verdachte op grond van het feit, dat hij in Nov. 1934, 'n bedrag van f 67.50 be treffende de koopsom van een hit niet aan den heer J. Beumer, koopman te De Rijp, die recht had op dit geld, had uitgekeerd. Verdachte had bedoelde hit verkocht aan den heer J. Kieft te Limmen voor f 70.—. De eigenaar Beumer, die na aftrek van de provisie f67.50 moest vangen, is nog steeds niet in het bezit van het hem toekomende geld. Het bleek, dat de heer B. voorts beschikte over een zeer leelijk uitziend strafregister, o.m. diefstal, we- derspannigheid, landlooperij, en zoo voorts. De Officier hield een niet bepaald vriendelijk re quisitoir en vorderde 3 maanden gev. Uitspraak 2 maanden. Helder. BRUTAAL GEZEGD. De niet verschenen Heldersche heer Emanuel Leon B., had op 6 November den expediteur P. C. Kaan gesmaad of beleedigd, door hem in 't openbaar cor ruptie te verwijten. De geïncrimineerde woorden wa ren opgevangen door de heeren Kater en Nolet, zoa dat het bewijs voldoende werd geacht en de verdach te Manus B. werd veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen. S c h o o r 1. NIET GESTOLEN, MAAR GEVONDEN. De 26-jarige tuinder Jac. O. te Schoorl, niet voor het eerst compareerende, werd verdacht in den loop van 1934 te hebben ontvreemd 'n halcbijltje en 'n grenspaal, subsidiair dat hij die voorwerpen zou heb ben gevonden, zonder van die vondst aangifte te heb ben gedaan. De verdachte ontkende diefstal, doch gaf de „vondsten" toe. 't Was een vreemde geschie denis, vond op zijn beurt de politierechter. De hak bijl was 't eigendom van Jonkheer Barnaert. grond en boscheigenaar aldaar. Op grond dat de rijkswaterstaat opzichter Greup niet was verschenen, werd de zaak geschorst tot 11 Maart. Van de niet-verschijning van Greup werd acte verleend.' Alkmaar. DE ONBETROUWBARE TANDTECHNIKER. Een 41-jarige tandtechniker, de heer Anth. F. B. v. d. B., te Alkmaar, door de depressie gedupeerd, had tenslotte toevlucht moeten zoeken bij Maatsch. Hulp betoon en alstoen zijn inkomsten opgegeven ten be drage van f 13.20, doch hierbij opzettelijk verzwegen, dat zijn echtgenoote in eenige werkhuizen f 1 per hal ven dag had verdiend. Zulks met het droevige gevolg, dat hij thans ter zake valschheid in geschrifte te recht stond. Verdachte gaf het feit toe. Armoede was het motief voor de valsche opgaaf. Hulp had hij niet kunnen vinden, zeide de stakker schreiend. Eisch 1 maand gev. Uitspraak: uitbrengen van een rapport gelast. Voortzetting op 1 April. Hoorn. 'N WOESTELING. De niet aanwezige mijnheer Corn. H. te Hoorn, schijnt 'n ruw mensch te zijn, afgaande op het feit, dat hij op 7 November met grof geweld de winkel deur in het door den winkelier G. v. Kalker aan den Italiaanschen zeedijk bewoonde groentezaakje, had vernield. Cornelis was nog geld schuldig, 'n bedrag van f4.50 en kwam bij v. Kalker, niet om te beta len, maar om op te spelen en de deur in te trappen. Deze zonderlinge schuldenaar werd nu op zijn beurt eens te grazen genomen en veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen. Wieringermeer. DE VEECENTRALE CONTROLEUR OP HET ZONDAARSBANKJE. De controleur Joh. L. C., uit Zijpe, die onlangs met den bejaarden veehouder J. Kistemaker te Wierin- gerwaard, het door ons in het kantongerechtsverslag uitvoerig gereleveerde relletje had betreffende eenige niet geindificeerde vaarzen, stond nu terecht terzake beleediging van gezegden heer Kistemaker, door hem een lcelijken hufter te noemen. De klacht was ech ter te laat ingediend en dus niet ontvankelijk, doch' de officier sprak toch zijn ontevredenheid uit over het optreden van dezen controleur. Het verzoek van ver dachte om de zaak te mogen toelichten, werd afgewe zen. Eenvoud in de maaltijden is hoe langer hoe meer een eisch geworden in onze maatschappij en een eisch, die zeer zeker aan de gezondheid ten goede komt Dat is een belangrijk feit; en menige huisvrouw, die op eenvoud is aangewezen hetzij dat haar uitgaven beperkt moeten worden, hetzij dat gebrek aan tijd haar bepaalde grenzen stelt menige huisvrouw zal haar geweten gerustgesteld voelen, wanneer ze ook b.v. van dokterzijde te hooren krijgt, hoe degelijk, eenvoudig voedsel het beste is, wat ze haar gezin kan voorzetten. 't Is niet altijd gemakkelijk, om naast den een voud ook de degelijkheid te bereiken; die hangt samen met de juiste keus van de voedingsmidde len, die in het eenvoudigste voedsel verwerkt wor den en het kost altijd wel eenig nadenken, vóórdat men die juiste keus heeft getroffen. Mogen we U eens een paar zeer bekende voor beelden noemen van eenvoudig degelijk voedsel? Ten eerste beschikken wij over den stamppot, een „Nederlandsch fabrikaat", dat buiten onze grenzen weinig bekend is. Ten tweede kunnen we onze keus bepalen op een stevige peulvruchtensoep, zóó stevig, dat er aan den maaltijd verder niets behoeft te worden toegevoegd en de ééne pan dus in alles voorziet. En ten derde zouden we willen noemen ook al weer een typisch Hollandsche mogelijkheid het middagmaal, waarin bruine boonen of capucijners den hoofdschotel vormen en waarbij de aanvulling bestaat uit gebakken spek. Voor de wintermaanden kunnen we gerust den maatregel nemen, om wekelijks deze drie types van maaltijden een beurt te geven. Eentonig behoeft onze voeding daarom volstrekt nog niet te worden, im mers we kunnen desnoods elke week een anderen stamppot, een andere peulvruchtensoep of een an dere boonenmaaltijd op tafel brengen. Hieronder volgt van iedere soort een voorbeeld. 7 Goedkoope stevige erwtensoep. voor 4 personen, als volledig middagmaal voldoende 750 G. (IV2 pond) groene erwten of splitr erwten, 5 L. water, 250 G. (IV2 pond) spek, bosje selderij, 4 preien of uien, 500 G. (1 pond) aardappelen, 5 theelepels Maggi's Aro ma, ongeveer 3 afgestreken eetlepels zout. Laat de gewasschen erwten een nacht weeken in de aangegeven hoeveelheid water: breng ze daarmee den volgenden dag aan de kook en laat ze gaar worden (ongeveer IV2 uur) Voeg er het zout. het in dobbelsteentjes gesneden spek, de gesnipperde groenten en de in blokjes verdeelde aardappelen bij; laat alles zachtjes verder doorkoken (nog ongeveer 1 uur) en roer herhaaldelijk in de pan, zoodat de erwten goed fijngewreven worden en de soep flink gebonden wordt. Maak ten slotte de soep af met de Maggi's Aroma en presenteer er sneden geroosterd brood bij. Stamppot van savoye kool (voledig maal voor 4 personen). 1 a 1 y2 K.G. savoye kool, 3 K.G. aardappalen, 300 G. (3 ons) mager rookspek, 50 G. (V2 ons) reuzel, 4 theelepels Maggi's Aroma, on geveer 2 afgestreken eetlepels zout. Breng de fijn gesnipperde Savoye kool aan de kook, met niet meer dan b.v. y2 L. water. Voeg er het zout en het in dobbelsteentjes gesneden spek bij en leg er na 20 minuten de geschilde aardappe len op. Laat op een zacht vuur in de goed gesloten pan alles samen verder gaar worden (nog ongeveer y2 uur); stamp het door elkaar met de reuzel en maakt het gerecht af met de Maggi's Aroma. (Toevoeging van een paar kopjes gekookte witte boonen een restje van een vorigen maaltijd b.v. zal den stamppot eerder goed dan kwaad doen!) Capucijners met spek en uien (volledig middagmaal voor 4 personen) 1 K.G. capucijners, 300 G. (3 ons) vet rook spek, 4 groote uien, ongeveer 2 afgestreken eetlepels zout, 4 theelepels Maggi's Aroma. Laat de gewasschen capucijners een nacht wee ken in ruim water, brengt ze met hetzelfde water aan de kook en laat ze op een zacht vuur gaar wor den (ongeveer V/2 uur) onder toevoeging van het zout. Snijd intusschen het spek in dobbelsteentjes en bak die in een diep ijzeren potje op een zacht vuur uit. Voeg er de gesnipperde uien bij en laat die gaar en lichtbruin worden. Giet van de gare boonen het overtollige water af (kan volgenden dag in de een of andere soep ge bruikt worden), roer er het spek met de uien door en maak het gerecht af met de Maggy's Aroma. É(0FFjüWEEltH 24. „Waren even oprecht als jouw voorgewende aarze ling", zei hij. „Jouw sexe is heel slim. Je kunt een man langen tijd voor den gek houden zooals je met den generaal hebt gedaan, maar je kunt niet eiken man aldoor beet nemen. Bovendien", voegde hij er met zijn terugstootenden glimlach bij, „is Patinsky „damesman" in deze geschiedenis. Ik ben alleen maar kapitein bij het vliegcorps en gehoorzaam mijn bevelen." Hij ging aan de tafel zitten waarop de bediende juist, een blad had neer gezet. „Patinsky je kof fie!" Patinsky kwam naar hem toe en dronk gretig. On danks zijn dikke kleeding waren zijn handen nog blauw van de kou. „Je hebt ons verteld waar we zijn", zei Anna. „Ilc zou nu ook graag willen weten waar we heen gaan". „Dat is nog een geheim", zei Esterhaczy, „u zult het wel hooren als het tijd is." „U weet zeker, dat het den dood beteekent als u me ergens in Rusland neer zet?" „Dat scheen den generaal niet te kunnen schelen", zei Esterhaczy een broodje doorbrekend. „Hij was heel boos". Anna Kastellane keek uit het raampje. Ze vlogen over een groote open vlakte vol korenvelden, een paar schuren en een paar verlaten dorpjes. Hier en daar lagen kerken in puin. Haar oogen werden som ber. Een paar pas van haar vandaan zat Patinsky lawaaiig zijn koffie te slurpen. Haven bleef onna tuurlijk stil. Esterhaczy nam weer het woord. „Je hebt geen belangstelling getoond in onze bedoe lingen met je metgezel, Anna Kastellane." Ze wendde zich van het raampje af en Haven keek op. „Ik ben een vrouw", zei ze, „en ik stel meer belang in mezelf. Maar zeg me wat u van plan is met hem te doen". „Dat zal mijn vriend hier beslissen", antwoordde Esterhaczy op zijn buurman wijzend. „Er schijnt nog een kleine kwestie tusschen die twee te moeten wor den afgehandeld. Mr. Haven is in het bezit van din gen die aan den kolonel toebehooren." „Dat is een leugen", zei Haven. Patinsky veegde zijn snor zorgvuldig met een grof servet af. Noch het servies noch het linnengoed van het vliegtuig was van.de beste kwaliteit. „Ik hoop dezen onhebbelijken jongen man hier een lesje in manieren te geven", dreigde hij, „doch voor dien tijd zal ik eischen, dat hij mij den inhoud van die tasch daar overhandigt". Haven lachte en die lach klonk bijna natuurlijk. „Dat heeft u al eens een paar keer eerder gepro beerd", zei hij. „Maar ditmaal zijn de omstandigheden anders", zei Patinsky. „Je kunt niet aan je vijand ontkomen in een vliegmachine duizenden voeten hoog. Je bent hier en wij zullen met je doen wat wij verkiezen en wanneer we dat willen. En die tijd is niet ver meer af. Voor het oogenblik moeten we er op bedacht zijn uw veiligheid te verzekeren. Hoe staat het met af lossen, Esterhaczy?" ging hij voort. „Ik heb van nacht zelf gestuurd, drie uur lang. De wind was on gelijk en er waren veel zakken. Léon wordt moe. Zijn hand is niet zoo vast meer als vroeger." Esterhaczy stond op. „Ik zou dien weerbarstigen j'ongen man niet ver trouwen," raadde hij. „Zelfs met die belachelijke tasch aan zijn linker pols en zonder revolver, heeft hij onaangename gewoonten". Patinsky kwam overeind. „Ik zou niet bang voor hem zijn, zelfs als ik on gewapend was", pochte hij, „maar mijn motto is voorzichtigheid. Kijk, ik verwissel met jou van plaats, ik ben nu misschien twaalf voet van hem af. Ik zou evenveel kogels in hem kunnen jagen voor hij op kon staan. Er zijn tijden geweest dat ik dat met genoegen zou hebben gedaan." Esterhaczy liep vermoeid langs Haven heen en liet goed zijn revolver zien. Even later hoorden ze hem de sporten van de ijzeren ladder opklimmen. Patinsky stak eeijasigaret op en leunde achterover in zijn stoel Hij zag er uit alsof hij volkomen op zijn gemak was, doch zijn vingers waren voortdurend een paar centi meters van den trekker van zijn eigen revolver af en zijn onrustige oogen dwaalden nooit al tever af van de beide menschen aan den anderen kant van den doorloop. Ze observeerden Haven nauwlettend, doch de uitdrukking van hun gezichten als ze zich naar Anna Kastellane wendde deed den jongen Amerikaan meer dan eens ineenkrimpen in zijn stoel. Hij begon langzamerhand in te zien hoe ontzettend gevaarlijk de situatie was. „Ik veronderstel, dat de bedoeling is, dat we niet alleen gelaten zullen worden voor we op onze be stemming zijn aangekomen, welke die dan ook zijn mag", fluisterde hij haar in „Het zou beleefder zijn als u hardop sprak", riep Patinsky. Haven wuifde hem een ironischen groet toe. „We zijn nog niet uw gevangenen", kolonel", zei hij „Ben je werkelijk in gevaar als ze je in Rusland af zetten?" ging hij weer zachtjes voort. „Als ze me neerzetten op een plek waar ze in con tact kunnen komen met Moskou of Petrograd be teekent het een zekeren dood". „Door mijn schuld?" vroeg hij bezorgd. „Neen". „Ik veronderstel", zei hij, „dat hun positib. met be trekking tot mij eenigszins moeilijk is. Patinsky's plannen zijn doorzichtig genoeg. Hij heeft zijn best gedaan om dat, wat ik bij me heb, in de jachthut van de Ostrekoffs te pakken te krijgen. We hebben hem daar in een geheime kamer opgesloten achter gelaten. Als de generaal hem heeft toegestaan met Esterhaczy mee te doen, lijdt het geen twijfel of die is op het zelfde uit. Ik doe iets dat niet mag, dat is zoo, maar het is een vergrijp tegen mijn eigen regeering te gen niemand anders." „Ik ga u een vraag stellen, die ik u nog niet eerder gesteld heb", zei ze, „en die ik onder gewone omstan- digheden niet in mijn hoofd zou halen om te doen. Waar bewaart u den sleutel van dien ketting en het slot?" Haven keek naar Patinsky. Die zat nijdig te geeu wen, doch er was geen spoor van intelligentie of be langstelling op zijn gezicht te bekennen. „Dien heb ik in mijn haar verstopt", fluisterde Haven. „Daarom ga ik nooit naar den kapper". Ze trok zich iets terug. „Ik deed een ernstige vraag", zei ze koel. „Pardon", zei hij. „ik was er zeker van dat Pa tinsky ons niet kan hooren waar hij zit., maar het is zoo'n gemeene, sluwe schurk, dat ik toch dacht dat hij ons misschien voor den gek hield. Ik ben nu over tuigd,. Er bestaat geen sleutel". „Geenjslcutel?" herhaalde ze verwonderd. „Neen verzekerde hij. „Er is een geheime veer, die gepatenteerd is door een gewezen misdadiger uit op'on krijgen! Je® moftTrt SrveSllendT^ hem ^perMe krijgen."'"8 5 „Dat klinkt geniaal." „Als ik een sleutel had, zou ik op zijn laatst niet ^aSf ik dicn verstoppen moest. Van- hebben 7p0<m mijn kloeren doorzocht en sleïïefv^ ÏTU? rr?V!p we«^nomen. Als ze een nntimrlHb n L haddcn Bevonden, zouden ze dio natuurlijk hebben open gemaakt." Hij boog zich naar den kant van Patinsky toe. Deze was opeens op zijn hoede. „Kolonel", zei hij. „weet u soms wat u of uw vriend met mijn pas hebben gedaan toen u vannacht mijn kleeren doorzocht? Ik kan me begrijpen dat u mijn revolver hebt ingepikt, maar ik mis mijn paspoort. Zelfs als je, zooals nu, door de lucht vliegt boven een vreemd land, geeft het je toch een gevoel van veiligheid als je je pas hebt." Patinsky glimlachte. „U heeft ongetwijfeld veel gereisd, mr. Haven", zei hij. „Is het nooit bij u opgekomen dat, als u een reis maakt, laten we zeggen met den Riviéra-trein, de beambten u uw pas afnemen bij het begin van de reis en u die aan het eind teruggeven? Zoo gaat het hier ook. U krijgt uw pas terug als u aan het einddoel van onze reis is aangekomen. Ik hoop dat u er dan veel nut van zult hebben." „Dat klinkt heel sinister", zei Haven. „Het geeft zeker niets of ik zeg dat ik me veiliger zou voelen als de pas in mijn zak zat? We zouden kunnen neerstorten ziet u en en van elkaar afra ken." (Wordt vervolgd.)',

Schager Courant | 1935 | | pagina 6