De Eemeentebegrooting over 1935 Plaatselijk Nieuws. Kolf wedstrijden 'Lil Bergen. DEFILE VAN DE MARINIERS. SLACHTOFFER VAN EEN DEVIEZEN- ZWENDELAAR. Ds loonen van de zuivelbewerkers in Friesland. Uitstel van executie voor Bruno Hauphnann Reisindrukken van Sowjet-Rusland. Memorie van Toelichting van B. en W. Batig saldo dienst 1933 geraamd op f24.149.52. Voor verbetering van wegen werd f82.000 uitgetrokken. Het onderwijs vraagt gxoote sommen. De Reinigingsdienst zal niet minder dan f 10.000 kosten. De verhooging van belasting, waartoe reeds besloten werd. Hosten van werkverschaffing f74.000. het Rijk zal 50 bijdragen. Verschenen is de Memorie van Toelichting van B. en W. op de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Bergen voor den dienst 1935, waar aan wij het volgende ontleenen: Batig slot 1933. Geopend wordt met een batig slot van den gewonen dienst over 1933, hetwelk voorloopig is vastgesteld op f24.149.52. De achterstallige inkomsten van vorige diensten zijn geraamd op rond f1000.— Schuld der gemeente en leeningen. De schuld der gemeente bedraagt thans nog f 1.054.760, waarop in 1935 moet worden betaald f 46554.De leeningen zijn in hoofdzaak geconver teerd in 41^ pet. leeningen, waardoor aan rente f 46000.noodig zal zijn. Voor kasgeld zal een nieu we leening groot f 100.000 worden aangegaan, terwijl voor de verbetering van den Bergerweg f40.000 is geraamd en de kosten voor het aankoopen van stroo ken grond op f 13200 zijn begroot. De totaal kosten voor verbetering van wegen, waar voor eveneens een geldleening zal noodig zijn, wor den op f82.000.— geraamd. Onderwijs. De kosten voor het openbaar gewoon lager onder wijs zijn geraamd op f 4592.32; voor het openbaar uit gebreid lager onderwijs op f3388.33; voor het bijzon der gewoon lager onderwijs op f6182.53 en voor het bijzonder uitgebreid lager onderwijs op f 1060.68. Jaarwedden en wedden der onderwijzers f30.632.—. (O.L.S. en U.L.O.); kosten voor het instandhouden van schoolgebouwen enz. f 550.aanschaffing school- meubelen f65.onderhouden schoolmeubelen f225; aanschaffen van leermiddelen f2080.verlichting, .verwarming en schoonhouden f2600. Tegenover deze uitgaven staan o.m. de volgende inkomsten: schoolgelden openbaar lager onderwijs f3600.vergoeding van het Rijk ex art. 50 der L. O.-wet 1920 f 15.500.huur of vergoeding voor het gebruik van schoollokalen f137.—; bijdragen van andere gemeenten, inzake het O. L. onderwijs f 200.—; schoolgelden U. L. onderwijs f2000.vergoeding van liet Rijk ex art. 56 der L. O. wet 1920 f14000.—; ver goeding huur gebruik lokalen U. L. school f300. schoolgelden bijzondere scholen f 1900.—. De vergoeding van de kosten van instandhouding van bijzondere scholen, bedoeld in art. 101 der L. O. wet, werd geraamd op f4076.40 en de bijdrage in de kosten van Hoogere Burgerscholen werden begroot op f4000.—. De kosten van handelsonderwijs werden begroot op f530.en de bijdragen van andere gemeenten in de kosten van de van Rijkswege gesubsidieerde gym nasia op f 4230. Voor het lager Nijverheidsonderwijs werd uitgetrok ken f3500.en voor het Middelbaar Nijverheids onderwijs f200. Openbare Werken. Voor het onderhoud van wegen en voetpaden is LANGENDIJK. De uitslagen van de dezen winter In vijf banen gehouden kolf wedstrijden, uitge schreven door den Langendijker Kolf- bond. N. Quant te Warmenhuizen su perieur onder de superieuren. Vrienden kring, Noordscharwoude, eerste van de superieure klasse; Vriendenkring idem voor de tweede klasse. Gezellig Samen zijn, te Zuidscharwoude, spant de kroon in de eers>e klasse; Op Maat, Zuidschar woude, in de derde klasse. i De uitslagen van de dezen winter met zooveel ani mo gespeelde wedstrijden van den Langendijker Kolfbond, waaraan 00 kolvers deelnamen en die in 5 banen werden gehouden, waren de volgende: i Korps wedstrijden: i Superieure klass: 1. Vriendenkring, Noordschar woude 2029 p.; 2. Volharding, Oudkarspel 1999 p. i Eerste klasse: 1. Gezellig Samenzijn, Zuidschar woude 2003 p.; 2. Onder Vrienden, Oudkarspel 1818 p.; 3. Op Maat, Zuidscharwoude 1720 p. Tweede klasse: 1. Vriendenkring I, Noordschar woude 1S66 p.; 2. Vriendenkring II, 1819 p.; 3. Op Maat, Zuidscharwoude 1780 p.; 4. Ons Genoegen, Noordscharwoude 1566 p. Derde klasse: 1. Op Maat, Zuidscharwoude, 1730 p.; 2. Ons Genoegen, Noordscharwoude 1632 p.; 3. Vol harding I, Oudkarspel 1617 p.; 4. Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude 1575 p.; 5. Vriendenkring, Noord scharwoude 1540 p.; 6. Volharding II, Oudkarspei, 1412 p. Personeele wedstrijden: Sup.: 1, N. Quant, Warmenhuizen, 744 p.; 2. C. Langedijk, Noordscharwoude 728 p.; 3. P. Langedijk, Oudkarspel 671 p. Ie klasse: 1. Th. Rijper Jr. 706 p.; 2. P. Goet 668 p.; 3. G. Mettcs 653 p.; allen te Zuidscharwoude. 2e klasse: 1. C. Berkhout, Zuidscharwoude 682 p.; 2. Th. Rijper Sr., Zuidscharwoude 644 p.; 3. K. Boot, Noordscharwoude 636 p. 3e klasse: 1. J. Leeuwrik, Zuidscharwoude 646 p.; 2. K. Ruiter, Oudkarspel 644 p.; 3. P. v. Dam, Noord scharwoude 611 p.; 4. W. Bergen. Zuidscharwoude 599 p. 5. J. Deutekom. Oudkarspel 570 p.: 6. P. Lan gedijk. Zuidscharwoude 569 p.; 7. C. Plakman. Oud karspel 563 p.: 8. J. du Burck, Zuidscharwoude 558 p.; 9. S. Timmerman, Noordscharwoude 549 p.; 10. M. V'ug, Zuidscharwoude 540 p.; 11. W. Kuin, Nd.- een bedrag geraamd van f8.342.en voor het onder houd van wandelplaatsen en plantsoenen een be drag van f 1750.De kosten van stofbestrijding en waterbesproeiing van wegen en straten zijn geraamd op f450. Voor huur of pacht van landerijen is een bedrag begroot van f 1442.04 en aan ontvangst van grasver pachtingen een bedrag van f547.50. Reinigingsdienst. De kosten van den Gemeentelijken Reinigings dienst worden geraamd op f 10.000. Onderhoud Na tuurreservaat f600. Straatverlichting. Voor de straatverlichting is een bedrag van f6356 uitgetrokken en voor de wijkverpleging en kraam- verzorging werd een som van f 2930 geraamd. Wegenbelastingwet. De uitkeering van de provincie wegens aandeel, ingevolge de wegenbelastingwet, wordt geraamd op f20.000. Werkloozenzorg. De bijdrage voor het Nationaal Crisiscomité voor bijzondere hulp aan werkloozen zijn geraamd op f249.90. De kosten van werkverschaffing aan werkloozen door of vanwege de gemeente ondernomen zijn be groot op f74000. Ontwikkeling en ontspanning van werkloozen f 1700; bijdrage aan het plaatselijk crisiscomité voor bijzondere hulp aan werkloozen f499 80; bijdrage uit het' Werkloosheids-subsidiefonds in de kosten van werkverschaffing en steunverleening aan werkloozen f 33.330. Als nieuwe post is op de begrooting gebracht een bedrag van f6000 voor steun aan werkloozen. Deze gelden, welke het Rijk bijdraagt, zijn bestemd om ter beschikking te worden gesteld van het Burger lijk Armbestuur, om daaruit ondersteuning te geven tot bedragen en op de wijze als tot nu toe gebrui kelijk. Secretaris-Penningmeester B. A. B. en W. stellen voor, het salaris van den secre taris-penningmeester van het B. A. op f600 te stellen. Belastingen. Voor de personeele belasting is de gemeente ge plaatst in de vierde klasse. De 100 tot 200 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting zijn ge raamd op f 64000; de 80 opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting op f37433 (gerangschikt in de 3e klasse); de 80 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigendommen f 1400; de 40 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelas ting f 6280. De rioolbelasting wordt geraamd op f 11.750, terwijl verwacht wordt, dat het winst-saldo van het electrisch bedrijf f 30.000 zal bedragen. Opgemerkt dient nog te worden, dat de gemeente van het Rijk terugontvangt f6000 van de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting Aan opbrengst honden belasting is een bedrag geraama van f900. Subsidies. De volgende subsidies werden op de begrooting uitgetrokken: Ziekenhuizen en sanatoria f 800; Rijwielpadver- eeniging Noord-Kennemerland f 50; Schouwburgen en Muziekkorpsen f 400; Volksuniversiteit f 10; Ver- eeniging tot behoud van Natuurmonumenten f 15; Historisch aanzien der gemeente en aesthetisch bou wen f 500. Vereenigingen werkzaam op onderwijsge- bier f 200; Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer f 1075; Burgerlijk Armbestuur f 20.000. scharwoude 539 p.; 12. F. Moeijes, Oudkarspel 538 p.; 13. J. Kramer, Zuidscharwoude, 534 p. Bij deze uitslagen vallen enkele dingen op. Eers tens, dat Gezellig Samenzijn te Zuidscharwoude in de eerste klasse meer punten sloeg dan de club van Volharding in de superieure. Verder dat Vrienden kring I en II een grooter aantal punten sloeg in de tweede klasse, dan 2 korpsen (Op Maat en Onder Vrienden) in de eerste klasse. Zeer vreemd liep het met de korpsen van Op Maat. Het korps, spelende in de eerste klasse, sloeg minder punten dan dat in de tweede en zelfs nog minder dan dat van de derde klasse. Opmerkelijk was het ook, dat een korps- speler v. Op Maat in de derde klasse (J. Leeuwrik) enin de tweede klasse (C. Berkhout) het hoogste aantal punten behaalde en dat in de eerste klasse P. Goet den tweeden prijs behaalde. Buitengewoon knap heeft de oude heer Quant uit Warmenhuizen gekolfd: 744 punten, d.i. gemiddeld 10 punten per slag, een reuzenprestatie! Bovendien is bij deze wedstrijden nog gebleken, dat men nog hooge ver wachtingen maar koesteren, van de kolvers J. Leeuw rik, K. Ruiter en P. van Dam, die in de derde klasse kolfden, maar nu wel een klasse naar boven zullen opschuiven. Het Saar-detachement te 's-Gravenhage. Inspectie door en défilé voor de Konin gin en Prinses Juliana. De Koningin, vergezeld van Prinses Julina, heeft gisterochtend het uit het Saargebied teruggekeerde detachement van de mariniers en de afdeeling van de school compagnie van den motordienst geïnspecteerd, een en ander op het voorplein van het Huis ten Bosch. De troepen waren met den electrischen trein uit Rotterdam aan de Laan van Nieuw Oost-Indië aan gekomen en van het station rechtstreeks naar het Huis ten Bosch gemarcheerd, waar zij kwart voor elf in orde van inspectie opgesteld werden. Er was voor de eenvoudige plechtigheid, die slechts een half uur van elf uur tot half twaalf heeft geduurd, enorme belangstelling van het publiek. In de gehcele stad bespeurde men den trek naar het Huis ten Bosch. De trams, die dien kant uitreden, waren ,in tegenstelling met andei's,stampvol en lange den Bczuidenhoutschcnweg bewoog zich een zeer ongewone file van taxi's en auto's, eveneens met het Huis ten Bosch als bestemming. Daarbij begaven velen er zich te voet heen. Reeds geruimen tijd voor het officieele uur van aanvang was de omtrek van het paleis dan ook met menschen gevuld. Avontuur van een werklooze Amsterdam sche onderwijzeres in Duitschland. - Een maand in voorarrest en ten slotte vrijgesproken. Naar thans bekend is geworden is een 23-jarige Amsterdamsche onderwijzeres, die werkloos was, op 12 Januari j.1. te Wiesbaden wegens overtreding van de deviezen-voorschriften gearresteerd. De onderwijzeres was geplaatst bij de lessencen- trale van het N.O.G. afd. Amsterdam, welke instel ling er zich mede belast, jonge werklooze onderwijs krachten aan werk te helpen o.a. door bijwerken van leerlingen en dergelijke. In dit verband had het meisje gereflecteerd op een advertentie, waarin een jonge vrouwelijke onderwijs kracht werd gevraagd, die een familie tijdens een reis door Duitschland en eventueel andere landen zou moeten vergezellen, teneinde aan drie kinderen onderwijs te geven. De vergoeding zou bestaan uit 25 gulden per maand, terwijl de reis- en verblijfkos ten voor rekening van de familie zouden komen. Nadat de onderwijzeres kennis met de familie had gemaakt, trad zij in dienst en vertrok reeds spoedig naar Duitschland. Het werk bleek haar zeer te be vallen. Na 10 Januari ontvingen de ouders echter geen brieven meer. Ruim een week ging voorbij, waarna de ouders een in de Duitsche taal geschreven brief ontvingen, waarvan de inhoud nogal verward was, maar waarvan de laatste zin luidde: „Ik hoop spoe dig wfeer vrij te komen." De ouders wendden zich tot het N.O.G., waarvan het afdeelingsbestuur onmiddellijk een onderzoek instelde, met het gevolg, dat kwam vast te staan, dat het meisje op 12 Januari in een hotel te Wies- baden was gearresteerd, aangezien zij op haar naam geplaatste cheques had geind van bedragen, welke aanmerkelijk hooger waren dan in Duitschland wet telijk was voorgeschreven. Toen zij zich na haar arrestatie tot haar werkge ver wilde wenden teneinde diens hulp in te roepen, bleek de geheele familie, welke eeregeld per auto pleegt te reizen, te zijn verdwenen. Het verdere onderzoek wees uit, dat door de Duit sche justitie werd aangenomen, dat het meisje gewe ten heeft, dat zij zich aan strafbare handelingen had schuldig gemaakt. Er werd. met medewerking van het ministerie van buitenlandsche zaken, contact gezocht met den vice-consul te Wiesbaden, die de onderwijzeres in de gevangenis heeft bezocht. Voorts werd door den broeder van den verdwenen werk gever gezorgd, dat de onderwijzeres van rechtskun digen biistand werd voorzien, terwijl het N.O.G. haar wat geld zond. voor het koopen van extra-voedsel en ook de reis van den vader en zijn verblijf te Wies baden betaalde. Op 8 Februari stond de onderwijzeres wegens me- denl'chtigheid aan overtreding van de deviezenvoor- schriften terecht. De officier van justitie eischte een maand gevangenisstraf en 150 mark boete. Bii het vonnis sprak de rechtbank haar echter vrij, aange zien aangenomen werd, dat het meisje het slacht offer was geworden van haar werkgever, die gere geld alle geïnde gelden ontvangen had. Naar verder kwam vast te staan had laatstgenoemde reeds in Nederland de chepues op haar naam gekocht. Met dat al is het wel gebleken, dat het meisje door haar werkgever gebruikt is voor onwettige fi- nancieele transacties. De familie is tot nu toe niet in Nederland teruggekeerd. Waarschijnlijk bevindt de man zich nu in Rusland. Het meisje is intusschen naar Amsterdam teruggekeerd. Naar aanleiding van het advies van de commissie voor arbeidsvoorwaarden uit den Bond van Coop. Zuivelfabrieken in Friesland om voor 1935—1936 de minimum-weekloonen der zuivelbewerkers terug te brengen van f 19 en f 21 op resp. f 17 en f 18.50, heb ben de moderne, chr. en r.k. bonden van arbeiders in het landbouw- en zuivelbedrijf een adres gezon den aan de besturen van alle betrokken coop. zui velfabrieken met het verzoek het advies der commis sie niet op te volgen en de bestaande loonen te hand haven. In het adres wordt betoogd, dat de voorgestelde ver laging in geen enkel opzicht kan leiden tot ophef fing of verbetering van de moeilijkheden, waarin het veehoudersbedrijf verkeert. Waar de zuivelbewerkers de loonsverlaging niet zullen aanvaarden, zullen con flicten bfj aanvaarding van het advies onvermijde lijk zijn. Adressanten betreuren zulks, temeer, nu in dezen tijd van aanvallen op den landbouwsteun de grootst mogelijke eenheid gewenscht is. Trenton: Een van Hauptmann's verdedigers. Eg- bert Rosecrans, zal bij den rechter Thomas Trenchard een verzoek indienen om de op- 18 Maart a.s. vast gestelde executie van Bruno Hautptmann zes maan den te willen uitstellen, terwijl hij tevens een finan cieel e bijdrage van den Staat zal vragen voor de ver zorging van het drukwerk, dat in verband met de aangevraagde behandeling der Lindbergh-zaak in hoo ger beroep verspreid zal moeten worden. Men ver wacht, dat rechter Trenchard althans het verzoek tot uitstel zal toestaan. Hauptmann bracht den Zondag in de cel der ter dood veroordeelden door en was zeer weinig spraak zaam. Hij las bijna den geheelen dag in een bijbel uit de gevangenisbibliotheek. REGELMATIGE LUCHTDIENST OVER NOORD- ATLANTISCHE ROUTE? Londen. In Britsche luchtvaartkringen is men ervan overtuigd, dat men binnen anderhalf jaar in staat zal zijn een vasten luchtdienst in te stellen tusschen Europa en de Verecnigde Staten langs de noordelijke route over den Atlantischen Oceaan. Een der vliegtuigfabrieken, welker naam niet genoemd wordt, is bezig met den bouw van een machine spe ciaal voor dit doel. Volgens technische deskundigen zal dit toestel in staat zijn een afstand van drie duizend mijl af te leggen met een veiligheidsmarge van 50 pet. DE EXPLOITATIE VAN HET GROOTSTE FRANSCHE SCHIP „NORMANDIË". Slechts mogelijk met staatshulp. Parijs: Een der directeuren der Fransche stoom vaart Mij., die de grootste Fransche mailboot de „Nor- mandië" in de vaart zal brengen, verklaarde dat het schip in het voorjaar zijn eerste tocht zou maken. De exploitatie zou slechts mogelijk zijn met staats hulp, aangezien de opbrengst per reis juist de kosten van de reis zouden dekken, doch dat de maatschappij dan niets overhield voor de afschrijving, die verdeeld wordt over twintig jaar. Ingezonden stukken. Oudkarspel, Febr. 1935. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het gesprokene in de raads vergadering te Oudkarspel vraagt ondergeteekende namens de strijdorganisaties te Oudkarspel eenïge plaatsruimte voor het volgende. Bij voorbaat dank. Door het W.S.C. te Oudkarspel werd eenigen tijd geleden een verzoek gericht aan B. en W. om een onderhoud. Op dit verzoek is nooit een antwoord gekomen. Wat we met een verzoek niet hebben kunnen bereiken, dat hebben we met een „onbenul lig prul" wel bereikt. Er is in den raad over gesprot ken en er zijn in de bladen uitvoerige verslagen opge nomen. Hierin hebben we kunnen lezen, hoe de heeren er over dachten. De Voorzitter zegt dat B. en W. op een verzoelc van het W.S.C. niet zullen antwoorden, zoolang zij niet beseffen, dat zij leven in een behoorlijke, be schaafde wereld. Hieruit blijkt duidelijk welke klas se B. en W. vertegenwoordigen. Er is nog altijd een zekere klasse, die behoorlijk, ja zelfs in weelde in deze wereld kan leven, maar vraag eens aan de vrouwen van de 350.000 werkloozen, die met hun gezinnen moeten leven van een veel te lagen steun, of we leven in een behoorlijke wereld, waar de boter voor wagensmeerprijs wordt uitgevoerd, terwijl hier de armsten geen margarine kunnen koopen. Vraagt het aan de arme tuinders, die hun groente bij duizenden kilo's zien vernietigen, terwijl er ge brek wordt geleden bij de massa, die altijd op hun bedrijf hebben gewerkt en geploeterd en zich aan stonds onder de druk van een schuldenlast moeten aanmelden bij een werkverschaffing, vraag hun of we leven in een beschaafde wereld. Vraagt de ouden van dagen, die zich krom hebben gewerkt en nu hun spaarduitje zien wegsmelten en aanstonds als ze afgetobt zijn, moeten bedelen om een aalmoes bij een diaconie of armbestuur, vraag hun of we leven in een behoorlijke maatschappij. Vraagt het aan de duizenden jeugdige werkloo zen, die iederen dag doelloos rondloopen en geen ge-* legenheid krijgen zich in een vak te bekwamen en. een allertreurigsten tijd tegemoet gaan. Mr. Eecen veronderstelt, dat wij kunnen weten, dat rechtszekerheid 't hoogste goed is van elke staat, ook van de communistische staat. In de communistische staat worden zij gestraft, die dit werkelijk verdiend hebben en heeft ieder die arbeidt recht op een menschwaardig bestaan en heeft dit ook. In een kapitalistische maatschappij leven duizen den in weelde, van de arbeid van anderen, terwijl millioenen die arbeiden, leven in honger en ellende, Voor deze arbeidende klasse, die in deze „be< schaafde" wereld aan de honger wordt prijsgegeveiï en voor onbenullige dingen in de gevangenis wordt geworpen, zullen de revolutionnaire organisaties op- komen en strijden. Namens de strijdorganisaties, A. DE WIT, Sccr. W.S.C, Zaterdagavond j.1. hield de Vereeniging van Vrien den van de Sovjet-Unie een openbare vergadering in het lokaal van den heer Igesz. De opkomst was niet bijzonder groot te noemen, want toen de heer Bosch uit Zaandam, de voorzit ter der vereeniging. het woord nam, om een inlei dend praatje te houden, waren circa 20 personen aanwezig. De heer Bosch sprak z'n spijt hierover uit; het slechte weer had ook zeker een groote rol gespeeld Spr. wees op het verschil der toestanden voor en na de Sovjet-regeering. Onder het Czarisme leefden de arbeiders als koelies, waren analphabeten en dronkaards, doch nu is alles ten goede veranderd; dit zal de spreker van hedenavond ons dan ver tellen en hiermee gaf spr. het woord aan den heer C. Borst Pz.. lid van de November-delegatie. De heer Borst dan schetste allereerst den chaoti- schen toestand, zooals we die hier kennen en spr. wil nu eens vergelijken den tuinbouw in Holland met die in Sovjet-Rusland. In ons land worden de tuinders al armer en armer en komen tenslotte in de werkverschaffing terecht. Utibereiding van de productie of verbetering van de productiemethoden brengen nog grootere armoede. Hoe anders is dat in Rusland. Opvoering van pro; ductie geeft daar grootere rijkdom. Men moet dat zoo voorstellen: alles gaat in één groote pot, waaruit allen eten; des te meer er nu in de pot komt. des te meer kunnen allen er uit krijgen. Spr. is op een tuinbouwbedrijf geweest en vertelt, hoe alles daar in z'n werk gaat. Er wordt planmatig gewerkt, het loon is behoorlijk, de vrouw heeft even veel rechten als de man. Bii alle bedrijven zijn kin dertehuizen, clublokalen en toon cel zal en. De pro ducten worden on het bedrijf zelf weer gebruikt. Op allerlei gebied hooren we interessante mede- deelingen. Zoo mag h.v. aan kinderen tot 18 jaar op de scholen geen onderwijs in godsdienst gegeven: worden. Gevangenen krijgen een bepaald aantal dagen! vacantie en komen prompt op tijd weer terug. Voor een laag loon kan men ongeveer evenveel konnen dan voor een hooge loon. Een monteur, die werd aangesteld tot directeur, verdiende na z'n aanstelling belangrijk minder; dit vond bij heel gewoon, hij werkte immers voor de gemeenschap. Het roode leger wordt ingesteld uit wantrouwen! tegen arbeiders uit kapitalistische landen. En dan een zeer voorname factor, in Rusland kent men geen werkloosheid, integendeel er bestaat zelfs een tekort aan werkkrachten. Een hartelijk applaus viel den heer Borst, die zich meer als een gemoedelijk verteller dan een groot re denaar liet kennen, ten deel, toen hij z'n laatste woorden beëindigd had. De heer Bosch nam nu weer het. woord en wekte de aanwezigen op. lid te worden van de vereeniging, die zich ten doel stelt, populariseering en verwezen* liiMng der Sovjet-Unie. F.enige nersonen gaven zich als lid op. Verschillende vragen werden nog beantwoord. Intusschen was het reeds laat geworden, zoodaï de heer Bosch de clementie der aanwezigen inriep en vroeg of men er genoegen mee nam, als de film, die pl.m. 5 kwartier in beslag nam, een volgend© keer vertoond werd. We hoorden niet een definitieve beschuldiging uit spreken, maar toch wel het uitentvan een sterk ver moeden. dat alles zoo lang mogelijk was gerekt, om dan aanstonds te zeggen: Ta. nu is er geen tiid meer voor de film. een eec+o die den aanwezigen; niet, sympathiek bleek te zijn. Een andere uitspraak van een der toehoorders. als zou men nu thuis niets kunnen vertellen, leek ons toch wel wat overdreven: dit is. de beer Bosch zei het reeds, een belcodiging voor den heer Borst. Tenslotte sloot de beer Bosch deze onenbare ver ga dering._ eron wijzende, dat men binnenkort weder om een bijeenkomst zou bnnden: de omstandigheden! 'on'ien dan guitiger z>"u: Immers men bad nu bier eenig houvast ën snr. bonnfe. dat kameraad Borsf dan voor een volle zaai y;ou «inreden en zeede toe, dat een van de beste films gedraaid zal worden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2