De uitspraak in het goudclausule proces PARIJSCHE TREIN ONTSPOORD. KIJKEI) is KO0PEn bij CLOECK Buitenland DE ACTIE DER SOCIALISTEN IN BELGIE. Orkaan over Boedapest. Geen slachtoffers. BLOEDIG GEVECHT IN EEN ZUID- SLAVISCH DORP. Plaatselijk Nieuws. De brand te Rosaria gebluschL Waarborgfonds voor slachtvee. Woensdag 20 Februari 1935. 78ste Jaargang. No. 9663 SCHAKER s COURANT. )H blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot Uitgave der N.V. vil. P. Trapmail Co., Schagen. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- morgens 8 uur, worden Advertentie nog zooveel mogelijk ln het O P A H T NI A TIèN 1 t0' 5 rege,S 'ed"e r6êe' meer 15 l,beWlJsn°- arstuitkomend nummer geplaatst.O r n U 1 IV n O.inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ook Rusland onderhandelt met Japan Gaat Sir Simon met Hitier praten? Het opperste Amerikaansche gerechtshof heeft eindelijk uitspraak gedaan in het proces over de goudclausule en daardoor aan de geweldige span ning, die reeds wekenlang de gemoederen in Ame rika en daarbuiten bezig hield, een einde gemaakt. Men weet waar het om ging. Er zijn in Amerika èn door particulieren (spoor wegen, banken etc.) èn door de Staat in de naoorlog- sche jaren voor milliarden dollars aan leeningen ge sloten, onder de bepaling dat rente en aflossing zou den plaatsvinden in gouddollars, dus op een basis yan ongeveer f 2.50 voor een dollar. Bij de zoogenaamde Joint Resolution van 5 Juni 1933 heeft Roosevelt deze belofte eenvoudigweg van nul en geenerlei waarde verklaard en medegedeeld dat trots de uitdrukkelijke belofte van aflossing in goud, de Amerikaansche regeering in papieren dol lars haar schulden zou betalen. Het is begrijpelijk, dat ook de particulieren deze gelegenheid gaarne aangrepen om zich van hun bo vengenoemde verplichting te ontdoen, maar even natuurlijk is het dat onder de houders der goudcer tificaten een ontevredenheid ontstond, die zich uitte in een aanklacht tegen de regeering. Dat er spanning heerschte is begrijpelijk als men bedenkt dat een veroordeeling zou beteekenen, dat de schuld van de staat ineens met 20 milliard en van de particulieren met 70 milliard zou zijn geste gen, bedragen zoo geweldig groot, dat het zeer de vraag is of de Amerikaansche volkshuishouding een dergelijke aderlating zou hebben kunnen verdragen. Het gaat hier om sommen, die niet alleen ettelijke malen onze geheele nationale schuld maar zelfs vele malen het geheele nationale vermogen van Neder land vertegenwoordigen! Welnu, met slechts één stem meerderheid heeft het opperste gerechtshof een beslising genomen, die wel is waar een moreele veroordeeling beteekent van Roosevelts' goudpolitiek, maar toch een vonnis tot gevolg had, dat tegelijkertijd voor de obligatiehou ders den weg afsnijdt om voor deze onbehoorlijke daad verhaal te zoeken. Het blijkt heel duidelijk, dat het Hof niet uitslui tend zich op zuiver juridisch standpunt heeft ge plaatst, maar wel degelijk practische overwegingen heeft laten gelden. Ware dit niet het geval, men kan gerust aannemen, dat dan de groote meerder heid van dit hoogste rechtscollege de geldverdun- ningspolitiek van de Amerikaansche regeering zou hebben veroordeeld. Hoe het zij. Roosevelt kan zich in de handen wrij ven, want hij en zijn N.I.R.A.-stelsel zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Of hij zich van de zedelijke veroordeeling veel zal 'aantrekken, is zeer de vraag: het is niet de eerste maal in de geschiedenis dat de handteekening van een volk niet wordt gehonoreerd en dat het papier waar ze onder werd geplaatst, later als een „vodje papier" wordt gekwalificeerd. Wij meenden kisteren reeds te moeten wijzen op 'de teekenen, die 'n veranderde houding aantoonden tusschen Japan en China en thans komt het opzien barende bericht, dat ook de Russische ambassadeur Joerenef een bezoek heeft gebracht aan den Japan- schen minister van buitenlandsche zaken Hirota, waarbij de beide staatslieden de hangende proble men tusschen de beide landen uitvoerig hebben be sproken. Tezelfder tijd is de speciale Chineesche gezant Wang Tsjoeng-hoeï in Tokio aangekomen met ver tegenwoordigers van het departement van buiten landsche zaken. Er heerscht, dit is wel zeer duidelijk, in diploma tieke kringen te Tokio groote bedrijvigheid en ver gissen wij ons niet, dan is Japan bezig zich in den rug te dekken tegen de Engelsch-Amerikaansche be dreiging. Hirota is werkelijk nog zoo'n slechte diplomaat niet: als nu het leger, door een of andere domheid maar geen roet in het eten gooit, dan is het mis schien nog mogelijk veel fouten goed te maken. 1 In het Duitsche antwoord werd Engeland uitge- noodigd om een vertegenwoordiger naar Berlijn te zenden, teneinde verdere onderhandelingen te voe ren. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de Engelsche regeering niet achter den rug van Frankrijk om met Hitier zou gaan praten en eerst eens aan Laval zou vragen, hoe doe over een dergelijk tête a tête dacht. Frankrijk heeft nu verklaard, dat het er In het geheel geen bezwaar tegen had als Londen met Ber lijn eens ging spreken over het Anglo-Fransche aan bod. Toch is het niet waarschijnlijk dat Sir John Simon al direct naar Berlijn zal vertrekken. Daarvoor lijkt ons de situatie, ondanks de Duit sche toelichting aan den Britschen en Franschen ambassadeur, nog te onbepaald. Wij zullen dan ook ongetwijfeld in de komende dagen wel een groote diplomatieke activiteit zich zien ontwikkelen tusschen de Engelsche en Duitsche hoofdsteden en pas als het duidelijk is dat men schelijker wijze op de tot standkoming van een ac- coord kan worden gerekend zal Sir Simon wel naar Berlijn vertrekken. De mindere goden, de gezanten, zullen eerst moeten trachten de touwtjes aan el kaar te knoopen. Trouwens, wij geloovcn dat Engeland niet zooveel haast zal maken. Men heeft wel eens gezegd, dat de tijd voor Duitschland werkte en in zekeren zin is dat ook wel juist. Maar aan den anderen kant staat, dat de economische nood zich in Duitsch land zoo toespitst, dat de toestand ondragelijk dreigt te worden. Het Hitlerrijk is geblokkeerd! Thans niet door een sterke Engelsche vloot en zwaar bewapende legers, maar door een veel onver biddelijker vijand, nl. door het gebrek aan geld en crediet. Volkomen betrouwbare berichten maken melding van ongelooflijke toestanden. Vindt Hitier in een of anderen vorm geen oplossing, dan is werkelijk te vreezen, dat het economische raderwerk vastloopt. Er heerscht zulk een grondstoffennood, dat tal- looze auto's stilstaan wegens gebrek aan rubber banden en de ondervoeding staat, nog dreigender dan in de oorlogsjaren, voor de deur. Of de tijd dus voor Duitschland werkt is zeer de vraag. Het was misschien verstandiger als Berlijn zoo spoedig mogelijk trachtte tot een vergelijk met Frankrijk te komen. Mogelijk, dat het buitenland dan, ondanks de zeer slechte ervaringen, er voor zou zijn te vinden om nogmaals door credieten een catastrophe te voorkomen. WIJ BREIEN! en repareeren alle wollen kleeding zooals Truien, Vesten, Broeken, enz. Kousen en Sok ken (ook de allerfijnste). „De Sterke Kous", Zuidstr. 19, Den Helder. Jaap Snor. Voor Schagen bij C. de Moei, Noord. Motie van vertrouwen in de regeering door de Kamer aangenomen. Brussel (V.D.) In de Kamer is heden door Vandervelde een interpellatie tegen de regeering ingediend namens de socialistische partij, met betrekking tot het door de regee ring uitgevaardigde verbod van de socialis tische betooging op 24 Febr. a.s. in de hoofd stad. Hierbij werd de kwestie van vertrou wen door de regeering gesteld; de motie van vertrouwen werd aangenomen met 89 tegen 73 stemmen en 1 stem blanco. De behandeling der interpellatie een stormachtig verloop. De behandeling van de interpellatie Vandervelde had een zeer stormachtig verloop. Zoowel Vandervelde bij de verdediging van zijn interpellatie als Theunis bij de verdediging van het regeeringsbeleid, werden herhaaldelijk door inter rupties onderbroken. Een oogenblik leek het zelfs alsof het tot handtastelijkheden zou komen tusschen den minister van Justitie, Bovesse en de socialis ten. Op sommige momenten was het rumoer zoo luid, dat de voorzitter van de Kamer machteloos de orkaan, die in de zaal woedde, moest gadeslaan, aangezien hij niet in staat was zich verstaanbaar te maken. In de nabijheid .van het parlement had de politie uitgebreide maatregelen genomen voor de handha ving van de orde. Een krachtige afzetting was uit gevoerd. Talrijke gewapende agenten van politie heben den geheelen middag tot in den avond in de omliggende straten gepatrouilleerd. Buiten het par lement is het echter niet tot incidenten gekomen. De tribunes van het parlement waren tijdens de zitting dicht bezet. Een doode, 100 min of meer ernstig ge wonden. Boven Boedapest en de naaste omgeving van de stad heeft een hevige orkaan gewoed. Auto's werden omver geworpen, daken en schoorsteenen afgerukt. Een voorbijganger kwam om het leven, doordien hij getroffen werd door dén gevel van een huis, dat in stortte. Meer dan 100 personen liepen min of meer ernstige verwondingen op. De sneltrein Amsterdam-Parijs tengevolge van een lichte grondverschuiving uit de rails geloopen. BRUSSEL. De sneltrein Amsterdam- BrusselPaftjs, die om 16.55 in Parijs moest zijn, is gisteravond bij Ghlin, bij Bergen (Bel gië) ontspoord. Bij de ontsporing vielen de locomotief en de tender om; de overige rijtnigen derailleer den, maar kantelden niet. De reizigers zetten hun reis naar Parijs In een anderen trein voort. Zoowel het treinpersoneel als de passagiers bleven ongedeerd. De reizigers werden alleen een zwaren schok gewaar, doch niemand bleek noemenswaardige kneuzingen te hebben opgeloopen. Daar op deze plaats aan de spoorbaan wordt ge werkt, vertraagde de trein zijn vaart. Juist op dat oogenblik deed zich echter een lichte grondverschui ving voor, met het gevolg dat de locomotief en de tender uit de rails sprongen. Vijf passagiersrijtuigen helden ©enigszins over, maar kantelden niet. Tusschen boeren en gendarmerie. - 8 doo- den en 6 zwaar gewonden. Belgrado, 19 Febr. (V.D.) In het dorp Sebinje bij Brod is het Dinsdag; vermoede lijk in verband met de verkiezingscampagne tot een hevige hotsing gekomen tusschen boeren en gendarmerie. Bij deze botsing kwa men acht personen om het leven, terwijl zes ernstig gewond werden. Volgens de officieel© lezing waren een paar da gen geleden in dit dorp drie boeren gearresteerd we gens politieke excessen. Een groep hoeren was hierop naar de gendarmeriekazerne getrokken en daar de in vrijheid stelling der arrestanten geëischt. De gendarmerie arresteerde hierop den woord voerder van de groep. Dinsdag schoolden de boeren uit Sebinje en An- driewitz samen onder leiding van een geestelijke. Deze, zou reeds vroeger wegens zijn politieke opvat tingen in conflict met de autoriteiten zijn geweest en ook reeds eenige malen in de gevangenis hebben gezeten. Toen de boeren de in vrijheid stelling van de ge vangenen eischten, eischte de officier der gendarme rie, die aan het hoofd van een patrouille stond, dat de menigte uiteen zou gaan. De boeren gaven aan de sommatie evenwel geen gehoor. Een boer trad met een stok in de eene en een re volver in de andere hand, op den officier toe, dien hij bedreigde. De patrouille legde hierop den man neer. Toen nu uit de menigte verscheidene revolverschoten op de beambten werden gelost, waardoor twee gendar men werden gewond, beantwoordde de patrouille het vuur. Zeven personen werden op slag gedood, zes ern stig gewond. Het aantal lichtgewonden is niet bekend In het dorp is de rust hersteld. Een gerechtelijke commissie uit Belgrado is naar Sebinje vertrokken, om een onderzoek in te stellen. BILJARTEN. Maandag 18 Febr. jl. werd wederom een vervolg groepen wedstrijd verspeeld van de Ver. „Holl. Noor derkwartier" in lokaal „de Posthoorn" van den heer J. Peetoom. De strijd ging tusschen groep A 1, de heeren J. Schenk Dz., W. F. Gorter, C. Blaauhoer en A. Ros sen van Schagen en groep A 4, do heeren K. Lan- gedijk, C. Langedijk, Jb. Strijbis en L. Dekker, allen van Langendijk. Door groep 1 werden 9 en door groep 4 werden 7 van de 16 partijen gewonnen en behaalde de heer J. Schenk in één partij het hoogste gemiddelde van 10.4 en hoogste serie 40. Weer en spannende match en vlot verloop, waar na de spelers en enkele belangstellenden nog eeni- gen tijd gezellig bijeen bleven. ZAAK VERKOCHT. De fa. Gebr. Rotgans heeft hare drogisterij aan de Hoogzijde met ingang van 1 April a.s. verkocht aan den heer Teriep, chemiker te Amsterdam. De heer en mevrouw Teriepv. d. Hoeven zijn beide apothe kers-assistent met jarenlange -praktijk en gediplo meerd opticien-refractionist, zoodat de zaak weer in vakkundige handen overgaat. De fa. Gebr. Rotgans, die reeds eenige jaren ge leden haar groothandel naar Alkmaar verplaatste, zal na 1 April dit bedrijf uitbreiden en onderbren gen in een grooter pand aan de Laat te Alkmaar. Vanaf 1 April zal de firma uitsluitend als gros siersfirma optreden. Het treinverkeer bleef den geheelen middag door onderbroken. De treinen tusschen Brussel en Parijs rijden thans om langs andere lijnen. Een hulpspoor, dat te zwak was. Uit Amsterdam meldde men gisteren nog: Toen wij ons vanmiddag, onmiddellijk na ontvangst van het bericht over de ontsporing naar het kan toor van den stationschef van het centraal station be gaven, was deze juist van het ongeluk in kennis ge steld. Ook hem was bericht, dat er geen persoonlijke ongelukken waren geschied. Het betreft den trein, die om 10.04 uur met 37 reizigers uit Amsterdam vertrok ken was. Het ongeval moet omstreeks 14.05 uur plaats gehad hebben bij Ghlin, 8 min. rijden van Bergen in Henegouwen verwijderd. De eerste trein, die het plaatsje moest passeeren, nadat de ontsporing had plaats gehad, zou te 21.50 uur op het C.S. arriveeren. Zij kwam echter met ruim 30 minuten vertraging binnen. Het personeel van den restauratiewagen, waarmee wij een oogenblik spraken, had niets van het ongeval gezien. De trein was omgelegd over de lijn van Char leroi. Men wist ons mee te deelen, dat er van om vallen van zes wagons geen sprake was. Ter plaatse wa§. men bezig met herstelling van de rails, in ver band waarmede men den trein over een hulpspoor van zeer licht materiaal had geleld. Daarover is uiterst langzaam gereden. De rails hebben den druk echter niet kunnen houden en schijnen te zijn weg gezakt. Daarop zijn zes wagons ontspoord. Zij zijn echter alle blijven staan. Daaraan is het te danken, dat dit ongeluk zoo wonderbaarlijk goed is afgeloo- pen. Trein BrusselAntwerpen overrijdt twee arbeiders. Trein 203 van Brussel naar Antwerpen, heeft gister bij Schaerbeeck twee arbeiders overreden, die op slag dood waren. De machinist van den trein verklaart, dat de arbeiders niet tijdig op zij zijn gegaan, hoe wel de gebruikelijke seinen gegeven waren. Schade bedraagt 1.500.00 pesos. De reusachtige brand in de graanloodsen van de „Compania Exportadora de Cereales" te Rosario in Argentinië is thans gebluscht. In de vroege mor genuren slaagde de brandweer er in, het vuur mees ter te worden. Bij deze catastrophe zijn, naar men tot nog toe heeft kunnen vaststellen, vier personen om het le ven gekomen, terwijl 45 personen werden gewond. Afgebrand zijn drie silo's, een houtopslagplaats, een drooginrichting en verscheidene nabijgelegen huizen. Zestigduizend ton mais en vele honderden tonnen graan zijn in de vlammen opgegaan. De scha de bedraagt ruim f 1.500.000 pesos (ong. 550.00 gld.) Men vermoedt, dat de brand te wijten is aan brand stichting. GOLJOEBEF GERED. Moskou. De vlieger Goljoebef, die van Idschi- ma uit een radiogram had uitgezonden m hulp (zie ook elders in dit nummer) is door de twee vliegtui gen, welke hem te hulp waren gesneld, opgespoord, tezaimen met den mecanicien en den passagier van zijn verongelukte vliegtuig. De geredden zijn naar Archangelsk overgebracht. Vergadering van het Schager Waarborgfonds voor Slachtvee op Dinsdag 19 Februari 1935, des mid dags te 2 uur in café De Beurs alhier. De heer D. P. Timmerman, voorzitter, opent met een woord van welkom de vergadering, De heer Joh. de Veer, secretaris, leest de notulen, deze worden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken vernemen wij, dat de finantieele toestand van den Algemcenen Bond gun stig is. De contributie is verlaagd tot VA cent per rund en bedraagt voor het Schager fonds f38.22. De Sla gershond is uit de Commissie van overleg getreden, wat voorzitter zegt, zeer te betreuren. Werkelijk overleg is nu niet best meer mogelijk. De redenen waarom zijn niet bekend. De Secretaris brengt daarna het jaarverslag uit, waarvan wij mededeelen: dat de groote vooruitgang in 1933 zich in 1934 niet heeft voortgezet. Het peil van voor 1933 werd weer bereikt. Het aan tal verzekerde koeien bedroeg 2548 tegen 3250 in 1933 en 2704, 2390 en 2334 in de jaren daar aan voorafgaande. Het aantal koeien in Purmerend gefonsd bedroeg 701 tegen 751 in 1933. Van de 2548 runderen werden 15 totaal en 1262 ge deeltelijk afgekeurd, van ongeveer 50 pet. kwam een afkeuringsbewijs terug. Het laatste kwartaal was vooral ongunstig. Van de 680 runderen werden 10 totaal en 427 gedeeltelijk afgekeurd. Dat gaf een verlies van f 1038.87. Het eindresultaat van het jaar gaf een saldo van f 4248.02, wat een vooruitgang van f 313.24 botee- kende. Artikel 19 geeft de mogelijkheid om, wanneer het reservefonds f4000 bedraagt, een uitkeering van te rugbetaling te doen. Het bestuur stelt voor dit te doen en wel 25 cent per verzekerd rund, in de hoop daar door de leden en vooral de handelaren op te wekken in het Schager fonds te verzekeren. Van de leden zijn gefondsd 1881 runderen, alleen door den heer Van Hoorn 542 stuks, verreweg het grootste aantal. Hierop volgden de heeren J. Kooij met 128 en A. Blokker met 118 stuks. De grootste weider was de heer D. P. Timmerman met 125 en de heer Koo.ijman met 78 stuks, de heer Berkhouwer met 70 stuks. Aan verzekeringspremie werd ontvangen f7566. De totale ontvangst bedroeg f8080.67. Aan afkeurin gen zijn uitbetaald f6553.46. De uitgaven bedroegen totaal f7767.43. De heer D. Marees bedankte als bestuurslid, Hem wordt dank gebracht voor zijn werk en belangstel ling. Uit het aantal afkeuringen blijkt nog niet, dat de regeeringsmaatregelen invloed hebben gehad op den gezondheidstoestand van het vee. Deze invloed zal dit jaar nog wel komen. De vooruitzichten voor wei- derij en mesterij lijken zeer ongunstig. Het stemt daarom tot tevredenheid dat het fonds billijke premiën behoeft te vragen. Onder applaus brengt voorzitter den secretaris dank voor zijn uitnemend verslag. Voorzitter wijst er op, dat het opvallend is dat verschillende leden van het fonds elders markten en niet. in Schaden Spr. wil de leden toeroepen dat niet te toer.. Schagen fcre gt in doorsnee een goede prijs en meent dat er geen enkele reden is, naar el ders te gaan. Opgemerkt wordt, dat in de wintermaanden het bezoek der kooplieden niet groot is en daarom el ders markten, niet te ontgaan is, wat voorzitter er kent, maar tevens doet opmerken dat als er geen koeien komen, de kooplui op hun beurt moeten weg blijven. Wij moeten de Schager markt zooveel moge lijk steunen. Opgemerkt wordt, dat de Maandagmarkten voor uitgaan, beter als dezen dag vele slagers gelegen komt. De heer J. Schenk Az. brengt namens de Commissie van Toezicht rapport uit over de rekening en advi seert tot goedkeuring, waartoe de vergadering besluit Het bestuursvoorstel om in verband met art. 19 der Statuten 25 ct. restitutie te geven aan de leden voor elk verzekerd rund, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Tot lid van het bestuur wordt herkozen de heer C. v. d. Oord. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het fi- nantieel beheer wordt gekozen de heer C. Keizer te Winkel. De heer Jb. Kooij Cz. had als zoodanig be dankt. Goedgekeurd wordt, om het inleggeld voor nieuwe leden te bepalen op f15. Bij de rondvraag bespreekt de *eer A. Blokker de vraag om van personen die alleen of hoofdzakelijk hun slechte koeien in het fonds opgeven, alles te weigeren. Na ampele bespreking wordt besloten, dat de ad ministrateur in deze zeer actief zal zijn en het be stuur nader zal overleggen hoe te handelen. De heer Blokker wenscht tevens dat de vertegen woordiger van het Schager fonds te Purmerend niet alleen de koeien der leden, maar alle andere koeien zal mogen verzekeren. Ook hierover volgt een uitvoerige discussie en zal het bestuur nader te nemen maatregelen overwegen. Met een woord van dank voor de prettige wijze van vergaderen, sluit voorzitter.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1