Groote brand te Uitgeest. iiensten in ons Noorderkwartier. KIJKEriisKOjSPEn bijCLOECK Buitenland Agitatie onder het niet blanke ras tegen het Italiaansche optreden in Afrika. POLITIE OVER DEN KOP. De zaak Hauptmann. Opstandige boeren. Homerus' Pygmeeën ontdekt AUTO'S BOTSEN OP ELKAAR. Donderdag 21 Februari 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9664 COURANT. Int. Teief. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8.PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent- (bewijsno* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Blijkbaar vorderen de onderhandelingen tusschen Italië en Abessynië nog niet erg. Het 'doel was om door het scheppen van een neu trale zone op de grens van Italiaansch Somaliland te voorkomen, dat de dikwijls zonder eenig onderling .verband opereerende stammen nieuwe incidenten zouden veroorzaken. Wij hebben reeds eerder uiteengezet waarom een neutrale zone in deze streken zooveel moeilijkheden met zich brengt en deze worden natuurlijk nog ver groot door de genomen militaire maatregelen en de daardoor ontstane opwinding. Het heeft geen nut nu nog uit te zoeken, wie voor dit op de spits drijven de schuld draagt. Vast staat dat het eenig overgebleven onafhankelijke Afrikaan- sche rijk door Italië sterk wordt bedreigd. Het zal wel niemand verwonderen, dat daardoor bij de gekleurde bevolking van onze aarde een ster ke sympathie is opgewekt voor het bedreigde Abes synië. In de New-Yorksche negerwijk Harlem, waar hon derdduizenden negers wonen, heerscht groote onrust en worden de talrijke Italiaansche restaurants, win kels en straathandelaren geboycot.. De overste Herbert Julian, die als de beste neger- vlieger ter wereld wordt beschduwd, heeft aange kondigd, dat hij met tien andere riegervliegers en eenige snelle gevechtsvliegtuigen naar Abessynië zal vertrekken om bij de verdediging van het laatste stukje onafhankelijk Afrikaansch gebied te helpen en uit Marokko en Algiers komen berichten over een gisting onder de bevolking, die wel is waar in of- ficieele kringen wordt toegeschreven aan de ellen- digen economischen toestand, maar waarvan toch kan worden aangenomen, dat het Abessynische avon tuur er niet geheel vreemd aan is. Ook duiken steeds weer geruchten op. die gewagen van een stijgende Japansche interesse voor het con flicten al deze factoren wijzen er toch onmiskenbaar op, dat de kleurlingen zich schrap gaan zetten te gen de verdere penetratie van de Europeanen in ihun gebieden. De niet-blanke rassen die vroeger den nek bogen on der de militaire schoen van Europa, worden zich zoo langzamerhand hun macht en hun kracht bewust en bet kan dan ook wel eens blijken, dat Mussolini bij een gewapend conflict meer troepen in Afrika moet vastleggen dan hem eigenlijk lief is. Men moet niet vergeten, dat Italië ook nog zoo'n beetje voogd speelt over Oostenrijk ejp door zijn goed geoefend en sterk leger den evenwichtstoestand in Centraal-Europa weet te bewaren. Het is daarom een vraag, die thans wel eens onder bet. oog kan worden gezien, wat er zou gebeuren, als Italië eens belangrijke legers tegen Abessynië in 't veld zou moeten brengen. In de eerste plaats zou dan Hitler een zeer goede kans kriigen om de Oostenrijksche kwestie op zijn wijze op te lossen, terwijl in de tweede plaats de ver houdingen in het Donaubekken zich wel eens ten madeele van Italië zouden kunnen ontwikkelen. Niet alleen dus do te verwachten agitatie onder de niet- hlanken, maar tevens de groote belangen in Europa, moeten Italië van het Afrilcaansche avontuur doen terugschrikken. Waagt het toch orn zich op Abessynië te werpen, 'dan zijn de gevolgen moeilijk te overzien en hangt alles er van af, of de Italiaansche zege spoedig zal zijn bevochten, dan wel dat een langdurige krijg het pleit zal moeten beslissen. Hevige aardbeving in Japan. Talrijke huizen verwoest. Tokio:Officieel wordt medegedeeld, dat in de provincie Tsjiba in de nabijheid van Xoedsoekoegatsjema een krachtige aardbe ving heeft plaats gehad. Talrijke hoizen wer den verwoest. Berichten over het aantal doo- den en gewonden ontbreken nog. De groote brand te Rosario. Acht dooden en 43 gewonden. Buenos Aires: Met betrekking tot den grooten brand, welke ongeveer 2 millioen pesos schade heeft aangericht aan de graansilo's van de Compania im- portadora de Cereales te Rosario, wordt thans gemeld, dat, tot nu toe acht dooden te betreuren zijn, voorts zijn er 43 gewonden, waarbij eenige ernstig gewon den. In volle vaart tegen een verkeerspaal. Ernstig auto-ongeluk op den Rijksweg te Overschie. Een zwaar gewonde. Gisteravond heeft op den Rijksstraatweg te Over- schei een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een personenauto, bestuurd door den 42-jarigen heer S. Goedsmit, bontfabrikant te Rotterdam, reed bij het passeeren van een vrachtauto, door tot nu toe on bekende oorzaak met groote snelheid tegen een ver- kerspaal, welke midden op den weg staat. De wagen werd geheel vernield. De bestuurder geraakte be kneld achter het stuur en werd zwaar gewond, Hij werd naar een der Rotterdamsche ziekenhuizen ver voerd. Het wrak van de auto is door de politie in beslag genomen. De substituut-officier van justitie te Rotterdam en de burgemeester van Overschie waren spoedig na het ongeluk ter plaatse. Houtwarenfabriek met schilderswerkplaats, vier woonhuizen en brandstoffenloods een prooi der vlammen. UITGEEST, 22 Februari. In den afgeloo- pen nacht te omstreeks kwart voor een is brand uitgebroken in de houtwarenfabriek van de Gebr. Smits aan het Nieuwland. De brandweer van Uitgeest was weldra met al het beschikbare materiaal ter plaatse. In een oogwenk stond de fabriek in lichte laaie, terwijl de vlammen in verband met den hevigen wind ook oversloegen naar de opslagplaatsen en het woonhuis van den brandstoffenhandelaar Molenaar en later ook naar een drietal woningen aan de overzijde van de fabriek. De brandweer kon aanvanke- lijk zeer moeilijk tot den vuurhaard door dringen, doch later werd het vuur aan alle zijden aangetast. Naar reeds bekend is, brandde de houtwa renfabriek geheel uit. Nader uit Uitgeest: Met betrekking tot den brand, welke vannacht Uitgeest en omgeving in rep en roer heeft gebracht, vernemen wij nader, dat eenige personen, die naar een uitvoering van een kinderkoor waren geweest, om ongeveer half een op het Nieuwland ontdekten, dat brand was uitgebroken in de houtwarenfabriek van de Gebr. Smits. De fabriek welke een opper vlakte besloeg van 6 a 700 M2. is geheel afgebrand, zoomede de schilderswerkplaats en het naast de fa briek gelegen woonhuis van een der firmanten, den heer Jac. Smits. De heer Smits en zijn familie, die zich reeds ter ruste hadden begeven, moesten uit hun slaap wor den gewekt en konden zich nog juist bijtijds in vei ligheid brengen. De brandstoffenschuur van den heer Molenaar is eveneens verbrand, terwijl boven dien een dubbel woonhuis dat aan de overzijde van den weg is gelegen, door overslaande vonken even eens vlam had gevat en in den asch is gelegd. Dit dubbele woonhuis werd bewoond door de families De Graaf en Groen, terwijl het hiernaast gelegen, door de familie J. Baars bewoonde huis eveneens geheel in de asch werd gelegd. De brandweer van Uitgeest, onder bevel van den heer Peperkan verscheen spoedig met een motorspuit ter plaatse en gaf met twee stralen op deze spuit en twee stralen op de waterleiding water. Een oogen- blik weigerde de spuit daar de sloot niet genoeg water meer bevatte en droog liep. Inmiddels was de assisentie ingeroepen van de brandweer van Krommenie en van die van Zaandam. Van de twee spuiten welke uit Krommenie aankwamen behoefde slechts 1 dienst te doen. Om half drie was gevaar voor uitbreiding geweken. De oorzaak van den brand is onbekend. De werk plaats en de machines van de houtwarenfabriek, wel ke door de gebroeders Smits gehuurd zijn van den heer J. Apeldoorn, zijn op beurspolis verzekerd. Door dezen brand zullen vijftien personen die in de fabriek werkten getroffen worden en zonder werk loopen. Het woonhuis van den heer Molenaar, dat ernstig gevaar liep werd nat gehouden. De nablussching zal geruimen tijd duren. Voor zoover bekend zijn de gedupeerde families allen tegen brand verzekerd. Op het terrein van den brand waren de burgemeester de gemeente-secretaris en wethouders en gemeente raadsleden aanwezig. MINISTER COLIJN ZAL TE BRUSSEL SPREKEN. Tijdens de wereldtentoonstelling. Tijdens de Brusselsche wereldtentoonstelling, tus schen 1 Mei en 15 October, zullen niet minder dan 150 congressen in de Belgische hoofdstad worden gehouden. Bovendien worden, door de zorgen van een speciaal comité voorgezeten door baron Firmin van den Bosch, verscheidene Nederlandsche en Fran- sche lezingen georganiseerd. Een der Nederlandsche sprekers zal zijn minister Colijn. Motorrijtuig van de Haarlemsche politie in botsing met een vrachtauto. Twee gewonden. Haarlem, 20 Febr. Gistermiddag is in de Ken- nemerstraat een motorrijwiel met zijspan van de Haarlemsche politie in botsing gekomen met een auto. De agenten achtervolgden een automobilist die een overtreding zou hebben begaan en juist op het oogenblik dat zij een andere auto wilden voor bijrijden, reed deze een zijstraat in. Het motorrij wiel botste tegen de auto op en sloeg over den kop. De agent K., die in de zijspan zat, werd over den motorkap van de auto tegen een muur geslingerd, doch kreeg geen letsel van beteekenis. De agent H. echter, die het voertuig bestuurde, werd tegen de slraatsteenen gesmakt en brak eenige ribben. Hij moest naar het St. Elisabeths Gasthuis worden over gebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Speciale bewaking van den' gouverneur van New Jersey. Gisteren is een speciale wacht geplaatst in de ambtswoning van den gouverneur van den staat New Jersey, Hoffmann. Hoewel geen officieele mededeeling is verstrekt, neemt men aan, dat deze actie in ver band staat met het feit, dat de gouverneur een groot aantal anonieme dreigbrieven heeft ontvangen. Wederom gevechten In het Zuid-Slavi sche dorp Sebinje met de gendarmerie. Na het gevecht tusschen boeren en gendarmerie, in het Zuidslavische dorp Sebinje, waarbij 7 perso nen gedood en 6 zwaar gewond werden, is het giste ren aldaar wederom tot botsingen gekomen. De politie heeft bij een relletje dat een uitgespro ken politiek karakter droeg, 4 personen dood fge- schoten en drie ernstig gewond. In totaal zijn gisteren 15 slachtoffers gevallen en meer dan 40 lichte en zware gewonden. De pastoor, die een leidende rol bij de demonstra ties heeft gespeeld, is gearresteerd. Overblijfselen van een dwergenras van 40 c.M. in Voor-Indië. I Reuter meldt uit Bomhay: Nabij Vadnagar in het district Mehsana van den Voor-Indischen staat Baroda heeft men fossiele over blijfselen ontdekt van een dwergenras. Men heeft o.a. de resten gevonden van twee mannelijke pyg meeën, die slechts veertig centimeter hoog zijn, van een pygmeeënkoe van 45 centimeter en van een blaaspijp ter lengte van 25 centimeter. De deskundigen zijn van meening. dat deze vond sten zullen leiden tot nieuwe ontdekkingen betref fende de uitgestorven rassen van pygmeeën, die nog kleiner zijn dan de pygmeeën van midden-Afri- ka, die ongeveer 125 centimeter groot zijn. De ontdekking van dit nieuwe ras pygmeeën stemt overeen met een toespeling, welke Homerus in een van zijn boeken maakt op pygmeeën van 35 centi meter grootte, hetgeen ongeveer klopt met de groot te van het thans ontdekte pygmeeënras. De bagage van ELM. de Koningin en H.K.H. Prinses JuLana, die Woensdag naar Zwitser land vertrokken, wordt aan het station S.s. te Den Haag afgeladen. Geweigerde vergunningen. Bij Kon. besluit zijn ongegrond verklaard de in« gestelde beroepen tegen de beschikking van Geu. Staten van Noord-Holland van 11 Januari 1933, voor zoover daarbij aan de N.V. West-Friesche Auto Car Onderneming te Hoorn o.m. vergunning is verleend tot het uitoefenen van de autobusdien-, sten: le. van Hoorn over Lambertschaag, Midden-, meer, Wieringerwerf, Slootdorp en De Haukes naar Den Helder en terug; 2e. van Hoorn over Wognuin, Spanbroek en Twisk naar Medemblik en terug; 3e< van Den Oever over Hippolytushoef, De Haukes, Slootdorp, Wieringerwerf en Medemblik naar Hoog-, karspel en terug. Voorts is ongegrond verklaard het beroep van M. Geel te Wieringen tegen voornoemde beschikking van Ged. Staten, waarbij hem vergunning is gewei-: gerd voor het in werking brengen van autobusdiem sten van Hippolytushoef over De Haukes, Slootdorp en Wieringerwerf naar Abbekerk en terug. Eveneens zijn ongegrond verklaard de beroepen, ingesteld tegen dezelfde beschikking, waarbij aan da N.V. Hollandsche Auto Bus Onderneming te Noord-s scharwoude vergunning is verleend tot het uit-s oefenen van de volgende autobusdienstcn: le. van! Den Oever over Wieringerwerf, Middenmeer, Aarts woud (Dijkbuurt), Winkel en Verlaat naar Alkmaar en terug; 2e. van Medemblik over Nieuw-Almersdorp Aartswoud, (Dijkbuurt), Hoogwoud, Verlaat, Oud-s karspel en Schoorldam naar Camperduin en terug;) 3e. van Schagen over Kolhorn, Middenmeer, Sloot-s dorp, Wieringerwerf en West-Zeug naar Oude Zeug en terug, 4. van Schagen naar Veerburg en terug. Met vernietiging van de betreffende beschikking zijn aan de N.V. Hollandsche Auto Bus Onderneming te Noordscharwoude alsnog vergunningen gewei gerd voor autobusdiensten: le. van Schagen over Schagerbrug, Burgerhrug en Schoorldam haar Alk maar en terug; 2e. van Schagen over Tweewegen en Slootdorp naar Den Oever en terug; 3e. van Schagen over Schagerbrug en 't Zand naar Den Helder en terug, terwijl de aan deze N.V. verleende vergunning voor een dienst van Schagen over Oud- karspel naar Alkmaar en terug alsnog is beperkt tot het traject SchagenDirkshorn, met weigering van de vergunning voor het overige gedeelte van het traject. Ernstig verkeersongeval bij Laren. Bestuurder van een der wagens zwaar gewond. Op den nieuwen rijksweg bij Laren, ter hoogle van het theehuis Crailo heeft gisteravond een ern^ stig ongeluk plaats gehad. Uit de richting Amsterdam naderden achter elkan der een vrachtauto en een personenauto. De perso nenauto, bestuurd door den heer A. Pol uit Baarn passeerde den vrachtwagen. Nadat dit geschied was, heeft de heer P. waarschijnlijk twee meisjes ont dekt, die aan de rechterzijde van den weg stonden en hem een stopteeken gavep. De heer P. remde toen plotseling, waardoor de bestuurder van de vracht auto, de heer G. H. Sch., agent van een bierbrou werij, te Amersfoort, niet meer tijdig kon stoppen, tegen hem aanbotste. Het gevolg was dat deze, daar de heer P. zijn voetrem gebruikt had, een halven slag om maakte. De heer P., die waarschijnlijk door het afknappen van het stuurwiel een klap in den maagstreek gekregen had, werd later bewusteloos achter in den wagen gevonden. De burgemeester van Laren, die toevallig met zijn auto passeerde, waarschuwde onmiddellijk politie en een arts, die spoedig ter plaatse waren. De heer P. bleek ernstige inwendige kneuzingen en een zware hersenschudding bekomen te hebben. Hij is per ziekenauto in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis te Baarn overgebracht. De beide wagens, die zwaar beschadigd waren zijn door de politie, die een nauwkeurig onderzoek in stelt, in beslag genomen. Zij zijn door een kraanwa gen weggesleept. Het eigenaardige van het geval is dat de heide meisjes plotseling verdwenen waren. Roode politiek in de school. De bestraffing van den Haarlemschen onderwijzer. Bij Kon. Besluit is ongegrond verklaard het beroep van A. Koppenol, onderwijzer aan een openbare la gere school te Haarlem, tegen het besluit van Gede puteerde Staten van Noord-Holland, waarbij is be sloten hem te straffen met schorsing voor drie dagen zonder behoud van jaarwedde gedurende dien tijd, is besloten, hem de straf van waarschuwing op to leggen (medewerking op de school aan een inzame ling voor N.V.V. en S.D.A.P.) AANVARING BIJ VENETIë. Belgrado: Ongeveer 16 zeemijlen buiten Venetië- is gistermiddag in een dichten mist het Zuidslavische s.s. „Vila" in aanvaring gekomen met het Italiaan sche s.s. „Robi". De botsing was zoo hevig, dat de „Vila" binnen tien minuten zonk. Volgens de tot dus verre alhier ontvangen berichten zijn van de 32 kop pen. tellende bemanning 28 gered.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1