Radioprogramma PETROLEUM REGEERT DE WERELD. Burgemeester beleedigd door Raadslid. Tot een boete van vijitig gulden veroor deeld; de Officier had één maand ge- eischL De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gister het Larensche O.S.P.-Raadslid P. van Praag wegens be- leediging van burgemeester van Nispen van Seve- ;naer tot een geldboete van 50 gulden, subs. tien da gen hechtenis. Het O.M. had een gevangenisstraf van één maand gerequireerd. Naar aanleiding van de uitzetting van de vier Duitschcrs, die in het begin van het vorig jaar te Laren een conferentie bijwoonden, heeft dit Raadslid in een openbare Raadszitting in zeer krasse termen zijn meening over den burgemeester te kennen ge geven. Na de schorsing van de vergadering zou hij het woord „lafaard" tegen den burgemeester hebben ge roepen. In de dagvaarding was hem, zoowel het ge sprokene in als na de schorsing der vergadering ten laste gelegd. Betreffende het eerste deel der ten laste legging werd de Officier niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering, op grond van artikel 53 der ge meentewet (onschendbaarheid der Raadsleden tij dens de Raadsvergadering). 1 Het tweede gedeelte der ten laste legging het roepen van het woord lafaard na de vergadering achtte de rechtbank bewezen. De rechtbank overwoog ten aanzien van de straf, dat deze niet te hoog moet zijn, waar verdachte er zich in zijn opgewondenheid geen rekenschap van had gegeven, dat hij na de schorsing der zitting niet meer gedekt was door zijn parlementaire onschend baarheid. Ook neemt de rechtbank in aanmerking, dat verdachte ernstig gegriefd was door het optreden van don Larenschen burgemeester tegen de vier Duitschers. Brandmelding op het mailschip „Columbia". Gelukkig een loos alarm. Aan boord van het aan de Surinamekade te Am sterdam gemeerd liggende mailschip „Columbia' van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. begon gistermorgen te 9.23 uur de brandalarminstallatie te werken. De portier van het etablissement waarschuwde in dit verband onmiddellijk de brandweer, met het gevolg, dat zoowel de „Jason" als drie motorspuiten naar de Surinamekade uitrukten. Vóór dit materiaal gear riveerd was, was inmiddel sgeblcken, dat de brand melding op het schip door niet opgehelderde oorzaak was gaan werken en dat er van een grooten of klei nen brand geen sprake was. Niettemin stelde hoofd- biandmeester Schuitemaker persoonlijk aan boord een onderzoek in, waarna het materiaal weer kou inrukken. Nader is gebleken dat het alarmsignaal is overge gaan, doordat er contact is ontstaan bij werkzaamhe den aan het tableau in de tweede klasse Na binnenkomst van de mailschepen wordt het alarmsysteem aan boord met den wal verbonden, zoodat dan ook onmiddellijk in de portiersloge een bel overging. VRIJDAG 22 FEBRUARL HILVERSUM (1875 M.) 8.00 VARA., 12.00 AVRO., 4.00 VARA., 8.00 VPRO., 11.00 VARA. 8.00 Giram.pl.; 10,00 Morgenwijding VP.R.O.; 10.15 Declamatie R. Numan; 10.35 Druk- ker's Select Trio; 11.00 Vervolg declamatie; 11.20 Ver volg trioconcert; 11.45 Gram.nl.; 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest en gram.pl.; 2.00 Amv Groskamp—ten Have: Wij, zooals anderen ons zien; 2.00 Gram.pl.; 3.00 Een uur Negerkunst door Ank v. d. Moer en Mr. H. M. Merkelbach (met gr.pl.) 4.00 Pauze; 4.05 Kniples; 4.50 Gram.pl.; 5.00 Voor de kinderen; 5.30 Gram.pl.; 6.00 „Orvitronia" o.l.v. J. v. d Horst; 6,30 Pianorecital D. Wins; 6.45 Vervolg „Orvilropia" 7.30 C. v. d. Lende: Wetten van dezen tijd; 7.50 Gram.pl.; 7.57 Herhaling S.O.S.-berichten; 8.00 Ds. J. V/. v. Nieuwenhuyzen: De alles beheerschende vraag; 8.30 Gram.pl.; 9.00 Dr. J. C. A. Fetter: Vader- en Moeder religie; 9.30 Gram.nl 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau en Vaz Dias: 10,15 Handel-lezing door B v. d. Sig- tenhorst Meijer; 11.0012.00 Gramofoonpla'en. HUIZEN <3"i M.) 'Algemeen Programma, verzorgd door den K.R.O. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl.; 11,3012,00 Voor zieken cn ouden-van-dagen; 12.15 Gram.pl.: 12.45 Orkest concert en gram.nl.; 3.45 Pauze; 4.00 Zang: 5.00 Le zing; 5.30 Populair concert en eram.pl.; 7.15 Lezing; 7.35 Gram.pl.; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Propaganda-avond Vrijw. Landstorm; 9.45 Symphonieconcert.; 10.30 Vaz Dias; 10.35 Lezing; 10.50 Vervolg concert; 11.25 12.00 Gram.pl. UFOITWÏCH «500 M.1. 10.35—10.50 Morgenwijding; 11.20 Orgelspel R. New; 11.50 Voor de scholen: 12.10 Alfred van Dam en zijn orkest 12.50 Dansorkest o.l.v. Henrv Hal); 1.35 Pia norecital E. Joyce; 2.20 Voor de scholen: 3.35 Schotsch Studio-orkest; 4.35 E. Colombo en zijn or kest; 5.35 Het Charles Ernesco Kwintet; 6.20 Be richten; 6.50 Muzikale causerie: 7.10 Lezing: 7.20 JTandel-concert; 7.50 Gevar. Rpaansche muziek: 8.35 ..The mysterv of the Temple". snel van N. Edwards: 9.50 Berichten; 10.20 Causerie: 10.40 Het Londensch Philh. Orkest ol.v. Fr. Bridge; 11.3512.20 Harrv Roy en zijn Band. RADIO-PARIS '16*3 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl.; 12.50 Goldy-orkest; 8.20 „La gazette de Montmartre", gevar, progi o.l.v. Clerouc 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG '1261 M V 11.2(1—1.20 Strijkorkest o.l.v. Andersen; 2.204.00 Concert uit rest. „Wivex"; 7.30 Gram.pl.; 7.50 Medea, van Eurinides. Muziek van Halvorsen; 8.50 Gram. pl.; 9.20 Kamermuziek; 10.5011.50 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) 5.20 en 6.35 Gram.pl.; 10.10 Pianodneften; 11.20 Om- roepkleinorkest o.l.v. Evsoldt: 1.35 Gram.pl.: 3.20 Dito; 5.10 Zang en piano: 6.20 Hans Bund en zijn orkest, cn solisten; 7.35 Uit Bresla": Omro°nkoor en -orkest o.l.v. Prade en solisten: 8.20 Uit Frank fort: Omroeporkest o.l.v. Rosbmid: 10.2011.20 Josef Schwarz'sche orkest o.l.v. C. Schwarz. 1 ROME (421 M.) 8.05 Onbekend; 9.20 Concert, o.l.v. Bonavolonta. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Gram.pl. en Omroeporkest o.l.v. Gason; 1.30—2.20 Gram.pl.; 5.20 6.50 en 7.35 Dito: 8.23 Sym phonieconcert; 10.3011.20 Gram.pl.: 434 M.: 12.20 en 12.50 Gram.pl.; 1.30 Dito: 1.50 Zang; 2.00—2,20 Gram.pl.; 5.20 Dito; 5.35 Operamuziek; 6.35 Gram.pl.; 6.50 Pianorecital: 8.20 Voor Oud-Strijders; 9.35 Om roeporkest o.l.v. Gason m.m.v. zangsolist; 10.30 Gr- pl.; 10.45—11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSEND1 !R (1571 M 7.35 „Der Schlesische Pslater", cantate van H. Rn- cbal; 8.20 Concert door het Wendling-StrijkkwarW: 9.20 en 10.05 Berichten; 10.2011.50 Dansmuziek j door Hans Bund en zijn orkest Brandalarm door vliegeniers. Bewoners door het geronk der motoren gewekt. Chicago: Kort geleden heeft in twee boerde rijen in den Canadeeschen staat Ontario een brand gewoed, waarbij de bewoners, die het vuur niet di rect ontdekten, daar het nacht was, gewekt werden doordat Amerikaansche vliegeniers, die over dit ge bied vlogen, hun machine zoo dicht mogelijk hij den grond brachten en door hot geraas hunner motoren de bewoners wisten wakker te maken. Daardoor kon voorkomen worden, dat de brand slachtoffers maakte. De autoriteiten van de streek hebben thans de Ame rikaansche luchtvaartmaatschappij, bij welke de vlie gers in dienst waren verzocht, den betreffenden pi loten haar dank over te brengen. Men heeft daar aan echter geen gevolg kunnen geven, doordat de piloten in kwestie zich niet bekend wilden maken. Maatregelen tegen laatkomers. Een goede maatregel in de Tsjechische hoofdstad. Praag: In een der theaters hier ter stede heeft men thans een speciale ruimte ingericht voor de laat komers. Deze ruimte staat bekend als het „isolatie kamp". Vroeger moesten de monschen, die niet op tijd wa ren, buiten de zaal wachten, tot de acte, die juist werd gespeeld, was geëindigd, thans echter worden zij gebracht naar het isolatiekamp, waar ongeveer 20 menschen in kunnen en waar zij moeten blijven tot het eind der acte. Deze ruimte bevat echter geen stoelen en bovendien heeft men geen bijzonder goed gezicht op het tooneel, daar het vertrek nogal achter af ligt en aan den zijkant der zaal. Het is trouwens niet de bedoeling der theaterdirectie, om het verblijf in het isolatiekamp aantrekkelijk te maken. Inte gendeel, zij wenscht op deze wijze tegen het euvel van het laatkomen op te treden. U'T DE OMGEVING BARSINGERHORN KOLHORN. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. Maandagavond werd in het café van den heer S. Kuiper een ledenvergadering gehouden van de Ver eeniging voor Ziekenhuisverpleging „Barsingerhorn" Om kwart voor achten opent de voorzitter, de heer L. J. van der Kuyl de vergadering, en heet alle aan wezigen, en wel in het bijzonder hen, die hier voor het eerst komen, van harte welkom. Met genoegen heeft het bestuur voldaan aan de vorig jaer uitge sproken wensch om ook eens te Kolhorn te vergade ren. Dan wordt overgegaan tot het voorlezen en goed keuren van de notulen. Hierbij brengt de voorzitter een bijzonder woord van dank aan den secretaris penningmeester den heer P. Keesman, voor zijn verzorgde uitgebreide notuleering. Daar er geen mededeelingen zijn, volgt het jaar verslag over 1934. Aantal leden 1096; opgenomen patiënten 28; aantal ligdagen 576; ontvangsten wa ren f 2267.45, uitgaven f 2135.44, voordeelig saldo f 132.01. Met het saldo van het vorig jaar is er thans een kassaldo van f 586.44 en een reservekapitaal van f 666.25. Het totaal bezit bedraagt dus f 1252.69. Per lid omgerekend bedroegen de uitgaven f 1.94. De bestuursverkiezing verloopt voorspoedig. Op voorstel van den heer J. Langendijk worden de af tredenden Dr. J. J. Werner, A. Wiedijk en J. Slik ker, bij acclamatie herkozen. Deze hecren nemen hun benoeming aan. De heer J. Langendijk brengt dan verslag uit van het onderzoek der rekening 1934. Hij brengt hulde voor de uitstekende wijze, waarop de boekhouding is ingericht. De rekening wordt goedgekeurd. Het BPstuur stelt den heer K. Visser candidaat voor de commissie van onderzoek v. d. rekening '35. De heer J. Langendijk schetst tot groot vermaak der aanwezigen hoe je in deze commissie van jaar tot jaar de wijsheid vergaart en toont ten slotte zelf hoe hij daar zijn woordje heeft leeren voeren. Deson- Het Gran Chaco conflict Het petroleumvraagstuk is de eenïge re den, waarom de vijandelijkheden tus schen Paraguay en Bolivia nog steeds voortduren. „De geallieerden hebben de overwinning te danken aan petroleum", zei Lloyd George kort na het sluiten van den wapenstilstand en hij had het bij het juiste einde. In October 1918 werd maarschalk Foch gerappor teerd, dat de petroleumvoorraad der geallieerde troe pen bedenkelijk geslonken waren. Dit was een Jobs tijding, want zonder petroleum is heden ten dage geen oorlogvoeren denkbaar. Intusschen bleken de petroleumvoorraden van de Duitsche troepen geheel uitgeput te zijn. Het Duitsche front stortte ineen. De geallieerden waren van een groote zorg bevrijd! Alle groote politieke en economische transacties rui ken naar petroleum. Deze delfstof heeft oneindig meer liefhebbers dan de fijnste parfums die in de ..Rue de la Paix" verkrijgbaar zijn. ,Het petroleumvraagstuk is dan ook de hoofdreden, dat de oorlog tusschen twee Zuid-Amerikaansche Sta ten nog niet tot een einde gekomen is. Het spreekt vanzelf, dat het Gran Chaco-conflict niet van van daag dateert. De territoriale kwestie met de daaraan verbonden schermutselingen kwamen in de vorige eeuw ook reeds voor Doch eerst de ontdekking van buitengewoon rijke petroleumbronnen in het onge veer 120.000 vierkante kilometers groote oerwoud heeft de hartstochten opnieuw doen oplaaien. Zoodra de ontdekking van de petroleumbronnen wereldkundig werd, kwamen alle wereldconcerns in beweging. Tenslotte gelukte het de Standard Oil Company van de Boliviaansche regeering een kleine concessie te verkrijgen. De Koninklijke kon deze voorsprong van haar concurrent niet al te goed ver dragen en slaagde er in om van. de regeering van danks laat de heer Visser zich niet overhalen en moeten een aantal andere candidaten worden ge steld. Tot lid der commissie wordt dan gekozen de heer G. L. M. de Mol. Vervolgens komen de bestuursvoorstellen aan de orde. Het bestuur stelt voor de premie te bepalen op f 2 per lid. De heer K. Burger wcnscht een contributie naar draagkracht, dus progressief. De heer Langendijk vindt er véél voor, maar ook iets tegen te zeggen. Hij ziet hierin een bron van moeilijkheden voor het bestuur. De heer Burger meent, dat men kan uitgaan van de belastinggrondslag. Het bestuur voelt in principe veel voor het voor- stel-Burger, maar bestrijdt het op practische gron den. De gegevens, die als grondslag moeten dienen, berusten bij het gemeentebestuur en zijn geheim. Dr. Werner wijst nog op een bijkomstige moeilijk heid. Bij progressie loopt men de kans, dat een aan tal beter gesitueerden zullen bedanken als lid en hun eigen risico dragen. De heer Burger merkt op, dat deze leden dan wat meer gemeenschapsgevoel moesten toonen tegenover de minder bedeelden. Dr. Werner betwijfelt echter of dit gemeenschaps gevoel voldoende aanwezig zal zijn. Ten slotte stelt de vergadering met algemeene stemmen de premie vast op f 2. De heer Burger merkt op, zich er door de om standigheden gedwongen, bij neer te leggen (instem ming). Het, tweede- bestuursvoorstel om de vergoeding voor het autovervoer te brengen van f 7.50 op f 6, wordt na bestrijding door den heer Langendijk, ver worpen met 19 tegen 14 stemmen. Vervolgens stelt het bestuur voor f 200 van het kassaldo te storten in het reservefonds. De heer Ms. v. d. Klooster vraagt of het er zoo noodig weer uit terug kan worden genomen om een contributieverhooging te voorkomen. De voorzitter beantwoordt deze vraag bevestigend en deelt mede, dat dit geld geplaatst wordt op een speciaal spaarbankboekje. Als de ontworpen nieuwe wettelijke bepalingen tot stand komen, zal de vereeniging verplicht wor den tot het vormen van een reservefonds van circa f 10.000. Het bestuur vindt het dan ook gewenscht, zoo spoedig mogelijk de eerste f1000 vol te maken. Met algemeene stemmen neemt de vergadering dan het voorstel aan. Bij de rondvraag verzoekt de heer S. Kuiper, er op aan te dringen, dat bij het bezoek in het Alkmaar- sche ziekenhuis de noodige soepelheid wordt be tracht De heer Beers verzoekt het Bestuur, ernstige po gingen te willen doen om te komen tot tariefsver laging van het ziekenhius. De Voorzitter beant woordt deze vraag uitvoerig en deelt mede, welke pogingen het Bestuur reeds in die richting heeft gedaan. De Voorzitter zegt toe, dit punt ook op de eerstvolgende federatievergadering ter sprake te zul len brengen. De heer Dekker vraagt inlichtingen over de one- ratiekas O.O.K. Nadat deze hem verstrekt zijn, vraagt de heer Langendijk het woord en betoogt, dat wij in den heer v. d. Kuyl een uitstekende voorzitter hebben, „die op snedige wijze z'n kant je weet schoon te praten, hetgeen een voornaam ding is, voor een voorzitter", en wenscht, dat hij nog vele jaren zijn plaats aan. het hoofd van de tafel zal blijven inne men. Applaus. De Voorzitter dankt voor de vriendelijke woor den en voor de aangename en zakelijke wijze, waar op de besprekingen zijn gevoerd. Hij spreekt den wensch uit, dat het volgende faar de Kolhorners zich de moeite zullen getroosten eens naar Barsingerhorn te komen en sluit dan deze vergadering. WAARDPOLDER. In aansluiting op ons eerste bericht betreffende de brand die 't huis van Wisse in de asch legde, ver nemen wij nader, dat de oorzaak waarschijnlijk in kortsluiting is te zoeken. Het gezin zou 1 Maart a.s. verhuizen naar Wifde- nes. De moeite van het verhuizen is hen echter be spaard gebleven. Bij hulpvaardige buren vonden zij het eerste onderdak. WIERIN OERWAARD De afdeeling Wieringerwaard van den Ned. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, hield Dinsdagavond een buitengewone algemeene verga- deiung in de gezellig gemaakte zaal van den heer H. van der Woude. Mooie electrische verlichting en Paraguay eveneens een concessie van het betref fende gebied te verkrijgen. En als beschermers van deze petroleummaatschappijen sturen de beide lan den hun gehoorzame zonen naar het oerwoud, waar zij, gelijk de verbitterdste vijanden, elkaar bevech ten en wijzen iedere vermaning van den Volken bond van de hand. Zij hebben andere instructies op te volgen! Vroeger was het kleine Armenië het terrein van den strijd tusschen de internationale trusts. Ook daar werd vermoed, dat de grond petroleumhoudend zou zijn en de regeering van dezen Staat had een keus uit de voordeeligste aanbiedingen, die haar van alle kanten toestroomden. Toen de geologen op zekeren dag constateerden, dat in Armenië geen druppel petroleum aanwezig was, vervloog de gouddroom echter weer. Dat was een groote desillusie voor het toch al zoozeer ongelukkige land. Men had den aan leg van wegen beloofd, den bouw van een spoorweg in uitzicht gesteld, toezegging gedaan tot het op richten van een electrische centrale doch, zonder petroleumconcessies kon er van eenige filantropie geen sprake zijn! Gelukkig werden in de wereld toch nieuwe petro leumbronnen ontdekt. De afgezanten der groote con cerns trokken naar Bolivia, Venezuela, Mexico en Irak. In Bolivia moet de ontginning nog een aan vang nemen. In de overige voornoemde landen is de productie in vollen gang. Twee machtige wereldconcerns voeren een voort durende strijd om de petroleumvelden in de geheele wereld. Het eene is de Standard Oil, waarvan John D. Rockefeller president is. Haar belangrijkste con cessies bevinden zich in de Vereenigde Staten, doch zij heeft voorts nog groote belangen in Canada, Mexico en Roemenië. Haar concurrente is de Ko- ninklijke-Shell, een Nederlandsch-Amerikaansch concern onder leiding van Sir Henry Detording. De strijd tusschen deze twee rivalen is geweldig en het weinige dat af en toe uitlekt omtrent de spionnage en contra-spionnage, corruptie en strijdmethoden der beide trusts is voldoende om te vermoeden dat zich achter de schermen de spannendste crimineele ro man afspeelt. Nu zal men vragen, waarom verliest Bolivia den strijd in de Gran Chaco, als zij de Standard Oil ach ter zich heeft? Wel, deze maatschappij heeft zich klaarblijkelijk plotseling teruggetrokken en Bolivia moet nu het gelag betalen. i Nederlandsche Tuindersbond. DISTRICT NOORDHOLLAND. Voor de 9 Maart a.s. te houden alg. vergadering van het district Noordholland van den Nederland- schen Tuindersbond is de beschrijvingsbrief ver schenen. Onder de bestuursvoorstellen is er een, waarin wordt, voorgesteld, het bestuur uit te brei den met een lid uit de bloemisterij, waarvoor candi daat zijn gesteld de heeren P. J. Joor te N.-Vennep en J. Keessen te Aalsmeer. Zooals bekend, werd. verleden jaar besloten, voor- loopig voor een jaar bij den Nederlandschen Tuin dersbond aan te sluiten. Het Districtsbestuur stelt thans voor, tot definitieve aansluiting over te gaan, gezien het groote belang van één landelijken bond. Bij aanneming van dit voorstel, den Neutralen Bond officieel op te heffen en een aanvullingsreglement voor het district Noord-Holland, betreffende het ver band tusschen de provinciale afdeelingen en kring- besturen, in te lasschen. Deze artikelen behelzen voornamelijk de werkzaamheden van de kringbe- sturen, die een schakel vormen tusschen de afdce* lingen en het prov. bestuur. Van de afdeelingen zijn zeer vele voorstellen in gekomen. ij O.m. wordt voorgesteld, aan te dringen op de te werkstelling van de tuinders in hun eigen bedrijf inplaats van bij anderen. Verder, dat de rijksrege ling, welke momenteel aan den Langendijk wordt toegepast bij de tewerkstelling van arbeiders in het vrije bedrijf, voor de heele provincie van kracht worde gemaakt. Erkenning van Sovjet-Rusland door de Nederlandsche regeering wordt door een dor afdeelingen gevraagd. Een andere afdeeling dringt er op aan, dat de belangen van de veehouders niet geheel worden verwaarloosd, gezien de vele ge meenschappelijke belangen. Het Hoofdbestuur is van meening, dat een tuinders-organisatie zichi moeilijk verder op het terrein der veehouders kan bewegen dan de gemeenschappelijke belangen, zoo als het hypotheekvraagstuk. Het Hoofdbestuur vereenigt zich geheel met een voorstel van de afd. Oudkarspel, om er op aan te dringen, dat de groenten, bestemd voor de werkloo- zen. met den vollen minimumprijs worden betaald. Een drietal afd. stellen voor, aan te dringen op een aanvullende steunregeling naast de productie steun. Zonder een aanvullende steun is het voor velen niet meer mogelijk om te beginnen. De afd. Aalsmeer en Nieuw-Vennep stellen voor, bij den minister van economische zaken met klem aan te dringen, dat bij de samenstelling van do besturen, deel uitmakende van de L.C.O., de leden van den N.T.B. strikt rechtvaardig worden verte genwoordigd. Het H.B. is het er mee eens, dat de uitbetaling der richtprijzen direct bij levering noodig is voor alle producten, omdat anders de financiering der bedrijven onmogelijk is. Voorts zijn nog een aantal' voorstellen ingediend tot opheffing en protest tegen, roe-belasting op de bloembollen, en de heffing van f30.— per H.A. op aardappelen. De rekening van het district over het tijdvak 1' Jan. 1934 tot. 30 April 1934, toen het nog „Neutrale Bond" was, sloot met een totaal van fl4O2.091/2. Het kassaldo per 1 Mei bedroeg f 187.98, wat een voor uitgang beteekende van f 82.34^2. Over het tijdvak 1 Mei tot 31 December was het resultaat een ach teruitgang van f 112.74. De begrooting 1935, welke gebaseerd Is op een le dental van 1600, sluit in totaal op f4000.met een post voor onvoorzien van f 128.-. op elk tafeltje een bloemetje. Voor deze vergadering werden ook de heeren toegelaten, waarvan een zeer druk gebruik is gemaakt. De kolfbaan was geheel bezet. Met een toepasselijk woord werd door de presidente, Mevr. VisserBakker de vergadering geopend, daarbij in 't bijzonder een welkom toe sprekende tot den heer Strijbos, die het een en ander zou vertellen over zijn zwerftochten door de natuur. De heer Strijbos begon dan te vertellen, dat hij zich zou bepalen tot enkele details en zou trachten een beetje in 't algemeen te vertellen over onzo mooie natuur. De belangstelling daarvoor is toch1 steeds groeiende, vooral waar mannen als Heijmans en Tijsen ons de oogen weer geopend hebben. Spreker zou zich dan bepalen in de eerste plaats tot het boschgebied, omdat Nederland zoo bijzonder rijk is aan natuurschoon. De mooiste bosschen zijn die met ondergroei. We werden dan allereerst ge bracht naar de bosschen, die het eigendom zijn van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten* Aan de hand van prachtige filmopnamen heeft de heer Strijbos ons op prettige en duidelijke wijze heel veel moois verteld van verschillende bosschen. Zoo ook even van zijn onderwerp afdwalende, werd ons tevens verteld, dat b.v. walvisschen een gewicht konden krijgen van 1200 kilo. Verder werd verteld, wat zich allemaal in de bosschen ophield, zooals dieren, vogels, enz. enz, en tevens waarvan divers© beesten moeten leven. Volgens spreker waren er ongeveer 365 soorten vogels, w.o. echter wel 100 stuks welke 14 2 keer per jaar zich vertoonden. Na de pauze een interessante lezing over het Veen- plassengebied, waaraan ons land ook zoo rijk is. Hierbij werden o.m. ook aardige plaatjes vertoond van de Wieringermeer. Het was al met al een suc cesvolle avond en het woord van dank aan den heer Strijbos, door de pregidente gebracht, was dub bel verdiend. Ook werd dank gebracht aan den heer Sieswerda voor zijn gewaardeerde hulp met d© projectielantaarn. De vereeniging telt thans 91 leden. WI NKV, Ti De damclub „Winkel" speelde op Maandag 18 Febr. in haar clublokaal bij den heer D. A. de Bruin een wedstrijd tegen „Damlust" van Zuidscharwou- de. Voor den aanvang van den wedstrijd riep d© Voorzitter de gasten een hartelijk welkom toe en memoreerde, dat dit de derde ontmoeting was, maar dat de Winkeler dammers nog steeds het gevoel heb ben, dat zij les halen of nemen bij het sterke en oudere „Damlust". doch dat „Winkel" ook thans overtuigd van een flinke nederlaag, toch niet den moed laat- zakken en eiken keer eenige punten meer te halen, zoódat over eenige jaren de voorzitter van „Damlust" tot zijn spelers zou moeten zeggen: Denkt erom; prepareer je goed, want „Winkel" komt. De uitslag van den wedstrijd was als volgt; 1. „Winkel"; 2. „Damlust": C. AmelsP. Beers 2—0; J. Helder—Jb. Dekker 02; A. SlotP. v. d. Molen 02; WeberJn. Pluis- ter 0—2; J. v. d. Molen—J. Schuffelen 0—2; J. Krap W. Kuiper 02; P. ZwagermanG. Balder 02; P. J. Korver—Th. de Haas 1—1; K. Vader—Jb. v. d. Welle Sr. 02; G. Jongejan.Tb. v. d. Welle Jr. 1-1; H. Hofman—A. Goudsblom 0—2; E. KastenG. Schuffelen 11; B. de VetJb. Hoofd 0—2; P. Oud K. Witsen 11; J. KampD. Welner 2—1); J. Bree- baartC. Klingeier 20; C. de JongKI. Kout 11; PijperJ. Weel 0—2; C. BrugmanA. Floris 02; G. Koorn—Joh. Groen 0—2; IJ. Velthuijs—G. Engel 02: K. C. NobelJb. Grootes 0-2: J. Groet—G. Hiitema 0—2: Jb. HartogK. Jacht 0—2. Totaal 11—37.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6