De Fransche Staat aange sproken Koor_7 lilliard. Tuindersdemonstratie te Koedijk. Demonstreerende tuinders. Een belangrijke rede Vruchtboomen bespuiten met vruchtcarbofineum. 1 u,t de OMGEVING Woensdagmiddag werd voor het gemeentehuis te Koedijk de tweede tuindersdemonstratie gehouden naar aanleiding van de eenige weken geleden ge stelde vragen tot B. en W. Het bevredigend ant woord op het verzoek was niet binnen den bepaal den tijd binnengekomen. Ongeveer honderd tuin ders, waarbij een flink aantal vrouwen, heeft zeer rustig voor het raadhuis gedemonstreerd. Een de putatie heeft met B. en W. geconfereerd. In deze conferentie werd een misverstand hersteld. Eerst scheen het dat de heer P. Hart niet met de delegatie naar den regeeringscommissaris mee mocht, doch dit was niet juist. Het was niet. gevraagd. In de na het onderhoud gehouden bijeenkomst in café Groot werd door den heer Hart verslag uitgebracht van de conferentie. Men had een zeer gunstig resultaat gehad. B. en W. zullen zich telefonisch met den reg.- commissaris in verbinding stellen of de heer Hart ook toegelaten zou worden. De conferentie met den rcg.-commissaris zal Zaterdagmorgen 10 uur plaats hebben. Mocht de reg.-commissaris niet op het ver zoek van den burgemeester ingaan, dan zal namens de afdeeling van den N.T.B. een conferentie met den reg.-comm. worden aangevraagd. De heer A. Hoogland wekte op, de vergadering te Zuidscharwoude te bezoeken, waar het échec van Maas en Waal zal worden uiteengezet. Er moet nog veel gebeuren om den tuinbouw op hooger peil te brengen. Van steun kunnen we niet steeds blijven bestaan. De heer P. Hart bracht vooral de vrouwen hulde voor hun medewerking en wekte haar op zich niet te laten ontmoedigen door teleurstellingen. Het gaat om het menschenrecht, het bestaansrecht. De wen- schen van de afd. van den Ned. Tuindersbond, wel ke door den geheelen bond worden ondersteund, lui den als volgt.: Directe actie voor de uitbetaling der richtprijzen in 1935. Verlaging der vaste lasten tot zoolang dat er redelijkerwijs kan worden geprodu ceerd. Bescherming tegen executie. Als zeer urgent punt voor directe afdoening, uitbetaling der richt prijzen tot 100 pet., met terugwerkende kracht tot en met 1932. In 1932 werd uitbetaald 42 pet. en in 1933 50 pet. der richtprijzen. 75 pet. der leden kan onmo gelijk of zeer moeilijk hrn bedrijf voortzetten in '35. Voorts wordt verzocht de regeering met klem te verzoeken, aan de gemeenten machtiging te verlee- nen, de tuinders financieel te helpen, voor ploegen, kunstmest, arbeidsloon en levensonderhoud, als voorschot op het aangevraagde. Anders zullen 50 tuinders in de werkverschaffing terecht komen. ANNA P AU LOW NA Biljarten. Van de bilfartver. Hollands Noorderkwartier speel de de groep Anna Paulowna en Wieringerwaard tegen de groep ZijpePetten bij den heer Jonltei\ le Partij: Jonker (90) wint van Breebaart (70) in 19 beurten, hoogste serie 27; Breebaart maakte in 19 beurten 36, h.s. 6. 2e Partij: Slikker (225) wint in 13 b., h. s. 7; A. Eriks (70) in 12 b., 52 p., h.s. 12; 8e Partij: Rot (70) wint in 17 b. h.s. 15; H. Eriks (70) in 16 b. 63 h.s. 17; 4e Partij: Sleutel (40) wint in 16 b. h.s. 13; Breebaart (70) in 15 b. 33 h.s. 9; 5e Partij: A. Eriks (70) wint in 13 b. h.s. 12; Jonker (90) in 12 b. 50, h.s. 15; 6e Partij: Slikker (225) wint in 22 b. h.s. 30; Brak (42) in 21 b. 38, h.s. 5; 7e Partij: Sleutel (40) wint in 19 b. h.s. 8; H. Eriks (70) in 18 b. 69, h.s. 22; 8e Partij: Rot (70) wint in 18 b. h.s. 14; Breebaart (70) in 18 b. 51, h.s. 10; 9e Partij: Jonker (90) wint in 13 b. h.s. 25; Brak (42) in 13 b. 38, h.s. 6; 10e Partij: Slikker (225) wint in 20 b. h.s. 63; H. Eriks (70) in 19 b. 53, h.s. 10; 11e Partij: Sleutel (40) wint in 15 b. h.s. 7; A. Eriks (70) in 14 b. 38, h.s. 10; 12e Partij: Rot (70) wint in 17 b. h.s. 27; Brak (42) in 16 b. 30, h.s. 6; 13e Partij: H. Eriks (70) wint in 14 b. h.s. 16; Jon ker (90) in 13 b. 68, h.s. 25; 14ePartij: Slikker (225) wint in 21 b. h.s. 97; Bree baart (70) in 20 b. 47, h.s. 15; 15e Partij: A. Eriks (70) wint in 14 b. h.s. 23; Rot (70) in 13 b. 34, h.s. 21; 16e Partij: Sleutel (40) wint in 30 b., h.s. 5; Brak (42) in 30 b. 34, h.s. 4. De groep Anna Paulowna—'Wieringerwaard won dus 13 partijen en de groep ZijpePetten 3 partijen. LANGEND IJ F Dat de tuinders in uiterst moeilijke omstandighe den verkeeren, is algemeen bekend. En dat zij de re geering herhaaldelijk op hun noodtoestand hebben gewezen, eveneens. Bijna altijd is hun roepen ge weest als van een roepende in de woestijn. Onver hoord meestal. De tuinders van Koedijk waren een paar weken geleden al tot demonstratie overgegaan, en tot het zenden van een deputatie aan B. en W. Als gevolg daarvan verzochten B. en W. een audiën tie met den betrokken Minister; verzocht werd, ook den voorzitter van de afd. van den Tuindersbond toe te laten. Bericht is thans ontvangen, dat op een na der te bepalen dag B. en W. met den commissaris voor den tuinbouw mogen komen spreken. Van den voorzitter van de afd. van den Tuindersbond wordt niet gerept. Die mag thuisblijven. De tuinders laten zich echter niet met een kluitje in 't riet sturen en gaan nu weer demonstreeren. De nood dringt hen daartoe. En ook de houding van de autoriteiten. of HOE SNEL WE LEVEN!! In grooten getale waren de voorstanders van open baar onderwijs dezer dagen opgetrokken naar een der Langendijker dorpen, waar voor de afdeeling „Volksonderwijs" een propaganda-feestavond werd gehouden en waar o.a. het woord gevoerd zou worden door een Hoogedelgestrenge. Het begin van den avond had zijn gewone verloop, alle aanwezigen bleken welkom te zijn en, zooals ge bruikelijk, was dat in het bijzonder het geval met den geachten spreker. Het werd wel niet gezegd, maar immers, dat le den der Staten-Generaal in dezen woeligen en veel van hun krachten vergenden tijd, gelegenheid van lust behoeven we natuurlijk niet te spreken we schrijven dat leden der Staten-Generaal gelegenheid kunnen vinden der gemeenschap kond te doen van bun inzicht in belangrijke aangelegenheden, in casu do opvoedende waarde van het openbaar onderwijs, het moet hoogelijk worden gewaardeerd. Men zette zich dus te luisteren! Het gewone aan loopje, het boeide nog niet. Ja, onder het gehoor wa ren er die zich vaag herinnerden, dezelfde woorden reeds eerder te hebben gehoord! Door de radio mis schien?!! Maar neen, hoe verder de geachte spreker met zijn betoog kwam, des te duidelijker herinnerde men zich dat dezelfde spreker, voor dezelfde vereenjging, reeds dezelfde rede had uitgesproken. En zooals dat in soortgelijke gevallen gaat, de één twijfelt nog en vindt zwijgen er over nog het beste; een ander spreekt er fluisterend met zijn buurman of buurvrouw over; weer een derde echter geeft op wat luidruchtiger wijze uiting aan zijnteleurstelling En zoo kwam het dan ook, dat men zich tenslotte ge noodzaakt zag den spreker opmerkingen te maken op zijn laten we zeggen achtelijlcheid. Het spreekt vanzelf dat Zijne Hoogedelgestrenge leelijlc met het geval zat en beleefd zijn excuus aanbood. De wereld is toch ook wel klein! overal ontmoet men bekenden! Een steunuitkeering. We vernemen, dat door de veilingsvereeniging De Noordermarktbond weer een bedrag aan de leden dezer veiling wordt uitgekeerd als steun aan den tuinbouw. De bedragen zijn echter weer gering en ten eenenmale onvoldoende om de tuinders in de gelegenheid te stellen, de nieuwe camnagne te be ginnen. Men deelt ons mee, dat verwacht kan wor den dat ook aan de leden van de Langendijker Groentencentrale weldra een uitbetaling zal worden gedaan. ZUIDSCHARWOUDE. In de kolfbaan van Op Maat zijn de jaarlijksche onderlinge wedstrijden gehouden, waaraan door 36 kolvers werd deelgenomen. De uitslag was: 1. J. Leeuwrik 222 p.; 2. K. Dijkhuizen 212 p.; 3. A. Schoen maker 211 p.; 4. P. Goet. 210 p.; 5. P. v. d Welle 205 p.; 6. A. Kist 203 p. 7. A. Berkhout 202 p. Serieprijs C. Berkhout 114 p. Kleine boeren en middenstand. Woensdagavond werd ten lokale van den heer Kra mer een vergadering gehouden met een tweetal spre kers, de boeren Bouman en Tromp, die de belangen van de kleine boeren en middenstanders bepleitten. Er waren slechts enkele belangstellenden gekomen. Dé sprekers schetsten de moeilijke omstandigheden, waarin tuinders, kleine boeren en middenstanders verkeerden, vertelden, wat door actie in 't Land van Maas en Waal was verkregen, belichtten de toestan den in die streek en die van den geheele Nederland- schen land- en tuinbouw, alsmede als gevolg daar van die van den middenstand. De noodzakelijkheid werd betoogd, om actie te voeren, ten einde in den toestand, waarin zoovelen verkeeren, verbetering te brengen en werd er op gewezen, dat men dan ten slotte nog altijd zijn stembiljet heeft, om uitdrukking te geven aan den wil, om de treurige toestanden ver beterd te krijgen. De beweging staat los van politiek en geloof en wenscht door stevige actie betere levens voorwaarden te verkrijgen voor de door de crisis zoo zwaar getroffenen. W1ER1NGEN Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag den 22 Februari 1935, des namiddags ten 2 uur. Agenda: 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Voordracht tot het opnieuw vaststellen der ge- meentebegrooting, dienst 1934. 4. Voordracht inzake het verleenen van voorschot ten op de vergoeding wegens exploitatiekosten der bijzondere lagere scholen over 1935. 5. Voordracht naar aanleiding van een verzoek om tegemoetkoming in de vervoerkosten van leerlin gen eener bijzondere lagere school. 6. Voordracht naar aanleiding van bezwaarschrif ten en verzoeken om ontheffing inzake reinig- gingsrechten. 7. Benoeming van 2 leden der Commissie van toe zicht op het lager onderwijs. DEN OEVER. Wonderen van het tropisch aquarium. Het is den heer J. Bruul, kantoorhouder alhier, na zorgzame toewijding mogen gelukken een onder zijn collectie tropische visschen levende blanke zwaarddrager tot baren te brengen. De heer Bruul heeft het fraaie vischje daartoe geruimen tijd in een afgeschut gedeelte van zijn aquarium onderge bracht, nadat voor hem was komen vast te staan dat de paring had plaats gehad. EEN PROCES ,DAT REEDS MEER DAN TWEE- EN-EEN-HALVE EEUW DUURT. De Fransche regeering heeft kort gele den officieel bericht ontvangen, dat de Servische advocaat, Karei Heusler tegen haar een proces aanhangig heeft ge maakt. De materieele vordering in deze rechtzaak bedraagt zeven milliard francs en betreft, zooals uit het verdere ver loop van deze geschiedenis blijkt, de bijna legendarisch geworden erfenis van wijlen John Thierry. Den lOden Februari 1654 kwam een zekere John Thierry op het bureau van notaris Santonida op het eiland Korfoe met het verzoek om zijn testament in rechtsgeldigen vorm op te stellen. Hij gaf voor Fransch onderdaan te zijn en van beroep „beroemd zeevader en koopman" geboren en gedoopt te Cha- teau Thierry. Zijn vaderland had hij op zijn veer tiende jaar verlaten om zich in de Venetiaansche stad Brescia te vestigen. Aanvankelijk verdiende hij zijn levensonderhoud als knecht in een herberg. Hij maakte kennis met een rijken ouden heer, Athany Tipaldy, die hem mee op reis nam en die hem, toen hij stierf, zijn geheele vermogen naliet. Door gelukkige speculaties vermeerderde John Thierry zijn vermogen. Hij werd oud, doch was steeds ongetrouwd gebleven. Omtrent zijn familie kon hij niet veel bijzonderheden opgeven. Hij wist slechts te vertellen, dat een gedeelte in Champagne woonde, terwijl een ander deel te Bazel woonachtig was. Hij sprak de hoop uit, dat zij de erfenis rede lijk verdeelen zouden en dat er zesduizend missen voor hem gelezen zouden worden. De nalatenschap van John Thierry bestond volgens zijn opgave uit de volgende bezittingen; 800.000 Venetiaansche daalders: 3 huizen naast het paleis der dogen; 2 huizen op Korfoe naast de St. Sebastiaanskerk; 1 zak gouden staven; 2 kisten zilver vaatwerk; 6 kisten zilveren kandelabers; 2 zakjes edelgesteenten; 6 vaten goud poeder; 80.000 zilveren ducaten; een vordering van 50.000 Louis d'or op de stad Parijs .Voorts nog meu bilair, paarden, koetsen en kleedingstukken. Dit testament bevond zich in het bezit van den Servischen advocaat Karei Heusler en op grond hiervan heeft deze den Franschcn staat in rechten aangesproken. Waarom, zullen wij direct zien. De blanke zwaarddrager (Xiphophorus Hellerï- Heckel) is een in 1909 uit Mexico in Holland geïm porteerd levend barend vischje, hetwelk tot 6 c.M. lang kan worden en in het leven kan worden gehou den in water van 2025 gr. Celsius. Het is interes sant de jonge, juist met het oog waarneembare vischjes te observeeren die, nadat moeder visch een aantal van haar eigen spruitjes direct na de ge boorte had verorberd, thans van haar en de overige aquariumbewoners gescheiden leven. ALKMAAR KOLFWEDSTRIJDEN TE ALKMAAR. In de kolfbaan „Central" van den heer C. Berk houwer werd een 50-slagen-l:olfwedstrijd gehouden, waaraan door 77 personen werd deelgenomen. De uitslagen waren als volgt: le klasse: le prijs J. Goet, Alkmaar. 496 p.; 2e prijs C. de Vries, Alkmaar 490 p.; 3e prijs P. Kostelijk, Alkmaar 486 p.; Serieprijs D. Rijper, Zuidscharwou de 107 p. 2e klasse: le prijs P. Schaar, Koog aan de Zaan 459 p.; 2e prijs C.v an Beusekom, Alkmaar 451 p.; 3e pr. C. Kaper, Alkmaar 445 p. Serieprijs bij loting tus- schen L. Hagenaar Alkmaar, Groenewoud, Span broek en Brugman, Venhuizen, ieder 99 p. 3e klasse: le priis M. J. de Ridder, Koog aan de Zaan 451 p.; 2e prijs D. Visser. Alkmaar 423 p,; 3de prijs Dirkmaat, Barsingerhorn 414 p.; Serieprijs Kis- iemaker, Barsingerhorn 100 p. Sajetkl.: le prijs Ero. Koog aan de Zaan, 489 n.; 2e nrijs J. Schenk. Barsingerhorn 454 p.: 3e prijs C. Smit, Barsingerhorn 408 p. Serieprijs D. Blaauboer, Barsingerhorn 95 p. Daartoe in de gelegenheid gesteld door een ijverig beoefenaar van de kolfsport, hebben wij tijdens den wedstrijd eens een kijkje genomen in de kolfbaan van „Central". Wij troffen hot bijzonder, het was niet druk. zoodat wij alle gelegenheid hadden deze mooie en rustige oud-Hollandsche sport gade te slaan. Kalm rolt de bal over de granieten baan om tenslotte in e<m benaald punten vak terecht te ko men. Er wordt, afgeroepen, hoeveel punten er gesla gen zijn en opnieuw begint men weer, beurt voor beurt. De belangstelling voor dezen wedstrijd was groot en er is op een prettige wijze gekolfd. Z IJ P E Naar wij vernemen is het besluit van den Raad dezer gemeente tot opheffing van het vervolgonder wijs, door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Burg. en weth. dezer gemeente hebben aan den heer W. Zeeman te St. Maartensbrug vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis op een vrij terrein aldaar. SCHAGERBRUG. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Dinsdagavond werd in de zaal van mej. de wed. J. Broer alhier een vergadering gehouden van de afd. Zijpe e.o. van de Holl. Mij. van Landbouw. Deze bijeenkomst droeg het karakter van een praatavond, waarop ieder belangstellende vragen kon stellen over landbouwkundige zaken en voor welker beantwoording zorg droeg de heer Ir. G. Lie- nesch te Schagen. De voorzitter, de heer H. Rezelman, opende met een woord van welkom, in bet bijzonder aan den heer Lienesch. Spr. hoopte, niettegenstaande de ma tige belangstelling, op een prettigen, leerzamen avond. Medegedeeld werd: 1. dat vanwege de Holl. Mij. van Landbouw een werktuigenbureau is opgericht, naar het voorbeeld van Friesland, waar een dergelijk bureau reeds langer bestaat en tot volle tevredenheid van de le den in dat geweest werkt. Door de bemiddeling van het bureau kunnen land bouwwerktuigen worden aangekocht, welke onge twijfeld goedkooper zullen zijn dan wanneer ze rechtstreeks van den handel zouden worden betrok- Toen John Thierry zijn testament liet maken, was hij vijfenzeventig jaar. Hij trok zich in een zijner huizen te Venetië terug, waar hij nog twintig jaar leefde. Voor zijn dood benoemde hij een zekeren Mora tot executeur-testamentair. Deze liet de zes duizend missen lezen en ging toen op zoek naar de erfgenamen. Hij had het ongeluk^in handen van drie sluwe bedriegers te vallen. De namen van deze spitsboeven waren Ruelle, Censier en Burgeoin. Zij wisten zich de noodige papieren te verschaffen, waar door zij achter Mora's rug om allerlei oplichterijen konden bedrijven. Zoo verkochten zij als „erfgena men" diverse bezittingen tegen een bedrag van 1.240.000 francs. Inmiddels had Mora te Parijs een familielid van den doode opgespoord: een officier bij de koninklijke marine, Guyot de VertamonL Deze reisde onmiddellijk naar Venetië, nam daar de noodige maatregelen, waarbij hij ook aan het ge doe der boeven een einde wist te maken. De geheele erfenisaffaire waaide indertijd veel stof op. Van alle kanten kwamen erfgenamen van Thierry opzetten. In 1782 werd een koninklijke commissie benoemd, die de erfeniszaak moest bestudeeren. Acht jaar later kreeg de Fransche nationale verga dering een verzoekschrift der erfgenamen te behan delen, die volgens de „Moniteur" tweeduizend be droegen. Korten tijd later trok Bonaparte Venetië binnen en liet onder een of ander voorwendsel de geheele erfenis van Thierry in beslag nemen. Men beweert, dat hij met deze bedragen zijn veldtocht financierde en de soldaten kleedde, die barrevoets over den St. Bernard getrokken waren. De thans ingediende klacht richt zich tegen de Fransche republiek als zijnde verantwoordelijk voor de dingen, die in Napoleon's tijd gebeurden. Een standpunt, dat de rechtbanken waarschijnlijk niet zullen deelen. Want direct na den val van den kei zer stroomde het klachten binnen van lieden, wier bezittingen door Napoleon genomen waren. Om zich tegen deze klachten te verdedigen, kondigde de Bourbonsche regeering verscheidene wetten af, waar door de meeste klachten te niet gedaan werden. Niet allen echter. De Thierry-klacht bevindt zich onder deze laatsten. De moeilijkheid is echter te bewijzen, dat de klagers inderdaad erfgenamen van Thierry zijn. Dat is niet makkelijk en vereischt veel geld. De erfgenamen vormden syndicaten en stonden zelfs hun rechten in de erfenis aan speculanten af. De procedure om de Thierry-erfenis heeft thans zulk een omvang bereikt, dat de schriftelijke stuk ken een groote zaal zouden vullen. Eén mensch alleen zou er geen weg meer in kunnen vinden. Het laatst hield de Fransche Kamer zich met deze kwes tie bezig en werkte een lang verslag uit. Zal de Servische advocaat er in slagen deze geweldige zaak weer aan het rollen te brengen?. RUNDVEELEVERING. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt be kend, dat in de week van 10 tot 16 Maart 1935 op de onderstaande plaatsen in Noord Holland gelegenheid zal worden gegeven runderen in de gevraagde soor ten aan te bieden. Amsterdam, Maandag 11 Maart 911 uur v.m. op de veemarkt. Purmerend, Dinsdag 12 Maart 810 uur v.m. op de veemarkt. Schagen, Donderdag 14 Maart 810 uur v.m. op de veemarkt. Hoorn, Zaterdag 16 Maart 911 uur v.m. bij het abattoir. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de districtssecretarissen der Gewestelijke Landbouw- Crisis-Organisaties, moeten vóór Zaterdag 2 Maart 1935 zijn ingezonden bij de Gewestelijke Landbouw- Crisis-Organisaties, waaronder de betrokken veehou ders ressortceren. ken. Dit werktuigenbureau is hier vertegenwoordigd door de Coop Malerij „De Goede Verwachting". 2. dat in de vorige vergadering is medegedeeld, dat de kosten vallende op een landverhuring bij in schrijving zouden komen ten laste van den ver huurder. Bij deze bewering ging. men uit van de veronderstelling, dat verhuring bij inschrijving was een publieke verhuring. Dit is echter lang niet altijd het geval. Een verhuring bij inschrijving is slechts dan aan te merken als een publieke verhuring, wan neer het proces-verbaal der verhuring tevens huur contract is. Wanneer evenwel het huurcontract wordt opge- maakt na het proces-verbaal van verhuring wat in den regel gebeurt dan is er in zoo'n geval niet meer sprake van een publieke verhuring. Voor het betalen der kosten komt dit er nu juist op aan: bij' een publieke verhuring komen nl. de kosten voor den verhuurder, terwijl men bi; onderhandsche verhun ring de kostenbetaling kan regelen, zooals men wil. 3. Dat het Bestuur weer pogingen in het werk zal stellen een cursus in melken in het leven te roepen De kosten van den cursus zijn vrij laag, nl. f 1.50 a f2.50 per deelnemer, zoodat deze geen bezwaar kunnen worden genoemd. De cursus zal worden ge houden op dé boerderij van den heer P. Vries te Schagerbrug. Hierna was het woord aan den heer Ir. G. Lie-t nesch, die achtereenvolgens sprak over de resulta-i ten der stikstofbemestingsproeven, het inkuilen van gras en in verband daarmede over silobouw, den in vloed van regenval op verliezen in zetmeelwaarde van gras bij verschillende conserveeringsmethoden en de uitkomsten der proeven met wintertarwe, zo* mertarwe en gerst. De met aandacht gevolgde meden deelingen van den heer Lienesch werden af en toe verduidelijkt door met behulp van een projectielan taarn gegeven overzichten. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verschillenden ge bruik gemaakt, terwijl de vraagstellers tot hun volle tevredenheid door den heer Lienesch werden inge licht. Het is voor de ter vergadering aanwezige landbou-i wers en veehouders zonder twijfel een leerzamen avond geweest en we gelooven dan ook wel, dat de voorzitter namens alle aanwezigen sprak, toen hij in zijn sluitingswoord den heer Lienesch dank bracht voor de prettige en aangename wijze, waarop hij zijn kennis dezen avond in dienst had gesteld van de afd. Zijpe e.o. van de Holl. Mij. van Landbouw. F Q E G R A S JULIANADORP. Biljarten, In het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kos- sen, werd gistermiddag- ep avond een biljartwedstrijd gespeeld. Er werden in totaal 16 partijen gespeeld, de uitslagen waren als volgt: 1. D. Jongejans 70, 27 B 69 P. Voorthuijsen 60, 27 B 60. 2. Minnes 50, 16 B 50 De Graaf 40, 15 B 38. 3. Kuiper 35, 20 B 30 Minnes 50, 20 B 50. 4. Kossen 40, 16 B 19 Jongejans 70, 16 B 70. 5. Kuiper 35, 14 B 35 A. Kossen 40, 13 B 24. 6. Jongejans 70, 14 B 61 A. Hoornsman 50, 14 B 50. 7. A. Kossen 40, 12 B 40 De Graaf 40, 11 B 12, 8. Kuiper 35, 22 B 33 Hoornsman 50, 22 B 50. 9. Kuiper 35, 17 B 35 Voorthuijsen 60, 16 B 28. 10. Jongejans 70, 14 B 22 Minnes 50, 14 B 50. 11. De Graaf 40, 9 B 40 Voorthuijsen 60, 8 B 24. 12. De Graaf 40, 20 B 48 Kossen 40, 19 B 27. 13. De Graaf 40, 18 B 32 Hoornsman 50, 18 B 50. 14. De Graaf 40, 18 B 40 Voorthuijsen 60, 17 B 48. 15. Jongejans 70, 25 B 70 Minnes 50, 24 B 45. 16. Kuiper 35, 27 B 35 Hoornsman 50, 26 B 48. Zoodra er een gunstige dag voor is, dat wil zeg gen, als het niet regent, niet waait en de boomen. goed droog zijn, als het niet vriest, moet dien dag te baat genomen worden om vruchtboomen te bespui ten. Die dagen komen heuseh niet zoo veel voor. Carbolineum is een zeer krachtig bestrijdingsmid del tegen vele, op stam en takken overwinterende parasieten, vooral insecten, tevens worden de wieren, waardoor de boomen groen aangeslagen zijn, gedood. Bovendien heeft een bespuiting een gunstigen in vloed op den groei van boomen en struiken in het volgend seizoen. Particuliere vruchtboomeigenaren, waarom het in onze streek hoofdzakelijk gaat, laten dus het spuiten niet na doch laten het doen of doen het zelf. Carbolineum mag uitsluitend in den rusttijd der boomen gespoten worden. Dus nu. Zich vroeg ontwikkelende gewassen moeten dus vroeg en laat uitbottende boomen en struiken kun nen later bespoten worden. In de meeste gevallen kan een 7*4 oplossing (92^ L. water plus 7V& L. vruchtboomcarbolineum) gebruikt worden. Perzi ken verdragen niet meer dan 5 Pruimen kunnen, als men vooral niet te laat spuit, met 6 gespoten worden. Appels en peren kan men nu spuiten met een 7*4 oplossing. Er zijn vele goede vruchtboomcarbolineumsoorten, namen van fabrieken worden niet genoemd, maar op aanvrage worden wel die merken genoemd, die eenige jaren achtereen goede resultaten gegeven heb ben. Men moet er in Noordholland aan denken, dat slootwater een enkele maal te zout kan zijn. Boven 3 gram per liter is het zeker niet bruikbaar voor gewone vruchtboomcarbolineum. Watermonsters wor den door ondergeteekende gratis onderzocht. Andere inlichtingen en toelichtingen over bespuitingen wor den gaarne door ondergeteekende verstrekt. Bij deze bespuitingen houde men er echter wel re kening mede, dat later nog eenige malen gespoten moet worden als men zwamziekten bestrijden wil. De Ambtenaar bij den Plantenziektenkundigen Dienst. VA N HERWIJNEN. .SL Pancras.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7