1 VROUW «ODL Het practische Huis. We kleeden een pep aan. Voor de Bruiloft. SCRU&BcH HULPMIDDELEN IN DE HUISHOUDING. De techniek maakt 't de huisvrouwen steeds gemakkelijker door de samenstelling van al lerlei nuttige en prac tische dingen op huis houdelijk gebied. Geen lauwe thee meer, als de pot niet op een lichtje geplaatst wordt, waardoor de in houd te sterk wordt, doch een metalen ge voerde ronde vorm, waarin do pot geplaatst wordt en de thee warm blijft. Geen randen en drup pels meer op tafelgoed van gebruikte flesschen, door het vocht opnemende matje, waarin de flesch ge klemd wordt. Kleine tafelcitrocnpersjes zijn zeer han dig om te gebruiken als slechts enkele druppels sap noodig zijn. Practische bagagedragers bestaande uit een leoren handvat met klemmen aan bei de zijden, waaraan de pakjes bevestigd worden. Sinaasappelpersen, waarbij velle tjes en pitten achterblijven en het zuivere sap in het ondergedeelte komt. Badthermometers in den vorm van een reddingsboei, die op de oppervlakte van het water blijven drijven. Flesschen waar mede men op de eenvoudigste manier kan voorzien in de behoeften aan spuitwater, een buitengewoon practische uitvinding, wanneer met warme dagen naar een koele drank wordt verlangd. HOE ZIET UW LINNENKAST ER UIT? Inderdaad, geloof niet, lieve lezeres, dat wij ons aan een onbescheiden vraag schul dig durven maken. Het is niet onze bedoe ling om onze nieuwsgierigheid te bevredi gen door U op Uw geweten af te vragen, uit hoeveel heele of halve dozijnen doeken, sloopen, lakens enz. de inhoud van Uw linnenkast bestaat! Het aantal stuks heeft zelfs hoegenaamd niets met deze vraag te maken. Vroeger was dit iets anders, toen werd de welstand afgemeten naar de ettelijke dozijnen, die een meisje mee ten huwelijk bracht. Tegenwoordig is zoowel dames onder als tafelgoed in hooge mate aan de wisse lende mode onderhevig, een feit, waarme de men dertig, veertig jaar terug niet aan gedacht zou hebben. Thans begint men mede, als gevolg van de zeer veranderde tijdsomstandigheden, met kleinere aantallen van huishoud- en lijfgoed en vult dit van tijd tot tijd aan. Het lijfgoed bestaat trouwens niet meer uit soliede wit linnen, katoen en keper, doch uit vroolijk gekleurd en zelfs bedrukt toile de soie, lingerie batist, kunstzijde, zij den tricot en andere weefsels en houdt bij de keuze hiervan rekening met het jaar getijde, leeftijd en figuur. Het tafelgoed is niet meer alleen van ef fen glanzend linnen damast, doch men heeft, althans voor ontbijt en koffietafel de keus op practischer en daarbij toch ge zellige weefsels doen vallen. Aardige ge kleurde geruite, gestreepte, en gebloemde ontbijtstellen zien wij in groote veelheid met bijpassende vingerdoekjes. Alleraar digste theestellen voor een feestelijke mid- dagthce verhoogen de gezellige sfeer. Wij zijn echter aan het afdwalen en keeren naar het uitgangspunt, de linnen kast, terug,waarna de vraag boven ons ar tikeltje U eindelijk duidelijk zal worden. Men zegt'wel eens, dat men uit de wijze, waarin alles in een linnenkast gerang schikt is, kan opmaken of de huisvrouw al dan niet zin heeft voor orde en netheid. Wanneer alles er even helder en keurig opgemaakt uitziet en de keurige stapeltjes een genot zijn om te zien, zouden we dus kunnen aannemen, dat de- bezitster van deze schat een ideale huisvrouw moet zijn. Toch hangt het er veel van af of alles wel volkomen tot zijn recht komt, van de wijze, waarop de planken zijn bekleed. Vroeger werden deze veelal met wit, later ook rood of blauw .papier belegd of met wit katoenen doeken, die afgewerkt wa ren met een linnen of gehaakte kant en met punaises werden vastgehouden. Pa pier kreukelt spoedig, terwijl katoen even min een ideale bedekking is, hoewel te verkiezen boven papier. Onlangs zagen wij een keurige kast, waarvan de planken be dekt wareii met hetzelfde vroolijke creton ne van de gordijnen met smalle afhangen de strookjes; het geheel was bijzonder ge zellig en warm van toon. Toch bevredigde dit ons nog niet volkomen, daar ook deze GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den knippatronendienst te 's-Gr&venhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactie van dit blad. Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebebeeld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? Een pop met véél kleeren, die eindeloos veel keeren worden aan- en uitgetrokken, échte jurken en schor tjes, hansopjes, een overgooier en dan nog de pyama's en minia tuur nachtponnetjes, allemaal werk voor moeder, die haar klei ne dochter een welkom geschenk wil geven. Prachtig vinden de kinderen ook een pop in een vreemde klee derdracht. Veel is er niet voor noodig om een aantrekkelijk ge heel te krijgen. Een stukje geruite wollen stof voor een schort of rokje een keurslijfje van een lapje fluweel en een blouse met pofmouwtjes. Van tafzijde is het grappige kapje met de breede keelbanden van het boerinne tje boven aan. De kleine Tiroler met z'n groene broek, het bontgekleurde losse jasje, de genopte das en de guitige sclieeve hoed, zal zeker met gejuich ontvangen worden. En dan de dieren! Van linnen, waschdoek stevig gevuld met watten of houtwol, en we borduren of schilderen strepen en vlekken. Manen en staart van het paardje kun nen van wol gemaakt worden, het gewei van het hert van ijzerdraad. Het wiegje wordt bekleed met neteldoek. Het nachttoilet van het poppenkind zijn speelpak en jurkjes zijn allemaal kleine lapjes; laten we dus onze lappendoos plun deren en de garderobe en de menagerie van onze „huiskruizen" een flink aanvul len! bedekking herhaaldelijk van de planken genomen en uitgeklopt moet worden. Kasten, waarvan de planken eenvoudig gepolitoerd worden, voldoen evenmin, daar het niet houdbaar blijft als het goed niet volkomen droog is, en dan daarbij een vrij saai aanzien geeft. De beste keuze lijkt ons om de planken met een mooie kleur lakverf te verven en aan de voorzijde desnoods een heel smal gehaakt of linnen kantje met witte punai ses te bevestigen. De kleur der verf wordt gekozen in de hoofdtint van de kamer en de stapels wit zoowel als gekleurd huishoud- en lijfgoed steken er aardig tegen af. Het groote voordeel is tevens, dat de planken van tijd tot tijd slechts met een lauw sopje worden afgenomen en het in leggen van nieuw papier of schoone ka toenen doeken veel tijdroovender is. Met geringe hulpmiddelen zal de huis vrouw haar linnenkast, de maatstaf van haar zin voor orde, tevens een aesthetisch aanzien weten te geven. SINAASAPPELEN EN CITROENEN. In dezen tijd, waarin wij onze huisge- nooten slechts weinig groene groenten kunnen voorzetten, krijgen we veelal een tekort aan de noodige voedingsstoffen vi taminen). Deze laatste kunnen we echter aanvullen door het gebruiken van sinaas appelen en citroensap. Deze buitengewone smakelijke, saprijke zuidvruchten hebben aanvullende stoffen, die het bloed verrij ken, zuren en mineralen bevatten en zelfs, zij het dan ook in geringe mate vitaminen A en B, iets meer C. Van het standpunt van voedingswaarde bezien, is het suikergehalte zelfs belang rijk te noemen: (4.5 tot 11.8 pet.) Eiwit gehalte is 0.7 tot 1.5 pet. en vet 0.2 tot 0.6 pet. De vruchtensuiker wordt onmiddellijk in den darm opgenomen en is daarom uitstekend geschikt voor menschen, die een zwakke maag hebben. Zelfs zuige lingen mogen reeds sinaasappelsap ge bruiken, daar het tekort' der vitaminen C, die in melk slechts in geringe mate aan wezig zijn, aangevuld wordt. De darmen worden door sinaasappels op de juiste wijze geprikkeld, men gebruike dan echter liefst de vruchten in zijn ge heel, dus niet geperst, daar juist de cellu lose van het vruchtvleesch de darmen meerdere werking geeft. Sinaasappelschoteltje. Sap van 4 sinaasappelen wordt met 100 gr. suiker vermengd, hierbij voegt men drie geklopte eierdooiers en ten slotte de stijfgeslagen sneeuw, doet dit in een vuur vast schoteltje, waarna men het gerecht in den oven plaatst gedurende 20 a 25 min. Sinaasappelgelei. Y4 L. water wordt met 10 gram agar- agar gekookt, hierbij voegt men zooveel sap, totdat men Y2 L. vocht heeft, voegt suiker naar smaak bij en laat de massa in een steenen pan koud en stijf worden. EET MEER HARING EN BOKKING. Door meer haring en bokking bij de broodmaaltijd te gebruiken zullen wij niet alleen de gezinsleden, een dienst bewijzen, doch tevens medewerken, dat deze tak van handel, n.1. de visscherij en wat daarmede verwant is, grooter afzetgebied krijgen. Haring kunnen we zoowel gezouten als in het zuur eten. De zure of gemarineerde haring vallen vrijwel in ieders smaak, evenals de z.g. rolmops, een opgerolde zure haring, die gevuld wordt met een augurk en uitjes en met een paar houten pennetjes bijeen wordt gehouden. Versche haring wordt ook gebakken gegeten aan den hoofdmaaltijd en is heerlijk en voed zaam, hierbij passen een of andere sla en gebakken aardappelen, ook met roode kool of gestoofde bieten. Gestoomde en gerookte bokking smaken voortreffelijk bij de boterham, evenals ma kreel. De laatste kan men zelfs in visch- zaken uitgesneden verkrijgen. Evenals haring kan bokking ook aan den hoofdmaaltijd inplaats van vleesch gegeven worden. Dq bokking wordt schoon gemaakt, van vel en graten ontdaan en daarna de reepjes „filet" in boter in de koekepan zachtjes gebakken. Eenige eieren worden geklopt en over de visch gegoten, terwijl de pan zoolang op een laag vuur geplaatst wordt, totdat de eieren gestold zijn. De omelet wordt in tweeën gevou wen en op een verwarmde schaal opge diend. Hierbij wordt gegeven aardappelpu ree en gestoofde bieten. VERSTOPPING. Van het grootste belang voor 's men schen welzijn is een geregelde stoelgang; het voorkomt niet allerlei ziekten en klach ten, doch ook een vroeg oud worden. Velen helpt het reeds, indien zij 's mor gens 8 10 sennapeultjes in een glas koud water doen en dit aftreksel 's avonds voor het naar bed gaan uitdrinken. Weer an deren eten geweekte pruimen op den nuchteren maag, terwijl bruin- en rogge brood en vruchten eveneens zeer goed wer ken. Bij hardnekkige verstopping moeten sterkere middelen worden aangewend, doch beter is het, om hiermede zoo lang moge lijk te wachten. ALLERLEI WENKEN. Wijnazijn moet men vóór het gebruik koken en daarna af laten koelen en de flesch opnieuw vullen. Gesteriliseerde azijn is te verkiezen boven de gewone soorten. Poederchocolade moet men slechts met water en suiker opkoken, niet met melk. De gekookte, heete melk wordt bij de war me waterchocolade gevoegd. Wanneer men een kop chocolade presenteert die op deze wijze is klaargemaakt is de drank niet alleen smakelijker, doch tevens lich ter verteerbaar. No. 19971. MODERNE BRUIDSJAPON. Voor maat 44 is ongeveer 5.50 M. zijde noodig van 100 cM. breed. De doorloopende banen venrijden zich bene den klokvormig en raken den grond. De rugzijde is geheel glad, men ziet hier alleen de ronde kraag, die aan de voorzijde zoowel op de schouders, als op de borst, waar de einden kruiselings over elkaar val len, ingenomen is en die onzichtbaar wordt vast genaaid. De mouwen sluiten nauw aan. No. 19972. EEN JAPON VOOR DE MOEDER VAN DE BRUID. Voor maat 44 is ongeveer 3.50 M. kant van 90 c.M. breed en 1.80 meter zijde van 100 c.M. breed noodig. Zeer modern en elegant is op het oogenblilc de combinatie van zijde en kant. We ne men voor deze japon stof van een bruine kleur en vanzelfsprekend heeft men eveneens een bruine on derjurk noodig. De mat-crèpe blouse grijpt van vo ren en van achteren met een punt in de kanten rok. Om de lage hals met kanten inzet, ligt een zijden strook, die, van voren geknoopt, zich als een ceintuur voortzet. Op de schouders kanten inzetten. Op de horst een oudzilveren clip. No. 19973. EENVOUDIGE BRUIDSJAPON MET KLEINE SLEEP. Voor maat 44 is ongeveer 4 M. zijde noodig, van 100 c.M. breedte. Behalve van mat- crèpe, kan deze stijlvolle japon ook van een wollen stof gemaakt worden. De vierkante hals wordt van voren met een zilveren clips bijeengenomen. Zeer nieuw zijn de mouwen, welke men aan de blousq opstikt. De einden van de lange strook stof welke als ceintuur wordt gebruikt, hangen voor over de geklokte rok met sleep. No. 19974. FEESTJURK VOOR MEISJES. Voor meisjes van 46 jaar is ongeveer 1.50 M. zijde noo dig van 100 c.M. breed. Het bovenstuk wordt door opgestikte kruisbanden vernauwd. De mouwtjes zijn meteen aan het bovenstuk geknipt. Over het gchcele jurkje worden lichtblauwe mousjes gestikt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8