Een ton verduisterd 15jaarN.S.D.A,P. Postrekening No. 23330 Int. Te! I. No. 20 8 PAGINA'S. Een begin van brand Maandag 25 Februari 1935. Dit blad verschijnt dagelijks. Debalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9666 COIIRAN Uitgave der N.V. v h. P. Trapman Co.t Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers G cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters wordén naar plaatsruimte berekend. Voer vijftien jaar terug heeft Adolf Hitier de 25 punten van zijn program be kend gemaakt. Herdenkingsredevoeringen van de leiders. Gister is in Duitschland herdacht, flat op 24 Fe bruari 1920, dus 15 jaren geleden. Adolf Hitier in het Hofbraeuhaus te Munchcn de punten van zijn program heeft bekend gemaakt. In aanwezigheid van de leiders der partii. heeft staatsminister Adolf Wagner, leider van den gouw MunchenOpperbeieren, de beteekenis van den 24 Februari 1910 geschetst. Wagner verklaarde, dat de 15 iaren geleden'bekend gemaakte 25 punten der N.S.DA.P. thans nog onge wijzigd bestaan. Geen woord daarvan is in den loop der iaren er aan toegevoegd, noch er van te ruggenomen. Deze theses zullen ook in de toekomst ongewijzigd blijven, daar indertijd als slotzin is verkondigd, dat de leiders der N.S.D.A.P. er met hun leven voor instaan, dat het met deze punten ver kondigde politieke program en zijn wereldbeschou wing wordt uitgevoerd. Adolf Hitier goot de gedachte over aard en ras, over mensch en volk in een vorm. welke niet alleen voor ieder mensch zichtbaar en begrijpelijk was, doch in staat deze menschen te bezielen. De leuze uit de jaren van strijd: „Duitschland ontwaak" en „Duitschland voo rtle Duitschers". welke nu in da den is omgezet, verjoeg Marxisten. Liberalisten, Re- actionnairen. Joden en afstammelingen van Joden. Niet vorstenstrijd en jaloezie van vorsten, niet monarchisme en separatisme, niet huiskamer- en kerkpolitiek zullen de bronnen aijn, voor den 'op bouw van het Duitsche Rijk. Het nationaal-socialis- me zal het Duitsche Rijk opbouwen volgens Duit sche principes voor de vervulling van Duitsche le vensbehoeften. De plaatsvervanger van den leider, Rudolf Hess, heeft, bij de beëediging van nieuwe leiders, welke beëediging opnieuw geschiedde van het centrale punt, waar Hitier 15 iaren geleden zijn program verkondigde, een toespraak gehouden, waarin hii de oude strijders en strijdster tot voorbeeld stelde van allen die vandaag staan aangetreden om den eed af te leggen. Hess las vervolgens de eedsformule voor, welke hij besloot met dc woorden: Wee dengene, die zweert en zijn eed breekt. Berlijn: In den Lustgarlen te Berlijn heeft de beëdiging plaats gehad van 87.000 nieuwe politieke leiders. Rijksminister Goebbels hield bij deze gelegenheid een toespraak, waarin hij de nieuwe leiders er op wees, dat zij nu deel gaan uitmaken van een lei ding op welker schouders het lot van het land rust. GOEBBELS. „Wij hebben niet de mogelijkheid ons te verschui len achter de meerderheid van parlementaire par tijen. Er is geen instantie, waarop wij, indien ons werk mislukt, de schuld kunnen afschuiven. Ge looft niet, dat de gevaren, waarin wij zijn groot geworden, definitief zijn overwonnen. Ook in de toekomst moeten wij, de koenheid bezitten iets grootsch te wagen en niet terug te schrikken voor heroische besluiten. Wanneer Duitschland thans door de mo gendheden, welke in den oorlog tegenover ons stonden, weer als souvereine natie wordt behandeld, gelooft dan niet, dat dat het geval is, omdat de wereld tot inzicht is gekomen! Neen, dat is tet danken aan ons zelf, aan onze vastberadenheid, en ik zeg het open lijk, het is alleen te danken aan onze nieuw opkomenden macht. Den volken wordt niets geschonken, maar de volken moeten zich datgene nemen, wat zij noodig hebben om te leven. En wij zijn vastbesloten voor het le ven van ons volk te zorgen. Wij zijn uit het volk voortgekomen. Wij waren niet de kinderen van een geprivilegeerde klasse. Neen wij zijn vleesch van het vleesch van het volk en bloed van het bloed van het volk en geest van den geest, van het volk En deze beweging zal de in carnatie van de Duitsche natie zijn en blijven. Drieste overval op Spaansche Telefoonleiding Santander-Madrid ver nield. Madrid. In het dorp Saron bij Santan der heeft een zestal individuen een overval gepleegd op het filiaal van de Banca de San tander. Nadat de bandieten, die een auto hadden gehuurd, den chauffeur, dien zij bedreigd hadden op een afgelegen plaats uit de auto hadden verwijderd en tot zwijgen hadden gedoemd, reden zij naar de bank De bedien den hielden zij met hun pistolen in bedwang. Zij roofden 80.000 peseta's en zochten ver volgens een goed heenkomen. De gestolen auto werd eenigen tijd later in een afgelegen straat van Santander teruggevonden. Eenige uren te voren had een der bandieten, ver kleed als beambte van den telegraafdienst, de telc toonleidingen doorgesneden, zoodat de verbinding tusschen Santander en Madrid via Bilbao-Oviedo tot stand moest worden gebracht. De door de politie van Barcelona getroffen maat regelen tegen roofovervallen schijnen niet voldoende te zijn. Opnieuw is een persoon, die voor de uitbetaling van loon bestemde gelden bij zich had, door tvfee individuen overvallen en genoopt het geld over te geven. Twee patrouilleerende politiebeambten bemerkten wat er gaande was en losten een paar schoten op de vluchtehde roovers. Een hunner werd doodelijk door een kogel getroffen. Parapay uit den Volkenbond getreden. A s u n c i o n, V.D.: De regeering heeft besloten, het lidmaatschap van den Volkenbond op te zeggen Verklaard wordt, dat deze maatregel in verband staat met de beslissing van den Volkenbondsraad, waar bij het wapenembargo slechts voor Bolivia werd op geheven. Deze opzegging vindt plaats op het tijdstip, dat de Paraguaansche troepen een hevigen aanval tegen Villa Montes richten om het conflict.in hun voordeei te beslissen. Genève: Naar aanleiding van het opzeggen van het Volkenbondslidmaatschap door Paraguay wordt hier opgemerkt, dat deze opzegging van kracht wordt twee jaar na het betalen van de Paraguaan sche schulden aan den Bond, waarin een groote ach terstand bestaat. Insiders achten het onmogelijk, dat deze schulden betaald zullen worden, zélfs indien Paraguay den oorlog binnen den termijn van twee jaar wint. De legale positie van Paraguay blijft in- tusschen onaangetast. Hilversum in Aden gehoord. Amsterdam: Wij vernemen, dat bij den Marine radiodienst te Amsterdam bericht is ingekomen van den commandant van de onderzeeboot K. XVIII, wel ke zich op dat tijdstip bij Aden bevond, dat in den nacht, van 21 Februari j.1. om 1.30 uur Greenwich tijd een zender van de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek, werkende op de omroepgolflengte van Hil versum, met zeer groote sterkte gehoord werd. Bij informatie is gebleken, dat het hier een proef- uitzending van bovengenoemde fabriek betrof, met een draaggolfvermogen van 120 KW, gemoduleerd met gramofoonplaten. Gezien dit prachtige resultaat op bijna 6000 K.M. verkregen, mogen de ontvangstresultaten in ons land met belangstelling tegemoet gezien worden, voor het geval, dat deze proefzender voor omroepdoeleinden beschikbaar gesteld zou worden. Aanslag op minister van Oorlog van Siam. Door twee revolverschoten getroffen. Bangkok: Op de auto van den minister van Oorlog, die een voetbalwedstrijd had bijgewoond, zijn twee schoten gelost, die den minister in arm en nek wondden. Er bestaat geen levensgevaar. De dader is onherkend ontkomen. Sneeuwstormen in de Ooste lijke staten van Amerika New York. Zaterdag woedden in het meerendeel ■Ier Oostelijke staten een hevige wind en sneeuw stormen. Talrijke verkeersongelukken waren het ge volg van het slechte weer. In de stad New York zijn r.es personen bij auto-ongelukken gedood. Door den sneeuwval werden het spoor-, auto- en luchtverkeer ontwricht. De storm bereikte ook Nieuw-Engeland en Pennsylvanië. 200 FAMILIES IN NOOD. Piaster Rock (Canada). Meer dan 200 families zijn een hongerdood nabij. Zij zijn geheel van de wereld afgesloten. Het Roode Kruis heeft een hulp expeditie uitgezonden. De bedreigde personen moe ten een koude van 30 graden doorstaan. Boekhouder van een Haagscbe firma zet zijn malversaties drie jaren voort. Ten slotte zich bij de politie aangemeld. IN DE GREEP VAN DEN SPEELDUIVEL. Bij de Haagsche politie heeft zich aange meld de 35-jarige boekhouder J. P. aldaar, die zich volgens zijn verklaring heeft schuldig gemaakt aan verduistering van ongeveer 100.000 gulden ten nadeele van de firma, bij wie hij in dienst was. De verduisteringen zouden over een reeks van jaren zijn gepleegd. Na verhoor door den rechter-commissaris is P. Zaterdagochtend in het Huis van Bewaring ingesloten. In het „Vsbl." lezen we hierover nog de volgende bijzonderheden: Do verduisteringen zijn gepleegd ten nadeele van de N.V. Textiel Import Cic, in de Amalia van Sorilfestraat te Den Haag. P. genoot als boekhouder het volle vertrouwen; het geheele financieele beheer van de N.V., die het agentschap van een groote Duitsche handelsfirma heeft, werd sedert vele iaren aan hem overgelaten Waar elke controle op de handelingen van dezen vertrouwensman ontbrak, kon P. zijn malversaties meer dan drre jaren achtereen plegen, zonder dat de directie dit ontdekte. De fraudeur, die van zijn vrouw gescheiden op ka mers leefde, had de gewoonte eiken Zaterdagmid dag na afloop der werkzaamheden naar België te reizen. In zijn pension in de Daendelsstraat wist men niet beter, dan -dat hij elk week-end bij zijn te Antwerpen wonende moeder doorbracht Dat was niet steeds het geval! P. had zijn hart aan de rou lette verpand en bezocht regelmatig de Belgische steden, waar dit kansspel druk beoefend wordt. Na eigen geld te hebben verspeeld, wilde hij pro- beeren het verlies terug te winnen en zoo mogelijk fortuin te maken, door geld van do firma te wagen. Dit liep mis. Eenmaal in de greep van den speel- duivel wist P. niet meer van ophouden. In zijn ad^ ministratie moest het eene gat het andere dekken. De inzetten aan de roulette werden steeds grooter en het verlies was op den duur niet meer goed te maken. De laatste kans. Begin Februari rekte P. zijn verblijf aan dc speel tafel tot het volgende week-einde. De tiende dag van zijn afwezigheid ten kantore van de N.V. Textiel Im port Company ontvingen zijn hospita en eenigs vrienden telegrammen uit Luik, waarin P. om toe zending van geld verzocht. Pas vorige week Zondag keerde P. geheel berooid met den laatsten trein uit België terug, 's Maandagsmorgens verliet hij bijzon der vroeg zijn pension in de Daendelsstraat om daar na tot ver na middernacht in de Amalia van Solms- straat aan zijn verwarde boekhouding te werken. Naar de directeur der N.V., de hoer S. Victor me dedeelde, had P.'s gedrag van de laatste weken wel eenige bevreemding g-owekt. maar achterdocht was nog niet gerezen. Dinsdagochtend kreeg de directie de mededceling van het hoofdbureau van politie, dat P. zich als fraudeur had aangegeven. Uiteraard is deze mededeeling ten kantore van ie benadeelde N.V. met niet geringe ontzetting ontvan gen. In samenwerking met eenige accountants van de bank, waarmede de firma relaties onderhoudt, heeft de politie P.'s boekhouding onderzocht. Reeds bij het eerste onderzoek kwamen toen knoeierijen aan het licht. Hoe groot het totale bedrag is. dat P. in den loop der jaren verduisterde, kon nog niet woe den vastgesteld, maar dat het minder dan het, door P. genoemde bedrag van f 100.090 zal zijn, durft men niet meer hopen. Het onderzoek van dc boeken zal nog geruimen tijd in beslag nemen. Optocht van mijnwerkers Om ernst van den toestand te demon- streeren. Heerlen, 23 Febr. Ruim zes duizend vrouwen en mijnwerkers van den Alg. Mijnwerkersbond trok ken Zaterdag met omfloerste vaandels door de stra ten van Heerlen om den ernst van den toestand der mijnwerkers te demonstreeren. Hierna kondigde de voorzitter, de heer v. d. Bilt aan, dat nog heden minister Colijn een onderhoud zou worden gevraagd voor enkele mijnwerkers en mijnwerkersvrouwen, die den minister den ernst van den toestand zullen uiteenzetten. Benzinetank ontploft Een persoon ernstig gewond. Toen Zaterdagavond de heer J. v. d. Meulen, eige naar van een autogarage op het Lodewijk Napoleon Plein, te Eindhoven, met behulp van eenige knech ten een verstopte benzinetank wilde leegpompen, is deze doordat zich giftige dampen ontwikkelden, ont ploft, waarop de benzine in brand vloog. De heer v. d. M. kreeg de stukken van den tank in het gelaat en werd ernstig gewond. Ook kreeg hij hevige brandwonden. In ernstigen toestand is naar naar het Binnengasthuis te Eindhoven vervoerd. De an dere personen wisten op tijd weg te loopen, zoodat zij niet werden gewond. OVEREENSTEMMING IN PARIJS. TUSSCHEN FRANSCHE EN OOSTENRIJKSCHE MINISTERS. De Fransche en de Oostenrijlcsche ministers hebben te Parijs gezamenlijk overleg gepleegd omtrent den algemeënen toestand en daarbij vooral de voorwaar den tot het consolideeren van den vrede in Centraal- Europa en tot het vestigen van grooter vertrouwen tusschen de volken op het oog gehad. Zij constateerden met eensgezindheid, dat een mid- den-Europeesch pact in den geest van volkomen on derlinge rechtsgelijkheid der betrokken staten in het grootste belang is van deze staten; dit pact zal ge baseerd moeten zijn op de grondslagen, die bij de FranschItaliaansche onderhandelingen zijn opge steld. Zij juichen dc eenstemmige opvatting van de Fran sche en Britsche regeeringen toe, die in een zoodanig pact een garantie der veiligheid zien; dit pact vormt samen met andere regionale pacten het onverbreke lijk geheel van een vredespact en is geschikt de al- gemeene problemen nader te brengen tot een op lossing. Langere diensttijd in Zwitserland. Het resultaat van de volksstemming. Bern: De volksstemming over de wet op de weermacht heeft tot resultaat gehad, dat 506.509 kie zers zich er voor en 431.181 zich er tegen hebben ver klaard. Gemiddeld 80 der stemgerechtigden is opgeko men. Voor het kanton Genève bedroegen de cijfers vóór en tegen het wetsontwerp onderscheidenlijk 19.472 en 14.421. Door deze nieuwe wet zullen nu de recruten van de infanterie voortaan 90 in plaats van 67 dagen in de opleidingsschool moeten verblijven en de recruten van de cavalerie en artillerie een langere oefentijd van twaalf dagen zullen moeten ondergaan. Op 't nippertje een ernstige brand voorkomen. - Dank zij het kor daat optreden van den bewoner. Zondagmorgen is er ten huize van den heer Kw. aan de Hoogzijde een begin van brand geweest, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Door het dienstmeisje was des morgens in 'de keuken oen petroleumvergasser aangestoken. het theewater opgezet en daarna was het dienstmeisje tot verrichting van hare werkzaamheden naar ho ven gegaan, waar ook de leden van het huisgezin vertoefden. Het gerinkel van glas deed aanvankelijk nog geen onheil vermoeden, doch werd eerder toege schreven aan b.v. een opruimwoede bij een der bu ren. Maar toen even later weer glasgerinkel weer klonk. toen spoedde de heer des huizes zich voor een nader onderzoek naar beneden. En dat was goed ook! In den winkel en gang sloegen de rook wolken hem tegemoet en in de keuken was het een toestand, die reeds het ergste ueed vreezen. Vanaf den oostmuur had het vuur zich langs de zoldering een weg gebaand naar den westkant, de gordijnen daar reeds verbrand en de ruiten doen springen. Gelukkig was dat nog niet het geval met het raam dat uitkomt in de serre, want anders zou de toe stand door de daar aanwezige licht ontvlambare wandbedekking, gordijnen, enz., nog critieker zijn geweest. En het was al erg genoeg. De brandweer spoedig .gealarmeerd en toen hoe hopeloos het er ook uitzag zelf pogingen tot blus- sching aangewend. Dwars door het brandende Q^r- ceelsgedeelte heen, om bij de waterkraan te komen en toen trachtte de heer K. den brand meester te worden. En jawel, het lukte. De brandweer, die zeer spoedig voor het bedreig de perceel aanwezig was, behoefde niet daadwerke lijk op te treden. Het gevaar was geweken. Maar de keuken bood een troosteloozen aanblik. De zoldering was totaal zwart gebrand, eveneens was het verfwerk van keukenkast, plinten enz. af gebrand. Ja, zelfs het plafond in de gang was niet geheel ongeschonden gebleven. Ook dc vloerbedek king was gedeeltelijk verbrand en het daar aanwe zige huisraad had schade bekomen. Wat dc oorzaak van den brand betreft, mag wor den verondersteld dat de vlam van den petroleum vergasser te ver is uitgeslagen en de entourage toen heeft vlam gevat. Verzekering dekt de schade. Ook ten huize van den heer St. in de Landbomv- straat dreigde Zondagmorgen brandgevaar. Het gas- pitje op de toonbank was hier de verwekker, maar de schade bleef beperkt tot jas en broek van den bewoner. 5 KINDEREN LEVEND VERBRAND. Parijs. Zaterdag zijn te^t. Qnentin 5 kinde ren van 7 maanden tot 4 jaar oud in de vlammen omgekomen. De ongelukkige moeder werd levensge vaarlijk gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De brand ontstond in een houten barak, waarin het gezin, dat uit 10 personen bestond, woonde. Bin nen enkele seconden vormde geheele woning één laaiende vuurzee. De moeder trachtte nog hare kinderen te redden, doch zakte, over het geheele lichaam met brandwonden overdekt, ineen. De lichtgebouwde barak brandde volledig af. De overige familieleden waren ten tijde van het ongeluk niet aanwezig.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1